DAF krijgt order van 200 miljoen Onze Top 5 van deze week. chi p Asielprocedure van 37 Bosniërs gekraakt "rk Ziekenhuis berispt arts voor verlengen van penis Aardappels geoogst Helft kiezers heeft niet veel vertrouwen in paars Politie wil een half miljard voor computercriminaliteit •iWegens succes verlengd. 7.95 2*5 1.99 Kok wil premier zijn voor alle Nederlanders DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 153 3 T-^TXTXTUXTT A\TH ANP Algemeen Nederlan 11 (J j Protest tegen minder studiebeurs idelft Studenten krijgen vanaf volgend jaar negentig gulden minder studiebeurs per maand. Ze protesteerden daar gisteren tegen in Delft. Speciaal voor de gelegenheid waren er namaak- biljetten gemaakt. foto anp herman pieterse Buit bestaat uit lege batterijen tholen Twee inbrekers uitTholen en Ridderkerk keken gisteren 'raar op hun neus. Ze openden een blik dat ze eerder hadden ge stolen uit een bejaardenhuis in de hoop dat er veel geld in zat, maar zagen alleen maar lege batterijen. Toen ze de troep langs de weg dumpten, kwam er net een politiewagen voorbij. Agen ten vroegen om opheldering waarop het tweetal, 21 en 24 jaar, '.spontaan de inbraak bekende. 'Minder gif in landbouw eenmalig' den haag Er zijn vorig jaar veel minder beschermingsmiddelen gebruikt voor de gewassen. In 1993 werd 11.761 ton gebruikt ter wijl het jaar daarvoor nog 16.000 ton werd gespoten. Er is vooral •fninder grondontsmettingsmiddel gebruikt (van 6.800 ton naar 2.600 ton), aldus het jaarverslag van de stichting Nefyto, van fa- bo brikanten, importeurs en tussenhandelaren. Volgens Natuur en Milieu is er sprake van een daling maar dat komt niet omdat de boeren ineens zo milieuvriendelijk zijn. Omdat het vorig jaar zo veel heeft geregend kon de grond van de aardappelvelden niet zij worden ontsmet. Voor dit jaar, met een mooie zomer, verwacht Natuur en Milieu daarom weer een stijging. -3 Tips over vermoorde vrouw 'utrecht» Een foldercampagne heeft de politie dit weekeinde 'bruikbare tips' opgeleverd over de moord in Utrecht op een 26- jarige verstandelijk gehandicapte vrouw. Er is nog niemand aan gehouden. De politie is zelfde straat opgegaan en deelde 2.500 folders uit waarin getuigen worden opgeroepen. Het lijk werd zondagmiddag 14 augustus door spelende kinderen ontdekt in een put op een voormalig slachthuisterrein. Volgens de politie zwierf de wouw vaak rond in Hoog Catharijne waar ze met jun kies optrok. justitie onzorgvuldig, volgens Ombudsman 1 laren gpd enjustitie is niet zorgvuldig ge weest in de afhandeling van de asielaanvragen van 37 Bosniërs uit asielzoekerscentrum Crailo. De 37 moesten zeker een jaar of neilanger wachten op antwoord, een Dat heeft de Nationale Om- ndibüdsman gisteren gezegd. De Bosniërs dienden hun asielver- iaaltoek vorig jaar tussen 15 april en 13 augustus in. Op 30 maart 1994 diende het Buro voor Rechtshulp bij de Ombudsman ng- een klacht in omdat het zolang duurde. s. Justitie maakte zijn excuus en dat er een achterstand boiwas door het groeiend aantal t ri- asielaanvragen en personeelste- jkorten. Inmiddels zijn er meer d.'-'ambtenaren aangesteld bij de Immigratie- en Naturalisatie dienst die de asielaanwagen be oordelen. Volgens Justitie is de asielprocedure zo aangepast dai er meer aanvragen kunnen wor den behandeld. De Ombudsman begrijpt da de stijging van het aantal asiel aanwagen voor problemen zorgt, maar zorgvuldig over heidsoptreden vereist ook dat op verzoeken en brieven van burgers binnen een redelijke termijn wordt beslist. Als dat niet lukt, moet tussentijds be richt worden gestuurd. Volgens een woordvoerder van het Amsterdamse Buro voor Rechtshulp had een aantal asielzoekers tot op gisteren nog steeds geen zekerheid over hun aanwaag. Hoeveel dat er zijn, weet het bureau niet. 'Vliegende brigades vangen 5.000 illegalen' den haag gpd De vliegende brigades van de marechaussee, die achter de grens illegale grensoverschrij- ders moeten opsporen, zijn suc cesvol want ze hebben sinds mei al 170.000 weemdelingen gecontroleerd. Onder hen zaten 5.000 illegalen. Dat heeft briga de-generaal Roos gisteravond voor de NCRV-televisie gezegd. Het Mobiele Toezicht Vreem delingen (MTV), zoals de briga des officieel heten, opereren op twaalf plaatsen achter de grens. Volgens Roos gaat er 'een grote preventieve werking' van de controles uit. ,,Als men weet dat het binnenkomen van Neder land gepaard gaat met een reële kans op controle, zal een aantal mensen liever niet deze kant op komen", verwacht hij. Illegalen zonder geldige papieren wor den meteen uitgezet naar België of Duitsland. De vliegende brigades zijn ontstaan na het Akkoord van Schengen, waarbij de binnengrenzen van de lan den van de Europese Gemeen schap wegvielen. Vergelijking van verzekeringen per computerprogram den haag anp De Consumentenbond heeft een computerprogramma ont wikkeld om mensen te helpen bij de keuze van een ziektekos tenverzekering. Het treedt 1 september in werking, zo maak te de bond gisteren bekend. Premies van ziektekostenver zekeringen kunnen per gezins situatie en polis honderden tot duizenden guldens per jaar ver schillen. Voor diegenen die per 1 januari naar een andere maat schappij kunnen overstappen of die uit het ziekenfonds moeten, is het raadzaam goed uit te zoe ken welke verzekeringsmaat schappij het beste pakket biedt tegen de laagste premie. Dat moet wel op korte ter mijn gebeuren. Verzekeringen die 1 januari aflopen worden stilzwijgend verlengd als ze niet voor 1 oktober of 1 november zijn opgezegd. Iedere verzekering heeft haar eigen voorwaarden. De ene maatschappij vergoedt zaken als fysiotherapie, alternatieve geneeswijzen en kraamzorg vol ledig, terwijl andere maar tot een maximaal bedrag of hele maal niets vergoeden. Ook de premies kunnen aardig ver schillen, zowel tussen maat schappijen als personen onder ling. Aangezien het praktisch onmogelijk is dat zelf op een rij tje te zeften, heeft de Consu mentenbond een geautomati seerd adviseringssysteem ont worpen. Landmacht bestelt 288 verkenningsvoertuigen utrecht anp De Koninklijke Landmacht bestelt binnenkort 288 nieu we verkenningsvoertuigen bij DAF Special Products. Met de order is tweehonderd miljoen gulden gemoeid. Het is voor DAF Special Products de grootste order sinds het bedrijf los kwam van DAF Trucks. den haag gpd Hoewel het ministerie van De fensie de order bevestigt, wordt in het nieuwe regeerakkoord gezegd dat de aanschaf van nieuw materieel niet doorgaat of op zijn minst wordt uitge steld. Het nieuwe voertuig dat bij DAF 'LVB' wordt genoemd, is bedoeld voor snelle verken ningsoperaties. ,,Dan moet je dus aan een voertuig denken dat snel is, stil is, en dat niet op valt. Dat betekent dat zo'n voer tuig laag moet zijn", vertelt J.P. van Leeuwen, een van de twee directeuren van DAF SP. Volgens Van Leeuwen bereikt het nieuwe voertuig op de ver harde weg en op zandvlakten makkelijk honderd kilometer per uur. Daarbij maakt de LVB, geschikt voor drie beman ningsleden, minder lawaai dan een normale vrachtwagen. Nadat DAF Trucks maart vo rig jaar na een geslaagde red dingsoperatie verder ging, bleef de special products-divisie, waar naast legervoertuigen bij voorbeeld ook landingsgestellen gemaakt worden, in financiële problemen. Pas halverwege vo rig jaar maakte het bedrijf een nieuwe start, nu helemaal los van DAF Trucks. Voor de ontwikkeling van het nieuwe voertuig heeft DAF een Duitse partner gezocht, Weg- mann, in het Duitse Kassei. Die samenwerking beviel volgens directeur Van Leeuwen uitste kend. ..Wegmann is vooral goed in het verkenningsdeel, terwijl DAF goed is in het voertuig deel. Dat vult elkaar goed aan". Bovendien is het Duitse leger ook op zoek naar 168 verken ningsvoertuigen. Mocht de DAF-Wegmann-combinatie die order ook binnen slepen, dan zou de totale opdracht voor DAF oplopen tot 500 miljoen. Uroloog Dik die een maand ge leden in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht de penis van een militair vier centimeter langer heeft gemaakt, is buiten zijn boekje gegaan. Dat hebben de directie en medische staf van het ziekenhuis gezegd. Voor de arts heeft zijn operatie geen ver dere consequenties. De uroloog paste een maand geleden een in Nederland onge bruikelijk techniek toe. Hij ver lengde de penis van de soldaat door het lichaamsdeel 'uit te graven'. Het deel dat in de buik holte verscholen ging, werd zichtbaar, waardoor de penis acht in plaats van vier centime ter werd. Volgens de arts leed de man psychisch onder zijn kleine pe nis en is hij zeer tevreden met het resultaat van de operatie. De arts zocht uitgebreid de pu bliciteit. De ziekenhuisdirectie is niet blij met de operatie. Vol gens Defensie (waartoe het zie kenhuis behoort) heeft de arts zich niet aan de procedure ge houden. De operatie had eerst vw '■ï=- <v--. voorgelegd moeten worden aan de ethische commissie van het ziekenhuis. Dat de arts dat niet heeft ge daan, is volgens de woordvoer der geen boze opzet, maar een kwestie van verschil van inzicht. Om die reden volgen geen maatregelen tegen de arts. Het ziekenhuis voelt er niets voor om het centrum voor pe- nisverlengende operaties te worden. ..Wij voeren een be houdend beleid en willen niet voorop lopen met dit soort ope raties. We wachten in zulke si tuaties liever de ontwikkelingen elders af." Het ziekenhuis, dat alleen militairen mag behande len, heeft tot nu toe geen nieu we verzoeken gekregen. Dr. K. Marck, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Plastische en Reconstructieve Chirurgie, vergelijkt de penis- verlengende operatie met borst- vergrotende operaties bij vrou wen. Daar geldt 'psychisch dis functioneren' als belangrijkste criterium, kortom ernstig psy chisch lijden onder de 'mismaaktheid'. 'Nederland geen Frau Antje die drugs aanbiedt' eindhoven anp Nederland moet zich niet pre senteren als een land waar blo wen, snuiven en spuiten nor maal is. De uitstraling van ons land mag er niet een zijn van een Frau Antje die behalve kaas ook drugs in de aanbieding heeft. Dat heeft voormalig minister van justitie Hirsch Ballin, nu Tweede Kamerlid, gisteren ge zegd in een toespraak bij de universiteit van Eindhoven. Op de eerste dag van de regering- Kok hield hij een vurig betoog overcriminaliteitsbestrijding. Het pleidooi van de CDA'er leek vooral bestemd voor de oren van de nieuwe justitie-mi nister Sorgdrager. Van deze D66-juriste is bekend dat zij druggebruik uit het strafrecht wil halen. In een reactie op zijn woorden zei Sorgdrager gisteren bij de televisiepresentatie van het kabinet dat zij bovenal een open discussie over het onder werp wildé bevorderen. Hirsch Ballin ziet een groot gevaar in het vrijgeven van soft drugs, omdat de misdaad zich volgens hem dan nog meer gaat concentreren op heroïne- en cocaïnehandel. Volgens hem is het tolerante 'coffeshopbeleid' nu al volledig uit de hand gelo pen. Hirsch Ballin kritiseerde de Almelose rechter die onlangs heeft uitgesproken dat Duitse drugtoeristen niet mogen wor den geweigerd. DEN HAAG ANP De helft van de Nederlandse kiezers heeft 'weinig vertrouwen' in het nieuwe paarse kabinet. 43 Procent heeft daarentegen 'veel vertrouwen' in het gisteren beëdigde kabi net. Dat blijkt uit een enquête onder ruim zevenhonderd Nederlanders van bureau In terview, in opdracht van het ANP en de ac tualiteitenrubriek Nova. Met name D66- en PvdA-kiezers hebben veel vertrouwen in paars (ruim twee derde); bij de WD zijn de meningen sterk verdeeld (ongeveer de helft heeft veel vertrouwen). Bij CDA-kiezers is het vertrouwen het laagst (slechts dertig procent). Kok blijft van de politieke leiders het po pulairst bij de kiezers. Bijna twee derde van hen heeft veel vertrouwen in de nieuwe mi nister-president. Bij de eigen PvdA-aan- hang scoort Kok 85 procent, bij de WD al tijd nog 57. Van Mierlo is met 59 procent een goede tweede, waarbij opvalt dat hij onder de CDA-stemmers het minst popu lair is van de politieke leiders. De nieuwe PvdA-fractievoorzitter Wallage geniet het vertrouwen van 46 procent van het electoraat, WD-leider Bolkestein doet daar met 44 procent weinig voor onder. De nieuwe fractievoorzitter van het CDA, oud-staatssecretaris Heerma, is bij veertig procent van de ondervraagden onbekend en geniet het vertrouwen van slechts 31 procent van de kiezers. De uit Friesland af komstige Heerma scoort goed in het noor den en slecht in de grote steden. In het zui den is zijn populariteit gemiddeld. De meeste Nederlanders, 57 procent, vin den dat Heerma's voorganger Brinkman vorige week terecht is opgestapt, 37 procent is van mening dat hijfractievoorzitter had kunnen blijven. Van de CDA-stemmers is daarentegen 56 procent van mening dat Brinkman had kunnen blijven. TILBURG GPD en West-Brabant in zijn nota over computercriminaliteit die binnenkort door alle 26 korpschefs wordt besproken. Hij wil een half miljard om aan de praktijken een einde te ma ken. Voor dat geld wil hij onder andere cryptofoons kopen. Dat zijn apparaten die telefoon- en computercommunicatie vervor men zodat ze voor luistervinken niet meer te volgen is. Criminelen hebben toegang lot politiecomputers en andere ge voelige informatie. Hackers (computerkrakers) bieden in formatie over onder meer op sporingsregisters te koop aan. Ook informatie via normale te lefoonlijnen komt in verkeerde handen. Dat schrijft korpschef B. Lut- ken van de politie in Midden- z paKKen a«r *ar 2.58 Het parool normaal blijven id#; CdZaanse snijder, wit, bruin J24IJ of - volkoren 1255], heel l.Oy ?e-Appelsientje, 'e i - 2 pakken 1 liter DEN HAAG VERVOLG VOORPAGINA ".°j* Ctl Huzarensalade, n -jn bak 1 kilo Z./y eef Cd Bordeaux, sjw rood 15S51 of wit (M5J, fles 0.75 liter icic'Uit de diepvries: 01a Magnums, ,eel>J wit, bruin 14S9], amandel of /I /lO net' pecan 1549), 3 stuks ®®s® ^.4" gst- 'O0\, i oktober a.s.. Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij... den ectf A do* iirtf- Kollumer kaas 48+, per 500 gram Unox Knaks, blikje 10 stuks, 200 gram ïsci. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 augustus ai. H's Lands grootste kruidenier '"blijft op de kleintjes letten. JSSS Gewoon doen en normaal blij ven, leek het parool van de meeste bewindslieden. Van het woord excellentie, moet vice- premier Hans Dijkstal (WD) niets hebben. Voor zijn chauf feur is hij al gewoon Hans. Maar zijn nieuwe secretaresse, die er al vijfentwintig jaar zit, heeft hij nog niet zover gekregen. Dijk stal wil het gesprek vooral op jij en jou-niveau houden. „Ik be groet iedereen maar meteen heel gewoon, dan gaan ze ten minste ook niet met excellentie beginnen en zo." Ook minister Ad Melkert van sociale zaken is de kwaadste niet. Hij is de afgelopen dagen steevast geportretteerd als een wat vroegoude. zure man. Maar de glimlach was gisteravond niet van zijn gezicht te slaan. Melkert: „Ik heb mezelf altijd al goed als een karikatuur kunnen presenteren". Een andere PvdA'er, Willem Vermeend, moet staatssecreta ris Marius van Amelsvoort op fi nanciën doen vergeten. Hij is daar al druk mee bezig. Eerste prioriteit: een andere invulling vinden voor de bezuiniging van 400 miljoen op de bedrijfs- spaarregeling die hij zelf als ka merlid bedacht heeft. „Ik heb de oplossing nog niet gevonden, maar ik kom wel op iets", aldus de Willy Wortel in belasting- land. Hij verheugt zich op al die bekende gezichten op financi ën. Niet alleen was al hij kind aan huis op het ministerie, daarnaast heeft de helft van de ambtenaren nog bij hem in de collegebanken gezeten. Dat hij zijn baantje als hoogleraar heeft moeten opgeven, doet hem overigens wel een tikje pijn. En daar was ook ex-informa teur Gijs van Aardenne, ook al werd hij géén minister. Aan de vele verslaggevers die het hem vroegen zegt hij nog maar eens lang en diep tc hebben nage dacht toen hij door Bolkestein werd gevraagd voor Financiën. Maar ja, hij is nu 64 en dus 68 als het kabinet de rit uitzit 'en dan kan je werkkracht toch iets je minder zijn geworden'. Bo vendien wil zijn vrouw hem wat vaker zien dan alleen in het weekeinde en is Zalm een goe de vervanger. Maar vier jaar ge leden zou niets Van Aardenne hebben weerhouden. En terwijl de nieuwe land bouwminister Van Aartsen een ieder vertelt dat zijn eerste ge sprek met de boerenvertegen- woordigers 'in een ontspannen sfeer' is verlopen, dwaalt D66- staatssecretaris Tommei (VROM) nog steeds rond met een hemelse glimlach. Hij ge niet met volle teugen van het feit dat hij nu mag gaan bestu ren. „Ik was toch wel teleurge steld geweest, als ik kamerlid had moeten blijven". De nieuwe staatssecretaris had al niet eens meer een agen da bij de hand. Daar heeft hij nu een secretaresse voor. „Alles wordt voor me geregeld. Ik kreeg gisteren opeens te horen dat ik hier vanavond heen moest". Acht bijbanen moet Tommei opgeven, waaronder het voorzitterschap van de Ko ninklijke Nederlandse Schaak bond. Gefluisterd wordt dat Frank de Grave (de Amsterdam se WD-wethouder die het mi nisterschap op financiën heeft geweigerd vanwege zijn gezin) hoge ogen gooit om hem op te volgen. DEN HAAG ANP jaar vroeg naar Sociale Zaken te gaan". Wel gaf Kok toe dat het lang niet altijd eenvoudig was goede kandidaat-ministers te vinden. Zo waren er mensen, aldus Kok, die het salaris te laag vonden. Kok: „We leven in een merk waardige tijd. Er is aan de ene kant kritiek op extra toeslagen voor ambtenaren, maar aan de andere kant blijkt dat men in het bedrijfsleven twee, drie of zelfs vijf maal meer verdient voor een baan met minder ver antwoordelijkheden en minder last van publieke aandacht." En toen was het tijd voor een bezoek aan het Torentje om van Lubbers 'het estafettestokje over te nemen', zoals Kok zelf zei. Bij hun jarenlange samen werking stond Kok uitvoerig stil. Tijdens het eerste kabinet-Lub- bers kenden de twee elkaar om dat Kok toen voorzitter was van de FNV, tijdens Lubbers-2 was Kok oppositieleider en bij Lub- bers-3 vice-premier. En 'zonder in gemeenplaatsen te vervallen' wilde Kok toch even kwijt dat hij 'met bewondering en res pect' terugkeek op de vaardig heden en prestaties van zijn voorganger. „Ik hoop dat ik in zijn voetsporen kan treden". „Ik geef het woord aan de mi nister-president." Wat voor de woordvoerder van de premier een gewone uitspraak is, was voor Wim Kok nog erg wennen. Na afloop van de eerste verga dering van zijn ploeg gistermor gen zei hij 'een beetje duizelig' te zijn van het idee dat hij nu premier is. Een premier voor 'alle inwo ners van Nederland' wil hij zijn. Ook voor wie niet op hem stem de, ook voor wie op geen van de drie partijen stemde die dit ka binet vormen en ook voor de niet-Nederlanders die 'samen met ons onze kleurrijke samen leving vorm willen geven'. Van belang voor het toch vrij onge wone kabinet is volgens Kok het ontstaan van een teamgeest. Ministers en staatssecretarissen mogen zich met eikaars beleids terrein bemoeien, zo is afge sproken. Daarom vond Kok het ook geen probleem dat sommi ge bewindslieden, zoals minis ter Van Aartsen van landbouw en staatssecretaris Van Dok-van Weele van economische zaken, geen ervaring op hun beleids terrein hebben. Bovendien: „Dat had staatssecretaris Walla ge ook niet toen ik hem vorig

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3