Kohl wil snel versterking van Europol MEER DAN 45.- PROFITEER-KORTING Buitenland Üokabin: Leger binnen negen ^maanden weg uit Libanon Vigeriaanse junta pakt 9Itegenstanders regime op ■ros-AFP-R,"w Bosnische troepen nemen bolwerk moslim-rebel in PRI op winst bij verkiezingen Mexico Clinton boekt alsnog zege met omstreden wet misdaadbestrijding Chinese kranten prijzen 90-jarige Deng hemel in Buitenlandse diplomaten en media moeten Kampot uit iAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 5 (inderen dood bij brand in boerderij iussel Een brand in een vakantieboerderij in de Belgische ensgemeente Arendonk heeft zaterdagochtend het leven ge- aan vijf kinderen uit België, Duitsland en Frankrijk. Elf an- kinderen werden uit de vlammenzee gered. De kinderen -hiktIP ponykamp kwamen vermoedelijk door verstikking om het lerktP'en- ^oe brand is ontstaan, is niet bekend. erkt n ziHonderden doden ramp Bangladesh 1 lieffoANDPUREen ramp met een Bengaalse veerboot heeft aan mo- nuis'|elijk350 mensen het leven gekost. De veerboot kapseizde za- rzier|erdag bij het naderen van de haven van Chandpur en verdween mürjnel in de golven. Op de plaats van de ramp komen de rivieren loon-jleghna en Dakatia samen en is het water 90 meter diep. Het antejchip had 400 mensen aan boord, twee keer de officiële capaci- Bij vliegtuigongeluk 44 doden iabat» Bij een vliegtuigongeluk in Marokko zijn gisteravond alle L inzittenden om het leven gekomen. Het toestel van Royal Air Llaroc (RAM) was op weg naar Casablanca toen het 10 minuten ha de start 35 kilometer ten noorden van Agadir, in het zuiden tan het Noordafrikaanse land, neerstortte. Over de oorzaak van le ramp is nog niets bekend. Vier doden bij vlieg-ongeluk Duitsland [assau Boven het Beierse Kirchdorf zijn gisteren twee sport- fliegtuigjes tegen elkaar gebotst. Na de botsing stortten de toe stellen in het Gstettner Meer. Alle vier inzittenden kwamen om. Neerslaan Praagse Lente kostte 90 levens [Jraag De inval in Tsjechoslowakije waarmee de Sovjetunie in 1968 een einde maakte aan de 'Praagse Lente' kostte aan 90 mensen het leven. Dat getal heeft de krant Mlada Fronta Dries i bekend gemaakt. In de hoofdstad Praag vielen 23 do- )olle olifant trapt oppasser dood Honolulu Voor de ogen van ontzette toeschouwers heeft een circusolifant in Honolulu op het Amerikaanse eiland Hawaii aan pet slot van de voorstelling een oppasser dood getrapt. Een an- begeleider raakte zwaar gewond. Het om onbekende reden n woede ontstokken dier vluchtte daarna de straten van Hono lulu in. Daarbij liepen nog twaalf mensen verwondingen op. Kgenten hebben de olifant doodgeschoten nadat pogingen hem je verdoven waren mislukt. Bij treinongeluk in Tunesië 21 doden Tunis In de omgeving van Sousse, 145 kilometer ten zuiden van de Tunesische hoofdstad Tunis, zijn zaterdag twee passagiers- ireinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbijjzijn 21 mensen gedood en 89 gewond geraakt. De sporen zijn nin Tunesië vaak nog enkelvoudig; treinen moeten vaak op elkaar wachten. Spaanse politieagent doodgeschoten feiLBAQEen Spaanse politieagent is gisteren. Hij werd in het iJioofd geschoten terwijl hij zat te kaarten in de plaats Beranga, :.jenkele tientallen kilometers ten westen van de Baskische stad «Bilbao. De politie vermoedt dat de Baskische afscheidingsbewe ging ETA achter de aanslag zit. j' Perez de Cuellar wil president worden i De voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Na- i, Javier Perez de Cuellar stelt zich volgend jaar kandidaat bij e presidentsverkiezingen in Peru. De 74-jarige carriërediplo- s er in het weekeinde op dat hij onafhankelijk is 'van bolitieke partijen en ideologieën'. Hij zwoer plechtig de strijd te- iet terrorisme dat Peru al jaren hevig teistert, als president e pakken. Israëlische premier Rabin eelt Libanon voorgesteld dat raël binnen negen maanden jn troepen terugtrekt uit de ensstrook die het bezet houdt zuid-Libanon. Hij zei dit in ifi interview met de in Beiroef •rschijnende Arabische krant l-Hayat. Nadere bijzonderhe- i/er het voorstel worden iet vermeld. Israël is bereid zich terug te ekken tot aan de grens die be- tussen Palestina en Liba- on ten tijde van het Britse ïandaat (vóór het ontstaan van staat Israël in 1948), aldus I abin. Het voorstel is via de merikaanse minister van bui- nlandse zaken Warren hristopher overgebracht aan I ibanon. Syrië heeft Christopher even- rel al gewaarschuwd dat de on- erhandelingen met Libanon n de regeling die daaruit kan fjoortvloeien, verbonden moe- n aan de besprekingen Syrië en Israël. Israël be- ïolgens het Nigeriaanse men- (enrechtencomité CDHR zijn lUleen al in de noordelijke stad Itaduna twintig tegenstanders het regime gearresteerd, pnder hen bevindt zich vak bondsleider Frank Kokori. Als ||oorman van de al meer dan s weken stakende arbëiders in e olie-industrie was Kokori on dergedoken om aan arrestatie te Ijntkomen. De militaire regering in Nige- Jria heeft sinds eind vorige week i Kaduna en de hoofdstad La- s zeker 25 leden van de oppo- ngehouden voor onder- aging. In Lagos werd de 71-ja- Ifige politicus Anthony Enahoro ftpgepakt. Enahoro is een van grondleggers van het onaf hankelijke Nigeria en vice-voor- Jatter van de democratische be- 'Nationale maatregelen onvoldoende De Duitse bondskanselier Kohl wil het in Den Haag ge vestigde Europol zo snel mogelijk versterken. Deze poli tiemacht van de Europese Unie (EU) moet de bevoegd heid krijgen om misdadigers te achtervolgen in heel Eu ropa, ongehinderd door grenzen. Hij zei dat de uitbouw van Europol nog tijdens het Duitse voorzitterschap van de EU, dat eind dit jaar afloopt, gestalte moet krijgen. BONN PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT De versterking van Europol is noodzakelijk, aldus Kohl in een interview met het weekblad Fo cus, om met succes de strijd aan te binden tegen 'criminelen die grens noch gebod erkennen'. Volgens de bondskanselier t de de zet sinds 1978 een grensstrook van duizend vierkante kilome ter in het zuiden van Libanon. De Palestijnse politie heeft gisteren een uitgangsverbod in gesteld na gewelddadige beto gingen in Rafah in de Gaza- strook. Agenten openden het vuur op een menigte demon stranten. Daarbij vielen zes ge wonden, onder wie een kind. Zeker vijfhonderd mannen, vrouwen en kinderen bestorm den het politiebureau in het vluchtelingenkamp in Rafah en gooiden met stenen. Volgens ooggetuigen namen agenten en gewapende betogers elkaar on der vuur. De politie heeft ver sterkingen naar Rafah gestuurd. De betogers protesteerden te gen de dood van een van hun clanleden, een 17-jarige jongen. De familie van de jongen heeft in een verklaring opgeroe pen de verantwoordelijke agent te vermoorden. In de tekst ver gelijken zij het Palestijnse gezag met de Israëlische bezetters en eisen zij invoering van de sharia (islamitische wet). tionale misdaadbrigades op 300 a 400 miljard mark (330 a 440 miljard gulden) per jaar worden geschat. Puur nationale maatre gelen zijn in de strijd tegen deze criminele multinationals onvol doende gebleken, aldus Kohl. Kohl kondigde ook aan dat hij de smokkel van kernsplijtstoffen bij de eerstkomende Eurotop aan de orde zal stellen. In de Bondsrepubliek zijn de afgelo pen twee maanden vier gevallen van smokkel met nucleair mate riaal ontdekt. Met name de vondst van 300 gram plutoni- um-239, dat geschikt is voor het fabriceren van kernwapens, heeft de bevolking in grote staat van opwinding gebracht. De splijtstof is zo goed als zeker af komstig uit de voormalige Sov jetunie. waar het door werkloze kerngeleerden aan handelaars wordt verkocht. Inmiddels zijn de gesprekken tussen Duitse en Russische au toriteiten over de smokkel sinds gisteren in Moskou in volle gang. Eind vorige week liet de Russische president Jeltsin we ten dat hij bereid is te helpen bij de bestrijding van de plutoni umsmokkel. Gewonde militairen terug in Nederland san miguel Een medewerker van het stembureau in San Miguel in de Mexicaanse provincie Chiapas 'merkt' een indiaanse vrouw die haar stem heeft uitgebracht om te voorkomen dat ze nog een keer gaat stemmen. Volgens de laatste prognoses heeft de kandidaat van de regeren de Institutionele Revolutionaire Partij (PRI), Ernesto Zedillo, de presidentsverkiezingen van gisteren met meer dan 50 procent van de stemmen gewonnen. Het commerciële TV-station Television Azteca baseert zich op de uitslag in 702 van de 96.000 stembureaus. Zedillo zou 51,8 pro cent van de stemmen krijgen, Diego Fernandez de Cevallos van de conservatieve Partij van Nationale Actie (PAN) 24,1 procent en de centrum linkse kandidaat Cuauhtémoc Cardenas van de Partij van de Democratische Revolutie (PRD) 17,3 procent. De overige zes kandidaten samen kregen de steun van 6,8 procent van de kiezers. foto afp yuri cortez ZAGREB-DEN HAAG Rtr-DPA-ANP Het Bosnische regeringsleger heeft gisteren de plaats Velika Kladusa (in het noordwesten van Bosnië) veroverd, het laatste bastion van de opstan dige moslimleider Fikret Ab- dic. Deze zou naar de Serviërs in Kroatië zijn gevlucht, aldus zegslieden van de Verenigde Naties. Militairen van het vijfde leger korps namen 'zonder al te veel problemen' Velika Kladusa in, zo meldde een VN-medewerker ter plaatse. Andere bronnen spraken daarentegen van zware gevechten. Zeker is dat er een aantal doden en gewonden is gevallen. Inmiddels is de rust in de stad teruggekeerd, 'op het geschiet van halfdronken solda ten na', aldus een VN-zegsman in de Kroatische hoofdstad Za- greb. Abdic, de zelfbenoemde pre sident van de moslim-enclave Bihac, zou zijn gevlucht naar het nabijgelegen dorp Maljevac in Krajina, het gebied van de Serviërs in Kroatië. De Kroati sche Serviërs hebben Abdic steeds geholpen tegen de Bosnische regering door hem voorraden te sturen en de rege ringstroepen te bombarderen. De val van de 'republiek' Bi hac heeft een grote vluchtelin genstroom naar het noorden ontketend. Duizenden inwoners en soldaten namen de wijk voor het vijfde legerkorps en vlucht ten naar de door de VN gecon troleerde gebieden in Kröatië. Twee Nederlandse VN-mili- tairen, die vorige week in Bos nië gewond raakten, zijn in het weekeinde teruggekeerd in Ne derland. De militairen liepen binnen een dag bij twee ver schillende incidenten in de buurt van de moslim-enclave Srebrenica zware verwondingen op. De mannen maken het naar omstandigheden redelijk, aldus een woordvoerder van Defen- Geheim agent bevestigt plan moord op Vergès Paul Barril, een oud-agent van de Franse anti-terreurdienst, heeft gisteren bevestigd dat er plannen waren om advocaat Jacques Vergès, de verdediger van terrorist Carlos, uit de weg te ruimen. President Mitterrand was van deze plannen op de hoogte. ,,Voor ons was hij (Vergès) in de jaren '80 een belangrijk doel wit. Alle veiligheidsdiensten hielden hem in het oog, omdat hij in het middelpunt van alle terroristische contacten stond", aldus Barril. Beslissingen over liquidaties worden op het hoogste niveau genomen, aldus Barril. Presi dent Mitterrand en toenmalig premier Mauroy waren ervan op de hoogte. Er zijn echter geen documenten die dit kun nen bevestigen. Mitterrand zou uiteindelijk zijn goedkeuring aan het moordplan hebben ont houden. Huis van Afgevaardigden akkoordSenaat moet nog beslissen WASHINGTON De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren een broodno dige zege geboekt toen het Huis van Afgevaardigden akkoord ging met een nieuwe wet die de criminaliteit aan banden moet leggen. Met 235 stemmen voor en 195 tegen kwam de wet er door. Clinton wil onder meer 100.000 extra politiemensen op de been brengen en bepaalde typen zware vuurwapens ver bieden. Tien dagen geleden weigerde het Huis nog de wet in behandeling te nemen. De laatste obstakels voor aan vaarding in het Huis werden gisteren weggenomen tijdens een twee uur durende vergade ring van Democratische en Re publikeinse onderhandelaars. Ze keurden een pakket maatre gelen goed waarbij 10,8 miljard dollar (ruim 18 miljard gulden) wordt gereserveerd voor wets handhaving in de staten en op plaatselijk niveau. Daarnaast wordt 2,6 miljard dollar (4,5 miljard gulden) uitgetrokken voor federale wetshandhaving, 9,85 miljard dollar (17 miljard gulden) voor de bouw van extra gevangenissen en 6,9 miljard (een ldeine 12 miljard gulden) voor misdaadpreventie, waar onder de opzet van speciale rechtbanken waar drugzaken worden behandeld. Het wetsvoorstel breidt het aantal misdrijven waarop de doodstraf staat met 60 uit. Ook wordt levenslange gevangenis straf voorzien voor mensen die zich meer dan drie maal schul dig hebben gemaakt aan ge weldsdelicten. Bovendien kun nen personen vanaf 13 jaar worden veroordeeld als volwas senen wanneer ze zich vaker aan geweldsmisdrijven schuldig maken. De wet moet nog worden aangenomen door de Senaat. PHNOM PENH AFP PEKING Rtr-AFP Chinese kranten stonden van daag in het teken van de 'Archi tect van de Hervormingen', Deng Xiaoping. De officiële dagbladen brachten allen loftui tingen aan zijn adres, zonder te vermelden dat Deng vandaag zijn 90ste verjaardag viert. De grootste krant in het land, het Volksdagblad, verscheen met een tien jaar oude foto van een lachende, rokende Deng op de voorpagina. Daarmee lijkt de krant het beeld van de frêle, tril lende man, dat bleef hangen na de laatste televisiebeelden van Deng in februari, te willen uit wissen. Van festiviteiten was s te merken, i hoofdartikel werden de ideeën van Deng even belang rijk genoemd als die van Marx, Lenin en Mao. Deng en de le den van de met straffe hand re gerende Communistische Partij menen dat de combinatie van vergaande economische hervor mingen en een harde politieke lijn waarbij elke vorm van op positie wordt afgewezen, hét re- f Cambodjaanse prins: desnoods met geweld den door de Rode Khmer werd overvallen. De lokale guerrilla leider generaal Paet eist 150.000 dollar in ruil voor hun vrijlating. Phnom Penh heeft zich bereid verklaard het losgeld te betalen, maar onderhandelingen hier over zijn tot dusver mislukt. De Rode Khmer beschuldigde vandaag de regering ervan het leven van de gijzelaars in gevaar te brengen met haar militaire acties in Kampot. Volgens de ra diozender van de guerrillabewe ging heeft het leger van 16 tot 18 augustus zeker elf mensen gedood, 118 huizen afgebrand en voedselvoorraden geroofd. Ranariddh ontkende dat het le ger een offensief heeft ingezet, maar zei dat het zich moest ver dedigen tegen de Rode Khmer. De Cambodjaanse regering zal buitenlandse diplomaten en journalisten verwijderen uit de zuidoostelijke provincie Kam pot, waar de guerrillabeweging Rode Khmer drie westerse gijze laars vasthoudt. Dat heeft co- premier prins Norodom Rana riddh vandaag gezegd. ,,Alle Cambodjaanse en buitenlandse verslaggevers zullen Kampot worden uitgezetzonodig met gebruik van geweld, zei de prins tegenover de pers in Phnom Penh. ,,Dit geldt ook voor diplo maten." Een Australiër, een Brit en een Fransman werden op 13 augustus in Kampot ontvoerd toen de trein zij i PORTRET: LINUS PAULING Nog een 'vlotte, jeugdige' foto van Deng Xiaoping. De plaat dateert van 1986 en toont de Chinese leider met een van zijn kleinkinderen. foto epa cept is om te ontkomen aan het lot van de communistische par tijen in de voormalige Sovjetu nie en Oost-Europa. De Chinese partij heeft de mogelijkheid van een machts strijd na Dengs dood herhaalde lijk verworpen. Het Volksdag blad riep op Dengs kroonprins, president Jiang Zemin, alle steun te geven. Deng, die nog steeds wordt beschouwd als China's belangrijkste politieke figuur, gaf zijn laatste openbare functies in 1990 op. weging Nadeco (Nationale De mocratische Coalitie). Van deze groep arrestanten zouden de meesten na verhoor weer zijn vrijgelaten. De militaire regering probeert de staking in de oliesector te breken. De actievoerders eisen echter het vertrek van de junta en de installatie van oppositie leider Abiola als burgerpresi dent. Abiola was waarschijnlijk de winnaar van de presidents verkiezingen van juni vorig jaar. De toenmalige militaire rege ring verklaarde die verkiezingen echter ongeldig. De staking in de olie-industrie gaat volgens de vakbondsleiders gewoon door, hoewel de rege ring vorige week heeft aange kondigd de leiding van de be trokken bonden te vervangen door militaire functionarissen. DEZE WEEK BIJ JAC.HERMANS: Net terug van vakantie en Jac.Hermans zorgt gelijk voor een hoop extra voordeel. Totaal deze week maar liefst meer dan 45,-. Alles wat u daarvoor moet doen is de bonnen uit uw waardebonboekje scheuren en inleveren aan de kassa van Jac.Hermans. Bij aankoop van het desbetreffende artikel ontvangt u dan de extra hoge. korting op uw aankoop. Geen boekje in de bus ontvangen? Snel naar Jac.Hermans en u ontvangt alsnog boekje vol met Profiteer-korting. 1 fJtV Douane Spanje vindt duizend kilo cocaïne De Spaanse douane heeft voor de kust van Galicië een schip met aan boord ruim duizend ki lo cocaïne aangehouden, zo maakte de dienst gisteren be kend. Twintig mensen zijn gear resteerd, onder wie drie Neder landers. Het is de grootste drug vangst dit jaar in Spanje. Een 'patrouilleboot van de Spaanse douane onderschepte de Zwa- -ker. Dat wordt overigens door net, die op de Nederlandse An- 1 tillen geregistreerd staat, in de internationale wateren voor de noordwestelijke provincie Gali cië. De bemanning trachtte de agenten met geweerschoten te verjagen en gooide snel 300 kilo cocaïne overboord. Agenten vis ten die later op. De man met twee Nobelprijzen De Amerikaanse chemicus Li nus Pauling is vrijdag overleden in zijn woonplaats Big Sur, in de Amerikaanse staat California. Hij is 93 jaar geworden. Pauling is de enige wetenschap per die ooit twee Nobelprijzen won zonder dat hij de onder scheiding met iemand anders hoefde te delen. Hij ontving de Nobelprijs voor scheikunde in 1954 voor zijn onderzoek in de bimoleculaire chemie en studie naar proteïnen en antistoffen. Na de ontwikkeling van de atoombom werd hij eind jaren vijftig een militant pacifist. Voor zijn anti-nucleaire inspannin gen kreeg hij in 1962 de Nobel prijsvoor de Vrede. In 1970 schreef hij het boek 'Vi tamine C en Verkoudheid' waarin hij betoogde dat het da gelijks gebruik van grote hoe veelheden vitamine C het leven met tientallen jaren zou verlen gen en bescherming zou bieden tegen ziekten als griep e veel wetenschappers bestreden. Pauling nam zelf 18 gram vita mine C per dag. De dagelijkse dosering die normaal wordt aanbevolen voor een volwasse ne is 60 milligram. Paulings boek ging echter grif van de hand. Linus Pauling. foto epa In 1991 werd vastgesteld dat Pauling aan prostaatkanker leed. Naar zijn eigen zeggen heeft de inname van vitamine C de ontwikkeling van de kanker mogelijk met twintig jaar ver traagd. Bovendien hield hij vol dat hij misschien geen kanker zou hebben gekregen als hij eerder was begonnen v C te slikken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5