Schipperen tussen school en sport eontien en de tol van de roem Sport Saturnus wil Vilnius tweemaal thuis Jan Willem Lugthart wil naar 'Masters' Leidsch Dagblad Tennis Circuit'Q^ DAG 23 AUGUSTUS 1994 chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 slaggever Jeroen Piket rukt op naar tweede plaats amsterdam anp Na drie remises heeft Jeroen Piket zijn eerste overwinning behaald in de Donner Memorial. De beste schaker van Ne derland, nummer tien van de wereld, versloeg in de RAI in Amsterdam de in Duitsland geboren en in de Verenigde Sta ten wonende Eric Lo- bron. Piket leek op een sim pele zege af te gaan toen hij in tijdnood tot zijn schrik alle gewonnen materiaal teruggaf. Ge lukkig voor de Leider dorper bleek de stelling nog net gewonnen. Door zijn overwinning rukte hij op naar de met Adams en Van de Ster ren gedeelde tweede plaats. Het trio heeft een half punt achterstand op koploper Joesoepov. De Moskoviet met do micilie in München kreeg met zwart tegen Jan Timman goed spel, bereikte een toreneind spel met een pluspion maar zag geen kans Tim man te verrassen. De Amsterdammer maakte op eenvoudige wijze re mise. Van der Sterren vocht tegen Lautier na een mislukte opening goed terug. Hij maakte remise door eeuwig schaak. Adams had gelijk kun nen komen met Joesoe pov maar liet Benjamin met remise ontsnappen. De Chinese wereldkam pioene Xie werd door de Bosniër Sokolov, wo nend in Oegstgeest, ver slagen. De overwinning was voor Sokolov een troost na zijn oneindig veel gemiste winstkan sen tegen Van der Ster ren. Handbalclub TSK Saturnus is in onderhande ling met Europa Cup-tegenstander Egle Vilnius om te bereiken dat de twee bekerwedstrijden tegen de Litouwse ploeg in Leiden worden ge speeld. Vilnius wil eventueel wel twee keer uit spelen tegen de Leidse handbalsters, maar ver bindt daar voorwaarden aan. Manager An Plug van Saturnus heeft bere kend dat het avontuur in de Europa Cup II de club normaal gesproken zo'n 35.000 gulden kost. „We hopen de kosten te kunnen drukken door beide duels in Leiden te spelen. Het pro bleem is dat Vilnius aanvullende eisen stelt. Vandaag kreeg ik een fax waarin ze vragen om 11.000 Amerikaanse dollars. Ook zouden we de overnachtingen, de reiskosten en dergelijke moeten betalen. En voor de hele selectie willen ze ook nog wat zakgeld. Op die manier wordt twee keer thuis spelen net zo duur als uit en thuis. In dat geval gaan we gewoon daar naar toe. Dan ontnemen we onze speelsters die trip niet." Gisteren ontving Saturnus (ontstaan nadat eredivisionist Bollenstreek samenwerking zocht met de Leidse vereniging) alvast een subspon sor om het EC-handbal mede te bekostigen. Mc Donalds gaat de ploeg financieel onder steunen. „Nu nog acht geldschieters dan zijn we er," zegt Plug. Voorlopig gaat Saturnus er van uit dat de thuiswedstrijd tegen Vilnius op 9 oktober wordt gespeeld. De uitwedstrijd staat een week later op de agenda. Saturnus is drie weken geleden met de training begonnen. Op 18 september wordt om de Super Cup-ge speeld tegen landskampioen Swift, dat ook de bekerfinale won tegen Bollenstreek. tennismedewerker De strijd om de achtste plaats in het klassement van het LD-ten- niscircuit bij de B-mannen spitst zich toe. Regerend kam pioen Jan-Willem Lugthart heeft nog onvoldoende punten verzameld om dit jaar zijn titel te kunnen verdedigen. Om zijn ranking te verbeteren doet de Katwijker komende week mee in Sassenheim. Mark Fleischeu- er, die door een zege bij Leidse Hout, de achtste stek veroverde, schreef daarop alsnog in bij Zuid-West. Hij verkreeg er, net als Lugthart in Sassenheim, de tweede startpositie. Op papier heeft Lugthart een lastiger schema af te werken dan Fleischeuer. In de halve fi nale staat het treffen gepland met Martin Verkerk, die zich veilig weet in het klassement. Mocht de regerend B-Master dat duel in zijn voordeel beslis sen dan wacht in de eindstrijd de koploper vanhet circuit, Jeroen Boogmans. Fleischeuer staat beschermd achter Marco Visser, die op de zevende plaats van de ranglijst nog niet zeker is van deelname aan het sloteve- nement op Unicum. Willem Visser en de winnaar van vorig jaar, Toon Leenaers kunnen roet in het eten gooien. Bij de B-vrouwen is het alle maal nog wat vager. Heddy Boers en Ingrid Kruit, die Sas senheim spelen, staan vrijwel veilig. Maaike Zonderop en Pas cal Jongmans kunnen zich via Zuid-West naar een meer solide plaats op de ranking werken. De niet spelende Marieke Bethle hem en de in het A-toernooi van Cream Crackers in Gronin gen opgenomen Jolanda Mens driegen hier de boot te missen. Bij de Cl-mannen heeft Zuid- West inmiddels afscheid moe ten nemen van de als tweede geplaatste Paul Roggeveen. De Alphenaar werd door Rico Jong a Tai uit het schema gewerkt. De deelname aan de Masters komt hiermee op losse schroe ven te staan. Hans van Velzen kan deze week aan zijn inhaal race beginnen. Als Martin van Leeuwen bij Sassenheim zijn plaatsing als tweede waar maakt, is tevens de deelname aan de Masters verzekerd. Waar de B-spelers door hun toernooikeuze aan de verbete ring van hun positie werken zonder elkaar te bestrijden, zoekt vrijwel de gehele Dl-top elkaar juist op. Sassenheim gaf terecht een beschermde positie aan zes spelers uit de top-tien van het LD-klassement. Alleen Ingmar Burgerhout koos voor het 'eigen' toernooi van Zuid- West. Bij de vrouwen staat Sas- sneheimse Anne-Karien Wil brink na haar finaleplaats in de C-categorie bij leidse Hout ui teraard als favoriet in haar thuistoernooi genoteerd. Femke de Boer en Hanneke Rothbarth gaan op Zuid-West een herha ling van de eindstrijd op Te- HaDo opvoeren. PLAATSING Zuid-West Leiden HEB1 1. M Visser, 2. M. Fleischeuer DEB: 1. M. Zonderop. 2. P, Jongmans. HDB: 1 J Vink/W. Visser, 2. R P. Hart- wijk/Ph. Nagtegeller HEC1: 1. E.P. van Weeren, 2. P Rogge veen, 3. T. Stoppels. 4. H. van Velzen. HEC2: 1 D.v.d Doe, 2. A Stadt, 3 M. van Velzen, 4. M. Volwater DEC: 1 I, Bavelaar, 2. 8 Kieboom. HOC: 1. E. van Benschop/G. Sekeris, 2. X. van Bommel/P. Roggeveen GDC: 1. B.v.d. Gugten/A. van Sterkenburg, 2. I. Bave- laar/G. Sekeris. HDC 30+: 1 H. van Tongeren/R.v.d. Zeeuw, 2 E. Bosch/N. Dofferhoff DDC 30+: 1. C.v.d. Geest/E. van Veen. 2. T van Boxel/M. Kesteloo. GDC 30+: 1 N Uyttewaal/G. de Ridder, 2. T. van Boxel/D. Strietman. HED1:1.1. Burgerhout, 2. W. van Veen. DED1: 1. F de Boer, 2 H Rothbarth. HDD1: 1. J.v.d. Kaay/J. Kwestro, 2. G.J. Hop/M. Volwater. DDD1: 1. I. Bekke- ring/S. Ei|k. GDD1 1. Y Snellenberg/J- v.d. Bosch, 2. E. van Bohemen/P. van Wijk. HDD 30+: 1, S. Kerkhof/J. Roselaar, 2. K. van Benschop/A. de Koning. DDD 30 1 I. van Eeden/H. Roselaar, 2. D.v.d. Poel/M.v.d. Zeeuw GDD 30+: 1. A. Gu- bler/R. Tegelaar, 2. C. van Doesburg/C, Brouwer. SassenheimseTV HEB1: 1. J. Boogmans, 2 J.W. Lugt hart, 3. Martin Verkerk, 4. M. Zandvliet. HEB2: 1. M. Brand, 2. S Geerlmgs, 3. J.P. Roeloffs, 4. P. van Hal. DEB1: 1 H. Boers, 2 I. Kruit DEB2: 1. C. Dels- asso, 2. A Leijten. HEC1: 1. G. Koekkelkoren, 2. M. van Leeuwen, 3. E. Snelders, 4. B. Minne- ma. DEC1: 1. Ch. Zandbergen, 2. M ten Berge, 3. L. Nouwens, 4. C. Voskuyl. HDC1: 1. S. Beckers/J Beijen, 2. M Dros/J. Rmzema. DDC1: 1, D. N. Derks. 2. S Kl.nt/K Stolwi|k GDC1: 1. M. Dekker/J P. Roeloffs, 2. M Dros/J. Rmzema. HEC 30+: 1. N van Dam, 2. J. van Delft, 3. E. Monfils, 4. E. Zimmermann. DEC 30+: poule HDC 30+: 1. F.v.d. Berg/N. van Dam. 2. T. van Ber- kel/A.v d. Wiel. DDC 30+: 1. E. Guyt/J. den Hollander, 2. N. Seiin/L. Stern GDC 30+: 1 I ten Hage/S. Lagendijk, 2. J. van Bechtum/E Monfils. RabobankQ HEDl: 1. C. Vrieze, 2. E. Damo, 3. R. van Oosten, 4. B. Tromp, 5. M. de Jong, 6. B. Zuidervaart, 7 M. Sweekhorst, 8. M. Landwer Johann DED1: 1. A.K. Wil brink. 2. S. Korenhof, 3. E. Kulk, 4. M van Keulen. HDD1: 1 A. de Mooy/H. Star, 2. P. ter Haak, P. Ruigrok, 3. E. Damo/T. Scheffer, 4. R Akkermans/B. Pieters DDD1: 1 S. ter Haak/M. Sweekhorst, 2. A. Herwi|er/A. Visser. GDD1: 1. L. Stern/R. Jansen jr., 2. M, Leonhardt/B. van Paridon. Alpheuse gymnastes in selectie voor WK Donna van het Nederlandse vrouwenwielrennen nog niet uit dal jaar lang heeft het Ne- dse vrouwenwielren- in het teken gestaan [Leontien van Moorsel. (vp dit jaar gebeurt het ^naal zonder haar. De trui van de Tour Fé- |n werd niet verdedigd. NJ&en prolongatie van de ^OTfeldtitel die vandaag in d'Orlando, aan de [kust van Sicilië weer spel staat, zit er ook in. iA marea peter ouwerkerk Moorsel, de strijdbare 24- Boekelse, worstelt zich Ihet moeilijkste jaar uit Trijke sportieve carrière. Ze teen paar koersjes gereden, o april/mei, maar elke trap fee gaf was ondermaats, .laties konden er eigenlijk fiiet zijn, want 'Tinus' was ets moe. Doodmoe. Ide vooravond van het WK 1 vrouwen deed vrouwen- p Frans van Diepen vo- royaal meegenietend heieldgoud en regenboog- i Oslo nog een voor- Sge poging de afwezigheid pjn prima donna te ontle- it is natuurlijk heel anders er haar. Een geweldig ver- De andere meiden trokken altijd aan haar op, en die :n nu de leidster. Ze zijn ;en moeilijker te motive- Maar het was Leontiens recht zich een poosje te- te trekken. Het einde is vens in zicht. In oktober we met haar praten, met i iportpsycholoog erbij. Die aak staat". a Diepen heeft een andere e met Van Moorsel dan Hoekstra, de huidige KN- amateur coördinator, en iar lang coach van de vrou- Van Diepen kreeg een lo'° fen-klare Van Moorsel, Hoekstra jaren aan had uwd, geschaafd en gepo- Hoekstra komt dan ook in de analyse van de pro- van Neerlands 'first cycling'. 'lemen overigens, die niet in oorzaak zijn terug te en. Ook nooit echt aan [baarheid zijn prijsgegeven, at ze (soms) te veel privé Vader (opnieuw) ziek, ager Harry Jansen hartin: een goeie bekende getrof- 1 oor een ongeneeslijke ziek- Leontien van Moorsel beslist in oktober of ze nog terugkomt in de wielersport. te, zelf begonnen aan een ont luikende liefde, in de wieler sport in feite alles gewonnen wat er te winnen was. En ook: geprobeerd haar we reldtitels te gelde te maken, aan de basis gestaan van een eigen ploeg die de KNWU qua sponsoring in verlegenheid bracht maar op het laatste moment toch weer terug naar de schoot van de wielerunie. Hoekstra: „Er kwamen op haar pad overal sporen te lig gen, die niet meer op elkaar aansloten. Nou als je dan vier, vijf jaar lang alles voor je sport hebt overgehad, als een monnik of in haar geval als een non hebt geleefd, nooit een mo ment van rust hebt gekend, nog even bezeten bent als altijd, maar naar alle kanten wordt ge kaatst dan is dat een ver domd moeilijk periode in je le- „Geen schande, geen ramp, maar het gebeurt wél. Zoals ie dereen het een keer overkomt. Behalve misschien met die top sporters, die er na een groot kampioenschap een jaar tus senuit kunnen om zich op nieuw op te laden. Die kunnen het moment van het wak uit stellen. Maar Leontien was we reldkampioene achtervolging, ze was het op de weg, ze had de Tour de France gewonnen, en toen ging ze denken dat er nog meer was. Maar dat is niet zo. Dan ben je namelijk al in de he mel". Overvallen „Tja, en dan word je plotseling overvallen door een heleboel andere dingen, en ben je die fiets van de ene op het andere moment spuugzat. Bah, niet weer op die kutfiets, hè... Maar het waarom moet je wél gaan verklaren. Want iedereen wil natuurlijk weten: waarom Leon tien?" „En je wordt geconfronteerd met de keerzijde van de medail le. Eerst is het jaar-in jaar-uit hallelujah geweest, was je de grote vedette. Heb je ook zelf wel een beetje lopen geilen op al die camera's; laten we maar zeggen zoals het was. En dan ineens wil je niemand meer zien. Denk je: daar heb je die et ters weer, met hun lastige vra gen. Laat me toch alsjeblieft éven alleen". „Ik heb altijd een goeie band met haar gehad, en ik heb tegen haar gezegd: Jij trekt je voorlo pig eens van alles terug, jij zet die fiets een poos aan de kant, en we zien over een paar maan den wel verder. Probeer eerst maar eens het plezier in het le ven terug te krijgen. Daarna praten weverder „Nou, en zover is het nu zo ongeveer. Er is onlangs een af- archieffoto anp spraak gemaakt, dat we in okto ber rond de tafel gaan zitten. Met een psycholoog, die de geest van de topsporter begrijpt. Daar zit niks vreemds achter: Ruud Gullit heeft Ted Troost, en Ellen van Langen kan het ook niet alleen. Ik heb haar gezegd: Dit kost je een seizoen, maar daarna kun je nog zeker vier jaar mee aan de top". „Maar ze moet het wel willen. Als ze kiest voor huisje-boom pje-beestje, dan is dat ook pri ma. Dan heeft ze een pracht van een sporttijd gehad, maar dan kan ze beter kappen in plaats van blijven aanmodde ren. Dat zou zonde zijn, daar heeft ze een veel te grote naam voor opgebouwd" „Als alles voorbij is zou ie mand eens een mooie docu mentaire over haar, en over die keerzijde van de roem en het succes moeten maken". alphen aan den run just blom medewerker Wendy Moubis en Sheila van Nierop trainen de komende pe riode 20 uur in de week. De jon ge Alphense meisje zijn opge nomen in de nationale selectie voor de groepsoefening op het WK ritmische gymnastiek in ok tober in Parijs. Toch heeft het fanatisme van deze twee ritmi sche gymnastes zijn grenzen. ,Als je die Russische meisjes ziet die tot de wereldtop beho ren dan is dat echt niet nor maal. Ze trainen acht uur per dag, zijn hartstikke mager en hebben op hun lijf ook nog wat blauwe plekken." School is na melijk ook belangrijk voor de twee tieners. Om de combinatie met de sport goed te kunnen maken moet er af en toe wat ge schipperd worden. Moubis: „Ik ben overgestapt van het Gym nasium naar het VWO omdat dat vier uur les per week scheelt. Desondanks is het wel eens wat krap, maar m'n school, het Christelijk Lyceum in Alphen, helpt me zoveel mo gelijk." Voor Van Nierop is het wat gemakkelijker: „Ik zit op het CIOS en daar doen ze veel aan topsportbegeleiding. Als ik vroeger weg moet dan volg ik gewoon lessen in een an dere klas." Op het Nederlands Kampioenschap in mei dit jaar viel het oog van Veneta Mi- chailova, de Bulgaarse bonds- trainster van Nederland, op de twee tieners. Sheila (18 jaar) werd daar kampioene in 1B (16 jaar en ouder) en Wendy (14 jaar) in 2B (14-16 jaar). De daar op volgende selectietrainingen verliepen goed en vervolgens kwam er een uitnodiging voor de centrale trainingen in Beek bergen. Vanaf volgende week vrijdag zullen ze daar samen met zes andere meisjes 12 uur per week oefenen (naast de ge wone traingen bij Maartje van Wijngaarden van Wilskracht) om te proberen bij de vijf te ko men die daadwerkelijk op de mat gaan komen in Parijs. Mei Wendy Moubis (links) en Sheila van Nierop krijgen de komende maanden de kans zich in de Nederlandse ploeg te trainen die in oktober deelneemt aan de WK ritmische gymnastiek. foto ben de bruyn volgend jaar zou dan ook het EK nog kunnen volgen. Van Nierop is pas sinds haar zestiende bezig met ritmische gymnastiek, maar wilde er ei genlijk al eerder mee beginnen: „Ik trainde al veel toen ik op turnen zat maar wilde dit eigen lijk al lang doen, omdat ik het een mooie sport vond. Er was toen hier alleen geen plaats voor me, later gelukkig wel." Wendy Moubis begon een stuk vroeger: „Toen ik negen was ging ik een keer mee met een vriendinnetje. Anders had ik er waarschijnlijk nooit aan ge dacht om dit te gaan doen, het is natuurlijk een heel erg onbe kende sport." In wedstrijdver band worden er bij ritmische gymnastiek op een mat oefe ningen uitgevoerd op muziek. Vier juryleden beoordelen ver volgens de technische uitvoe ring en vier anderen de compo sitie. De onderdelen worden uitgevoerd met lint, touw, hoe pel, knots of bal. De voorkeur van Van Nierop gaat daarbij momenteel uit naar het lint: „Al verandert dat best wel vaak. In het begin vond ik het lint bij voorbeeld juist niet leuk, omdat ik er steeds mee in de knoop zat." Moubis lijkt vooral hoepel leuk: „Daar heb ik nog niet zo veel mee gedaan, misschien dat ik het juist daarom zo leuk vind. Dan kan je veel uitproberen en leren." Beide meisjes hebben door hun enthousiasme veel over voor hun sport. „Dat is ge woon noodzakelijk", aldus van Nierop. „Je moet heel lenig zijn. Bovendien is het nodig om wei nig te wegen. Als een meisje bij deze sport een paar vetkwabben heeft hangen rond haar middel, dan zie je gewoon dat het meer moeite kost om sprongen uit te voeren en dat gaat dan van je punten in de wedstrijd af." Moubis: „Gelukkig kost het ons niet al te veel moeite om op ge wicht te blijven." Zo veel moeite als de Russische meisjes in ieder geval niet. Van Nierop lachend: „Volgens mij eten die per dag één tomaat of zo." op weg naar Barcelona Romario is onderweg naar Barcelona. Terwijl zijn al sinds 2 augustus in training zijn, vierde de Bra- ergenis van zijn trainer Cruijff en zijn medespelers va- het strand in Rio de Janeiro. De spits is niet bang voor van Cruijff of het bestuur van de Spaanse club. „Als te scoren, zal alles vergeven en vergeten zijn." Bebeto is inmiddels in Spanje terugge- de spits van Deportivo la Coruna verlengde zijn ver- Brazilië. De Spaanse vice-kampioen legde de Braziliaan op van 40.000 gulden voor iedere dag dat hij te laat op erscheen. Bebeto weigert het bedrag, dat inmiddels tot ruim een half miljoen gulden, te betalen. lositieve uitslagen achtergehouden' jfcENBij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles wer- |de positieve uitslagen van negen tests op verboden midde- fcchtergehouden, hebben twee betrokkenen bij de tests voor Britse televisiestation BBC gezegd. Terwijl twaalf dopingge- 'ng0 jn openbaar werden gemaakt, bleven maatregelen achter- je na negen andere tests waarvan de uitslag op de twee fete dagen van de Spelen positief was. Directeur Craig Kam- Jer van het aan de UCLA gevestigde testlaboratorium van de jen en de Brit Arnold Becket, die deel uitmaakte van de me- ,pie commissie van het IOC, zeiden dat gisteravond in het F-programma 'On The Line'. °*jille Bak speelt Power '66 van het veld okeiBiDe softballers van Volle Bak en Power '66 hebben gister- fid hun wedstrijd niet beëindigd. Bij een 11-1 voorsprong avojde Leidenaars (al in de vierde inning bereikt) hielden de Ha- aars hei voor gezien. Ze waren het oneens met een scheids- nterlijke beslissing. jrnix houdt promotiedag in Korfbalvereniging Pemix houdt zaterdag een promotie- Tvan 9.45 uur tot 12.25 uur zet de club naast de Groenoord- jen (Gooimeerlaan) de hekken open. Voor de pupillen en pen van Pernix zijn er activiteiten, maar ook voor kinderen [rijf tot tien jaar die nog geen lid zijn. Er zijn spelletjes en er fcn echte korfbaltraining, 's Middags kunnen belangstellen- jdie ouder dan tien jaar zijn een kijkje komen nemen bij de Iter naar tweede ronde Inter Milan heeft zich maandag zonder Dqpnis Bergkamp frirn Jonk geplaatst voor de tweede ronde van de Italiaanse wr. Beide internationals bleven aan de kant met blessures. De paar van de UEFA-beker, die zich met de slechte rangschik- I van vorig seizoen niet automatisch voor de tweede ronde 'Itste, won met 3-0 van de derde divisieclub Lodigiani 't Hek coach hockey vrouwen Tom van 't Hek is door de hockeybond in Bunnik be- tot bondscoach van de vrouwenploeg. De 36-jarige huis- rdt de opvolger van Bert Wentink die na het teleurstel- pen WK in Dublin, zesde plaats, opstapte. Over de het dienstverband moeten beide partijen nog onder-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17