Oranje amateurs nooit in koers Amstel Cup: gifbeker voor Katwijk Romario en Bebeto koel onthaald Sport >e Romijn blijft toch Valvik opvolgster van Van Moorsel WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 iayerti München gaat opnieuw af amburg Bayern München is op de tweede speeldag van de lindesliga afgegaan bij het modale SC Freiburg. De landskam- ioen verloor met 5-1 en raakte schutter Papin kwijt door e )de kaart. De nederlaag kreeg binnen twintig mini reiburg leidde toen al met 3-0. tode kaart voor Van den Brom en haag De rode kaart voor John van den Brom was mis- :hien wel het opvallendste feit in de groepsduels van de re- jonaal ingedeelde, eerste fase van de strijd om de KNVB-be- r. Van den Brom is door trainer Van Gaal gepasseerd voor t eerste elftal en mag zich bewijzen in het altijd nog goede eede van de Amsterdammers. )bree prof bij nieuwe Franse ploeg arus» Graeme Obree heeft een tweejarig contract ondertekend ij de nieuwe Franse profploeg Le Groupement. De Schot, hou- het werelduurrecord, werd op het WK baan gediskwalifi ceerd wegens een onreglementaire houding. Obree was de vijfde (ankoop van manager Mollet. ritse atleet positief op EK atletiek [Ctoria F.en vooraanstaande Engelse atleet heeft tijdens de Eu- >pese atletiekkampioenschappen in Helsinki positief gerea- eerd op een dopingonderzoek. De betrokken atleet maakt deel t van de Britse ploeg op de Gemenebestspelen in het Canade- Victoria. De manager van de Engelse ploeg, Alan Lindop, be- estigde het bericht ir Victoria. Hij weigerde de naam van de at- iet bekend te maken. Amateurs verliezen schlemielig van Den Bosch: 3-4 Katwijk was van plan zich niet al te druk te maken over die Amstel Cup, maar gisteren liepen de spelers toch be hoorlijk opgewonden rond na de 3-4 nederlaag tegen Den Bosch. Een schlemielige en onnodige verliespartij, die tot een kater leidde bij de landskampioen. En die be kercompetitie was al zo'n plaag voor de amateurclubs. katwuk rob v ennie de Romijn speelt dit seizoen toch bij FC Den Haag. De H eidse voetballer heeft mondeling overeenstemming bereikt met p ijn werkgever. Eerder wees De Romijn een salarisaanbod van )en Haag af. De krap bij kas zittende club wenste niet in te gaan het voorstel van de Leidenaar, waarna die in contact kwam Go Ahead Eagles. Een geslaagde proefperiode bij de ererdivisieclub leidde ech- niet tot een contract, omdat Go Ahead plotseling meer be- ifte bleek te hebben aan een linksback. De Romijn wilde nog wel onderhandelen met andere clubs, er was geen concrete belangstelling. Bij zijn oude club Den bleek hij nog steeds welkom. „Ze hebben wat eisen van ingewilligd", aldus de Leidenaar. Hij krijgt wat meer geld en ■ft al een auto van de club. ;;De Romijn verwacht dat het contract binnenkort wordt gete- dat hij zaterdagavond voor de wedstrijd tegen TOP Seds bij de selectie zit. „Ik heb nog wel wat achterstand qua mditie en wedstrijdritme maar ik heb er veel zin in. Ik heb het ijd naar mijn zin gehad bij Den Haag." Scheidsrechter Blommensteijn was de kwaaie pier op sportpark De Krom. Halverwege de eerste helft, bij de stand 1-1, stuurde hij keeper Teun van Duyvenbo- de van Katwijk met een rode kaart weg. De goalie had de bal buiten de 'zestien' met zijn handen beroerd na een onge lukkige kopbal van linksback Wilfred Kwestro. Kort daarvoor had Ruud van Nistelrooy van Den Bosch een Katwijkse doel poging met de hand verijdeld. Hij kreeg slechts geel en Katwijk een penalty die door Hans Zwaan werd benut. Volgens de toeschouwers was dit pure klassejustitie. Die ver ontwaardiging was begrijpelijk, de i het maken nou eenmaal onder scheid tussen de ene handsbal en de andere. De Bossche speler sloeg in een luchtduel de bal weg met zijn vuist. Dat wordt doorgaans minder zwaar be straft dan bijvoorbeeld een red ding met de hand van een veld- speler op de doellijn. Of een handsbal van een keeper. Het gekke was dat de thuis ploeg met de man-minder-situ- atie (Stefan Roodakkers werd geofferd voor tweede keeper Huug van Duyn) heel goed overweg kon. Dat zal alles te maken hebben gehad met de emoties die de overhand kregen na de rode kaart. Vlak voor rust rondde Hans Zwaan een afge meten voorzet van Marco de Ridder af met een kopbal die in sloeg als een granaat: 2-1. Dat beloofde wat voor de tweede helft. Helemaal toen en kele minuten na de pauze Zwaan opnieuw scoorde. Na een onbenullig en kansloos ogend voorzetje van Marco van der Plas (met rechts getrapt bo vendien) frommelde Zwaan de 3-1 achter keeper Arnold Nij- kerk. De Krom lachte zich krom. Achteruit Maar de eerste-divisieploeg, die afgelopen zaterdag Quick Boys met 5-1 versloeg, rechtte de rug. Katwijk moest achteruit en na een afgemeten voorzet van Marcel van Helmond (de inge vallen Ben Geyteman kreeg geen vat op de rechtsbuiten) scoorde Patrick Peelen 3-2. Dat was voor de toeschouwers ge noeg reden om te wanhopen, want Katwijk (zonder Langeveld en Braaf die hun laatste weds- tijd schorsing uitzaten) kwam er in deze fase even niet aan te pas. Toch waren de 3-3 en de 3- 4 volkomen onnodig. De eerste goal was een houdbare schuiver van Van Nistelrooy (die dus vol gens de Katwijk-aanhang hele maal niet meer op het veld had mogen staan) en de tweede een ook al niet zo verrassend ogend afstandsschot van Erik Meulen- dijk dat te pakken leek. In de slotfase speelde Katwijk alles of niets en de bezoekers (zonder de geblesseerde Radjin de Haan) knepen de billen sa men. Trainer Hans van der Pluym schreeuwde zich de lon gen uit zijn lijf en zijn spelers trilden in de defensie in de laatste minuten als rietjes. Mar co van der Plas kon na een s Katwijk het doel van Den Bosch. De thuisclub slaagde blunder van de Bossche afweer zo op Nijkerk afstormen, maar hij verzuimde de gelijkmaker te scoren. Zelfs keeper Huug van Duyn rukte op en was dicht bij 4-4. Er gebeurde vanalles in het bekerduel, maai- het resultaat bleef voor Katwijk negatief en de spelers zaten er fysiek en mentaal doorheen. Hans Zwaan was 'de man van de wedstrijd' met zijn drie goals, maar voelde zich allesbehalve lekker na af loop. „Ik hou hier een gefrus treerd gevoel aan over", zei de aanvaller en daarmee ver woordde hij het gevoel van al zijn teamgenoten. Er volgt nog een derde duel in de poule tegen Quick Boys, dat vanavond thuis tegen RKC speelt. Een Katwijkse derby (op 3 september) die wellicht van elk belang is gespeend, voorzo ver men dat kan zeggen bij een botsing tussen deze twee zater- Het zal op Nieuw Zuid in elk geval drukker zijn dan gisteren. Op de Krom kon den alle toeschouwers hun auto kwijt op de kleine parkeerplaats. Dat gebeurt normaal nooit bij een thuiswedstrijd van Katwijk. Het geeft de interesse van de Katwijkers voor deze uitvinding van de KNVB heel treffend weer. De Amstel Cup is voor hen een gifbeker, die ze graag aan zich voorbij laten gaan. Katwijk-Den Bosch 3-4 (211 I le l en 0-1, 23. Zwaan, 43. Zwaan 2-1, 47. Langemaat, Kwestro; Vogelaar, V Marei, Roodakkers (Van Duyn), Van der Plas: Kraavenoord (Gevteman). De Ridder. Den Bosch: Nijkamp; Gösgens, Verber- ne (Burg), Meulenaijk, Den Boer; Lap onder, Van de Velden, Van Nistelrooy; lansen, Peelen (Sinanaj) Van Hel mond. Ilax van Heeswijk zorgt op WK voor enige lichtpuntje '0 d'orlando zit je dan met je beste ge- e Nederlandse wielerama- sinds jaren. Twee van de ïan slechts aan de streep het WK, met een gewonnen otonssprint van Max van eswijk (13e) als enig licht- ntje. ik Piet Hoekstra c.s. hebben Nederlandse sportzomer niet nen redden. De bondscoach nog net niet van ellende op boot gesprongen, zoals hij d aangekondigd bij een 'Ne- rlandloze' finale. Maar het inje-optreden in Capo d'Or- ido had ook hem hevig te- rgesteld. ,We zijn nooit in de-wedstrijd Dat is wat me het tegengevallen. Kijk, aan :h kun je natuurlijk weinig Maar wie zich nu ziek ilt, is morgen echt wel weer Ik blijf erbij: dit was een koers waarop wij hadden meespelen. Zelfs tot het ide. Niet dus." Olanda' op een rij: Wim van den Meulenhof in ronde 6 een spaak uit wiel. Wisselen bij de boxen, meer terug kunnen ko- Hoekstra: „Je moet het ge- hebben dat het een keer stil Eii dat had de Goirlenaar Koos Moerenhout in ronde nisselijk van de fiets. Stem in Nederlandse box: „Dit is in wedstrijd voor Koos. Dat ;n en trekken is niets voor Hij moet de ruimte heb- Op het NK was het al niet Iers gegaan met de allroun- uit Achthuizen. Casper van der Meer, de )ort-Nederlander uit België, ronde 10 opeens het it zijn handen rijden, partij. „Er zal wel iemand bidon hebben zitten ten. Maar ik lag onderop. En kom je nooit meer terug." 4. Dino Tolhoek (Giessen) in dezelfde ronde: ketting slaat over. Een kapotte derailleur. „Ik had vanaf de derde ronde al geen vast voedsel meer kunnen binnenhouden. Ik gooide alles eruit. Maar ik had absoluut geen zin om op te geven. Totdat die handel dus vastloopt." Twee En toen waren er nog maar twee. Aart Vierhouten (IJssel- stein, de tweede finisher, 67ste): „En dat is echt te weinig om nog wat recht te zetten." De kopgroep die in achtste ronde was ontstaan uit zich steëds afscheidende groepjes, telde dertien koppen en elf na tionaliteiten. Met Italianen en Fransen dubbel vertegenwoor digd. De voorsprong werd nooit echt groot (100 seconden), maar uit de kop van het peloton werd elke poging tot correctie door met name de Azzurri ge smoord. Alex Pedersen was de slimste en de snelste van het afgeschei den vijftal, dat elkaar de podi umplaatsen ging bevechten. De Deense ex-prof manoeuvreerde zich handig in laatste positie, eh trok zijn 53x12 op gang zodra hij vond dat de tijd rijp was. Van kop af verwees hij de Slowaak Müan Dvorscik naar het zilver, en de meest pure sprinter van de vijf, de Fransman Christophe Mengin, naar het brons. Piet Hoekstra zuchtte nog maar eens. Hij weet wat zijn se lectie dit jaar elders in Europa aan uitslagen heeft bijeen gere den, hij weet dat het niet (hele maal) billijk is coach en cou reurs op één race te beoordelen, maar hij draaide er niet om heen. „Een WK is ook een belangrij ke wedstrijd, hè. Ik kom hier niet naartoe om dertiende te worden, al treft Van Heeswijk geen blaam, die heeft zich ten minste nog laten zien. En ook pakt goud. Links Mengin, die brons haalde. Het zilver v Vierhouten is tenminste aan het einde gekomen. Maar door die anderen voel ik me wel in de steek gelaten." Kwestie van het weer, pro beerden sommigen. Van der Meer: „De grootste tegenstan der was vandaag de hitte." Kwestie van mentaliteit, vindt Hoekstra: „Dan is het te koud, dan weer te warm. De regen boogtruien gaan vandaag naar Scandinavië. Ligt dat in de tro pen? Nee, een coureur zoekt al tijd een alibi. Begrijpelijk, want je moetje teleurstelling afreage ren. Maar zo kom je niet aan de top. Bij de amateurs niet, en bij de profs al helemaal niet." Als Nederland hier niks pres teert, dan heeft het op een WK ook niks meer te zoeken, sprak het Orakel uit Holte (Onstwed- de) vooraf. Dus...? Simpel „Nou ja, dat is misschien wat al te simpel gezegd. Maar als ik naar volgend jaar in Colombia kijk, waar je op 3500 meter be gint, je een parkoers voor je kie zen krijgt met iedere ronde ze ven kilometer klimmen, en in een temperatuur die echt veer tig graden is, dan vrees ik op nieuw het ergste. Zeker omdat ik op Sicilië zo veel meer van ze had verwacht." Hoe het verder moet? Vol gend jaar valt de nationale se lectie weg, wordt op verzoek van sponsors en ploegleiders te ruggegaan naar het systeem van de vrije selectie: wie in vorm is kan worden gevraagd naar de buitenlandse topkoersen te gaan. Of Hoekstra daar nog bij is, of zijn contract wordt verlengd? „Daarover zal later worden ge praat. Ik was niet zo voor het wegstrepen van de selectie. Maar kom, we kennen nu een jaar of tien dit systeem, mis schien is het wel eens goed te veranderen." celona gpd socio's van FC Barcelona en portivo de la Coruna hebben buik vol van de fratsen van n Braziliaanse sterspelers, pectievelijk Romario en Be- Je eerste liet dinsdag na drie anden afwezigheid weer zijn gezicht zien in Bar- ona, maar werd op het vlieg- d El Prat op boegeroep en luit getrakteerd. Romario, die ar liefst 23 extra vakantie- ;en opnam zonder toestem- ïg van zijn club, "besloot dan wijselijk de Barcelona-pre- itatie voor eigen publiek, in .gerenoveeerde Camp Nou- stadion, aan zich voorbij te la ten gaan. Een soortgelijke presentatie had Bebeto een dag eerder wel aangedurfd, toen hij maandag in La Coruna zijn opwachting maakte na een extra vakantie in Brazilië van 13 dagen. De frêle Braziliaan vertrok onmiddellijk na aankomst uit Rio naar het Riazor-stadion van Deportivo, waar 25.000 Galiciërs bijeen wa ren gekomen om hun favorieten te begroeten. Alle Deportivo- spelers werden luid toegejuicht, maar Bebeto werd keihard uit gefloten. De Braziliaanse spits was daarover zó verbolgen, dat hij het stadion zonder met ie mand te spreken weer verliet. Een dag later, gisteren dus, liet Bebeto zijn voorzitter Augusto Cesar Lendoiro weten niet meer voor Deportivo te willen uitko men. De aankomst van Romario gisteravond rond zeven uur op het Barcelonese luchthaven El Prat had nog meer dan die van Bebeto in La Coruna alles weg van een surrealistische film. Minstens 100 journalisten, foto grafen en cameralieden hadden daar al vanaf negen uur 's och tends de wacht gehouden om de Braziliaan een warm welkom te bereiden. Toen het dan ein delijk zo ver was, werd hij (in gezelschap van een tiental vrienden dat hem vanuit Rio had vergezeld), snel in een auto geloodst. Vandaar ging het ge zelschap naar de badplaats Sit- ges, waar Romario en zijn vrien den de komende dagen enige exhibities van het in Brazilië zo populaire volley-voetbal zullen houden. Het enige wat Romario bij aankomst kwijt wilde, was dat hij spijt had van zijn late komst en dat hij graag bij Barcelona wil blijven spelen. „Ik wil niets liever dan mijn contract van twee jaar uitdienen", aldus de Braziliaan. Hij kondigde verder aan vandaag een gesprek met zijn trainer Johan Cruijff te zul len hebben. Maar voor iedereen in Barcelona is het nu wel dui delijk dat Romario alleen maar bij de Spaanse landskampioen is teruggekeerd, omdat hij daar contractuele verplichtingen heeft en er in Brazilië geen club te vinden is, die de door Bar celona geëiste afkoopsom van 1500 miljoen peseta - 25 mil joen gulden - kan opbrengen. De uitgestelde terugkeer van Romario in Barcelona overscha duwde de openingsdavond van het Juan Gamper-toernooi in het Camp Nou-stadion van Bar celona. PSV en Valencia open den dit toernooi in een matige wedstrijd, die door de Eindho- venaren zeer teleurstellend met 3-0 werd verloren. Marion Borst op dertigste plaats capo d'orlando gpd-verslaggever De Noorse sportsuccessen blijven zich aaneen rijgen. Na de Olympische Winterspelen van Lillehammer, met 26 medail les, waaronder tien gouden, en na de EK atletiek in Helsinki, met driemaal goud en tweemaal zilver en brons, voegde de bijna 24-jarige Monika Valvik gisteren een nieuwe wereldtitel aan die steeds imposanter reeks toe. Valvik zegevierde afgetekend in de sprint van WK op de weg voor de Belgische Patsy Maegerman en de Amerikaanse Jeanne Golay, en onderstreepte daarmee haar leidende positie in de wereldbeker, veroverd door o.a. de eindzege in de Omloop van het Molenheike. „Dit is het mooiste wat me kon overkomen," straalde de moeder van de vijfjarige Susanna vol trots. „Deze trui mag ik tenminste houden..." Ze doelde op haar uiteindelijk verspeel de leiderstricots in de Tour de l'Aude en een Driedaagse rond Zürich. „Dit was precies wat het Noorse wielrennen nodig had," glom Björn Hamre, de vice-president van de Noorse wieler- unie. „We zitten nog altijd met<le naweeën van Oslo." De vo rige WK wielrennen heeft het Noorse organisatiecomité opge zadeld met een verlies van 4,5 miljoen gulden, waarvan de Noorse regering er slechts drie miljoen voor haar rekening neemt. De Noorse sportsuccessen zijn vooral een gevolg van de planmatige aanpak in het 4,2 miljoen inwoners tellende land. De totale Noorse sport is ondergebracht bij 'Olympiatoppen', het overkoepelend Noorse Olympische Comité, waar geld, kennis en liefde voor de sport samenvloeien. En waar de sporters een gewillig oor vinden; waar men nog naar elkaar luistert. Uitblinkers De wielertop heeft geen specifieke trainers. Gaat in de winter gezamenlijk langlaufen, wisselt gegevens en ervaringen uit met de uitblinkers in handbal, gewichtheffen en atletiek, en trekt de zomermaanden de wijde wereld in. Dit jaar overigens niet naar het hoogtepunt van het seizoen, de Tour féminin. „Zo veel toppers hebben we nu ook nog niet," zegt Hamre. Monika Valvik had wel een uitnodiging op persoonlijke titel ontvangen voor de Tour, maar was er niet op ingegaan. De opvolgster van Leontien van Moorsel komt uit Skiën. Ze begon al vroeg met koersen, maar stopte een poosje om haar dochtertje Susanna door de eerste levensjaren heen te hel pen. „Maar dat beviel me toch niet helemaal, iedere dag eten koken voor mijn man. Daarom ben ik in '91 opnieuw gaan wielrennen." De man met wie Monika Valvik-Valden het le ven deelt, is ook topsporter: Svein Valvik, onlangs nog zeven de in de Europese finale van het discuswerpen in Helsinki. De Francaises beheersten lange tijd het wedstrijdbeeld in Capo d'Oriando. Cecile Odin en Cathérine Marsal maakten deel uit van een viervrouws kopgroep. Maar toen zich ook Je- annie Longo vooraan meldde was het met de samenwerking snel gedaan. Marsal kwam in de laatste afdaling nog ten val, evenals de Italiaans topsprintster Michela Fanini. Elsbeth Vink was de enige Nederlandse, die zich met het koersverloop kon bemoeien. In de tweede ronde glipte ze even weg, in de slotronde dook ze als eerste de laatste bocht door. „Maar ik zat veel te vroeg opkop. Dan nog een sprint van ruim een kilometer eruit gooien, dat kan ik dus niet. Gewoon een grote fout gemaakt. Nou ja, daar leer je van, zullen we maar denken." Vink, beste Nederlandse, finishte als elfde. De Leiderdorpse Marion Borst eindigde als derde Nederlandse op de dertigste plaats.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19