^Minder studenten naar e Leidse universiteit 399; 499: Dierenhotel op Schiphol is incheckhalie voor beesten Op zoek naar verdwenen peuter Randstad Bij Spoorwegen geen overtolligen meer Ombudsman kritiseert gemeente Den Haag Files verwacht door werk aan aquaduct - "2ijjlipwii wil I I r VIDEORECORDER WAS AUTO MAAT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 dn [6 veel machinisten en conduc- eurs van de Nederlandse 1 ijpoorwegen hebben zich ge- rield voor de vrijwillige deeltijd- egeling, dat er waarschijnlijk ïelemaal geen boventalligen :üllen overblijven. In juni voerden de vakbonden factie tegen de reorganisatie- jlannen van NS, waarin het verk van 470 machinisten en :onducteurs op het spel werd 'ezet. Mede onder druk van en- iele stakingen werd het aantal :onducteurs en machinisten Vrijwillige deeltijdregeling dat naar het interne arbeidsbu- ducteurs en 356 machinisten reau zou moeten, na overleg zich hebben gemeld voor de met de NS-directie beperkt tot vrijwillige deeltijdregeling, die 126. inhoudt dat zij gedurende vier Maandagmiddag liet Elise jaar 80 procent (vier dagen) Merlijn van de Vervoersbond werken tegen 92 procent loon. FNV trots weten dat 378 con- Dat is ruim voldoende om de 50 machinisten en 76 conducteurs die uit de boot dreigden te val len, binnen de sterkte te hou den. ,,In de praktijk geeft dat geen enkel probleem", aldus Merlijn. „Machinisten en conducteurs rijden op rooster. Je moet je voorstellen dat vijf collega's 20 procent minder werken, waar door een zesde in de aldus ge creëerde baan kan stappen. Weliswaar geldt de regeling slechts vier jaar, maar ik ver wacht dat er tegen die tijd door natuurlijk verloop voldoende ruimte is ontstaan." let aantal studenten aan de Leidse universiteit is de af gelopen vijf jaar gestaag gedaald. Terwijl landelijke cijfers leen kleine stijging van het aantal studenten te zien ga- talYPn- was er 'n Leiden sprake van een daling van tien pro- Het aantal nieuwe studenten dat zich in Leiden in- hekjsehreef, is de afgelopen jaren fors gedaald met 12 pro- ^cënt. Dat blijkt uit het financieel jaarverslag van de Leid- >0 3$ë universiteit (RUL) over het vorige jaar. :k deLEiDENgert visser loordvoerder J. van Vliet van universiteit kan geen duide lijke redenen aangeven voor de laling. Hij wijst er op dat alle lassieke universiteiten in het i van het land met het van dalende aantallen keeiis.tudenten te kampen hebben, Bovendien, zegt hij, zijn er te ontdekken in studie- rijfsjkeuzes van aankomende stu- endpnten. Van Vliet spreekt van bij- 'modieuze studierichtingen als vrijetijdskunde en Europa-kun- de' waarvoor men in Leiden niet terecht kan. Bepalend voor de toestroom van nieuwe studenten is ook de situatie op de kamermarkt in een bepaalde stad. Het imago van de universiteit speelt ook nog een rol. „Na de verhalen over bijklussende hoogleraren aam de Erasmus-universiteit in Rotterdam is het aantal inschrij vingen daar dramatisch ge daald", weet van Vliet. Een der gelijk effect als gevolg van de Annex-affaire bij de Leidse uni versiteit, die bestuursvoorzitter C. Oomen zijn baan kostte, heeft hij niet bemerkt. Marginaal Financieel heeft de afgenomen belangstelling weinig gevolgen voor de Leidse universiteit. „Die gevolgen zijn marginaal in rela tie tot de bezuinigingen die Den Haag op het onderwijs heeft doorgevoerd", zegt J. Rienstra van de universiteit. Op de universiteit is inmid dels onderzoek in voorbereiding om na te gaan wat de redenen precies zijn van de afgenomen belangstelling. Sinds enkele ja ren, toen duidelijk werd dat er sprake was van een trend, wordt meer energie gestoken om nieuwe studenten te werven. Daarin speelt een persoonlijke benadering van aankomende studenten een belangrijke rol. Van Vliet: „De kunst is eigenlijk om in de schoolklas binnen te komen." De effecten van die nieuwe voorlichting zouden inmiddels zichtbaar worden. Zowel van Vliet als Rienstra leiden uit het aantal inschrijvingen voor het komend studiejaar af 'dat Lei den weer een beetje in de lift zit'. In absolute cijfers lijkt de daling nog niet tot staan ge bracht maar het aandeel van de Leidse universiteit op de Neder landse studentenmarkt wordt steeds groter. In december wordt de volgende officiële tel ling gehouden. Dan moeten de nieuwe studenten namelijk hun collegegeld hebben voldaan. ij AMSTERDAM GPD KLM-Dierenhotel is op iphol dé incheckbalie voor feen^ Honden, katten, Jrop^-, spne vissen, reptielen en'groot' in dit hotel terecht. „Het Die renhotel is gewoon een onder deel van onze vrachtafdeling, piaar het is wel een heel bijzon dere tak", vertelt Peter Wellhü- nervan de KLM. ""Het Dierenhotel heeft alle fa ciliteiten in huis om dieren langdurig op te vangen. Paarde- stallen, speciale ruimtes voor tropische vogels en kennels honden en katten. Toch rblijven de bezoekers nooit iger dan 24 uur in het hotel, is echt een transit-hotel, de dieren voorbereid wor- op de reis", legt Pieter Senstra van het Dierenhotel Het vervoer van dieren in vliegtuigen vergt een bijzondere [aanpak. Voor de vluchten zijn speciale onderkomens nodig en Ide reizen van de grote dieren voorden begeleid door één van de vijftien dierenstewards van de KLM. „Als een vliegtuig een maal in de lucht zit dan hebben de stewards weinig werk. Alleen het landen en opstijgen van een vliegtuig kan bij de dieren pro blemen veroorzaken. Toch gaat het werk van de stewards ver der. Ze moeten niet alleen zor gen dat de dieren gezond de eindbestemming halen, maar ook dat ze een comfortabele reis doormaken". Voor het vervoer van paarden - zowel voor de handel als voor wedstrijden - heeft de KLM in- ifiuiddeis een vaste klantenkring Jbj)gebouwd. Per jaar levert de luchtvaartmaatschappij over iheel de wereld ongeveer 2500 paarden af. Voor de KLM is he't vervoer van paarden een be langrijk én winstgevend onder deel. „Paarden reizen namelijk nooit alleen", zegt Wellhüner. Renpaarden worden in het dierenhotel op Schiphol ingeladen voor hun De stallen van het Dierenho tel worden deze maandag voor een paar uur bevolkt door zeer dure kostgangers. Uit Engeland zijn die ochtend drie kostbare renpaarden gearriveerd. In het Dierenhotel worden ze voorbe reid op de doorreis naar Chi cago. Daar staat zondag een ra ce te wachten. Naast het personeel van het Dierenhotel zijn er zes begelei ders en een verzekeringsman van Lloyds uit Engeland overge komen om het transpbrt naar Amerika zo soepel mogelijk te laten verlopen. „Deze paarden zijn zo kostbaar dat er vanuit Engeland extra veel zorg aan wordt besteed", zegt Rienstra. Maar ook tijdens de vlucht wordt voorzichtigheid betracht. „De dierensteward heeft altijd een verdoving bij zich. Maar bij dit soort paarden wordt daar heel terughoudend mee omge gaan. Voor je het weet wordt zo'n paard positief bevonden bij de dopingcontrole". Huisdieren De eerste dieren die in 1923 met een toestel van de KLM door de lucht werden vervoerd waren eendagskuikens. Eén jaar later kwam het grotere werk. Toen werden de stoelen uit een Fok ker F-7 gehaald om de prijsstier Nico V naar Parijs te vliegen. „Het was het eerste grote dier dat we hebben vervoerd. Nico moest naar een tentoonstelling in Parijs, maar kon niet over land omdat in België mond- en klauwzeer heerste", vertelt Wel lhüner. Na de Tweede Wereldoorlog is het luchttransport van dieren in een stroomversnelling ge raakt. Dierentuinen uit heel Eu ropa waren op zoek naar nieu we dieren en met speciale vrachtvliegtuigen werden in die tijd hele veestapels'vervoerd. DEN HAAG ANP De gemeente Den Haag heeft haar inwoners vorig jaar slecht voorbereid op de verdubbeling van de afvalstoffenheffing per 1 'januari 1994. De burgers waren pas echt op de hoogte toen ze de eerste rekeningen in de bus kregen. Dat concludeert de ge- mtelijke ombudsman van Den Haag, Th. Blom, in haar jaarverslag over 1993. Ze vindt het begrijpelijk dat op de ta riefsverhoging een grote klachtenstroom volgde. „Bij een be sluit met dermate zware financiële gevolgen kan niet worden volstaan met een kort en zakelijk bericht in De Stadskrant", al dus de ombudsman. Volgens haar moet het stadsbestuur de burgers in zo'n geval uitgebreid voorlichten over de oorzaken van de verhoging. Verder staat in het jaarverslag dat de ge meente duidelijker had moeten zijn over de invoering van de wielklem. Den Haag zei dat het ding nodig was om overtreders te dwingen de 65 gulden parkeerboete betalen. Maar aange zien verwijdering ook nog eens 100 gulden kost, zien de bur gers de klem volgens mevrouw Blom als een bijkomende straf. Ook constateert ze dat velen blijkbaar nooit hebben vernomen dat de wielklem al wordt uitgedeeld als de auto er een kwartier na de bekeuring nog staat. DEN HAAG «ANP aquaduct en de twee rijbanen in het aquaduct zijn aan een grote opknapbeurt toe. Het aquaduct krijgt een nieuwe verflaag en de betonlaag wordt gerepareerd. Verder krijgen de rijbanen een nieuwe toplaag. Rijkswaterstaat verwacht dat de werkzaamheden oponthoud voor het drukke verkeer tussen Rotterdam en Amsterdam (via Den Haag) veroorzaken. Weg gebruikers krijgen het advies een andere route te nemen. Het verkeer vanuit Amsterdam naar Den Haag/Rotterdam kan via de A44 (Amsterdam-Den Haag) rijden. Het verkeer vanuit Rot terdam/Den Haag kan bij het Prins Clausplein of via Wasse naar en de A44 of via de Al 2 via Utrecht naar Amsterdam rijden. Het Korps Landelijke Politie diensten en de regiopolitie Ken- nemerland gaan gezamenlijk extra toezicht houden tijdens de werkzaamheden aan het aqua duct in Haarlemmermeer op de rijksweg A4 (Amsterdam-Rotter dam). Het verkeer wordt tijdens de werkzaamheden bewaakt met camera's vanuit een tijde lijke controlepost naast het aquaduct. In de periode van 26 augustus tot en met 3 oktober is gedurende de weekeinden door de werkzaamheden in beide rij richtingen slechts één rijstrook beschikbaar. De werkzaamhe den in de weekeinden lopen van vrijdag 19.00 uur tot maan dagochtend 06.00 uur. Het Een zoekactie met duikers van de Koninklijke Landmacht naar de vermiste Haarlemse peuter Beau Morales-Morales gister middag en -avond in vaarten nabij de Duinlustweg in Over- veen heeft niets opgeleverd. Een tiental leden van het 108 Dui kerpeloton uit de Prinses Ma- grietkazerne in Wezep waadde en zwom door de Brouwers vaart, Brouwerskolk en Zand erijvaart. De politie beschikte niet over aanwijzingen dat de peuter zich in het water zou be vinden. De duikactie was be doeld om uit te sluiten dat het kind in een van de vaarten zou liggen. Beau wordt ruim twee weken vermist. Familieleden van de verdwe nen peuter Beau Morales heb ben opsporingsaffiches in Haar lem verspreid. Voorbijgangers worden opgeroepen de politie te bellen als ze weten waar het meisje is. Er zijn ongeveer 40 posters in Haarlem opgehangen in de hoop dat iemand zich meldt met de gouden tip. De fa milie heeft geen idee waar het meisje is gebleven. Haar moe der sluit niet uit dat Beau in het buitenland verblijft. Beau Morales-Morales ver dween op zondag 7 augustus. Ze ging die middag met haar vader mee in het kader van een bezoekregeling. Toen hij haar om 5 uur niet terugbracht, - Duikers van de Koninklijke Landmacht zochten gisteren in vaarten nabij de Duinlustweg in Overveen ver geefs naar de vermiste Haarlemse peuter Beau Morales-Morales, foto united photos de boer/poppe de boer waarschuwde de moeder de po- kei. Hij had het meisje niet bij litie. De man werd de volgende zich. De man, die verwarde ver dag aangehouden toen hij iets klaringen aflegt, is die zondag stal uit een Bloemendaalse win- middag door getuigen gezien in natuurgebeid Middenduin, tus sen Overveen en Zandvoort. De politie heeft dat gebied vorige week doorzocht. ,S*9T-nu |0P=0Pl 12 programma's Inhoud 4,5 kg PRIJS DOOR BRAAK <*99? De vrachtvliegtuigen zijn in middels uit de KLM-vloot ver dwenen. Voor het vrachtvervoer heeft de luchtvaartmaatschap pij negentien zogenaamde combi-vliegtuigen. Dit zijn spe ciale 747-vliegtuigen die zowel vracht als passagiers kunnen Het grootste deel van de 'vracht' vanuit het Dierenhotel bestaat uit kleine huisdieren. Deze dieren kunnen zonder be geleiding van een steward rei zen en daardoor is het mogelijk om er duizenden per jaar te ver voeren. Toch bezorgen deze huisdieren de stewards in het hotel het meeste werk. Nie mand kijkt daar meer vreemd op als een hond, voordat die op het vliegtuig wordt gezet, nog even snel zijn behoefte mag doen op het grasveld voor het gebouw van de luchtvaartmaat schappij. alkmaar 072-110969 broek op langedijk 02260-20891 den helder 02230-25353 haarlem 023-310079 heemskerk 02510-41131 hoofddorp 02503-16279* hoorn 02290-10389 ijmuiden 02550-37617 leiden 071-125873 O 132900 purmerend 02990-27041 zaandam 075-355060

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13