Extra geld voor minima Oegstgeest 'Zonde van zulke mooie dieren' Op zoek naar grote lijnerf t Regio Cel geëist voor srnokk van cocaïne per post BOC Benthuizen moet minder lawaai maken Levendig debat moet in Oegstgeest publieke tribune vullen Sc BOUWPLANNEN' DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 Oegstgeestenaren die zijn aangewezen op de bijstand ko men in aanmerking voor een extra subsidie. Die is be doeld voor deelname aan culturele, educatieve of recrea tieve activiteiten! Sinds 1991 konden de minima voor soortgelijke activiteiten 75 gulden per jaar van de ge meente krijgen, dat is nu opgetrokken tot 125 gulden. OEGSTGEEST De gemeente wil proberen om de maatregel beter onder de aandacht van de doelgroep te brengen. Sinds drieënhalfjaar is de regeling in Oegstgeest van kracht. Doel van de subsidie is het op peil houden van de soci- meerjarige Het aantal aanvragen in 1993 (28) was echter beduidend lager dan het jaar daarvoor (39) en ook dat aantal was volgens de gemeente minder dan ver wacht. Daarom heeft het ge meentebestuur besloten de re geling aan te passen. Het be drag wordt met 50 gulden ver hoogd naar 125 gulden per jaar en de subsidie wordt vooral on der de oudere inwoners van Oegstgeest gepromoot. Omdat de gemeente door het geringe aantal aanvragen in het verle den geld heeft overgehouden, hoeft er nu geen extra gemeen schapsgeld voor de nieuwe maatregel te worden uitgetrok ken. VOORSCHOTEN Vismarathon in Voorschoten bruik worden gemaakt van ver lichting. De strijd speelt zich af tussen de Vlietbrug en Hofland- brug. De eerste prijs is een wis selbeker en een pennenset. Daarnaast zijn er nog diverse andere prijzen beschikbaar. In formatie bij F. van de Veer, 02503-76512 en W. van der Geest, telefoon 071-763780. Een viswedstrijd van twaalf uur staat zaterdag op het program ma in Voorschoten. De deelne mers gooien 's middags om twaalf uur hun dobber in het water van het Korte Vlietkanaal en gaan door tot middernacht. Als het donker wordt mag ge- Project middeleeuwse letterkunde viert eerste lustrum De Leidse hoog leraar Frits van Oostrom met zijn bestseller'Het woord van eer' over cultuur aan het Hollandse hof: „Wij brengen koerscorrecties aan, zijn soms zelfs grensverleg gend". FOTO LOEK ZUYDERDUIN Muskusrattenvangers op jacht in wateren rond Roelofarendsveen LEIDEN EMIEL FANGMANN Het onderzoeksproject van 'de man van 1,8 miljoen', de hoog leraar middeleeuwse letterkun de dr. Frits van Oostrom (41), viert zijn eerste lustrum. Begin september staat daarom Neder landse Literatuur en Cultuur in de Middeleeuwen (NLCM) in de schijnwerpers op een symposi um en op een tentoonstelling van boeken in de Leidse univer siteitsbibliotheek. De Utrechts hoogleraar W.P. Gerritsen houdt een 'voor iedereen toe- gankelijke' lezing. „Het project is nu op zijn top", zegt Van Oostrom. Het bijzondere van NLCM is dat li teratuur uit de middeleeuwen in zijn context wordt bekeken. Wat was het publiek? Wie waren de opdrachtgevers? „De omge ving blijkt heel belangrijk." Een gestage stroom van ge waardeerde boeken en sympo sia is het resultaat van NLCM. „Er is veel onderzoek gedaan de afgelopen jaren, dat wel een grote specialistische graad ken de. We weten ironisch gespro ken, steeds meer van steeds minder. Maar dat is in alle we tenschappen en ik weet ook niet hoe je dat moet verande ren. Maar op het symposium vragen we ons af of er nu iets zichtbaar is van grote en liefst nieuwe lijnen in de middel eeuwse letterkunde. Zijn er pa tronen? Ik heb de indruk dat die zich aan het aftekenen zijn. De sprekers hebben de hand schoen opgenomen Op het symposium geven ze ven - merendeels Vlaamse - ge leerden hun visie. Ze gaven in Leiden leiding aan werkgroepen van onderzoekers uit heel Ne derland en België. Zo spreken onder anderen J. Janssens over middelnederlandse epiek, F. Willaert over minnelyriek, Th. Mertens over mystiek en P. Wackers over de invloed van la- tijn. De resultaten van vijf jaar NL CM zijn, zo vinden ook subsi diegevers, zo grandioos dat het lijkt of de bestudering van de middeleeuwen nu pas goed be gonnen is. „Maar dat is natuur lijk niet zo", zegt Van Oostrom. „Die begon anderhalve- eeuw geleden met de hoogleraar Jonckbloet, een van mijn voor gangers, die vooral een man was van de ridderroman, hij was zelf een soort ridder in toga. De rest van de literatuur noem de hij 'ascetische en didactische rommel'. Proza, rederijkers, boekdrukkunst, intereseerden hem niet. Het was natuurlijk wel een enerverende tijd, omdat er steeds nieuwe teksten wer den ontdekt. Wij kijken weer anders tegen die teksten aan, brengen koerscorrecties aan, zijn soms zelfs grensverleg gend." Komend studiejaar neemt Van Oostrom een jaar vrij af om op het Wassenaarse instituut NIAS aan zijn langverwachte monografie van Jacob van Maerlant werken, de man die in opdracht van Floris V zijn Spie gel Historiael schreef. „De op drachtgever beïnvloedde na tuurlijk de tekst", zegt Van Oostrom, „al is de auteur zelf ook een reus, een man van for- Van dezelfde Van Maerlant is op een tentoonstelling 'geweldige collectie' v Leidse universiteitsbiblioth een handschrift van Der N< ren Bloeme te zien. Daarn zijn er onder meer handset ten van ridderromans als Ferguut en de Walewein, Rijmbijbel, fragmenten muzieknotaties, een midde derlandse liefdesbrief, handboekje voor een 1 eeuwse chirurgijn. De eerste lichting van NL( onderzoekers is inmiddels promoveerd. De meesten hen kopden in de letterku werkzaam blijven of vonderu ders een goed heenkomen. Oostrom, die begon mei miljoen gulden subsidie va Nederlandse Organisatie Wetenschappelijk Onderz hoopt zelf met het project jaar 2000 te halen. „En maar ho'pen dat er nog een vervloot binnen vaart." Grote lijnen, syntheses middelnederlandse letterk ti de. Symposium te Leiden c Tie en 2 september. Witte Sin r; Doelencomplex, Cl< ijgt ringaplaats I. Inschrijving perkt. Handschriftentento stelling in de Leidse teitsbibliotheek aan de W' Singel van 30 augustus tot i" september. Vrije toegang. 'Een avond in Ardre, Ck. middeleeuwse verhaalkui i Lezing door Prof. dr. W.P. et ritsen. Donderdag 1 septi ber. Groot Auditorium, Aci miegebouw, Rapenburg Leiden. Aanvang 20.30 il Vrije toegang. Var n b Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV ROELOFARENDSVEEN DORITH LIGTVOET Pas aan het eind van het ge sprek komt het hoge woord er uit. „Eeuwig zonde dat we zulke mooie dieren moeten doden. Maar ja, ze zijn erg schadelijk, want ze ondergraven dijken en verzwakken oeverkanten", meldt muskusrattenbestrijder Leo Persoon. Met collega Peter Apswoude is hij op jacht in de slootjes aan de oostkant van Roelofarendveen. In dit gebied zijn pas enkele jaren geleden de eerste muskus ratten aangetroffen. Om de schadelijke beestjes te vinden, let het duo vooral op aangevre ten planten. Soorten vooral waar de dieren dol op zijn; wa tergentiaan en egelskop bijvoor beeld. „Het is hier ook al aangevre ten", zegt Apswoude, terwijl hij een stukje riet met zijn vingers platwrijft. „Maar je kan zien dat dit al een tijdje geleden gebeurd is." Hij is juist op zoek naar ver se sporen. Twee weken geleden heeft hij een groot gedeelte van een rattenfamilie uitgeroeid, maar is het hem niet gelukt de 'moer' te vangen. Inmiddels heeft hij vallen uitgezet, waar mee hij hoopt op beter resul taat. Even later heeft hij beet. Ter wijl hij met lieslaarzen door de sloot heen banjert, houdt Aps woude een klem omhoog. Hierin zit een rattenjong, her kenbaar aan zijn lichtgrijze kleur. De vangers maken het liefst gebruik van deze grond- klemmen, die onder water voor de ingang van een rattenhol worden geplaatst. „Zo'n klem slaat met een enorme klap dicht. Het dier is binnen een minuut dood. Je moet beden ken dat we echt niet voor de lol doden. Met dit soort klemmen gebeurt het zo humaan moge lijk", zegt Persoon. Er zijn echter ook vallen waarin de dieren langzamer verdrinken. De appelkooi bij voorbeeld, die Apswoude even verderop heeft uitgezet. Het dier wordt dan met een stukje appel een kooitje ingelokt, waar het niet mee uitkomt. Het dier schiet vol stress en verdrinkt uiteindelijk. Zijn intelligentie wordt de muskusrat hierbij fataal, blijkt Een muskusrat 'klemvast'. uit het verhaal van Apswoude. „Als een moer drie keer een jong in een klem aantreft, krijgt ze argwaan. Het dier zal haar hoofd dan niet meer in een klem steken. In dit soort geval len werkt een appelkooi doel treffender", legt Apswoude uit. Die gruwelmethoden zijn blijkbaar onontkoombaar, want één rat verzet maar liefst 13 kruiwagens grond per jaar. En Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 EXPOSITIE - In het kader de jaarmarkt exposeert E Windhorst in het huis A.J. Bosch aan de DorpsstHj 74 in Hazerswoude-Dorp: expositie omvat olieverfschi rijen en collages. De tei stelling is morgen open 20.00 uur, zaterdag de hele d Rondleidingen bij kaarslicht VOORSCHOTEN In kasteel Duivenvoorde in Voorschoten worden ook dit jaar weer rondleidingen bij kaarslicht en romantische mu ziek gehouden. De gidsen, on der wie bewoonster baronesse Schimmelpenninck van der Oye nemen de gasten mee door de feeëriek verlichte za len van het kasteel. Een har piste speelt barokmuziek en brengt de bezoekers in de sfeer van vervlogen tijden. De rondleiding duurt een uur, waarna in de pas gerestaureer de Marotzaal een kop koffie of frisdrank wordt geserveerd. Belangstellenden rekening mee houden dat di verse trappen beklommen moeten worden. Er is geen lift in het gebouw. Kaarten kosten 14 gulden en zijn uitsluitend verkrijgbaar in de voorverkoop vanaf 1 september: bij De Kier in Voorschoten, tel. 071- 615784, bij De Wassenaarder in Wassenaar, tel. 01751-14136 en bij de Leidse VW, tel. 071- 146846. Landgoed Duiven voorde ligt aan de provinciale weg tussen Leidschendam en Voorschoten. Er is parkeer ruimte bij het kasteel. Met de buslijnen 45, 46 en 48 is Dui venvoorde goed te bereiken. Inlichtingen: tel. 071-613752. DEN HAAG/LEIDEN VALERIE LEENHEER Dl De gemeente Rijnwoude wil op korte termijn een onderzoek la ten doen naar de geluidsover last door het jongerencentrum BOC in Benthuizen. Uit eerder onderzoek is al gebleken dat het vorig jaar werden er alleen al in Zuid-Holland 97.000 van deze diertjes gevangen. De rat - die in België niet voor niets water konijn wordt genoemd - jongt dan ook bij het leven. Een moer kan per jaar maar liefst 20 tot 30 jongen krijgen. Omdat het dier zo schadelijk is, telt alleen Zuid-Holland al 60 muskusratbestrijders die allerlei privileges genieten. Ze mogen klemmen zetten, zijn bevoegd om over privé-terrein te lopen en mogen met de auto fietspa den berijden als dat noodzake lijk is voor hun werkzaamhe den. Toch heeft deze klopjacht maar een beperkt succes. Het dier dat oorspronkelijk uit Noord-Amerika komt, ver spreidt zich langzaam aan over heel Nederland. de schreidt. De gemeente wil nu weten op welke manier er iets aan de overlast te doen is. Bij de politie komen de laatste tijd re gelmatig klachten binnen over herrie bij BOC. Dat BOC niet aan de geluids voorschriften voldoet, is al lange tijd bekend. Voor de herindeling van vier jaar geleden heeft de toenmalige gemeente Benthui zen al een bedrag uitgetrokken voor geluidwerende voorzienin gen. Uit die pot wil de gemeen te het 2500 gulden kostende ge luid-onderzoek betalen. Daarna blijft er nog 18.000 gulden over voor eventuele maatregelen. Hoofd welzijn J. Augustinus sluit niet uit dat dat bedrag on voldoende is voor de noodzake lijke ingrepen aan het BOC-ge- bouw. „Als blijkt dat het alle maal heel erg duur wordt, dan hebben de gemeente en BOC een probleem. De onwonenden hebben het recht aan hun kant. Als de overlast te groot is, moét er iets aan worden gedaan", al dus Augustinus. Als de herrie niet kan worden beperkt door technische maatregelen, kan dat weieens betekenen dat de jongeren gewoon de muziek flink wat zachter moeten zetten. College wil af van 'saaie' begrotingsbehandeling i LOMAN LEEFMANS Levendige debatten over onderwerpen die vooraf, aan de Öegstgeester inwoners zijn bekendge maakt. Op die manier zou een begrotingsverga- dering er in de toekomst moeten uitzien. B en W van Oegstgeest hopen zo onder meer de publieke tribune in het raadhuis weer gevuld te krijgen. De noodzakelijke, 'saaiere' beschouwingen over (technisch-)financiële zaken zouden vooraf in commissies moeten worden gehouden. Er kwam vorig jaar kritiek op de manier waarop de begroting in de Öegstgeester gemeenteraad werd behandeld. De PvdA-fractie drong aan op een discussie op hoofdlijnen waardoor de be schouwingen voor het publiek boeiender zouden worden. De WD uitte kritiek op lengte van de vergadering. Deze twee partijen maken wederom deel uit van het college maar nu samen met Leef baar Oegstgeest, de partij die haar verkiezings winst mede dankt aan het voorhemen om poli tiek en bevolking dichter bijeen te brengen. De behandeling van de begroting is voor de raad het hoogtepunt van het jaar maar mag, net als in veel andere gemeenten, nauwelijks rekenen op publieke belangstelling. Om te proberen dat dit jaar wel een keer voor elkaar te krijgen, heeft het gemeentebestuur een aantal voorstellen ge daan voor de behandeling van de begroting 1995 die voor volgende maand op het programma Technische, financiële en beleidsvraagstukken hriftelijk worden afgehandeld en daar- de diverse commissies besproken. Vervol gens.kunnen de beschouwingen van de diverse partijen bij het college worden ingeleverd. B en W voorzien die.van een schriftelijke reactie. Na dit 'huiswerk' kan van de begrotingsverga dering in de gemeenteraad een debatavond wor den gemaakt. Diverse politieke issues kunnen na elkaar, een uur per stuk, worden besproken. Na afloop van elk deeldebat wordt een conclusie ge trokken. De onderwerpen plus tijdschema wor den vooraf duidelijk aan de Öegstgeester inwo ners bekendgemaakt. Zodoende kunrren belang stellenden met een soort spoorboekje in de hand een of meer discussies naar keuze bijwonen. Bedenkingen De partijen die niet in het college zijn vertegen woordigd, CDA en D66, hebben vooralsnog be denkingen tegen deze werkwijze. „Ik heb het met verbazing gelezen. Ik geef toe, het moet anders want het werd wel eens te lang. Maar de be schouwingen als hamerstuk afdoen, gaat mij wat ver. Ik heb zelf nog een derde variant maar die verklap ik pas na overleg met mijn fractie", aldus G. Kempen van het CDA. Oud-wethouder M. Poelmans (D66) is ronduit tegen de voorstellen. „Het is de eerste begroting voor dit college. Het heeft veel beloofd en nu wil ik de financiële vertaling van al die plannen wel eens zien, tijdens een gewone begrotinsgbehan- deling. Het is misschien wel iets voor volgend jaar, dan kunnen we best zoiets als een politiek café houden en het over de stokpaardjes van de diverse partijen hebben." Het was een slim plan. Cocaïne in grote ketjap-flessen verstop pen, in een dops verpakken en vanuit Suriname per post naar familie in Nederland sturen. Maar eind juni vorig jaar liep het spaak toen de douane het verdachte pakketje eruit pikte en de verborgen cocaïne vond. Toen kwam de politie in actie. De cocaïne werd vervangen door wit poeder, de doos weer dichtgeplakt en alsnog met de post naar het adres in de Leidse Merenwijk gestuurd. Daardoor kopden de twee bewoonsters van dit adres worden gearres teerd. De officier van justitie eiste deze week bij de Haagse rechtbank tegen beide een gevangenisstraf maanden waarvar delijk. Volgens officier van justitie F. Slits zijn beide vrouwen schul dig aan de smokkel. Hij acht be wezen dat ze samen het post pakket hebben aangenomen. En dat ze in de badkamer van het huis de ketjap uit de flessen hebben gegoten en de cocaïne eruit hebben gehaald. „Boven dien hebben ze samen de zakjes schoongewassen, de drugs overgedaan in boterhamzakjes en daarna het spul verstopt in de linnenkast", aldus de officier. De verklaringen van de twee vrouwen zijn vanaf het eerste verhoor bij de politie al tegen strijdig geweest. Volgens officier Slits omdat beide vrouwen pro beren hun aandeel in de zaak zo klein mogelijk te houden. Zelfs tijdens de behandeling van de zaak bij de rechtbank, waren ze het nog niet met elkaar eens. De jongste van het stel, een 21-jarige studente, zei helemaal niets te maken hebben gehad met het beruchte postpakket uit Suriname. „Ik heb alleen maar wat vuilnis weggegooid en daar zaten de ketjap-flessen bij. Meer heb ik niet gedaan." En dat terwijl ze bij de politie ver klaard had' dat ze> wel had ge holpen met het uitpakken van de drugs en dat ze overal van af wist. Volgens de vrouw is deze verklaring afgedwongen door de politie. „Ze zeiden dat zij al lang naar huis was. Als ik verklaarde wat de politie wilde horen, mocht ik ook naar huis. Dus dat heb ik maar gedaan." De andere vrouw, een 24-jarig familielid, zei zich weinig meer te herinneren van het hele ge beuren. „Ik weet niet meer wie wat gedaan heeft. Ik weet 't echt riiet meer", was alles wat ze eerst nog kon zeggen. Een vage verklaring, want tegenover de politie had de vrouw verklaard dat ze samen de cocaïne uit de flessen hadden gehaald. Uitein delijk, nadat de officier zelfs dreigde met een aanklacht we gens meineed, wilde ze wel toe geven dat zij alles zelf ged had'. ;,Ik was de^ pakket heeft opengemaakt de spullen eruit heeft gehc ijDEts Ik deed het alleen." Volgens de advocaat vanen 24-jarige Leidse, Th. H. Putti|L haar gedrag wel te verklap „Ze maakt deel uit va hechte familie, die alles kaar doet. Dus ook verdaefi' pakketten aannen maken. Dat hoort gewoon Maar elke verklaring die 5 legt, strijkt tegen de haren een familielid. Ze moeilijk positie." Vijftien ma den cel is in de ogen raadsman een té zwart „Deze vrouw heeft een doch", tje van nog geen jaar oud. alternatieve straf is beter op n plaats", zo zei hij. J. van Roy-Vissers, de advi te van de 21-jarige stude- vond de geëiste straf hoog. „Er is hier geen spiP van gelijke monniken, gel)EN kappen. Mijn cliënte heeft gjj^r aandeel gehad in de zaak",L zij. „Bovendien heeft de po c haar op incorrecte wijze hoord. Op de verklaringen ze toen heeft afgelegd, kaïuj niet veroordeeld worden." i advocate vroeg om vrijspraak Officier Slits was niet de indruk van de verwere: de advocaten. „Tijdens de j horen bij de politie hebben I de vrouwen verklaard datp hebben meegedaan verwerken van de drugs. Ik Ngi geen reden te twijfelen betrouwbaarheid van de ren door de politie." De rechtbank doet op 6 sj tember uitspraak. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres vc RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDINl SCHUIFPUIEN jijk SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk m Onderhoudsarm, leverbaar ir diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorziet u graagsja, Kom gewoon eens alles op gemak bekijken. We geven uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE SOUWEI «3 ni AcrE x rbvbu

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14