Alphen gooit ziekenzorg volledig om Alphen wacht nog heel even met jezuinigen en verhogen belastingen Vandalen houden huis in Oegstgeest Leiden Regio Gemeentehuis Jacobswoude is eenvoudig maar toch voornaam Alkemade is populair bij afvaltoerist brommers niet welkom ip fietspad Schiphollijn 'Rijnland jaagt de kwekers op kosten' Gouden medaille ONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 L)ieven bezoeken bouwkeet oeterwoude-dorp/koudekerk aan den run Dieven hebben in Zoe- erwoude-Dorp en Koudekerk hun slag geslagen. Uit een winkel in de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude-Dorp werden gister- :iddag in een onbewaakt ogenblik twee boormachines gesto- en. In de nacht van 23 op 24 augustus werd een inbraak ge- bo, ileegd in een bedrijfskeet aan de Hoogewaard in Koudekerk, irlfjestolen werden een kopieerapparaat en een typemachine. boot gestolen kaag» Uit een jachthaven aan de Julianalaan in De Kaag is in t-Eupe nacht van 23 op 24 augustus een polyester boot gestolen. De vaarde bedraagt ruim 5000 gulden. VRIJE TIJD SOS-Hulpdienst De SOS-Telefonische Hulp dienst (THD) Leiden zoekt vrij willigers voor de Hulpdienst. De THD is dag en nacht bereikbaar voor iedereen die behoefte heeft aan een - mogelijk anoniem - gesprek. De minimale tijdsbe steding voor deelname aan de THD is zo'n zes uur per twee weken. Informatie: maandag tot en met donderdag tussen 9.00- 12.30 uur, tel. 071-143578. Expositie Onder de titel 'Van twee- naar driedimensionaal: vogels en ge bouwen van bouwplaten' expo seert Van Es in de bibliotheek van de Merenwijk, Rosmolen 4 in Leiden. feestavond Buurtwerk Binnenstad begint het seizoen vrijdagavond met een feestavond in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Leiden. Duo Venice en Leidse Kees tredpn gp. Aanvang 19.30 uur. Van de kleur van de kozijnen tot het aantal toilet ten voor dames: tijdens de extra commissieverga dering algemene zaken werden gisteravond de puntjes op de i gezet voor/het nieuwe raadhuis van de gemeente Jacobswoude, dat volgend jaar verrijst aan de Herenwegin Rijnsaterwoude. „Ook eenvoud kan een bepaalde voornaamheid uitstralen", kenschetste architect Coppen zijn ontwerp. De Limburgse architect maakte, nadat hij een eerste ontwerp had gemaakt, samen met een werkgroep van ambtenaren en politici een inde ling van het gebouw. Bovendien paste hij onder delen van de buitenkant aan, om tegemoet te ko men aan bezwaren van omwonenden. Het gebouw van Coppen telt drie etages, waar van de onderste op polderniveau en de middelste ter hoogte van de Herenweg ligt. Aan de zijkant van het pand steekt op palen de raadzaal uit. „Omdat de raadzaal het meest kenmerkende on derdeel is waarmee het gebouw onderscheidt van andere kantoorgebouwen en omdat er belangrij ke beslissingen worden genomen", aldus de ont werper.' De eerste etage is de zogenoemde bel etage, waar de hoofdingang en de representatieve functies komen. Coppen wijzigde vooral het ontwerp voor het terras bij de kantine. Dat zou in verbinding staan met de Herenweg, maar omwonenden vreesden dat jongeren daar zouden samenkomen en liet een geschikte plek voor vandalisme zou worden. Dus verwijderde Coppen in, de tekeningen de doorsteek naar het terras. Een blinde muur, die volgens de buren het uitzicht zou bederven, be dekte hij met zijn polloden met groene planten. Coppen had één wijziging nog niet aange bracht, hoewel zowel omwonenden als politici daarop eerder al kritiek uitoefenden: de tekenin gen tonen boven de glazen luifel naar de hoofdin gang een carillion. En Rijnsaterwoude heeft al een klokkenspel in de Dom, slechts op een steenworp afstand van het nieuwe raadhuis. De omwonenden, die gisteravond in het Schoolhuys opnieuw de ontwerpen kwamen be kijken, uitten hun sterke twijfels over het mint- groen dat Coppen in gedachten heeft voor de ko zijnen. „Mintgroen komt goedkoop over", oor- deelde een buurman. „Ik pleit voor een kleur die minder trendy is en meer kwaliteit in zich draagt. Want wij moeten er tegenaan kijken." Burgemeester W. van Beek erkende ook zijn twijfels te hebben over de opvallende kleur. Hij gaf Coppen de opdracht verschillende kleurstel lingen uit te proberen op de tekeningen, zodat er een keuze mogelijk is. De architect verzekerde dat de kleuren van de buitenkant nog niet zeker zijn. „Ik wil het liefste de kleuren pas vaststellen in sa menhang met het interieur, want de binnen- en de buitenkant zijn één organisch geheel." een zware bezuinigingen en :en serieuze lastenverhogin- :n. Burgemeester en wethou- :rs van Alphen aan den Rijn in er in geslaagd voor volgend ar een begroting op te stellen aarvan niemand hoeft te brikken. Maar het zal voorlo- g de laatste keer zijn dat de imeente de kool en de geit kan iaren. De vooruitzichten voor 196 en later zijn bijzonder )mber, terwijl zelfs voor vol- :nd jaar de gevaren al op de er liggen. Het is dan ook niet itgesloten dat Alphen in een ter stadium toch nog het mes loet zetten in de fjegroting Dor 1995 die vanmorgen door ethouder S. Lyczak •VD/financiën) is gepresen- ierd. 'Het regeerakkoord van het larse kabinet vormt de groot- bedreiging voor de Alphense begroting. In dat akkoord is vastgelegd dat er al in 1995 wordt gekort op uitkeringen uit het Gemeentefonds. Voor ge meenten is de bijdrage uit dat fonds de belangrijkste bron van inkomsten. Wat die korting voor Alphen betekent, zal waar schijnlijk volgende maand dui delijk worden. B en W houden er al rekening mee dat de opge stelde begroting dan al moet worden aangepast. De rekenaars van de gemeen te zijn er niet in geslaagd om voor de jaren na 1995 een slui tende meerjarenbegroting op te stellen. Zelfs wanneer geen re kening wordt gehouden met de herverdeling van de uitkeringen uit het gemeentefonds die Al phen vanaf 1997 vele miljoenen kost, komt de gemeente in de rode cijfers. Forse bezuinigin gen zijn dan ook niet uit te slui ten. Nog dit jaar willen burge meester en wethouders een on derzoek starten naar de moge lijkheid met minder ambtena ren hetzelfde werk te doen. Daarnaast zal volgend jaar een discussie worden gevoerd over de mogelijke bezuinigingen voor de komende jaren. Voor het komende jaar heb ben B en W voorlopig zonder zware ingrepen de touwtjes aan elkaar weten te knopen. Extra inkomsten mag de gemeente verwachten door een éénmalige verhoging van de uitkering uit het Gemeentefonds (ruim zeven ton) en de afronding van de huizenbelasting-tarieven naar boven in plaats van maar bene den. Alphenaren blijven afge zien van de afronding op een stuiver naar boven hetzelfde be drag aan huizenbelasting beta len voor hun woning. De waar destijging van het onroerend goed wordt gecompenseerd door een verlaging van de tarie- De enige tariefstijging waar- i Alphen volgend jaar rekening moeten houden, is een verhoging van het rioolrecht. Om hoeveel geld dat zal gaan, is nog niet duide lijk. Het tarief van het huisvuil- recht blijft gelijk, hoewel de ver werking van groente- fruit- en tuinafval duurder is geworden. Dat wordt echter goedgemaakt doordat aan de andere kant het oud papier weer geld opbrengt in plaats van flat het geld kost. De enige min of meer ingrij pende bezuiniging vindt plaats op de bijzondere bijstand. B en W stellen voor het budget hier voor te verlagen met ruim 375.000 gulden. Daarmee komt de pot op het bedrag dat de af gelopen jaren daardwerkelijk aan bijzondere bijstand werd uitgegeven. Het ziet er dan ook niet naar uit dat mensen die recht hebben op bijzondere bij stand werkelijk door deze be zuiniging zullen worden getrof fen. wassenaar Grote buizen liggen klaar op het Wassenaarse strand. Straks wordt via deze pijpen twintig ki lometer uit de kust het zand van de zeebodem opgezogen. Over een breedte van zo'n twee kilometer wordt het verspreid over het strand. De ophoging is nodig omdat het strand bij Wassenaar onder invloed van de getijden te smal is geworden. foto holvast/marklamers alkemade marieta kroft Mensen van buiten de ge meente brengen regelmatig grofvuil naar de gemeente- werf in Alkemade. In tegen stelling tot sommige andere gemeenten, kan in Alkemade maximaal twee kuub afval gratis worden aangeboden. Ook wordt nogal eens gepro beerd om onder betaling uit te komen door het afval ver spreid over meer dagen te brengen. Boven de gratis toe gestane hoeveelheid moet 84 gulden per kuub worden be taald. Hoeveel kosten de ge meente hierdoor extra maakt in verband met vervoer- en verbrandingskosten, weet di recteur A. Peters van open bare werken niet. Naar aan leiding van vragen van PvdA- raadslid W. Groen deelde hij deze week in een commissie vergadering mee te bekijken of er iets aan het probleem kan worden gedaan. Hoe, weet hij nog niet. „We hebben al aan onze mensen op de gemeente werkplaats gevraagd om bij twijfelgevallen om een legiti matiebewijs te vragen. Als die persoon van buiten de gemeente blijkt te komen, moet hij weer met zijn huis vuil vertrekken. Als hij echter beweert dat hij het vuil na mens iemand uit de gemeen te brengt, dan wordt het moeilijker om er iets aan te doen. We hebben nog geen waterdicht .systeem. Datzelf de geldt voor mensen die hun grofvuil verspreid over meer dagen naar de gemeen- tewerkplaatsbrengen." Overigens is het probleem, aldus Peters, opgelost als de reinigingsdienst wordt gepri vatiseerd. Momenteel wor den de voor- en nadelen van het afstoten van de dienst derzocht. Binnen enkele we ken wordt hierover meer be kend. Vernielingen in Kratong en dienstencentrum oegstgeest loman leefmans „Ze zijn als dollemannen te- keergegaan. Ik waande mij van morgen tussen de puinhopen van Babyion. Alle kasten zijn met grof geweld, waarschijnlijk met een bijl, opengebroken. De vrieskast onderging hetzelfde lot en daardoor moesten de maaltijden voor de ouderen worden weggegooid", aldus di recteur G. Groenveld van de stichting Welzijn Ouderen (SWOO). Een onbekend aantal vandalen hield gisternacht ste vig huis in het dienstencentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest waar de SWOO een van de ge bruikers is. De schade loopt naar schatting in de tienduizen den guldens. Het is de tweede keer binnen enkele dagen dat in Oegstgeest het interieur van een gemeen schappelijk gebouw wordt ver nield. Maandagochtend richtte een brand die vermoedelijk werd aangestoken, grote schade aan in buurthuis Kratong. Nu sloegen onverlaten het interieur op de begane grond van het dienstencentrum kort en klein. Bij SWOO worden een CD-spe- ler, een fototoestel en een klein geldbedrag vermist. Wat bij an dere gebruikers werd gestolen, is nog onbekend. De dader, de politie gaat vooralsnog uit van één persoon, is vermoedelijk binnengekomen via een ruit aan de achterkant van het gebouw. Vervolgens werden deuren en kasten inge slagen. „Behalve alle vernielin gen hebben ze ook rustig fris dranken zitten drinken, koek en een boterham zitten eten en si garetjes gerookt. Ik denk dat ze enkele uren bezig zijn geweest", aldus Groenveld. Gisteren werd snel een begin gemaakt met het opruimen van de puinhoop zodat cursussen, lessen en bijeenkomsten, voor namelijk voor senioren, door kunnen gaan. „De dansles heb ben we moeten afzeggen maar de maaltijd voor ongeveer veer tig ouderen ging toch door. Ik denk dat we hier nog enkele maanden last van zullen heb ben", voorspelt Groenveld. Directeur Groenveld voor een met grof geweld kapot geslagen kast. „Ik denk dat de daders enkele uren zijn bezig geweest." foto holvast/mark lamers «Overval in Alphen opgelost 'enrun Een 23-jarige Alphenaar heeft bekend dat hij ip 5 augustus een overval heeft gepleegd op een sigarenwinkel lan de Emmalaan in Alphen. De man bedreigde een winkel- leisje en maakte haar geld afhandig. Dat is door de dader uitge- jeven aan verdovende middelen en ook heeft hij er schulden nee afbetaald. Vloeder en dochtertjes gewond Een 36-jarige vrouw uit Ter Aar en twee dochtertjes zijn i dë jistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op de Westkanaal- veg in hun woonplaats. Zij werden met onbekend letsel overge- zoracht naar het Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp. Door nog on- jekende oorzaak verloor de vrouw de macht over het stuur van auto. Zij kwam tegen de vangrail terecht en botste vervol- tegen een auto, die werd bestuurd door een 59-jarige w uit Ter Aar. Zij bleef ongedeerd. kleine meerderheid binnen ommissie ruimtelijke órde- ig in Warmond wilde gister- ond geen bromfietsers toela- op het nog aan te leggen itspad langs de Schiphollijn ssen Warmond en Sassen- im. Drie commissieleden lunden de bezwaren van om wenden die voornamelijk Jl ezen voor geluidsoverlast, ver- hersonveiligheid en het ver- vijnen van groen. Naar schatting van de provin- zullen 120 bromfietsers per maal van het nieuwe fietspad 'bruik gaan maken. Momen el hebben de bezwaarden al :el last van crossbrommers in et gebied. In het oorspronkelijke provin ce fietspadenplan uit 1986 er altijd sprake van een rij- elpad, verboden voor brom- tsers. Pas eind vorig jaar, toen ongelijkvloerse kruising ver de Herenweg naast het uorviaduct in beeld kwam en larmee een naadloze aanslui- ïg op het fietspad langs de lerenwijk, waar wel brommers logen rijden, leek het prakti- :(fher om ook op het nieuwe :tspad rijwielen met hulpmo- toe te staan. De drie raadsle- Een medisch centrum als basisziekenhuis, een zorghotel en huisartsen die geen 'verwijsheer' meer zijn maar die daadwerkelijk functioneren als geneesheer. Als het aan het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn ligt, wordt de hele ziekenzorg in de gemeente op nieuwe leest ge schoeid. diensten bij elkaar onder te brengen, kan de zorg in Alphen weer op een aanvaardbaar peil komen. Volgens het adviesbu reau dat de gemeente in de hand heeft genomen, is die be tere zorg bovendien goedkoper. In het nieuwe systeem zouden overbodige handelingen voor komen worden, wachttijden voor patiënten korter zijn en de patiënt steeds op die plek wor den behandeld waar het het goedkoopste is. de het Volgens burgerlid C. van Kuijen valt het met de overlast van brommers wel mee. De gemeente dient dan echter wel de overlast door crossbrommers aan te pakken. Dat er groen zal verdwijnen is zeker, vanwege de sociale vei ligheid van het onverlichte fiets pad. „De bewoners van de Van Wassenaarstraat hebben geen verworven recht op het groen", aldus Van Kuijen. P. Koot uit Sassenheim, eige naar van gronden langs het tra ject vreesde problemen als be stemmingsverkeer, landbouw machines, vrachtwagens en tractoren, ook van het fietspad gebruik moet maken. Dat zou de verkeersonveiligheid niet ten goede komen. Daarnaast drong hij aan op maatregelen die die nen te voorkomen dat personen op particulier terrein terechtko- Als de gemeenteraad inder daad besluit om het fietspad verboden terrein voor bromfiet sers te verklaren zal dat waar schijnlijk problemen opleveren. Bromfietsers zullen, omdat het bromfietspad tussen Leidse Me renwijk en Warmond naadloos overgaat in een rijwielpad, het» verbod waarschijnlijk massaal negeren en de politie zal dat niet permanent kunnen contro leren. De gemeente schuift zichzelf naar voren als proefregio voor een nieuwe opzet van de ge zondheidszorg, die past in de plannen van het nieuwe kabi net. Volgens een adviesbureau kan de gezondheidszorg in de Alphense regio op deze manier beter en goedkoper worden. De belangrijkste reden waar om Alphen met grote plannen komt, is de neerwaarste spiraal waarin het Rijnoord ziekenhuis zich bevindt. Uit dit ziekenhuis zijn de afgelopen tijd een aantal functies, zoals de EHBO, ver dwenen. In de toekomst zou zelfs de kort-verblijfafdeling van het Alphense ziekenhuis kun nen worden gesloten. Voor het gemeentebestuur is dit een 'mi nimalisering van het zorgaan bod' die 'onaanvaardbaar' is. Door in een medisch centrum een groot aantal medische Om de vernieuwing van de gezondheidszorg in Alphen van de grond te krijgen, wil de ge meente de komende tijd met al le betrokkenen om de tafel gaan zitten. Het rapport waarin de plannen worden gepresenteerd is inmiddels verstuurd naar de ziekenhuizen in de regio, naar het provinciebestuur en naar de nieuwe minister van volksge zondheid. WLTO boos op hoogheemraadschap De WLTO-Roelofarendsveen (Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie) is woedend op het Hoogheemraadschap van Rijnland. Vijf controleurs van Rijnland lopen de bedrijven in Roelofarendsveen en Oude Wetering af om bij kwekers aan te dringen op de aanvraag van een lozingsvergunning. In een brief aan de leden adviseert de tuinbouworganisatie om de aanvraag niet te tekenen. Vermoedelijk met ingang van 1 januari 1995 gaan namelijk al gemeen in het land geldende regels gelden. Een vergunning in het kader van de Wet Veront reiniging Oppervalktewater (WVO) is* dan voor de meeste bedrijven helemaal niet meer nodig. Iemand die de vergun ning nu toch aanvraagt, is dui zend gulden aan legeskosten kwijt. WLTO-voorzitter J. Klein deed deze week een klemmend be roep op de commissieleden ruimtelijke ordening van de ge meente Alkemade om hierover contact op te nemen met Rijn land. „Kwekers moeten nu niet op kosten worden gejaagd", be toogde Klein. Het hoogheem raadschap zou zich volgens hem alleen bezig kunnen hou den met het inventariseren van de bedrijven die onder de alge mene regels (het lozingenbe sluit) gaan vallen. De commissieleden deelden de kritiek van Klein. Volgens wethouder W. Nugteren is er op ambtelijk niveau al overleg gaande met het hoogheemraad schap. „Als daar niets uitkomt, gaan we op bestuurlijk niveau verder." Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijn land zegt gewoon door te gaan met het bezoeken van de be drijven. „Er is absoluut nog geen duidelijkheid over de in houd van het lozingenbesluit en wanneer dat van kracht wordt. Bovendien ligt er een uitspraak van de Raad van State dat de hoogheemraadschappen door moeten blijven gaan met het verlenen van vergunningen. Voor ons redenen om gewoon door te gaan met datgene waar we een jaar geleden al mee zijn begonnen." De voorlichtings avond over de milieucontroles die het hoogheemraadschap eind september samen met de gemeente houdt, vindt hij geen mosterd na de maaltijd. „Die blijft zinvol", aldus de woord voerdervan Rijnland. Leimuiden isoleert vloeren vochtige huizen ruim 47.000 gulden. Die kosten worden niet verhaald op de be woners. De gemeente sluit ech ter niet uit, dat de huur in de toekomst wordt verhoogd. De vloerisolatie geldt als proef. Als de klachten oVer op trekkend vocht afneemt, wor den mogelijk ook andere huizen van het woningbedrijf van isola tie voorzien. voorschoten De Voorschotenaar WJ. Berghuis is gisteren onder scheiden met de eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau, lij kreeg de onderscheiding voor zijn werk op het terrein van de mo- ïumentenzorg. Berghuis werkte ruim veertig jaar bij de Rijksdienst Monumentenzorg, maar ook was hij plaatselijk actief bij de stichting Diogenes. Deze stichting beijvert zich voor het behoud van listorisch Voorschoten. Berghuis was daarbij actief bij de restauratie het monumentale pand 'Koopmanswelvaren' in de Voorstraat. Als kerkeraadslid was hij betrokken bij de bouw van de gereformeer de kerk aan de Bachlaan. Burgemeester P. Cannegieter reikte de me daille uit. foto hielco kuipers De gemeente Leimuiden brengt isolatie aan in de vloeren van 23 huizen aan de Oostban. Zo hoopt zij te bereiken dat er een einde komt aan de vochtover- last. De woningen, eigendom van het gemeentelijk woningbe drijf, worden nog dit jaar onder handen genomen. De operatie kost de gemeente

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13