J Trein ondergronds kost 1 miljard meer "1 Celstraffen geëist tot vijf jaar in Helderse incestzaak Ambtenaren regeren nu in feite Nederland Binnenland Uitbundig afscheid ader, moeder, opa en iante bestraft voor incest Spijtoptant geeftsleutel in de koningin' terug JAO-onderhandelaars Trijgen de vrije hand Opleiding in technische sector biedt beste kansen lOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 (Ex-burgemeester Riem kocht bedrijfje Lbunssum De onlangs oneervol ontslagen PvdA-burgemeester ïanBrunssum H. Riem heeft op 17 december vorig jaar een be- Hrijfje gekocht. Hij heeft dat niet aan het gemeentebestuur ge meld. Het bedrijf, BV Liederstaete Consultancy in Weert, geeft tdviezen aan ondernemingen en is gespecialiseerd in het bestu ren van vennootschappen en in het beheren van pensioenen, mem is directeur en enige aandeelhouder van het bedrijf. Het tollege beraadt zich over de nieuwe informatie. Voorwaardelijke celstraf voor notaris ÉDe rechtbank in Zutphen heeft een 57-jarige notaris lderse Joppe gisteren veroordeeld tot zeven maanden delijk. Er was zeven maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De notaris werd in april voor zijn huis iden met zeventien gram cocaïne in zijn auto. Uit on- leek dat hij tientallen keren cocaïne had verstrekt aan Een paar weken voor zijn terechtzitting legde hij zijn r; hij wilde niet als notaris terecht staan. Hij kreeg eer- g, omdat hij zijn beroep altijd correct had uitgeoefend. Kruis stuurt hulp naar Algerije Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren een hulp- ar Algerije gestuurd voor de slachtoffers van de aardbe- t noordwesten van het land. De zending omvat 410 HÉÉnten, zevenduizend dekens en noodmedicamenten. De spul- ^Hn komen vanavond aan in Oran en worden daar door een Al- ^Bjrijnse organisatie en het Rode Kruis verspreid. Bij de aarbe- ^Hng, een week geleden, zijn volgens de laatste gegevens 165 ^Bensen om het leven gekomen en raakten er 650 gewond. Ver- [jHèr zijn tienduizend personen dakloos geraakt. H)oodslag op leraar: 7,5 jaar cel ^Rwhemj. De rechtbank in Arnhem heeft een man 7,5 jaar on- ^■porwaardelijke gevangenisstraf opgelegd voor het doodsteken ^Han een 62-jarige leraar uit Eist (Gelderland), november vorig |Har. Wegens moord met voorbedachten rade was twaalf jaar ge- Mist, maar de rechtbank achtte alleen doodslag bewezen. De ver- HHachte heeft steeds gezegd dat hij zo schrok van een homo seksueel voorstel dat de leraar hem zou hebben gedaan, dat hij paniek een mes greep en op zijn slachtoffer in stak. ntdviezen studiefinanciering niet gelijk Bnhmg^ De adviezen die de Steunpunten Studiefinanciering ^■evenTbïïjken niet allemaal hetzelfde te zijn. Dat constateert de ^Bationale Ombudsman naar aanleiding van een klacht van een ^Botterdammen Die vroeg eind vorig jaar zes Steunpunten om ^Bformatie over terugbetaling van te veel ontvangen studiefinan- ^Hiering en kreeg zes verschillende berekeningen thuis gestuurd, ^Hiriërend van ruim 1.224 tot 4.400 gulden. Rijkswaterstaat bestrijdt optimisme ingenieursbureau De Betuwelijn kan voor 8,3 miljard ondergronds worden aangelegd. Dat is 1 miljard meer dan de kosten voor bo vengrondse aanleg, waar het vorige parlement zich voor heeft uitgesproken. Dat heeft het ingenieursbureau Lie- vense, dat op het idee kwam om de spoorlijn in beton nen tunnels in dijken aan te leggen, berekend. In het plan van Lievense wor den betonnen buizen enkele meters in de grond gegraven. De daarbij weggeschepte aarde wordt later weer op de buizen gegooid, zodat een dijk ontstaat van ongeveer 3,5 meter hoog. Op die manier wordt de overlast voor de omgeving teniet ge daan. Viaducten en geluidswe- rende voorzieningen zijn ook niet meer nodig. Het ministerie van verkeer en waterstaat ontkent dat de Lie- vense-variant voor 8,3 miljard gulden kan worden aangelegd. De bouwdienst van Rijkswater staat, onderdeel van het minis terie, verwacht zelfs dat de dijk- tunnel-variant twee tot drie keer zo duur zal zijn als het nu goedgekeurde tracé boven de grond. Lievense is volgens een woordvoerster van Rijkswater staat uitgegaan van de prijs van de tunnel per strekkende meter, maar heeft daarbij geen reke ning gehouden met specifieke omstandigheden in de omge ving waarin de buis moet wor den ingegraven. Maar die zijn er wel: de spoorlijn loopt langs de A15 door natuurgebieden en door gemeenten. Bovendien wordt de buis kaal opgeleverd zonder de noodzakelijke bovenleiding voor de trein. Ook is geen reke ning gehouden met de kosten van grondverwerving, bouwen en het toezicht op de lijn. In de huidige plannen is met die kos ten wel rekening gehouden. In het regeerakkoord van het nieuwe kabinet is afgesproken dat de aanleg van de Betuwelijn een half jaar wordt uitgesteld om alternatieven te bekijken. D66 en WD zijn tegen de huidi ge plannen. De WD is niet overtuigd van de noodzaak van de lijn en de democraten vin den dat de lijn ondergronds moet worden aangelegd om de overlast voor natuur en mensen te beperken. PvdA wil onder grondse aanleg wel steunen on der de voorwaarde dat de kos ten niet veel meer zijn dan de 7,3 miljard gulden die het plan nu kost. Asieltoerisme daalt sterk door actie 'Rugzak' schalkhaar anp De actie 'Rugzak' van het minis terie van justitie heeft het asiel toerisme vanuit Roemenië naar Nederland drastisch vermin derd. Dit heeft het ministerie gisteren meegedeeld. In de eerste week van de campagne, die half augustus begon, vroegen ruim 168 Roe menen asiel. 127 van hen waren asieltoeristen, aldus het minis terie. Voordat de campagne be gon, kwamen er wekelijks enke le honderden Roemeense jon geren naar Nederland om door het aanvragen van asiel aan een goedkoop vakantieadres te ko men. Alle Roemenen die in Neder land asiel willen aanvragen, worden nu naar het onderzoek en opvancentrum in Schalkhaar verwezen. Daar beoordeelt een speciaal team van justitie bin nen 24 uur hun verzoeken. Eind augustus wordt de actie 'Rug zak' beëindigd. Campina gaat in genezende melkeiwitten kterhaar gpd ■r jaar gevangenisstraf voor ^redder, drie jaar voor moeder, "jaar voor opa, drie jaar voor ite. Dat zijn de straffen die de lelose rechtbank vanmorgen ilegde in de Westerhaarse in- iizaak waarbij drie kinderen elf, negen en vijf jaar jaren- ag werden misbruikt. De rechtbank achtte bewezen |t de kinderen (twee meisjes een jongetje) 'zich veelvuldig lage driften moesten laten Mgevallen' van hun ouders, in opa en hun tante. Voor de nderen is het, aldus de recht- ink, zo erg geweest dat 'elke rm van vergelding welke be ften ligt in de straf nimmer leed kan vergoeden dat hen |,Zij hebben niet een zorge- is en onbevangen leven kun- !n leiden dat kinderen op die leeftijd zouden behoren te lei den en het is aannemelijk dat hen langdurige en ernstige schade is toegebracht", aldus de rechtbank. De geestelijke vermogens van vader en moeder zijn beperkt. Des te ernstiger vond de recht bank het dat een jongere zuster van de moeder zich ook aan de kinderen vergreep. Daarom leg de de rechtbank haar een hoge re straf op dan was geëist: drie in plaats van twee jaar. Ook opa, die de kleinkinderen een veilige plek had kunnen bieden, vergreep zich aan hen. Hij kreeg vijfjaar. Tegen een ex-vriend van de moeder die ook aan de bande loosheid zou hebben meege daan, gelastte de rechtbank een nader onderzoek. De officier van justitie had tegen deze man twee jaar geëist. 1 tonu haag gpd Hagenaar heeft de nodige iek gezaaid door een sleutel het toegangshek van paleis lis ten Bosch te ontvreemden, man sloeg toe op het mo- :nt dat het paarse kabinet |h samen met de koningin >r de pers liet fotograferen op trappen van het paleis, "•vermand door spijtgevoe- is besloot de man echter gis ten de twaalf centimeter; lange tutel terug te bezorgen. Hij :d dit via een omweg. De sleutel werd vergezeld van een excuusbriefje bij een landelijk ochtendblad bezorgd. De man schrijft dat hij nog even had overwogen de sleutel te houden 'zodat ik kan opscheppen dat ik een sleutel van de koningin heb'. Een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst beves tigt het incident. De RVD spreekt van een enorme blun der. De misser zal voor de be trokken marechaussee niet zon der gevolgen blijven, aldus de RVD. 'stelt geen looneisen in concept-nota voluit aan mee te werken, vindt het CNV. Bovendien heeft het kabinet vast vier jaar nullijn voor de ambtenaren ingeboekt en rekent het voor de marktsec tor op eep gematigde loonont wikkeling. Berekeningen van het Centraal Planbureau duiden op een inkomensachteruitgang van zeven procent voor de modale ambtenaar. Met de voorgenomen maatregelen zal de nullijn niet haalbaar zijn, meent het CNV. De FNV schreef gisteren in een brief aan de nieuwe minis terraad dat het nieuwe kabinet meevallers in de belasting- en premiesfeer niet 'automatisch' moet gebruiken voor terugdrin ging van het financieringste kort. De grootste vakcentrale van het land vindt dat meevallers moeten worden gebruikt om bepaalde kabinetsvoorstellen 'van hun scherpe kanten te ont doen'. De FNV wil daarmee voorkomen dat mensen met de laagste inkomens er in de ko mende kabinetsperiode op ach teruit gaan. sknaw CNV geeft zijn onderhande- rtici-Lrs de komende zes jaar de ciëlejje hand. Afspraken over ar- lijk gsdsvoorwaarden moeten zo- an del mogelijk per bedrijf of be- Ijfstak worden gemaakt, t eematwerk en diversiteit zijn de muijutelwoorden daarbij. Loonei- oomh worden niet gesteld. Het bel!) peren van werk blijft uitgangs- en eijnt. ep eibat staat in de concept-nota rmtebeidsvoorwaardenbeleid 95, is!). het CNV heeft opgesteld, al» vupnmatiging door de vakbon- Deh heeft volgens het CNV de t nagelopen jaren voor veel werk er hetjegenheid gezorgd. De bon- n hetjn betreuren het dan ook dat k paarse kabinet zo weinig k heeft voor die constructieve (stelling. De plannen om de [O's niet langer voor de hele prijfstak te laten gelden en de jtslagbescherming te vermin- vamen, staan haaks op de wen- nergh van de vakbeweging. De i stoft uwe regering wil banen 2enheppen, maar maakt het de inden zo wel moeilijk daar Voor het jarenlang seksueel misbruiken van een nu 13-jarig meisje zijn gisteren voor de rechtbank in Alkmaar celstraffen tot vijfjaar geëist. Het kind was slachtoffer van een netwerk van familieleden, buren en kennissen in Den Helder. Volgens officier van justitie Poppe gedijde het netwerk in een sfeer van alcoholisme, bedreigin gen, geweld, affectieve en lichamelijke verwaarlo zing, zwakbegaafdheid en verminderde toereke ningsvatbaarheid. Enkele verdachten zouden zelf vroeger ook slachtoffer van seksueel geweld zijn geweest. Poppe dagvaardde vier mannelijke ver dachten, maar volgens hem hebben veel mensen het meisje misbruikt. Een eerdere tenlastelegging, waarin sprake was van deelname aan een criminele organisatie met seksuele misdrijven als doel, trok de officier in want dat kon hij niet bewijzen. Van ritueel mis bruik van het meisje, waarover een advocaat het in de media had, was volgens de officier ook geen sprake. Het kind is tussen haar vierde en tiende jaar op gruwelijke wijze misbruikt. Dat ging zelfs door, toen het meisje door de Kinderbescherming in een tehuis in Castricum was geplaatst. De ver dachten gingen in het kader van een bezoekrege ling naar het tehuis en grepen het kind vervolgens in de duinen bij het tehuis. Het kind is zo getrau matiseerd, dat ze niet kan worden verhoord. Officier Poppe eiste een straf van vijfjaar tegen de 36-jarige vader van het meisje. Volgens de offi cier is hij schuldig aan ontucht en is hij schrome lijk tekortgeschoten in zijn zorgplicht voor het kind. Een neef van de vader hoorde drie jaar ei sen, waarvan één jaar voorwaardelijk. Twee fami lieleden van de stiefmoeder van het slachtoffer, nu 23 en 26 jaar, hoorden twee jaar cel en TBS met dwangverpleging eisen. De stiefmoeder is vandaag voorgekomen, de eis was nog niet be kend. Uitspraak is op 6 september. Zuivelconcern Campina Melkunie in Zaltbommel gaat het genezende melkeiwit lacto- ferrine produceren. Met de in vestering is een bedrag gemoeid van enkele miljoenen guldens. De bedoeling is dat het melkei wit in baby- en dieetvoeding en cosmetica komt. Het remt ont stekingen en zou veroudering van de huid tegengaan. In ba byvoeding heeft het een gunsti ge werking op darmkrampjes. Het melkeiwit komt uit gewo ne koemelk. Campina opereert een beetje op dezelfde markt als Nutricia in Zoetermeer dat over enkele jaren over menselijke lactoferrine hoopt te beschikken dat wordt gewonnen uit koe melk. Daarvoor worden nu proeven gedaan met de stier Herman. Door 'genetische ma nipulatie is het gelukt het men selijke eiwit aan de stier toe te voegen die het weer moet door geven aan zijn 'dochters'. Die moeten dan koemelk met een menselijk eiwit produceren. Terwijl kersverse ministers zich in rap tempo inwerken soesterberg Michelle Groeneweg (I) uit Zevenbergen trok zich er gis teren op de luchtmachtbasis Soesterberg niets van aan of er al dan niet fotografen in de buurt waren. Op onstuimige wijze nam ze afscheid van landmacht-instructuur Mark Draaisma, die even daarna samen met vijf tien collega's met een Nederlands legertoestel naar de Rwandese hoofdstad Kigali werd overgevlogen. De leger-instructeurs gaan ter plekke Zambiaanse militairen opleiden, zodat die een effectieve bijdra ge kunnen leveren aan de VN-vredesmacht. foto anp cor mulder Onderzoek onder 9000 afgestudeerden HBO'ers. Een opleiding in de sector Taal en Cultuur geeft daarentegen veel minder uit zicht op een baan. Het percen tage werklozen onder afgestu deerden kunstgeschiedenis ligt bijvoorbeeld drie keer zo hoog als de gemiddelde werkloosheid onder academici. Dat blijkt uit een onderzoek door het bureau Research voor Beleid in opdracht van het mi nisterie van onderwijs. Daarbij is gekeken naar de werkloos heid onder hoger opgeleiden die van september 1978 tot sep tember 1993 zijn afgestudeerd. In totaal werden negenduizend personen ondervraagd. Dege nen die werk zochten en geen betaalde baan van meer dan Studies aan hogescholen en universiteiten in de sector Techniek bieden meer kans op een baan dan opleidingen in andere sectoren van het hoger onderwijs. Zo bedraagt de werk loosheid onder afgestudeerden technische bedrijfskunde slechts een vijfde van de gemid delde werkloosheid onder den haag wilfred scholten „Weet u wat MGD betekent?", vroeg in' 1982 de kersverse staatssecretaris Joop van der Reijden van volksgezondheid in de Tweede Kamer, starend op het papier dat hij van z'n amb tenaren had gekregen. „Nou, ik niet." De net aangetreden CDA'er wist toen nog weinig van de Haagse politieke mores. Er rust een taboe op het publie kelijk laten blijken dat je iets niet weet. De ambtenaren besteden de komende weken veel tijd en energie om hun nieuwe bazen zo goed mogelijk wegwijs te maken in de Haagse politiek. Vooral de politiek onervaren ministers en staatssecretarissen worden snel 'opgevangen'. Mar- greet de' Boer (minister van VROM) sprak donderdagmid dag, net nadat Kok haar had ge vraagd voor het kabinet, al met haar partijgenoot Hans Alders. Vervolgens kreeg ze het dikke 'introductie-dossier' van het ministerie mee, waarin alle ac tuele en heikele kwesties staan.- De Boer had het regeerakkoord nog niet eens gelezen, maar wist wel veel meer van haar mi nisterie. Ook bij de andere nieuwe mi nisters en staatssecretarissen van het kabinet-Kok is het on geveer zo gegaan. De verrassen de D66-kandidaat Wijers sprak zelfs al enige uren met de hoog ste ambtenaar van Economi sche Zaken, nog voor hij met Kok ging praten. Opvallend is dat Wijers de oud-CDA-minis- ter Andriessen nauwelijks heeft gesproken. Minister Borst-Eilers en staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport hebben het afgelopen weekeinde al overgewerkt. Op zaterdag werden ze bijgepraat door de topambtenaren van het ministerie. Omdat vooral de op stelling van de begroting nu alle aandacht vergt, hield de direc teur fïnancieel-economische za ken meteen een vlammend be toog over het geld dat VWV no dig heeft. Voor alle ministers geldt trou wens dat de begrotingsambte naren meteen in actie komen om op alle voetangels en klemmmen te wijzen. Het zal toch maar gebeuren dat de on ervaren minister, zonder dat hij dat door heeft, in de eerste mi nisterraad van enkele miljoenen wordt 'beroofd'. In feite wordt Nederland nu door ambtenaren geregeerd die hun ministers De eerste vergadering van de ministerraad was gisteren in de statige Trêveszaal in het kamergebouw. Bij ho ge uitzondering mocht de pers ook even koekeloeren. foto a,np frans van der linde. met een boodschap op pad stu ren. Een opmerkelijk verschil is er trouwens tussen de nieuwko mers op Defensie en Land bouw. Terwijl de WD'er Voor hoeve zich vooralsnog richt op de begroting en het departe ment zelf, wil zijn partijgenoot Van Aartsen meteen de boer op. Eerst wil de gewezen topambte naar van Binnenlandse Zaken met het 'Groene Front', boeren en tuinders, kennismaken. De onkreukbare Van Aartsen wil het liefst meteen zijn voeten in de modder wroeten als hij daar mee het vertrouwen kan win nen. Kennismaking met zijn ei gen ambtenaren heeft hij door zijn drukke bezigheden daarom even uitgesteld. Voorhoeve wacht nog even met het bezoe ken van de krijgsmachtonder delen, maar hij ligt ook niet di rect onder vuur. Van Aartsen wil ook zo snel mogelijk werkbezoeken gaan af leggen. Daarbij wordt de pers overigens niet uitgenodigd. Wellicht wil Van Aartsen voor komen dat hij net zo'n blunder begaat als één van zijn voorgan gers. Deze volstrekte landbouw- analfabeet schudde tijdens een bezoek aan een aardappelplant en merkte daarbij op: „Daar zit nog niet veel aan". Het belangrijkste voor de nieuwe ministers zijn trouwens niet de hoge bazen van hun mi nisteries, maar de medewerkers met wie ze de komende tijd het meest krijgen te maken: de se cretaresses, kamerbewaarders en chauffeurs. Uit de afscheids- taferelen tussen deze personen en de vertrekkende bewindslie den bleek dat die relatie vaak het hechtst is. Zo zagen VROM- ambtenaren tijdens het afscheid via het interne televisie-kanaal een traan op de wang van de se cretaresse van Hans Alders. De kennismaking met de rest van het ambtelijke personeel gaat per ministerie anders. Een woordvoerder van VROM zegt dat het niet te doen is om mi nister De Boer handjes te laten schudden met haar drieduizend ambtenaren. „Van de komst van Alders hebben we geleerd dat zoiets ook geen enkel nut heeft. Je ziet dan zoveel mensen dat je niet meer weet welke naam bij welk handje hoort. Die kennismaking komt gaandeweg wel." VROM-personeel moet het voorlopig doen met de TV- beelden van de 'intocht' van De Boer, een welkomstbloemetje in de hand. Op Binnenlandse Zaken is een kennismakingsontbijt. Woordvoerder De Vries zal op het 'echte' paarse ministerie al vragenderwijs vice-premier Dijkstal (WD) en de staatsse cretarissen Van de Vondervoort (PvdA) en Kohnstamm (D66) introduceren. Bij de meeste an dere departementen is eind de ze week een informele borrel. Maar zover zijn de nieuwe bewindspersonen nog lang niet. Eerst wordt volop gewerkt aan de begroting, die voor Prinsjes dag gereed moet zijn. Alle amb telijke ondersteuning is daarop gericht. Voorkomen moet wor den dat de ministers pas na en kele weken door hebben hoe de vork in de steel zit. Zo bleek dat minister Andriessen pas na twee maanden doorhad dat de 'kaderbrief van de minister van financiën een geheim stuk was. Hij had er namelijk al zoveel over gelezen in de kranten, dat hij dacht dat de journalisten uit een openbaar stuk citeerden in plaats van een uitgelekte versie. twaalf uur hadden, werden aan gemerkt als werkloos. In het hoger beroepsonder wijs zijn de opleidingen beel dende kunst met 12,5 procent werkloosheid en dans en thea ter (10,2 procent) negatieve uit schieters. Ook de opleidingen creatieve therapie (6,8 procent) en journalistiek/voorlichting (6,5 procent) wijken nogal af van de gemiddelde werkloos heid onder HBO'ers, die op vier procent ligt. In de sector Techniek ligt het werkloosheidspercentage niet alleen laag bij afgestudeerden technische bedrijfskunde (0,8), maar ook bij civiele techniek (1.1) en laboratoriumonderwijs (2.2). De sector Gezondheid heeft jn de opleiding tot docent gezondheidszorg (0,3) een op vallend positieve uitschieter. In de sectoren Techniek, Eco nomie en Recht in het weten schappelijk onderwijs ligt het werkloosheidspercentage in vrijwel alle studierichtingen la ger dan het gemiddelde van 5,1 onder academici. Alleen bij de studies technische natuurkunde (5,6) en bedrijfskunde (5,2) is de werkloosheid iets hoger. De sectoren Taal en Cultuur en Gedrag en Maatschappij sco ren wat betreft werkloosheid aanzienlijk hoger dan gemid deld. Rijverbod voor burgemeester Loon op Zand breda gpd Burgemeester J. van Dun van Loon op Zand heeft een rijver bod van negen maanden en een boete van 1.750 gulden gekre gen voor rijden onder invloed. De eerste burger belandde be gin juli in beschonken toestand met zijn auto in een sloot. Hij had een promillage van 1.86 al cohol in zijn bloed. Volgens Van Dun waren dat 'vier borrels en drie cognacjes'. De burgemeester erkent zijn fout ruiterlijk. „Het was gewoon een stommiteit. Ik wil me uit de grond van mijn hart excuseren dat ik hier zit en garandeer dat dit niet alleen de eerste, maar ook de laatste keer is geweest", zei hij tegen de politierechter die geen medelijden toonde. Haar vonnis was overeenkom stig de eis van de officier van justitie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3