Arrogantie politiek aan de kaak stellen' Nieuwe bezuinigingen in het streekvervoer Utrecht onderzoekt traject voor HSL Auto verdwijnt in wegdek Referendum latuur-organisaties mndelen voorlichting Stortvloed van kritiek op rapport Schiphol I Ub Het streekvervoer wacht vol gend jaar een nieuwe forse be zuinigingsronde. De Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij (NZH) heeft in' een brief aan al aangekondigd vol gend jaar negen miljoen te wil len besparen. Ook West-Neder land, dat de meeste lijnen rond Leiden exploiteert, bereidt be zuinigingen voor. Een woord voerder van het district Leiden kon vanmorgen echter nog geen bedragen noemen. De NZH verwijst in haar brief op de korting, per 1 januari willen het beste zuiniginge mogelijke 1995, van 35 miljoen gulden op de rijksbijdrage aan het streek vervoer. De NZH zegt de bezui nigingen zo breed mogelijk te eren. ,,We willen er n inaken en de be- op zo verantwoord ijze doorvoeren. In de Leidse regio zullen de gevol gen in de Bollenstreek te mer ken zijn." De NZH overweegt inkrimping, opheffen en sa menvoegen van lijnen. Dat moet ingaan bij de invoering van de nieuwe dienstregeling in mei 1995. Naar verwachting neemt de N7.il in oktober in tern een besluit over de bezui nigingen. 'Zuidelijke bypassdoor groene hart Het onderzoek naar de moge lijkheid de hoge-snelheidstrein ook tussen Amsterdam en Utrecht driehonderd kilometer per uur te laten rijden, wordt waarschijnlijk midden volgend jaar afgerond. Dat zegt P. Jan sen, hoofd bureau verkeers- en vervoerbeleid van de provincie Utrecht. Jansen bevestigde gis teren het bestaan van de idee- Utrecht wil we ten of een nieuw tracé tussen Schiphol en Breukelen moet worden aangelegd om de hoge snelheid mogelijk te maken. Volgens een woordvoerdér van de Nederlandse Spoorwegen zou in het Utrechtse plan de hoge-snelheidstrein richting Duitsland vanaf Schiphol over een nieuw aan te leggen tracé via Aalsmeer en Breukelen naar Utrecht rijden. Tot nu toe wordt ervan uitge gaan dat de flitstrein vanuit Amsterdam langs het bestaan de, te verdubbelen, spoorweg tracé naar Utrecht rijdt. Voor deel van het alternatief, 'zuidelijke bypass' genoemd, is dat de HSL dan driehonderd ki lometer per uur zou kunnen rij den. Volgens de bestaande plannen is tussen Amsterdam en Utrecht tweehonderd kilo meter het maximum. De gemeente Loenen is op voorhand tegen de aanleg van een hoge-snelheidslijn (HSL) tussen Schiphol en Utrecht als deze het groene hart, via onder andere Loenen en Breukelen, zou doorklieven. Burgemeester M. Boevée noemt het idee 'on begrijpelijk.' „Een verdubbeling van het huidige tracé lijkt me logischer." In Breukelen bestaat volgens woordvoerder A. van Dam niet direct bezwaar tegen een hoge-snelheidslijn zolang deze parallel loopt aan het hui dige traject. Actfeweek van SP tegen flitstrein De Socialistische Partij orga niseert volgende week een actieweek tegen de aanleg van de hoge-snelheidslijn. De SP hoopt op die manier zoveel mogelijk weerstand tegen „het spoor van vernie ling" te mobiliseren. Het kabinet wil tot dusver de HSL aanleggen over een nieuw spoor, door het Groe ne Hart. Op 19 september sluit de termijn waarbinnen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. De SP wil in de week van 27 augustus tot en met 2 sep tember 48.000 bezwaar schriften uitzetten. In de ac tieweek reist een campagne- team van de partij per bus langs de geplande HSL-rou- te. De SP vindt dat de flit strein over bestaand spoor moet rijden. „Dat gaat ook snel en scheelt miljarden gul dens en een heleboel na tuur." Met een druk op de knop verdwijnt een auto onder de grond. De nieuwe parkeergarage onder het Amsterdamse Stationsplein is volledig com puter-gestuurd. Een automobilist stapt uit io een beweegbaar stuk wegdek, waarna zijn voertuig onder het wegdek zakt qm vervolgens in een stapelrek te worden opgeborgen. Er is plaats voor 26 auto's. De garage wordt geëxploiteerd door het Barbizon Hotel. foto anp 'rominente PvdA 'ers over referendum voormalig invalidenhuis ;n«1 de voorlichting een bijdrage wordt geleverd aan de verbete aantal Zuidhollandse na- ring van natuur en milieu in een - en milieu-organisaties zijn provincie vyaarin het met de na- ;n pool begonnen van natuur- tuur slecht zou gaan. Volgens de milieuvoorlichters. Vanaf de- pool komt de natuur in Zuid- maand verzorgen de 16 voor- Holland steeds meer onder druk :hters inleidingen, lezingen te staan, gelet op de uitbreiding diapresentatie of excursies van woningbouw, en de moge- 'de staat van de natuur en lfjke komst van HSL en de Betu- dmtelijke ordening in Zuid- welijn. Organisaties, zoals ver- olland'. In de Voorlich- enigingen of scholen kunnen igspool werken onder andere een beroep doen op de voor men het IVN -district Zuid- lichterspool om een onderwerp olland, het Milieu Kompas, te laten belichten. Die onder- atuurmonumenten, Stichting werpen kunnen uiteenlopen uinbehoud, Stichting Milieu- van problemen als het gat in de vartet en Stichting Zuidhol- ozonlaag tot de afvalstromen in nds Landschap. het huishouden. Het is de bedoeling dat met Schooldirecteur bekent ontucht 'en haag De,38-jarige directeur van 'een Haagse basisschool f> lie dinsdagavond is aangehouden, heeft gisteren bekend uchtige handelingen te hebben gepleegd met twee 13-jarige ongens. De jongens, die begin van de week aangifte deden bij de politie, zitten inmiddels op de middelbare school. In verband het lopende onderzoek wil de politie Haaglanden nog altijd bekendmaken om welke basisschool het gaat en in welke periode de ontuchtige handelingen hebben plaatsgevonden. Acht jaar ge"eist wegens doodslag Amsterdam Officier van justitie ftir. A. Schotman heeft gisteren de rechtbank in Amsterdam acht jaar gevangenisstraf geëist Ik fegen de 18-jarige Amsterdammer. Begin mei stak hij met een r )untig mes E. Knuijting boven het linkeroor in het hoofd. Deze :i iverleed een aantal dagen later aan de gevolgen. De steekpartij uitstond na een ruzie over een zitplaats in een Amsterdamse 6 $>us. Uitspraak 7 september. V'U-ziekenhuis is bacterie de baas Amsterdam Het academisch VU-ziekenhuis in Amsterdam is de ---M^ncLiu-bacterie de baas geworden. Eind juni zag het ziekenhuis ■Utu dch genoodzaakt om de capaciteit van de afdeling neonatologie te beperken van veertien naar twee couveuses, omdat twee kin deren ziek waren geworden door de bacterie. Met ingang van 'eze week is de afdeling weer volledig beschikbaar, let is ook na uitgebreid microbiologisch1 onderzoek niet duide lijk geworden hoe de bacterie zich heeft kunnen verspreiden. De lygiëne werd volgens het ziekenhuis voldoende in acht geno- nen. Serratia werd eind april voor het eerst op neonatologie ge- ignaleerd. In totaal tien a vijftien patiëntjes moesten door de tij delijke opnamebeperking worden verwezen naar andere zieken- Jeugdbende bekent 75 misdrijven ichiedamMet de aanhouding van elf jongeren tussen 11 en 15 aar heeft de Schiedamse politie ruim 75 misdrijven opgelost. 'INaast de bende is een 34-japge vrouw opgepakt wegens heling. De jongelui pleegden in de nieuwbouwwijk Woudhoek tieptal- inbraken, vernielden een enorm aantal auto's en fietsen en terroriseerden kleine kinderen. Sommigen kinderen werden ge- dwongen gras te eten en werden met een luchtdrukpistool be- u preigd en beschoten. Ook een 63-jarige man werd het slachtoffer van de jongeren. Hij kreeg een luchtdrukkogeltje in zijn hoofd, dat operatief moest worden verwijderd. De totale schade die de I52ö|eugdbende aanrichtte, wordt geschat op ruim 20.000 gulden, 'an de gestolen goederen is maar een klein deel boven water ge- den haag jan kuvs vervolg van voorpagina Hoewel de Commissie voor de Milieu Effect-Rapportage (MER) lof heeft voor de 'goede en voor de besluitvorming relevante in formatie' in het integraal milieu effect rapport (IMER) over de uitbreidingsplannen van Schip hol, levert zij vervolgens een stortvloed van vernietigende kritiek. Die komt er in hoofdlij nen op neer dat noch voor ge luid, noch voor stank, noch voor veiligheid aan de gestelde milieu-voorwaard en wordt vol daan. Het IMER noemt de voor waarden, waaronder Schiphol mag uitgroeien tot een grote Europese luchthaven. Afgespro ken is dat die groei alleen gerea liseerd mag worden, wanneer de kwaliteit van het leefmilieu in de omgeving van de luchtha ven verbetert. Als zodanig geldt dat de milieu-omstandigheden na het jaar 2003 gelijk of beter moeten zijn dan in 1990. Om die reden zijn in het IMER de milieu-effecten aange geven van zes mogelijke baan- varianten, die een groei van Schiphol bewerkstelligen. Op basis daarvan heeft het kabinet gekozen voor de aanleg van een nieuwe vijfde baan, die parallel loopt aan de Zwanenburgbaan (5P). Bij die keus hield het kabi net rekening met de kosten, de groeimogelijkheden en de ge volgen voor het milieu. Nu blijkt dat die keus op veel punten niet voldoet aan de gestelde milieu- eisen. Bovendien zijn sommige gegeven niet in het IMER opge- De berekening van risico's voor groepen en individuen om het slachtoffer te worden van een vliegtuigongeluk kan vol gens de MER-commissie beter. Zij doet daartoe enkele aanbe velingen. Ook wenst zij dat de veiligheid van bezoekers en werknemers van de luchthaven wordt onderzocht. Informatie over de aanvoer en distributie van vliegtuigbrandstof dient eveneens in de IMER te worden opgenomen. Verbaasd heeft de commissie zich over enkele uitgangspun ten in het IMER, die op zich niet direct gevolgen hebben voor de besluitvorming over de uitbrei ding van Schiphol. Zoals bij voorbeeld de norm voor vlieg tuiglawaai. Die is aanzienlijk soepeler dan de toegestane hoeveelheid geluid op een wo ning. Merkwaardig oordeelde de commissie het dat in de vastge stelde nachtnorm geen reke ning is gehouden met geluids- pieken. De invloed van het vliegverkeer op bodem, grond en wateroppervlak is volgens de commissie onvoldoende onder zocht. Te weinig aandacht is volgens haar besteed aan de ge volgen van de Schipholplannen voor een groot gebied buiten de Haarlemmermeer. Toch sluit de commissie niet uit dal aanvullende maatrege len tot een verbetering leiden en wellicht zelfs de keus voor 5P kunnen rechtvaardigen. Mocht dat niet het geval zijn, dan vraagt de commissie zich af, hoe hard de milieu-doelstelling van het kabinet feitelijk is. dscl, Vervolg van voorpagina ud-wethouder Cees Waal zet in het debat met de hnidi- wethouder Tjeerd van Rij over het referendum de aan- il onverminderd voort. ,,In de nieuwe bestuursstijl die ;t Leidse college zelf voor ogen heeft, past het niet om in referendumaanvraag te torpederen door snel de Duwvergunning te verlenen en vervolgens onervaren irgers die een referendumaanvraag voorbereiden te X ïtmoedigen in krante-interviews steld. Daar ga je direct op zitten als ze binnenkomen, ook al heb je ze nog niet betaald. Het be sluit over het bestemmingsplan is geen inhoudelijk besluit. Nor maal gesproken valt het bij ha merslag. En die meerderheid in de commissie was een kwestie van toeval. Het hangt er maar' net vanaf met hoeveel mensen de fracties in de commissie zijn vertegenwoordigd. Wat telt is de stemverhouding in de gemeen teraad." Waal: ,,Dit is nou precies de arrogantie die ik met dit refe rendum en m'ri pleidooi voor een nieuwe bestuursstijl aan de kaak wil stellen. Dit is Lubbers- gedrag: alles wegwuiven en wegmasseren." ■k ties U i Rij: „Onervaren? Met jou bij, Cees?" En: „Als er nog en besluiten waren gevallen r'er het Militair Invalidenhuis, u ik het met je eens zijn ge lest." Waal: „Je komt anders pas nsdag in de gemeenteraad :et voorstel, na- elijk het bestemmingsplan age Rijndijk 25. Daaraan wil- en referendum wijden, je tot die tijd niet met an burgers bemoeien, cmeer niet omdat de gemeen- raad nog gelegenheid genoeg tegen de aan- agen te zeggen." Van Rij: „Ik vind informatie wat de gemeenteraad nog met een referendumuitslag belang en zelfs onontbeer- De bouwer kan bij wijze n spreken morgen beginnen de bouw, zo ver zijn we al et de besluitvorming na vijf discussie. Jij vertelt dat er et bij, daarom doe ik het." Waal: „Wat merkwaardig dat raad dan nog moet besluiten er een bestemmingsplan, lartegen bovendien in de E adscommissie zich een meer- irheid heeft gekeerd. Doen llie dat dan allemaal voor de ekul?" Van Rij: „Dat je een bestem- ingsplan vaststelt nadat je een ergunning hebt verleend, helemaal niet zo vreemd. Het net als met meubels die je bij in postorderbedrijf hebt be (t v<„ Groen Op de vraag van Waal Van Rij het bestemmingsplan, als dat toch niet zo veel voor stelt, per se op de raadsagenda van dinsdag wilde zetten, ant woordt hij: „Het is netter om niet nog langer te wachten. Ze ker nu de provincie het licht voor de bouwvergunning op groen heeft gezet de procedure nu af te maken.1' Van Rij voegt daaraan toe dat de provincie slechts e'e'n in stantie is uit een lange rij die het bouwplan voor de tuin van het Invalidenhuis een 'goed plan' vindt. Waal: „Moeten de burgers daarom verder hun mond houden?" Van Rij: „Nee, maar ik ook niét. En zelf vind ik het ook een goed plan." Waal: „Dat moet je zeggen." Van Rij: „Dat is flauw." Waal: „Boven dien zijn er ook tal van instellin gen die het Invalidenhuis het bewaren waard vinden en die tegen het bouwplan zijn." Van Rij: „De instellingen waarop jij doelt, hebben tot taak om ons cultureel erfgoed te behouden en niet om te reageren op de enorme vraag naar woningen. Vervolgens ontstaat een me ningsverschil over de mogelijk heden die Van Rij nog zou heb ben om zich te ontdoen van de deal met bouwer Van der Plas. Volgens de wethouder kan dat alleen maar als de raad, die tot dusverre het bouwplan heeft gesteund, 'de Leidse gemeen schap' laat opdraaien voor de schadeclaim die Van der Plas dan ongetwijfeld indient. Waal wil de hoogte van dat geldbe drag graag kennen. „Dan pas wordt de afweging concreet." Van Rij wil echter alleen maar kwijt dat het om een 'miljoenenbedrag' gaat. „Meer zeg ik er niet over omdat ik an ders de onderhandelingspositie van de gemeente aantast. Ieder bedrag dat ik noem is gelijk het minimum dat de gemeente kwijt zal zijn" Dan gooit Waal de wethouder voor de voeten dat hij veel te veel energie heeft gestoken in dit kleine bouwplan en dat hij nu alles op alles zet om een re ferendum tegen te houden. „Als je nu eens net zo hard had gelo pen voor een grote bouwlocatie voor Leiden in een andere ge meente die wel de ruimte heeft, dan hadden we hier al die in- breidingsellende niet gehad. Wesp Van Rij reageert als door een wesp gestoken: „Beweer jij nu dat ik daar te weinig aan heb gedaan? (Waal knikt) Hoe weet je dat dan?" Waal: „Ik vergelijk de situatie van tien jaar geleden met die van nu. Nou, het gaat nog steeds over hetzelfde on derwerp." Van Rij: „Inmiddels ligt er een plan voor een nieuwe bouwlokatie dat door zes ge jouw tijd is gemaakt, de ge meente met handen en voeten aan deze project-ontwikkelaar vastzit?" Van Rij: „Onzin. Het gaat ragen Cees Waal (links) en Tjeerd van Rij drukken elkaar ondanks hun heftige meningsverschil over het referendum, toch de hand. foto hielco kuipers meenten is aanvaard. Als je vindt dat ik zo'n slecht bestuur der ben, waaronvheb je dan op me gestemd?" Waal: „Dat had ik ook niet moeten doen. Ik vind je overigens geen slecht bestuurder maar toen je .wet houder werd, wist je dat je het risico liep dat je in het overleg met buurgemeenten over bouwlocaties geen resultaat zou bereiken." De discussieleider grijpt in. Hoe eerlijk is het om een Leidse wethouder de dwarse opstelling van de buurgemeenten aan te wrijven? Waal gooit het dan over een heel andere boeg: „Een referen dum is een mooi middel om die patstelling te doorbreken. De Leidse wethouder komt sterker te staan in de discussie met de buren als hij de uitspraak van de Leidse bevolking op zak heeft dat in Leiden de grenzen aan het bouwen zijn bereikt." Van Rij antwoordt dat hij voor zijn 'missiewerk' geen referen dum nodig heeft. „Bovendien, rijk en provincie staan nooit toe dat er een polder wordt be bouwd als er ook niet wordt ge bouwd op open plekken in de stad. Er zit reeds schot in de dis cussies over bouwen op vlieg veld Valkenburg en over de Grote Polder in Zoeterwoude. ICijk ook eens naar de druk die de provincie op Oegstgeest uit oefent. Oegstgeest is mede daardoor helemaal om inzake de Broek- en Simontjespolder." Waal: „Dat zijn geen concrete maar papieren resultaten die als er in maart 1995 verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn geweest, kunnen veranderen: andere Statenleden, andere standpunten. Met een referen dum verkrijg je misschien wel een continue steun vanuit de bevolking van je eigen stad." Van Rij: „Als je die bon invult van het Leidsch Dagblad of je handtekening zet onder die lijst van jullie, dan zeg je alleen maar 'neen' tegen iets. Dat is niet de steun waar ik iets aan heb." Waal: „Een referendu maanvraag is niet hetzelfde als ergens tegen zijn." Argument Waal opént opnieuw de aanval met de opmerking dat Van Rij nog steeds niet met het enige 'echte' argument tegen het refe rendum voor de dag is geko men: „Waarom zeg je niet ge woon dat door de deal met Van der Plas, die trouwens voor gemaakte afspraken af en zo ja, wat mag dat de Leidse gemeen schap kosten? Welnu, een grote raadsmeerderheid en ik willen helemaal niet van die afspraken af." Waal: „Hecht je dan meer aan afspraken met een project ontwikkelaar dan aan de beïn vloeding door de burgers van het beleid?" Van Rij: „Ik merk er helemaal niets van dat de Leidse burgers het beleid inzake het Invaliden huis zo slecht vinden. De be zwaren tegen het bouwplan zijn afkomstig van mensen die ver bonden zijn aan de stichting. En in verkiezingstijd was het Invali denhuis totaal geen itëm. Kijk, als er nu 15,000 handtekenin gen zouden binnenkomen, ja dan ga ik er wel anders over denken." Waal: „Je stelt dan tien keer zo hoge eisen als in de gemeentelijke referendumver ordening staan." Tot slot de vraag aan oud wethouder Waal wat hij zou hebben gedaan als hij nu nog wethouder was en Van Rij met de referendumaanvraag was ge komen. Waal: „Ik zou het zeer interessant vinden om wethou der te zijn van een stad die als eerste van Nederland een refe rendum organiseert waarvoor het initiatief vanuit de bevol king is gekomen. Ik zou verder de vraagstelling uitbreiden, conform de bon in het Leidsch Dagblad." Van Rij: „Waarom heb je mijn voorstel een referendum te houden over het bouwbeleid in het algemeen dan afgewezen?" Waal: „Ik wil de vraagstelling uitbreiden, dat wil zeggen met inbegrip van het Invalidenhuis, lij wilt geen referendum over het Invalidenhuis. Dat is het verschil."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15