Gezamenlijke strijd tegen atoommaffia Mexicanen vermoeden fraude leeste Japanners vinden chadevergoeding te laag lomaliërs doden zeven ndiase blauwhelmen Vluchtelingen uit Bihac zoeken heil in Kroatië Stakingen in Lesotho uit protest tegen 'koninklijke coup' Letsie Chaos begeleidt nieuwe stroom Rwandezen naar Zaïre Buitenland Recordaantal Cubanen gevlucht 'eesfS en Zuid-Korea oefenen samen 1994 bm» Zuid-Korea en de VS zijn gisteren een gezamenlijke mili- sl- jre oefening begonnen. Ondanks protesten van Noord-Korea iNG/tbben de twee landen besloten door te gaan met de jaarlijkse M jmputersimulatie-oefening Ulji-Focus Lens. Tijdens de oefe- jng, die tot 4 september duurt, zullen troepen van de VS en (iid-Korea het in een door computers nagebootste oorlog tegen bord-Korea opnemen. Sred houdt huis in Oost-China )ng Kong Wervelstorm Fred heeft in jiet oosten van China In meer dan 450 mensen het leven gekost. Dat meldde de in long Kong gevestigde China News Service. Fred zorgde zondag por grote vloedgolven, aardverschuivingen en modderlawines. 1 totaal werden meer dan 30 steden en dorpen getroffen. PU .a t 70 procent van de Japan- vindt dat Japan niet ge- schadevergoeding heeft aan|aald aan de slachtoffers van Japanse optreden in de le Wereldoorlog. [olgens een opiniepeiling het dagblad Asahi Shim- zeggen vooral jongeren en luwen dat Japan meer com- isatie moet betalen aan de slachtoffers van de oorlog. Veel Japanse mannen van rond de 70 jaar vinden dat er genoeg is betaald. Momenteel zijn onder meer Nederlanders bezig schadever goeding van de Japanse over heid los te krijgen. JJet gaat om mensen die in Nederlands-In- dië woonden toen Japan daar binnenviel (1942). Betrokke nen kwamen in Japanse kam pen terecht. dVYORK-, MOGADISHU Rtr l-chef Boutros Ghali en de jligheidsraad hebben gisteren pfzonderlijke verklaringen de hval veroordeeld van Somali- |e milities op Indiase VN-sol- len. Bij de actie van gisteren lamen zeven blauwhelmen I en raakten zes anderen ge ïnd. Volgens de Verenigde Naties Ben milities het Indiase VN- Avooi aan met luchtdoelge- jut, mortieren en lichte vuur- jjpens. Het was de bloedigste nfrontatie tussen VN-solda- lepublikaner DVU vormen ;dpeiechts blok' «e4 rechts-radikale Republika- gaan na een jarenlange lederstrijd samenwerken met rechts-extremistische Deut- le Volksunion (DVU). Beide tijen willen als 'rechts blok' n politieke tegenstanders •trijden, zo luidde een giste- in München uitgegeven ver- Iring. Tot de samenwerking ird besloten na een bijeen- mst zondag tussen Republi- erer-leider Franz Schönhuber hetlDVU-voorman Gerhard Frey. x^'k'a de verrassende ontmoe- tussen Schönhuber en Frey rschuwden beiden tegen h versplintering van rechts in litsland. De Republikaner en DVU achten de tijd rijp om 'ningsverschillen opzij te uiven en samen te werken tijdens de verkiezingen 'een lokkade' te voorkomen. Beierse minister Beckstein nenlandse zaken) reageerde t de opmerking dat Schön- ')er zijn masker heeft afge- in en zijn zoals hij zelT be- ;rde 'grens met het rechts- remisme' heeft opgeheven. ten en Somalische milities sinds Amerikaanse en andere wester se troepen in maart het Afri kaanse land verlieten. De woordvoerder van de VN- operatie in Somalië (Unosom), majoor McDonald, zei dat de aanval bij Baledogle, 110 kilo meter ten zuidwesten van de hoofdstad Mogadishu, 'een zorgvuldig gecoördineerde hin derlaag' was. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Rus Juli Vorontsov, sprak van een 'verra derlijke en laffe daad'. Het is vooralsnog onduidelijk wie precies de aanval op het VN-konvooi heeft uitgevoerd. De blauwhelmen hebben een aantal voertuigen van hun te genstanders vernield, maar of daarbij Somaliërs zijn omgeko men, is niet bekend. Inwoners van de hoofdstad menen dat Habre Gedir, de clan van krijgsheer Mohamed Farah Aideed, achter de aanval zit. Ai- deeds troepen veroverden de afgelopen weken diverse zuide lijke en centraal gelegen delen van het land, inclusief de ha- venstad Merca. MExico-STAPIn Mexico-Stad gingen gisteren naar schat ting 20.000 mensen de straat op om te protesteren tegen de overwinning van PRI-kandidaat Zedillo bij de presi dentsverkiezingen. De betogers schreeuwden 'Democratie Nu' en hieven leuzen aan tegen Zedillo. De menigte voerde aan dat de verkiezingszege allerminst zuivere koffie is. 'Fraude, fraude', werd geroepen, en: 'dood aan de PRI'. Al tientallen jaren maakt de PRI in Mexico de dienst uit. Slechts dankzij fraude wist de partij bij diverse gelegenhe den aan de macht te blijven. Volgens internationale waar nemers zouden de verkiezingen ditmaal echter tamelijk eerlijk zijn verlopen. De Amerikaanse waarnemer Medea Benjamin heeft daar echter zijn twijfels over. foto reuter heriberto rodriguez Ongeveer 23.000 vluchtelingen uit de opstandige Bosnische en clave Bihac bevinden zich op dit moment in door Serviërs be heerst Kroatisch gebied. Zij hebben hun woongebied verla ten nadat het Bosnische leger een einde had gemaakt aan de elf maanden oude afsplitsing van Bihac. Vluchtelingenkolonnes hiel den het verkeer op en vulden inderhaast ingerichte opvang kampen in het gebied. Hulpor ganisaties proberen onderdak en voedsel te organiseren voor de vluchtelingen. De verdreven leider van de enclave, Fikret Abdic, gooide olie op de golven door zijn aan hangers op te roepen niet terug te keren naar hun huizen. Abdic was erg populair onder de in woners. Hij wist Bihac buiten de Bosnische burgeroorlog te hou den en maakte van zijn strate gisch tussen de strijdende par tijen gelegen bolwerk een pira- tennest, waar werd geprofiteerd van schimmige handel en smokkel. Via de radio riep de Bosni sche regering de vluchtelingen gisteren op tot een terugkeer naar de enclave. De comman dant van de Bosnische troepen garandeerde hun veiligheid. CORRESPONDENT Het dagelijks leven in de Zuid- afrikaanse bergstaat Lesotho lag gisteren plat, nadat vak bonden een algemene staking hadden uitgeroepen. De actie is bedoeld als protest tegen het besluit van koning Letsie om de regering van premier Mok- hehle near huis te sturen. De staking tegen de 'konink lijke coup' gaat ook vandaag door. De bonden hebben' bo vendien een actie van burger lijke ongehoorzaamheid aan gekondigd. Tot 8 september zullen rechtszaken in Lesotho worden geboycot uit protest tegen de onrechtmatige actie van de koning. De Zuidafrikaanse president, Mandela, sprak gisteren zijn bezorgdheid uit over de ont wikkelingen in Lesotho. Vol gens hem kan de situatie in het land, dat geheel door Zuid- Afrika wordt omringd, recht streeks gevolgen hebben voor de democratische ontwikkeling van Zuid-Afrika zelf. Mandela kondigde aan dat hij met buurlanden Zimbabwe en Botswana gaat overleggen op welke manier in Lesotho kan worden ingegrepen. De Zuidafrikaanse vakcentrale Cosatu riep op tot een boycot van Lesotho ter ondersteuning van de regering-Mokhehle. Een woordvoerder van ko ning Letsie noemde de actie tegen de regering gisteren ech ter noodzakelijk, omdat de re geringspartij Bathutoland Con gres Partij (BCP) voorbereidin gen zou treffen om de koning af te zetten en de republiek uit te roepen. De BCP opzijn beurt verklaarde gisteren dat Letsie met zijn actie een tijd bom onder de monarchie heeft gelegd. CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwijk. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 4 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant. Disco. Kantine, etc. beheren. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: "[erkend)}] Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Leider Nigeria zet legertop af De militaire leider van Nigeria, generaal Sani Abacha, heeft gis teren de bevelhebbers van land en zeemacht vervangen. Een of ficiële bekendmaking in de fe derale hoofdstad Abuja wees brigade-generaal Alwali Kazir aan als nieuwe bevelhebber van de landmacht, en eskadercom mandant Mike Akhigbe als chef van de marinestaf. De benoe mingen zijn onmiddellijk inge gaan. Over het lot van de uit hun functies ontheven com mandanten wordt niets gezegd. De tien maanden oude mili taire regering van Abacha staat onder toenemende druk uit binnen- en buitenland om af stand te doen van de macht ten gunste van presidentskandidaat Mosohod Abiola. Ruim zeven weken van stakingen in de olie- en gasindustrie heiemmeren het openbare leven in grote de len van Nigeria. Schaderegeling borstprotheses 'dicriminerend' BIRMINGHAM AP Vrouwen van buiten de Vere nigde Staten die hebben ge klaagd over ondeugdelijke bortsimplantaten van Ameri kaans fabrikaat, krijgen aan merkelijk minder schadever goeding dan Amerikaanse vrou wen. Dat zegt de Amerikaanse juriste Sybil Shainwald die de belangen behartigt van niet- Amerikaanse klaagsters. De Amerikaanse rechter Sam Poin ter stelde om deze reden zijn vonnis in de zaak rond ondeug delijke implantaten uit. Hij wil onderzoeken of de schaderege ling inderdaad zoals Shainwald zegt 'willekeurig en discrimine rend' is. Ook Joseph Brügger, procu reur van een groep van 200 Australische vrouwen die in Texas tegen de fabrikanten van de implantaten een proces zijn begonnen, wil dat buitenlandse vrouwen door de rechter op ge lijke voet worden behandeld als Amerikaanse. Een kleine 60 fa brikanten van de ondeugdelijke implantaten van siliconenmate- riaal, dat ging verzepen, hebben toegezegd totaal 4,25 miljard dollar (7,3 miljard gulden) te betalen aan vrouwen die een scala van lichamelijke en psy chische klachten van de im plantaten hebben overgehou den. Amerikaanse vrouwen kre gen bedragen tot 1,4 miljoen dollar (ruim 2 miljoen gulden). NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Aan de grens tussen Zaïre en Rwanda voltrok zich gisteren opnieuw een dag vol chaos, paniek en verwarring onder de tienduizenden Hutu's die zich daar ophouden. Een grensovergang 20 kilo meter van Bukavu in Zaïre werd eerst geopend voor de vluchtelingen, vervol gens gesloten en aan het eind van de dag weer beperkt opengesteld voor klei ne groepjes Rwandezen. De Zaïrese au toriteiten hopen hiermee een min of meer ordelijke doorstroming van de vluchtelingen te bewerkstelligen. Van de eerste groep van duizenden Rwandezen die gistermorgen bij de als Rizizi II aangeduide grensovergang Zaïre binnen ging, konden er maar een paar honderd naar de 15 kilometer verderop gelegen vluchtelingenkampen worden vervoerd. De rest bleef in het grensge bied bivakkeren, zeer tegen de zin van de Zaïrese autoriteiten. Die vrezen na melijk dat een nieuwe opeenhoping van vluchtelingen wederom voor grote vei ligheids- en gezondheidsproblemen zal zorgen. De grens werd daarom weer ge sloten en later weliswaar geopend, maar slechts voor bepekrte groepen vluchte lingen tegelijk. Dat gebeurde toen het de vluchtelingenorganisatie van de VN, de Unhcr, lukte toch de meeste nieuwko mers uithet-grensgebied af te voeren. Omdat tienduizenden Hutu's zich nog aan de Rwandese kant van de grens be vinden en omdat zeker 30.000 Rwande zen vanuit de veiligheidszone nog on derweg zijn naar Zaïre, kost het volgens de VN zeker twee weken voordat de ope ratie kan zijn voltooid. De belangrijkste grensovergang bij Bukavu blijft onder tussen gesloten, omdat Bukavu volgens de Zaïrese autoriteiten absoluut niet meer vluchtelingen aankan. Ook elders zijn de inderhaast opgezette kampen nog nauwelijks geschikt voor de opvang van grote aantallen mensen. Water en sanitaire voorzieningen ont breken en er is een groot gebrek aan plastic zeiltjes die voor de nodige be scherming moeten zorgen tegen de he vige regens. En dat terwijl de meeste nieuwkomers na weken van lopen uiter mate verzwakt, uitgeput en ziek zijn. Met name de kinderen zijn zwaar onder voed. Bij hulporgansaties en de VN zijn de me ningen sterk verdeeld over de procedure die moet worden gevolgd ten aanzien van de nieuwe stroom vluchtelingen. Meent de Unhcr dat mensen die hun land willen onvluchten daartoe de kans moet worden geboden vandaar de aanhoudende onderhandelingen met Zaïre andere instanties vinden dat al les op alles gezet moet worden om de mensen in Rwanda te houden en hen daar te helpen. Zo hoopt men te voorko men dat een tweede Goma ontstaat. ISDAG 23 AUGUSTUS 1994 lederlanders omgekomen in Marokko ftAT» Bij het vliegtuigongeluk zondagavond in Marokko zijn h Nederlanders om het leven gekomen. Dat meldde het Lrokkaanse persbureau MAP gisteravond. De identiteit van de Merlandse slachtoffers is nog niet bekend. Alle 44 inzittenden h het toestel van Royal Air Maroc kwamen om. Het toestel was 199JI Agadir op weg naar Casablanca toen het tien minuten na de ^rt neerstortte. 3wart eeuw cel voor aanslagen Wen» Een 26-jarige man is gisteren in Londen tot 25 jaar ge- hgenisstraf veroordeeld wegens het plegen van twee bomaan- |gen. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) eiste de verantwoor- [lijkheid hiervoor op in juni 1993. De aanslagen waren gericht ben olie-installaties in Tyneside, in het noordoosten van Enge- losbranden op Griekse eilanden Ae Brandweerlieden hebben gisteren voor de tweede ach- ieenvolgende dag geprobeerd branden op de Griekse eilanden doülmos en Poros onder controle te krijgen. Het vuur heeft al tien- aullen hectaren bos en landbouwgrond verwoest. iri pussen weer in de rij bij MMM bSKQUHet schandaal rond het dubieuze beleggingsfonds |MM heeft lang niet alle Russen de droom kunnen ontnemen h dit bedrijf snel rijk te worden. Bij de heropening van de MM-kantoren stonden gisteren kleine spaarders opnieuw in frij. Volgens de regering is MMM een zogenoemd pyramide- «ds. Daarbij wordt het geld dat binnenkomt van nieuwe Jaarders gebruikt om bestaande aandeelhouders te betalen, •jen er eind vorige maand grote twijfels ontstonden over de be- Auwbaarheid van het bedrijf, zakte het systeem als een kaar- phuis in elkaar. :qsia Een autobom heeft gisteren in de Iraakse hoofdstad Igdad het leven gekost aan een kind en dertien volwassenen (rwond. Volgens het Iraakse persbureau INA ontplofte de bom or het gebouw van de regeringsgezinde krant al-Jumhouriyah. r daders en motief is nog niets bekend. Russen en Duitsers komen tot overeenstemming De geheime diensten van Duitsland en Rusland hebben gisteren in Bonn een gezamelijk memorandum onderte kend waarin ze afspreken samen de plutoniumsmokkel te lijf te gaan. Beide landen zijn van plan de controle aan de grenzen te versterken en een verdrag te sluiten over de strijd tegen de internationaal georganiseerde crimina liteit, de smokkel van plutonium en het (nucleair) terro risme. BONN-MOSKOU Rtr-AFP-DPA De twee geheime diensten hou den in de toekomst intensiever contact om smokkelmethoden en -routes op te sporen en de oorsprong van de smokkelwaar in kaart te brengen. Bedoeling is ook dat er samenwerking komt op het gebied van onderzoek en dat er richtlijnen worden opge steld voor het analyseren van inbeslaggenomen nucleair ma teriaal. Duitsland denkt dat het plu tonium dat de afgelopen weken door de Duitse politie werd on derschept, afkomstig is uit Rus land. maar volgens het persbu reau Itar-Tass heeft de Duitse delegatie in de gesprekken van de afgelopen dagen daarvoor geen enkel bewijs aangedragen. De Duitse minister Schmidt- bauer, coördinator voor de in lichtingendiensten, verklaarde dat de oorsprong van het pluto nium niet het belangrijkste ge spreksthema was in Moskou. „We weten het niet. De experts moeten dat maar ophelderen", verklaarde hij vanuit Moskou. Plutonium is onder meer een afvalprodukt van de verouderde Russische kerncentrales. De ra dioactieve stof kan worden ge bruikt om een atoombom te maken, reden voor groot inter nationaal alarm nu blijkt dat er smokkelroutes en een zwarte markt voor bestaan. Ondanks de beschuldigingen die aanvankelijk over en weer vlogen, verliepen de gesprekken tussen de vertegenwoordigers van de geheime diensten in Moskou in een 'vriendschappe lijke en constructieve atmos feer', aldus coördinator Sergej Stepasjin namens de Russen. „We zijn een volkomen samen werking overeengekomen in de sector, zonder enig voorbe houd." Over het onderzoek naar het op het vliegveld van München gevonden plutonium zei hij 'een paar namen' van de Duitsers te hebben gekregen, die nu door de Russen worden nagetrokken. De ministers van buitenland se zaken van Rusland en Duits land zullen de gesprekken over de smokkel later voortzetten. De Duitse minister Klaus Kinkel liet in Bonn weten 'deze week nog' ook met de Witrussische regering over het probleem te willen praten. De vijfjarige Roberto Santorez slentert langs enorme rollen prikkeldraad op de Amerikaanse basis Guantana- mo op Cuba. foto reuter Meer dan 2.300 Cubanen hebben gisteren de Amerikaanse kustwateren bereikt. Dat is het hoogste aantal per dag sinds de door Fidel Castro gedirigeerde massavlucht van veertien jaar gele den. De uittocht houdt aan ondanks het strenge re immigratiebeleid van Washington. De afgelo pen dagen heeft de Amerikaanse kustwacht veel mensen opgepikt die zonder eten en drinken on derweg waren. Woordvoerders van de kustwacht vrezen een hoog aantal doden. Momenteel patrouilleren 25 Amerikaanse sche pen negentien van de kustwacht en zes van de Amerikaanse marine in de wateren tussen Cu ba en Florida. De kustwacht heeft 6.000 mede werkers gemobiliseerd voor de operatie. Daar naast zijn nog tientallen kleinere reddingsboten ingezet, voor een deel van particuliere hulporga nisaties. De Amerikanen hebben in het kader van het nieuwe beleid de eerste 2.600 bootvluchtelingen naar de Amerikaanse basis Guantanamo in het zuidoosten van Cuba getransporteerd. Zij kwa men daar gisteren ontgoocheld aan en worden achter prikkeldraadversperringen vastgehouden. De Amerikaanse regering wil met Cuba praten over het vluchtelingenprobleem. Andere onder werpen, zoals een opheffing van de economische boycot, staan echter niet op de agenda.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5