l Brand wijkgebouw zware dap voor Indische buurt 'Als wij zoiets proberen krijgen we direct de politie op ons dak' Leiden Regio Mogelijk alsnog oprit A4 bij Roelofarendsveen Uit de lucht gezien: Hoogmade Jongeren komen niet porten, maar hangen' JAC wil subsidie van Leiderdorp behouden Wethouder Nugteren: wij mogen dit doen /OENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 iemeente Oegstgeest zegt vereniging steun toe itii e brand die maandagochtend het interieur van buurt- be' nis Kratong in de Indische buurt in Oegstgeest ver- ht'gh< oestte, heeft de wijkbewoners zwaar gedupeerd. Net nu et seizoen van start zou gaan, zit het wijkje zonder ont lorde loetingsplaats en diverse clubjes moeten halsoverkop !8ed* aar een alternatief onderkomen op zoek. Wethouder G. t, ma in Eisen heeft direct na de brand poolshoogte genomen heeft het bestuur van Kratong steun t gstgeest loman leefmans bov< d Zaterdagavond hadden we net buurthuis gereed gemaakt, Erzi|fant maandag zou het nieuwe zon; [izoen beginnen. Nu is het git tot 2( vart van binnen, niks is meer 'd au| iel en er valt ook i te knappen", aldus een ont- isterde voorzitter G. van Delft. De brand werd even voor vijf maandagmorgen ontdekt, vuur ontstond direct naast buurthuis en brandde een in een van de wanden van houten gebouw op de hoek de Curacaostraat. Toen de immen eenmaal naar binnen jegen ging het interieur er in. De brandweer was snel ter aatse en kon binnen enkele minuten het vuur doven. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Er is nog een onder zoek gaande maar volgens een woordvoerder van de plaatselij ke brandweer is er een 'zeer flauw vermoeden' van brand stichting. ,,Nu gaat het touwtrekken met de verzekering beginnen. Het probleem is dat je alleen de dagwaarde terugkrijgt maar daar koop je nog niet alles weer nieuw voor. Ik denk dat de schade oploopt tot anderhalve ton want het hele gebouw is zó beschadigd dat het eigenlijk moet worden afgebroken en op nieuw opgebouwd", aldus Van Delft. Inbrekers slaan toe in Alphen ftlphen aan den run» Bij inbraken in woningen in de Rossinihof en de Bartohof in Alphen zijn een fototoestel, rijbewijs, bankpasjes, len portemonnee met 300 gulden en een radiocassetterecorder ;estolen. De inbraken zijn gepleegd in de nacht van maandag ip dinsdag. In alle gevallen werd de achterdeur opengebroken. "Videorecorder ontvreemd Een videorecorder, een horloge en een geldbedrag m,ef" rijn gestolen uit een huis aan de Oranjelaan in Oegstgeest. De 11 inbraak is begin deze week gepleegd. Om binnen te komen, werd een raam opengebroken. Bij het. inslaan van het raam is de ik inbreker vermoedelijk gewond geraakt omdat in het pand bloed sporen werden gevonden. Asbest verdwijnt uit Waterhoentje zoETERwouDE-dqrp» Uit het Zoeterwoudse kinderdagverblijf 't 'aterhoentje wordt binnenkort asbesthoudend materiaal ver wijderd. Dat gebeurt bij de vervanging van de verwarmingsin stallatie. In een brief aan de ouders van kinderen die in 't Water hoentje worden opgevangen, verzekert de gemeente Zoeterwou- dedat het asbest nooit gevaarlijk is geweest voor de jeugd. ,,Wij 'z«?óben geen enkele reden om aan te nemen dat er op enig mo- ient risico heeft bestaan voor de gebruikers van het gebouw." e gemeente vreest dat de 'maanpakken', die de asbestverwij- iraars verplicht zijn te dragen, het idee geven dat het materiaal wel gevaarlijk is voor de kinderen. „Deze maatregelen dienen echter ter bescherming en staan geheel los van de situatie voor 20 en na de verwijdering van het asbesthoudend materiaal", wordt benadrukt. Het asbest wordt op zaterdag 3 september wegge haald. libliobus blijft i! iog een jaar in e bibliobus blijft lacobswoude zeker één jaar bezoeken, at besloot de commissie wel- jn gisteravond, hoewel alle artijen wel moeite hadden met hoge kosten van de voorzie- ig. „Er wordt nu 150 gulden volwassen lezer betaald en aarvan betaalt de lezer zelf dertig gulden. Die eigen ge is in verhouding te oordeelde WD'er H. ambrink. Volgens B. Beukenholt (Ge- leentebelang) mag de contri- Jtie niet worden verhoogd. De bibliobus is vooral een lorziening voor ouderen en nderen. Voor hen is het moei de bibliotheek in Alphen ten minste Jacobswoude cobswoude yvonne v Volgens de voorzitter maken wekelijks 250 bewoners gebruik van het wijkgebouw. Er zijn schilder-, toneel-, en klaverjas- clubjes, een disco voor de jeugd en worden voor ouderen bin go's en sjoelen georganiseerd. Ook dartsclub De Bull's die er de thuishaven heeft, moet snel een alternatief vinden want de competitie is aanstaande. Van Delft zegt dat er binnen zes weken alweer iets nieuws moet staan, waarbij hij de inzet van gemeente en de zelfwerk zaamheid van de buurtbewo ners hard nodig denkt te heb ben: „Of renoveren of een nieuw buurthuis maar wel snel." Wethouder Van Eisen (Progressief Oegstgeest) heeft gistermiddag met zijn collega's overleg gevoerd hoe de ge meente het door de snelweg van de rest van Oegstgeest afge sneden wijkje kan helpen. Wel ke maatregelen er komen is nog niet bekend. roelofarendsveen marieta kroft Een jarenlange wens van de gemeente Alkemade en het plaatselijke bedrijfsleven lijkt in vervulling te gaan: Rijkswaterstaat heeft serieuze plannen om in Roelo farendsveen een oprit naar de rijksweg A4 in de richting Amsterdam aan te leggen. „De kosten vormen het enige pro bleem", zegt projectmanager F. Lous van Rijkswaterstaat. Volgende maand gaat de rijksdienst rond de tafel zitten met de ge meente Alkemade om te praten over ver deling van de kosten. Hoeveel die zullen bedragen, kan Lous zelfs bij benadering niet zeggen. „We gaan eerst onderhande len." Als de onderhandelingen vlot verlo pen, wordt volgend jaar al begonnen met de aanleg van de oprit over het terrein van de hondenvereniging. Het werk neemt vol gens Lous ongeveer een jaar in beslag. De gemeente Alkemade heeft zo'n tien jaar geleden voor het eerst bij Rijkswater staat aangeklopt met het verzoek om de zogenoemde vierde poot van de A4 aan te leggen. De rijksweg tussen Den Haag en Amsterdam loopt dwars door de gemeente en heeft wel twee afritten naar Roelo farendsveen en een oprit naar Den Haag. Om naar Amsterdam te kunnen, kan de automobilist pas zeven kilometer verderop bij Nieuw-Vennep de snelweg op. Vooral het plaatselijke bedrijfsleven heeft daar De rijksdienst schoof de plannen echter steeds op de lange baan. Lous: „Er werd ja ren geleden al gepraat over de verbreding van de A4. Die ontwikkelingen wilden we eerst afwachten voordat we iets zouden doen. Nu is er zicht op de verbreding. Het duurt echter nog zoveel jaren voordat er iets gebeurt, dat we daar niet op willen wachten. Vandaar dat we er nu over den ken om een tijdelijke oprit voor een jaar of tien aan te leggen.'' Voor Alkemade kwam het teken 'van goede wil' kort voor de zomervakantie. „Rijkswaterstaat kwam met het plan om van het kruispunt tussen de afrit bij de Alkemadelaan en de oprit die er dan te genover zou moeten komen, een rotonde te maken", zegt R. Reurings van de ge meente Alkemade. „Wij kregen daardoor toch de indruk dat ze er nu serieus mee bezig zijn." Toch houdt hij nog een slag om de arm. „We juichen nog niet te vroeg, want we zijn er al zo'n tien jaar mee be zig." of Leiden te bezoeken. Zij zijn ook degenen die moeilijk veel meer contributie kunnen beta len." D66'er P. van Hoesel vond dat er wel naar mogelijkheden moeten worden gezocht om de lezersbijdragen te verhogen. „Maar Uc vind dat het boeken bestand van de bibliobus ook wel verbeterd kan worden. De boeken worden niet regelmatig 'ververst'." Omdat de politici geen goed alternatief voor de bibliobus konden vinden, blijft die nog zeker een jaar in de gemeente rijden. In overleg met de Pro vinciale Bibliotheek Centrale onderzoekt de gemeente of de bijdrage kan worden verhoogd. hoogmade Als een slagader loopt de Does door Hoog made. Direct daarnaast spoedt het autoverkeer zich over de provinciale weg, de omleidingsweg die het dorp van het doorgaande verkeer verloste. Op de voorgrond is te zien dat aan de Theo Bosmanlaan negen woningen wor den gebouwd. Ook het speelveld voor jongeren aan de Kerkstraat is zichtbaar. Waarschijnlijk komt daar eindelijk een echt trapveldje, waarom de jongeren in het dorp al ja ren vragen. foto frans rombout 'Rijnland' gaat samenwerken met Hongaars ziekenhuis Het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp en het Hongaarse Baz County Hospital ga; erken. Dez etten de directies van de twee ziekenhui zen hun handtekening onder een overeenkomst. Het is de be doeling de kennisuitwisseling tussen beide ziekenhuizen te bevorderen. Het Hongaarse opleidingszie- kenhuis ligt in Miskolc, in het noordoosten van Hongarije. Het heeft meer dan 2000 bedden en vervult een belangrijke regiona le functie. Vorig jaar was de Hongaarse directie op bezoek in Leiderdorp. Er werd toen afge sproken kennis en ervaring te delen op het gebied van nieuwe technologie en management door een wederzijdse uitwisse ling van medewerkers. De Hongaren hebben ook belang stelling voor de Nederlandse ge zondheidszorg in het algemeen: de regelgeving, de financiering en de positie van de medisch specialisten. Overigens steunt het Rijnland Ziekenhuis ook nog een kleiner regionaal ziekenhuis in de Hon gaarse provincie Baz, in de plaats Szikszó. Dal ziekenhuis krijgt bedden en apparatuur die inmiddels in het Rijnland Zie kenhuis zijn vervangen. Politie Nieuwkoop houdt open huis Het politiebureau aan de Roer dompstraat in Nieuwkoop is za terdag 27 augustus open voor belangstellenden. Bezoekers krijgen informatie over de reor ganisatie bij de politie, uitleg over de alcoholwet, er is een vi deofilm en een show van de voertuigen die worden gebruikt. Tevens is er gelegenheid om kennis te maken met de politie mensen in Nieuwkoop. Het open huis begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Verbranding afgebroken hutten wekt ergernis Iphenaren tegen basketbalveld roelofarendsveen deur kregen. Doordat het speel veld bovendien op een kruising van wegen ligt, kan het snel een ontmoetingsplaats voor jonge ren worden." Dat die oudere jeugd bij hun komst de kleintjes zal verjagen, is ook een reden om tegen de basketbalpaal te zijn. Maar voor Gerling is dat slechts „een bijkomend argu- Volgens de bewoners van de Korenmolen is er een prima al ternatief voor een eventueel basketbalveld. „In het park Rijnstroom ligt een mooi bas ketbalveld. Dat is weliswaar niet openbaar, maar daar moeten toch goede afspraken over te maken zijn", veronderstelt Ger ling. Maar waarom moet er ei genlijk een basketbalveld ko men in Beerendrecht, zo vraagt hij zich af. „Jongeren gaan toch pas basketbal spelen wanneer ze een jaar of dertien, veertien zijn. Maar in deze jonge wijk zijn de kleintjes ver in de meer derheid. Op dit moment wordt het speelveldje in ieder geval heel goed gebruikt door jeugd tot een jaar of dertien." marieta kroft De woede is in zijn ogen te le zen. „Onbegrijpelijk", roept hij verontwaardigd uit. Op de dijk aan de Ringvaart, tussen Oude en Nieuwe Wetering wijst de buurtbewoner naar de vlam menzee waaruit grote, zwarte rookwolken ontstaan die in de richting van Alphen aan den Rijn drijven. Het blijkt hier om een brand te gaan, aangestoken door de brandweer - en tot er gernis van de buurtbewoner - in opdracht van de gemeente Alkemade. Al het hout dat is ge bruikt voor de huttenbouw wordt op deze manier opge ruimd. Het is dinsdagavond, tegen achten. Het is een drukte van belang rondom het braakliggen de terrein aan het eind van de Sotaweg. Diverse politiewagens rijden rond. Een ambulance, die was gealarmeerd door een voor bijganger, staat op het punt om weer te vertrekken. Zelfs in Haarlemmermeer, aan de over kant van de Ringvaart, staan ve le tientallen toeschouwers. De buurtbewoner staat sa men met enigen andere in de buurt wonende kwekers mop perend toe te kijken. „Moeten wij eens proberen om een vuur tje te maken in de open lucht. Dan krijgen we meteen de poli tie op ons dak die een flinke boete uitdeelt. Het verschil is: ik ben geen ambtenaar hè?" J. Droog, een andere buurman komt erbij staan. Hij maakt zich minder druk. „Ik ben blij dat die troep nu weer weg is", merkt hij op. „Ze moeten het toch ergens kwijt. Anders kun je misschien geen huttenbouw meer houden. En t i het nu af t tja, wie betaalt dat?" „Wie betaalt mijn container? reageert zijn buurman. „Als ik iets wil afvoeren, moet ik een container laten komen voor 600 gulden." Een andere buurman, N. Kleijn, schaart zich achter hem. „Wij mogen niet branden, dus ook de gemeente niet. Als het gevolg zou zijn dat er geen huttenbouw meer kan worden gehouden, dan is dat pech heb ben." Op het huttenbouwterrein dat grenst aan rijksweg A4 staat een groepje brandweermannen, ontspannen met een biertje in de hand. Ook de organisatoren van de drie huttenbouwweken die de afgelopen maand in Alkemade zijn gehouden, staan erbij. „Waarom de boel altijd in brand wordt gestoken?" vraagt huttenbouwleider Hoogen- boom. „Ten eerste is dit de offi ciële afsluiting van de hutten bouw. Het is bere-gezellig. Ten tweede is dit de enige manier om van het spul af te komen. Het kost kapitalen om het hout af te voeren naar de verbran dingsoven." Hij kan zich enigszins het on begrip van de kwekers voorstel len, maar heeft een tip voor ze: „Als de kwekers twee jaar van te voren een vergunning aanvra gen en het hout laten controle ren door iemand van milieu, maken ze ook wel kans om iets in de open lucht te verbran den." Een brandweerman vult hem aan. „Kinderen kijken het hele jaar uit naar de hutten bouw. Het gaat prima zo. Er wordt alleen maar schoon hout verbrand. Als dit al niet meer mag, dan moeten alle open haarden ook maar worden ver boden." Steeds meer jongeren, ook uit Leiderdorp, doen een beroep op de gratis hulpverlening van het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Leiden. Daardoor wordt het moeilijker om de taken op een verantwoorde wijze uit te voe ren. Het JAC vindt dat de 22 ge meenten in zijn werkgebied ook hun steentje moeten bijdragen. Dat is de strekking van de brief van het JAC-bestuur aan het Leiderdorpse college van B en W. Hierin protesteert het be stuur tegen het'voornemen van het Leiderdorpse college om de jaarlijkse subsidie van bijna 2000 gulden met ingang van volgend jaar beëindigen. Het college vindt dat de jeugdhulp verlening tot de verantwoorde lijkheid van de provincie be hoort. Daarmee is het IAC het wel eens. „Maar wij zijn met de provincie van mening dat jeugdhulpverlening in principe een gezamenlijke verantwoor delijkheid is van provincie, rijk, gemeente en particulier initia tief," aldus de briefschrijvers. Als het aan het bestuur ligt, breidt het JAC de activiteiten in Leiderdorp zelfs verder uit. „Handhaving van het budget is hiervoor wel een noodzakelijke voorwaarde," aldus het JAC. jacobswoude „Het lijkt inderdaad onrechtvaardig", reageerde wethouder W. Nugteren (CDA/ruimtelijke orde ning en milieu) gisteravond desgevraagd op de commotie van de kwekers over de verbranding van het hout van de hutten. „Het college heeft echter de bevoegdheid om dit toe te staan. Het is puur uit kostenoverwegingen dat we voor de ze oplossing hebben gekozen. Of we de ver branding volgend jaar weer toestaan, moeten we nog eens bekijken." Enige raadsleden uitten gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening ook hun ongenoegen over de jaarlijks terugkerende huttenverbranding. „Wij staan hiermee voor schut", meende Groen Links- -raadslid F. Koek. „Je ondergraaft hiermee toch je eigen beleid?" Voor PvdA'er W. Groen waren de kostenoverwegingen niet acceptabel. „Ver branden kost 2800 gulden en afvoeren 3500. Het verschil is nog geen 700 gulden. Redenen ge noeg om het volgend jaar af te laten voeren." Rijksmuseum houdt glazen Rijnsaterwoude in bruikleen heeft Rijnsaterwoude de bekers wel in bruikleen aan het muse um gegeven, maar zonder dat daarvoor een officiële overeen komst was gesloten. Bijna een eeuw later is dat nu alsnog ge beurd. Met de overeenkomst ver plicht het Rijksmuseum zich onder meer bij de tentoonge stelde glazen en bij foto's te melden dat de glazen eigendom zijn van de gemeente Ja cobswoude. Bovendien is vast gelegd dat het museum mee werkt aan een expositie van de glazen, die na oplevering van het nieuwe gemeentehuis in Rijnsaterwoude wordt gehou den. Het Rijksmuseum in Amster dam mag de vier antieke glazen van de voormalige gemeente Rijnsaterwoude in bruikleen houden. De gemeente Ja cobswoude en het museum hebben daartoe een overeen komst gesloten, nadat Ja cobswoude eerder dit jaar ont dekte dat het Rijksmuseum de glazen al vanaf 1897 in de col lectie had staan. De vier geslepen, 17de-eeuw- se glazen hebben afbeeldingen van een gezicht op het dorp Rijnsaterwoude, de Braasem- mermeer en verschillende in scripties. In de vorige eeuw

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13