'Homoseksualiteit is niet vanzelfsprekend' Hink-stap-sprong door de rode historie Adèle en Jenny wel samen op TV Rtv show 'Je bent net zo goed, als je laatste plaat is DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Initiatiefnemers geloven nog steeds in kansen recalcitrant GTv De aanmeldingen stromen nog niet binnen bij de nieuwe omroep-in-oprichting GTv Nederland. Toch heeft initiatiefnemer Jhim Lamoree, freelance-journalist van onder meer het blad HP/De Tijd, de hoop nog niet opgegeven dat hij voor 1 oktober 60.000 tientjesleden weet te werven. Pas dan kan hij een zendvergunning voor 'zijn' omroep voor homoseksuelen aanvragen. Lamoree schat dat er nu zo'n zevenduizend aanmel dingen binnen zijn. „Dat is een redelijk aantal, maar natuuurlijk lang niet genoeg om aan te nemen: we halen het. Maar we zullen ook de komende maand acties voeren, en daarbij staat er nu ook een artikel over ons in het COC-blad. Dus wie weet." Het idee voor een speciale homo- omroep ontstond begin dit jaar tijdens een etentje met wat col lega-journalisten. Toen het aanvankelijk va ge plan meer vorm kreeg werden de lande lijke homo-belangenorganisatie COC en de Gaykrant benaderd. Toen die hun steun toezegden, kwam Lamoree met het plan naar buiten. Lamoree: „We vroegen ons af hoe het mogelijk is dat er wel zoiets bestaat als een EO, een KRO en een VARA, maar dat er geen omroep is die geschoeid is op ho moseksuele leest. Dat is toch gek? Volgens onze sociale orde mag je een omroep be ginnen als je een bepaalde maatschappelij ke stroming vertegenwoordigt. Vandaar Gtv." Lamoree staat een eigenzinnige, tegen draadse omroep voor ogen die homoseksu aliteit in al zijn facetten laat zien. „Een heel gekleurde programmering dus. En daarbij hoeft echt niet constant een homo in beeld te komen. Bij de KRO zie je toch ook niet el ke minuut een priester opduiken? Ik denk dat Gtv een belangrijk platform kan wor den. Want er wordt wel steeds gezegd dat de integratie in Nederland zo ver is gevor derd, maar ik zet daar mijn vraagtekens bij. Integratie bestaat slechts aan de oppervlak te, want homoseksualiteit is nog steeds niet iets vanzelfsprekends, het blijft een subcul tuur. Dat moet veranderen. En GTv kan in dat proces wel degelijk een rol vervullen. Televisie is immers een machtig medium." Karikaturen Niet iedereen ziet de noodzaak van een ho mo-omroep in, zo bleek Lamoree uit de re acties op zijn plannen. „Er is, ook vanuit Hilversum, nogal 'verwend' gereageerd. KRO-voorzitter Braks bijvoorbeeld zei dat zijn leden geen behoefte hadden aan pro gramma's over homoseksualiteit en dat een homo-omroep niet in het bestel hoort. Wie is hij om dat te zeggen? Op dit moment zie je op de televisie slechts karikaturen van homo's: een leernicht die het Duits volks lied begint te zingen in Seth en Fiona, trut tige kookmieten in De Vlaamsche Pot. En aan de andere kant wordt homoseksualiteit in programma's altijd in de probleemsfeer getrokken. Het gaat altijd weer over AIDS, of homostellen die geen kinderen kunnen krijgen. Dat werkt stigmatiserend." Maar alle plannen ten spijt moet er natuur lijk eerst wel een zendvergunning komen. En dat is nog een lange, misschien wel doodlopende weg, geeft Lamoree ruiterlijk toe. Hij is realistisch genoeg om nu al na te denken over wat te doen a'.s het benodigde ledental niet wordt gehaald. Omdat de zendvergunningen nu voor vijfjaar gaan geleden, kan er pas dan opnieuw een po ging worden gedaan. „Maar je moet maar afwachten of het publieke bestel dan nog bestaat." Ook wordt overwogen om binnen de omroep een homo-belangengroep op te zetten of om een produktiebedrijf te star ten. Er wordt al gewerkt aan twee TV-pro- gramma's: een schets van het bestaan van jonge allochtone homo's en 'Roze rimpel', een film over oudere homoseksuelen, die terugkijken op de tijd dat zij jong waren. Lamoree: „We hebben genoeg ideeën, maar voorlopig gaat alle energie in Gtv zitten. Als homoseksueel Nederland deze kans niet aangrijpt, dan kan ik er ook niets aan doen." i de oprichters van de GTv-homozender. VARA-discussie over Honderd jaar sociaal-democratie in Nederland Of de sociaal-democratie nog bestaat, is de vraag, en of de sociaal-demo cratie nog toekomst heeft. In de dis cussie die morgenavond het programmaatje 'Honderd jaar sociaal-democratie in Nederland' besluit, worden die vragen niet echt beant woord, laat staan de vraag wat sociaal-democra tie eigenlijk is. De VARA is vanzelfsprekend de aangewezen omroep om zich met de 'rode' geschiedenis be zig te houden, maar heeft zich niet echt geroe pen gevoeld de viering van het feit dat honderd jaar geleden in Zwolle de SDAP (Sociaal Demo cratische Arbeiders Partij, voorloper van de PvdA) werd opgericht, grote luister bij te zetten. Het herdenkingsprogramma duurt, inclusief de tafeldiscussie onder leiding van VARA-boegbeeld Paul Witteman, nauwelijks zestig minuten, en wordt op een luw kijkuurtje vertoond: van even na elf tot even na twaalf, als de Arbeiders al on der de wol liggen om zich te prepareren op een nieuwe Werkdag. De honderd rode jaren worden met grote hink-stap-sprongen in een keurig historisch overzichtje.doorgerend, met veel meiboomdan- sen, gedreven toespraken, betogingen en beel den van slecht doorvoede fabrieksarbeiders. Samensteller Remi Vlek heeft geprobeerd een rode draad door de archiefbeelden te vlechten: de emancipatie van protestbeweging tot orden telijke parlementaire partij, maar dat moet je te voren weten om het te kunnen herkennen. Daarvoor is een half uurtje ook veel te kort na tuurlijk: voor een gedegen aanpak van zo'n enorm brok politieke en maatschappelijke ge schiedenis heb je eigenlijk (op zijn minst) een thema-avond nodig. Nu blijven al die beelden, Joop den Uyl tijdens een debat in de Tweede Kamer, eind 1982. met Troelstra, Vorrink, ('de oude') Drees en Den Uyl als markante beeldvormers, voornamelijk een kaleidoscoop. In de discussie aan het slot neemt Witteman de sociaal-democratie even door met PvdA- voorzitter Felix Rottenberg, oud-vakbondsleider Arie Groenevelt, politica Margreet de Boer en FOTO ROLAND DE BRUIN historicus Jan Bank. Opvallend in de ontwikke ling van het gesprek zijn vooral het elan en de heldere scherpte in het formuleren van Groene velt. Dit in flagrante tegenstelling tot de wollig- pathetische retoriek van de toch veel jongere Rottenberg die, lijkt het, vooral zijn baantje c.q. status als voorzitter wil beschermen door te plei ten voor het belang en het behoud van de stro ming. Daarnaast zijn pikant de onbekommerde poli tiek geladen uitspraken van De Boer. Ze was op het moment van de opname nog Commissaris der Koningin in Drenthe en kon dan ook met een gerust hart roepen dat ze vond dat de luxe van goedbetaalde tweeverdieners maar eens flink moet worden afgeroomd. Inmiddels is ze geroepen tot het ministerspluche en worden haar die uitspraken niet echt meer in dank afge nomen. De VARA vindt dat wel aardig, losgekoppeld als de omroep inmiddels is van de socialistische partijpolitiek. De VARA-persdienst lanceerde vo rige week haar stellingname in de discussie als een 'hot item' in de eindfase van de kabinetsfor matie. Net alsof ze het zojuist gezegd had, met ministeriële verantwoordelijkheid op de achter grond. Maar het is dus een praatje van meer dan een maand oud, al doet de VARA ook in het pro gramma de schijn voorkomen alsof het 'live' wordt uitgezonden: Witteman heeft het in het begin over 'morgen' als het gaat om de herden king in Zwolle, en kijkt aan het eind op zijn hor loge en constateert dan dat het inmiddels 'van daag' is geworden, middernacht is gepasseerd. Nep dus. Wat ook pijnlijk duidelijk wordt uit het ontbreken van hét hete hangijzer uit het so ciaal-democratische deel van de samenleving van de laatste weken: de manier waarop de PvdA'ers Van Thijn en Nordholt handjeklap speelden om de laatste te verlokken naar Am sterdam te komen. Er is al veel over gezegd, maar deze smet op het rode blazoen had in het programma van morgenavond natuurlijk ook niet mogen ontbreken. (Honderd jaar sociaal-democratie in Neder land, morgenavond, 23.05 uur, Nederland 3) Vriendschap moeder van succes 'Take Tha HILVERSUM GPD De platenmaatschap pij heeft gezorgd voor een giganti sche, vierkante taart. Welcome Take That staat erop. En yerder zijn er lekkere broodjes, snoep jes, chocola. Ertussen staan de plunjezakken, de vliegtuiglabels hangen er nog aan. „Een van de problemen van succes hebben, is dat het lijkt alsof je je koffer nooit meer uitpakt", zegt Gary Barlow. „Maar de mensen van de maatschappij zijn zo aardig, dat maakt veel goed". Ook dat heeft alles te maken met succes. De vijf jongens van Take That zijn al drie jaar een leuk melkkoetje. Gelukkig heeft het er alle schijn van dat het succes het vijftal niet naar de bol is gestegen. „God zij dank", verzucht de meereizende manager, „ik heb het wel eens anders meegemaakt." Hun optredens worden ge kenmerkt door taferelen die we alleen nog van de archiefbeel den van The Beatles en The Sto nes kennen, compleet met fans die elkaar onder de voet lopen en flauwvallen. Uiteraard ont breekt de veiligheidsdienst niet. Een ontmoeting met Gary Barlow (geboren 20-1-1971) en Robbie Williams (geboren 13-2- 1974). Gary is niet alleen de leadzanger, hij schrijft ook de meeste nummers voor de band. En benjamin Robbie geniet wijd en zijd faam als de grappenma ker van de band. Williams excuseert zich voor de blauwwit gestreepte sokken die hij draagt. En het valt niet te ontkennen, ze zijn afgrijselijk. We zeggen het recht uit het hart en Robbie kan daar wel waarde ring voor opbrengen. Het moet gezegd dat de heren heël aardig overkomen, en dat terwijl ze toch aardig 'doorgereisd' zijn.. Gary: „Een van de nadelen van de vlucht die ons leven drie jaar geleden heeft genomen, is dat je soms 's morgens in een hotelkamer wakker wordt en je je afvraagt: waar ben ik?" Robbie: „En het allerergste dat je je op zo'n moment kan afvragen is: wie ben ik? En die vraag dringt zich vooral op, als je de avond ervoor een behoor lijke hoeveelheid alcohol naar binnen hebt gewerkt." „Laat hem maar", zegt Gary, „je weet toch dat iedere' band een zwart schaap heeft. Robbie is ons zwarte schaap". Het wordt allemaal gezegd in een sfeer van vriendschap en dat blijkt ook de kurk te zijn waarop de groep drijft. Gary: „We zijn echt vijf vrienden. Ik denk dat dat ons behoud is. Als je zou weten wat wij allemaal meemaken met fans... Dan is het goed dat als je elkaar weer ziet, je kunt vertellen over wat je is overkomen en dat je vervol gens de zekerheid hebt dat de ander precies weet waarover je het hebt." Robbie: „We hebben erover nagedacht. En we zijn tot de conclusie gekomen dat het voor een artiest die een solo-carrière hééft zo veel moeilijker is, om dat hij of zij niemand heeft die op dezelfde golflengte zit. Wanneer is de hysterie n de groep eigenlijk begonniQ Gary: „Die is niet 1 dag op de andere ontstaan, lukkig is het geleidelijk op g gekomen. Het heeft ons.de k gegeven er langzaam wennen. Drie jaar klinkt n schien niet zo lang naar ons idee een aanzienlioo periode. En vergeet i al een dik jaar als band bij kaar waren voordat succes kregen." Robbie: „We hebben vrij 1; in jeugdclubs en homobars werkt als onbekende attrac Dat heeft een aantal voorde gehad. We konden goed op kaar ingespeeld raken en h ben geleerd te relativeren." Gary: „Want de populi muziekbusiness is een wispe rige wereld. Je bent net zo g als je laatste plaat is. Het kan voorbij zijn. Misschien koml een tijd dat we moeten c teren dat we gewoon te oud i om te bewegen zoals de podia doen. Maar tegelij||,25 tijd: als we zo ver komen dal 1 dat onder ogen moeten zieri? dat zeggen dat we het. g hebben gedaan. Want dan n den we immers al een aanialjOENS ren meedraaien en dat zegt i t Ame in deze business. Dan zou ck. Di gebleken dat de muziek die °PEet brengen de tand des tijds do j^[jj staat. Dat zouden we al gev Jur n dig vinden, want we zijn g ne Mi groep die een boodschap fvoori straalt. Dat hoeft misschien n00lt niet. Wij willen plezierige r ziek maken, goed in het geh enaai liggend, zonder al te veel zwa p. wichtigheid. Maar wel met k lerlar liteit." Als schrijver van het leeu deel van de nummers is hij d_cje'^ gelijk kwaliteitsbewaker. echie Barlow maakt heet dance, m van c de Motown-invloeden zijn dzich delijk hoorbaar. Gary: „Kl(^etver Die invloed is althans voor heel duidelijk. En dat komt ntë door mijn moeder. Die draa lemei toen ik klein was heel veel 1este 1 town. Daarvan neem je het !00k en ander mee. Ik heb er in ldegs geval aam overgehouden da igt 2e heel ouderwets liedjes scl lerlar met een couplet en een refi en een bruggetje daartus: Misschien is die vorm op duur zo gek nog niet. We h ben aanwijzingen te over ons publiek zich naar alle li L tijdscategorieënuitbreidt." Waarmee het gesprek op 1 DENi respectievelijke moeders is komen en over hen kunnen iv, heel lang praten en dat d(wse dat ook. Dat hun moeders ^kt genlijk blij zijn dat hun jong zo'n bestemming hebben ;2 vonden (Gary: „Voorheen ze veel meer reden zich bezor' over me te maken. Zo reed ik ;^°e een maniak in mijn auto, lterd doe ik niet meer."). En dat ze beert le vijf hun moeder vanuit M ika. Chester („Daar willen we n<:2 weg") naar Londen hebben j[)eLj ten overkomen. Gary: tuurr moesten optreden op Wem! i mge en we hebben onze moec leen opgehaald met limousines. indru ze voelden zich als... als Queen zeg maar. Kijk, dat 1 de allerleukste dingen die succes horen." behoud." foto hard Take That: „We zijn echt vijf vrienden AVRO neemt 'Meisjes In De Grote Stad' op De AVRO begint eind deze maand met de opnamen van 'Meis jes In De Grote Stad', een muzikaal TV-programma rond Adèle Bloemendaal en Jenny Arean. Het is het programma waarmee Bloemendaal en Arean aanvankelijk het theater zouden in gaan, maar dat vanwege gezondheidsproblemen van Bloemen daal op het laatste moment werd afgelast. In 'Meisjes In De Grote Stad' nemen Bloemendaal en Arean de kijker mee op een tocht door Amsterdam en zien we de stad door de ogen van de cabaratières, de plekken van hun jeugd en de plaatsen die ze liefhebben. Volgens de AVRO gaat het om een 'eigenzinnige en humoristische kijk' op Amsterdam. „Ze leven in het kleurige decor dat de toeristenfolders bieden, maar hebben ook oog voor de grauwe realiteit van de zelf kant." Adèle Bloemendaal blijkt daarbij aangetrokken te worden tot het oudste deel van de stad en dan vooral tot die gedeelten waar een fatsoenlijk mens niet graag gezien wordt. Jenny Arean voelt zich het meeste thuis op de grachten en in haar ei gen buurt, de Jordaan. Voor 'Meisjes In De Grote Stad' worden teksten gebruikt van Jacques Klöters, Hans Dorrestijn, Lévi Weemoedt, Jan Boerstoel en Simon Carmiggelt. De muziek is van Martin van Dijk, Tom Barlage, Robert Long en Nino Rota. De regie is in handen van Jacques Klöters. De AVRO zal het programma vol gend jaar januari uitzenden. Jenny Arean heeft haar hart ver pand aan de Jordaan. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8