Grootste meesters van de prentkunst Vlusical The Sound of Motown in première »e appeltjes zijn favoriet' Cultuur&Kunst verwacht opnieuw een half miljoen bezoekers IjSDAG 23 AUGUSTUS 1 jieuwe cd Coen Vrouwenvelder Cultuurwethouder Langenberg heeft gistermiddag het [stëexemplaar in ontvangst genomen van de nieuwe cd van i Coenobite, pseudoniem van de Leidse componist Coen tuwenvelder. De titel van de cd is 'Castles in the Air'. De mu- i kruising tussen klassiek en rock en wordt wel vergele- n met de muziek van Mike Oldfield of Pink Floyd. Vrouwen- s niet alleen verantwoordelijk voor de composities maar ^voor de teksten en het hoesontwerp. Bovendien bespeelt hij wel alle instrumenten. Alleen de hardrockgitaar liet hij door it Cornelissen bespelen, en de Leidse zangeres Nynke Kooi- 3 leverde een vocale bijdrage. De cd is te koop bij Plato aan de huwensteeg in Leiden. oundgarden niet op Lowlands qq|/ersum 'A Camping Flight to Lowland's Paradise', het drie- igse campingfestival op Walibi Flevo komend weekend, ver- ;t alsnog een van zijn grootste attracties. Soundgarden, de 19 0( it-grunge band uit Seatüe, moet zich terugtrekken omdat de mbanden van zanger Chris Cornell het laten afweten. De Eu- tot kerstmis uitgesteld. Klassi ipegaaien, poppen en portretten )EN/regio Papegaaien, amarylissen en zonnebloemen zijn de lerwerpen op de schilderijen van de Lissesse Nicolette Dam- inn die tot eind dit jaar te zien zijn in hotel Holiday Inn Bij restaurant Bernsen aan de Breestraat 157 exposeert tot 6 jtember kunstenares Ciska Prins met divers werk. Aquarellen, rtretten, poppen van stof en klei van Josje Beje, Arma Fokke- j Gedi van Gemert en Nel van der Slik zijn van 1 september 1 oktober te zien in het Verpleeghuis Zoetermeer. In het ipshuis in Katwijk aan den Rijn hangt op de zogenoemde inje-expositie divers werk van acht exposanten. Van Thea rtevelt-Liesveld zijn vanaf 5 september aquarel-, pastel- ylverf schilderijen te bezichtigen in het raadhuis van Zoeter- ude. ursussen regie, tekenen en Pilates )EN/regio Belangstellingen kunnen zich tot 10 september .00-17.00 uur) inschrijven voor onder meer cursussen mu le, toneel en tango-lessen bij het LVC in Leiden. Ars Aemula turae heeft op dinsdag 30 augustus tussen 19.00 en 21.001 inschrijvingsavond aan de Pieterskerkgracht 9. Het Amateur ntrum Bollenstreek in Noordwijkerhout begint op 15 sep- 'e Abnber een cursus regie. Aanmeldingen voor 5 september, tel. n ba >23-75170. Het Kasteel in Alphen geeft onder i use-production, dance-stijlen en belichting. Voor informatie inschrijving: 01720-32424. Marjorie Oron begint met de Pila- •methode in de Dancers' Studio in Wassenaar. Het program- richt zich op zowel de lichamelijke als mentale conditie. In studio aan de Kerkstraat 75 is op vrijdag 26 augustus een de- instratie vanaf 16.00 uur. Voor informatie: Marjorie Oron, 4767087 of Madeleine Eekels, 01751-15050. Expositie Dick Bruna in Katwijk In de jeugdbibliotheek aan de Schelpendam in Katwijk le hele maand september een expositie te zien gewijd aan ck Bruna. Naast boekjes en posters zijn ook speelgoed, kle- kalenders te zien. Bruna schrijft en illustreert al veertig i(£Tkinderboeken. Nijntje is zijn beroemdste maar ook Snuffie, tje Big en Boris zijn bij kinderen bekende figuren. De exposi- tijdens de openingsuren van de bibliotheek te bezichtigen. Expositie uitzonderlijke collectie Rijksprentenkabinet De Italiaan Andrea Mantegna maakte omstreeks 1470 een gravure waarop hij de 'Strijd der zeegoden' uitbeeld de. In een kolkende zee vechten naakte spierbundels met priemende ogen vol haat op monsterlijke gevleugelde paarden. De kunstenaar heeft van deze symbolische voorstelling van de nijd een huiveringwekkend tafereel gemaakt. Op de expositie 'Prentkunst van de Renaissan ce' in het Rijksprentenkabinet is Mantegna's gravure een van de onbetwiste hoogtepunten. Hij verkeert er de ko mende maanden in het gezelschap van andere grote meesters als Albrecht Dürer, Martin Schongauer en de 'Meester van het Amsterdams Kabinet'. amsterdam fran^oise lepeboer Het Rijksprentenkabinet be schikt zelf over een uitzonderlij ke collectie prenten uit de pe riode 1470-1550. Om de ver schijning van het lang verwach te standaardwerk 'The Renais sance Print' van David Landau en Peter Parshall te vieren is de eigen verzameling nu echter met bruiklenen aangevuld. Dankzij het British Museum in Londen, andere musea en parti culiere verzamelaars kan zo een compleet overzicht van de ont wikkeling van de prentkunst uit die tijd worden gepresenteerd. De expositie met gravures, et sen en houtsnedes begint met enkele voorbeelden van veelal anonieme kunstenaars uit de 15de eeuw. De enorme variëteit van hun produktie blijkt uit ver schillende typen prentkunst zoals devotieprenten en model bladen voor de kunstnijverheid. Twee anonieme kunstenaars worden als noodoplossing nog steeds de 'Meester van het Am sterdams Kabinet' en de 'Mees ter E.S.' genoemd. Ze wisten als eersten in hun grafisch werk een herkenbare artistieke iden titeit te realiseren. De 'Meester van het Amsterdams Kabinet' kraste op een vrije manier met een drogenaald in de plaat en realiseerde zo bij de afdruk van deze platen op papier voorstel lingen met een tekenachtig ka rakter. De 'Meester E.S.' sneed zijn strakke composities met een burijn in een koperen plaat en gebruikte slechts een beperkt scala lijnen. De dood Op deze expositie hangen schit terende voorbeelden van hun grote vakmanschap. De 'Mees ter van het Amsterdams Kabi net' maakte omstreeks 1485 een indringende voorstelling van een jonge man die de dood ont moet. De dood is uitgebeeld met een broodmagere ontblote ribbenkast en confronteert de kijker onverbloemd met ieders onvermijdelijke lot. Ook zijn 'Hertenjacht' en 'Zich krabben de hond' uit dezelfde tijd zijn ongelooflijk rijke en expressieve prenten. De 'Meester E.S.' is vlak naast hem present met on der meer de 'Vier evangelisten' en 'Gekruisigde Christus tussen Maria en Johannes' zodat het contrast tussen beiden goed zichtbaar wordt. In tegenstelling tot de 'Mees ter E.S.', tussen 1450 en 1467 werkzaam in het gebied van de Bovenrijn, heeft Martin Schongauer de natuur altijd nauwkeurig weergegeven. Dat is bijvoorbeeld te zien op zijn gra vure 'De geboorte'. Schongauer, omstreeks 1450 in Colmar ge boren, is de eerste grafische kunstenaar van wie we de naam kennen. Op de expositie is zijn gravure 'Het sterfbed van Maria' pre sent, die algemeen als een van zijn beroemdste prenten wordt beschouwd. Maria ligt er op een luxueus bed te sterven omringd door weelderig geklede getrou wen. In Berlijn wordt een bijbel uit 1550 bewaard waarin een af druk van deze gravure is ge plakt. De toenmalige eigenaar Hans Plock schreef erbij dat de prent in zijn jeugd het mooiste kunstwerk in Duitsland werd gevonden tot Albrecht Dürer op het toneel verscheen. Dürer (Neurenberg 1471- 1528) kreeg in het Rijksprenten kabinet een eigen zaaltje met houtsnedes en gravures zodat zijn uitzonderlijke vakman schap prachtig tot zijn recht komt. Zijn gravure 'Adam en Eva' uit 1504 toont met grote precisie sfeervolle details als de kat en muis die op dat moment nog vreedzaam samenleven in het paradijs. De prachtig gete kende slang is er al bijna in ge slaagd Eva over te halen toch van de verboden appel te eten. Gelukkig is ook zijn houtsne de 'De vier ruiters' geselecteerd, een van de voorbeelden uit Dü- rers befaamde prentserie 'Apo calyps'. Onder toezicht van een engel vliegen de ruiters met huiveringwekkende vaart over angstige mensen op de grond. Daarnaast zijn echter ook de prenten van Lucas van Leyden, Lucas Cranach en vele anderen op deze expositie van uitzon derlijk hoog niveau. Adam en Eva bewenen de dode Abel. Een prent van Lucas van Leyden, te z De expositie 'Prentkunst van de sterdam) duurt tot en met 30 10.00 tot 17.00 uur en op z< Renaissance' in het Rijksmuse- oktober. Openingstijden: dins- en feestdagen van 13.00 um (Stadhouderskade 42, Am- dag tot en met zaterdag van 17.00 uur. sterfelijke hits van The Supremes 19 en 20 oktober in de Leidse Schouwburg Uitlïlcirkt AfllStCrdfllTl Bij de opening van het nieuwe culturele seizoen, tijdens de jaarlijkse Uitmarkt, worden in Amsterdam dit weekeinde op nieuw een half miljoen bezoe kers verwacht. „Iets meer dan de helft komt tegenwoordig van buiten de hoofdstad", aldus di recteur Arthur van Schendel van het Amsterdams Uit Buro. „Dat aantal is in de loop der jaren ge stegen van ongeveer een derde naar meer dan de helft van het aantal bezoekers. Vijftig procent blijkt later naar een voorstelling te gaan waarmee ze op de Uit markt kennis maakten. Uit on derzoek weten we bovendien dat 15 a 20 procent van onze bezoekers anders nooit aan cul tuur doet." Als lokatie is dit keer de om geving van Het Muziektheater aan de oevers van de Amstel aan de beurt. Op 21 podia ge ven honderden artiesten en groepen een voorproefje van het programma waarmee ze het komende seizoen door het land trekken. Behalve Het Muziek theater zijn onder meer de Klei ne Komedie, het Universiteits theater, de Doelenzaal, het uni versitaire centrum Crea, de Mo- zes en Aaronkerk en de Boek manzaal in het stadhuis open gesteld. Onder de deelnemers bevinden zich De Nederlandse Opera, het Nationale Ballet, De Raggende Manne, Brigitte Kaandorp, Hans Teeuwen, Pur- per, Willi Soetjadi en Jules Deel- der. Zoals gebruikelijk worden er ook buitenpodia gebouwd, on der meer bij de Munt, op het Waterlooplein, het Binnengast huisterrein en de Blauwbrug. Het hoofdpodium ligt in de Am- stel voor Het Muziektheater. De Koninklijke I-andmacht legt speciaal voor de Uitmarkt een brug over de Amstel vanaf de hoek Zwanenburgwal/Waterlooplein naar de Paardenstraat. De brug maakt het Uitmarktterrein beter en sneller toegankelijk voor het publiek. Naast het podiumprogramma kan het publiek filmvoorstellin gen, discussies, lezingen en in terviews bijwonen. Traditiege trouw werken impresariaten, theaters, musea en gezelschap pen overdag mee aan een uitge breide Informatiemarkt (langs de Amstel en op de Zwanen burgwal) en is er opnieuw een 'Amsterdamsche Boekenmarkt' (op de Kloveniersburgwal en in de Nieuwe Doelenstraat). De Uitmarkt begint vrijdag avond om 21.00 uur op het reusachtige drijvende podium tegenover Het Muziektheater. In het non-stop programma 'De Musicals' zingen sterren als Paul van Vliet, Vera Mann, Pia Douwes, Peter de Smet en Ernst Daniël Smid 14 songs uit grote musicals als Cats, l.es Miséra- bles, Cyrano, Phantom of The Opera, Miss Saigon, My Fair Lady en de nieuwe Nederlandse musical Willeke. De nieuwe staatssecretaris van cultuur Aad Nuis reikt za terdag om 14.15 uur op het po dium bij de Munt de CJP Podi- umprijs 1994 van 5000 gulden uit aan het cabaretduo Kommil Foo. Om 20.45 uur die dag pre senteert Het Nederlands Dans Theter op het Amstel-podium 'Whereabouts Unknown' van Ji- r'i Kylian. De Uitmarkt wordt daar zondagavond om 20.30 uur afgesloten met een optre den van De Nederlandse Reis opera met fragmenten van Bernstein, Verdi en Gounod. WVC-fondsen willen overleg met staatssecretaris Nuis AMSTERDAM GPD De besturen en directies van de zes WVC-fondsen en de Stichting Lezen willen nog voor eind augustus opheldering van staatssecre taris Nuis van cultuur over de aangekondigde structurele bezuini ging van tien miljoen gulden op hun budgetten vanaf 1995. Tijdens een gezamenlijk spoedberaad in Amsterdam is gisteren een brief aan Nuis opgesteld die meteen de deur uit is gegaan. „Wij allemaal vinden deze rigoreuze maatregel in strijd met zorg vuldig bestuur maar hebben goede hoop dat het overleg positief zal uitvallen", aldus directeur Geert Dales van het Fonds voor beelden de kunsten, vormgeving en bouwkunst na afloop. „We baseren ons optimisme op de uitspraak van Nuis het afgelopen weekeinde dat er de komende kabinetsperiode op cultuur niet bezuinigd zal wor den", aldus Dales. Fondsen en stichting vonden het gisteren te vroeg om al juridische stappen te zetten. iderdotpse kunstenaar Yilmaz ontwerpt kleurrijke kinderkamers ven naar de baby n?" Het is een veelgebruik- Jmoes van kinderen die bij 17 00,lkin Yilmaz in Leiderdorp ibellen. Eenmaal binnen is lelangstelling voor zijn bijna maanden oude zoon Erdem ^■Jorslags verdwenen. Alle richten zich op de kleurrij- 'anden van de kinderkamer, lag. Ibaby heeft dan ook een op- jaloers op te zijn. In groen, geel en blauw Iderde Yilmaz een complete lerboerderij op de muren en meubilair. De reacties van kraambezoek waren zo en- liast dat een andere baby iddels in een circus slaapt jde schilder zijn beroep van 6030, ontwerpen van kinderka- wil maken. t 28-jarige Leiderdorper is ^stenaar van zijn vak. Een r geleden kwam hij van de academie. Omdat hij fe niet kan leven van zijn be- stortte Yilmaz zich op de bykamer. „Het begon toen zwanger was. Je dan mee naar de vroed- Je hoort het hartje klop- b en je voelt het kind schop pen. Maar dat is zo ongeveer al les wat je als aanstaande vader merkt van die negen maanden. Ik wilde ook wat doen en kwam uit op de kinderkamer." „Ik heb eerst overal rondge keken. Ik zag veel van hetzelfde: beertjes, pastelachtige kleurtjes. Als je iets aparts wilt, is het meteen heel duur. En het is ook niet exclusief. Dus ben ik zelf aan de slag gegaan. We hebben gekozen voor de voorstelling van een kinderboerderij. Dat is herkenbaar. En daar kun je later met je kind nog eens naar toe." De voorsteling begint al op de deurstijl. Een grasgroen veld, geel koren en een blauwe lucht met schapenwolkjes golft over de muur en loopt dwars over de commode. De schildering houdt even halt bij het raam om zijn weg meteen weer te vervol gen op de muur, de kasten en het bedje. Yilmaz heeft ook re liëf aangebracht. Op het bedje zit bij voorbeeld een kartonnen rode poes te soezen. „We heb ben zelf zo'n kat", verklaart de ontwerper. En op de fruitbo men moeten gehalveerde, rood geschilderde piepschuimballen de appels voorstellen. Alles is met kindvriendelijke verf ge schilderd. „We hebben gekozen voor primaire kleuren. Kinderen vin den dat heel aansprekende kleuren. Vooral rood is in het begin heel belangrijk. Ik denk dat die pasteltinten die je vaak ziet in kinderkamers meer de keuze van de ouders is. Mis schien dat ze denken: een baby is iets zachts dus moeten de kleuren ook zacht." Op de boer derij lopen koeien en schapen rond, waggelt een eend en zwemt een vis in de vijver." Sommige dieren heb ik gete kend, sommige zijn geplakt. Dan kunnen kinderen er ook aanvoelen." „Het was heel moeilijk om het eindresultaat van te voren te bepalen. Daarom heb ik ook zo veel schetsen gemaakt. En ik heb me verdiept in kinderteke ningen. Het schilderen van de zwarte lijnen was het moeilijk ste. Ik heb mijn neefjes als proefpersoon gebruikt. Die wa ren er meteen weg van. Als ze hier op bezoek komen, rennen ze meteen naar de babykamer. Elke keer ontdekken ze weer iets anders. Dat gebeurt nu ook al met mijn zoontje. Als hij on rustig is, loop ik met hem heen en weer door de kamer en steeds gaat zijn blik naar een Setkin Yilmaz: „Ik heb me als een kind uitgeleefd. Het was heerlijk om te doen." ander punt. Op dit moment zijn de appeltjes favoriet bij hem." „Ik heb me als een kind uitge leefd op de babykamer. Het was heerlijk om te doen. Het is heel anders dan mijn kunst. Mijn te keningen, schilderijen zijn meer ingetogen. Ik hou me altijd be zig met mensen. Het kijken, het waarnemen leert je veel. En het is ook een leerproces voor me zelf. Ik heb zoiets van: kijk maar oordeel niet te snel. Ik hoop met mijn werken dat mensen anders gaan kijken, elkaar niet zo snel in een hokje duwen." Sen^ik Yilmaz exposeert zij'n FOTO BEN DE BRUYN werk van 27 augustus tot 18 september in atelier/galerie De fietsenstalling, Anthonie Duyckstraat 183 in Den Haag. De tentoonstelling is van vrij dag tot en met zondag te be zichtigen tussen 13.00 en 17.00 uur en op afspraak, telefoon 070-3500107. De musical 'The Sound of Mo town', die op 15 september voor het eerst is te zien in het Rotter damse Luxor-theater, is in dub bel opzicht een première: Het is de eerste grote Motown-musi- cal en het is voor het eerst dat de zwarte platenmaatschappij toestemming gaf haar merk naam te gebruiken. Bij Motown Records, 35 jaar geleden in Detroit opgericht, begonnen sterren als The Su premes (Diana Ross), The Four Tops, Michael Jackson, Marvin Gaye en The Temptations hun carrière. Veel van hun hits zit ten ook in de musical. Producent van de Engelstalige produktie is Stardust Theater BV, die eerder verantwoordelijk was voor de musicals 'Josephi ne', over het leven van Josephi ne Baker, en 'A Night at the Cotton Club'. Die laatste pro duktie was de eerste in Neder land geproduceerde musical die maandenlang op Westend in Londen draaide. Na de premiè re en drie speelweken in Rotter dam reist 'The Sound of Mo town' naar vrijwel alle grote ste den in Nederland. Op 19 en 20 oktober is de musical te zien in de Leidse Schouwburg. Om streeks de kerst slaat de groep de vleugels uit in het RAI Con grescentrum in Amsterdam. In maart 1995 staat theater Carré op het programma. Na Neder land en België gaat de musical mogelijk op toemee door Duits land en Groot-Brittannië. De musical bevat onsterfelijke Motown-nummers als 'Baby Love', 'Stop in the Name of Lo ve' en 'You Can't Hurry Love'. Veel hits zijn in de originele ver sie te horen. Andere liedjes ko men in een nieuw arrangement terug. Niet al het werk is inte graal te beluisteren. Uit sommi ge hits is slechts een zinnetje of een couplet te horen. De musical - geschreven door Ida Washington, die ook de mu sical over het leven van Josephi ne Baker schreef - gaat over een zangeres die samen met twee vriendinnen een bandje start. Het trio wordt ontdekt, krijgt succes en groeit uit tot een hele grote groep. Het verhaal lijkt op de successtory van Diana Ross en The Supremes, maar dat is volgens Bart Coolen van Stard ust Theatre alleen oppervlakkig het geval. De enige overeen komst is dat er sprake is van drie zingende vriendinnen. Het decor en de kostuums voor 'The Sound of Motown' zijn ontworpen door de Neder lander Jan Aamtzen. Fred Grip- per is verantwoordelijk voor de muziek. Voor de regie en cho reografie is Mabel Robinson, die onder meer met Diana Ross en Michael Jackson werkte, aange trokken. Motown Records was tot voor kort in handen van oprichter Berry Gordy. In 1993 kocht Po lygram International, een doch termaatschappij van Philips, de maatschappij voor een bedrag van driehonderd miljoen dollar. by Love' en andere onsterfelijke nummers van The Supremes zijn te horen in 'The Sound of Motown*. ARCHIEFFOTO KIPPA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15