'Bloedend op straat staan is niet strafbaar' i Verbruikersraad van energiebedrijf lijkt een zoethoudertje I Feiten &Meningen Na de bloemen en de thee kan 'de hel losbreken' Jurist op bres voo bomen en struike DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Donderdag en vrijdag waren de dagen van de felicitiaties en de bloemen voor de nieuwbakken bewindslieden. Maandag stond er nog een kopje thee voor ze klaar bij de majesteit, maar vandaag is het feest af gelopen. „De hel kan losbreken", waar schuwde beoogd premier Kok al toen hij enkele weken geleden zijn concept-regeer akkoord het licht deed zien. Onderwijsminister Ritzen, alleen herbe noemd omdat er niemand anders te verzin nen was, moet anderhalf miljard op de stu diefinanciering gaan bezuinigen. Op Bin nenlandse Zaken krijgt Dijkstal alle boze rijksambtenaren en politieagenten bij zich op de stoep, omdat hij hun VUT moet af schaffen en op hun wachtgelden moet inte ren. De iele Voorhoeve moet de krijgsmacht honderden miljoenen aan nieuwe bezuini gingen door de strot zien te duwen. Sorg- drager op Justitie krijgt weliswaar wat meer geld voor cellen en justitiepersoneel, maar haar wacht tevens een oorlog tegen de op rukkende georganiseerde criminaliteit. En dat met opsporings- en vervolgingso'rgani- saties die vooral de strijd met zichzelf heb ben aangebonden. Dan is er nog Melkert, die er nu al ouder uitziet dan de 38 jaren die hij is, en moet vrezen dat hij binnen de kortste keren als een VUT-gerechtigde zal ogen. Hij moet de sociale zekerheid grondig verbouwen en daar een miljard of acht aan over te hou den. Niet alleen de samenleving zal het kabi net voor grote problemen stellen. Ook wor den gevechten met de Tweede Kamer vef- wacht. Het lijkt er namelijk op dat de grote wollen deken waaronder premier Lubbers tegenstellingen tussen partijen in zijn kabi net en in de Kamer verdoezelde, met hem zelf uit het Torentje is verdwenen. Het weg poetsen van tegenstellingen tussen PvdA en WD zal ook geen zin hebben: daarvoor zijn ze eenvoudigweg te groot. Bolkestein, Wallage en Van Mierlo heb ben niet voor niets duidelijk gemaakt dat er de komende periode meer vuurwerk van de Kamer valt te verwachten. Het dualisme, een onafhankelijker opstelling van de Ka merfracties tegenover het kabinet, moet worden hersteld. Het lijkt waarschijnlijk dat de betrokken partijen daar niet eens veel moeite voor hoeven te doen. Zo wees Van Mierlo er deze week op, dat in tegenstelling tot het verle den, voortaan drie partijen nodig zullen zijn voor het verkrijgen van een meerderheid. „Er zal veel meer mobiliteit in de stemver houdingen komen, er zal vaker hoofdelijk moeten worden gestemd. Dat maakt het parlementaire werk veel interessanter." Van Mierlo beseft ook dat hier tevens een gevaar ligt voor het voortbestaan van de coalitie. Maar misschien, mijmerde Van Mierlo hoopvol, 'dat de kracht van de argumenta tie in de plaats komt van de blinde afspraak en de macht van de gewoonte'. Wallage zei het zo: „Dualisme: Ja. Het is heel belangrijk dat de fracties meer tot hun recht komen, en dat debatten niet bij voor baat worden afgegrendeld." De risico's voor de coalitie zijn groot. Want niet alleen is lang niet alles in het re geerakkoord geregeld, het akkoord zelf be vat eveneens verschillende elementen die de samenwerking tussen de partijen onder grote druk kunnen zetten. Moeten bijvoor beeld, na onderzoek, de uitgaven voor ont wikkelingssamenwerking omhoog of juist omlaag? Kan er niet minder bezuinigd wor den op Defensie als een inventarisatie daar toe aanleiding zou geven? Volop landmijnen op de route dus, maar voor zwartgalligheid hoeden de paarse partners zich vooralsnog. Want hoop doet leven, en tegenover de talloze bedreigingen, staan roosldeurige economische verwach tingen. den haag harm harkema Agenten VS blij met fiat Huis van Afgevaardigden voor misdaadwet Nonchalant slingert hij zich door het drukke binnenstadsverkeer. Het centrum van Boston heeft voor hem geen geheimen. Iedere bedelaar en zwerver kent hij. „Ik laat ze gaan. Pas als ze zich gaan opdringen, kom ik in actie." Politieagent Bob Rosado boft. Hij is momenteel ingedeeld in district A, de binnenstad. „Hier gebeurt weinig. Af en toe een roofoverval, een inbraak, soms een vechtpartij. Maar dat is niks vergeleken bij de wijken Mattapan, Dorchester en vooral Roxbury. Daar is het echt oorlog. Om de dag is er wel een dode." Rosado kent de wijken. Vier jaar was hij ingedeeld bij de narcoti ca-brigade als undercover agent, die moest zien te infiltre ren in de georganiseerde mis daad. Hij is er zonder kleer scheuren van af gekomen, al heeft hij af en toe nog last van zijn hand die bij een afrekening in het 'milieu' gebroken werd. Een bedrijfsongevalletje. Net als in andere Amerikaanse steden neemt de misdaad in Boston snel toe. Hoofdcommis saris Robert Rufo schudt mis moedig zijn hoofd. Vooral de criminaliteit onder jongeren baart hem zorgen. „We hebben in Boston de afgelopen drie jaar het aantal gewelddaden waarbij jongeren betrokken waren, zien groeien met 85 procent. Een derde van alle dodelijke slacht offers was jonger dan twintig jaar. Zes waren zelfs nog geen tien jaar." Iedereen in de VS -mag volgens de Grondwet een vuurwapen hebben. Maar er gaan steeds meer stemmen op om die be paling te schrappen. Officier van justitie Ralph Martin: „Het is toch van de gekke dat je op vliegvelden en bij regeringsge bouwen gecontroleerd wordt op wapenbezit, terwijl het de gewoonste zaak van de wereld lijkt te zijn dat kinderen met een geladen pistool naar school gaan. Je weet immers nooit wat er kan gebeuren. Ik heb daarom onlangs voorgesteld om een metaaldetector bij iedere school te plaatsen. Het is de enige ma nier om greep op de situatie te krijgen. En ik heb goede'höop dat mijn voorstel door de ge meenteraad wordt overgeno men." Zaterdagochtend in district A. Op het bureau in Sudbury Street is het ongebruikelijk stil. Wachtcommandant Paul Ivens loopt de cellen langs. „Ik weet niet wat er aan de hand is, maar we hebben vanochtend maar één arrestant. Anders zit het hier propvol en weten we ons geen raad waar we de lui moe ten onderbrengen. Het nieuws dat het Huis van Af gevaardigden in meerderheid akkoord is gegaan met het aan gepaste voorstel van president Clinton om 28 miljard dollar uit te trekken voor misdaadbestrij ding, wordt met instemmend gegrom begroet in Sudbury Street. „Als het tenminste ook betekent dat wij er meer men sen bij krijgen." Vijfjaar geleden telde het korps negenhonderd agenten méér dan nu terwijl de misdaad schrikbarend is toegenomen. Meer cellen, meer agenten, strengere straffen dat is vol gens hoofdcommissaris Rufo en officier van justitie Martin de beste manier om de misdaad te lijf te gaan. De arts Eli Newberger van het kinderziekenhuis in Boston is wat genuanceerder. Hij is een' van de sprekers 's avonds Op een buurtbijeenkomst over misdaadbestrijding. Newberger pleit voor een genuanceerd be leid: strenger straffen maar te gelijkertijd de vele kansloze jon geren een nieuw perspectief bieden. „Je kunt niet ontkennen dat toenemend racisme en de groter wordende kloof tussen arm en rijk factoren zijn die de groei van de misdaad mede ver klaren", redeneert hij. Newberger wordt vanuit de zaal gesteund door een dubieuze coalitie van hemelbestormers en oude hippies en fel aange vallen door ouderen die zeggen 's avonds niet meer over straat te durven gaan. Een muziek-le- rares oppert dat ieder kind weer vroegtijdig een instrument moet leren bespelen. Zij denkt dat muziek een afdoend wapen tegen criminaliteit zal zijn. Volgens Roy Turner van de an- ti-armoedegroeperingABCD (Action for Boston Community Development) gaat het maar om twee dingen: om drugs en om armoede. Je kunt niet ont kennen dat de armoede onder niet-blanken het grootst is. Je kunt óók niet ontkennen dat de criminaliteit in die groep het meest voorkomt." Turner richt zijn aandacht voor al op jonge mannen tussen de 18 en 25 jaar, zwarten, Hispa- nics en Aziaten. „Een vergeten groep in Boston want alle aan dacht richt zich momenteel op vrouwen. Terwijl de meeste misdaden worden gepleegd door mannen." Het belangrijk ste vindt Turner dat zijn jon gens eindelijk eens fatsoenlijk onderwijs krijgen. „Het gaat er vooral om, dat hen weer wat perspectief wordt geboden." Politieagent Bob Rosado vindt het allemaal best. „Ik ga er voorlopig nog van uit dat ik boeven moet vangen. Wat moet ik met pleidooien om heroïne vrij te geven? Als ik moet kiezen tussen het jagen op criminelen en het behandelen van zom bies, dan weet ik het wel. Heroï ne net zo behandelen als siga retten? Ik moet er niet aan den ken. Trouwens, de plekken waar we moeten zoeken, zijn bekend. In Chinatown heb ik geen problemen. In de Italiaan se wijk is de agent de laatste die er bij wordt gehaald als er een vechtpartij is. Ik maakte het laatst mee: twee kerels waren elkaar aan het aftuigen. Ik ga er op af. Heeft u hulp nodig, moet ik een ziekenwagen bellen? Ze kijken me aan: niks aan de hand agent, zeggen ze. Ik kon niks doen. Het is namelijk niet strafbaar om bloedend als een rund op de hoek van een straat te staan." boston henk glimmerveen hai B jspi 't Een behoorlijke boom doet al gauw tieni tot twintigduizend gulden en de auto mobilist die er een omver rijdt, krijgt steeds vaker de rekening gepresenteenj Boomjurist mr. B. Visser uit het Gelderj Westervoort vindt dat een goede zaak. „Als je vroeger tegen een boom knalde, was dat zonde van de auto en pech voo i de boom. Tegenwoordig zijn de eigena ren zich meer bewust van de waarde v; een boom. Je verzorgt hem jaar in jaar uit en als hij verloren gaat, is die investi ring verloren", zo betoogt Visser. De 30-jarige Visser heeft zich gespecial seerd in de juridische aspecten van bO' men en struiken en runt sinds begin vo rig jaar een eigen praktijk. Hij helpt pai ticulieren, gemeenten en beheerders v« bossen en landgoederen en verzeke ringsmaatschappijen om oplossingen t vinden voor de problemen waaraan tot voor kort werd voorbijgegaan. In de jaren tachtig begonnen gemeente schade aan bomen te verhalen, tegen- woordig is dat vrij normaal. De hoogte van de schade die wordt geclaimd, is oi der meer gebaseerd op de ouderdom v; een boom en de kosten van onderhoud „Het maakt nogal wat uit of je een mo numentale boom vernielt of een boom pje dat net is geplant. Vergelijk dat maa met een aanrijding met een lelijk eendji of met een Rolls Royce." Uitgangspunt is de marktwaarde. Voor een boompje van een paar jaar is die ge makkelijk vast te stellen, daar hangt het prijskaartje van de kweker bij wijze van spreken nog aan. Voor oudere bomen ii het een stuk lastiger. Als de boom niet groot is, kun je uitrekenen wat het kost om hem te vervangen. Bij hele grote bo men kan dat natuurlijk niet. Visser begon in zijn studietijd in Gronin gen uit idealisme al met het adviseren van milieuvriendelijke bedrijfjes. Die zij met vallen en opstaan wat efficiënter gaan draaien. „Ze zijn professioneler ge worden en daarin ben ik meegegroeid.'' In diezelfde periode begonnen gemeen ten en andere overheden de waarde in zien van bossen en andere natuurgebie den. In geschillen met burgers, en bij schade, ontstond behoefte die waarde ii geld uit te drukken. Sindsdien sturen meenten met grote regelmaat rekenin gen wanneer een boom bezwijkt en moet worden vervangen. Verzekeraars kijken al niet meer op van bedragen die oplopen tot enkele tienduizenden gul dens. Ook particulieren kloppen bij de boomj T jurist aan, hoewel Visser zich realiseert j Jll dat een particulier niet zo snel naar eer^ gespecialiseerd jurist rent om zijn gelijkf A te halen. De Bomenstichting in Utrecht) M waarvoor hij als adviseur werkt, is dan een beter alternatief. -j'i Bomen zelf richten ook nogal eens schqkJ de aan. Een boom die omwaait of takkeif. verliest, kan de eigenaar onaangenaam |lari verrassen. Storm is in ons land geen ab-j normaal verschijsel, vindt de rechter, en Jusi een beroep op overmacht wordt maar zelden gehonoreerd. „Een boom moet zeker windkracht tien kunnen weer staan", zegt Visser. Een eigenaar is dus verplicht zijn bomeijlan; goed te onderhouden en ten minste een keer per jaar te controleren op uitwendi ge gebreken. De gemeente Den Haag 70.000 bomen heeft hiervoor speciaa iemand in dienst. De nieuwe inzichten van de bosbeheer- ders in ons land om oude wrakke bometiRec gewoon te laten staan omdat ze belang rijk zijn voor insekten en vogels, heeft i gevolgen voor de veiligheid in het bos. F Visser tilt daar niet al te zwaar aan. „Wiéver van het pad af gaat en midden in het boiwaï gaat wandelen, loopt nu eenmaal het ri-nasii sico dat hij een tak op zijn kop krijgt. kor Nou, danheeft-ie gewoon pech gehad.'IHm westervoort theo haerkens dui Een schoonheidsfoutje noemde de directie van NUON, het energiebedrijf voor Gelderland, Friesland en Flevoland het. Was er extern al een storm van kri tiek losgebarsten over het be sluit de voetbalclub Vitesse voor een miljoen gulden te sponso ren, bleken ze hun eigen ver bruikersraden nog niet eens te hebben ingelicht. Het gevolg was een flinke hoe veelheid kwaaie koppen, want NUON kent maar liefst zes ver bruikersraden. De directie be loofde beterschap, maar het kwaad was geschied. Nog een voorbeeld. Kleinver bruikers betalen 0,4 cent per ki lowatt extra voor het Milieuac tieplan (MAP). Met dat geld moet het bedrijf maatregelen treffen die leiden tot energiebe sparing. De directie van de PNEM, het energiebedrijf in Noord-Brabant, gaf daar echter een geheel andere invulling aan. De miljoenen worden aan gewend om vervuilde bodems schoon te maken. Dat heeft met energie besparen uiteraard bar weinig van doen, maar nie mand heeft PNEM tot de orde geroepen. Beide zaken geven weer dat de 'beleidsruimte' van directies van energiebedrijven vandaag de dag veel groter is dan in de tijd dat de overheden het nog voor het zeggen hadden. De vraag die zich opdringt: is de democratische controle van de ze gemeenschapsvoorziening nog wel voldoende gewaar borgd? Vroeger lag het primaat bij de gemeenteraad of Provinciale Staten. Na de verzelfstandiging zijn de overheden nog aandeel houder in het energiebedrijf, maar zijn ze 'slechts' door een wethouder of gedeputeerde ver tegenwoordigd in de Raad van Commissarissen. In die hoeda nigheid is het hun taak de be langen van het bedrijf te behar tigen. Deze belangen komen echter niet altijd overeen met die van gemeenten en provin cies. Het kan voorkomen dat een wethouder als commissaris beslissingen moet nemen, waar hij als bestuurder juist moeite mee heeft. De helft van de energiebedrij ven beschikt momenteel over een verbruikersraad, dan wel klantenpanel of consumenten- raad. In zeker opzicht proberen de ondernemingen hiermee het begrip democratische controle wat inhoud te geven. De bedoe ling is om de verbruikers, groot en klein, enige inspraak te ge ven. Naast leden op persoonlij ke titel heeft een bont gezel schap zitting in de raden: verte genwoordigers van de ouderen bonden, provinciale vrouwenra den, woonbonden, consumen tenorganisaties, werkgeversor ganisaties. Een mooie manier om aan de weet te komen wat er leeft on der het volk, zo verklaren de voorstanders. Niet meer dan een zoethoudertje, beweren cy nici. Want de leden van de di verse raden mogen zich over di verse onderwerpen het hoofd breken, als 't er om spant heb ben ze in feite niets te vertellen. Het past natuurlijk prachtig in de tijdgeest. Overheden die te rugtreden en de zaken over doen aan 'de markt'. Besturen op afstand is immers het tover middel. Niet te veel overheids bemoeienis, dat houdt de boel maar op. Misschien dat de stroomvoor ziening goed geregeld was, maar de structuren van vroeger zijn toch niet toereikend voor de Uitdagingen Van Deze Tijd: een geliberaliseerd Europa met nieuwe markten, nieuwe klan ten, nieuwe produkten. Zoiets kun je toch niet aan ambtena ren overlaten, hoor je tussen de regels door. Door vriend en vijand wordt er kend dat de electriciteitsbedrij- ven bedrijfsmatiger en goedko per kunnen werken. Maar als daar tegenover staat dat de ge meenschap over zo'n belangrij ke voorziening amper meer zeggenschap heeft terwijl ze wel de investeringen heeft be taald dan is die prijs voor sommigen te hoog. P. Aubert, PvdA-fractieleider in Rotterdam en werkzaam bij de Algemene Energie Raad (AER), bijvoor beeld vindt dat het versprei dingsgebied van de bedrijven moet overeenkomen met de ge meente- dan wel provinciegren zen. „Anders valt er een demo cratisch gat", zo meent hij. Nu de electriciteitsprijzen zo laag zijn, is er wellicht voor het grote publiek nog weinig aan de hand. Maar eens zal dat veran deren, waarschuwt Aubert. „En reken er dan maar niet op dat met die bedrijven zo makkelijk afspraken te maken zijn over schuldsanering. Bovendien staan de woonlastencomités dan bij de gemeente op de stoep. Niet bij de directeur van het energiebedrijf. Maar er zijn lichtpuntjes. Ener giebedrijf EDON, actief in Gro ningen, Drente, Overijssel en Noordoostpolder, heeft de vak groep staatsrecht van de Gro ninger universiteit een onder zoek laten verrichten naar de wijze waarop gemeenten en provincies meer bij de EDON betrokken zouden kunnen wor den. Dat moet geschieden zon der afbreuk te doen aan 'de be drijfsmatige doelmatigheid'. Het bedrijf zou een meerjaren- beleidsplan moeten opstellen en voorafgaand daaraan moe ten gemeenten (immers aan deelhouders) worden geraad pleegd. Prof. Elzinga, leider van het onderzoek, vindt consultatie van de gemeenten vooral be langrijk omdat de energiebe drijven zich steeds nadrukkelij ker manifesteren op het gebied van risicodragende activiteiten zoals afvalverwerking en tele communicatie. „Dat zijn toch gevoelige zaken waarbij het goed is dat ook de gemeenten een vinger aan de pols houden. Daarmee kun je wellicht moge lijke blunders voorkomen." Volgens hem hebben directie en de Raad van Commissarissen het uiteindelijk voor het zeggen bij zaken als de doelmatigheid van het bedrijf. En niet de aan deelhouders. Toch betekent in voering van de voorstellen extra 'pottelajkers'. Elzinga beaamt dat, maar verwacht dat zijn sug gesties toch wel overgenomen gaan worden. „Je kunt de ge meenteraad toch maar beter de mond gunnen. Dan weetje wat er leeft, daar kun je je voordeel mee doen." it Adviezen zoals die van Elzingm zullen niet overal met gejuicj. worden ontvangen. Werkge- - versorganisaties bijvoorbeeld bi willen meer 'vrije' commissalv. sen uit het bedrijfsleven in plaats van 'politieke' toezicht jij houders. Het lijkt er op dat overhedenj zelf ook niet zo rouwig zijn oi het verlies van 'hun' energiel drijf. Althans: ze wekken nieti indruk dat ze hechten aan eejr belangrijke stem in het kapitM) Toen de fusie tussen de PGEMb (Gelderland en Flevoland) en PEB (Friesland) tot NUON a de orde was, gaf de provincie; Friesland de voorkeur aan eej extra zak geld in plaats van e groter aandeel en meer z schap. Je moet de invloed die gemei ten hebben uitgeoefend ookfl slist niet overdrijven, relative!' F. Rooijers, hoofdenergievoop. ziening van het Centrum voop e. Energiebesparing en Schone; Technologie. „Er was veel oni- kunde. De meeste raadsleden hadden er absoluut geen kaapJ van gegeten." Maar de voorstanders van mT' politieke controle op de elect! citeitsbedrijven laten zich doe dat argument niet weerhoudt Ze zijn van mening dat het doen en laten van de beslisser) kritisch moet worden gevolgd**» Het lijkt er echter op dat de vrije-marktgeest niet meer téjQ| in de fles is te krijgen. L apeldoorn jan witting Politie-agent Bob Rosado: hier gebeurt weinig. foto gpd henk glimmerveen De voetbalclub Vitesse wordt voor een miljoen gulden gesponsord door NUON. Het energiebedrijf had 'ver geten' zijn verbruikersraad daarover in te lichten. foto gpd henk van holland

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2