Ernst en Schmitz weg bij Pax Christi Vier dagen feest en bezinning in de polder Kerk Samenleving Zonnebloemen voor een grote, kleine man MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 HET WEER HANS VAk BUITENLAND KORT Achtervolging De nieuwe grieks-orthodoxe bisschop van Larissa is bij een wilde achtervolging op een snelweg ontkomen aan aanhangers van zijn voor ganger. Zij probeerden de auto van mgr. Ignatios de berm in te drukken, zo meld den zaterdag de Griekse kranten. Toen bisschop Igna tios vrijdag Larissa verliet, werd zijn auto op de snelweg achtergevolgd door vijf au to's. Bij de achtervolging werden snelheden bereikt van 140 kilometer per uur, zei pater Nikodemos, de chauffeur van de bisschop. Hun opzet mislukte, maar de belagers wisten wel met sta ven en stenen enkele ruiten van Ignatios' auto te vernie len. Bij de nadering van een tolstation sloegen ze op de vlucht. „Wij waren het slachtoffer van de bruutste vorm van christelijke barba rij". zei pater Nikodemos, daarbij suggererend dat mgr. Théologos. de voorganger van Ignatios, achter de aan slag zat. Deze weigert te aan vaarden dat hij kortgeleden door de kerk uit het ambt werd ontheven omdat hij tij dens het kolonelsbewind (1967-74) met de dictators had gecollaboreerd. Tijdens de inwijding van bisschop Ig natios eind juli probeerden aanhangers van Théologos de dienst te verstoren. Moord op priester Twee Poolse oud-generaals zijn in Warschau vrijgespro ken van de aanklacht dat zij tot de moord op de priester Jerzy Popieluszko, in 1984, zouden hebben aangezet. De officier van justitie had vijf tien jaar gevangenisstraf ge- eist. De uitspraak werd vanaf de publieke tribune met boegeroep begroet. 'Schan de' en 'weg met de commu nisten' riepen aanwezigen. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat Wladyslaw Ciaston en Zenon Platek, die toen aan het hoofd van de geheime dienst stonden, op dracht tot de moord gaven. Popieluszko was de zielzor ger van de verboden vak bond Solidariteit. De recht bank veroordeelde in 1985 agenten van de geheime dienst tot langdurige gevan genisstraffen. Zij sprak toen uit dat de moord zonder me deweten van het binnen landse zaken en de leiding van de geheime dienst was uitgevoerd. De oppositie be twijfelde toen reeds die stel ling. Pas na de val van de communistische regering kon hiernaar een onderzoek worden ingesteld. De moord op de priester leidde tot de ernstigste crisis tussen het communistische regime enerzijds en de Rooms-Ka tholieke Kerk en Solidariteit anderzijds. Opperrabbijn De Israëlische politie mag op sabbat geen boeven vangen, vindt de vroegere opperrab bijn van de sefardische jo den. Ovadia Yossef. De poli tie mag op de joodse rustdag alleen dan criminelen ach tervolgen als het leven van andere mensen in gevaar is, schrijft de rabbijn in een hal- achische uitspraak. Ook is hij van mening dat getuigen van bij voorbeeld een bankover val niet de telefoon mogen gebruiken om de politie te waarschuwen. Rabbijn Yos sef geldt als een van de meest gezaghebbende gees telijke leiders van de oriën taalse joden in Israël. Een uitspraak als deze heeft ech ter geen bindende kracht. Organisatie op zoek naar nieuwe voorzitter en vice-voorzitter De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi moet op zoek naar een nieuwe voorzitter en een nieuwe vice- voorzitter. Zij moeten de plaatsen innemen van respec tievelijk de aftredende bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, en van mr. E. Schmitz, die afgelopen vrijdag haar benoe ming tot staatssecretaris van justitie aanvaardde. DEN HAAG ANP Voorzitter Ernst wilde eigenlijk al aftreden toen hij twee jaar ge leden 75 jaar werd, de leeftijd waarop een bisschop zijn ont slag bij de paus indient. Maar hij was bereid als voorzitter van Pax Christi aan te blijven tot er in Breda een opvolger zou zijn benoemd. Vorige maand werd de benoeming bekend van mgr. M. Muskens, die op 26 novem ber" tot negende bisschop van Breda wordt gewijd. Vice-voorzitter Schmitz neemt afscheid als burgemees ter van Haarlem om haar loop baan in Den Haag voort te zet ten. Zij volgde in 1986 dr. J. van Kemenade als vice-voorzitter van Pax Christi op. Vorig jaar juni organiseerde Pax Christi al een voorlopig af scheidsfeestje voor mgr. Ernst, die sinds 1976 de rk-vredesbe weging heeft geleid. „Wij ne men vandaag nog geen af scheid; we zeggen alleen maar: tot ziens", zei Schmitz bij die gelegenheid. Ernst was de twee de voorzitter van Pax Christi Nederland. Vanaf de oprichting in 1948 tot 1976 leidde kardi naal Alfrink de rooms-katholie- ke vredesbeweging in Neder land. Een bisschop als voorzitter van Pax Christi noemde mgr. Ernst vorig jaar 'het meest ge wenst'. Zo makkelijk was dat toen overigens niet. Van de toenmalige bisschoppen (Simo- nis, Möller, Bomers en Ter Schure) werd niemand geschikt bevonden. Het wachten was op nieuwe herders in Roermond, Rotterdam en Breda. „We zitten nu in een luxe si tuatie", zegt secretaris J. ter Laak. Roermond, waar mgr. F. Wiertz is benoemd, ligt een beetje ver weg, maar de sale- siaan A. van Luyn, de nieuwe bisschop van Rotterdam, heeft veel belangstelling voor jonge ren en was intensief betrokken bij de Oost-West-contacten van Pax Christi, terwijl mgr. Mus kens het joodse woord voor vre de 'shalom' als wapenspreuk heeft gekozen. Op de vraag of hij in de rooms-katholieke vre- destraditie staat, antwoordde Muskens deze week: „Dat moet toch iedere katholiek." EGMOND AAN DEN HOEF GPD In de streek waar hij door een ongeluk om het leven kwam, rijken de velden met zonne bloemen tot aan de horizon. Bij de uitvaart van Jan Hop man, afgelopen zaterdag, was de parochiekerk van Egmond aan den Hoef versierd met de zelfde bloemen. 'Als teken van het licht waarin hij geloofde', aldus de Egmondse pastoraal- werker Pierre Wildöer. In een uiterst emotionele viering namen familie en vrienden zaterdag afscheid van pastor Jan Hopman (53), de Overveense priester die na weken van vermissing vorige week dood werd gevonden op de berg Sasso di Pale bij Folig- no (Italië). Hopmans parochi anen hadden hem de avond tevoren al uitgeleide gedaan in de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen in Over- veen, waar bisschop H. Bo mers van Haarlem voorging. In de gang naar het altaar in de volgepakte Egmondse kerk begeleidden de familieleden zingend de kist, slechts ver sierd met de bloemenkrans van zijn 83-jarige moeder. Vicaris-generaal G. Geukers herinnerde met droefheid aan de competentiestrijd tussen Hopman, als rector van de priesteropleiding het Willi- brordhuis in Amsterdam, en bisschop Bomers. Uit loyaliteit jegens de bisschop, besloot Hopman drie jaar geleden uit eindelijk ontslag te nemen. Op de laatste ansichtkaart die Hopman vanuit Italië stuurde aan zijn parochianen, roemde hij Franciscus van As- sisi als 'een grote, kleine man'. Groot in zijn geloof, eenvoudig in zijn optreden. Een om schrijving die ook op Jan Hop man zelf kon slaan, meenden alle sprekers tijdens de uit vaart. „Zijn hele leven was een pelgrimage, zo blijven we aan hem denken", aldus pastoraal werker Wildöer. Hopmans eenzame wandeltocht naar het eeuwige licht was nu vol tooid, gaf vicaris-generaal Geukers aan. „Adieu Jan. Tot bij de Heer". Meer dan tienduizend jongeren bezoeken Flevo Totaal Festival DRONTEN CHRISTIAN WOLSINK GPD Ook op zondag is de super markt op het evenemententer rein van Walibi/Flevo open. Het is een detail, maar Paul Lekker- kerker is een man van princi pes. „Waarom nu juist hier wel? vraagt hij zich af. Verschil van mening moet kunnen, zegt hij er gelijk bij. „Ik ben het niet altijd eens met Youth for Christ. Maar over de meest elementaire zaken be staat op dit festival overeen stemming. Je kunt hier je opvat tingen over het leven gemakke lijk delen met anderen." Er wordt veel gepraat tijdens het Flevo Totaal Festival, dat van donderdag tot zondag werd gehouden op het evenementer- rein van Walibi/Flevo bij Dron- ten. „Je kunt hier vier dagen je tentje neerzetten en feestvieren, maar wat doe je daarna? Het is wel de bedoeling dat je over be paalde belangrijke zaken in het leven gaat nadenken", zegt fes tival-organisator Dik de Jong. Meer dan tienduizend jonge ren, onder wie veel buitenlan ders, bezoeken het Flevo Totaal Festival. Blije gezichten bij de toegangspoort, blije gezichten in het praatcafé. „What's your choice?", vraagt het T-shirt van een man. Een ander heeft het antwoord al gevonden. „Jezus Freak", heeft hij achterop zijn trui geschreven. In de Global Village wordt ge discussieerd door verschillende vertegenwoordigers van christe lijke jongerenorganisaties. 'Paars verdient geen kans', is de eensluidende mening. Gejuich klinkt op uit de zaal. Buiten speelt het orkest van verstande lijk gehandicapten 'Doe Maar' uit Ermelo. Op een valse noot meer of minder wordt niet ge keken, maar het enthousiasme werkt aanstekelijk. In de dorpskerk heerst rust. Een enkeling knielt voor het al taar. Eén meisje hangt tegen het tentdoek met gesloten ogen. Het Flevo Totaal Festival wordt haar even teveel. Vrijplaats „De mensen komen voor de muziek, de sfeer en om elkaar te Het publiek luistert naar de optredens tijdens het 17e Flevo Totaal Festival. foto opd ontmoeten. Het is een vrijplaats 'De boodschap' is alom aan- niet geheimzinnig over", aldus voor jongeren van alle kerkelijke wezig. „Het festival is opgezet De Jong. „Belangstelling voor richtingen. Het is feesten, pra- vanuit een christelijke visie door religie neemt toe", constateert ten, beleven en genieten", zegt mensen die geloven in een we- hij. „Vele jonge mensen geloven organisator Dik de Jong. reld met God. Daar doen we dat er toch iets moet zijn. Ze zoeken naar een soort aankno pingspunt, waardoor ze grip hebben op het leven. Dat kun je in het geloof zoeken, maar ook ergens andersin." „Het klinkt vaak goedkoop. Omdat je op zoek bent naar vei ligheid, ga je geloven. Aan de andere kant vind ik: je moet het ook maar durven geloven, iets dat niet tastbaar is. In onze maatschappij zitten we allemaal in vaste kaders en structuren. De fantasie is een geweldig as pect dat nu ontbreekt. Het ge loof geeft je niet alle antwoor den, maar je gaat jezelf wel een aantal vragen stellen. En vragen brengen je vaak veel verder." Paul Lekkerkerker (23) en Fred Koning (28) zijn op het grasveldje in een serieus ge sprek verwikkeld. „Het is niet zo dat we hier vier dagen zitten te discussiëren. Je komt voor de gezelligheid, de muziek, maar daarnaast kom je ook tot rust en ga je weer eens nadenken over bepaalde zaken. Het is een soort bezinning op een hecti sche wereld." Rosalinde Verwaijen en De borah van Boven nemen het festival minder serieus. „We ko men om feest te vieren. Het gaat ons vooral om de muziek. En het geloof, dat is iets dat van binnen zit. Daarvoor hoef je niet naar een lezing." Festival-organisator Dik de Jong is een en al tevredenheid over het verloop van het festi val. „We hebben wat aanloop moeilijkheden gehad, bijvoor beeld bij de aanleg van tele foonlijnen. Daarna is het alle maal goed verlopen. Alle mede werkers hebben als beesten ge werkt". De entourage is nog voor ver betering vatbaar, vindt De Jong. „We klungelen nog teveel, we moeten zorgen voor meer kleur en diversiteit. Mogelijk gaan we ook werken met verschillende podia voor de verschillende muziekstijlen. We willen daar mee af van het vooroordeel dat er hier alleen maar gospelmu ziek wordt gespeeld. Het gaat om een groot aantal muziekstij len die eigenlijk maar weinig met de oorspronkelijke gospel te maken hebben." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSC.H DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M Essenberg, G.P Arnold (adj). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D Paauw, tel dag. 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam benchten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vri|. van 08.30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8 30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bijvooruitbet (ind BTW) peracc giro .autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vnj: 18 00-19 30 uur. zat. 10 00-12.00 uur. Tel 071-143241 Bonte afwisseling Ni Tijdens het voorbije weekeinde werd een begin gemaakt met een periode van bescheiden Hollands zomerweer. Een hogedrukgebied verscheen op de West-Europese weerkaart, maar anders dan in juli is dit systeem niet bij machte het aanstormende depressiegeweld van de oceaan te keren. Het ver schil met de vorige maand zit 'm hierin, dat er nu in de hogere lucht lagen een westelijke circulatie blijft doorstaan. In juli was er steeds sprake van een algehele blokkade in alle lagen van de tro posfeer, waarbij de oceaanstorin gen met succes werden tegenge houden. Augustus gedraagt zich meer als een gewone zomermaand, waarin we niet ontkomen aan een weermenu met Atlantische ingredi ënten. In deze normale situatie moet je het hebben van korte zomerse op levingen van twee, hooguit drie da gen. Het vriendelijke weerbeeld van de afgelopen dagen met zon en stapelwolken, krijgt vandaag en morgen een vervolg. We zijn te recht gekomen aan warme kant van het hogedrukgebied met een wind tussen noordoosten zuidoost. Het kwik ligt ook morgen nog in de buurt van 25 graden en afgezier van een paar wolkenvelden over heerst de zon. Voor de westkust van Ierland dra zich al een depressie warm; dee>. ste, onweersachtige uitloper be reikt ons waarschijnlijk niet vo( avond. De weersontwikkelingen van woensdag doen sterk denke- aan de situatie van vorige week - toen er na een korte, zomerachti W'1 periode, snel een hoop kou in de bovenlucht naderbij kwam mete De explosieve opleving van de buiig Rin heid. De Ierse depressie trekt na veri de Noordzee en neemt erg onsta VVai biele lucht met zich mee. Dat nu uar wel weer tot buienvorming leider k n waarbij de kuststrook het eerst o f7 der vuur wordt genomen. Heftige verschijnselen zoals onweer, hag "ra en windstoten zijn dan goed mog e" lijk. sie De straalstroom zet de.vaart er en West-Europa wordt in de tweejde helft van de week bezocht door nieuwe Atlantische storingen. Di wordt een bonte afwisseling van- gengebieden, buienlijnen, perio den met vrij veel wind, maar ook wel eens wat zon. De temperatuu komt op een lager niveau van 17 tot 20 graden te liggen. sta] der tier HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Tamelijk veel zon en droog, maar in het uiterste noorden enkele wolkenvel den en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 17 graden, in de om geving van Oslo omstreeks 22 graden. Zweden: Vandaag eerst nog plaat selijk bewolkt en re genachtig, maar geleide lijk steeds meer opklarin gen Morgen flinke zonni ge perioden en droog. Middagtemperatuur van 15 in het noorden tot 21 in het zuiden. Denemarken: Flink wat zon en droog. Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 22 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk wisselvallig met een verander lijke bewolking en vooral in het zuidwes ten nu en dan regen. In het oosten van daag nog zon en droog. Middagtempera tuur van 16 bij de Hebriden tot ongeveer 22 in het zuiden van Ierland en Enge land. België en Luxemburg: Droog en eerst nog zonnig. Morgen steeds meer bewolking, gevolgd door een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden, morgen in het westen koeler. Noord- en Midden-Frankrijk: Enkele wolkenvelden maar ook geregeld zon. Aanhoudend kans op een enkele re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden, langs de Kanaal- kust rond de 20 graden, bij Lyon en An- necy rond de 30 graden. Morgen overal iets koeler. Portugal: Wolkenvelden, maar ook van tijd tot tijd zon. Langs de westkust kans op mist. In het noorden kans op regen. Maxima aan zee van 21 graden aan de Costa Verde tot 28 in de Algarve. Spanje: Op de meeste stranden zonnig. Aan de Golf van Biskaje ook enkele wolkenvel den en plaatselijk wat regen. In het bin nenland ontstaan stapelwolken en in het noorden ontwikkelt zich mogelijk een bui. Middagtemperatuur aan de stran den ongeveer 32 graden, in het Spaanse binnenland ongeveer 38 graden. Langs de Golf van Biskaje middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden, op de zuidstranden meest zonnig. Middagtem peratuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Zonnig, maar aan de westkust ook wol kenvelden of mist. Maxima op de stran den ongeveer 30 graden. Zonnig en warm. Maxima vlak aan zee ruim boven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden, in de Provence plaatselijk 35 graden. Langs de Atlantische kust ongeveer 22 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog.. Maximumtemperatuur onge veer 34 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. Morgen in de noordelijke berggebieden enkele wol kenvelden maar waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen tussen 28 en33 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Op de Egeïsche Zee plaatselijk een harde noorden wind. Middagtempe ratuur ongeveer 31 graden, landin waarts enkele graden hoger. Duitsland: Vandaag zonnige perioden en alleen in het zuiden kans op een lokale onweers bui. Morgen meer bewolking en overal kans op een stevige regen- of onweers bui. Middagtemperatuur van 23 in het noorden tot 28 in het zuiden. Vandaag in Beieren plaatselijk 35 graden. Zwitserland: Eerst zonnig maar geleidelijk iets meer bewolking en toenemende kans op een fikse fegen- of onweersbui. Maxima op lopend naar 30 graden, morgen minder warm Oostenrijk: Vandaag zonnig en droog. Morgen in Vo- rarlberg en Tirol stapelwolken en lokaal een flinke regen- of onweersbui, in het oosten nog overwegend zonnig. Warm met maxima van ongeveer 30 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder 20S Maan op 21.07 Maanonder09. Waterstanden Katwijk Hoog water 05.11 17.39 Laag water 01.06 15.17 Weerrapporten 21 augustus 20 ui station weer wind temp nee Amsterdam licht tew n3 22 11 I De Bilt half bew zl 22 10 t Deelen Irchtbew./ nl 23 11 1 Iichtbew. zol 22 10 half bew. n2 23 13 Den Helder nw3 21 14 I Rotterdam half bew n3 22 11 1 Twente licht bew 23 9 Vlissingen half bew. n4 21 15 Maastricht half bew n 2 23 12 Aberdeen licht bew 19 10 1 n 3 36 22 Barcelona z2 33 23 21 15 0 Boedapest nwl 28 16 Bordeaux licht bew w 7 33 20 t Brussel half bew verand 22 12 C Cyprus onbevr. w5 34 23 0 .Dublin 17 7 3 Frankfurt half bew. o3 25 11 ono2 31 14 Helsinki half bew o3 16 12 0 Innsbruck Iichtbew verand 29 12 Istanbul onbew ono5 32 19 0 Klagenfurt nw3 30 15 0 Kopenhagen half bew. w5 19 10 0 Lés Palmas nnoll 27 21 0 Lissabon 25 18 0 Locarno nnwl 29 16 0 half bew. z3 23 13 0 Luxemburg 24 11 0 Madrid onbew. w5 37 18 0 Malaga zzo3 30 23 0 Mallorca onbew./ wzw5 34 20 0 Malta 34 22 t Moskou nnot 13 11 23 München licht bew. nl 28 16 0 ozo2 28 22 0 Oslo half bew./ zl/ 13 12 2 Parijs no 5 25 15 0 Praag n2 25 9 0 zw5 30 20 C Split onbew wzw l 32 19 0 Stockholm 16 14 0 Warschau wl 21 Wenen 28 14 0 Zurich ozo3 28 13 0 Bangkok Iichtbew./ zw3 35 26 20 Buenos Aires zzo2 18 8 0 Casablanca 24 21 0 Johannesburg wmdst 17 7 0 Los Angeles onbew. zzw3 27 21 0 New Orleans half bew. wnw2 31 24 0 New York half bew zzo8 29 22 0 Tel Aviv nnw7 30 23 0 Tokyo 25 22 52 Toronto half bew nnw6 25 19 0 Tunis ozo7 37 21 C Vancouver half bew. ozo5 20 15 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8