EIDEN arbeidsbureau vreest de toekomst 'Afvalberg minder hoog dankzij de veehouders' Depot chemisch afval universiteit uitgebreid lANDAG 22 AUGUSTUS 1994 7 Woningen 9 Alphen aan den Rijn mag woningen met een kooprijs tot 250.000 gulden niet reserveren voor inwoners van de Rijn streek. WORST Hemel en aarde heeft-ie al bewogen. Het is allemaal de schuld van de krant. Die houdt de lezers een worst voor, geeft geen eerlijke informatie, het is eigenlijk een waardelo ze krant. PvdA-wethouder Tj. van Rij is heel erg boos dat het Leidsch Dagblad steun verleent aan het referendum over de sloop van een deel van het voormalig Koninklijk Militair Invali denhuis aan de Hoge Rijndijk in het bijzonder en het bou wen op lege plekken in Leiden in het algemeen. En daarom flapt hij er van alles uit. De krant houdt u een worst voor, of zoals de wethouder zegt: een fopspeen. Met andere woorden: u wordt in de ma ling genomen. Volgens de wethouder valt er namelijk niets meer te beslissen. Dat heeft het gemeentebestuur al na mens u gedaan. Het kost alleen maar geld indien de plan nen worden veranderd. De bouwer zal dan een schadever goeding willen hebben. Eerst schreef de wethouder een nette brief aan de redactie met het verzoek toch vooral te stoppen met het heilloze re ferendum. Vervolgens poogde hij tevergeefs het comité voor behoud van het Invalidenhuis te overreden. En nu dat allemaal geen effect sorteert, wordt hij een beetje ordinair en slaakt holle kreten. Van Rij is kennelijk niet gewend dat er dingen om hem heen gebeuren die hij niet kan regisseren. Een referendum is prima, maar dan wel over een onderwerp dat zorgvuldig door het gemeentebestuur zelf is uitgezocht. Zo'n onver wacht initiatief vooreen volksraadpleging vanuit de Leide- naars zelf, daar weten de bestuurderen geen raad mee. Ik begrijp de paniek niet. Want wat kan er nou helemaal ge beuren? Indien er geen 1500 handtekeningen binnenkomen als steun voor het verzoek aan het gemeentebestuur een re ferendum te houden, dan blijft alles zoals het was. Niks aan de hand. Komen er wel genoeg handtekeningen binnen, dan zal de gemeenteraad de kwestie - sloop deel Invaliden huis en doorgaan met bouwen op lege plekken - aan het volk moeten voorleggen. En natuurlijk moeten dan ook de argumenten voor en tegen worden geformuleerd, zodat daarna het volk opnieuw kan spreken. Er is ook nog een kans dat op last van hogerhand - Raad van State - het gehele Invalidenhuis blijft behouden. Dat ge beurt als het pand een rijksmonument wordt. Dan blijft al les zoals het was en zal de schade voor de bouwer even groot zijn. Maar een uitspraak van Leidenaars zelf voor be houd, daar wil (je gemeente niet aan. Het gemeentebestuur van Leiden heeft met de bouwer al heel wat afspraken gemaakt over het Invalidenhuis. Er is geen weg terug, zegt Van Rij. Het is op z'n zachtst gezegd merkwaardig in dien zaken waarover in achterkamertjes door wethouders dealtjes zijn gesloten geen onder werp van een volksraad pleging kunnen zijn. Het is in hoge mate arrogant om dan nog te belijden dat referenda zo belang rijk zijn om het volk bij het bestuur te betrekken. Mag ik u deze worst even voorhouden, mijn- H(m VAN DER posT heer Van Rij! adjunct-hoofdredacteur Jongens stelen gioeiendhete lampen leiden De politie heeft zondagmiddag op de Schelpenkade twee jongens, 15 en 17 jaar oud, op heterdaad betrapt op de diefstal van twee as similatielampen. De twee waren over een hek geklommen om op het terrein van de faculteit biologie van de universiteit te komen. De politie toog naar de Schelpenkade na een melding van omwo nenden, dat er iemand stond te posten voor het hek. Dat bleek een 19-jarige jongen uit Oegstgeest, die geweigerd had mee te doen met de inbraak. De politie hield de jongen aan en legde een hinder laag voor de twee anderen. Die kwamen.even later over het hek, met in een zwarte sporttas de nog gioeiendhete assimilatielampen, die worden gebruikt bij de plantenteelt. De lampen zijn zeer gewild bij hennepkwekers. VEBO belicht onbekend aspect bedrijfstak leiden marieta kroft „Veel meer composteringsin- stallaties en verbrandingsovens zouden er zijn als er geen vee houders waren. De afvalberg zou namelijk véél hoger zijn", zeggen voorzitter J. Jonker en vice-voorzitter C. Duineveld van de VEBO, de nationale agrari sche show die op zaterdag 3 september weer in de Groen- oordhallen wordt gehouden. „Zij zijn het die een groot deel van de bijprodukten van levens middelen voeren aan het vee. Produkten als bierbostel en perspulp zouden anders op de afvalberg terechtkomen", stelt Jonker. „Boeren ruimen afval stoffen op en de consument krijgt er een goede kwaliteit vlees voor terug", vult Duine veld aan. Deze volgens het tweetal nog onbekende kant van het veehouderijbestaan wordt tijdens de 58e VEBO extra belicht. Vier- tot vijfduizend bezoe kers worden weer verwacht in de Groenoordhallen. Zo'n 12.000 vierkante meter, 1000 meer dan vorig jaar, staat vol met fok- en vleesvee, geiten en shetlandpony's en voor het eerst sinds een jaar of tien zijn er weer schapen. Kinderen kun nen zich weer vermaken in de jongerenhoek. Zo n 60 boerenkaasmakers uit de Leidse regio doen mee aan de kaaskeuring. Alle kazen staan tentoongesteld in 'Het Zui- veldorp. De bezoekers aan dit deel van de agrarische show kunnen tijdens demonstraties zien hoe de kaas en boter wor den gemaakt. De agrarische show is op za terdag 3 september te bezoeken tussen negen en twee uur. De keuringen van de dieren begin nen om kwart over negen. De toegangsprijs bedraagt vijf gul den voor volwassenen en 2,50 gulden voor kinderen en 65+. AANHANGER - Een aanhangwagen met stucadoorsgereedschap, die geparkeerd stond aan de Herenstraat, is zaterdagmorgen om half vijf in vlammen opgegaan. De politie heeft ernstige vermoe dens dat de brand is aangestoken. De brandweer moest rond de zelfde tijd tal van kleine brandjes in brievenbussen en containers blussen op de Herenstraat en de Kastanjekade. De Rijksuniversiteit Leiden (RUL) is van plan haar depot aan de Niels Bohrweg voor de opslag van chemische en ande re gevaarlijke afvalstoffen aan zienlijk uit te breiden. De daar opgeslagen stoffen zijn voor het overgrote deel afkomstig van de diverse universitaire laborato ria. Voor de uitbreiding heeft de RUL een verzoek ingediend bij de gemeente Leiden die een milieuvergunning moet ver strekken. In het nieuwe depot moet ruimte komen voor onder meer 14.000 liter chemische vloeistof fen, 14.000 liter oplossingen en oliën, 2000 liter hallogeen en een ongedefinieerde hoeveel heid vaste stoffen. Een van de bijzondere eigenschappen van de opslagplaats is dat het blus Vliegen en andere hinderlijke insecten? CRI-CRI vangt ze Ze vliegen er gewoon in! Afdoend, milieuvriendelijk en veilig. water, dat eventueel bij een brand het vuur moet doven, via een soort drainage weer wordt opgevangen zodat het niet in de grond verdwijnt. De gevaarlijke stoffen blijven maximaal een maand in het depot liggen om daarna naar verschillende afval verwerkers te worden getrans porteerd. De aanvraag voor de bouw van een pieuw depot nabij het einde van de Wassenaarseweg stamt al uit april van dit jaar maar pas de afgelopen twee we ken werd de zogeheten in spraakprocedure afgewerkt. Tot vandaag zijn er bij de gemeente Leiden noch in Oegstgeest be zwaren tegen de komst van het depot ingediend. Mocht dat zo blijven dan is de gemeente van plan de benodigde vergunning snel uit te geven omdat de RUL haast heeft met de bouw van het opslagterrein. schoondergang Informatie-avond over bouw appartementen Koningstraat Over de nieuwbouw van 51 appartementen op het terrein van het oude PTT-gebouw aan de Koningstraat 43 in Leiden wordt op dins dag 30 augustus een informatie-avond voor omwonenden gehou den. Die vindt vanaf acht uur plaats in de kantine van het Stads- bouwhuis aan de Langegracht 72. Op het terrein staat nu nog het voormalige kantoor van de Technische Dienst van de PTT. De ge bouwen en het terrein zijn inmiddels eigendom van aannemersbe drijf Niersman uit Voorschoten. Deze gaat het pand binnenkort slopen, om de nieuwbouw te kunnen plegen. Op de plaats moeten 51 VSEB (vrije sector eenmalige bijdragen) appartementen komen in een gebouw van vijf verdiepingen met lift en plaats voor bergingen en parkeerruimten. Ook is het nu mo gelijk om het nabijgelegen rouwcentrum van Van der Luit uit te breiden. Ten behoeve van de nieuwbouw moet het bestemmingsplan met een zogenaamde artikel 19-procedure aangepast worden. nd directeur Karen van Grunsven bezorgd over groeiend aantal langdurig werklozen met tdoo: plaatsingscijfers over het eerste half jaar van 1994 •erd. H er voor het arbeidsbureau in Leiden eenvoudigweg eTd uit. Precies 1145 mensen hebben in die zes maan- far uileen baan gevonden, terwijl de directie zich tot taak beojft gesteld over het hele jaar 1830 werkzoekenden te ?rug. fitsen. Het arbeidsbureau ligt zogezegd vóór op sche- van Maar toch zit directeur Karen van Grunsven niet he- nmisjaai tevreden achter haar bureau. gen ïld inl kandrai vernis van aarsenstaag groeit. Momenteel zit 47 procent van het werkloze be- i de kritiek, die de middelingsbestand (in totaal de media de laatste net onder de 10.000, waarvan de arbeidsbu- 2.000 academici) langdurig n opzichte van 40 pro- medio 1993 en het percen tage zal volgens van Grunsven ongetwijfeld nog meer stijgen wanneer de effecten van de her keuringen van WAO'-ers zicht baar worden. Van Grunsven ziet bovendien .^„Jheid tomaten lat al's hebben uitgestort - zo thuis en bePen arbeidsbureaus echttf'g moeite doen voor mc je bePemiddelbare werkzoeken- com' bovenal mist. Een toekomst waarin ngevfi°te problemen verwacht. grooti^aart ^et zorgen dat de nkel IP langdurig werklozen ge- weinig heil in de r liet ij t bedi abel-operatie RKÏationsplein rloopt feilloos die momenteel in de maak zijn. „Men is nu bijvoorbeeld bezig de preventieve ontslagtoets af te schaffen. Dan krijgen we het Amerikaanse hire and fire-sys teem. Die maatregel en andere gaan door zoals het er nu naar uitziet, dus krijgen we straks veel meer mensen die voor kor te tijd werken en dan weer werkloos zijn. Welbeschouwd is de overheid er met al haar be leidsbeslissingen op uit om de emancipatie van de werknemer vijftig jaar terug te zetten." Dergelijke niet malse kritiek vindt de directeur meer dan te recht. „Ik heb ontzettend veel moeite gehad met het ongenu anceerde schoppen tegen de ar beidsbureaus. Ik zit nu zelf ook te schoppen, natuurlijk, ik ver dedig mijn tent. Vechten tegen de bierkaai is niet erg zo lang je maar wel wordt gewaardeerd. Maar dat is niet het geval, en dat is slecht voor de organisatie. Ik hoorde laatst van een van on ze medewerkers dat hij niet te gen zijn vrienden vertelde dat hij bij een arbeidsbureau werkt. Zoiets is funest voor iedere or ganisatie, dus ook voor een ar beidsbureau." Van de 1145 mensen, die in de eerste zes maanden van dit jaar via het arbeidsbureau een baan hebben gevonden, zat 86 procent zonder baan thuis. Iets minder dan 29 procent (283 mensen) was langdurig werk loos. Het aantal plaatsingen van mensen die langer dan een jaar zonder werk waren, is daarmee precies gelijk aan de taakstelling van het Leidse arbeidsbureau. Dat heeft zich tot doel gesteld om in heel 1994 566 langdurig werklozen aan werk te helpen. Van Grunsven is wat dat be treft zonder meer trots op de re sultaten tot nu toe. „Gezien het aanbod van werkzoe kenden en het beperkte aantal vacatures hebben we goed werk geleverd", zegt ze. „In totaal zijn 1145 mensen aan werk ge holpen in het eerste half jaar. Dat zijn er driehonderd meer dan in dezelfde periode in 1993." De goede resultaten zijn vol gens de directeur vooral ook de vruchten van de nieuwe werk wijze die het arbeidsbureau on langs invoerde. Zo werd afge stapt van de oude methode waarbij er een aparte afdeling bemiddeling was en een aparte afdeling scholing. Nu opereert er bij het arbeidsbureau een aantal marktteams (bijvoor beeld industrie en metaal, zake lijke en overige dienstverlening) dat zowel de werkzoekenden begeleidt als de contacten met de werkgevers onderhoudt. „Mensen kunnen hier ook niet meer zomaar binnenkomen met een verzoek om op dat en dat gebied scholing te krijgen", zegt Van Grunsven. „We moe ten zeker weten dat er vervol gens ook werk is op dat vakge bied." Het grootste probleem - aldus Van Grunsven - met het grote aantal inschrijvingen in het be middelingsbestand, is 'om die grote massa op de juiste plek te krijgen'. „Veel mensen komen hierbinnen lopen met zo'n blik in de ogen van 'zegt u het maar, wat voor soort werk past bij mij'. Dat gaat niet, we moeten de mensen leren zelf een keus te maken op grond van hun ei gen capaciteiten zodat ze weten waarin ze ook zelf moeten in vesteren om hun doel, een baan, te bereiken. En dat is een hele klus." stenen van de geschiedenis van het plein. De kabels zijn even voor schafttijd op zaterdag blootge legd. Zes elektriciteitskabels, één reserve- en een telecom- municatiekabel van het Ener giebedrijf Zuid-Holland (EZH). „Best wel een link karwei", ka rakteriseert Koos Antonissen van het EZH het boren van sleuven in de PVC-mantelbui- zen om de kabels vrij te maken om in de brug te kunnen leg gen. Als de kabels door veel zand in de buis erg hoog liggen, zijn ze een gemakkelijke prooi voor de boor. Maar het ging goed. De kabels van de 150.000 volt hoogspanningsverbinding tus sen Leiden en Voorburg worden één voor één spanningsloos in de brug gelegd. „Op drie van de 31 Stationsplein is sinds van gend zes uur weer open voor 7jautoverkeer. Het afgelopen ijkeinde zijn acht kabels on- 2 het plein in een metalen V geplaatst. Dat was nodig de kabels (voor elektriciteit 3pommunicatie) te bescher- 6? tijdens de bouw van de - (eerstunnel onder het Sta- isplein. ijdens de werkzaamheden d het auto- en busverkeer omliggende wegen omge- L Toch zijn de waarschu- l laborden aan de aandacht F vele automobilisten ont stof. Konden politieagenten 1 ^verkeer op vrijdagavond nog g^ardig opvangen en de juis- llimweg wijzen, de ochtend 8fna stuitten nog vele auto's lljde wegafzetting rond de jjwplek. 14bat heb je altijd, hè", ver- ht Ben Smits van het inge- arsbureau van de gemeente len. „De meeste automobi- ;n weten best vaa de ge wij le verkeerssituatie, maar wil- lldan toch even kijken of het 5t waar is. Denken ze dat er 5h nog wel een gaatje is. Ook ^aan er honderd borden die 3delijk maken dat de weg itis afgesloten, het helpt toch 2t" Volgens de Leidse politie 3ït de wegafzetting het afge- 7en weekeinde niet tot hele 3|e verkeersproblemen geleid. 1 ijsers en voetgangers konden 2| gewoon langs de bouw- its. a puwvakkers begonnen vrij- 2g7pvond met het kapot maken 61 het asfalt. Daarna werden Stalen damwanden de grond Getrild die de brug met de ka- moeten dragen. Daarbij tten de bouwvakkers op res- an de oude bakstenen wal- r van de spoorhaven die op de plaats van het Sta- splein zat. „Het afbreken die walmuur heeft ons eni- ertraging opgeleverd", ver- >t Smits. „Maar omdat we h toch al een voorsprong op draaiboek hadden, was dat üer geen probleem." Voor het restaurant aan het Sta- isplein getuigde een hoop ■fle met spoorbielzen en bak- oeterwoudenaar pakt autokraker |den Een 28-jarige man uit Zoeterwoude-Rijndijk heeft zater- igmiddag op de Kaasmarkt in Leiden een autodief aangehou- ijn. Na een bezoekje aan de binnenstad ontdekte hij, dat ie mand doende was het alarm van zijn auto uit te schakelen. Hij leid de man vast tot de politie kwam. Die ontdekte dat het een Ide bekende was, een 38-jarige Leidenaar die al eerder voor lefstallen uit auto's is opgepakt. De man had in zijn rugzak een i Jtoradio, die hij even daarvoor had gestolen aan de Steen- i^iuur. De autokraker is voorgeleid aan de officier van justitie. Jieven in Rotterdam aangehouden Met de aanhouding van een 31-jarige man en een 32-ja- e vrouw heeft de politie van Rotterdam in de nacht van vrij- op zaterdag twee diefstallen in Leiden opgelost. Het tweetal, it in een in Leidschendam gestolen auuto rondreed, had de jlit bij zich van twee autokraken die zij een nacht eerder in Lei- ?n hadden gepleegd. Zij hadden voor duizenden guldens aan Ureedschap gestolen uit bedrijfsauto's die geparkeerd stonden In de Atjehstraat en de Timorstraat. iestolen auto duikt op in Amsterdam (den Een 20-jarige Leidenaar is zondagmorgen in Amsterdam iIngehouden in een auto van een verhuurbedrijf, die hij een leek eerder van de Juliana van Stolberghof in Leiden had gesto ft. Het bedrijf had de auto bij een huurder voor de deur gezet a de sleuteltjes in diens brievenbus gedaan. De man vond de oflgende ochtend echter geen sleuteltjes en geen auto. Daarop eed het verhuurbedrijf bij de politie aangifte van diefstal. Het Stationsplein, zaterdagmiddag half twee. De kabels zijn blootge legd en worden in de metalen 'brug' dwars op het plein gelegd. FOTO HIELCO KUIPERS zes elektriciteitskabels die door gaans tegelijk in bedrijf zijn, staat geen spanning", legt Hans van Lith, voorlichter van het EZH uit. „Als het eerste trio ka bels in de brug ligt, wordt de spanning gewisseld. Zo blijft Leiden van stroom voorzien." Een laag zand wordt uiteinde lijk op de acht kabels gestort. En metalen platen zijn de laatste beschermlaag. Zaterdagavond rond middernacht is de brug met de kabels met zo'n vier uur voorsprong op het EZH-schema klaar. Achttien uur later is de weg al weer geasfalteerd en rest de nacht voor het afkoelen van het teer. In 1997 moet het Sta tionsplein met de verkeerstun- nel voor auto's, fietsers en voet gangers en nog een tunnel voor alleen bussen autovrij zijn. De 'brug' met zand voor de kabels. De afsluiting v keersproblemen geleid.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7