Nationale ideeënbus Samen op Weg-kerk Kerk Samenleving Diakonaal werk profiteert van lottokoorts Duitsland Bisschoppen vertrouwen op goede contacten met kabinet Acht Mei: pauselijk verbod op anticonceptie onwettig Egyptische minister in de fout met verbod op hoofddoekjes )i< DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Conferentie Islamitische advocaten heb ben de rechtbank in Caïro gevraagd de internationale bevolkingsconferentie van de Verenigde Naties te verbie den, die van 5 tot 13 septem ber in Caïro wordt gehouden. Zij menen dat de conferentie 'het imago van Egypte aan tast' en 'erop is gericht be sluiten te nemen die in strijd zijn met de islam'. Zowel conservatieve christenen als fundamentalistische mos lims zijn in het geweer geko men tegen de conferentie. Zij hebben er moeite mee om dat de conferentie volgens hen erop is gericht 'abortus en seksuele gemeenschap voor het huwelijk te liberali seren, in strijd mei de voor schriften van de islam'. De islam is het fundament van de grondwet in Egypte. Afge lopen maandag verdedigde een vooraanstaande moslim leider in Egypte, oppermoefti Mohamed Sayed Tantawi, de conferentie tegen aanvallen van fundamentalistische zij de. In het ontwerp van het slotdocument staat volgens hem niets dat in strijd is met de islamitische leer. Ook de Egyptische minister van be volking, Maher Mahran, ont kende dat het slotdocument tegen de moslimleer in zou gaan. Beschuldigingen Twee Poolse oud-generaals van de geheime dienst die vrijdag zijn vrijgesproken van het aanzetten tot de moord op de anti-communistische priester Jerzy Popieluszko, hangen nieuwe beschuldi gingen boven het hoofd. Dat maakte het Poolse persbu reau PAP bekend. Volgens PAP worden Wladyslaw Cias- lon en Zenon Platek ervan verdacht tijdens het commu nistische regime in de jaren tachtig binnen het ministerie van binnenlandse zaken een criminele groep te hebben aangevoerd. Het persbureau citeert Ryszard Kicinski, woordvoerder van de officier van justitie in Warschau. De ze heeft gezegd dat een aan klacht tegen de generaals binnen twee maanden ge reed is. Kicinski verklaarde dat de mannen mogelijk zul len worden beschuldigd van het aanzetten van onderge schikten tot brandstichting, ontvoeringen en aanvallen op leden van de toenmalige oppositie. Bij een veroorde ling staat de generaals maxi maal tien jaar gevangenis straf te wachten. Jerzy Popie luszko was de zielzorger van de verboden vakbond Solida riteit. Zijn anti-communisti sche preken trokken een groot publiek. Vooral nadat de oppositiebeweging onder de staat van beleg in 1981 was verboden. Metselen Uit protest tegen de over plaatsing van hun priester hebben de gelovigen in het Italiaanse dorp San Cassiano in de zuidelijke provincie Lecce het portaal van hun barokke kerk dichtgemetseld. Ze hebben besloten de mis niet te bezoeken zolang hun voorganger niet is terugge keerd. Dat hebben leden van de parochie dinsdag voor de Italiaanse televisie bekendge maakt. De 60-jarige priester Giuseppe Vito heeft 33 jaar in San Cassiano gewerkt, tot dat de aaitsbisschop van Lecce, Cosmo Francesco Ruppi, hem overplaatste naar een andere parochie in het bisdom. Daar vervangt hij een priester die wegens een relatie met een vrouw uil zijn ambt is gezet. Origineelste inzender wordt beloond met 5000 gulden De drie Samen-op-Weg- kerken geloven dat er op het grondvlak veel creatie ve ideeën leven over kerk- zijn. Die ideeën worden lang niet altijd zichtbaar. ,,Dit is soms het gevolg van de gezagsstructuur van de kerk, soms van de beschei denheid van de beden kers." Met de prijsvraag 'Leve de kerk' willen de drie kerken de ideeën als nog boven water krijgen. Daar is goede kans op: de vier orgineelste inzenders krijgen ieder 5000 gulden. Volgende maand gaat 'Leve de kerk' van start. Het is een groots opgezet project, dat behalve door de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk wordt gedragen door de NCRV, die haar zeventigjarig bestaan viert. Kosten noch moeite zijn gespaard om de creativiteit bij het kerkvolk op te wekken. Er is een fraai uitziend magazine ge maakt, terwijl de NCRV een vi deoproject heeft samengesteld. In een speciaal gevormd co mité van aanbeveling zitten niet alleen de kerkelijke bestuurders dr. Karei Blei (hervormd secre taris-generaal), ds. Pieter Boos- ma (gereformeerde synode voorzitter) en Perla Akerboom- Roelofs (vice-voorzitter lutherse synode), maar ook mensen als atlete Nelli Fiere-Cooman, Ria Beckers als voorzitter Stichting Natuur en Milieu en Marjoleen Vreekamp-van den Berg, zaken vrouw van het jaar 1990. De 'nationale ideeënbus' van de Samen op Weg-kerken is zelf een aardig voorbeeld van een goed idee. In dit geval afkomstig van Else Roza, kerkelijk werkster uit Rotterdam. ,,Ik ontdekte dat de ene gemeente vaak geen no tie heeft welke leuke dingen een andere gemeente organiseert. Ik zag zoveel gebeuren, maar het De diakonale instellingen van de Duitse kerken profiteren van de lottokoorts die Duits land in de greep heeft. De jackpot van de Duitse Super- Lotto bevat deze week 28 mil joen mark (ruim 31 miljoen gulden) nadat in de voorgaan de acht weken niemand de zes cijfers plus het reservegetal goed had geraden. Elke Duit ser die in één klap uit de fi nanciële zorgen wil zijn, doet de laatste tijd mee. Hoe hoger de omzet, hoe meer de diakonale en culture le organisaties volgens een vaste verdeelsleutel krijgen. Al leen in de deelstaat Nordr- hein-Westfalen, waar dit jaar met een lotto-omzet van drie miljard mark (3,4 miljard gul den) wordt gerekend, kreeg het protestantse 'Diakonisches Werk' vorig jaar acht miljoen mark, de rk-organisatie Caritas 3,2 miljoen mark en het joods maatschappelijk werk 1 mil joen. 'God heeft een opgewekte gever lief.' met dit oude gezeg de probeert deze week Caritas de eventuele winnaar van de jackpot ertoe te brengen zijn dankbaarheid te uiten door de armen mee te laten delen, via Caritas. De hoofdprijs van 28 mil joen mark is de hoogste die ooit in Europa kan worden ge wonnen. Het Europees record heeft sinds 1990 Zwitserland met 18 miljoen Zwitserse fran* ken (24 miljoen gulden). De hoogste prijs wereldwijd werd uiteraard in de Verenigde Sta ten uitgekeerd, 111 miljoen dollar, zo'n 200 miljoen gul den. Het beeldmerk van de prijsvraag 'Leve de kerk'. kwam niet naar buiten", aldus Roza. Door ideeën uit te wisse len, kun je elkaar inspireren, zo is de gedachte. De ideeën die worden aange dragen kunnen liggen op uit eenlopende terreinen: kerkelijke vieringen, gebruik van het kerk gebouw, catechese en geloofs opvoeding, pastoraat en diako- naat, beheer en financiën, mis sionair werk, communicatie en marketing. In het magezine worden wat voorbeelden gege ven: straattheater, welkomst- dienst voor jongeren die af scheid nemen van de kinderne- vendienst of het inloophuis. Belangrijk criterium bij de be oordeling van de ideeën is naast orginaliteit en betrokkenheid ook toepasbaarheid. De jury- dr. Jan Hendriks, do cent gemeenteopbouw aan de Vrije Universiteit, benadrukt dat de jury niet op zoek is naar iets spectaculairs, maar naar iets dat werkt. „Het gaat ons om ideeën die inspireren, omdat ze ingaan op de vragen van mensen en hen serieus nemen." Hendriks vertelt de fabel van de krekels, die de uil vragen hoe ze de nachtvorst kunnen overle ven: „Jullie moeten je verpop pen." Op de vraag hoe dat moet, krijgen zij als antwoord: „Hoor eens, ik heb je het princi pe gegeven. De details moet je zelf maar uitwerken." Zo gaat het volgens hem ook vaak in de kerk. „Deskundigen adviseren: de kerk moet zich verpoppen. Sommigen zien zelfs de prach tigste vlinders al vliegen." De rooms-katholieke bisschop pen vertrouwen erop dat onder het kabinet Kok, waarvan het CDA geen deel uitmaakt, de goede contacten met de rege ring en de partijen worden voortgezet. Dit schrijft de vice- voorzitter, bisschop H. Ernst, in een verklaring van de bisschop penconferentie naar aanleiding van het tot stand komen van het paarse kabinet. In de afgelopen jaren heeft de bisschoppenconferentie niet al leen met het CDA, maar ook met de PvdA en de WD regel matig besprekingen gevoerd. Reeds voor de verkiezingen van 3 mei waren met D66 zulke be sprekingen gepland. De bis schoppenconferentie vertrouwt erop dat 'de politiek verant woordelijken toegankelijk zul len blijven voor wat in de kerk leeft in zaken van publiek be lang', aldus Ernst. Ongeacht de samenstelling van de coalitie hebben de bis schoppen zich telkens tot de re gering gewend, wanneer in za ken van algemeen belang zowel de eigen verantwoordelijkheid van de overheid als die van de kerk aan de orde waren. De bis schoppenconferentie zal dat op dezelfde wijze blijven doen bij het nieuwe kabinet waarvan het CDA geen deel uitmaakt. De bisschoppen zien in het geloof een grondslag voor hu maniteit. Zij beseffen dat ook de kerk verantwoordelijkheid draagt in vraagstukken van de samenleving. Zij zijn er tenslot te van overtuigd dat de kerk 'be langrijk werk' te doen heeft in het maatschappelijk midden veld. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE te Genemuiden; te Warnsveld KERK (SoW) (toez.): A. Plantinga, kan- Beroepen: te Elspeet: W. Pieters didaat te Amsterdam. utrecht/manila. brief alleen legitiem als de gelo vigen deze aanvaarden. „Uw leer heeft dergelijke legitimiteit niet. Het is de opvatting van een marginale minderheid in onze kerk, die grotendeels door een mannelijke celibataire hiërar chie wordt verdedigd." In de open brief wordt de paus gevraagd de wereldleiders en de Verenigde Naties op te roepen als doel te stellen dat te gen het eind van deze eeuw ie dere vrouw en ieder man die dat wensen, toegang hebben tot voorzieningen voor vrijwillige geboortenbeperking. Het pauselijk verbod op anti conceptie is volgens de Acht Mei Beweging onwettig. „U hebt het bij het verkeerde eind inzake de anticonceptie." Dat staat in een door de Acht Mei Beweging medeondertekende Open brief aan paus Johannes Paulus II, die binnenkort in de New York Times verschijnt. Aanleiding is de komende be volkingsconferentie van de Ver enigde Naties volgende maand in Caïro. Een leer is volgens de open caïro •rtr Bahaeddin in juli verordon neerd, tenzij zij een schriftelijke toestemming van hun ouders kunnen overleggen. Het ging Bahaeddin om een vrije keus van de scholieren, zo verdedig de hij zijn besluit. Veel funda mentalistische scholen ver plichten alle meisjes tot het dra gen van de 'hijab', het hoofd doekje dat het haar en de nek r niet het gezicht bedekt. Een Egyptische rechtbank heeft het verbod op hoofddoekjes voor schoolmeisjes opgeheven. Het verbod was uitgevaardigd door de minister van onderwijs. De maatregel is in strijd met de Schoolmeisjes mogen niet langer een hoofddoekje dragen, zo had minister Kamal Hussein Het interkerkelijk jongerenkoor e combo 'Rising Hope' begint op dinsdag 30 augus tus met het nieuwe seizoen. Het gezelschap, dat wordt gevormd door leden uit Hazerswoude en de omliggende gemeenten, is nog op zoek naar zan gers in de leeftijd tussen 15 en 30 jaar. Het combo kan nog worden uitgebreid met een bassist en een drummer. 'Rising Hope' werkt gedurende het sei zoen zo'n 25 keer mee aan erediensten in kerken en allerlei instellingen. De vaste repetitie-avond is de dinsdag, het vaste onderkomen de grote zaal van de Gereformeerde Kerk in Hazerswoude-Dorp. Meer informatie via de telefoonnummers 01728- 9707 (Albert-Jan Bos) of 01714-16114 (Jan-Peter de Vogel). foto pf HET WEER 5 VAI Buiig en winderig De opzienbarende meteo-zomer '94 (juni tot en met augustus) ein digt zoals hij is begonnen: koel en wisselvallig. Het laatste restje warmte werd woensdagmorgen in de zuidoosthelft van het land met zware onweersbuien verdreven; plaatselijk kwam 20 tot 50 milli meter regen omlaag. Achter het koufront stroomde van oorsprong koele en heldere lucht binnen, maar de zon wist het kwik nog aar dig omhoog te stuwen tot ca. 21 graden. Lokaal kwamen wat buitjes voor, maar veel neerslag viel daar niet uit. Vandaag trekken er fellere buien, mogelijk met onweer via het kustgebied landinwaarts. Het weerbeeld voor de komende dagen gaat steeds meer herfstach tige trekjes vertonen. Niet alleen bij ons koelt het af; de bovenlucht storing gaat diep in het midden en zuiden van Europa aan de zomer knagen. Alleen op het Iberisch Schiereiland blijft het tropisch warm. Ook op de Atlantische Oce aan is de herfst nabij. Het tropi sche stormseizoen is vorige week pas goed op gang gekomen met de orkaan 'Chris', die zijn oceaanreis bij de Afrikaanse westkust begon. Aan de zuidflank van het ii nidc ('51 lo Azoren-Bermuda hogedrukgebi trok de storm eerst in westelijkt richting en boog vervolgens voo Amerikaanse oostkust af naar he noorden. Daar kwam 'Chris' bojij>'eel kouder zeewater terecht e zijn status van tropische storm. Gisteren werden de restanten o gepikt door de straalstroom e wordt Chris omgevormd tot e wone Atlantische depressie, dit !L!<A vanaf vrijdagavond het West-Euler ropese weer danig in de war karyaai sturen. Niet zelden laat zo'n uitgeblust tropische storm nog eenmaal zi tanden zien bij aankomst bover iPHj Europese wateren. Meestal valt >p 5 n troplm met de wind nog vochtige luchtmassa sche origine hebben vaak rassend veel neerslag gezi Voor de storing uit kan het mord11 nog tijdelijk wat opklare weekeinde wordt buiig en v Zaterdag komen we even ir me sector van de depressie, schien wordt het nog ruim 20 den. Aan de achterzijde v ring volgt het vertrouwde beeld koele buien, afgewisseld door z irac bij hooguit 17, 18 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met droog. In het zuiden veel bewolking en perioden met regen of motregen. Maximumtemperatuur op de meeste plaatsen rond 19 graden. Zweden: wolking e regen. Elders z rioden en vrij ijd tot tijd tuur circa 20 graden. Denemarken: Wisselvallig weer. Bewolkt en flink wat regen. Mid- dagtemperatuur rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij king. Noord- land nog enige tijd regen, elders ove gend droog. Middagtemperaturen sen 18 en 21 graden. België en Luxemburg: Bewolkt en buiig weer, soms ook weer. Middagtemperatuur rond 19 ■gpa. onweer -w warmtefi sneeuw L lagedruk Q H hoged,uljeZe -1000- luchtdrul ers, vijn Na; gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag bewolkt, perioden met regen en een kleine kans op onweer. Morgen enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Vry lage temperaturen, op de meeste plaatsen circa 21 graden. Droog en vrijwel overal zonnig. Maxi mumtemperatuur van 25 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Overwegend zonnig en droog. Van tijd tot tijd een harde noordenwind. Maxi mumtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje: Langs de Golf van Biskaje wolkenvelden en af en toe lichte regen. Elders in Spanje vrij zonnig en warm, Middagtem peratuur langs de Golf van Biskaje onge veer 23 graden, in het binnenland en langs de Costa's ruim boven de 30 gra- Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant ook en kele wolkenvelden. Af en toe een vrij stevige noordenwind. Middagtempera tuur tussen de 25 en 30 graden. Marokko: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi mumtemperatuur op veel plaatsen onge veer 30 graden, Tunesië: Zonnig en heet. Middagtemperatudr vlak aan zee ongeveer 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en vooral langs de westkust enige tijd buiige regen. Aan de Franse Rivi'èra flinke zonnige perioden, rond hetRhonedal een stevige Mistral Middagtemperatuur van 25 graden langs de Golf van Biskaje tot 31 graden Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ieke VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.40 Zon onder 21 Maan op 22.17 Maan onder li 1 Katwijk Weerrapporten 24 augustus 20 u Malli n Ibiza: link w Zee. n op d plaatsen droog. Middagtemperatuur van 25 graden in het noorden tot iets boven de 30 op Malta; vandaag in de zuidelij- ke helft nog ruim boven de 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig; in het noorden van Griekenland nu en dan wat wolken en vooral morgen kans op een onweersbui. Temperatuur langs de meeste kusten tussen de 30 en 35 graden, in het Griekse binnenland plaatselijk nog hoger; morgen rond de omgeving van Thessaloniki waarschijn lijk afkoeling. Turkije en Cyprus: Zonnig; in de loop van morgen rond de Dardanellen ook kans op wolkenvelden en een onweersbui. Maximumtempera tuur meest tussen de 30 en 35 graden. Duitsland: Veel bewolking en op beide dagen buiige regen, soms met onweer. Morgen 'Miji w228 20

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12