Leiden 'Petje af voor Meerburg' GÉ Gevulei hangt claim van miljoenen boven het hoofd Schoonmaakbeurt voor fietspad met ganzedrek Ombudsman: Leidse politie is niet schuldig aan mishandelen invalide Spoorwegovergang Morsweg komend weekeinde afgesloten WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 Fietsers botsen frontaal iaden Een 18-jarig meisje uit Leiden is gisterochtend licht ge il vvond geraakt toen ze met haar fiets tegen een andere fietser I botste op de Gooimeerlaan in haar woonplaats. Ze reed door j onbekende oorzaak aan tegen een 20-jarige fietser uit tegen- I overgestelde richting en viel. Met vermoedelijk een hersen- n schudding is ze overgebracht naar het Rijnland ziekenhuis in J Leiderdorp. Fotograaf licht familie op leiden Een inwoonster van Leiden is de afgelopen week het slachtoffer geworden van de praktijken van een fotograaf, die aan de deur kwam. De man bood aan om voor veertig gulden plaatjes te schieten van het hele gezin. De vrouw ging op dit aanbod in. Na enkele dagen kwam een andere man de foto's brengen. Deze beweerde bij hoog en bij laag dat een bedrag va: 200 gulden voor de serie was afgesproken. De vrouw werd banj en telde dit bedrag uiteindelijk neer. J Auto schept fietsster leiden Een 31 -jarige Voorschotense fietsster is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Lammenschansweg in Leiden. Ze werd geschept door een auto, bestuurd door een 44-jarige Hazerswoudenaar, die kwam uit de Koninginnelaan. De man verleende de fietsster geen voorrang. Over de aard van het letsel was bij de politie niets bekend. Karkas station bijna compleet leiden Nog twee deltaliggers en dan staat het karkas van het nieuwe stationsgebouw in Leiden. Het inhijsen van de grote, driehoekige stalen constructies is vanochtend begonnen en wordt morgenochtend afgerond. Het verkeer op het Stations plein loopt door het werk kans op stremmingen. De laatste twee deltaliggers worden aan de voorkant van de stationshal ge plaatst. Een vormt de verbinding tussen het voorste perron (waar de trein naar Alphen vertrekt en aankomt) en de nokas, de ander verbindt de voorste liftschacht met de nokas. 1 leiden hans koenekoop Het vieze fietspad tussen de |Coebelbrug en de Waddinger- I! sluisbrug (Haagweg) in Leiden I krijgt binnenkort een flinke |j schoonmaakbeurt. Wijkchef R. J Kuzee kondigt aan dat de p. borstelmachine dg dikke laag het asfalt zal ver- 3 dat het :ructurele oplossing is. n paar maanden zal het ïr vol liggen. Die ganzen een probleem", zegt ïeest vergaande oplos dat de kolonie, die uit tientallen gartzen be- ordt gevangen en over- t naar een gebied waar overlast veroorzaken, zover is het nog niet", van der Sluis, chef van de afdeling milieucommunica tie. ,,Vaak is het plaatsen van een hekje aan de waterkant af doende. Om het de ganzen moeilijker te maken op de wal te klauteren." Hij meldt dat op korte termijn de jaarlijkse ganzentelling wordt gehouden. Daarbij wordt ook gekeken naar het aantal klachten. „Uit mijn hoofd weet ik wel dat uit de Coebel meer klachten zijn gekomen, maar of dat reden is om de kolonie te verwijderen weet ik niet. Aan de - andere kant mag de troep gan- zen ook niet zorgen voor een verkeersonveilige situatie. We zullen de situatie moeten bekij- ken." 0 Ganzen zijn al enkele jaren een vertrouwd beeld in Leiden. Vooral de singels zijn geliefd ge bied. Daar bivakkeren er meer dan honderd. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DEGKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet 'imietbedrag Persoonlijke lening 48 maanden f 506, f40.000,- 60 maanden f847,68 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 u donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 Zware klap y| O De Indische buurt in I J Oegstgeest is ern stig gedupeerd door de brand in buurthuis Kra- tong. De gemeente heeft steun beloofd. Bloembollen /t a De export van I bloembollen naar Scandinavië stagneert. Door de late oogst kunnen ,de bollen vaak niet tijdig worden geleverd. De Nationale Ombudsman heeft de klacht afgewezen van een Voorschotenaar over mis handeling door een Leidse poli tieman. Volgens de invalide man was hij in zijn gezicht ge slagen toen hij geboeid in een cel lag. De man werd op 2 juni 1992 aangehouden na klachten over geluidoverlast en bedreiging. In eerste instantie werd hij naar het Leidse politiebureau ge bracht en even later weer vrijge- laten. Later verscheen hij weer aan de balie van het bureau. Dat liep uit op een scheldpartij, waarna de Voorschotenaar naar buiten werd geleid. Toen hij zich in zijn rolstoel midden op de Langegracht posteerde werd hij weer naar binnen gehaald. De politie besloot hem met een bestelauto naar Voorschoten te brengen, maar onderweg slaag de de man er in een ruit van de auto te vernielen. Reden om te rug te gaan naar het bureau en de man ter kalmering in te slui ten. In de cel werd de tierende man nog bezocht door de ge meente-arts. Op 23 en 24 september 1992 diende de Voorschotenaar klachten in bij de ombudsman en bij de burgemeester van Lei den. Die gingen vergezeld van een foto van zijn verwonde ge zicht, later volgde nog een ver klaring van zijn buurvrouw. Aan de hand van een krantefoto had de man een agent aangewezen die hem had geslagen. Maar die politieman was op de dag van Wethouder Van Rij prijst houding omwonenden asielzoekerscentrum De komst van een opvangcentrum voor ruim vijfhonderd asielzoekers in de polder Roomburg is in de aangrenzen de wijk Meerburg met gemengde gevoelens ontvangen. Maar ondanks veel gemor waren uitgesproken tegen standers van het centrum niet te beluisteren op de hoor zitting, die gisteravond werd gehouden in de Vredeskerk. ,,Ik heb nog nooit zo'n genuanceerde bijeenkomst over een gemeentelijk plan meegemaakt", zei wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) na afloop. „Petje af voor de bewoners van Meerburg." leiden aad rietveld Er waren voorstanders en er waren tegenstanders van het asielzoekerscentrum - dat wordt ondergebracht in porto- cabins aan de Willem van der Madeweg - naar de Vredeskerk gekomen. Mensen die zich zor gen maakten over lawaai en de toename van criminaliteit, en anderen die zich zorgen maak ten over een gebrek aan leef ruimte voor de asielzoekers en een tekort aan speelmogelijkhe- den voor hun kinderen. En alle bei de groepen kregen, als zij achter de microfoon hun zegje hadden gedaan, een klaterend applaus. Wethouder J. Laurier (Groen Links/sociale zaken) was vooraf wel een beetje bang geweest voor 'Wassenaarse toe standen', maar die angst bleek niet terecht. „Ik kan me best voorstellen dat je even schrikt, als je hoort dat er 600 asielzoe kers in de buurt komen wo nen", zei Laurier. „Wij schrok ken ook toen een ambtenaar van het ministerie van WVC vroeg of Leiden zo'n centrum wilde huisvesten. Maar het is een gegeven dat er asielzoekers naar Nederland komen. Het merendeel daarvan vlucht uit een noodsituatie. Die mensen moeten opgevangen worden. En dan moet ook Leiden zijn verantwoordelijkheid nemen. Het publiek op de hoorzitting leek aanvankelijk zeer negatief over het plan dat de gemeente presenteerde. Mensen in de zaal riepen luidkeels 'nee' toen woordvoerder W. Gerdes van WVC zei, dat de meeste asiel zoekers vluchten voor vervol ging. En toen hij vertelde dat jaar blijft, klonk er weer gemor uit de kerkbanken. „Roomburg en Meerburg worden altijd met een ellende van de gemeente Leiden opgescheept", zei de een. „Zeshonderd mensen erbij in een wijk waar 18001 mensen wonen, dat is vragen om moei lijkheden", zei een ander. En toen wethouder Van Rij zei, dat de asielzoekers 'best voelen dat zij zich moeten aanpassen aan de normen van de Nederlandse samenleving' klonk er hatelijk gelach. Maar er was geen omwonen de die zei, dat het opvangcen trum er maar niet moest ko- En e tal het jaar, misschien ^wel drie sen die zich zorgen maakten over de leefomstandigheden van de asielzoekers, die één tot drie maanden in het centrum moeten verblijven. „Een kind moet spelen", zei een vrouw. „Maar die kinderen krijgen niet Butler y| Noordwijker Eis- I J brand Holtjer begint op 1 september een but lerservice. Wie iets te Vie ren heeft kan hem inhu- het voorval vrij geweest. De uit leg van de politie over het.voor val was volgens de Voorschote naar gebaseerd op leugens. Maar daar wilde hij verder niet op ingaan. Volgens de ombudsman is door hem niet aannemelijk ge maakt dat hij is geslagen. Wel wijst hij er op dat de politie in strijd met de regels heeft gehan deld door geen proces-verbaal te maken van het incident, het geen verplicht is wanneer dwangmiddelen als handboeien en opsluiting worden toegepast. College vindt dat raad referendum moet afwijzen vervolg voorpagina Burgemeester en wethou ders hebben het referen dumverzoek van M. Vlas veld (Leiden Weer Gezellig- /De Groenen) nu officieel afgewezen. Ze adviseren de gemeenteraad, die dinsdag beslist, hetzélfde te doen. Vlasvelds voorstel haalt het alleen als er minstens der tien raadsleden vo'o'r stern- Het raadslid wil de Leidse kiesgerechtigden een uit spraak ontlokken over de bouw van twee flats in de tuin van het Koninklijk Mi litair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Voor dit bouwplan moet een deel van het gebouw worden ge sloopt en dient een monu mentale bomengroep te verdwijnen. Burgemeester en wet houders spreken zich nog niet uit over de referendu maanvraag van de stichting tot Behoud van het Konink lijk Militair Invalidenhuis, die door deze krant wordt ondersteund. Het college erkent in het raadsvoorstel dat Vlasvelds referendumverzoek voldoet aan de regels in de gemeen- telijke referendumverorde ning. Maar het voegt er in e'e'n adem aan toe dat een referendum over het be stemmingsplan Hoge Rijn dijk 25 'ongewenst' is en 'niet zinvol'. Volgens burge meester en wethouders is de besluitvorming over de bouwplannen al veel te ver op weg en ontbreekt het de gemeenteraad, die zelf ver antwoordelijk is voor een lange reeks van deelbeslui- ten, nu nog aan de 'beleids vrijheid' om het omstreden bouwproject te veranderen dan wel af te blazen. eens speeltoestellen, omdat WVC vindt dat dat luxe is. Het ging door mijn ziel toen ik dat las." Gerdes haastte zich, na mens WVC, te zeggen dat dat 'met permissie' flauwekul is. „Opvangcentra voor asielzoe kers zijn sober. Maar wij zullen naar vermogen trachten de kin deren speelgelegenheid te ge- Bezwaren tegen het opvang centrum maken, voorspelde wethouder Van Rij, niet veel kans. Als de gemeenteraad op 30 augustus 'ja' zegt tegen het opvangcentrum beginnen nau welijks twee weken later de werkzaamheden. In november wordt het centrum in gebruik genomen. En in de gemeente raad valt tegen de komst van de asielzoekers nauwelijks tegen stand te verwachten, zo is al ge bleken in een besloten commis sievergadering. Telefoonstoring door kabelbreuk Schipholweg Tijdens graafwerk aan de .Schip holweg is gisteren de hoofdglas vezelkabel die van Leiden naar Oegstgeest loopt gebroken. De breuk zorgde voor een storing in het Leidse telefoonverkeer. Vanaf half ril 's ochtends lui te het bijna niemand meer verbin ding te krijgen met aansluitin gen buiten de gemeente. PTT Telecom legde in allerijl telefoonlijnen om zodat ge sprekken via andere kabels kon den worden gevoerd. „Dat is een haastklus die wel eventjes duurt. Er wordt net zolang om- gestoken totdat er geen meldin gen meer binnenkomen bij de storingsdienst. Dan weten we dat er weer genoeg capaciteit is", legt woordvoerder K. Zijlstra van PTL Telecom uit. Om even over half twaalf was de storing opgeheven. Daarna is begon nen met het opsporen en her stellen van de breuk. De Combinatie IJsselkring bv heeft bij de Gevulei (Gemeen schappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken) een forse schadeclaim ingediend wegens het niet doorgaan van de puin- stortplaats in het Leiderdorpse Doesgebied. Voormalig direc teur J. Omtzigt hoopt op een bedrag van 'tientallen miljoe nen' guldens. De precieze hoog te van de claim wordt door bei de partijen niet genoemd. Het bedrijf eist een vergoe ding voor de gederfde winst over een periode van tien jaar. Tevens wil Ilsselkring een ver goeding voor de kosten, die zijn gemaakt tijdens de voorberei ding op de werkzaamheden in het Doesgebied. De ingebruikname van de Leiderdorpse puinstortplaats is in 1990 afgeblazen. In dat jaar werden de bezwaren van de Stichting Leefbaar Leiderdorp gehonoreerd door de Kroon. De Raad van State vernietigde de vergunning voor de stortplaats toen de Gevulei al voor tien mil joen gulden in het project had geïnvesteerd. Omtzigt, inmiddels werkzaam bij Alphen Recycling (dochter onderneming van IJsselkring), zegt dat de hoogte van de scha declaim is berekend op basis van een tienjarig contract met de Gevulei. IJsselkring zou in het Doesgebied een puinbreek- installatie gaan exploiteren. .Al les was klaar om te beginnen toen het project werd afgebla zen", zegt Omtztigt. „De hoogte van de schadeclaim is geba seerd op de door ons verwachte winst voor een periode van tien jaar, plus de door gemaakte kosten voor de bouw van een puinbreekinstallatie." IJssel kring is eind jaren '80 met de Gevulei overeengekomen dat de winst van de puinstortplaats ge lijkelijk verdeeld zou worden. De schadeclaim is in 1992 in gediend en ligt te wachten op behandeling door de rechter, omdat het dagelijks bestuur van de Gevulei geen reden ziet om de claim te honoreren. Naar verwachting buigt de rechtbank zich nog dit jaar over de aan vraag tot een schadevergoeding. Wordt de Gevulei aansprake lijk gesteld voor de door IJssel kring geleden schade, dan gaat de discusie vervolgens over de hoogte van de schadevergoe ding. W. Sluiter, advocaat van IJsselkring: „Binnenkort vragen wij de rechter om vonnis te wij zen. Dat dit nu pas gebeurt komt onder meer door een de lange voorbereidingstijd die de Gevulei nodig had." Blijkt de overheid aansprake lijk, dan moeten de negen bij de Gevulei aangesloten regioge meenten, waaronder Leiden, de schade naar evenredigheid ver goeden. NS verdubbelen spoor leiden dorith ligtvoet De spoorwegovergang in de Leidse Morsweg is komend weekeinde afgesloten voor alle ver keer. Dit is noodzakelijk om de overweg te kun nen uitbreiden van één naar twee sporen. Tus sen het Leidse station en het goederenemplace ment bij de Haagweg moet volgend jaar het ge hele spoor zijn verdubbeld. Passagierstreinen tussen Leiden en Utrecht kunnen hierdoor be ter op tijd rijden. De overgang wordt tussen zaterdagmiddag half zes en maandagochtend zes uur afgeslo ten. Door de werkzaamheden kunnen ook de treinen tussen Leiden en Utrecht niet vanaf het hoofdstation vertrekken. De trein stopt bij sta tion Lammenschans. Treinpassagiers kunnen daar in- en uitstappen. Ze worden met pendel bussen tussen beide stations vervoerd. Rondom de overweg in de Morsweg wordt een vrij groot gebied afgesloten. Alleen dan kan een hijskraan de oude pverwegplaten uit de grond halen en er nieuwe platen inleggen. Het verkeer wordt met borden omgeleid. De Morsweg wordt afgesloten ter hoogte van de Rijnzichtstraat en de Bloemlustflat. Het is daardoor niet mogelijk om vanaf het station via de Morsweg het Morskwartier in te rijden. Ook via de Haagweg is het niet mogelijk de wijk in te komen. Het Stationsplein is dus ook niet via de route Haagweg/Morsweg bereikbaar. De trein kan maandag na de verdubbeling van de overweg nog niet direct over het nieuwe stukje spoor rijden. Dat komt doordat de Galge- waterbrug en de overweg tussen Haagweg en Noordeinde nog niet klaar zijn. De werkzaam heden aan de Galgewaterbrug zijn in volle gang. Deze brug hoeft niet te worden verbreed, wel moet de brug worden verstevigd. Naar ver wachting zal de overgang bij de Haagweg in november worden verdubbeld van een naar twee sporen. De verdubbeling maakt deel uit van een gro tere operatie. Op het traject Leiden-Utrecht zullen de komende maanden op meerdere plaatsen werkzaamheden plaatshebben. Het uiteindelijke doel hiervan is de treinen tussen Leiden en Utrecht beter op tijd te laten rijden. Dat lukt als ze elkaar makkelijker kunnen pas-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11