Franse machtsstrijd bestond al bij bevrijding van Parijs Feiten &Meningen Van Thijn faalde in zaak-Nordholt Een modern nutsbedrijf doet ook gewoon in zeevis en afval \p WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994152 OPINIE In het verleden heb ik nog al eens commen taar geleverd op het optreden van de hoofd commissaris van politie van Amsterdam, Nordholt. Ik heb toen uiteengezet dat ik zijn optreden te politiek van karakter vond. Een commissaris is een hoge ambtenaar die de politiek dient over te laten aan de politici. Hij moet dat, omdat een politicus wél ter verantwoording kan worden geroepen, maar een hoge ambtenaar niet of nauwelijks. Door je als hoge ambtenaar de houding van een politicus toe te eigenen, trek je de beste van twee werelden naar je toe. Je hoeft geen openbare verantwoording af te leggen en je kunt toch over uiterst gevoelige zaken frank en vrij je deskundige mening geven. Een mening die zwaar telt en dikwijls verre gaande gevolgen heeft voor de politieke be sluitvorming. Dat soort optreden en vooral het gedogen daarvan legt de bijl aan de wortel van de parlementaire de mocratie. Daarin ligt de reden dat ik mij een en ander maal in woorden over het optreden van Nord holt heb uitgelaten. In de affaire over zijn salaris en andere ar beidsvoorwaarden ligt de zaak, naar mijn mening, totaal an ders. In deze affaire valt Nordholt niets maar dan ook niets te verwijten. Hij had het heel erg naar zijn zin als hoofdcommissaris van Groningen en woon de bovendien heel mooi in een dorp vlak buiten de stad. Hij had zijn korps net lekker op orde en kon eens om zich heen kijken of er naast het politiewerk nog meer leuke din gen waren te doen. Hij nam onder meer en thousiast deel aan het denk- en commissie werk over een nieuwe politie-organisatie in Nederland. Hij was daarin orgineel en een harde wer ker en viel dus op. Zodanig dat men in Am sterdam het oog op hem liet vallen. Het Am sterdamse korps liep van geen kanten en had een ronduit slechte naam. Een heel moeilijke klus dus. Van Thijn, de burge meester van Amsterdam, polste Nordholt voor de post in Amsterdam. Nordholt had daar helemaal geen zin in. Van Thijn heeft moeten bidden en sme ken. In dat proces heeft Nordholt zich een kundig onderhandelaar getoond. Voor hem was de eer twijfelachtig. Hij voorzag een slangenkuil en de mogelijkheid dat hij in Amsterdam binnen de kortste keren zou worden afgebrand. Dus trof hij zijn maatre gelen in de financiële en rechtspositionele sfeer. Van hem uit gezien niet alleen correct, maar ook nog eens volkomen terecht. Degene die er echter volkomen naast z^t en de ene blunder op de andere stapelde, was burgemeester Van Thijn. Deze had zon der omwegen het arbeidscontract dat hij met Nordholt had gesloten naar de Amster damse gemeenteraad moeten sturen en wat mij betreft onmiddellijk aan de pers ter hand moeten stellen. Gezien de grote pro blemen waarmee de Amsterdamse politie toen kampte, weet ik wel zeker dat er geen woord aan vuil zou worden gemaakt. Hoog uit wat socialistisch gesputter over de hoog te van het traktement. Zo niet Van Thijn, die deed dat heel re gentesk wel even binnenskamers af. Door dat zo af te handelen komt de uitspraak van Van Thijn dat hij altijd voor 100 procent achter Nordholt staat, wel in heel merkwaar dig daglicht te staan. Eerder heb ik betoogd dat het geen pas geeft dat de controleur Van Thijn op deze manier via de pers een blanco volmacht geeft aan degene die hij nu juist moet controleren: Nordholt. Van Thijn heeft over die controle overi gens rare opvattingen. Hij is van mening dat ieder zijn vak heeft. Welnu meneer Van Thijn, een burgemeester wordt gecontro leerd door de gemeenteraad, een minister door het parlement en een hoofdcommissa ris door de burgemeester. En het is nu juist de bedoeling in een rechtstaat dat de con troleurs hun controletaak uitermate serieus opvatten, daar draait tenslotte een belang rijk deel van het functioneren van de parle mentaire democratie om. Daarbij komt dat Van Thijn al die jaren met recht mocht vrezen dat deze in het ge niep gesloten arbeidsovereenkomst boven tafel zou komen. Daarmee zou zijn positie van burgemeester op het spel komen te staan. De domkop Van Thijn heeft zich dus al jaren in een chantabele positie bevonden. Dat is de kern van het schandaal. Het is maar goed dat deze brekebeen het veld heeft geruimd en naar ik hoop wat het openbaar bestuur betreft voorgoed! .,,C6c5//,.CÊ w GMOQHTZ.. „Parijs geschonden, Parijs gewond, Parijs onder de lit tekens, maar Parijs bevrijd! Bevrijd door zichzelf, door zijn bevolking, met de steun van heel Frankrijk, dat wil zeggen van het Frankrijk dat vecht, het eni ge echte, eeuwige Frankrijk! Dat waren op 25 augustus 1944 de eerste woorden van generaal De Gaulle op het gemeentehuis van het bevrijde Parijs. Parijs had inderdaad niet ge wacht op de komst van de geal lieerde troepen. Een week eer der, op 19 augustus, bezetten tweeduizend Franse politie agenten de prefectuur in de Franse hoofdstad. Het verzet riep op tot een algemene sta king. Duitsers probeerden te vluchten op gestolen fietsen. Een dag later bezette het verzet het stadhuis. In de Franse hoofdstad verrezen meer dan zeshonderd barrica des. Overal waren schoten te horen. Verzetsmensen reden openlijk rond met de beroemd geworden zwarte Citroëns Trac tions Avant. Op de portieren de letters FFI (Forces Francoises de l'Intérieurde binnenlandse strijdkrachten). Dezelfde letters prijkten zelfs op de tanks die op de Duitsers waren buitgemaakt. In de roerige week voor de komst van De Gaulle vielen on der verzetsmensen en burgers in Parijs ruim 1500 doden en 3500 gewonden. Bovendien vie len er 130 doden en 225 gewon den onder de Franse Tweede Gepantserde Divisie van gene raal Leclerc. Hij trok als eerste Parijs binnen, net voor de Ame rikanen. De commandant van het communistische Franse ver zet, kolonel Rol-Tanguy, smeek te generaal Eisenhower op 22 augustus bijna op te schieten om een verder bloedbad te voorkomen. Onder de Duitsers vielen in die week 3200 doden. Bijna 13.000 man werden ge vangen genomen. Op 22 augustus ontving de Duitse commandant van Parijs, generaal Von Choltitz, orders van Hitier de stad met de grond gelijk te maken. Von Choltitz, die al lang niet meer geloofde in de Fiihrer, voerde dat bevel niet uit. Later heeft hij het doen voorkomen alsof die 'beslissing' was bedoeld om veel cultureel erfgoed te behouden. Maar de werkelijke reden was vermoede lijk dat de generaal over onvol doende materieel beschikte en dat het moreel van zijn troepen ver beneden peil was. Via bemiddeling van de Zweed se consul-generaal Raoul Nord- De wereld achter de meteropne- mer is groot. Energiebedrijven doen al lang niet meer alleen in stroom of aardgas. Zij leveren ook leidingwater en het signaal van de centrale radio- en TV-antenne. Zij verhuren geisers en verwarmings ketels en zijn in de weer als instal lateur en als incassobureau. Zij pionieren in regionale omroepen, kabelkranten, afvalverwerkingen een viskwekerij. Naar elektriciteitsklanten gemeten is het 'Noordhollands Energiecon- cern'-in-wprding (NEC) met bijna 1,1 miljoen aansluitingen de grootste. NEC wordt op de hielen gezeten door de holdings NUON met 970.000 klanten, Eneco (920.000), EDON (850.000) en PNEM (850.000). Met z'n vijven hebben zij driekwart van de stroomdistributie, de helft van de gasklandizie en een kwart van de kabelabonnees in handen. Brussel staat dingen toe, waarvan Den Haag nog huivert. Dat geldt bijvoorbeeld voor de import van elektriciteit door distributiebedrij ven. Op dit punt beperkt de na tuurwet echter de actieradius. Stroom importeren uit Noorwe gen (EDON) lukt nog, uit IJsland (NUON) lijkt het qua lengte van de kabel enkele mijlen te ver. Maar als Europa helemaal geen binnengrenzen meer heeft, ko men hier vroeg of laat Duitsers en Britten om hun boterham te be leggen van de winst die uit nutsle- veranties met ijzeren regelmaat valt te behalen. Alle grote energie bedrijven zeggen zich te bewape nen tegen de Europese mededin ging EDON-topman Witvliet ziet zich als pleitbezorger van 'gereguleer de commercie'. Dat geldt wat hem betreft voor de elektriciteitsvoor ziening. waar een scala aan con tracten de plaats zou moeten in nemen van centrale planning en kostenverevening. Maar ook in de telecommunicatie en de afvalver werking maakt EDON zich sterk. Dat valt overigens niet overal in goede aarde. De zelfstandige in stallatiebedrijven bijvoorbeeld kunnen zich mateloos opwinden over de in hun ogen oneerlijke concurrentie van de nutssector. In Energiebedrijven hebben op dit moment al in de meest uiteenlopende branches de afvalverwerking Rijnmond. veel gevallen hebben de prjvate installateurs zich moeten voegen in joint ventures die onder de na men 'Gasrent' en 'Energierent' boilers en verwarmingsketels ver huren en plaatsen. Ook in de kabelbranche zijn de energiebedrijven aan de winnen de hand. Nog altijd zijn er tal van lokale exploitanten met rond de duizend abonnees, maar daarvan worden er jaarlijks tientallen op geslokt. Van de ruim 5,5 miljoen kabelaansluitingen in Nederland, zijn er binnenkort meer dan 3 mil joen in handen van zeven exploi- EDON gaat het verst in het optui gen van de kabelactiviteiten. Met uitgever Wegener NV doet Witvliet in kabelkranten, terwijl hij ook pu blieke regionale televisie wil pro duceren. Een andere nieuwe loot aan de EDON-stam is het belang in aDEM dat sinds kort 'de digitale radiodienst Music Choice' drijft. Een abonnee kan zich een deco- deerinstrumentje aanschaffen en vervolgens kiezen uit 25 genres di gitaal luistergenot. Het Nederlandse kabeldoolhof is door de interventies van de nuts bedrijven tot nu toe vrij van bui tenlandse invloed. Dat geldt be slist niet voor de Nederlandse af valverwerking. Daarin hebben de Amerikaanse concerns BFI en Waste Management door een lan ge reeks overnames een flink marktaandeel. De belangen van de Amerikanen zijn echter eenzijdig geconcen treerd op transport, overslag en recycling. Storten en verbranden is nog altijd een zaak van de over heid. En daar zijn de nutsbedrij ven al volop van de partij. Ze heb ben belangen in de nieuwe afval- ovens van Wijster, Hengelo, Alk maar en Moerdijk en ze beheren stortgasgeneratoren op tal van stortplaatsen. De bemoeienis be perkt zich echter tot de energie winning. EDON en NUON zien in 'afvalstu- een voet tussen de deur. Op de foto FOTO CPD CEES ZORN ring' een geweldige kluif voor hun gezamenlijke milieubedrijf-in-op- richtjng. Het liefst zouden ze die bestuurlijk gevoelige taak overne men van de provinciebesturen en het publiekrechtelijke Afvalover- legorgaan, dat daarvoor is opge richt. BFI wordt door de nutsconcurren- ten afgeschilderd als 'de Jacobse en Van Es van de afvalwereld' en voor die stemmingmakerij blijken wethouders de machthebbers over het huisvuil niet ongevoe- Hg. Vooralsnog zet NUON de Ameri kaanse afvalreus alleen symbo lisch de voet dwars. Dat gebeurt in het betaald voetbal, waar het energiebedrijf zich als hoofdspon sor van het Arnhemse Viteése ma nifesteert. NUON's voorganger was BFI, dat zijn bedrijfslogo nu over het televisiescherm laat dra ven via de truien van de voetbal club Cambuur. In het algemeen hebben elektrici teitsafnemers geen benul van de Sinterklaasacties van hun e bedrijf. Zelfs de aandeelhouder NUON moesten uit de krai nemen, dat het concern torfi ha n uittrekt om te vieren dat ■re dit jaar 100.000 inwonersjt krijgt. NUON presenteert zich ondert i als huisvriend ('Mijn ener^ bedrijf), alsof de klant zijn ?i om- of gasleverancier voorent uitzoeken heeft. Dat is natuurlij zo, de energiebedrijven bef stempelen huishoudens niet lo|tra] iit behoudzucht als captiv '•s', gebonden klanten. De grote producenten van strofen i zijn voor het publiek nog wat v van huis. Hun prozaïsche tj et zo efficiënt en schoon r gelijk laten draaien van central! De kosten worden, ongeacht dl/* hoogte, onderling verrekend eiF vervolgens bij de distributeursP declareerd. Ysl Van de winst spendeert de ovei koepelende NV SEP miljoent-nr^ i het planten van bomen ov^l. de hele wereld. EPON (Noordoj Nederland) permitteert zich geji ha te steken in de herintroductie tj dagvlinders en in het Stadsknaft C! penkoor Elburg. EPON partici-irs peert zelfs in een commerciëlere I kwekerij. Tarbot wil namelijk gidst groeien in het koelwater van dèl n Eemscentrale. jjfst is de cirkel rond. U bakt eeqiatv visje (koelwater!) op het fornuijute (gas!), terwijl uw radio (stroom i v digitale luisterklanken (kabel!) ëre gehore brengt. De schubben ei nt. graten belanden bij de stoep ei )at volgens in de oven (warmte iei< stroom!) of op het stort (gas!).) h de winst-krijgt u topvoetbal, vubni vlinders en bomen cadeau. De^i sector kijkt reikhalzend ui elektrische auto, die u nai stadion, de vlinderberm e bos kan brengen. k p WILLEM BOSMA/WILCO DEKKER (O'i tirij jtslc Dit is de laatste aflevering vartten een vierdelige serie over energ^ bedrijven. De vorige delen stottuw den in de krant van 20,22 en liep augustus. Ind< TOM JANSSEN leende hem gratie. In 1951 over leed Pétain in ballingschap op het voor de Atlantische kust ge legen eiland Yeu. Parijs was vijftig jaar geleden ook het toneel van zuiveringen, onderlinge afrekeningen en kaalgeschoren 'moffenmeiden'. Schrijvers, journalisten en ar tiesten met een pro-Duitse of een te passieve inslag werden opgepakt. De nazi's voerden nog snel represailles en execu ties uit. Tegelijkertijd vertrok het laatste jodentransport van het door gangskamp Drancy, even ten noorden van Parijs, naar de Duitse krijgsgevangenen worden door leden van het Franse verzet afgevoerd. ling probeerde de Duitse com mandant een staakt-het-vuren te bewerkstelligen om zijn ge wonden af te voeren. Daarin be loofde hij zelfs de door het ver zet veroverde gebouwen te res pecteren: voor Von Choltitz was de Duitse nederlaag al een feit. Van die wapenstilstand is overi gens weinig terecht gekomen, vooral na de oproep tot een al gemene staking van Rol-Tanguy die De Gaulle de pas af wilde snijden. De machtsstrijd tussen Fransen onderling was begonnen. Het klokgelui en de volksvreugde deden daar niets aan af. Op 24 augustus om negen uur 's avonds voerden opgewonden Parijzenaars de jeep met de ver kennende kapitein Dronne via allerlei kleine straatjes door het strijdgewoel naar het gemeente huis. Leclerc volgde evenjater met zijn divisie, op de voet ge volgd door een in allerijl toege snelde De Gaulle. Maar die kwam te laat om de overgave van Von Cholditz te tekenen. Die eer viel generaal Leclerc en kolonel Rol-Tanguy te beurt. De Gaulle was witheet toen hij een paar uur later de handtekening van de communistische com mandant van het verzet onder de Duitse capitulatie zag: „Een onaanvaardbaar tendentieus pamflet." De Gaulle vond dat de communisten de bevrijding van Parijs zo tot hun persoonlijke zaak probeerden te maken. Tot op de dag van vandaag is de rol van de communisten in het Franse verzet nog steeds een punt van wrijving. Intussen ontvoerden de Duit sers hun Franse zetbaas, maar schalk Philippe Pétain, uit Vichy en namen hem via een kasteel in oost-Frankrijk mee naar Duitsland. Een rechtbank ver oordeelde de maarschalk later ter dood, maar De Gaulle ver- Duitse vernietigingskampen. SS-kapitein Alois Brünner had met grote moeite nog een vee wagon losgekregen voor dat transport: alle treinen waren immers gevorderd voor het vluchtende Duitse leger. Brün ner bij verstek ter dood ver oordeeld leeft waarschijnlijk nog. Twee jaar geleden woonde hij nog in de Syrische hoofdstad Damascus. Hoewel Frankrijk herhaaldelijk om zijn uitleve ring heeft verzocht, is Syrië daar nooit op ingegaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2