'Ik wil ontdekt worden, ja' Kroegentocht aan vooravond Jazz Festival Noordwijk Cultuur&Kunst Hollandse tuin Nederlands Filmfonds verlegt subsidiekoers Topmambtenaar van WVC hekelt vertrek 'cultuurpoot' WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 Theatermakers gezocht leiden In oktober beginnen de repetities voor een Leidse jeugd- theaterproduktie die volgend jaar opgevoerd wordt in theaters en basisscholen. De produktie wordt gerealiseerd door de stich ting Plot, bekend van Oerkest, Kindertoneelclub Pats en Tiener toneelclub De Meeëters. De producenten zijn nog op zoek naar enthousiaste spelers, theatervormgevers, een regie-assistent en een lichttechnicus. Meer informatie bij Marijke van Bemmel, tel. 071-220217. Pats is ook op zoek naar jongens, van 6 tot 12 jaar, die toneel willen spelen. Informatie bij J. Porcelijn 071-125507. Speed opent Japans filmfestival Tokyo» De speelfilm Speed, het regiedebuut van de Nederlandse cameraman Jan de Bont, opent het internationale filmfestival van Tokyo. Op het festival van 24 september tot 2 oktober zijn in totaal 150 films te zien, met name uit Azië. Het evenement heeft dit jaar plaats in de oude Japanse keizersstad Kyoto, die haar 1.200-jarig bestaan viert. De jury van het festival staat onder lei ding van Mike Medavoy, de directeur van de Amerikaanse film maatschappij Phoenix Pictures. Extra concert Diana Ross rotterdam Diana Ross geeft op 18 oktober een extra concert ii Ahoy' in Rotterdam. Eerder werd al bekendgemaakt dat zij daar op 17 oktober optreedt. Haar komst is onderdeel van de wereld tournee 'Forever Diana'. Met deze tournee viert zij haar 30-jarig artiestenjubileum. Laatste dag 'Langs de Niger' leiden Aanstaande zondag is in het Rijksmuseum voor Volken kunde de laatste dag van de tentoonstelling 'Langs de Niger, ou de culturen in West-Afrika'. Om 14.00 uur is er een rondleiding. Vanaf 15.00 uur een doorlopend filmprogramma. Goede stukken, slechte stukken en run» Op 16 september begint bij Expressie 70 in den Rijn de cursus 'Goede stukken, slechte stukken'. de basis van een goede toneelvoorstel- weet je of een tekst goed is? Aan de Alphen Zes vrijdagavonden over ling: de toneeltekst. Hoe hand van welke criteria bepaal je je keuze? Opgave: tot 30 gustus bij de Culturele Raad Zuid-Holland, tel. 070-3624961 gen naar de afdeling amateurtheater. Leidenaar Paul Groenendaal brengt dichtbundel uit l Jerstel Haags Gemeentemuseum en 5 Koninklijke Schouwburg: 65 miljoen n m haag gpd ,1'oor herstel van het achterstal- onderhoud aan het Haags jeze e Jemeentemuseum en de Ko- ïinklijke Schouwburg d chijrdijk 65 miljoen gulden Daarmee is alleen behoud de gebouwen gegaran- leerd. Voor aanvullende, ielijke, voorzieningen zouden ïog miljoenen extra vorden bijgeteld. Het college van burgemeester :n wethouders heeft gisteren 3A5,|besloten, dat voor de voorberei dende werkzaamheden 13 miljoen gulden beschikbaar moet worden gesteld. De ge meenteraad moet hier nog mee instemmen. Het is volgens het college wel nodig dat dit snel gebeurt, omdat anders de kans om geld-van het rijk en eventue le externe financiers te krijgen verkleint. De onderhoudssituatie van beide gemeentelijke gebouwen is miserabel. Zo erg, dat behoud van hun functies als cultuurin stellingen in het geding is. Het college is van mening dat daar over geen twijfel mag bestaan: het museum en de schouwburg moeten behouden blijven. Lucebert, Vinkenoog, Lo- deizen. Klinkende namen in poëtisch Nederland. Ooit, toen Paul Groenen daal nog een puber was, wilde hij dolgraag zijn naam bij dat rijtje 'Vijfti gers' voegen. Zijn gedich ten 'ik wilde denken' en 'het hing ongrijpbaar tus sen ons' haalden in 1959 het spraakmakende tijd schrift De Nieuwe Stem, daarna vernam de literaire wereld nooit meer iets van de zoon van de directeur van de Amsterdamse Grafi sche School. leiden hans koenekoop Nu, 35 jaar later, waagt de 56- jarige Leidenaar een nieuwe po ging om door te breken. „Ik durf het aan. Ik denk dat ik wat te vertellen heb. Mijn woorden schat is rijker geworden, mijn teksten beter." Van de Victoria degelpers van drukker Bram de Does uit het Noordhollandse Aartswoud rol len straks 100 exemplaren van '33 gedichten'. Het is een verza meling van zijn liefdes, angsten en andere emoties die hij op abstracte en puntige wijze heeft weergegeven in luttele woor den. Groenendaal maakt van het bundeltje, dat hij helemaal zelf financiert, een bibliofiele uitgave. De loden Romanee-let- ters heeft hij, als gediplomeerd graficus, zelf gezet. De Does drukte het omslag op handge maakt Nepalees papier. „Ik wil ontdekt worden, ja. Daar komt het wel op neer. Vandaar ook nu dit bundeltje. Het is de enige manier om uit het isolement te komen, want ik heb geen contacten in de dich terswereld. Ik hoop dat critici het zullen lezen en beoordelen. Mochten zij het helemaal niks vinden, dan heb ik in elk geval een leuk cadeautje om weg te geven." 'Groene diepzee grondeloos Paul Groenendaal: „Ik denk dat ik wat te vertellen heb". diepgroene grondeloosheid van ogen groen en diep' Paul Groenendaal is altijd blij ven dichten. Ook al heeft hij er zijn brood nooit mee verdiend, de 'spontane opwellingen', zoals hij ze zelf noemt, zijn tot op de dag van vandaag blijven terugkeren. Een boekenplank in zijn minuscule grachtenpandje aan de Leidse Pieterskerkgracht ligt vol met aantekenboekjes. „Ik kan zo een tweede bundel uitbrengen. Materiaal genoeg." Voor zijn debuut heeft Groe nendaal een selectie moeten maken. Met zorg heeft hij de gedichten uitgezocht. Er zitten erbij die gewoon een luchtig verhaaltje vertellen, andere dra gen een politieke boodschap. Sommige zijn weer heel per soonlijk. Zo is nummer 1 ge schreven voor zijn allereerste liefde, nummer 33 voor zijn laatste liefde. „Eigenlijk is het gek. 35 jaar blijf ik stil en dan ineens wil ik zo graag naar buiten komen. Ik heb er wel een verklaring voor. Sinds ik een cursus theosofie volg, ben ik anders gaan denken en ben ik plotseling dingen gaan voelen die onbewust al aanwezig waren. Nu lukt het me om poëzie beter te begrijpen. Niet alleen die van anderen, maar ook die van mezelf." In leeftijd een vijftiger, in stijl een vijftiger. Groenendaal dicht na al die jaren nog steeds in de vrije en experimentele stijl die deze fameuze groep poëten zo kenmerkte. Hij heeft zijn bun del om die reden opgedragen aan de wegbereider voor de vijf tigers, Hans Lodeizen (1924- 1950). „Hoewel ik tegenwoordig wel meer op rijm dicht, voel ik me nog steeds verwant aan die generatie. Ik hou van dat vrije lijk spelen met de taal. Probeer zelf ook nieuwe woorden te be denken, associatief." geboorte (1961) je moet nu proberen/het lied van de fitis te zijn het geel van de bloemen/het FOTO HENK BOUWMAN rood van het bloed je moet nu proberen/in warmte te klimmen de zon te bereiken/als wolken te je moet nu proberen/een te zijn met al al te zijn in een/alleen te zijn al leen voorzonen en doch teren '33 Gedichten' door Paul Groe nendaal, bibliofiele uitgave, voor 75 gulden verkrijgbaar bij antiquariaat L. van Padden- burgh, Diefsteeg 14, Leiden. Geruchten: Kuip niet op tijd klaar voor Pink Floyd rotterdam gpd „Zo zit de rock roll niet in elkaa i wij i in elkaar zegt D kers van Mojo. De directeur van het concert-organisa tiebureau ontkent ten stel ligste de geruchten dat Mo jo al miljoenenclaims klaar zou hebben liggen voor het geval het Stadion Feijen- oord niet tijdig klaar is voor de concerten van Pink Floyd op 3, 4 en 5 septem ber. Nu loopt de ingrijpende verbouwing van de Kuip voorspoedig en kon giste ren de eerste officiële be zichtiging worden gehou den, maar de geruchtenma chine lijkt een andere uit komst voor te staan. Als het stadion niet op tijd af is, zo willen de verhalen, dan lig gen er miljoenenclaims van Pink Floyd of Mojo klaar. De bedragen lopen uiteen van 'enkele miljoenen', via vijf miljoen gulden per con certavond, tot twintig mil joen. Complete onzin, vindt Ramakers. „Natuurlijk, we hebben dat stadion ge huurd voor het geven van concerten en als zou blijken dat die niet door kunnen gaan. dan krabben we ons wel even achter de oren. Mocht het misgaan, dan zouden we in ieder geval tijdig worden gewaar schuwd zodat we naar een oplossing zouden kunnen zoeken. De eerste gang leidt dan zeker niet naar advoca ten. Je gaat dan eerst om de tafel zitten en je zorgt voor een oplossing die goed is voor alle betrokkenen." Ook in de Kuip zelf be staat er geen enkele twijfel over het doorgaan van de optredens van Pink Floyd. Terwijl voor genodigden de eerste officiële kennisma king met het verbouwde monument plaatsvindt, luidt de reactie: „We heb ben vandaag het personeel besteld voor drie avonden. Die concerten van Pink Floyd gaan door". De t )nder de titel 'De Hollandse %uin' wordt tot en met 25 sep- ember een beeldende kunst- >f Oegstgeest. Aan elf Neder- andse kunstenaars is gevraagd pedaal voor deze tentoonstel- ing een werk of installatie te naken. In deze krant volgen dag dal de stadsroute die de bezof- ajcer voert langs dikwijls onge- cende tuinen en verrassende 13 cunstwerken. )e presentatie van een witte hok op het grasveld 0 ond Molen de Valk is mis- ichien wel de opmerkelijkste )ijdrage aan de beeldende cunstmanifestatie 'De Holland- 1 ie Tuin'. Een in brons gegoten 'eit, daarvan had niemand gek opgekeken. Maar een levende ;eit die deel uitmaakt van een ;unstroute vinden sommigen och een beetje vreemd. En ook wel gemakkelijk. Zo van: zet naar een geit neer en klaar is (ees. ,Toch zijn de reacties van het lubliek over het algemeen posi- iefweet Daniëlle Boer, plaats vervangend molenbeheerder an De Valk. „Eigenlijk vindt ie- iereen het wel ludiek." /oor kunstenaar Krijn Giezen :ijn het landschap en natuurlij- ;e materialen het belangrijkste Uitgangspunt voor zijn projec ten. Als oprichter van de inter- ïationale zeisclub propageert lij het met de zeis maaien, oog- iten en onderhouden van gras land en gazon. De plek die hij creeg toegewezen in het kader van 'De Hollandse Tuin' voor hem dan ook bij uitstek een gelegenheid om de plant soenendienst van de gemeente Leiden te manen op te houden net machinaal maaien en het inderhoud van het grasveld te aten overnemen door een na- ,0 tuurlijke maaimachine: een wit te geit van Hollands ras. Als ik mensen iets vertel over achtergrond hebben ze meteen veel meer begrip en Waardering voor deze presenta tie", vertelt Daniëlle Boer over de geit die nu, in kunstenaars termen, tijdelijk als 'installatie met een functie' door het leven Deze vorm van onderhoud tost niets, veroorzaakt geen it^nk en g?pn afval. Het levert In Hotel Oranje en het Boulevard Hotel in Noordwijk wordt aanstaande zaterdag voor de vijfde keer het Internationaal Jazz Festi val Noordwijk gehouden. Het festival wordt dit jaar voorafgegaan door een kroegen tocht georganiseerd door een aantal hore- ca-ondernemers van de Koningin Wilhel- minaboulevard. De initiatiefnemers zijn vast van plan om van dit nieuwe evene ment, dat de titel 'Noordwijk Swingt' heeft meegekregen, ook een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. Op het terras van het Beach Hotel zal vrij dagavond de Willick Square Jazz Band spe len, in La Galleria speelt Sound Italian, in Hotel Noordzee musiceert The Old Rhine Jazz Band en op het terras van het Promi nent Inn Hotel zal All That Jazz optreden. Restaurant De Botter en 't Pannekoeken- huis hebben vrijdagavond respectievelijk het Swing Inn Trio en de formatie van saxo fonist Bob Rigter in huis. De optredens be ginnen rond 20.30 uur. In het Hotel Oranje en het Bouleverad Hotel zullen zaterdagavond niet minder dan dertien jazz-formaties voor het voet licht treden. Het programma ziet er als volgt uit. In de Wintertuin van Hotel Oranje speelt de Fat Sams Band (om 21.00 uur en 00.45 uur), de Uralsky Jazzband (22.25 uur en 02.00 uur) en het Hein van der Gaag Trio (23.30 uur). In de Oranjezaal, Nassauzaal en Windsor- zaal van Hotel Oranje treden op: het Hein van der Gaag Trio (21.15 uur), het Maria Harp Sextet (om 22.30 uur en 01.00 uur) en het Trio Jan de Bas (23.45 uur). In de Imperial Bar van Hotel Oranje ma ken hun opwachting: het Ricardo Insunza Sextet (20.45 uur en 23.45 uur), het Trio Jan de Bas (22.00 uur) en het Twana Rhodes Quartet. In de lounge van Hotel Oranje zal tijdens het festival het trio van de Haagse pianist Wim Kegel optreden. Het Boulevardhotel heeft in de Koningin- nezaal de volgende formaties op de planken staar.: The Chevy's (om 21.30 uur en 24.00 uur) en Gina's Band of Blues (22.45 uur en 01.15 uur). In de Balzaal treden op: het Twana Rhodes Quartet (21.00 uur), de Cli max Jazzband (22.15 uur en om 00.45 uur) en Vicio Novo (23.30 uur). In de corridor speelt nog Sound Naturel (22.15 uur) en in de lounge het Relaxing Jazz Trio (22.00 uur). De organisatoren van het festival advise ren automobilisten hun auto te parkeren op de gratis parkeerplaats van de Northgo Sporthal, tegenover het politiebureau aan de Duinwetering. Vandaar gaat, voor drie gulden, een bus heen en weer naar het Ho tel Oranje. Deze lijndienst begint om 18.00 uur en eindigt om 4.00 uur. 'Installatie met een functie' in zijn hok voor molen de Valk. behalve e zon nog een produkt op: melk. Daarvan heeft Giezen, in sa menwerking met Huize van Wely in Noordwijk, een cara- mel-bonbon gemaakt die in De Valk te koop is. „Er zijn er al aardig wat ver kocht", aldus Daniëlle Boer. „Zo'n tachtig stuks. We verko pen ze eigenlijk alleen aan mensen die de beeldende kunstroute volgen, niet zo zeer aan de bezoekers van De Valk. Dat weten we omdat ze de fol der van 'De Hollandse Tuin' bij zich hebben en meteen naar de bonbon vragen. De manifestatie heeft in de eerste weken dus al heel wat extra bezoekers naar de molen getrokken." De geit gedraagt zich overigens voorbeeldig. „Het is een heel rustig dier", zegt Boer. „Het eni ge dat we in de gaten moeten houden is dat mensen hem niet voeren. Dan doen we zelf. In de rosmolen ligt een baal hooi en soms neem ik wat schillen mee van huis. Niet teveel natuurlijk, FOTO BEN DE BRUYN want anders houdt-ie het gras niet bij." Daniëlle de Boer zegt dat ze het wel gezellig zou vinden als de geit zou blijven. Maar de 'instal latie met een functie' is onder deel van de zeisclubactiviteiten in Magny, Normandië, waar Krijn Giezen woont en werkt. Geit en hok verhuizen na de tentoonstelling ook naar Mag ny, alwaar de geit zijn werk voort mag zetten. De komende jaren zal er meer subsidie beschikbaar zijn voor de produktie van Nederlandse documentaires, animatie- en jeugdfilms, en voor de distribu tie van films. Dat betekent dat er minder geld kan worden uit getrokken voor de produktie van Nederlands drama voor vol wassenen, omdat de totale sub sidie niet wordt verhoogd. Een en ander blijkt uit het be leidsplan 1994-1996 dat de Stichting Nederlands Fonds voor de Film heeft voorgelegd aan de nieuwe staatssecretaris voor de kunsten, Nuis. Het Fonds mag jaarlijks zestien mil joen gulden overheidsgeld ver delen over filmmakers. Het beleidsplan spoort voor een belangrijk deel met het Kunstenplan 1993-1996 van voormalig minister van WVC, D'Ancona. Ook daarin werd aangedrongen op extra aan dacht voor die sectoren van de Nederlandse film, die zowel na tionaal als internationaal in hoog aanzien staan. Het komt geregeld voor dat Nederlandse documentaires, animatie- en jeugdfilms in de prijzen vallen bij belangrijke (internationale) festivals. I^nge Nederlandse speelfilms trekken doorgaans geen volle zalen, laat staan dat er in het buitenland veel be langstelling voor is. Er zal meer dan vroeger wor den gelet op eerdere prestaties van de filmmaker: succes wordt beloond. Dat betekent dat zo wel de producent als de regis seur van een succesvolle film, bij een volgend project makke lijker subsidie kan krijgen. Bo vendien krijgen de makers ach teraf een bijdrage die gerela teerd is aan het aantal bezoe kers. Krijgt de film een prijs op een festival, of wordt hij met- hoge kijkcijfers vertoond op te levisie, dan volgt een hogere bij drage. Het fonds streeft er verder naar de samenwerking met de omroepen te verstevigen. Ge hoopt wordt dat de omroepen iedere week" een Nederlandse film willen vertonen. Dat is goed voor de continuïteit van de filmmakers, en het vergroot de herkenbaarheid van makers, acteurs en actrices bij het Ne derlands publiek, zo meent het filmfonds. Overigens worden in Nederland te weinig films ge maakt om wekelijks een nieuwe film te kunnen uitzenden. Het grootste deel zal dan ook uit de oude doos moeten komen. Het filmfonds wil tenslotte een grotere prioriteit toekennen aan de distributie van speel films. Theaterexploitanten kun nen een verdrievoudiging tege moet zien van de daartoe be schikbare middelen. Corry Konings in Zoeterwoude zoeterwoude Corry Konings zingt op 10 sep tember in Zoeterwoude. De populaire zangeres treedt op in café De Meester en Don Bosco tijdens een Hollandse avond. In het voorprogramma staat 3e vijfmans formatie The Yellow Roses, die Neder landstalige smartlappen ten gehore brengt. De Hollandse avond begint om 21.00 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij café De Mees ter en kosten 17,50 gulden. den haag gpd De overheveling van de 'cultuurpoot' van WVC naar het ministerie van onderwijs en we tenschappen in Zoetermeer is bij het eerstgenoemde departe ment in verkeerde aarde geval len. Secretaris-generaal De Boer van het nu tot 'Volksgezondheid Welzijn en Sport' omgedoopte ministerie, hekelde gisteren het kabinetsbesluit. „Het kwam voor ons als een donderslag bij heldere hemel. Mij is nog niet één argument aangereikt waar om dit zou moeten gebeuren", aldus de topambtenaar. Het is nog maar de vTaag of de 200 cultuurambtenaren tijdig in het kantoor van Onderwijs te Zoe termeer kunnen worden ge huisvest, zo is inmiddels geble ken. Ruim drie maanden gele den had het departement nog ruimte over, maar die is inmid dels vergeven aan de de bouw dienst van Rijkswaterstaat. Een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs bevestigde dat nu waarschijnlijk eigen ambte lijke diensten naar elders moe ten worden overgeplaatst om de ex-WVC'ers te kunnen huisves ten. Ook de logo's van beide de partementen moeten worden gewijzigd. Naar schatting is met de totale operatie enkele miljoe nen guldens gemoeid. Minister Hitzen zelf tilt niet zo zwaar aan het huisvestingsprobleem. „We vinden wel een plekje", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17