'ech houdt tweeling if van overwinning Piket deelt met Timman Geen brunch voor Anthony Nesty Volleybalsters over pak slaag heen Sport [ontgomerie weer beste van Europa Doohan bekroont rentree met titel Van Aalten weer de beste op de Dam MM NDAG 22 AUGUSTUS 1994 Ife overwinning in 'Engels Open tOVENTRY n machtige eindsprint leeft Colin Montgomerie het Engels golfkampioen- gewonnen. Met zijn Irinstpremie van 270.000 gul len ldauterde de Schot meteen Jaar de toppositie op de Eu- jopese ranglijst. In het Noorse Borre sprokkel- e Rolf Muntz weer wat puntjes [oor zijn Europese tourkaart iet de elfde plaats. In Stock- ojolm figureerde Mette Hage- iann in het Trygg Hansa Open Joor vrouwen. Vorig seizoen was Mont- jfomerie Europa's beste door Jet laatste toernooi van het sei- winnen. Dit keer beoog de de fanatieke zwaargewicht het gehele jaar de boventoon te loeren. Hij speelde meestal pleef toch in de schr.duw van i Spaanse generatiegenoot 3 Marie Olazabal. Dat zinde hem allerminst, maand geleden in Hilver- becijferde 'Monty' dat hij binnenkort weer eerste zou staan, omdat Olazabal zes Eu ropese toernooien niet zou spe len. Hij deed dat wel, dus zou hij hem te pakken krijgen. In Coventry daverde hij de af wezige Olazabal voorbij met een mooie overwinning in het Engels Open van Murphy. Vier holes voor het einde van de laatste ronde stond hij nog drie slagen achter op Barry Lane. Hij maakte, in min of meer gesla gen positie, drie birdies en kwam uit op een totaal van 274. Bij elke putt drupte bloed op de green. Montgomerie had een wond opgelopen bij het oefe nen en kon tegen het einde het verband niet langer verdragen. Lane, de Engelse leider, man keerde niets. Hij joeg, weer eens door de zenuwen bevangen, zijn bal in het bos van de zes tiende hole en was op slag ver loren. Voor Montgomerie was het de tweede overwinning dit sei zoen, eerder won hij het Spaans Open. In het US Open finishte de Schot als tweede. In totaal behaalde hij in Europa zes toer nooizeges. Rolf Muntz maakte in de Kar- sten Ping Noorse Challenge een grote sprong naar voren naar de elfde plaats met de twee slo- tronden in 70 slagen. De 25-jari- ge Brabander finishte met een totaal van 284. De golfers had den het druk op de laatste dag in Noorwegen. Zware regen ver hinderde zaterdag dat veel spe lers in actie kwamen. De met 180.000 gulden gedo teerde Challenge eindigde met 276 slagen in een overwinning voor de Ier Raymond Burns. Door zijn elfde plaats behield Muntz zijn plaats in de top-10 die aan het eind van het seizoen promotie naar de Europese Tour betekent. De Zweedse Liselotte Neu mann is op dit moment de bes te bij de vrouwen. Een week na het Britse Open won zij in haar moederland het Trygg Hansa Open. De Australische Corinne Dibnah, die over drie weken in Nijmegen de open Nederlandse titel komt verdedigen, eindigde op vier slagen als tweede. De Nederlandse troef Mette Hage- man figureerde weer in de ach terhoede. Zij eindigde 57ste. Geestelijk is er iets mis met de talentvolle speelster uit Rozend- aal. ,,Ik raak de ballen in oefen ronden uitstekend maar in het toernooi gaat het nog niet half zo goed.'' De jonge Eindh ovenaar Maarten Lafeber won de zomer wedstrijd voor de Nederlandse topamateurs in Wouwse Planta ge. Na afloop maakte de Neder landse Golf Federatie de ama teurteams bekend voor de we reldkampioenschappen in Pa rijs. Het zijn: vrouwen (WK 28 september tot 1 oktober): Catryn Geleijnse (Amsterdam se), Laura Thijssen (Kleiburg Brielle) en Marieke Zeisman (Rosendaelsche Arnhem). Man nen (WK 6-9 oktober met 51 landen): Michael Vogel (Noord- wijkse), Robert Jan Derksen (Nijmegen), Jeroen Germes (Spaarnwoude) en Maarten La feber (Eindhovense). Wereldkampioen slaat Van Doorn HOLZGERUNGEN Colin Montgomerie legde gisteren n Motocrosser Gert-Jan van Doorn speelde een opvallende rol in de laatste Grand Prix van het 500 cc-seizoen. In het Duit se Holzgerlingen kreeg de Ne derlander gisteren een rake klap van de Zweed Marcus Hansson. later op de middag gekroond tot wereldkampioen. In de eerste manche botsten Hansson en Van Doorn. Vol gens de Zweed was er geen sprake van een ongeluk, maar van een vooropgezet spel. „Van Doorn is een vriend van Jacky Martens. Hij deed het met opzet om Martens aan de titel te hel pen", brieste hij. Na de finish sloeg Hansson Van Doorn met een rechtse directe vol in het gezicht. De jury beboette de Zweed voor het incident met 3500 gulden. De Belg Jacky Martens won de eerste manche en kwam in punten gelijk met Hansson. In de tweede manche kwam Hans son Van Doorn niet meer tegen en finishte als vierde. Martens eindigde als tiende zodat de Zweed de wereldtitel behaalde. [n Grand Prix van Nederland zijspancross 'anne, inherent aan motorsport, heeft Jacky en Wiljam anssen afgehouden van een viervoudige triomf in de dubbele Grand Prix van Nederland zijspancross. De weeling uit Wijchen, eerder in het seizoen al tweemaal le snelste in Oss, won gisteren in Lierop de eerste man- he. In de tweede reden ze in koppositie toen de olieke- ing dienst weigerde. Daartegen was geen gashandle be- G itand. De goede start van Janssen en Ijamsen deed hen niettemin een G^/aats stijgen in de stand om wereldkampioenschap, de itvallers waren amper te tellen de Brabantse bossen. De Belg Joovaerts en diens jarige bak- Verbrugge wonnen het lagklassement door hun twee- eerste plaats, met dank in de haperende Nederlandse ichniek. De 19-jarige Daniel Willem- in finishte met Van Stuyven- lerg als tweede. Marco Bens, lerenigd met Eric Toonen na blessure, eindigde op de lerde plaats. In de tweede man- the sloegen de Nederlanders 'an Werven/Michielsen bij het tgaan van de laatste ronde pectaculair over de kop. Zij la- en op dat moment vooraan, 'an Werven reed snel verder, laar vergat zijn maat, wiens )ld' [print door het mulle zand veel ploijd en moeite kostte, kkig Janssen en Janssen zijn dit echter de voornaamste ReiJJederlandse deelnemers, het is de strijd om het wereld- ipioenschap die telt. Hun manche leek lemakkelijk, het leerde anders. Janssen en Janssen waren op. „Een half uur duurt heel lang", zei Jacky. „Vooral als je op kop ligt. De spanning, dat is het ergste. Je moet steeds heel geconcen treerd blijven." Hun bezetenheid stond daar voor garant. De Janssens willen dolgraag naar de absolute top. Vorig jaar finishten ze als zes tiende in het wereldje der zij- spancrossers. De Grand-Prixze- ge in Makkinga diende als teken dat meer mogelijk was. Nu staan ze derde. Een verbeterde motor en een nieuwe monteur (Henk Schrijver) bleken pro gressie. „We willen natuurlijk het liefst zo snel mogelijk we reldkampioen worden. Óf dat lukt, moeten we nog afwach ten", aldus Jacky Janssen. De broers hebben baat bij hun telepathische contacten. Voor eeneiige tweelingen is veel samenspraak geen kwestie van moeten. Het onderlinge begrip was al voor de geboorte gene tisch bepaald, ze delen eikaars gevoelens, zelfs een knipoog is vaak al overbodig. „We weten precies wat we aan elkaar heb ben. We doen alles samen. Sleu telen, eten, trainen", zegt Jacky Janssen, tien minuten jonger dan broerlief. „We kennen el kaar door en door. Dat levert meer gemak dan problemen op." Samen vier jaar oud klom men ze voor het eerst, geheel zelfstandig, op een motorfiets. Een miniatuurtje, op het plaat selijke circuit in Wijchen, de Smelenberg. „Spelenderwijs", zegt Jacky, nu 22. „Ons vader ging vroeger altijd naar de cross kijken. We kregen het thuis met de paplepel ingegoten. En wij vonden het ook meteen leuk." Nog steeds strüint pa Janssen de circuits af, inmiddels ape trots op zijn succesvolle zoons. De hele familie poetst, boent en wast mee. „Ze zijn onze groot ste sponsors." De naam komt slechts op het leren zitvlak voor. De reclame van de overige geld schieters blijft zorgvuldig van de vele vuiligheid bevrijd. Moeder Janssen trekt haar beider kroost de hemden over het bezwete hoofd. De vriendinnen zorgen voor de rest van de kledij. Zand en stof zitten overal. Onmin over de rolverdeling is er zelden of nooit. „Geen ruzie, soms een woordenwisseling. We weten dat iedereen z'n best doet, meer is er niet." Het geldt binnen het team begeleiders, het geldt tussen de twee rijders. Jacky is de stuurman, Wiljam de bakkenist. „Zo wilden we het", aldus de oudste. „Al van het be gin." Ruilen doen ze niet. „Hooguit een enkele keer voor de grap, op een training of zo, maar dan gaat het ook prompt voor geen meter. Dus houden we ons maar bij onze eigen taak." Janssen en Janssen aan kop in de eerste manche van de zijspancross in Lierop. Het Nederlandse duo zou deze race winnen, maar in de tweede met motorpech uitvallen. foto anp Twee jaar geleden leek zijn carrière in de motorsport nog voorbij. In het Tsjechische Brno zette Michael Doohan gisteren met zijn overwinning de kroon op een opmerkelijk rentree. Drie races voor het einde veroverde hij met over macht de wereldtitel in de 500 Een titel die hij vooral op droeg aan zijn doktoren. Bij een valpartij tijdens de TT van Assen in 1992 liep de 29-jarige Australiër een ernstige blessu re op aan zijn been. De artsen vreesden voor zijn loopbaan, maar na diverse operaties stapte Doohan een jaar later weer voorzichtig op de motor. Dit seizoen keerde hij weer volledig terug in het circuit. „Ik wil de doktoren en ieder een die mij in die periode ge steund heeft bedanken", zei Doohan. „Zonder hen had ik nu niet meer op een motor ge zeten. Ik heb wel het gevoel dat ik nog een volgende we reldtitel moet winnen om te laten zien dat ik echt de beste ben." Gezien zijn overmacht heeft hij dat dit seizoen al bewezen. Hij won zes achtereenvolgen de races. Pas vorige maand in Engeland doorbrak de ont troonde wereldkampioen Ke vin Schwantz de serie. In Brno was Doohan opnieuw de sterkste. Aan het einde van de tweede ronde passeerde hij de Spanjaard Alberto Puig en gaf de leiding niet meer af. Hij bracht zijn puntentotaal op 87 en is nu onbereikbaar voor zijn voornaamste concurren ten Schwantz en Puig. Cees Jurgen Checa e Okada Doorakkers eindigde als twin tigste. De 250 cc eindigde in een zege voor de Italiaan Massimi- liano Biaggi. Hij reed van start tot finish op de eerste positie. Wilco Zeelenberg zette een re delijke prestatie neer. Hij ein digde als negende. Deze klas sering bracht hem terug in de top-10 van de stand om het kampioenschap. De Nederlan der had een goede start. „Ik zat in een aardige groep met an den Goorbergh, Okada. Maar nadat en foutje had gfe- maakt, kwam hij later weer voorbij. Op het moment dat ik wilde aanpikken, gooide D'An- tin zijn machine er tussen en toen waren we allebei de aan sluiting kwijt. Toen in de voor- laaste ronde het gas ook nog een keer open bleef staan, zat de schrik er even bij mij in. Ondanks die terugval heb ik een fijne wedstrijd gereden." Patrick van den Goorbergh eindigde als twaalfde. Zijn broer Jurgen haalde de finish niet. De coureur kon in de der de ronde de machine van de gecrashte Spanjaard Carios Gheca niet meer ontwijken. In de 125 cc klasse behaalde de Japanner Kazuto Sakata zijn vierde zege van het sei zoen. Zijn landgenoot Noboru Ueda eindigde als tweede. Loek Bodelier legde beslag op de veertiende plaats. Hans Spaan was minder succesvol. Na vier ronden stapte hij met technische mankementen af. De zege in de zijspan ging naar het Zwitsere duo Biland en Waltisperg. Het Nederland se tweetal Benny Janssen en Frans Geurts van Kessel finish ten net als in Donington als tiende. lollé amtf" iMSTERI redif' )or an Timman heeft de Donner- te jr, Memorial geopend met een op- 1 tillende nederlaag tegen Lau- ier. In januari sloot hij de kan- lidatenmatch tegen de Erans- nan in Wijk aan Zee nog'win- tend af. XJ Zaterdag bracht hij tegen de :ranse belofte het nimzo-in- r Bi Üsch op het bord. Met zwart ;-De eroverde hij veel materiaal, naar na een lange bedenktijd in -on hij geen verdediging vin- t d( 'en- Gisteren remiseerde hij natnet wit tegen zijn vroegere leer- ing, Jeroen Piket. Timmans du- eerste ronde tegen iokolov ging vrijdag niet door coa negens het overlijden van zijn ken noeder. ral Voor Piket was het zijn derde en 1 emise in evenzovele ronden, rianfan do leiding gaat de Rus Joe- ,or oepov met 2 1/2 punt uit 3. Jisteren won hij overtuigend fan Laurier. De mysterieuze 'errassing is Jun Xie, de wereld- kampioene bij de vrouwen. De Chinese speelt altijd scherp op vinst. Respect voor reputaties leeft ze niet. Na haar zege op aar Lobron en de remise tegen Ben- ma amin staat ze na drie ronden (9- >p 50 procent. ië, ri In de B-groep gaat Ligterink rivian kop met 2 1/2 uit 3. De net Jroninger versloeg Bronstein. Is t( Je meeste aandacht gaat even- vel uit naar de Deense groot- neester Bent Larsen. Die startte liet omdat hij kort voor het loelnooi in trnstig overspannen AMSTERDAM GPD Anthony Nesty zal de voortzetting van zijn zwemcarrière hoofdzakelijk zelf moeten financieren. Afgelopen weekeinde besloot de stichting 'Trek Nesty over de streep' definitief de speciale brunch af te gelasten die de Surinamer geld op had moeten le veren voor een verantwoorde deelname aan de wereldkampioenschappen, begin volgende maand in Rome. Gemikt werd op een opbrengst van on geveer twee ton, de teller stokte uiteinde lijk bij 3300 gulden. De olympische vlin derslagkampioen van 1988 reist op uitno diging van de wereldzwembond wel af naar het WK. 'Verantwoord' is dat nauwe lijks, omdat zowel de voorbereiding als het toernooi zelf door de omstandigheden op 'low-budgetbasis' worden afgewerkt. Hoewel Anthony Nesty in 1988 met zijn gouden medaille heel Suriname op zijn kop zette, bleek er amper interesse van het bedrijfsleven de ster van weleer in 1994 te ondersteunen. Nesty werd jaren lang gesponsord door de Surinaamse re gering, maar toen het land werd getroffen door een economische crisis kwam een einde aan die geldstroom. De stichting 'Trek Nesty over de streep' zette zijn schouders onder een actie, maar kreeg nauwelijks respons. Welgeteld 22 onder nemingen toonden zich bereid voor ko mende zondag 150 gulden neer te leggen voor een brunch met de zwemmer in het Amsterdamse Renaissance Hotel. Het was de bedoeling dat Nesty daar ook een van zijn medailles zou laten veilen. Jamila Saoud, woordvoerster van de stichting: „We hebben met ons initiatief alle publiciteit gehad die we ons maar konden wensen. Maar alles blijkt vergeef se moeite. We hadden te weinig aanmel dingen voor de brunch. Bij elkaar goed voor een bedrag van 3300 gulden. Het kostte al 2000 gulden om Anthony vanuit Amerika (waar hij woont en traint, red.) naar Nederland te halen. Het is doodzon de, maar doorzetten was te riskant ge weest. Anthony zal het voorlopig alleen moeten zien te redden. Hoewel ik niet uit sluit dat we na het WK opnieuw actie gaan voeren." Anthony Nesty zal zijn wereldtitel op de 100 meter vlinderslag toch kunnen verde digen, omdat de FINA zijn ticket van Ame rika naar Rome betaalt. De zwemmer, die inmiddels naar Jacksonville, Atlanta, is verhuisd en onlangs afstudeerde in sociale wetenschappen veroverde op de Goodwill Games een vijfde plaats op die afstand. AMSTERDAM ANP Voor de tweede achtereenvol gende keer heeft Geert van Aal ten het damtoernooi Dammen op de Dam gewonnen. De Huissense grootmeester had daarvoor wel een barrage met i nodig. Jeroen Piket pakte tegen Jan Timman zijn derde toestand is opgenomen in een ziekenhuis. Schakers die een beetje doordraaien, wekken al tijd de interesse van sen. Larsen is dan ook onder een schuilnaam opgenomen. De Nederlandse volleybalsters hebben het eerste deel van het drieluik van de World Grand Prix afgesloten met een over winning. In Jakarta werd Peru gisteren overtuigend verslagen, 15-6 15-2 15-5. Een dag eerder werd verloren van China, 11-15 4-15 12-15. De zege op Peru werd in de Indonesische hoofdstad met in stemming begroet. Te meer omdat Peru bij het WK in Brazi lië in oktober een van de poule- tegenstande.s is. Na de eerdere overwinning in de Goodwill Ga mes denkt bondscoach Goed koop dat Peru de tweede tik niet te boven zal komen. „Deze winst is belangrijk, omdat we Peru bij het WK weer tegenko men. Ze zullen heel veel werk moeten verrichten om daar van ons te winnen." De basis voor de overwinning lag in de opslag. Het zestal Koe nen, Machovcak, De Jong, Boersma, Brinkman en Fleurke zette de Peruaanse verdediging zo onder druk, dat de Zuidame- rikaansen absoluut niet. in hun spel kwamen. Goedkoop hield zijn basis constant binnen de lijnen en wisselde niet. Vooral Erna Brinkman onderscheidde zich in het eenzijdige duel. De dag ervoor had Oranje kansen tegen China, maar de ploeg greep ze niet. Het pak slaag dat Brazilië vrijdag in de openingswedstrijd uitdeelde, had Goedkoop met een langdu rige praatsessie over de functie verdeling binnen de ploeg op gevangen. Tegen China, de nummer twee van de wereld, herstelde het team zich, al liet de ploeg twee keer de kans op setwinst glippen. In de eerste set nam dezelfde basis een voorsprong van 11-7, maar zakte ver weg. Pas in het derde bedrijf, met Saskia van Hintum op de spelverdelers plaats voor Koenen, kwam Oranje terug. Het werd 12-12 waarna drie stopfouten een ein de maakte aan het duel. „Het kon natuurlijk niet slechter dan tegen Brazilië. Toch vind ik het knap dat de speelsters zich heb ben hersteld. We hadden een set moeten winnen, deson danks ben ik tevreden", aldus Goedkoop. Aan het zestiende openlucht- toernooi namen bijna driehon derd spelers deel. In de invita- tiegroep eindigden vijf spelers met acht punten op de gedeel de eerste plaats. Geert van Aal- ten toonde zich in de barrage met zes punten de beste. Zesvoudig Rob Clerc en sneldamkampioen Johan Krajenbrink deelden met vijf punten de tweede plaats. Gerard Jansen en Arjan van Leeuwen eindigden met twee punten op de vierde plaats. Bij de dames bleef Erna Wan ders met elf punten haar twee naaste concurrentes, Marijke Nicolai en Petra Polman, een punt voor. Tijdens het toernooi, dat tienduizenden toeschou wers trok, speelde oud-wereld kampioen Iser Kuperman een simultaanwedstrijd tegen 24 te genstanders. Hij verloor een partij en won zestien keer, het geen hem een score van 81,25 procent opleverde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21