Leiden Karts maken geen kabaal9 Opknapbeurt carports gaat vandalisme tegen Verhoogde straat blokkeert inritten Even uitrusten Zwembad De Vliet: al 85.000 bezoekers )ode ligt vier agen in huis 'Souk' in 't Spoortje Korting Studiehuis blijft gehandhaafd 5NDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 Ziekenzorg A O Alphen gooit de zie- I J kenzorg volledig om. De belangrijkste re den: ziekenhuis Rijnoord beweegt zich nog steeds in een neerwaartse spiraal. Muskusratten a De muskusratten- 11 vangers openden in de wateren rond Roelo- farendsveen de jacht op ,deze mooie, maar zeer schadelijke dieren. Streekvervoer A K streekvervoer I moet opnieuw de buikriem aanhalen. Vol gend jaar moet er niet minder dan negen miljoen gulden worden bezuinigd. uurt hoeft zich geen zorgen te maken Vervolg van voorpagina nwonenden van de Vondellaan hoeven niet te vrezen or geluidsoverlast van de karts. Dat zegt initiatiefne- ;r B. Dekker van Indoor Karting Leiden. Op 30 april 95 (koninginnedag) rijden de karts in de ijshal. AN- ijshal is in het verleden wel gebruikt voor een kartrace. en zijn echter van die simpe- vagentjes met lawaaiige gras- laiermotoren gebruikt. Voor loor karting gebruiken we iejaarde vrouw bestolen iidenEen ongeveer 30-jarige man die zich voordeed als mede- 'erker van Thuiszorg heeft gistermiddag uit het huis van een I-jarige Leidse aan de Hoge Morsweg twee portemonnees ge- tolen. De man zei dat hij even kwam praten en wandelde on- ertussen door de woonkamer. De vrouw, die slecht ter been is, hem niet bijhouden. Na een tijdje kwam een echte mede- 'erker van Thuiszorg bij de vrouw aan. De dief groette die :ollega' vriendelijk en vertrok. In de portemonnees zat driehon- erd gulden. Enkele dagen geleden werd aan de Lammen- hansweg ook al een bejaarde Leidse bestolen door iemand die dat hij van Thuiszorg was. Nachtbraker laat politie staan ngèlDENNa zo'n twintig minuten bellen, aankloppen en bonken ebben Leidse agenten vannacht om half drie ingebroken in het in een 36-jarige man aan de Jan Pieterszoon Coenhof. Bu- :n hadden geklaagd over geluidsoverlast. En niet ten onrechte, onstateerden de agenten na de melding.JDe muziek schalde uit woning. Maar de man, die ook al niet gereageerd had op het loppen en bonken van de buren, liet ook de politie buiten De agenten forceerden de deur en troffen hem in be- c chonken toestand op de bank. De geluidsinstallatie van de man Hin beslag genomen. list (apitaal aan postzegels gestolen iidenUit het postkantoor aan het Bevrijdingsplein in Leiden ijn gisteren voor vijfduizend gulden aan postzegels gestolen. De TT kon de politie niet meer vertellen, dan dat de vellen met -j lostzegels tussen negen uur 's morgens en twintig over vijf esj piddags eiden Een zwarte Volkswagen cabriolet waar geen enkel bruik- onderdeel meer in te vinden was trof de politie gisteren aan p het parkeerterrein van de Groenoordhallen. Zelfs de stoelen n de bekleding waren verdwenen. Het chassisnummer was 'eggekrast. De politie ontdekte dat de auto, eigendom van een )uitse toerist, afgelopen zaterdag was gestolen in Egmond aan professionele karts, met Honda- motoren die weinig herrie ma ken. De buurt Zal er dan ook niets van merken." De karts kunnen snelheden bereiken van meer dan 100 kilo meter per uur. Maar de karre tjes die in de ijshal gaan rijden, worden zodanig afgesteld, dat ze geen hogere snelheid dan vijftig kilometer halen. Op die manier wil Indoor Karting de veiligheid waarborgen. Dekker: ,,En die snelheid is zelfs moeilijk te halen, vanwege het bochtige parcours. Er wordt natuurlijk gezorgd voor allerlei veiligheidsmaatregelen, zoals autobanden die iemand in een bocht kunnen opvangen. Verder is het gebruik van een valhelm verplicht." Maar ongelukken zijn zeld zaam bij deze sport, zegt Dek ker: „Ik heb zelf nog nooit een ongeluk meegemaakt. De karts hebben een goede wegligging en zijn makkelijk te besturen. De bestuurders zitten laag bij de grond en worden door rek ken tegen botsingen be schermd. Als je in het stoeltje past kun je rijden, is de stelre- gel." Er mogen maximaal 15 karts tegelijk op de baan aanwezig zijn. De sport is niet goedkoop, want een kwartier racen gaat waarschijnlijk 25 gulden kosten. „We overwegen wel een jeugd - tarief van 10 gulden per kwar tier", zegt Dekker. De baan zal dagelijks van 12- 23 uur geopend zijn, in het weekeinde van 9-23 uur. Op donderdagmorgen kunnen groepen of, bijvoorbeeld, bedrij ven de sport beoefenen. De Stichting Ijshal Leiden was aanvankelijk bang dat de karts brokken uit het beton zou den kunnen rijden waardoor de buizen van het koelsysteem zouden kunnen worden aange tast. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat het beton sterk ge noeg is om de wieltjes van de karts te weerstaan. zijn ontvreemd. 'olitie vindt gestripte auto De carports in de oostelijke bin nenstad, onder meer aan de Ui terstegracht, worden niet afge sloten. Toch hopen de omwo nenden binnenkort van de overlast in deze gewelven en op de pleintjes erachter af te zijn. De poorten en de pleintjes er achter worden opnieuw inge richt, zoveel mogelijk naar de wensen van de buurt. Dat bete kent in de praktijk dat er min der ruimte zal zijn om te parke ren en meer speelgelegenheid voor kinderen. De omwonen den zouden zelf een oogje in het zeil houden om vernielin gen te voorkomen en zonodig onderhoudswerkverrichten. Al vele jaren wordt er ge klaagd over rondhangende jon geren, vernielingen en graffiti op de muren van de carports, waar de direct omwonenden een parkeerplaats kunnen hu ren en de buurtkinderen speel tuig vinden. Woningbouwvere niging Ons Doel - eigenaresse van de poorten en de woningen erboven en ernaast - stelde daafom dit voorjaar voor om in de poorten huizen te bouwen. Tijdens een bewonersavond werd dat plan vervolgens una niem van tafel geveegd. „De meeste mensen wilden niet dat de poorten werden dichtgebouwd", zegt buurtwer- ker V. Kokke. „De woningbouw vereniging heeft vervolgens ge zegd dat ze dan maar eerst eens moesten gaan kijken wat ze wél wilden. Daarom is er een werk groep ingesteld met van elke carport één omwonende. Die werkgroep heeft alle buurtbe- vragenlijst voorge- Uit de enquête bleek niet al leen dat de meeste mensen ko zen voor minder parkeergele genheid en meer speelgelegen heid en groen maar ook dat meer dan de helft van de om wonenden actief wil meehelpen de carports netjes te houden. „Ik denk dat uiteindelijk elke carport er anders uit zal zien. De één zal wat meer parkeer plaatsen hebben, de ander weer wat meer groen. Er zijn voor stellen om bij een carport muurschilderingen te maken maar je kunt er ook over naden ken om uit een muur allerlei steentjes te laten uitsteken zo dat de jeugd kan klimmen", geeft buurtwerker Kokke enkele voorbeelden. Volgende maand zal de eerste carport, die aan de Uitersteg racht bij de Kerksteeg, worden aangepakt. Deze poort moet volgens Kokke als 'proefopstel ling dienen, „zodat de mensen van andere carports eens kun nen gaan kijken en vervolgens een beslissing kunnen nemen hoe het bij hen moet worden aangepakt". Hoewel een dergelijke aanpak geen garantie geeft dat vernie lingen verleden tijd worden, heeft bewoner A. Verschuren, lid van de werkgroep carports, er vertrouwen in. „Nu vindt ie dereen het er heel ongezellig uitzien. Als de poorten straks zijn opgeknapt, als ze er wat vrolijker uitzien, gaan mensen zich er verantwoordelijk voor voelen", zegt hij. „Van in totaal veertig geënquêteerden hebben er 31 gezegd mee te willen doen met het beheer. De sociale con trole zal groeien en die mensen zijn ook bereid lichte onder houdswerkzaamheden te ver richten." leiden Deze bouwvakker is er maar even bij gaan liggen voor een korte rustpauze. Er wordt dezer da gen tenslotte hard gewerkt op het Stationsplein in Leiden. Onlangs zijn allerlei grondkabels verlegd en nu begint het graafwerk aan een lange autotun nel onder het plein. foto loek zuyderduin 'laten- en cd-beurs in Antonius het Antonius Zalencentrum de Lange Mare 43 in Leiden irdt op zaterdag 3 september de oudste internationale itenbeurs van Nederland ge ilden. Over honderdvijftig kraampjes, met verko- uit Engeland, België en Duitsland, worden compact discs, langspeelplaten, singletjes, maxi's,* cassettes, mu ziekvideo's, limited editions, picture discs, en muziekboeken en bladen aangeboden. De beurs is van 10-16 uur. De en tree bedraagt 's morgens vier gulden, na twaalf uur 2,50 gul den. Het zomerseizoen is bijzonder gunstig ver lopen voor het Leidse openluchtzwembad De Vliet. Morgen verwelkomt welzijnswet houder H. de Goede de 85.000ste bezoeker met een gratis abonnement voor het ko mende zwemseizoen. Daarmee is het streefcijfer van de gemeente ruimschoots gehaald. Jaarlijks moeten 80.000 zwemmers De Vliet bezoeken om het zwembad niet ver der in de rode cijfers te brengen. Door de lange periode van warm weer is deze grens moeiteloos gehaald. Na de slechte zomer van 1993 passeerden slechts 49.000 bezoe kers de kassa van het zwembad aan de Voorschoterweg. Door het grote aantal bezoekers zal het exploitatietekort van de Vliet, drie ton, dit jaar niet toenemen. Het is voor het eerst sinds jaren dat het zwembad boven de be grotingscijfers uitkomt. Het in financiële nood verkerende zwembad heeft van de gemeente de toe zegging gekregen om tot 1999 open te blij ven, mits de provincie een ontheffing zou verlenen voor het niet voldoen aan de ver scherpte milieu-eisen. Sportwethouder A. van Bochove kwam de vorige raadsperiode met het voorstel De Vliet te sluiten. Na felle protesten van buurtbewoners heeft de gemeenteraad be sloten voorlopig van dit bezuinigingsvoor stel af te zien. arte n 83-jarige Leidenaar is gis- 3ers middag dood aangetroffen in f huis aan de Leedestraat, arts constateerde dat de een natuurlijke dood was itorven en vermoedelijk za- as overleden. Buren arschuwden gisteren de poli- omdat zij de man al enkele gen niet meer hadden gezien. WG/De Groenen lerwint afkeer in vergaderen tor de bijeenkomsten op te steren met muziek, dans en ëzie hoopt Leiden Weer Ge lig/De Groenen de afkeer van rgaderen onder zijn leden en npathisanten te overwinnen, vergaderingen, die voortaan ider de naam De Groene Sa- worden gehouden in de re- ntenkamer van het Meer- inshofje aan de Oude Vest, )eten niet alleen ruimte bie- n voor overleg, maar ook voor zedigheid. Op de eerstkomende openba- ledenvergadering, op 26 au- stus, presenteert Harry Pro plannen van onder meer ekhandel Manifest en politiek ntrum de Invalshoek om te men tot een woon-werk-win- project aan de Koppenhink- ieg. Tussen de bedrijven door eelt en zingt Lampie. De ver- dering begint om acht uur. leiden hans koenekoop De Zwanenzijde is in rep en roer. Niet een bewoner van de ze straat in de Merenwijk kan nog met goed fatsoen zijn auto de carport inrijden. Tussen de straat en de oprit is door werk zaamheden aan de weg een hoogteverschil ontstaan van 20 tot 30 centimeter. Er zijn al wat boze brieven gestuurd richting stadhuis, want de meeste bewo ners gaan er niet mee akkoord dat zij zelf het ophogen van hun oprit moeten betalen. Het werk aan de Zwanenzijde is tijdens de zomervakantie aangekondigd en na de bouw vak begonnen. De straat was de afgelopen jaren zo verzakt en hobbelig geworden dat een op knapbeurt noodzakelijk bleek. Maar over het resultaat tot nog toe zijn de bewoners ontevre den. „We hebben gevraagd aan een ambtenaar of hij de zaak zelf eens in ogenschouw komt nemen. Want aan de telefoon zei hij nogal resoluut dat we er niet op moeten rekenen dat de gemeente onze opritten ver hoogt", zegt mevrouw A. Stors- bergen. En daar wringt de schoen. Want de bewoners vinden niet dat zij nu zelf hun oprit met 30 centimeter moeten verhogen. „Daar zijn bergen zand voor nodig. Bovendien weet ik niet of dat wel zo goed uitkomt. Straks ligt onze oprit zo hoog dat het regenwater de huizen kan bin nenlopen. Ik heb toch wel de indruk dat de gemeente wat al te enthousiast heeft opge- Buurthuis 't Spoortje houdt zondag 18 september weer de Souk, het jaarlijkse feest dat ge zamenlijk wordt gevierd door allochtone en autochtone Lei- denaars. Van 10-16 uur is er in en rond het buurthuis een koopjesmarkt, informatiemarkt en veel muziek. De souk staat in het teken van muziek. In de bi bliotheek is een overzicht van muziekinstrumenten. Ook tre den er amateurs op. Zij kunnen zich nog opgeven. In het buurt huis treden kinderen met mu ziek op en een Marokkaanse, een Turkse en een Nederlandse band. Meer informatie bij de werkgroep Kleurrijk Leiden- Noord p/a buurthuis 't Spoortje Ruud Arnoldi, Bernhardkade 40. Tel. 220866. Midzomerfeesten in Luifelbaan In het winkelcentrum De Luifel baan (Vijf Meiplein en Bevrij- dingsplein), dat dit jaar 35 jaar beslaat, hebben vandaag, mor gen en zaterdag de jaarlijkse midzomerfeesten plaats. Van daag is het koopjesmarkt en zijn er optredens van Dries Roel- vink, The Vibe, De Rijnsons en 's avonds de Wim Crama All Stars. Vrijdag is de smikkel-, smul- i speldag met optredens van Gert i Heri i All Ed Ciere, De l.eino's avonds weer de Wim Cr< Stars. Zaterdag is het Gountry Western-feest met vele orkes ten, demonstraties van square dances en het duo Saskia en Serge. Tijdens de feesten is er een kermis. hoogd." Buurvrouw I. Nieuwenhuijse is het met haar eens: „Ik hoef aUeen maar naar de buren te kijken. Hun auto staat min of meer ingegraven op de oprit en kan geen kant meer op. Dat wordt wat als ze straks terugko men van vakantie." „Ik krijg nu ook mijn vuilcon tainer niet de straat op. Vanoch tend moest ik een bouwvakker om hulp vragen", zegt Storsber- gen. Zij ziet het liefst dat de ge meente snel met een voorstel komt. „Ik denk aan een com promis. Misschien dat de aan nemer die het werk uitvoert te gen een schappelijk prijsje ook onze opritten, kan verhogen. Dan is de klus in een keer ge klaard." Wat bewoner A. Huijvenaar vooral ontstemt, is dat de ge meente geen overleg heeft ge voerd met de bewoners. -„Je krijgt dan zo'n briefje waarin staat dat het wegdek opnieuw wordt bestraat. Maar over op hogen is niet gerept. En laat ik nu onlangs mijn oprit keurig hebben opgehoogd. Dat werk moet ik nou zeker overdoen, daar voel ik niet zoveel voor. De gemeente zou op-zijn minst een gebaar kunnen maken." Maar dat kunnen de bewo ners vergeten, zegt chef wegen- onderhoud R. Fraanje: „Dan moeten we straks in andere wij ken hetzelfde doen. Het is ver velend, maar de mensen zullen toch echt hun oprit zelf moeten ophogen. Dat is de pech die ze hebben als particulier woning bezitter. En wij ontkomen echt niet aan ophogen, want die straat is te erg verzakt." De eenmalige korting van een procent op de subisidie van het Studiehuis blijft gehandhaafd. In een reactie op kritiek van het Studiehuis-bestuur beaamt wethouder J. Laurier. (Groen Links) dat de korting op alle ge meentelijke subsidies 'verve lend' is. „Maar het was voor 1995 een noodstap." Of de subsidie van het Studie huis in 1996 verder omlaag gaat, valt nog te bezien. Het col lege wil bij nieuwe bezuini gingsrondes wel elke organisa tie apart onder de loep nemen. Voor 1995 was daar geen tijd voor. Laurier: „Ik geef toe dat we het voor 1995 niet op de mooiste manier hebben ge daan." Het bestuur van het Studie huis heeft in een brief aan de gemeente zijn onvrede geuit over de gang van zaken. Door de bezuiniging van een procent zou het studiehuis in financiële problemen komen omdat ook het Rijk deze organisatie steeds minder steunt. In de brief aan het gemeentebestuur vroeg voorzitter J. van Meijgaarden om van de algemene korting af Het Studiehuis, een regionaal centrum voor basiseducatie, moet zijn activiteiten het ko mende seizoen flink uitbreiden. De uitbreiding staat volgens het bestuur haaks op de aangekon digde bezuinigingen. „Van ons wordt een ware krachttoer ver wacht bij het wegwerken van wachtlijsten", zei de voorzitter vorige maand. Het Studiehuis verzorgt onder meer cursussen Nederlands voor immigranten. De wachtlijsten van het Stu diehuis worden waarschijnlijk langer door een nieuwe catego rie cursisten, die zich dit sei zoen aandient: asielzoekers zonder verblijfsvergunning. Tot op heden mocht deze categorie vluchtelingen niet studeren. Dit seizoen moet het Studie huis voor het eerst een pro gramma samenstellen voor asielzoekers. Leiden heeft een asielzoekerscentrum aan de Flevoweg waar ongeveer 100 personen verblijven. Eind dit jaar komt er een tweede asiel zoekerscentrum in Roomburg, waar 600 vluchtelingen worden gehuisvest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11