IKV en CDA op zoek naar 'nieuwe gemeenschapszin' Kerk Samenleving Torentrans Dorpskerk vernieuwd WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 BUITENLAND KORT Moslimsekte De onlangs verboden Ma leisische moslimsekte Al Ar- qam heeft aangekondigd een aanklacht in te dienen tegen premier Mahathir Mohamad van Maleisië. De premier be schuldigde de groep maan dag van 'gelegaliseerde pros titutie'. Woordvoerder Rodhi Mohammed Daud van Al Ar- qam meldde dat de sekte vandaag een zaak aanhangig zal maken bij het Hoogge rechtshof. Al Arqam diende eerder deze maand al een aanklacht in wegens smaad tegen functionarissen van het Islamitisch Centrum, dat onder het bureau van de pre mier valt. Het Centrum had de sekte beschuldigd van het opleiden van zelfmoordstrij ders in Thailand. Dat land heeft die beschuldiging ont kend. Bekeerlingen De regering verbood 5 au gustus Al Arqam, een mystie ke soefi-groep, op beschuldi ging van het verkondigen van een dwaalleer. Al Arqam beweert 100.000 volgelingen te hebben. De groep heeft 48 centra over het hele land. Door het verbod (fatwa) mag de sekte de naam Al Arqam niet meer gebruiken en geen bekeerlingen meer maken. Zij moet haar 257 scholen sluiten. Volgens Rodhi func tioneren het centrum en de school van Al Arqam bij het hoofdkwartier in Kuala Lum pur echter normaal. „Het is zelfs zo dat meer mensen hun kinderen naar onze school sturen sinds al die pu bliciteit is losgebroken, We trekken ons niet veel aan van de fatwa", aldus Rodhi. „We wachten tot de politie komt, we zullen meewerken en hun een 'halal' drankje (geoor loofd volgens de islamitische wet) aanbieden." Dissidenten Jonge intellectuelen r het e i het r Vredesweek aangegrepen voor aanzwengelen maatschappelijke dialoog Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wil samen met het CDA een nieuwe maatschappelijke dialoog aanzwenge len over de brandende kwesties van deze tijd. Tijdens de komende vredesweek klinkt het startschot voor dit debat. rij'. Met een 'nieuw maatschap pelijk project' wil hij trachten samen met het IKV en de ker ken de 'scepsis en frustratie' bij de Europese burgers te door breken en hen weer te betrek ken bij internationale proble- ,,We hebben e •meenschapszin nodig", zei Mient-Jan Faber, algemeen se cretaris van het IKV, gisteren bij de presentatie van het program ma van de vredesweek, die van 18 tot en met 24 september wordt gehouden. „We moeten mensen oproepen: je bent er niet voor jezelf." Jos van Gennip, directeur van het wetenschappelijk bureau van het CDA, bespeurt in Euro pa 'een groeiende navelstaarde- Volgens Van Gennip moeten het CDA en het IKV zich over hun vaak moeizame relatie in het verleden heenzetten. Tij dens het kernwapendebat in het begin van de jaren tachtig lever de het IKV vaak scherpe kritiek op de opstelling van het CDA, het CDA de vredes beweging omgekeerd dat deze haar aanhangers slechts opriep tot demonstreren en niet tot politieke activiteit. Van Gennip constateerde dat het enthousiasme van burgers en maatschappelijke organisa ties, dat bijvoorbeeld in Latijns- Amerika, zuidelijk Afrika en Oost-Europa de democratise- ringbeweging heeft gevoed, in Europa ontbreekt. „De vraag is hoe we in Europa iets van dat vuur terug kunnen krijgen", al dus de CDA-ideoloog. De be antwoording van die vraag be waart hij echter tot 17 septem ber, wanneer hij bij de opening van de vredesweek in debat gaat met Karei Blei, secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het motto van de vredesweek is 'Europa belooft wat'. „Daar mee willen we iets tot uitdruk king brengen van het wrange van de situatie in Europa", al dus Van der Meer. „De interna tionale gemeenschap heeft na 1989 de verwachting gewekt dat we in de wereld de zaken op een andere manier zouden gaan regelen. Maar per saldo hebben het Westen en Europa het laten afweten." Tijdens de vredesweek lan ceert Amnesty International een campagne tegen de schendin gen van de mensenrechten in Kosovo. Volgens de mensen rechtenorganisatie is het poli- tiegeweld tegen de Albanese meerderheid in deze provincie in zuid-Servië dit jaar sterk toe genomen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Hengelo (Gld); mw E Noltus, pred. voor bi|z. werkzaamhe den te Utrecht (geestelijk verzorger van het Albert van Koningsbruggen Zorgcentrum aldaar), te Opheusden woude, te Zaltbommel: mevr. K. van Aangenomen: naar Giessendam-Ne- ren; naar Wijk bij Duurstede (toez.): P. Nagel, I I. zendingspredikant, wo nende te Benschop. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Onstwedde: J.J. Lof te Kerkgebouw verwoest Een felle uitslaande brand heeft het houten gebouw van de rooms-katholieke Lucaskerk in Eindhoven in gelegd. Het pand moet als verloren worden be schouwd. Een naast de kerk ge legen school kon worden be houden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Over de schade valt evenmin iets te zeg gen. Pe king die zich tot het christen dom hebben bekeerd, kno pen steeds vaker banden aan met de dissidentenbeweging in China. Dat constateert het in Hongkong verschijnende 'China News and Church Re port' (CNCR). Begin deze maand deed een christelijke gemeente in Peking een op roep aan medechristenen en aan 'iedereen in de wereld die democratie en vrijheid liefheeft' om te helpen hun broeders vrij te krijgen die onlangs wegens dissidente activiteiten zijn gearresteerd. De Gemeente van de Heilige Liefde meldde dat haar con tacten met de dissidentenbe weging in 1989 zijn begon nen tijdens de bloedig on derdrukte beweging voor de mocratie op het Plein van de Hemelse Vrede. Gevangen Een van de bekendste ge meenteleden is de 32-jarige Liu Huanwen, die in juli ge arresteerd werd wegens zijn betrokkenheid bij de onder grondse vakbond en werd veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid. Eerder zat hij al twee jaar in een werk kamp, nadat hij op het Plein van de Hemelse Vrede een kruis had gedragen. Boven dien had hij jonge leden van zijn kerk aangemoedigd aan de demonstraties deel te ne men. De groep kwam in april toen een van zijn leden, Xiao Biguang, werd gearresteerd. In juni verdwenen zes ande re leden korte tijd achter de tralies. Xiao Biguang zit nog steeds gevangen. Zijn vrouw mocht hem onlangs kleren en een bijbel brengen, maar heeft nog geen toestemming gekregen haar echtgenoot te ontmoeten. katwuk De toren van de monumentale Dorpskerk in Katwijk aan den Rijn krijgt een grote opknapbeurt. Tot het meest ingrijpende deel van de werkzaamheden behoort het venrangen van de houten torentrans, die in slechte staat verkeert. Verder worden de wijzerplaten van de klok vernieuwd en wordt het uurwerk zelf ook opgeknapt. Het schilder- en verguldwerk wordt eveneens onder handen genomen. De opknap beurt zal naar schatting twee maanden in beslag nemen. De gemeente Katwijk, eigenares van de toren, heeft voor de klus 152.000 gulden uitgetrokken. foto dick hocewoning Dominicaan Maltha overleden De dominicaan H.C.M. Maltha is op 89-jarige leeftijd overle den. Hij was één van de weinige behoudende leden van het Pas toraal Concilie van de Neder landse kerkprovincie. Dat be oogde tussen 1967 en 1970 de resultaten van het Tweede Vati caans Concilie toe te passen in de Nederlandse RoomS-Katho- lieke Kerk. Evenals de latere Utrechtse aartsbisschop Simonis keerde pater Maltha zich in 1970 op het Concilie tegen afschaffing van het verplichte celibaat. Van af zijn jonge kloosterjaren ver zette hij zich tegen de 'verbur gerlijking' van het kloosterleven. „Hoevelen gaan er niet in tegen het kerkelijk gezag", vroeg hij zich in 1990 af met betrekking tot zijn Nederlandse ordegeno ten. „Maar ze eten er geen bo terham minder om. Ze worden niet gestraft. Integendeel. Het is er eigenlijk een gezellige boel." Verenigde Naties bezorgd over veiligheid paus in Sarajevo De Verenigde Naties hebben gisteren hun bezorgdheid uitge sproken over het bezoek van de paus aan Sarajevo op 8 septem ber. „We zijn erg bezorgd over het gebrek aan garanties van Servische zijde voor een nor maal verloop van het pausbe zoek", aldus Paul Risley, woord voerder van de VN in Zagreb. De VN zal het Vaticaan echter niet adviseren de reis af te ge lasten. „Het Vaticaan moet zijn eigen beslissing nemen", zei Risley. Dinsdagmiddag zou af gezant Yasushi Akashi van de VN in het voormalige Joegosla vië in Zagreb tijdens eeri ont moeting met ambassadeur Gu- lio Einaudi van het Vaticaan de veiligheid van de paus in de Bosnische hoofdstad ter sprake brengen. „In dit gesprek zal Akashi zijn twijfels over de vei ligheid van de paus tot uitdruk king brengen", aldus Risley. De leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, waarschuwde onlangs dat de veiligheid van de paus niet kan worden gewaarborgd. „Moslim strijders zouden het vliegtuig van de paus kunnen neerschie ten en de Serviërs de schuld ge ven", zei Karadzic eind vorige week in zijn hoofdkwartier Pale. Goudzwaard houdt oud-katholieken 'economie van het genoeg' voor „Collectieve hébzucht", zo vroeg de Amsterdamse hoogle raar dr. B. Goudzwaard aan de deelnemers van het Internatio naal Oud-Katholiekencongres in Delft, „moeten wij daar wer kelijk aan meedoen? Waarom geloven we nog steeds in de on beperkte groei van de econo mie?" Op de eerste dag van het con gres, dat door ruim 300 perso nen wordt bijgewoond, gaf de VU-hoogleraar een schets van de huidige wereldeconomie. De armoede groeit, niet alleen in de allerarmste landen, maar ook in de rijke landen. Hoewel de werkloosheid toeneemt, is er steeds minder geld voor niet- produktieve dienstverlening, zoals personeel in ziekenhui teren van de stijgende levens standaard, leven er aangenamer door. Maar 'kwalijke' goederen, zoals wapens en drugs, zijn nu ook voor een breder publiek toegankelijk. Goudzwaard verwees naar de uittocht van de joden uit Israël. „Zou het niet wijs zijn als ook wij de vleespotten van Egypte zouden verlaten?" Als voorbeeld noemde hij het geld. De arme landen moeten eerst dollars of andere westerse valuta zien te verkrijgen voordat ze iets op de wereldmarkt kunnen kopen. Een Zambiaan hoeft niet met zijn kwacha's aan te komen. Maar de rijke landen hoeven al leen maar nieuwe bankbiljetten te laten drukken. Later deze week zal de Duitse theologe Angelas Berlis spreken verlangen heelmaking en de j< vrijdag afgesloten. HET WEER Zomer takelt af Achter een warmtefront stroomde gisterochtend een portie warme en zeer vochtige lucht uit het zuidwes ten ons land binnen. De luchtmas- sa was praktisch verzadigd van vocht; langs de kust doken mistvel- den op, die landinwaarts overgin gen in een grauw, laaghangend wolkenpakket. De relatieve voch tigheid - de verhouding tussen de hoeveelheid waterdamp in de lucht en het maximaal mogelijke water dampgehalte bij een bepaalde temperatuur - bedroeg dinsdag middag 90 tot 100 procent bij een temperatuur van 20 graden. Door gaans voelt een mens zich behaag lijk bij 20 graden en een relatieve vochtigheid van ongeveer 60 pro cent - althans, in West-Europa. Het weer van gistermiddag wordt door de meesten van ons enigszins klam of benauwd ervaren; de ge voelstemperatuur is hier belangrij ker dan de waarde die de thermo meter aangeeft. De heer H. Jans sen uit IJmuiden vroeg mij, waar om er in de weerberichtgeving met meer aandacht wordt besteed aan elementen zoals relatieve vochtig heid en gevoelstemperatuur. Het probleem ligt wat gecompliceerd: relatieve vochtigheid kan je niet los zien van andere weerselementen. Zon en wind spelen bijvoorbeeld een belangrijke rol bij de behaag lijkheidsfactor. Ga maar na, ie- i 1 mand die bij 30 graden en een latieve vochtigheid van 60 proc 4 een fietstocht maakt door een schaduwrijk, bebost gebied, zal zich doorgaans prettiger voelen dan iemand die bij dezelfde ten peratuur en vochtigheid op een schutte plek in de volle z vendien wordt hetzelfde weertyi door elk individu anders ervarei kledingen lichamelijke conditie spelen eveneens ee Er bestaan wel tabellen die eQn'e druk geven van de mate van haaglijkheid; relatieve vochtighAges wordt dan afgezet tegen de heei f sende temperatuur, waarbij teri als kil, schraal, drukkend wordepoei gebruikt. Deze gevoelsmatige duidingen worden ook wel ii weerberichtgeving gebruikt niet erg systematisch. De aftakeling van de zomer bovi Europa zet de komende dagen der door. Met koude lucht venlucht en westenwinden wordf' regelmatig buienlijnen op stuurd, soms met onweer. Er zij|ant ook betere momenten met temperatuur blijft met 17 tot 2(Wt graden wat te laag voor eind auape| tus. Vrijdag lijkt het weer wat op knappen, maar een actieve depi sie komt zaterdag op de Noordzi aan met meer wind en oplevend buiigheid. n J aar de j -na ui I h( r, !ate HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met perioden met zon en in het uiterste noorden een enke- delijk toenemende bewol king, gevolgd door regen. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 23 in het zuiden, mor gen iets lager. Zweden: Perioden met zon en westen morgen meer be wolking en mogelijk regen. Middagtemperatuur onge veer 20 graden, morgen in het noorden .ets lager. Denemarken: Vandaag van het zuidwes ten uit king, gevolgd door regen. Morgen aanhoudend be wolkt en plaatselijk veel regen. Middagtemperatuur vandaag geveer 21, morgen rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend dan regen of licht ook onweer en slechts sporadisch wat zonneschijn. Middagtemperaturen in het algemeen rond 18 graden. België en Luxemburg: Vandaag nog wat zon. Verder veel bewol king en van tijd tot tijd enkele buien. Kleine kans op onweer. Middagtempera tuur rond 19 graden. Noords en Midden-Frankrijk: Vandaag vooral in het oosten eerst nog bewolking en regen; verder wat zon en kans op een bui. Morgen vanuit het wes ten opnieuw bewolking kans op regen. Middagtemperatui 19 graden langs de Kanaalkust tot onge veer 24 nabij Clermont-Ferrand. Droog en overwegend zoryiig, langs de kust in het noorden vooral vandaag ook van tijd tot tijd wolkenvelden en kans op wat lichte regen. Middagtemperatuur aan zee uiteenlopend van 19 graden bij Porto tot 30 in Faro. morgen in het noor- Biskaje van tijd tot ;n plaatselijk regen. Elders veel zon. maar vandaag in de Py reneeën en de Costa Brava nog kans op een bui. Middagtemperatuur meest tus sen 30 en 35 graden, langs Golf van Biskaje ongeveer 20 graden. Canarische'Eilanden: Flinke zonnige perioden, maar af en toe ook wat bewolking. Temperatuur in de middag rond 27 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en enkele verspreide regen- of onweersbuien, morgen in de Provence en Languedoc overwegend zonnig. Vandaag steekt een stevige Mistral op. Middagtemperatuur vandaag van 20 graden langs de westkust tot ruim 30 aan de zuidkust. Morgen maxi ma ongeveer 24 graden, in de Provence en Languedoc enkele graden hoger. Vandaag in de noordelijke berggebieden, wolkenvelden en kans op enkele pittige regen- of onweersbuien; i DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.38 Zon onder 20 en Maan op 21.51 Maan onder 11 |)ei Waterstanden Katwijk Hoog water 06.29 18.48 Laag water 02.41 14.45 Weerrapporten 23 augustus 20 u ,TL"\ i 22 15 24 iSHC Rotterdam 32 15 20 13 28 12

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12