Een avondje uit jn je eigen huis' &4T I Waar stond die c van het CDA eigenlijk voor?' I De eerste schooldag: eert soort op kamers gaan voor kleuters Stof Het Gesprek van de Dag m "ör? :NSDAG 24 AUGUSTUS 1994 tsen butlerservice van Eisbrand Holtjer k lediening is stijlvol. Strak in V ak verzorgt hij de 'ont- st' aan het Noordwijkse A jplein. Hij beklimt de trap zijn woning op het duin, itt onderweg hekje en deur gaat voor naar de smaak- «Bigerichte woonkamer en eert vervolgens thee op een Iek Engels plateau. „Sinasap- fiee, met een speciale ange, en daarbij kleine petit s van een speciaal-zaak op ;ebied. Om u even het idee r ven hoe het is om door een ir te worden bedierd." rand Holtjer in zijn ele- t. De 44-jarige Groninger geboorte houdt van stijl en mensen die van stijl hou- Daarom begint de vroegere luranthouder en gerant per itember een speciale 'but- Wie iets te vieren thuis' een apart uit-ge- wil creëren, kan hem inhu- Om het feest voor te berei- kopen, te koken ('voor imaal 4 personen, meer kan laar dan neem ik een kok of alleen om te serveren. emoniemeester 75 gulden i prijs v alles mogelijk op )RU! gebied. „Als u zegt: mijn is jarig en ik wil dat ze AX1"' blijven zitten tijdens rM feest, dan kunt u mij inhu- 1 Maar ik kan ook als cere- ïiemeester fungeren en wpartijen regelen. Dan zoek lokatie, de auto's, de bloe de fotograaf, de receptie. perso- leden met de VUT en wilt dan kunt u )m een avondje bij zijn gezin te koken teserveren." I ltjer denkt dat het een gat in '.estelijken liggen niet wakker van 'paars de markt is. zijn prive'-but- lerservice. „Op ontbijtgebied is er wel wat, maar zoals ik het ga doen is het echt uniek. Ik kan alles verzorgen, van begin tot eind, van het welkomstdrankje tot de ijstaart met vuurwerk. Het huis wordt schoon achter gelaten, dus met opgeruimde keuken zodat niemand later hoeft te zeggen: nu moeten we de afwas nog doen. En wie mij huurt, krijgt een toprestaurateur thuis, want ik heb vroeger een toprestaurant gehad. In Gronin gen." Paterswolde Na een 'klassieke opleiding' in een familie-hotel in Paterswol de, „waar ik als 16-jarige eerst drie maanden moest poetsen, voor ik mocht kijken hoe het er aan tafel aan toeging," dreef hij er het restaurant Porte de 1' Est, dat hij landelijke faam bezorg de. Onder meer met de menu's van chef-kok Mindeman van koningin Wilhelmina („gekre gen via Mindeman junior") en door het optreden van artiesten in de 'oase van culinaire ge neugten' zoals Wina Born zijn zaak omschreef. „Van The Three Degrees tot Paul van Vliet, van Udo Jürgens tot Con- ny van den Bosch. Ik kreeg daar heel veel prominente mensen binnen", zo kijkt hij met genoe gen terug. „Maar ik was te per fectionistisch. Ik investeerde te veel in piooie zaken en kon het ten slotte financieel niet meer volbrengen." Huis ter Duin Holtjer verhuisde naar Noord- wijk, was daar onder meer ge rant in Huis ter Duin en het Boulevard hotel, maar wilde hoe dan ook weer voor zichzelf beginnen. „En omdat ik de fi- nancieen niet heb om een zaak te kopen, moest ik iets anders zoeken. Dat is die butlerservice geworden." „Het slaat aan", beweert hij. „In september moet ik al een week je gaan koken en bedienen bij een Noordwijkse familie die in Zwitserland is gaan wonen en er hebben al wat aanstaande bruidsparen gebeld. Alle reac ties die ik heb gekregen zijn po sitief geweest, en het aardige is dat iedereen er meteen bij zegt dat het echt iets voor mij is." Dat laat zich gemakkelijk be amen na de ontvangst van die middag. Aan alles is te merken dat het aparte vak van gastheer hem 'met de paplepel is ingego ten'. Zelf denkt hij dat er een grote behoefte aan bestaat. „De maatschappij is zo hard gewor den, dat mensen steeds vaker de sfeer van vroeger terug wil len. Die sfeer kan ik creëren. Voor iedereen, of dat nu een brandweerman is of een nota ris. Dat maakt bij mij geen enkel verschil. Ik vind het prachtig om mensen een rijk gevoel te ge ven. En dan is 75 gulden per uur een vriendelijk prijsje, als je dat vergelijkt met een avondje uit. Ik verzorg dat avondje uit bij mensen thuis. Waar dan ook. Ik sta open voor iedereen." Masseren Behalve dan voor mensen die iets anders achter de prive'-but- lerservice vermoeden. „Laatst belde een vrouw met de vraag of ik wilde komen voor de acht tiende verjaardag van haar dochter. Natuurlijk, zei ik, wat wilt u dat ik doe? Masseert u ook? vroeg ze meteen. Kijk, dat doe ik dus niet." PAUL DE TOMBE Eisbrand Holtjer: „Ik g FOTO DICK HOCEWONINC het kabinet zonder christende- :raten. In de Nederlandse loudingen is dat zoiets als taart zonder slagroom, of kerstboom zonder piek. it vanaf 1918 was er altijd christelijke inbreng in de iring. Het aantreden Kok bracht daar voor eerst in 66 jaar verandering laar kerkelijke ambtsdra- Ïin de regio liggen er be id niet wakker van. pchtig", luidt de spontane S-! unii d; ?eSl cv tntenpastor ds. C. Berk- Stevelinck op de vraag wat vindt dat het CDA bui- euwe coalitie is geble- Daarna blijft het even stil. *vvciis legt uit dat ei ccn )t verschil is tussen de Evan- sche beginselen en de verta- daarvan in de maatschap- jke verhoudingen. I e vertaalslag hebben de christelijke partijen allang verlo ren. Ik betwijfel of ethische nor men en waarden beter worden bewaakt door partijen met een 'c' in hun naam. Pastoraal ge zien komt bij vraagstukken als abortus of euthanasie nooit ter sprake hoe de kerk daarover oordeelt. De oplossing ervan is steeds weer maatwerk! Bij het vinden van een algemene op lossing begeef je je op een glib berig vlak. Ik zou niet weten waarom andere weldenkende partijen dat niet verantwoord zouden kunnen," De Katwijkse hervormde domi nee W. Hovius deelt die mening niet. Hovius, voormalig voorzit ter van de SGP, noemt het ont breken van het CDA in de rege ring een 'opmerkelijk feit'. „Wat zorg wekt - maar ook te ver wachten was - is dat het rege ringsprogramma geen enkele verwijzing bevat naar het woord van God. Ernstiger is nog de vraag in hoeverre het kabinet daarop aanspreekbaar is wan neer het gaat om immateriële zaken, zoals euthanasie en abortus, maar ook om bijvoor beeld het onderwijs. Het CDA heeft altijd op de bres gestaan voor de identiteit van het on derwijs, we moeten afwachten hoe dat nu gaat." Maar voor het CDA zelf hoeft volgens Hovius de oppositie niet slecht te zijn. Die kan lei den tot 'loutering' en verster king van de identiteit. „Het was niet altijd duidelijk of de 'c' van het CDA nu voor 'centrum' of voor 'christelijk' stond. Dat het CDA niet in de regering zit hangt natuurlijk ook samen met het ongekende zetelverlies en met de interne spanningen. Het zit daar inwendig niet goed, het is ook de vraag of een partij dan in de regering moet zitten." Andere pastores zijn minder uitgesproken in hun oordeel. H. van Zoelen pastoor van de ka tholieke parochies Johannes de Doper in Leimuiden en Jacobus de Meerdere in Oude Wetering beperkt zich tot de zakelijke constatering dat de samenstel ling van het kabinet de politieke verhoudingen weergeeft. „Daar uit blijkt ook de afnemende be tekenis van het christelijk geloof in de maatschappij. De verhou dingen zijn anders, dan houdt het op. Dit is een democratisch land, er zijn normale verkiezin gen geweest en de uitslag is dan een gegeven. Ds. A. Dronkers is vanuit de dia conie van de hervormde ge meente in Leiden onder meer betrokken bij de opvang van vluchtelingen in Leiden. Hij heeft geen probleem met 'paars'. „Ik had al de indruk dat het CDA sterk de rechterkant op ging. Zo'n groot verlies vind ik het daarom niet. Ik heb niet het idee dat er speciaal van het CDA veel extra's valt te verwachten valt." „We krijgen nu E. Schmitz, lid van de PvdA en eerder actief binnen Pax Christi, als staatsse cretaris op Justitie. Van haar valt veel te verwachten. Veel za ken in de politiek zijn meer aan personen en hun achtergrond gebonden dan aan partijen. Het is nog maar de vraag of nu min der inspanningen worden ver richt voor de zwakken in de sa menleving.'' Hij is al ongerust over ethische kwesties. „Hirsch Ballin vergaloppeerde zich daarmee, dat wil niet zeg gen dat andere partijen daar onzorgvuldig mee zijn." Pastoor R. Vroom van de Oud- Katholieke Kerk in Leiden denkt daar toch anders over. Hij vindt het jammer dat het CDA niet meedoet. „Een belangrijke stem met een geweten verdwijnt. Met een visie die over het materiële heen gaat. 'Paars' lijkt zich toch vooral op de cijfers te richten." Voorganger J. Eikerbout van de Leidse Pinkstergemeente wil zich in eerste instantie liever niet uitspreken. „Ik ben niet po litiek georiënteerd. Dit is ge woon een gegeven. Maar als ik toch wat zeg, is het dat ik het jammer vind. Als ik aan ethi sche kwesties denk, is er het verlangen dat we geregeerd worden volgens Gods woord. Ik ben bang dat andere partijen 'Thuis' dineren Eisbrand Holtjer begint per 1 september officieel met zijn privé-butlerservice. Nu al wil hij ook de mening van 'de klant' peilen over een ander plan. Holtjer wil de woonka mer van zijn huis aan het Picképlein 7a in Noordwijk zodanig verbouwen, dat hij daar voor een beperkt aantal personen diners kan organi seren. „Voor alleenstaanden, bijvoorbeeld. Mensen voor wie de drempel van een res taurant te hoog is. Die zou den hier dan drie keer per week in de huiselijke sfeer te recht kunnen voor hun etentje." Holtjer wil graag weten of daar interesse voor bestaat en looft zichzelf uit onder mensen die reageren, 'lieft met een kaartje naar mijn adres.' „Bij een van hen kom ik een avond koken en serve- Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. a( nders omspringen met otiti s'che zaken." R UDOLF KLEUN pet nu de kinderen of de moeders zijn, gehuild wordt er bijna altijd op de eerste schooldag. FOTO LOEK ZUYDERDUIN 'De kinderen moeten zich leren onthechten Veel kinderen in deze regio gin gen deze week voor de eerste keer naar school. Een soort van op kamers gaan voor kleuters. En, moest het kind huilen? „Nee, mijn kind niet. Maar ik wel. Je moet het uit handen ge ven, hè", verzucht een moeder aan de schoolpoort. Bij de protestants-christelijke basisschool De Zwaluw, de grootste van Leiden, was het maandag een drukte van be lang. Vader en moeder Heems kerk waren zelfs samen geko men om hun vier-jarige kleuter Alinda af te leveren. „Ja, ze huil de vanochtend. Kinderen wor den zo in het diepe gegooid. Het is allemaal even vreemd voor ze. Maar van tevoren had den we ons niet zenuwachtig gemaakt." Blij haar ouders weer te zien vloog Alinda rond het middag uur 'moeders' in de armen. De vier-jarige Priscilla ging de eer ste schooldag makkelijker af. „Ze zat al op de peuterspeel zaal. En ze had hier al een neef je op school", aldus de moeder. Heimwee, daartegen hebben de onderwijzeressen wel een tip. „Het afscheid tussen kind en ouder moet gewoon kort zijn", zegt Daniëlle van der Holst. Geen minutenlang geknuffel en gezwaai. Gewoon, een kordate beweging met de hand. „Daar maken we met de ouders ook afspraken over." Verloopt het afscheid voor een kind zonder problemen, ook de ouders hebben er soms knap veel moeite mee.^waluw-direc- teur Ad Lankhout en adjunct- directeur Hans Gordijn weten het. „Het is een heel spannend iets'", zegt Gordijn „Je moeder staat buiten te huilen. Goh, er gebeurt iets ergs, denk je dan als kind." Lankhout: „En niet huilen hoor, zegt de moeder, terwijl ze zelf haar tranen niet kan bedwin gen. Je moet er niet te serieus op ingaan als een moeder een kind mist. Ik vang ze dan op, met koffie en gebak. Dan zitten we gezellig met elkaar te la chen". Moeder Kool moest wel wat wegslikken, toen ze haar Maris- ka (4) naar De Zwaluw bracht. „Terwijl mijn dochter na de eer ste ochtend zei: ik wil vanmid dag weer. Ze had er geen moei te mee, ze was voor de vakantie al wel een keer wezen kijken." Mariska glundert en beaamt het naar de zin te hebben. Dat een kind de eerste dag vroegtijdig uit school naar de ouders terug keert, komt dan ook nooit voor. „Het is gevaarlijk om de ouders er bij te betrekken, als een kind heimwee heeft. Anders zou een kind ook weten dat het op die manier naar huis zou kunnen gaan. Je moet het een beetje le ren onthechten", zegt Hans Gordijn. Het handjevol kinderen dat aan de Antoinette Kleynstraat de diri e gecombineerde groepen een en twee binnenkomt is zo gewend. Zou een kind wel pro- ble men hebben, dan zijn die na een paar dagen voorbij. Een kin d van vier met heimwee moet in elk geval alle ochtenden blij ven, een kind van vijf ook de middagen. De Zwaluw werkt bovendien met 'wen-ochten- dem', waarbij leerlingen in de ma; inden voor het bereiken van het vierde levensjaar al ervaring met schoolgaan opdoen. Gor dijn kan zich als de dag van gisteren herinneren, dat-ie zelf voo r de eerste keer naar school moest. „Ik vond het heel inte rest int. Na die dag ZQj ik tegen mijn moeder: nou ben ik klaar met school. Serieus, ik wilde na één lag niet meer naar school. Mijn moeder zei dat ik de vol gend e dag ook nog moest", al dus cle lachende adjunct. „Ster ker n og, ik ben naar school blij ven g;aan. Inmiddels al 36 jaar." EMIEL FANGMANN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15