Alphen mag buitenpoorters niet weren 'Menig muziekvereniging zou hier jaloers op zijn' Leiden Regio 'Voor alle sponsors een eigen bushalte' Opperste concentratie Verse laag zand op strand Wassenaar Actie in Oud Ade voor restauratie Vrouw Vennemolen MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 Nieuwe verbinding tussen Leiden en Grote Polder Heerma: geen sprake van uitzonderingspositie ilden/zoeterwoude door ;t voor ngen ienkei Jacht Sêlfangmann de met e De wethouders Hogenelst bung Ringersma van Zoeterwoude, ekt na vertegenwoordigers van Rijks- onsta waterstaat, de Kamer van Koop- Dat rrx |,andel en een bedrijf als Hcine- ;en. Ze staan al vroeg bij perron tl van het Leidse station. Dan hfldraait een bus met bloemstuk d'moj en lijnnummer 189 dat achter ste perron op. Het gezelschap ir stapt om kwart voor acht in, om s twet de eerste rit met de nieuwe r spitsbus Centraal Station Lei- den - Grote Polder Zoeterwoude te maken. Druppelsgewijs ko- men bij zes haltes passagiers binnen. lus d'orange en een croissant zijn er voor de gasten en de eerste bezoekers - ruim - die deze rit meemaken. Een videocamera van Heine- kens audio-visuele dienst regi- itreert alles nauwgezet. Iedereen moet wel tot het be drijventerrein blijven zitten, daarvoor is het een spitsbus. Als iemand in Leiderdorp de kuier- atten neemt, galmt de chauf feur dan ook door de micro foon: ,,Je moet er rekening mee houden dat je niet meer met deze bus mee kan. Je mag hier niet uitstappen". Er rijden twee bussen in de ochtend en twee tegen de avond de route, met een half 10 uur tussentijd. ,,Het is een zoge naamde materieelrjt", vertelt de Zoeterwoudse wethouder T. Ringersma van verkeer. „Nor maal gaat deze bus leeg van Leiden naar Boskoop. Nu rijdt hij na Zoeterwoude naar Bos koop." In de bus bevindt zich een 'paalwacht', die met zijn mid- Buren grijpen inbreker wassenaar Een inbreker die zijn slag wilde slaan in een woning de Lange Kerkdam in Wassenaar, is gisteren aangehouden door buurtbewoners. Die hoorden 's ochtends glas rinkelen en zagen de 35-jarige Wassenaarse dader wegrennen. Na een ach tervolging werd de man gegrepen. Alvorens hij werd overge bracht naar het politiebureau, moest hij eerst naar het zieken huis, omdat hij gewond was geraakt aan zijn arm. Londenaar ramt hekje wassenaar Een 27-jarige Londenaar die tijdelijk in Wassenaar woont, heeft gisteravond met zijn auto het hekje geramd voor een restaurant op de hoek van de Groot HaeSebroekseweg en d< Stoeplaan. De man reed vervolgens door en kon door de politie pas worden achterhaald toen ze de auto voor zijn woning aan d Groot Hoefyzerlaan zag staan. De man bleek alcohol te hebben gedronken. Flinke buit bij inbraak alphen aan den run» Een videocamera, 100 cd's, geld, pasjes e twee eurocheques zijn in de nacht v stolen uit een woning aan de Lupinesingel in Alphen. De inbre ker kwam de woning binnen door de voordeur open te breken. Jongen gewond bij aanrijding Een 7-jarige jongen uit Roelofarendsveen is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een 47-ja- rige automobilist, eveneens uit Roelofarendsveen. De man reed rond half vier - volgens de politie vrij langzaam - over de Bego niastraat in zijn woonplaats toen de jongen plotseling overstak. De automobilist kon een botsing niet meer vermijden. De jon gen is met een gebroken onderbeen overgebracht naar het zie kenhuis. Diefstal mislukt, wel forse schade leiderdorp» Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op za terdag geprobeerd om een boot uit de Dwarwatering in Leider dorp te stelen. Dit mislukte. Ze namen wel een dekzeil en een paar peddels mee en richtte voor 2000 gulden schade aan. Gewond bij val van ladder zoeterwoude-rundukEen 66-jarige man uit Zoeterwoude-Rijn dijk is zaterdagmiddag rond vier uur gewond geraakt bij een val van een ladder. De ladder stond op een steiger aan de Hoge Rijndijk in zijn woonplaats.. Hij had deze steiger zelf gebouwd om de dakgoot van zijn huis te schilderen. De 66-jarige is met letsel aan zijn schouder overgebracht naar het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp. Zijn schoonzoon, die ook op de stellage stond, had alleen wat schaafwonden. Autopapieren en passen ontvreemd zoeterwoude-runduk» Uit een woning aan de Nassaulaan in Zoe- terwoude-Rijndijk zijn zondagochtend rond tien uur autopapie ren, bankpassen en 200 gulden gestolen. De inbrekers kwamen binnen via een openstaand klapraam. De bewoners lagen nog op bed. deleeuwse kleding de indruk van een Engelse beafeater maakt. In de Zoeterwoudse Oranjelaan stapt hij even na achten uit de bus en na wat ge hannes om de juiste sleutel, ontmantelt hij de paal uit de bussluis zodat de bus er door kan. De sluis laat 's ochtends de bus èn auto's toe en in de avondspits alleen de bus. Dan moeten er twee palen worden ontmanteld. Vrachtverkeer kan er nooit door heen. „Met de bus hopen we ook het autoverkeer terug te dringen", zegt de wet houder. Na januari wil Ringers ma helemaal geen autoverkeer meer door de Oranjelaan heb ben. „Dan kunnen mensen van het nieuwe stuk Rijksweg 11 en de Van der Madeweg gebruik maken en is de laan niet meer voor sluipverkeer nodig. Even later naderen we het be drijventerrein Grote Polder, waar maar liefst vier haltes zijn op de Industrieweg, bij 3M, bij Heineken en bij Fasson. „Alle sponsors hebben hun eigen bushalte", lacht de wethouder. Bedrijven namen immers de helft van de kosten voor hun re kening, Westnederland de an dere helft. Als het experiment slaagt, volgt de bus mogelijk in de toekomst een andere route. De Hoge Rijndijk en de Burge meester Smeetsweg komen dan in aanmerking. Ook zou de bus lijn tussen Roomburg en de Grote Polder, langs spoorlijn en All, dan ingericht kunnen wor den. Tunnels liggen er al. Bo vendien zijn er plannen om ook de industrieterreinen van Al phen aan den Rijn met de Grote Polder met een spitsbus te ver binden. De gemeente Alphen aan den Rijn mag huizen met een koopprijs tot 250.000 gulden niet reserveren voor inwo ners van de Rijnstreek. Dat heeft de demissionaire staats secretaris E. Heerma van VROM vlak voor zijn aftreden bepaald. mogelijkheid geeft om in bij zondere gevallen een koopprijs grens vast te stellen die hoger is dan de wettelijke 156.000 gul den. Gedeputeerde staten van ruud sep Volgens de staatssecretaris valt Alphen niet onder de uitzonde ringsbepalingdie gemeenten de Zuid-Holland gingen in juni van dit jaar nog akkoord met de ho gere grens. De Alphense volkshuisves tingswethouder D. van der Veen Meerstadt is teleurgesteld over de actie van de staatssecreta ris. De gemeente heeft de hoge re grens vastgesteld om on danks de beperkingen op de woningbouw in ieder geval nog voor de eigen doende woningen te kunnen bouwen. „Het Rijk stelt zich op het standpunt dat het Groene Hart beschermd moet worden, maar ontneemt ons vervolgens het instrument om daar handen en voeten aan te geven", aldus de wethouder. De staatssecretaris heeft voor in totaal tien gemeenten de ho gere koopprijsgrens vernietigd. Ook plaatsen als Gouda en Woerden zijn hierdoor terugge worpen op de wettelijke grens van 156.000 gulden. Evenals Al phen vervullen deze gemeenten de functie van regionale groei kern. Naast Alphen hanteren ook de andere gemeenten in de Rijnstreek een koopprijsgrens van 250.000 gulden. Of Heer ma's opvolger straks ook deze besluiten zal vernietigen, is nog niet duidelijk. Voorlopig zullen de provincies in ieder geval geen gemeentelijke besluiten om de koopprijsgrens te verho gen meer goedkeuren. Rijk en provincie gaan eerst samen vaststellen in welke situaties ge meenten van de wettelijke gretis mogen afwijken. Het ministerie van VROM sluit niet uit dat er in de toekomst meer gemeenten worden teruggefloten. Met opperste concentratie doet dit meisje mee aan één van de onderdelen bij de Hoogmadese achtkamp. Op het grasveld aan het H. Meyerplantsoen konden kinderen van 4 tot 12 jaar deelnemen aan onder meer die vrijdag begonnen met een lampion-op- blindvissen, lopen met een ei, de boeienko- tocht door het dorp. ning en hoedje wip. De achtkamp maakte deel uit van de Zomerspelen in Hoogmade, foto hielco kuipi Rijkswaterstraat begint deze week met het opspuiten van zand op het Wassenaarse strand. Vorige week is daarvoor een pijpleiding op de zeebodem gelegd. Via de leiding spuiten zogenaamde sleephoppersche- pen zand het strand op. De op hoging is noodzakelijk omdat onder invloed van wind, getij en branding het strand steeds smaller wordt. Tussen de Wassenaarse slag en Scheveningen wordt een ge bied van twee kilometer voor zien van een verse laag zand. De werkzaamheden nemen - afhankelijk van het weer - on geveer drie weken in beslag. „Twee kilometer is niet zo'n groot stuk, maar we verwachten dat natuurinvloeden ervoor zor gen dat het zand zich verder verspreidt", vertelt E. Ebbens, afdelingshoofd van waterkerin gen en kust. Het zand wordt twintig kilo meter uit de kust van de zeebo dem opgezogen. Op zo'n ander halve kilometer van het strand perst de sleephopper vervolgens een mengsel van water en zand het strand op. Tijdens deze werkzaamheden worden delen van het strand afgesloten voor publiek omdat er gevaar voor drijfzand bestaat. Dat het strand moet worden opgehoogd heeft te maken met het beleid van regering en par lement. In 1990 hebben zij be sloten dat geen enkel deel van de Nederlandse kust er slechter mag bijliggen dan in dat jaar is gemeten. Niet alleen zorgt een goede kust voor bescherming van de duinen, maar is een breed strand ook gunstiger voor de recreatie. Voorschotense twee keer bestolen voorschoten Bij een inbraak aan de Van Helsdingenlaan in Voorscho ten zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag een handtas met 875 gulden en een vi deorecorder gestolen. De 45- jarige bewoonster van het huis, die boven lag te slapen, hoorde wel gestommel bene den, maar dacht niet aan een Een streefgetal hebben licht wel in gedachten, n zullen ze zeker i 'Vrienden van de Vrouw Venne molen' in Oud Ade gaan twee jaar actie voeren om het monu ment te kunnen restaureren. „Wat de uiteindelijke opbrengst is zien we wel. Als je een bedrag noemt en dat wordt niet ge haald, is dat een teleurstelling", zegt Leny Koetsier, bestuurslid en pr-functionaris van het co- Overigens verdwijnt het woord Vrienden binnenkort om platas te maken voor een stich ting. Het comité is sinds begin juni actief. Over de plannen voor de komende twee jaar is al stevig nagedacht en ook zijn al diverse ideeën geopperd. „Door de vakantieperiode is er weinig gebeurd. De komende weken komen we met onze plannen naar buiten", legt Koetsier uit. Om de uit 1632 stammende molen te restaureren is naar schatting ongeveer 400.000 gul den nodig. De restauratie is een bittere noodzaak. Al geruime tijd staat de molen er zwaar vervallen bij. Het wiekenkruis is zwaar ver roest en zit vol met gaten. Daar door kan molenaar Hans van der Pouw Kraan zijn hobby om de molen te laten draaien niet meer uitoefenen. Ook al omdat uit voorzorg de wieken van het kruis zijn afgehaald. Ook de rest van de molen verkeert in deplo rabele toestand. De 'Vrienden van de Vrouw Vennemolen' is min of meer bij toeval ontstaan. Leny Koetsier: „De slechte toestand van onze molen is de doipsraad al lang een doorn in het oog. Diverse keren is de Rijnlandse Molen-"* stichting aangeschreven, maar daar ontbreekt simpelweg het geld. Uiteindelijk heeft men daar de zorg voor meer molens. Na de zoveelste brief kregen we het advies om zelf actie te on dernemen en te proberen om geld bij elkaar te krijgen. Als er een begin is, heeft de Molen stichting ook meer kans om sponsors te vinden", aldus Koetsier. Als eerste zijn alle verenigin gen in het dorp aangeschreven. Dat leverde volgens Koetsier vijf bestuursleden en zo'n 20 vrij willigers op. „Het is niet alleen de bedoeling dat er geld wordt ingezameld, maar dat er ook ge werkt wordt. Veel kun je zelf doen. Er zit bijvoorbeeld een gepensioneerde molenbouwer in de werkgroep." Inmidddels is het eerste geld al binnen. De IJsclub in het dorp gaf geld voor het schilde ren. De toneelclub gaf een voor stelling, waarvan de opbrengst voor het goede doel bestemd was. Ook de stichting Oud Alke made steunde de actie. „Je merkt dat onze Vrouw Venne molen leeft in het dorp. Niet voor niets laat ieder bruidspaar uit Oud Ade al sinds jaar en dag een fotootje voor de molen ma ken. Vandaar dat we optimis tisch zijn wat betreft de actie." Leny Koetsier: „Het i^toch zonde dat onze molen er zo beroerd bij staat." foto hielco kuipers Verbouwinig Drieluik nagenoeg klaar hoogmade De uitbouw van Het Drieluik, een deel van het cultureel centrum in Hoogma de is nagenoeg klaar. Alleen de bar moet nog worden aangebracht, evenals een deel van de inrichting. Muziekver eniging De' Heerlijkheid, 'de hoofdge- bruikcr van het pand, heeft haar eerste repetitie in het vernieuwde pand al weer achter de rug. „We zijn er bijzon der blij mee", zegt voorzitter Peter Borst enthousiast. „We hebben een be stuurskamer en een gigantische op bergruimte. Menig andere muziekvere niging zou jaloers zijn op zo'n onder komen." Het gevolg is wel dat de 90 leden tel lende muziekvereniging een hogere huur moet betalen aan de eigenaar van het pand: de Stichting Cultureel Cen trum Hoogmade (CCH). De muziek vereniging begint daarom vanaf vol gende week met een 'steen-certifica- ten-actie.' De 90 leden gaan huis-aan- huis om steen-certificaten voor 2,50 gulden per stuk te verkopen. Met de opbrengst hoopt De Heerlijkheid niet alleen de hogere huur te kunnen beta len, maar ook een deel van de inrich tingskosten. Borst zegt geen streefbe drag in zijn hoofd te hebben. „We zijn heel blij zijn met 5000 gulden, maar dat geldt ook voor een totaal bedrag van 2000 gulden. Iedere gulden is mee genomen." De verbouwing van De Drieluik aan de Kerkstraat is in april begonnen. „Er is zeven meter aangebouwd", vertelt voorzitter Th. van Wieringen van de Stichting CCH. De verbouwing, exclu sief de inrichting, kostte 165.000 gul den. De gemeente Jacobswoude be taalde daarvan tien procent. De officië le opening van Het Drieluik volgt hoogstwaarschijnlijk in oktober met een rondgang van de muziekvereni ging door het dorp en een open huis. Zwemvierdaagse koudekerk aan den run De zwem- en poloclub Koude kerk houdt van vandaag tot en met 26 augustus de 19de zwem vierdaagse in het Prins Willem Alexanderbad te Koudekerk aan den Rijn. Vrijdag 26 augustus is er een barbecue. Deelnemerskaarten a 7,50 gulden zijn bij het bad te koop. Iedere avond gratis toegang voor toeschouwers. inbraak. De dief boorde gaten in het raam om binnen te komen. De vrouw was twee weken eerder ook al slachtoffer van diefstal. Toen werd in Tiel haar handtas met geld en pa pieren gestolen. De tas werd later leeg teruggevonden in üss. De politie sluit niet uit dat het om dezelfde dader gaat. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekein de vanuit Roye, Aalst, Chantil- »y- ROYE, P.V. DERIJNKLIEVERS Aad de Vries 1, 2. 7, Comb. Kooy-Wassink 3, 10, J.C. Zeven hoven 4,5,6, 8, B. van Mil 9. AALST. M. Hogenboom 1,9, J. van der Wal 2, J. van Lxiar Zn. 3, Aad de Vries 4, J.C. Zevenhoven 5, G.H. van der Poel 6, 10, F. Lad- an 7, Comb. Kooy-Wassink 8. ROYE P.V. DE REISDUIF D. Albers 1, 5, W. Ouwersloot 2, 4, H. Dusoswa 3, Comb. Har- tevelt 6, 7, 8, N. de Groot Zn. AALST D. Albers, 15, W. Ouwersloot 2, 4, 10, H. Dusoswa 3, Comb. Hartevelt 6, 7, 8, N. de Groot Zn. 9. ROYE P.V. „DE VRIENDENCLUB" Comb. v. Weeren/Pracht 1, 4, 9, Comb. v.d. Nieuwendijk 2, 6, R. Metscher 3, 5, 8, P. Hartevelt 7, L Engel 10. AALST Comb. Straathof v.d. Berg 1, 2, Comb. v.d. Nieuwendijk 3, 5, 6, 8, C. P. Gijsman 4, 7, L. Koop man 9, A. Noest 10. ROYE P.V. L.P.C. J. v.d. Hoogt 1, 3, 8, Witteveen v. Gorkum 2, 5, 7, J, Staffeleu 4, H. Pen 6,9, 10. AALST Groenendijk Korte 1, 9, K. Le- febre 2, J. Staffeleu 3, 7, Groene- dijk /Heiden 4, 6, Witteveen v. Gorkum 5, H. PenB, 10. ROYE P.V. LEIDERDORP W. v. Oosten 1, 3, D. v. Seggelen 2,4, 5, 6, 8, 9, M. Reijerse 7, E.H. Broug 10. AALST D. v. Seggelen 1, 7, M. Reijerse 2, 3, W. Jacobi 4, W. v. Oosten 5, R. v.d. Nieuwendijk 6, 8, Th. Ha- braken 9, J.C. Knijnenburg 10. P.V. DE BLAUWKRAS P. Landesbergen 1, 2, 4, H. Koome 3, R. v.d. Geer 5, 9,' Comb. v.d. Blom 6, 7,8, 10. CHANTILLY P.V. „DEZWALUW" v.d. Kooy- de Best 1, 2, 4, P. v. Leeuwen 3, 8, G. Hoogervorst 5, 9, K. Jansen 6, 10, N. Meeuwen oord 7.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9