Ik moet m'n grote bek houden' De momenten van een keeper 'Gaat er iets mis, dan grijp ik in' Sport SDAG 23 AUGUSTUS 1994 pan van Kluivert', die zul- trainers en begeleiders de A-junioren nog het ist gaan missen. De moe- -'i van het Amsterdamse ta- vergastte de selectie we- 'jks op allerlei Surinaamse ;ernijen, die ze uit een le- sgrote pan te voorschijn orde. „Ia, mooi hè", lacht ivert z'n tanden bloot. „El- veek weer. Van die lekkere teitjes. Weet je, zonder de in van m'n ouders was ik lit zo ver gekomen. Aan die nsen heb ik veel te dan- TODAM EDWIN STRUIS !'i Ajax-school heeft voor i geen geheimen meer. i ds op z'n zevende werd hij Schellingwoude wegge- i kt en overgeheveld naar de van Ajax. De rest van de bracht hij pingelend door de straten in Amsterdam - ird, onder anderen met r ;ar Davids die in dezelfde urt opgroeide. Zijn idool tijd? Hij durft het bijna* t te zeggen. „Maradona", ikt het enigszins besmuikt onder zijn 'Air Jordan- „Maar met hem is het de j keerde kant opgegaan, lat zal hem niet overko- n, dat weet hij zeker. Pa- k Kluivert is redelijk aver il ;d van zijn kunnen. En dat ft niets met bluf te maken. et is meer een kwestie van vertrouwen. Dat wordt er V Ajax vanaf het begin inge- -npt. Dat je het veld op- 'i rit met iets van 'Wie doet wat'? Eind vorig seizoen debu teerde de Amsterdammer in het eerste elftal geheel volgens oud Ajax-gebruik. Met een doelpunt. Weliswaar in een oefenduel tegen ONA uit Gouda, maar tochHet is en blijft scoren en daar gaat het toch om in voetbal. Een leuke pass is prima, maar degene die de bal daarna erin puntert of frommelt, het maakt niet uit op welke manier, die wordt vermeld. Scoren blijft het belangrijkste." En dat doet Kluivert. Zoals afgelopen zondag in het Su per Cup-duel tegen Feye- noord. Waarin hij niet alleen scoorde, maar ook een aan deel had in de twee overige doelpunten. Een mooie toe komst lijkt voor de aanvaller weggelegd, maar aan carrière planning wordt in huize-Klui- vert niet gedaan. „We leven met de dag. Ik wil ook zeker nog een diploma'tje halen, da's altijd makkelijk. Ik ben vorig jaar gezakt voor de LDS (Lagere Detailhandel School), binnenkort ga ik een cursus volgen om dat papiertje toch te halen. Dan heb je ten min ste wat." Eén ding zal altijd onveran derd blijven. Het schietgebed je vlak voor aanvang van de wedstrijd. „En niet alleen voor mezelf. Je moet niet enkel bidden voor je eigen presta ties. Ik bid voor iedereen. Ik hoop dat het iedereen goed gaat op deze wereld." grootste talent sinds Marco van Basten', 'Binnen Sje jaar de beste kopper in het betaalde voetbal', 'De g!? ïaldo van Ajax'. De loftuitingen aan het adres van tied Patrick Kluivert regen zich de laatste tijd aan- Zonder dat de jeugdige spits nog maar één compe- !31 iduel heeft afgewerkt, worden aan de aanvaller al delijke eigenschappen toegedicht. Leuk om te ho maar het legt tegelijk een enorme druk op de ran- jchouders van deze, pas 18-jarige, knaap. „Ach, dat wel mee hoor", relativeert de betrokkene zelf, „ik zulke uitspraken toch meer als een compliment. Ik ;t ook wel dat ik nog een lange weg te gaan heb." J riek Kluivert, een godenzoon aan de voet van de ic mpus. Patrick Kluivert: „Een leuke pass is prima, maar degene die de bal daarna erin puntert of frommelt, het maakt niet uit op welke manier, die wordt vermeld. Scoren blijft het belangrijkste." foto united photos de boer olaf kraak Patrick Kluivert, een godenzoon aan de voet van de Olympus aandient. „Ik ben er klaar voor, helemaal. In San Siro spelen? Best. Natuurlijk zal je dat wel voelen in je buik, maar dat lijkt me geen reden om het niet te doen. Nee toch? Maar voorlopig ben ik al blij als ik straks tegen AC Milan op de bank zit. Dat is al een hele ervaring." Een vaste plaats in het eer ste kan en wil hij niet claimen, aan de andere kant vond hij de zoektocht naar een nieuwe spits, ingezet met de stage periode van Eric Viscaal, iet wat overdreven. „Met Ronald de Boer, Peter van Vossen en ik heb je toch drie spelers die op die positie uit de voeten kunnen. Waarom dan zoeken naar een vierde spits. Maar de trainer zal er wel een reden voorhebben." Volgens een andere trainer, Johan Cruijff, is het met de toekomst van het Nederland se voetbal slecht gesteld. De coach van Barcelona kwam tot die conclusie toen hij on langs het UEFA-elftal aan het werk zag tijdens het EK in Spanje. „Ik geloof dat Cruijff één wedstrijd gezien heeft van ons. Tegen Spanje. Dan vind ik het wat voorbarig om meteen te zeggen dat er geen goede jeugdspelers zijn. Per soonlijk vind ik dit een heel goede lichting." Volgens Co Adriaanse, di recteur opleidingen bij Ajax, zal Kluivert over twee jaar 'de beste kopper van het betaalde voetbal zijn'. Z'n timing is pri ma en ook met z'n lengte is niets mis: Hij m"èet nu al 187 centimeter, en is nog steeds niet uitgegroeid. „Maar wees niet bang, ik word geen twee de Kanu (1,97 m en schoen maat 47, red.)." Hij schatert het uit. Minpunten zijn er ook, dat weet hij zelf maar al te goed. Hij wil in het veld z'n frustra ties nog wel 'ns afreageren op medespelers of scheidsrech ter. „Ik moet meer m'n grote bek houden", vat Kluivert de vorige zin in snedig Amster dams samen. „Daarom ben ik nu ook zo blij dat ik bij de A- selectie zit. Tegen spelers als Rijkaard of Litmanen haal je het niet in je hoofd om gekke dingen te zeggen. Die pikken zoiets natuurlijk niet. Kijk, bij de A-junioren en in het UEFA-team ben ik zo'n beetje de gangmaker, het zou vreemd zijn als ik dat nu weer zou zijn." De nieuwe medespelers, het hogere niveau, hij snuift alles gretig op. Praat over een leer jaar, weet dat-ie nog een lan ge weg voor de boeg heeft, maar is niet te beroerd om z'n kans te grijpen, als die zich 19 Thijs Libregts, beleidsbepaler bij Feyenoord Stanley Menzo zit aangeslagen voor zijn doel na weer een moment van verstoorde concentratie in de uitwedstrijd tegen Auxerre. Ajax was uitgeschakeld, Menzo ook. Van der Sar werd de nieuwe keeper van Ajax. foto archief Stanley Menzo dacht weieens dat hij voor de pech geboren was EINDHOVEN HENRI VAN DER STEEN CPD-VERSLAGGEVER Ooit nam Ernst Happel een beslissing op intuïtie: Koitka of Stein. De toenmalige trainer van Europa Cup-winnaar HSV koos voor Uli Stein. Van Jupp Koitka is sinds de beginjaren tachtig nauwelijks nog iets vernomen. Stein keept vijftien jaar later nog; hij werd onlangs nog in een spectaculaire transfer gekocht door... HSV. Ooit nam Johan Cruijff een beslissing op intuïtie: Galjé of Menzo. De toenmali ge trainer van Ajax koos voor Menzo. Van Hans Galjé is de laatste tien jaar nauwelijks nog iets vernomen. Menzo keept tien jaar later ook nog; hij werd onlangs nog in een spectaculaire transfer gekocht door PSV. Tussen de keepers Stein en Menzo is meer; ze hebben al jaren problemen aan hun broek. De keepende Creool is, an ders dan Stein, geen gepatenteerd ruzie maker, niet eens een man bij wie een controversiële mening voor in de mond ligt. Menzo is misschien zelfs wel te aar dig, te sociaal. Een denkertje. Een tob- bertje. Het tobben kostte Menzo zijn plaats in het Nederlands elftal en vervolgens ook bij Ajax. Hij redeneerde maar door, Men zo, stilletjes in zichzelf. Hij was en is een man van diepe gronden en filosofische gedachten, geen man die een rotgevoel weg krijgt door bij een vriend eens even goed zijn hart te luchten. Daarbij: is er ooit een keeper tegen zo veel onfortuin gelopen als juist Stanley Menzo? „Ik heb van die momenten ge had dat ik dacht dat ik voor de pech ge boren ben", zei hij vorig jaar. Menzo moet veel van die momenten hebben ge had, de afgelopen tien jaar. Steeds had Menzo pech, steeds was er een blunder op het verkeerde moment, steeds moest Menzo zichzelf vervolgens weer nieuwe moed inpraten. „AI die kritiek heeft me best wel bezig gehouden. Het heeft me zelfs geprikkeld. Ik kan nu zeggen, dat ik er sterker door ben geworden", sprak hij dan weer in een interview. Steeds was er echter nieuwe tegenslag. Hij had ook zo ontieglijk veel om tegen te vechten: Menzo is zwart. „Ik speelde dit seizoen met het tweede elftal tegen Heerenveen. Ik werd vreselijk beledigd door het publiek en daardoor ging ik onder een paar hoge voorzetten door, terwijl dat juist mijn sterke punt was. Het is gek, maar sindsdien ben ik onzeker bij hoge voorzetten." (Menzo in juni '82). Het ergste evenwel: Menzo lijkt een geboren pechvogel. Elf jaar geleden al kende Menzo een bitter moment van onfortuin. Net voor het WK voor junioren in Mexico, waar Menzo het doel van Oranje - met Van Basten, Been, Vanenburg, Van 't Schip, De Wit - zou verdedigen, verstapte de jonge doelman zich. Weg WK. De negentienjarige Menzo had een poosje later wel mazzel: Edward Metgod brak in een wedstrijd tegen Feyenoord zijn arm en Menzo werd door Ajax een half jaar uitgeleend aan Haarlem om Metgod te vervangen. Dat deed Menzo zo leuk dat hij - eenmaal terug bij Ajax - een plaatsje opschoof; hij werd vierde keeper. Nog wat later derde keeper. Tot Cruijff kwam en hoofdtrainer werd. Menzo werd eerste keeper! Dat was geen mazzel, dat was Cruijffs 'fingerspitzengefuehl' en Menzo's klasse. Zeiden de fans van Menzo. Dat was wel mazzel, want Cruijff heeft geen verstand van keepers en Menzo kan helemaal niet zo goed keepen, aldus anderen. Er waren veel anderen. Menzo moest van Cruijff als een soort vliegende keep spelen, het geen zeker in het begin tot fouten en blunders leidde. Een jaar later leek Menzo het gelijk aan zijn kant te krijgen; massaal werd de keeper van Ajax naar voren geschoven als de nieuwe doelman van Oranje. Zelf was hij zo eerlijk te zeggen nog niet rijp te zijn voor de status van international. Maar het ging goed met hem. Zo goed dat Menzo zelfs het Nederlands elftal haalde. Even. Want wat hem bij Ajax te gen FC Groningen gebeurde (snelle uit gooi tegen de rug van een medespeler; goal; wedstrijd verloren) en in Eindho ven tegen PSV zelfs enkele keren ge beurde, overkwam hem ook in Oranje; een tragische blunder. Op het verkeerde moment. Tegen Polen was dat. Anderhalf jaar geleden was er een nieuw moment van verstoorde concen tratie. Auxerre-Ajax, Europa Cup. Menzo sloeg de bal in eigen doel. Ajax was uit geschakeld, Menzo ook. Vap der Sar was de nieuwe keeper van Ajax. Begin dit jaar was hij toe aan een nieuw groot interview. Menzo was het eindelijk weer helemaal eens met Men zo. „Ik voel me sinds enige tijd weer he lemaal fris. In mijn binnenste heeft zich de grote schoonmaak voltrokken. Dertig ben ik nu, maar ik voel me herboren." Bij PSV krijgt hij een nieuwe kans. Zijn pech is nu weer dat Waterreus tweede keeper is, een no-nonsense type dat al pontificaal een grote 1 op zijn voetbaltas heeft geplakt. Kan Stanley Menzo de spanning nu beter aan? „Ik weet nu hoe ik me in geestelijk opzicht op een wed strijd moet voorbereiden. Ik heb bij Ajax altijd een grote druk op mezelf gelegd. Ik ben een keeper met heel veel energie. Dat ontlaadde zich in de wedstrijd, maar soms op de verkeerde momenten. Ik was te veel met mezelf bezig. Ik ben erachter gekomen dat ik de avond voor de wed strijd niet per se stil moet zitten voor de buis, met de benen op tafel. Het is niet slecht voor mijn concentratie als ik dan bijvoorbeeld eens naar de film ga." (Menzo in augustus 1994). ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Voor de derde keer in zijn leven hebben ze hem de poorten van De Kuip binnengesleept. Als speler, trainer en nu als direc teur heeft hij kleur mogen ge ven aan Feyenoord. Voor Thijs Libregts is de trilogie daarmee nu al voltooid. Het door grijze lokken gemar keerde hoofd straalt. „Ik vond het al een eer om hier te mogen spelen, in de jaren tachtig werd ik als coach kampioen met Feyenoord. Als de club je dan daarna nog een keer terughaalt, mag je daar best trots op zijn." Het duo Spaan en Vermeegen noemde hem in een balorige bui ooit 'Thijs Excelsior'. Op Woudestein liggen inderdaad zijn 'roots', maar zijn binding met Feyenoord is in de loop der jaren groter geworden dan hij in zijn stoutste dromen had ver moed. „Feyenoord loopt als een rode draad door mijn carrière", stelt hij zelf met plezier vast. Voor een terugkeer op het oude nest, met alle respect, was Thijs Libregts ook te groot geworden, 's Mans kwaliteiten groeiden ver boven het groen van Woudes tein uit, hij werd coach van de miljoenenclub PSV, werd bondscoach van Oranje, advi seur van de Amerikaanse bond en verdiende tussendoor hon derdduizenden Griekse drachmen, die hem straks een onbezorgde oude dag bezorgen. De lege stoel van directeur in Rotterdam-Zuid past een man van zijn status en met zijn erva ring in het internationale voet bal daarom als gegoten. De vraag is alleen of de 'tropenja ren', zoals echtgenote Nel die ooit omschreef, nu werkelijk voorbij zijn. Wie bij Feyenoord aan het roer staat, weet dat stille zeeën niet worden bevaren. Tropenjaren Libregts: „Met de 'tropenjaren' bedoelde zij vooral de aanslag die het trainersvak deed op mijn privéleven. Mijn vrouw en kinderen zijn altijd aangespro ken op mijn prestaties. Mijn zoon en dochter hebben ook een sportieve loopbaan. Ray mond was nooit zomaar de voetballer Raymond Libregts, maar altijd de 'zoon van'. Voor Patricia, die aan waterpolo doet, geldt hetzelfde." Voor het eerst sinds jaren be kleedt hij een andere functie. „Maar in deze job heb ik ook te maken met een spanningsveld. Niet het resultaat van de wed strijd op zondag, maar de vraag of het hele bedrijf goed blijft draaien, vormt nu de span ning." Jorien van den Herik haalde hem binnen als algemeen direc teur. Met een technisch direc teur zou Feyenoords voorzitter hebben getornd aan de positie en de status van Willem van Hanegem. Thijs Libregts: „Vol gens mij kun je geen onder scheid maken tussen een alge meen en technisch directeur. Ik ben directeur van een bedrijf, heb te maken met technische mensen, commerciële mensen en ben dus voor iedereen ver antwoordelijk. Het is een voet bal bed rijf, ik ben een beleidsbe paler. Gaat er iets mis, dan grijp ik in." Hij weet dat een deel van de voetbalwereld zal wachten op het moment dat hij in Rotter dam in botsing komt met Wil lem van Hanegem en dat som migen dan gillend over de grond zullen rollen. De ras-Rot terdammer zal de critici die lol niet gunnen. „Wrijvingen zijn er in elk bedrijf. Die zullen er hier ook komen. Het ligt er alleen aan hoe je daarmee omgaat." Bemoeizucht Bemoeizucht is hem vreemd, Libregts zoekt alleen een goede communicatie met zijn staf. „Ik heb als directeur niet de be hoefte om op de werkvloer de taken van bepaalde figuren te verrichten. Bovendien weet ik als ex-trainer hoe vervelend het is als anderen zich gaan men gen in jouw werk. Bij PSV heb ik destijds goed samengewerkt met Kees Ploegsma. Op die ma nier moet er tussen Willem en mij ook gewerkt kunnen wor den." De technische staf stond deze zomer heel even op z'n achter ste poten toen de komst van Thijs Libregts wereldkundig werd gemaakt. Het wrange voor de coaches van Feyenoord was dat de media eerder op de hoogte waren dan zij. Libregts: „Ik moet Willem en Geert gelijk geven, dat het nogal vervelend was zoals dat toen is gegaan, fk heb hen dat ook persoonlijk medegedeeld, zij hel dat ik er weinig aan kon doen." Thijs Libregts en Willem van Hanegem zijn twee totaal ver schillende persoonlijkheden. Maar van enige afstand tussen het duo wil Libregts niet weten. Hij was in de jaren tachtig zelf de man die 'De Kromme' voor Feyenoord wilde behouden. „Het is nooit benadrukt, maar ik heb Willem na zijn actieve loopbaan bij Feyenoord gehaald en niemand anders. Dat weet Willem ook." Als directeur zal Thijs Libregts vanaf nu moeten waken over de financiën in De Kuip. Wat dat betreft heeft hij aan Van Hane gem een beste. Sinds zijn entree als trainer/coach bij Feyenoord heeft De Kromme zelf nog niet één speler binnengehaald. Zelfs toen Jorien van den Herik hem deze zomer bijna smeekte of hij niet iemand wilde kopen, bleef het antwoord 'nee'. Libregts zegt begrip te heb ben voor die visie en het beleid van de club. „Onze financiële middelen blijven beperkt in ver gelijking met Ajax en PSV. Als je ziet hoe PSV heeft ingekocht, bij elkaar voor dik 20 miljoen. Ze willen het in Eindhoven niet weten, maar dat kan alleen maar dank zij Philips. Wat men in Eindhoven doet, kunnen wij nooit realiseren. In Amsterdam hebben ze door een gericht scouting- en jeugdbeleid talen ten klaargestoomd voor de top. Daardoor heeft Ajax de afgelo pen jaren miljoenen kunnen in casseren. Die Arie van Os, de penningmeester, is net oom Dagobert. Die zwemt werkelijk in het geld." „Feyenoord moet nog veel opbouwen, voordat het zover is. Maar we moeten niet vergelen dat deze .club nog niet zo lang geleden op de rand van een fail lissement verkeerde. In de com merciële sfeer had Feyenoord het daardoor ook moeilijk. Er viel niets te verkopen. Nu, na de titel en twee bekers is het voor Sjaak Troost wat makkelijker om bij sponsors en bedrijven binnen te stappen. Alle eer gaat natuurlijk' naar Jorien van den Herik, die de zaak financieel heeft gered en de grootste schulden heeft weggewerkt. Wim Jansen zette het spul weer sportief in de steigers, Van Hanegem en Meijer hebben dat goed uitgebouwd. Daardoor zit ten we nu voorzichtig in de plus. Maar of we ooit weer een Europese topclub zullen zijn, is niet te voorspellen. Het blijft de ambitie van de club, zeker met zo'n stadion." Thijs Libregts: „Feyenoord loopt als een rode draad door mijn carrière." foto cpd cees kuiper

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19