Nederlanders 2.869 miljard hebben vermogen Binnenland Wildemansrit door centrum Nijmegen Blauw: Bolkestein heeft landbouw niet zien staan Defensie is taaie kluif voor Gmelich Meijling Van Mierlo's afscheid lijkt begonnen Protest tegen 'moord op horeca' Mannen kopen maar raak in supermarkt Het paarse gevoel wil er bij de PvdA niet in MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 Caravanloods in Woerden brandt uit woerden Een felle brand heeft vanmorgen een grote loods en twee woningen op het industrieterrein in Woerden in de as ge legd. De brand ging gepaard met een paar fikse explosies. De schade is volgens de politie groot. De loods werd gebruikt om caravans en auto's te stallen. Omwonenden ontdekten het vuur omstreeks half zeven. Ze probeerden eerst zelf de vlammen te doven en raakten daarbij licht gewond. De brandweer van Woerden, die assistentie kreeg van korpsen uit omliggende plaatsen, had de brand om half negen onder controle. Ontsnapping uit cel in Roermond roermond Een 28-jarige man is gistermiddag met hulp van een medegedetineerde ontsnapt uit het huis van bewaring in Roer mond. De man wist tijdens het luchten met enkele aan elkaar geknoopte lakens en een haak over de gevangenismuur te ko men. Daarbij sloeg hij een paar gealarmeerde bewaarders van zich af. Een bewaarder is licht gewond geraakt. Volgens de poli tie is een van de gedetineerden vuurgevaarlijk. Dodelijk ongeval met waterscooter rotterdam Een 29-jarige Rotterdammer is gistermiddag op de Maasvlakte dodelijk verongelukt met zijn waterscooter. Het slachtoffer raakte bij een hoge golf de macht over de jetski.kwijt en sloeg over het stuur heen. Omdat de 'dodenknop' kennelijk niet werkte (een koord dat aan de bestuurder vastzit en de mo tor direct uitschakelt bij een ongeluk) werd de man vervolgens door de waterscooter Brand legt kerkgebouw in as eindhoven Het houten gebouw van de rooms-katholieke Lucas- Jop- dan er te taten Jicht tkabi- i uit-.U eedej n 197f. kerk in Eindhoven is vanmorgen vroeg afgebrand. De Eindho- vense brandweer heeft het vuur met groot materieel bestreden. Er zijn 40 brandweerlieden ingezet. Een school naast de kerk is behouden. Hoe de brand is ontstaan, is nog een raadsel. Molotov-cocktail in Turkse bakkerij den haag De politie verdenkt niet zozeer een militante of extre mistische organisatie van de brandstichting gistermorgen vroeg bij een Turkse bakkerij in Den Haag, maar denkt gezien het amateuristische karakter van de aanslag eerder aan een familie- of burenruzie. De molotov-cocktail werd om vijf uur 's morgens door de winkelruit naar binnen gegooid. Een voorbijganger zag de beginnende brand bij de winkel en waarschuwde de politie. Voor de winkel stond nog een molotov-cocktail en in de zaak bleek een derde exemplaar te liggen. Beiden waren niet aange stoken. Verstekelingen springen van boord terneuzen Ter hoogte van Terneuzen zijn zaterdagavond twee verstekelingen van een vrachtvaarder in de Westerschelde ge sprongen. Eén van de twee broers uit Mauritanië werd enkele minuten na zijn wanhoopsdaad gevonden door de bemanning van een sleepboot die toevallig in de bijurt voor anker lag. Ge zien de sterke stroming ter plekke denkt de marechaussee dat de andere verstekeling is verdronken. De kustvaarder was van Vlis- singen onderweg naar Antwerpen. De opgeviste drenkeling zal rmogelijk asiel aanvragen. nijmegen anp gol-Verschillende politiekorpsen uit het Gelderland-Zuid hebben gister- ket morgen vroeg een 20-jarige man uit Beek bij Nijmegen ach tervolgd van Beuningen tot aan de Duitse grens. Tijdens de ach tervolging werd soms 180* gere den. Pas toen een agent twee maal had geschoten, stopte de an die teveel had gedronken geen rijbewijs had. De achtervolging begon toen agenten de man met hoge snel- WEO beid zagen rijden door het cen- itiekejtmm van Beuningen. Toen de n snelheidsduivel een stopteken kreeg, ging hij er als een speer t Lei- vandoor. Via de snelweg kwam ban van de WD moeite heeft dit te begrijpen." Blauw meent dat de WD het pas verworven vertrouwen van veel boeren en tuinders op het spel zet. Bij de verkiezingen in mei stemden veel agrariërs niet langer op het CDA, dat volgens hen een veel te hard. milieube leid in de agrarische sector wil voeren dat veel boeren de kop kan kosten. WD-leider Bolkestein heeft tij dens de formatie onvoldoende oog gehad voor de Nederlandse land- en tuinbouw, vindt WD- kamerlid en landbouwspecialist Blauw. Hij begrijpt niet dat top ambtenaar Van Aartsen van Binnenlandse Zaken is be noemd tot minister van land- ïw. „Ik kan er met de beste van de wereld niet bij dat er rnderd dagen lang is gepraat de samenleving voor de •nde vier jaar en dat daar- tj het woordje landbouw niet Ver de lippen is gekomen." Volgens Blauw is de land- en 'tuinbouw tijdens de formatie "*ézien „als het vuiltje van de federlandse samenleving." Hij zoRh noemt dat 'onheus' omdat de sector goed is voor een half mil joen arbeidsplaatsen en een kwart van de Nederlands ex port. De benoeming van secre- n taris-generaal Van Aartsen van n„ binnenlandse Zaken tot minis- Geld zit vooral in pensioenen en eigen woningen De bijna zestien miljoen Nederlanders hebben gemid deld 168.000 gulden per persoon aan vermogen. In totaal beloopt het privé-vermogen in Nederland zo'n 2.689 mil jard gulden, zo schat FEM, het Financieel Economisch Magazine. den haag gpd Vooral voor het pensioen wordt ijverig gespaard: naar schatting een kleine 800 miljard gulden wordt door pensioenfondsen en verzekeraars beheerd voor de oude dag. Daarnaast spaart de Nederlander bij de bank voor 213 miljard gulden en is er zo'n 92 miljard gulden aan contant geld en op girorekeningen be schikbaar. Wie dan nog niet door zijn geld heen is, stopt het in obligaties en aandelen. Via de beurs werd voor 300 miljard gulden belegd door de particu lieren. Er is ook veel stille rijkdom. Naar schatting is de waarde van de privé-bedrijven in Nederland 419 miljard gulden. Uitgaande van de gemiddelde huizenprijs van 231.000 gulden zijn de 2,9 miljoen koopwoningen in Ne derland goed voor een totaalbe drag van 665 miljard gulden. De inboedel van de huizen wordt geschat op 240 miljard gulden. de man in het centrum van Nijmegen terecht, waar hij 140 reed. Hij ramde twee blokkades cfie inderhaast door de Nij meegse politie waren neergezet en zette koers naar de Duitse grens. Daar kwam hij een derde politieblokkade tegen. Hij reed door waarbij hij bijna een agent doodreed. Er werd ook nog twee keer gericht op de wagen geschoten. De rit eindigde op een oprit bij een woning toen de man zich klem reed. De au tomobilist hangt een forse straf boven het hoofd voor poging tot doodslag, rijden onder invloed en diverse verkeersovertredin gen. Bovendien is een huis niet com pleet zonder auto. In Nederland rijdt voor 57 miljard gulden aan blik rond. Dat niet elke Nederlander over 168.000 gulden beschikt, moge duidelijk zijn. De rijkste 16.000 Nederlanders zijn naar schatting goed voor 672 miljard gulden, per persoon zo'n 42 miljoen gulden. Daarbij horen ook de 25 miljardairs die Neder land telt. De rijkste heeft gemid deld vijf procent, vijftien mil joen gulden, te besteden. De Boer 'kan leven' met gasopslag Eerst was ze tegen en nu is ze voor. De nieuwe minister van VROM, Margreet de Boer, is ak koord met het besluit van het oude kabinet om gas op te slaan in het Drentse Langelo. „Ik kan er best mee leven dat daar gas wordt opgeslagen", zei ze giste ren voor de radio. Daarmee ging ze verder dan vorige week, toen ze nog liet doorschemeren bij verzet in Kamer tegen de gasopslag die mogelijkheid aan te grijpen om de gasopslag als nog te blokkeren. Ondertussen is de weg vrijge maakt om het gas te kunnen opslaan. De rechter heeft de Gasunie en de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM) in het gelijk gesteld. Ze waren naar de rechter gestapt om het streekplan zodanig te wijzigen dat gasopslag mogelijk wordt. Het provinciebestuur had dat geweigerd. Nieuwe staatssecretaris is nauwkeurig Haag. Zeker nu hij het hele per soneelsbeleid, de begeleiding van de herstructurering van de krijgsmacht en de bedrijfsvoe ring onder zijn hoede krijgt. Al leen daarom al wordt Gmelich Meijling door defensiespecialis ten bepaald niet gezien als tweede keus, nadat europarle mentariër Gijs de Vries eerder voor de eer en de veel zwaarder geworden portefeuille had be dankt. De oud-burgemeester van Castricum, ex-marine-officier en arbeids- en organisatiepsy choloog van huis uit, wordt in Den Haag gekenschetst als een uiterst nauwkeurig werkend man. Bestreden wordt dat hij een stijve, moeilijk benaderbare man is. WD-Kamerlid Sari Heemskerck Pillis-Duvekot: „Hij is juist heel tolerant. Hij verstaat de kunst om te luiste ren, te wikken en te wegen." Het Purmerendse kamerlid Henk Vos, die Gmelich Meijling ook als president-commissaris van het vervoerbedrijf de NZH kent: „Hij is een levensgenieter. Hij heeft een groot relative ringsvermogen. Maar ik zou hem willen aanraden om, nu hij de leiding krijgt over een orga nisatie die flink in beweging is, vooral beslissingen te nemen. Als hij met iedereen vrede wil houden, heeft hij aan het eind van de rit gegarandeerd met ie dereen ruzie." Gmelich Meijling, op de valreep gestrikt voor Defensie, foto anp den haag gpd De nieuwe staatssecretaris van defensie, Gmelich Meijling, is in politiek Den Haag meer bekend als burgemeester van de mari- nestad Den Helder dan als oud vice-voorzitter van de WD. In die laatste functie, die hij on langs in het kielzog van partij voorzitter Dian van Leeuwen neerlegde, heeft hij geen blij vende indruk gemaakt. De hek- kesluiter van het nieuwe kabi net maakt vanmorgen om kwart voor negen zijn opwachting bij formateur Kok. De nieuwe staatssecretaris wacht een taaie klus in Den Moordenaars ING-directeur opgepakt den haag gpdzijn dood nog een grote recep- De eerste verdachte van de moord werd een dag later al in verband met een andere in braak gearresteerd. Via hem konden drie andere verdachten worden ingerekend. De ver dachten, die alle vier de roof moord bekend hebben, wonen op het Nederlandse deel van Sint Maarten. Tien dagen na de moord op een ING-directeur tijdens zijn hu welijksreis op het Antiliaanse ei land Sint Maarten, heeft de po litie de vier daders opgepakt. De uit Utrecht afkomstige directeur was een week eerder in Neder land getrouwd. Op Curasao, het eiland waar hij directeur van ING-trust was, gaf hij vlak voor AMSTERDAM TOOF BRADER Rotterdam Obers, cafébazen, taxichauffeurs, speelautomaten exploitanten en uitgaand publiek hebben gisteren geprotesteerd te gen de nieuwe sluitingstijden voor cafés en terrassen in Rotter dam. De demonstranten verzetten zich tegen de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening waarin staat dat alle kroegen om een uur 's nachts en alle terrassen om elf uur 's avonds moeten sluiten. Op zaterdag mogen de cafés dan tot twee uur open zijn. Ze vinden dat dergelijke sluitingstijdstippen de horeca om zeep helpen. De afge lopen tijd kende Rotterdam, als experiment, geen sluitingstijden. Volgens de gemeente geeft dat echter te veel overlast. foto anp toussaintkluiters DEN HAAG dat mannen minder lastig zijn en rustiger winke len. Sommige mannen zijn echter net zo kritisch als vrouwen: Ze winkelen in opdracht van de vrouw en durven niet van het boodschapenlijstje af te wijken. Het onderzoek wijst verder uit dat mannen steeds meer de boodschappen doen. In sommige supermarkten ligt het percentage mannen al op 50 procent, maar er zijn ook nog zeer traditionele winkels waar nauwelijks winkelende mannen zijn te bespeuren. Mannen besteden in supermarkten doorgaans meer dan vrouwen en zijn minder prijsbewust. Dat blijkt uit een onderzoek onder 125 winkeliers van het vakblad Distrifood. Supermarktondernemers zien de man graag achter de winkelwagen, omdat deze sneller door de winkel gaat, nonchalanter koopt en meer ge neigd is lekkere dingen te kopen zonder aan het budget te denken. Verder menen de ondernemers Zelfs de twee chauffeurs die hem de afgelopen maanden steeds tussen de Amsterdamse grach tengordel en het Haagse Binnenhof heen en weer reden, werden door de D66-leider niet vergeten. Ook zij deelden mee in het gejuich, in de stamp volle Spiegelzaal van het Amsterdamse Concert gebouw voor de man die voor D66 de droom van een paars kabinet tot stand bracht. In anderhalf uur liep Van Mierlo zaterdag ont spannen nog eens alle hoogte- en dieptepunten van de voorbije verkiezingscampagne en kabi netsformatie langs. Hij bleef daarmee twee keer zo lang aan het woord als gepland. Gelukkig bleek de D66-achterban, die volgens het programma recht had op ruim drie kwartier kritische vragen, graag bereid enigszins in te schikken en het bij in totaal drie vragen te laten. Wat hadden ze hem ook moeten vragen? Alles waarmee de democraten Van Mierlo op pad had den gestuurd, was immers bereikt. Niet alleen staat het correctief referendum in het paarse re geerakkoord, er wordt de komende jaren zelfs weer studie verricht naar verbetering van het kiesstelsel. Ook de aanleg van de Betuwelijn is op losse schroeven gezet en er zal deze kabinetspe riode (op zijn laatst in 1996) een begin worden gemaakt met een energieheffing voor kleinver bruikers. En wat de sociale zekerheid en de las tenverlichting betreft, op die punten zat D66 al voor de verkiezingen mooi tussen de PvdA en de WD in. Het sociaal-liberale compromis van paars moest daardoor wel dicht in de buurt van de D66-wensen uitkomen. Nee, er was zaterdag in Amsterdam geen spoor van twijfel over het elan dat dit nieuwe histori sche kabinet zonder het CDA volgens sommigen zou ontberen. Zelf ging Van Mierlo in zijn toe spraak geheel en al om die kritiek heen. Hij be perkte zich tot een drievoudige lofzang op de kwaliteiten van de nieuwe D66-ministers die - zo geheel anders dan hij - volstrekte onbekenden zijn in het Haagse circuit. „Zo onbekend, dat zij net hier in deze zaal voor het eerst kennis met el kaar hebben gemaakt. Maar wat ben ik blij dat jullie hier zitten." Dat er daarom voor de Haagse fractietop alleen drie staatssecretariaten waren overgebleven, is een constatering die alleen aan kniesoren is voor behouden. Nog troostrijker woorden waren er voor het met lege handen achterblijvende kamer lid Groenman. Zij werd door de D66-leider uit bundig geprezen voor haar begrip voor het poli tieke feit dat er op Sociale Zaken naast een PvdA- minister een WD-staatssecretaris moest komen. Het moet raar lopen als haar de komende maan den niet een van de door deze formatie vrijko mende burgemeestersposten in Haarlem, Den Helder of Velsen toevalt. Het eveneens vrijko mende commissariaat van de koningin in Drenthe lijkt immers voor de scheidende PvdA- defensieminister Ter Beek of zijn nog steeds op een beloning wachtende partijgenote Ter Veld gereserveerd. Langer nog dan bij Groenman stond Van Mier lo zaterdag stil bij het offer dat de nieuwe D66- fractievoorzitter Wolffensperger voor het welsla gen van paars had gebracht. Hij, de gedoodverfde nieuwe minister van justitie, bleef donderdag binnen toen de kandidaat-ministers de een na de ander hun opwachting hij formateur kok kwa men maken. Drie dagen had hij zijn teleurstelling verbeten, toen maandag was gebleken dat de fractie liever hem als haar voorzitter zag dan Kohnstamm, de andere mogelijke kroonprins van Van Mierlo. Zaterdag was hij voldoende hersteld om de toe spelingen van Van Mierlo op de perspectieven van het fractievoorzitterschap 'voor Gerrit-Jan' op hun juiste waarde te schatten. Verwijzend naar publikaties waarin werd gesuggereerd dat 'dat fractievoorzitterschap het ergste is wat hem kon overkomen', poneerde Wolffensperger voor het eerst in het openbaar de stelling 'dat het mis schien wel leuker is de baas van D66 te worden dan voor een korte tijd minister van justitie'. Het is dan ook meer dan een vermoeden dat Van Mierlo op het absolute hoogtepunt van zijn poli tieke loopbaan met zijn afscheid als leider van D66 is begonnen. ter van landbouw bestempelt Blauw als 'merkwaardig.' „Als je het WD-smaldeel in het nieu we kabinet bekijkt, dan zie je al lemaal zwaargewichten. Van Aartsen is de enige die echt van toeten noch blazen op zijn nieuwe vakgebied weet. Dat is geen kritiek, ik signaleer slechts. Dijkstal, Jorritsma en Voorhoe ve zijn allemaal voldoende ge kwalificeerd. Maar Van Aartsen heeft geen enkele affiniteit met de landbouw." WD-leider Bolkestein vroeg Van Aartsen pas nadat oud-mi nister Winsemius en de boeren- voorman Varekamp hadden ge weigerd. Blauw is door Bolke stein niet gevraagd. Dat is ech ter niet de reden voor zijn kri tiek, verzekert hij. „Ik ben alleen bezorgd dat de boerenachter- DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN Even lijkt de geest van zeven tien jaar geleden met ratels, toe ters en gejoel opgeroepen. Vlak voor het begin van het speciale PvdA-congres over regerings deelname bezet een groep Jon ge Socialisten (JS) plotseling het podium. 'Kok-halzen', roepen de jongeren in koor en 'wakker worden'. 'Stem tegen paars' staat er op een groot spandoek dat boven congresvoorzitster Annemarie Grewel wordt gehe- „Ik geloof dat het congrespre sidium enigzins is uitgebreid", zegt ze droogjes en de opmer king is dodelijk voor de actie. De zaal lacht en klapt en de JS'ers proberen kwaad te blijven kijken. Maar het is een verloren strijd. Een woordvoerster mag nog even zeggen dat het regeer akkoord 'meer blauw (de kleur van de WD, red.) is dan paars'. En daar blijft het bij. Twee veertigers in de zaal verbazen zich erover dat de JS'ers vrijwillig het podium ver laten. „Dat was twintig jaar ge leden bij ons wel anders", zegt de al wat grijzende oud-actie- voerder. „Nou", herinnert de ander zich. „Toen ging het nog van Joop Atoom en zo." De twee PvdA'er zullen er ongetwij feld ook in 1977 bij zijn geweest toen in dezelfde zaal van de Jaarbeurs in Utrecht de motie- Reckman werd aangenomen, waarna Joop 'Atoom' den Uyl zijn tweede kabinet kon verge- Wim Kok kan echter gerust zijn: zijn kabinet mag er komen. De veertigers en vijftigers zijn ondanks alle twijfel en zorgen klaar voor de paarse coalitie. De jongeren die in de tijd van Den Uyl nog baby's waren, weten het tij niet te keren. Enthousias me voor paars is er nauwelijks, maar het voordeel van de twijfel wordt de nieuwe regeringsploeg van harte gegund. Veel sprekers, die bijna drie uur de tijd krijgen om hun aarzelingen te uiten, zijn niet gerust over de afspra ken over de sociale zekerheid, het onderwijs, de volksgezond heid en de ontwikkelingssa menwerking. Kok, Wallage en Rottenberg proberen dan ook geen euforie uit te stralen. Ze voelen de sfeer van het congres goed aan. „Paars is voor ons geen geloof, maar slechts een zakelijke over eenkomst", zegt Wallage, die als fractievoorzitter belooft een 'stevig debat' met de nieuwe re gering niet uit de weg te zullen gaan. Anders ook dan bij het laatste kabinet Lubbers worden de re- geringsvoomemens uitdrukke lijk als compromissen aange duid. Uitvoerig gaat Wallage de voorstellen langs en legt het congres uit bij welke kwesties de PvdA heeft ingeleverd en waarom. De verschillen met de WD worden niet weggepoest, maar welwillend worden de li beralen wel bejegend. Dat de eerste paarse bespre kingen mislukten, kwam niet al leen door de WD, geeft Wallage toe. „Ook wij wilden bepaalde zaken niet voor onze rekening nemen". Ondanks de 'kansen en riscio's' waagt Wallage steun voor Kok. Zoals Drees de weder opbouw leidde en Den Uyl de jonge en oudere generatie bij elkaar bracht, wil Kok de men sen die alleen staan er weer bij betrekken, aldus zijn kroonprins Dat de partijleiding zelf ook nog niet helemaal overtuigd is van paars, blijkt uit de tekst van de speech van voorzitter Rot tenberg. Op het laatste moment is de zin veranderd dat dit kabi net 'de gunst van de twijfel' krijgt. Blijkbaar was de partijtop hiervan geschrokken. Het wordt - met de hand geschreven - dat 'dit kabinet een kans verdient.' In de gloed van zijn betoog wordt het tenslotte nog een 'grote' kans. Toch knaagt de twijfel, ook bij Rottenberg. Van daar de waag die iedere PvdA'er bezig hield en die hij durfde te stellen: Hoe lang houdt het klei ne wonder stand?

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3