Pausreis naar Sarajevo onzeker Rabbijn Van de Kamp mist het CDA nu al Kerk Samenleving Parochie viert jubileum St. Jeroenskerk 3 Wisselvallig DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 HET WEER BUITENLAND KORT Grootmoefti Hen vooraanstaande moslim leider in Egypte heeft de ko mende VN-bevolkingsconfe- rentie, volgende maand in Cairo, verdedigd tegen aan vallen van fundamentalisti sche zijde. Dit meldt de Egyptische krant Al-Ahram. In het ontwerp van het slot document staat volgens op- permoefti Mohamed Sayed Tantawi niets dat in strijd is met de islamitische leer. „Ook lees ik er geen aanbe veling van vrije seks in of om abortus als middel tegen overbevolking te gebruiken." De Islam is volgens hem niet tegen geboortencontrole. Liberaal Tantawi is het oneens met een verklaring van Al-Azhar, de oudste islamitische uni versiteit ter wereld, die een paar weken geleden delen van het slotdocument in strijd met de islamitische leer noemde. De voorstellen van de conferentie zouden vol gens de universiteit aanzet ten tot seks buiten het huwe lijk, abortus en misschien wel prostitutie. De grootm oefti, bekend om zijn liberale interpretatie van de Islam, onderschrijft vaak de opvat tingen van de Egyptische re gering inzake sociaal-econo mische vraagstukken. Behal ve Al-Azhar hadden ook twee fundamentalistische dagbla den in Egypte kritiek op de conferentie. Pornografie De Egyptische minister van bevolking, Maher Mahran, verdedigde vorige week de conferentie. Het slotdocu ment gaat niet in tegen de moslimleer. De verklaring van de universiteit is volgens de minister ten onrechte als een aanval op de conferentie uitgplegd. Bovendien zou de Arabische vertaling aanlei ding tot misverstanden ge ven. Waar het document spreekt over seksuele voor lichting, gaat het volgens Mahran niet om het aan moedigen van seks bij jonge ren maar om voorlichting over gezinsplanning. Zwarte Madonna De afbeelding van de Zwarte Madonna en het kind Jezus, beiden met een gasmasker, heeft de woede gewekt van een Poolse pater. De prent siert de omslag van het weekblad Wprost, dat aan dacht besteedt aan het milieuvraagstuk in Polen. De Zwarte Madonna is de be schermheilige van Polen. De ikoon wordt bewaard in het Mariabedevaartsoord Czestochowa. Pater Sccze- pan Kosnik, bewaarder van dit heiligdom, vindt de af beelding 'pervers' en 'onver antwoordelijk'. Het weekblad drijft de spot met het sym bool dat door veel rooms-ka- tholieke gelovigen in Polen wordt vereerd, aldus de pa ter. Hij dreigt met een aan klacht als de redactie haar verontschuldigingen niet aanbiedt. Khoraiche De Libanese kardinaal Antoi- ne Pierre Khoraiche is op 86- jarige leeftijd overleden. Dit heeft het Vaticaan bekendge maakt. Khoraiche was van 1975 tot 1986 maronitisch patriarch van Antiochië. In 1983 had paus Johannes Paulus II hem tot kardinaal benoemd. Na de dood van de Libanees telt het college van kardinalen nog 138 le den. Van hen zijn veertig ou der dan 80 jaar. Zij mogen niet meer meedoen aan de verkiezing van een paus. Bij de voorbereidingen van de pausreis naar Sarajevo op 8 september worden 'nieuwe elementen' onderzocht. Er moet rekening worden gehouden met een nieuwe stel- lingname, 'die nog niet bekend is'. Dat zei de woordvoer der van het Vaticaan, Joaquin Navarro-Valls, zondag in Cogne, het vakantieverblijf van de paus. Hij lichtte zijn woorden niet verder toe. COGNE KNA/DPA/RTR/AFP Het is in elk geval duidelijk dat het Vaticaan wacht op 'groen licht' voor het pausbezoek van de kant van de Verenigde Na ties, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de paus in het crisisgebied. Volgens Ita liaanse kranten is het onzeker of de veiligheid van de paus in de Bosnische hoofdstad kan wor den gewaarborgd. Bovendien zou de gezondheid van de paus te wensen overlaten. De 74-jarige paus. die in april aan zijn heup werd geopereerd. moet ondersteund worden bij het lopen. Hij beweegt zich slechts voort met kleine, onze kere stapjes. Zondag na het tra ditionele Angelusgebed struikel de de paus en pakte hij met van pijn vertrokken gezicht zijn dij been vast. „Het zal zeker niet het been zijn dat de paus af houdt van een bezoek aan de Bosnische hoofdstad", ontze nuwde Navarro-Valls alarme rende verhalen in de Italiaanse media over de gezondheidstoe stand van Johannes Paulus II. De reis van de kerkleider, waarschijnlijk de gevaarlijkste uit zijn reislustige carrière, wordt 'volgens de wens van de paus voorbereid'. Hij is volgens de woordvoerder 'met hart en ziel al in Sarajevo' en tracht tij dens zijn tiendaagse vakantie de Servo-Kroatische taal mach tig te worden. Zondag wees de Servisch-or- thodoxe metropoliet Jovan voor de televisie op het 'grote risico' van een pausbezoek, ook al heeft de paus als 'staatshoofd en religieuze leider het recht om te gaan waarheen hij wil'. De Servisch-Orthodoxe Kerk wijst volgens hem de reis van de paus naar Sarajevo -niet af. De metropoliet benadrukte echter dat een vredesmissie niet in het teken van evangelisatie moet staan, maar een veroordeling moet inhouden van alle verant woordelijken van misdaden die begaan zijn in deze oorlog, al dus Jovan. Vorige week zei de leider van de Bosnische Serviërs. Radovan Karadzic, dat de veiligheid van de paus bij een bezoek aan Sa rajevo niet kan worden gega randeerd. De Serviërs hebben geen goedkeuring verleend aan een pausreis naar de Bosnische hoofdstad. „Wij hebben uit vei ligheidsoverwegingen geen toe stemming gegeven. Zonder ga ranties van alle partijen zou ik de paus een dergelijke reis niet aanraden", aldus Karadzic. De protestantse kerken in Kroatië zijn wel te spreken over de pausreis naar Sarajevo en Zagreb. Zij respecteren de 'seri euze inspanningen en de per soonlijke moed van de paus om te bemiddelen voor vrede in de regio en zelfs, onder de voor waarde dat zijn veiligheid is ge garandeerd, Sarajevo te bezoe ken', aldus een zondag gepubli ceerde gemeenschappelijke ver klaring van de Evangelisch-Lu therse Kerk, de Hervormde Kerk noordwuk» Het patroonsfeest van de Heilige Jeroen valt dit jaar in Noordwijk-binnen samen met de viering van het 100-jarig jubileum van de St. Jeroenskerk. De herdenking begint zondag om 11.00 met een Hoogmis, geleid door pastoor WJ. Kleijn, waaraan het Jeroenskooren het fan farekorps 'Excelsior' hun medewerking verlenen. Na deze mis worden de feestelijkheden buiten voorgezet op het Lindenplein. FOTO DICK HOCEWONING en de Baptistenkerk in Kroatië. De kerken betreuren het dat het voorgenomen bezoek van de rooms-katholieke kerkleider aan Belgrado niet door kan gaan. Zij bedanken de paus voor zijn ondersteuning van het bewaren van eenheid in Bosnië- Herzegowina, zijn zorg om de vluchtelingen en verdrevenen en zijn gebed voor een recht vaardige vrede. Zij hopen dat het bezoek de oecumenische betrekkingen tussen de religieu ze gemeenschappen in Kroatië ten goede zal komen en bij zal dragen tot meer vrijheid van re- ligie. Zondag zei de opperrabbijn van Rome, Elio Toaff, dat hij de paus graag zou vergezellen naar Sarajevo als hij zou worden ge vraagd. Een teken van solidari teit met de lijdende bevolking is volgens de rabbijn nog steeds nodig. Nieuwe parochie vicaris voor 'de Meerburg' ZOETERWOUDE-RUNDUK. Pater B. Versteegen, oor spronkelijk afkomstig uit Voorschoten, is benoemd tot parochie-vicaris van de 'Meerburg'-parochie in Zoe- terwoude-Rijndijk. Bisschop A. van Luyn van Rotterdam heeft laten weten dat Ver steegen zich het komend jaar zal oriënteren op de situatie in de Nederlandse Kerk, met het perspectief dat hij vol gende zomer het pastoraat van de 'Meerburg' van de huidige pastoor J. Schlat- mann overneemt. De, 48-jarige Versteegen studeerde aan de Katholieke Theologische School van Amsterdam en werd op 2 de cember 1979 tot priester ge wijd in Bamberg (Duitsland). Hij werkte onder meer als studentenpastor in Bamberg en is momenteel pastoor in Erlangen. De definitieve benoeming tot pastoor van de 'Meer burg' zal volgende jaar plaatshebben 'in het licht van de reeds-op-gang-zijnde samenwerking van deze pa rochie met de 'Menswor- ding'-parochie in Leider dorp'. Versteegen zal half sep tember zijn intrek nemen in de pastorie aan de Hoge Rijndijk. Tijdens de jaarlijkse parochiedag van 17 septem ber maakt hij kennis met zijn toekomstige parochianen. AMSTERDAM ANP Rabbijn Lody van de Kamp mist het CDA nu al. Niet alleen voor de kerkelijke ach terban is het even slikken, maar ook 'voor de joodse gemeenschap zou het ontbreken van de religieuze stem op re geringsniveau nog wel eens problemen kunnen opleveren'. De orthodoxe rabbijn, die sinds vorige week in Rotterdam werkt, schrijft dat in zijn vaste rubriek in het Nieuw Israelie- tisch Weekblad. Bij het veilig stellen van de joodse belangen 'konden wij zonder meer aanspraak maken op het feit dat de samenleving in wezen een christelijke, dus een religieuze is. Met een kabinet als het huidige ligt dat anders'. Voor velen betekent het aantreden van het kabinet-Kok dat de stem van de bij bel niet langer de leidraad is voor in ie der geval een aantal bewindslieden. „Die stem zal door de gelovige kiezer node worden gemist." Van de Kamp plaatst daarbij wel de kanttekening dat de laatste jaren in CDA-kringen de bijbelse boodschap toch al niet zo sterk klonk. Het zal volgens hem gauw duidelijk worden dat in de Tweede Kamer de woorden van de Schepper nog slechts van de oppositiebanken zullen klinken. De rabbijn verwijst naar het euthanasie debat 'toen minister Hirsch Ballin pro beerde het onderwerp op christelijke wijze te benaderen. Op niet mis te ver stane wijze wist de a-religieuze oppositie hem de oren te wassen'. Hopelijk zal het CDA samen met de kleine christelijke partijen ferm oppositie voeren, aldus Van de Kamp. „En indien dat niet het geval is, dan kunnen wij al tijd nog zelf een J (oods) DA oprichten Rechtvaardigheid Niet alleen de orthodoxe rabbijn L. van de Kamp, maar ook de sociaal-demo craat dr. H.M. de Ldnge mist het CDA in het nieuwe kabinet. Er zitten volgens hem maar twee christenen (minister Pronk en staatssecretaris Schmitz) in de ploeg van Kok. De Lange zei niet te we ten hoeveel leden van het Humanistisch Verbond het kabinet telt. De Haagse emeritus-hoogleraar vreest, zo zei hij voor de KRO-radio, dat de ge ringe kerkelijke inbreng ten koste gaat van de discussie over de waarden in de samenleving. Nederland is op weg naar een multiculturele samenleving. Daarom moet er volgens De Lange een discussie op gang komen over thema's als recht vaardigheid, vrijheid, solidariteit en ge lijkheid en over vragen als waar die waarden vandaan komen en hoe ze in de politiek gestalte moeten krijgen. Door het ontbreken van CDA-be- windslieden moet er nu een nieuwe dis cussiemogelijkheid komen. De Lange ontkent dat het nieuwe kabinet uit twee derangs mensen bestaat. „Ik ga ervan uit dat zij ook een heel diep besef over het waardenprobleem hebben. Maar ik ben benieuwd hoe mensen die op deze ma nier politiek bedrijven, gestalte geven aan een samenleving waarin de humani teit een hoofdrol speelt." In 1974 sprak hij in een interview in Trouw van 'het hachelijke probleem van het CDA. Ik kan daar geen lid van zijn. Zo'n CDA maakt het evangelie tot iets compromis-achtigs. Het evangelie heefts niets met het politieke midden te ma ken. Bij het CDA mis ik de hartstocht voor de gerechtigheid'. De Lange, oud-hoogleraar sociale ethiek aan de theologische faculteit van de Universiteit van Utrecht, was tot voor kort voorzitter van de sectie sociale vra gen van de Raad van Kerken. Met prof. dr. B. Goudzwaard schreef hij onder meer 'Genoeg van te veel, genoeg van te weinig'. Hij is actief in het Trefpunt, het forum van christenen in de Partij van de Arbeid. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ,eeer u Toe dat- u Plotoaiom rtee>T SJ ógSMOKKGuDBKSTEMD v/OOR. EE/J ATOO/NABO/M BfJ AAN WiE DAoi-rr U oAT re v7ERj<of>e>J Ni Cu AANj TiOeL- CASTRO SAr>AM HEINZ WAT EEN MOO/E PoST- E&SEIS ZCTTEN EP C?P DAT PAKJE ZEG D/E (SA IK AFWEKEN K/OOR MIJN msrrz&sEL - VEP7AMELIM6 LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE. 8 M Essenberg, G P. Arnold (ad)). J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (ad)) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag. 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES. Postbus 54,2300 A8 Lelden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij van 08.30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij per Itbet. (ind. BTW) acc.giro autom bet 29,30 per maand per kwartaal per jaar jjza.du i VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvri|: 18.00-19.30 uur. zat. 10 00-12.00 uur. Tel. 071-143241 Een echte nazomer met stabiel, zonnig weer is voorlopig van de baan. In de laatste augustusweek domineert de westcirculatie; de pressies worden door de straal stroom aangezwengeld en naar het Europese continent verscheept. De mooie zomer van dit jaar raakt ver der in de versukkeling; wellicht wacht ons in september nog een mooie 'Ouwe-Wijven-Zomer'. Van daag precies 50 jaar geleden, werd te Warnsveld (Gld) het nationale warmterecord van 38.6 graden ge vestigd tijdens een hittegolf, die duurde van 19 tot 28 augustus 1944. De uitschieter werd bereikt in een decennium, dat opvallend goed nazomerweer gaf. Zo kende de superzomer van 1947 een hitte golf, die duurde van 11 tot 28 au gustus. Ook in 1942 kwam de zo mer pas laat in augustus op toeren met tropische dagen tussen 26 au gustus en 2 september. De eerste week van september 1949 voltooi de de reeks hete na-zomers van de jaren veertig; de Bilt noteerde op 5 september nog een maximum van 34.2 graden. Je ziet wel vaker dat bepaalde weersextremen bij herhaling optre den in een kort tijdsbestek. Wie HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Af en toe zon, maar ook flinke wolkenvelden. Mor gen langs de westkust kans op wat regen. Mid- dagtemperatuur tussen 16 en 23 graden. Perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 13 graden in het uiterste noorden tot 21 graden in het zuiden. Denemarken: Vandaag af en toe zon. Morgen meer bewolking en nu en dan wat regen. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Aanhoudend wisselvallig. Bewolkt en vooral vandaag plaatselijk flink wat regen. Weinig wind en koel met temperaturen rond 18 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en een kans op een bui. Ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 20 graden, maar vandaag in de Ar dennen nog iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in de loop van de dag vanuit het westen meer bewol king gevolgd door regen. Middagtempe ratuur circa 20 graden, maar vandaag in het binnenland nog ongeveer 25 graden. Portugal: In het noorden geleidelijk meer zon. El ders ook de komende dagen vrij zonnig. Op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur uiteenlopend van 21 gra den bij Porto tot 30 in Faro. Spanje: herinnert zich niet de serie van koude winters op rij van 1985, 1986 en 1987. De 'cluster' van| strenge winters 1940-'41-'42 v^De natuurlijk wel opmerkelijk in een het land, waarin je soms 20 jaar op 1 gul een Elfstedentocht moet wachtel uit Terug naar het heden; na het be Vol scheiden zomerweer van de laaty ma dagen gaat het roer definitief om De kans op buien met onweersad J tig karakter neemt nog wat toe tij J' dens de komende dagen, want e| ™?F depressie, gevuld met koude en t a'S onstabiele lucht, trekt van de Bri vol se Eilanden via ons land het Eu-f eer ropese continent binnen. Woens- kar dag komt het kwik vrijwel nergenf an( meer boven 20 graden uit; er val len opnieuw buien, afgewisseld door wat zon. Een rug van hoge- druk zorgt op donderdag eventje voor wat bredere opklaringen, op de voet gevolgd door het fronten systeem van een IJslandse deprc - sie. Het komende weekeinde belooft dus wisselvallig te worden. Tusse de Noordzeebuien zijn er wat zor nige ogenblikken; de zuidwesten of westenwind trekt aan en voert frisse oceaanlucht binnen met maxima van circa 18 graden. for; Bi Overwegend zonnig, maar toch ook kleine kans op een bui. Langs de Golf ft""* van Etekaie enktle „nlkanvekten M,rf. .Ma3n0P 21.28 Maan onder 10. WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 20. van Biskaje enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 20 graden langs de Golf tot ruim boven de 30 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, maar af en toe ook wat bewolking. Temperatuur in de middag rond 27 graden. Marokko: Zonnig, maar vooral in de ochtend langs de kust laaghangende bewolking. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Tunesië: Waterstanden Katwijk Hoog water 05.50 18.14 Laag water 01.44 14.08 Weerrapporten 22 augustus 20 ui Rotterdam Vlissmgen Aberdeen Athene Berlijn Boedapest Klagenfurt Kopenhagen onbew. tsPalmas onbew. Eindhoven Zonnig en warm. 's Nachts ongeveer 24 06,11 graden, overdag oplopend tot zo'n 38 D"" graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vooral morgen en kele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur vandaag van 26 graden langs de-westkust tot 35 langs de Mid dellandse Zee. Morgen langs de west kust daling van temperatuur. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Maxi mumtemperatuur ongeveer 35 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In de Gen&ve noordelijke berggebieden en morgen Helsinki mogelijk ook in de Po-vlakte flinke wol kenvelden en enkele pittige buien, mo gelijk met onweer. Maximumtempera tuur van 29 graden in het noorden tot 36 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog. Middagtemperatuur Lissabon' ongeveer 36 graden op Sardinië en 31 Lncarno op Corsica. Grjekenland en Kreta: Londen Zonnig en heet. Temperatuur op de Luxembi meeste plaatsen rond 35 graden. Madrid Turkije en Cyprus: Malaga Zonnig. Maximumtemperatuur rond 30 Mallorca graden langs de Egeïsche Zee en oplo pend tot rond 37 graden langs de zuid kust. Duitsland: Vandaag eerst nog af en toe zon. Later meer bewolking en enkele regen- en on weersbuien. Vooral in Beieren kan er erg veel vallen. Morgen ook nog een buiige dag. Alleen in het westen kans op af en toe zon. Middagtemperatuur vandaag van 23 graden in het noorden tot 30 graden in het zuiden, morgen enkele graden koeler. Zwitserland: Vandaag af en toe zon en kans op een bui. Morgen meer bewolking en vooral aan de noordkant van de Alpen enkele Johannesburg pittige buien, soms met onweer. Mid- LosAngeies dagtemperatuur dalend van 29 graden N op vandaag tot 25 op morgen. NewYork Oostenrijk: Te!Aviv Perioden met zon en vrijwel overal jnkvn droog. In de noordelijke berggebieden kans op een regen- of onweersbui. Mor gen ook in het laagland kans op een bui. Maximumtemperatuur rond 30 graden. Amsterdam licht bew. ono 6 De Bilt half bew. ono 6 Deelen half bew ono 5 Eelde half bew licht bew half bew. verand 26 16 nw3 21 10 nno 12 26 22 nw5 26 17 windst 30 19 Moskou Bangkok Buenos Aire Casablanca Vancouver BOES 't,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10