-raad stelt onderzoek in megaie handel in ivoor naar moorden Rwanda Buitenland Bankier wordt president Vi A A j i Brussel wordt spil van Rusland onderzoekt haar voorraad kernmateriaal Westen bepleit waarnemers aan grens Bosnië en Servië Suriname niet van plan Cubanen op te vangen [anden agent afgerukt bij iomexplosie in Klagenfurt Strengere Turkse controle op Noord-Irak PLO wijzigt handvest niet zolang Palestijnen vastzitten loENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 155 5 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press Interr nglii 'akistan zou wel atoombom bezitten 1AMABADPakistan heeft wél een atoombom. Dat heeft de 'akistaanse oppositieleider en ex-premier, Nawaz Sharif, giste- en verklaard tegenover het persbureau PPI. Sharif waarschuwde juurland India, dat in 1974 een atoombom tot ontploffing >racht, dat een aanval op Pakistan een kernoorlog kan ontkete- ïen. De Pakistaanse regering heeft vanmorgen in alle toonaar- uwei |en ontkend dat het land over een atoombom beschikt. De twee 3n tl( anden voerden drie keer oorlog over het bezit van Kashmir in ie Himalaya. beschermers eren dolle olifant iqnoluluVoorvechters van de rechten van dieren hebben itect iloemen gelegd op de plaats in Honolulu waar de politie afgelo- len zaterdag een losgebroken circusolifant doodschoot. Ze wil- en de gemeente, het circus en de eigenaar van het dier voor de echter slepen wegens mishandeling. „Het dier wilde vrij zijn, rocht en stierf ervoor", aldus dierenbeschermster Cathy Goeg- ;el. Sebastopol is een Russische stad' gev» Een dag voor de viering van de Oekraïense onafhankelijk- ïeidsdag heeft de havenstad Sebastopol (de Krim) zich gisteren eggeliitgeroepen tot een Russische stad. Met 36 van de 42 stemmen jesloot de gemeenteraad dat de stad 'de Russische juridische tatus heeft' en 'hoofd-steunpunt is van de Zwarte-Zeevloot van le Russische Federatie'. Duits stel dood in bad gevonden iöUTZDrie dagen lang hebben twee kinderen van vier en zeven aar in het Duitse plaatsje Weisswasser alleen in huis gezeten erwijl hun moeder en haar levensgezel dood in de badkamer la- en. Collega's van de vrouw waarschuwden de politie. Die vond le lichamen van de 26-jarige vrouw en haar 28-jarige vriend in iet gevulde bad. In het water hing een aangesloten föhn. Kuwait Oil eist twee miljard van Irak ienève De Kuwait Oil Company eist van Irak bijna twee miljard ulden schadevergoeding wegens het in brand steken van hon- lerden oliebronnen door Iraakse troepen tijdens de Golfoorlog. )e speciale commissie van de Verenigde Naties die claims in il< 'erband met oorlogsschade onderzoekt, zal zich over de eis bui- >en. Eerder deze zomer werd een eerste compensatie van in to- is aal bijna vijf miljoen gulden uitgekeerd aan 650 mensen die tij lens de Iraakse invasie van Koeweit gewond raakten of naaste eskri verwanten verloren. loodse graven Straatsburg vernield traatsburg Onbekenden hebben op een joodse begraafplaats n Straatsburg vernielingen aangericht aan zo'n honderd graven. )e Franse politie vermoedt dat de vernielingen al het afgelopen veekeinde zijn aangericht. Ze werden pas gisteren ontdekt. Ratten teisteren Venetië iOME» Het Venetiaanse gemeentebestuur heeft gisteren alarm jeslagen over het grote aantal ratten in deze Noorditaliaanse itad. Burgemeester Cacciarci heeft opgeroepen tot een bestrij- dingscampagne. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het aantal ratten drastisch is toegenomen. Het ligt veel meer voor de hand dat ze door de hete zomer uit hun holen zijn gedreven en meer in het oog lopen. e kandidaat van de regerende RI, Ernesto Zedillo, heeft de indag gehouden presidents- kiezingen in Mexico gewon- Zedillo kreeg 50,1 procent de stemmen. De kandidaat de conservatieve Nationale iepartij, Diego Fernandez Cevallos, kreeg 25,9 pro- it. Als derde eindigde mhtemoc Cardenas van de ie Democratisch Revolu- )20 anaire Partij met 17 procent in de stemmen. e 42-jarige econoom Zedillo as niet voorbestemd om presi- :nt Carlos Salinas de Gortari te volgen. Salinas had daar- ipr namelijk Luis Donaldo Co- sio aangewezen. Maar die Ierd in maart tijdens een cam- ■ftgnebijeenkomst in Tijuana )odgeschoten. Zedillo, tot dan impagneleider van Colosio, tim de kandidatuur van hem 'er. ïdillo komt uit de kleine kring tl technocraten die de huidige esident gedurende zijn hele inière hebben omringd en ei- i ihlijk automatisch met hem in de macht kwamen. De in 151 in Mexio-Stad geboren Ze- llo studeerde af als econoom in het Nationaal Polytech- sch Instituut. Gedurende zijn udietijd werkte hij bij de Bank it het Leger en de Marine. WGENFURT DPA-Rtr jpn ontploffende bom heeft ^hmorgen beide handen afge- jjikt van een Oostenrijkse agent p Klagenfurt. Door de explosie fpen bovendien twee politie mensen lichte verwondingen TearfufDe agent was juist op-weg om t verdachte pakket te laten tderzoeken, toen dat in zijn inden explodeerde. De politie «1* Zaïre laat nog slechts mondjesmaat vluchtelingen toe Na zijn. economiestudie promo veerde hij in 1978 aan de Ame rikaanse Yale-universiteit op een proefschrift over de Mexi caanse schuldencrisis. Daarna keerde hij terug naar Mexico voor een functie als onderzoe ker op de Bank van Mexico, een taak die hij negen jaar lang uit voerde. In 1982, toen Miguel de la Ma drid president werd, was Zedillo inmiddels opgeklommen tot di recteur van de afdeling van de Bank van Mexico die de buiten landse schulden van de particu liere sector controleert. In 1987 werd Zedillo adviserend direc teur van de bank. Met het aan de macht komen van Salinas de Gortari in 1988 werd Zedillo minister van plan ning en begroting, een functie die in 1992 werd opgeheven en ondergebracht bij het ministe rie van financiën. Zedillo schoof toen door naar het ministerie van onderwijs. Hij is getrouwd en heeft vijf kinderen. Waarnemers verwachten dat hij de Mexicaanse economie door privatisering tot nieuwe bloei wil brengen. Functionarissen van het staatsoliebedrijf Pemex verwachten dat hij zelfs van de len van Mexico's nationale trots privéondernemingen zal ma- ken. Douane onderschept nieuwe partij brussel» aly knol Een driekoppige delegatie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ver trekt binnenkort naar Rwanda om een gerechte lijk onderzoek in te stellen naar de massamoorden op de Tutsi-minderheid in april en mei. Deze com missie van juristen onder leiding van Atsu-Koffi Amega uit Togo staat voor een schier onmogelijke op gave. Het zou gaan om zo'n 35.000 verdachten en het onderzoek moet al eind november zijn afgerond. genève gpd-ap In verband met de nagestreefde terugkeer van de ruim 2,5 mil joen vluchtelingen, meest Hu tu's, willen de Verenigde Naties bovendien honderden mensen- rechtencontroleurs in Rwanda stationeren om wraakacties te voorkomen. Beide projecten gaan weer tientallen miljoenen kosten. Wie dat moet betalen is nog niet duidelijk. Uit angst voor nieuwe tafere len van chaos en verwarring heeft Zaïre gisteren opnieuw het aantal Rwandese vluchtelin gen beperkt dat de grens mag oversteken. Er zijn slechts 20 vrachtwagens beschikbaar om Rwandezen naar de provisori sche verblijfplaatsen te bren gen. De wagens kunnen 3.000 vluchtelingen per dag vervoeren naar de haastig ingerichte kam pen buiten Bukavu. Daar kun nen in totaal 100.000 mensen worden ondergebracht. Door de regenval van de afge lopen tijd liggen de kampen er als grote modderpoelen bij. Hulpverleners erkennen dat het moeilijk wordt voedsel en ande re hulpgoederen aan te voeren. Aan de drukste grenspost wach ten ongeveer 5.000 Rwandezen. Geschat wordt dat er nog zo'n 40.000 tot 50.000 mensen naar deze plek onderweg zijn. In Goma, waar de afgelopen maanden ongeveer een miljoen vluchtelingen zijn neergestre ken, wordt intussen duidelijk dat de Rwandezen zich opma ken voor een langdurig verblijf. Hulpverleners denken dat het wel eens maanden of zelfs jaren kan duren voor ze naar hun land terugkeren. Voor, sommige Rwandezen worden de uit gras, riet, modder en stukken plastic opgetrokken hutten een permanente bewo ning in ballingschap. Verder worden er dagelijks markten ge- CORRESPONDENT Op de Brusselse luchthaven Za- ventem is gisteren voor de tweede keer deze maand een partij illegaal ivoor ontdekt. Na dat op 9 augustus 102 kilo was gevonden, werd gisteren nog eens 63 kilo in beslag genomen. In beide gevallen ging het om postpakketten van dezelfde af zender in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa, geadresseerd aan de zelfde ontvanger in de Chinese stad Sjanghai. Sinds 1990 geldt een wereld wijd verbod op de handel in ivoor. Volgens een zegsman van de Belgische douane dreigt Brussel steeds meer de spil te worden van de illegale ivoor- handel. Het Wereldnatuurfonds (WNF) heeft de Belgische doua ne gefeliciteerd met de twee vondsten. „Het zenden van ivoor via de post in kleine pak ketten is een nieuwe vorm van smokkel die moeilijk is aan te pakken", aldus Tom de Meu- lenaer van de afdeling Traffic van het WNF. Volgens deze or ganisatie is het niet uitgesloten dat ook de Rotterdamse haven en Schiphol worden gebruikt voor de verzending van ivoor in postpakketten. Sinds het verbod op de ivoor- handel zijn al tien zendingen onderschept, waarvan vier in België. Vorig jaar mei ontdekte de Belgische douane 110 kilo ivoor, in september 1993 nog eens 50 kilo. Volgens het Ko ninklijk Belgisch Verbond voor de Bescherming van de Vogels, dat intensief actie voert tegen de ivoorhandel, zijn alleen al voor de vier in België onder schepte zendingen twintig tot dertig Afrikaanse olifanten om gebracht. 'Veiligheidsvoorzieningen kunnen beter' MOSKOU Rtr-AFP-AP Functionarissen van het Koertsjatov-Instituut, het be langrijkste instituut voor nucle air onderzoek in Rusland, heb ben gisteren toegegeven dat de veiligheidsvoorzieningen van de instelling moeten worden ver beterd. Ze zeiden tegelijkertijd dat er tot dusver geen uranium of plutonium uit het instituut is verdwenen. Het instituut begint wel een diepgaand onderzoek naar zijn voorraden radioactief materiaal. Een van de aan het instituut verbonden natuurkundigen er kende dat het mogelijk is dat het nucleaire materiaal dat de laatste weken in Duitsland in beslag is genomen, wel degelijk uit Rusland afkomstig is. Hij gaf toe dat de controles om diefstal tegen te gaan gebreken verto nen. Als wetenschappers kun nen wij niets 'absoluut' zeggen, zei hij. Tot dusver hebben Rus sische functionarissen nadruk kelijk tegengesproken dat de 300 gram plutonium-239 (een recordhoeveelheid) die op 10 augustus in München in de ba gage van de twee uit Moskou reizende Spanjaarden werd ge vonden, uit Rusland zou kun nen komen. Volgens de Duitse autoriteiten is het plutonium wel degelijk afkomstig uit nu cleaire installaties in de voor malige Sovjetunie. Het Duitse boulevardblad Bild meldde gisteren dat het plutonium 'zeer waarschijnlijk' komt uit het Russische nucleai re centrum in Seversk, dat be kend staat onder de codenaam Tomsk 7. De twee smokkelaars die in München met het materi aal werden betrapt zijn Span jaarden die bekend staan om hun banden met de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Duizenden Rwandese vluchtelingen bivakkeren in een provisorisch kamp in Bukavu nadat ze zojuist de grens met Zaïre zijn overgestoken. Zaïre laat nog slechts mondjesmaat Rwandezen toe. foto epa hector mata houden op dezelfde plaatsen kamp ingericht voor 100.000 Goma afneemt en de levensom- langs de weg. Ten noorden van mensen die dan uit Goma weg standigheden er draaglijker Kibumba wordt een nieuw kunnen, waardoor de druk op worden. BORDEAUX-SARAJEVO Rtr-AFP Duitsland en Frankrijk willen dat er internationale waarne mers aan de grens tussen Servië en Bosnië worden gestatio neerd. Ze hebben gisteren de Servische president Milosevic opgeroepen daarmee in te stenTmen. de waarnemers moe ten erop toezien dat Belgrado Verzoek voor kennisgeving aangenomen PARAMARIBO-MIAMIANP Het ziet er naar uit dat Surina me niét ingaat op een Ameri kaans verzoek om Cubaanse vluchtelingen op te vangen. Het ministerie van buitenlandse za ken in Paramaribo zegt het ver zoek voor kennisgeving te heb ben aangenomen. De Amerikaanse minister Per ry (defensie) zei begin deze week dat Suriname £.500 Cu banen tijdelijk onderdak wil verschaffen. Deze bekendma king berust op een misverstand, aldus het Surinaamse ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder benadrukt dat er nog geen enkele beslissing is genomen. Op het militaire complex Bos Bivak, 60 kilometer ten zuiden van Paramaribo, wordt wel ge werkt aan de tijdelijke huisves ting van 2.500 Haïtiaanse boot vluchtelingen. Volgende maand worden de eerste Haïtianen van de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba in Suri name verwacht. Gisteren heeft opnieuw een recordaantal vluchtelingen de wijk uit Cuba genomen. De Amerikaanse kustwacht pikte 2.886 mensen uit zee op. Het strengere Amerikaanse toela tingsbeleid heeft tot nog toe geen enkel effect gehad op de vluchtelingenstroom. De opge pikte vluchtelingen worden di rect overgebracht naar de Ame rikaanse basis op Cuba. Een Cubaanse vrouw probeert samen met haar dochter een plaatsje te bemachtigen op een zelfgemaakt bootje dat koers zal zetten naar de Verenigde Staten. foto anp adalberto roque de handelsblokkade tegen de Bosnische Serviërs naleeft. De speciale gezant van de Verenig de Naties voor Bosnië, Akashi, was er maandag niet in ge slaagd Milosevic over te halen. Ook de Verenigde Staten jui chen de komst van 'grenswach ters of internationale waarne mers' toe. Een Amerikaanse woordvoerder hoopt dat de Russische minister Kozyrev (buitenlandse zaken) die nog deze week naar Belgrado gaat nogmaals zal aandringen bij Milosevic. De Servische presi dent heeft beloofd de grens te sluiten en alle banden met de Serviërs in Bosnië te verbreken. Aanleiding daartoe is de weige ring van de Bosnische Serviërs om het vredesplan, van de inter nationale contactgroep te aan vaarden. Sinds maandagavond worden Franse blauwhelmen door vluchtelingen uit de moslim-en clave Bihac vastgehouden aan de grens tussen Bosnië en Kroa tië. Volgens een Franse VN- woordvoerder houden de vluch telingen de soldaten vast om de aandacht van de internationale pers te trekken. De 250 Fransen waren uit Velika Kladusa naar Zagreb vertrokken, vanwaar ze gisteren naar Parijs zouden te rugvliegen. De naar schatting 9.000 vluchtelingen trokken het afgelopen weekeinde weg uit Bihac na de overwinning van het Bosnische leger op de mili ties van de dissidente moslim leider Abdic. Kroatië weigert de vluchtelingen toe te laten. had het pakketje in de vroege ochtend gevonden voor een la gere school. De achtergrond van de aan slag is nog volledig duister. De politie van Klagenfurt heeft in middels bijstand gekregen van een speciaal rechercheteam dat onderzoek doet naar een reeks aanslagen met bombrieven af gelopen december door neo nazi's. ISTANBUL» JESSICA LUT2 CORRESPONDENT Turkije gaat westerse organisaties die in de Koerdische autonome zone van Noord- Irak opereren strenger controleren. Voort aan zal worden beoordeeld of ze al dan niet een 'gevaar' betekenen voor de Turk se veiligheid alvorens hun doorgang wordt verleend. Dat maakte de Turkse minister Soysal (buitenlandse zaken) bekend na besprekingen in Damascus met zijn Syri sche en Iraanse collega's over de situatie in het buurland Irak. De maatregel betreft vooral particuliere organisaties die humanitaire hulp bieden en helpen met de wederopbouw van door Saddam Husseins leger verwoeste Koerdi sche dorpen. Ook vertegenwoordigers van politieke partijen en vakbonden die als waarnemer in het gebied rondreizen, krij gen te melken met de 'veiligheidscontrole'. Turkije beschouwt de buitenlandse orga nisaties als instrument van 'sommige wes terse staten die een onafhankelijke Koer dische staat willen oprichten in Noord- Irak'. Een door Amerikaanse en Britse di plomaten bijgewoonde bijeenkomst van Koerdische vertegenwoordigers, vorige maand in Parijs, was de druppel die de emmer deed overlopen, zo bleek in Da mascus. Daar tekenden de Koerdische partijen een overeenkomst om het voorlopige zelfbe stuur om te vormen tot een werkbare re- 1 gering die niet wordt geteisterd door on derlinge rivaliteit. Meningsverschillen on der de Koerden leidden in mei tot een ge wapend conflict dat honderden mensen levens kostte. Westerse diplomatieke bronnen in de Turkse hoofdstad Ankara zijn bezorgd over de Turkse maatregel. „Van de meer dan veertig organisaties die in het gebied werken, hebben er slechts twee officiële toestemming van de regering in Bagdad. De rest is illegaal in Irak. Als Turkije op grond hiervan de toegang weigert, zal dat de hulpverlening ernstig belemmeren", al dus een diplomaat. Geen enkele organisatie heeft nog een of ficieel standpunt ingenomen. Ze willen eerst afwachten hoe de maatregel in de praktijk wordt toegepast. De hulporgani saties verwachten dat Turkije niet het risi co zal nemen zich de woede van de Vere nigde Naties op de hals te halen. Dat laatste is overigens lang niet zeker, want de eind vorige maand aangestelde Soysal is veel minder dan zijn voorganger geneigd zich te schikken naar de belangen van het Westen. Een voorbeeld hiervan is de beslissing de grenspost met Noord-Irak weer te openen voor handelsverkeer. De VN staan weliswaar buurlanden van een land dat is getroffen door een embar go toe om in zekere mate handel te blijven drijven, maar het Turkse besluit is op het randje. De vrachtwagens die vanuit Tur kije humanitaire hulpgoederen vervoeren, mogen zodra de Turkse premier giller haar fiat geeft Iraakse benzine of diesel mee terug brengen om de rit rendabel te maken. Olie is echter een strategisch goed, dat onder het embargo valt. 'Passage vernietiging Israël moet eruit' JERUZALEM-RABAT AFP-Rtr Het PLO-Handvest wordt alleen aangepast als Israël alle Pales tijnse gevangenen vrijlaat. De hoogste PLO-leider op de door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever, Faisal Husseini, heeft dat gisteren gezegd. Israël wil dat de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie de vernieting van de joodse staat uit haar Handvest schrapt. „Om het Handvest te wijzigen, moet het Palestijnse volk ervan worden overtuigd dat het tijd is voor de vrede. Dat kan niet als bepaalde categorieën gevangenen wor den vastgehouden", zei Hussei ni gisteren voor de Israëlische televisie. Israël heeft sinds mei 4.000 Palestijnse gevangenen vrijgela ten; bijna 6.000 worden echter nog steeds vastgehouden. De joodse staat wil met name geen gevangenen vrijlaten die Israë li's hebben gedood. Husseini sluit een wijziging van het PLO-Handvest in de na bije toekomst overigens uit om dat 'een derde van de Palestijn se Nationale Raad (PNR) erte gen is'. De PNR is het Palestijn se parlement in ballingschap. Voor een wijzing van het Hand vest nu zou een tweederde meerderheid nodig zijn in de 500 leden tellende PNR.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5