Sport Katwijk verdient betere uitslag m yan Hanegem wil n %iet en krijgt 'm niet Spelers en fans l an Utrecht gaan Üver de schreef Knetemann is nog vol vertrouwen FilmNet en Cruijff gaan samenwerken BANDAG 22 AUGUSTUS 1994 15 'an 't Hek is kandidaat Roy A a Bryan R°y ^ie'p I O Nottingham Forest aan de zege. rob onderwater, 0 bosch» Tom van 't Hek is de belangrijkste kandidaat om Bert fentink op te volgen als bondscoach van de nationale hockey- ouwen. De oud-international zal waarschijnlijk vanavond ai or het bestuurslid technische zaken Marriet van Gelein Vitrin- worden voorgedragen bij het bondsbestuur als kandidaat ummer één. Het advies van Van Gelein Vitringa is bindend, locht Van 't Hek inderdaad worden benoemd, dan moet hij als uinruimer aan de slag. De Oranjevrouwen eindigden vorige laand op het WK in Dublin als zesde. Daarmee behoorde Ne erland voor het eerst in de geschiedenis niet tot de beste vier. ormloze Bouwmans ziet weinig positiefs in WK )e Roode in lappenmand iLSEN-zuid De terugkeer van Ron de Roode bij Telstar laat nog op zich wachten. De aanvaller onderging onlangs een ijkoperatie aan zijn knie. Daarbij is de meniscus en het kraak- ;en schoongemaakt. „Mijn knieband bleek gescheurd te zijn", rtelde de Leidse spits. „Hoe lang ik daardoor aan de kant moet lijven, is nog onduidelijk. De meningen lopen te zeer uiteern let kan drie weken duren, maar ook twee maanden. nee tekent bij [anchester» De Engelse international Paul Ince heeft zijn con- act bij Manchester United met drie jaar verlengd. De 27-jarige liddenvelder lag al geruime tijd overhoop met clubvoorzitter lartin Edwards. Het conflict werd uit de wereld geholpen. Ince ing vervolgens akkoord met de nieuwe, verbeterde aanbieding in de landskampioen. lampras gaat dubbelen york» Pete Sampras doet komende week bij het tennistoer- i de Hamlet Cup mee in het dubbelspel. Hij meldde zich om zijn geblesseerde linker enkel in de competitie te belas- Als de test goed uitpakt dan verdedigt de nummer één van ereldranglijst ook zijn titel bij het US Open, dat op 29 au- is begint. Amateurkampioen slikt grootste nederlaag sinds jaren: 8-0 Quick Boys /i —j Quick Boys was I met de 5-1 neder- I laag tegen Den Bosch be- paald niet tevreden. rob van der zanden RKC-uit, dat wens je zelfs een amateurclub niet toe. Landskampioen Katwijk slaakte zaterdagavond na ander half uur voetbal in een mistroostige ambiance een zucht van verlichting. De ploeg had met 8-0 de grootste neder laag van de laatste jaren te slikken gekregen, maar stapte opgewekt de bus in. Zo van 'dat hebben we ook weer ge had'. over de afwezige spelers. Het zou getuigen van een gebrek aan respect voor de anderen. Katwijk is bovendien tegen woordig volwassen genoeg om een en ander op te vangen. De selectie houdt niet op bij elf goede voetballers. Volwassen was ook de speelwijze. Net als in alle andere duels voetbalde Katwijk weer gewoon zonder vrije man achter de defensie. Dat leidt al een paar jaar tot succes en de ploeg stapte daar voor deze gelegenheid terecht niet van af. sen-zuid gpd wedstrijd Telstar-FC Utrecht gisteren zowel op als buiten Tt veld compleet ontspoord, bezoekers beëindigden het fekeiduel. dat door Telstar met JEgeWonnen werd, met slechts y gen man. Jean-Paul de Jong Ferdy Vierklau kregen de ro- W kaart voorgehouden. j «Ia de uitsluiting van De Jong, 1de 54e minuut, liepen de ge lederen in het stadion hoog Woedende aanhangers Utrecht, die op de zittribune Iden plaats genomen, dreig- het veld op te ilukte, maar ze wierpen wel ;ele delen van de houten de afrastering flopten een reclamebord f ®jV De aanweziger ^"igden erin de Utrechters brengen. >r tijd ging het bijna 7 ger mis. De aanhang van FC jyecht wilde het stadion verla ten, maar stuitte op de uitgerol de spelerstunnel. Onder het motto 'niet voorlangs, dan maar erdver heen', stormden zij mas saal de eretribune op om naar de andere kant van de tunnel te komen. De Telstar-supporters op de eretribune renden naar boven of probeerden de uitgang te bereiken. Na het eindsignaal van arbiter Luyten, moesten de spelers van beide ploegen nog enige tijd op het veld blijven. Pas een minuut of tien later werd het sein 'vei lig' gegeven en konden de voet ballers gaan douchen. Het sys teem van de combi-kaarten (één kaart voor de trein en en treebewijs wedstrijd), was van daag niet in werking. Daardoor zaten de Utrecht-fans niet in één vak. „Dan is het moeilijk de zaak te beheersen", aldus Telstar- voorzitter Evert-Jan Meijer. „Je kunt niet iemand de toegang weigeren op zijn uiterlijk." De harde kern van het oranje legioen uit het vissersdorp was gewoon thuisgebleven, al waren er nog altijd wel 200 fanatieke supporters uit de Bollenstreek meegekomen. De harde kern van RKC was er wel, maar die mag geen naam hebben. De sfeer was dus, zoals gebruikelijk, ver te zoeken in Waalwijk. De voor het merendeel weggeble ven Katwijk-fans gaven een dui delijk signaal af. In het Brabant se land viel gewoon niét veel te halen voor de Katwijkers. Zeven weken geleden streden de amateurs nog om de landsti tel. Nu zijn ze nog maar drie weken bezig in de voorberei ding en dan al uit tegen een ere divisieclub spelen voor de Am- stel Cup. 'Om het echie' dus, zoals dat tegenwoordig in voet baltermen heet. Dat trokken de mannen van trainer Kees Guyt niet. Al helemaal niet omdat er vijf spelers geschorst aan de kant moesten blijven. Pim Lan- geveld, Kenneth Braaf, Carlo van Zeist, Wilfried Kwestro en nieuweling Toine l'Ami zaten op de eretribune, die verder vooral leeg was. Vogelaar Ach, met dit vijftal erbij zou de beste amateurclub van Neder land wellicht ook Wel hebben verloren in Waalwijk. En trou wens: de elf die in het Olympia- park van RKC aantraden deden het heel behoorlijk. Met name Johan Vogelaar, in de rol van li bero voor de verdediging, en middenvelder Stefan Roodak- kers lieten een goede indruk achter. En niet te vergeten de butant Seger Oudshoorn, die van RKAVIC is gekomen. Maar eigenlijk scoorde de hele ploeg een voldoende gezien de om standigheden. Het was niet voor niets dat Guyt na afloop zei dat zijn elftal 'rjaar vermogen en kunnen' had gevoetbald. „Ik moet de jongens een compli ment maken. Ze zaten er na an derhalf helemaal doorheen en hebben het beste gegeven. We zitten midden in de voorberei ding, dan is zo'n duel erg De coach wilde niet zeuren Jacobs Dat RKC-trainer Bert Jacobs de ze taktiek na de wedstrijd 'naïef noemde, hoeft Katwijk zich geenszins aan te trekken. „In Nederland kan dit natuurlijk niet," zei de coach. Het is eigen lijk triest dat een positieve spel opvatting als die van Katwijk zo wordt beoordeeld door een vooraanstaand trainer. Als prof clubs een voorbeeld zouden ne men aan de kustbewoners was de PTT Telecompetitie heel wat interessanter dan nu. Het cynische was wel dat Kat wijk al na drie minuten op ach terstand kwam omdat er geen libero was. Het op een lijn ver dedigen werd de ploeg noodlot tig toen er een inworp voor RKC was rond de middenlijn. Henk 'Langemaat en rechtsback Leen van de Marei (zeer degelijk te gen Bobby Petta) twijfelden een halve seconde met ingrijpen en Marco Boogers kon zo doorlo pen: 0-1. Boogers was de hele wedstrijd lang een plaaggeest en werd be waakt door Langemaat. Dat was een wedstrijdje op zich. „Ik vond het heerlijk," zei de aan voerder van Katwijk. „Lekker fel en geen moment achterbaks. Wel merk je dat die gasten van die kleine sluwe dingetjes doen. Effe afhouden achter de rug van de scheids en een teamgenoot die dan zo kan doorlopen, van die automatismen. Daar kun nen wij wat van leren. Dit soort wedstrijden, in zo'n tempo ge speeld, zijn so wie so nuttig. Een keer helemaal stuk gaan is goed." Bij de rust had RKC - waar Jo han Garrelfs (ex-Alphense Boys) Leen van der Marei (links) in fel duel met Bobby Petta van RKC. als tweede keeper op de bank zat, net als de voormalige Joe goslavische international Zeljko Petrovic - al een marge van 3-0 bereikt. Gek genoeg waren in die eerste ronde de combinaties van de bezoekers veel leuker om te zien. Katwijk had zelfs een paar aardige scoringskan sen via Marco de Ridder (na een mooie actie van Oudshoorn) en Hans Zwaan. Na de pauze was het snel ge beurd en de ene goal van RKC was nog mooier dan de ander. Boogers spande de kroon met een pegel in de kruising. De bal kwam via de staander keihard uit het doel gevlogen, maar hij telde wel. Het was in de slotfase niet meer bij te benen voor de amateurs. Bij acht stopte de tel ler. De 1800 toeschouwers ver lieten het slecht verlichte sta dionnetje. Katwijk verdiende een betere uitslag en vooral een betere ambiance. Maar in het oranje kamp klaagde niemand. Dinsdag komt Den Bosch naar De Krom en dan zal er weer FOTO KEES VAN HOOGDALEM sfeer zijn. RKC - Katwijk 8-0 (3-0) 3. Boogers I Met een bont gezelschap kansloze coureurs vertrekt bondscoach Gerrie Knete mann naar de wereldtitel strijd op de weg in Italië. Zo denkt Eddy Bouwmans ten minste over de afvaardiging van Oranje. De keuzeheer completeerde die gisteren met Rob Mulders, Michael Boogerd, Marco Vermey en Danny Nelissen. Eerder wa ren al F.rik Breukink, Adj'i van der Poel, Bart Voskamp, Er- win Nijboer, Erik Dekker, Steven Rooks, Maarten den Bakker en Bouwmans aange- Knetemann zou na de Zwitserse wereldbekerklas- sieker nog drie renners aan zijn selectie toevoegen. De Amsterdammer moest er plotseling één meer aanwij zen omdat Patrick Jonker zich afmeldde. De renner van Post is van mening dat hij gezien zijn mindere vorm weinig op het WK te zoeken heeft. „Hij is nog aan het herstellen van zijn inspan ningen tijdens de Tour. Zijn beslissing getuigt van eerlijk heid en intelligentie", vond Knetemann. Jonker heeft overigens be sloten ook volgend jaar voor de nog naar sponsors zoe kende Post te rijden. De Ne derlander met een Australi sche achtergrond had ook een uitstekende aanbieding van de Amerikaanse formatie Motorola op zak, maar hakte zaterdag na een gesprek met de Amstelveense manager van Histor de knoop door. Eddy Bouwmans ziet even eens weinig heil in het WK, maar gaat wel naar Sicilië. In Ziirich was ik de beste Ne derlander, maar reden ze mij er ook voortijdig af. Maar ja, welke Nederlander hoort wel thuis op het WK?", vroeg hij zich hardop af. „Ik zou het niet durven zeggen. Voor Knetemann lijkt me het ook een moeilijke zaak", ant woordde de Brabander op zijn eigen vraag. Knetemann reageerde ge laten op de woorden van Bouwmans. „Dat zijn uit spraken van een teleurgestel die de streep is gekomen. Ik heb een andere mening over de selectie. Bouwmans, die het parcours niet eens gezien heeft, zit wellicht in een dip- pie en daar moet ik hem de komende week weer zien uit te halen." ■gyenoord weggespeeld door Ajax fsterdam edwin struis m van Hanegem kreeg z'n i. De trainer van Feyenoord voorafgaand aan het duel 1 de Super Cup tegen Ajax ten, dat hij deze bokaal liever it in de prijzenkast wilde zet- ,Dat ding is al niet moeders- )oiste en dan moet je 'm ook g 'ns het veld rondzeulen. e hoor, Ajax mag 'm heb- R." En Ajax kreeg 'm ook. lar op een manier waarmee k 'De Kromme' grote moeite d. Als makke schapen lieten Rotterdammers zich gisteren ar de Amsterdamse slacht- nk leiden. Al na 25 minuten, :n Patrick Kluivert 3-0 aante- ide, was de wedstrijd om de per Cup geen wedstrijd meer. Hidden in de experimenteer- e met 3-0 winnen van Feye- ord, da's prettig. De gemak- ijke zege kwam voor Ajax- iner Louis van Gaal dan ook, i week voor het begin van de iïipetitie, als een aangename Tassing. Met de rechtsbenige tiny Silooy op de linksback- sitie, met spits Ronald de er als rechtshalf, met Frank kaard als spelverdeler en met (trick Kluivert in de spits had oefenmeester zijn elftal weer /erhoop gehaald. Het 'kte echter wel. Via flitsend alsspel werd het hulpeloze enoord al snel in de hoek Irukt. ^ooral het inzetten van Rijk- e as van het veld komt Ajax-spel ten goede. De oud-international, die deze po sitie al een tijd ambieert, kiest veel gedoseerder de aanval dan de 'concurrenten' Tarik Oulida (gisteravond linkshalf) en John van den Brom (op de bank). Omdat Rijkaard ook verdedi gend meer in z'n mars heeft dan voornoemd tweetal, ziet het elftal er gelijk veel evenwichti ger uit. Silooy Ook de andere positie-wisselin gen pakten goed uit. Sonny Silooy schakelde op z'n dooie gemak Gaston Taument uit, Pa trick Kluivert had een aandeel in alle drie de goals en Ronald de Boer functioneerde uitste kend als rechtshalf. „Ik was niet tevreden over Ronald in de spits", gaf Van Gaal tekst en uit leg. „Hij scoort gewoon te wei nig. Ik wilde hem een keer zien op '6'. Die positie is nogal labiel bij ons. Vorig jaar speelden daar Seedorf, Rijkaard en Pettersson, in de voorbereiding heb ik Kanu daar geposteerd. Die heeft me ook niet overtuigd, vandaar dat het nu de beurt was aan Ronald de Boer". De Boers plaatsvervanger in de spits, Patrick Kluivert, gaf zijn officiële debuut een feeste lijk tintje mee. In de dertjende minuut stond hij aan de basis van de openingstreffer. Op de rand van het strafschopgebied werd de UEFA-international ge stuit door Ulrich van Gobbel en Henk Fraser waarna topscorer Jari Litmanen wel raad wist met de vrije trap. Met een fraaie boog lcrulde de Fin de bal over de muur en langs Ed de Goey. Zeven minuten later zette Ro nald de Boer de jeugdige Klui vert (18 jaar) alleen voor de Rot terdamse sluitpost. In plaats van zelf uit te halen, bediende de aanvaller de mee opgeko men Tarik Oulida op maat. De beloning voor al dit voorberei dende werk volgde in de 25e minuut. De voorzet van Finidi George leek iets te scherp voor Kluivert, maar via een sliding kreeg de spits toch z'n voet on der de bal. Tergend langzaam rolde de bal in de uiterste hoek: 3-0. Arbitrage Vanaf dat moment was de wed strijd gespeeld, ook al omdat Feyenoord geen moment de in druk wekte terug in de wedstrijd te willen komen. De bekerhou der was volop in balbezit, maar het leidde tot niets. „Verschillende spelers acteer den ver .beneden hun niveau", gaf Willem van Hanegem als belangrijkste oorzaak. Maar ook de arbitrage droeg schuld in de ogen van de oefenmeester. „Al tijd als we Blankenstein hebben als scheidsrechter gaat het fout. Die man verpest voor ons weer de wedstrijd. Aan die tweede goal van Oulida ging een gehei de buitenspelsituatie vooraf. Wat ik Blankenstein na afloop heb gezegd? Dat ik soms een hekel krijg aan bepaalde groe peringen. Wat voor groeperin gen? Ach, scheidsrechters bij voorbeeld." Peter van Vossen, hier in duel met Van Gobbel, mocht pas in de slotfase opdraven. De druiven waren zuur voor Van Hanegem. Want de oorzaak van de nederlaag had weinig of niets met Blankenstein van doen. De waarheid was dat de gehele Feyenoord-selectie giste ren compleet faalde. Vooral de defensie rammelde aan alle kanten. Errol Refos werd dolge draaid door Finidi George, de ervaren Henk Fraser moest het zowel over de grond als in de lucht afleggen tegen 'rookie' Kluivert en Orlando Trustfull hield zich overal mee bezig, be halve met het organiseren van zijn defensie. En zo liepen er nog zeven spelers, rond. Het Ajax-trauma, waar Feyenoord zich vorig seizoen via een over winning en een zege enigszins aan leek te ontworstelen, stak gisteren weer flink de kop op. Alleen Ed de Goey hield z'n hoofd .erbij, de goalie vloekte ie dereen stijf, maar het hielp niet. Voor het derde achtereenvol gende jaar greep Feyenoord naast de Super Cup. amsterdam Johan Cruijff en Guus Hiddink zijn de grote namen waarmee FilmNet hoopt te gaan scoren. De coach van Barcelona wordt columnist bij de betaalzender, Hiddink gaat als co-commenta tor bij de wedstrijden aan de slag. Bij de presentatie gisteren in het Amsterdamse Hilton hotel was Cruijff niet te zien; zijn rol blijft ook beperkt in het eerste seizoen dat FilmNet wekelijks een wedstrijd uit de eredivisie live op de televisie gaat bren gen. Voor' elke uitzending zaJ Cruijff een minuut of vijf praten over actuele en algemene voet balzaken. Bij de wedstrijden - vrijdag is Heerenveen-FC Groningen de eerste - zal verslaggever Arno Vermeulen gesteund worden door Guus Fliddink, „die god zijdank geen club heeft kunnen vinden", aldus FilmNet-direc- teur Hans Klok gistermiddag. Vrijdag zal FilmNet het pro gramma voor de komende twee maanden kunnen presenteren; pas deze week is de KNVB in staat een reeks wedstrijden aan te bieden die geschikt is voor uitzending. Problemen zijn er genoeg bij het vinden van geschikte duels en data. Jos Staatsen, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, vertelde zater dagavond in Heerenveen dat de amateurs in de bond voor de meeste problemen zorgen. Dat is begrijpelijk. FilmNet wil ook zondagmiddag om 17.00 live gaan uitzenden, een tijdstip dat bij amateurclubs de kantines nog vol zitten met bier drinken de en de clubkas spekkende supporters. Klok bagatelliseerde dat pro bleem: „Het gaat natuurlijk om een gering aantal mensen dat naar FilmNet kijkt, dat kan de amateurclubs nooit veel geld kosten." Strikt genomen klopt dat. FilmNet heeft momenteel 172.000 abonnees; gemiddeld wordt per dag een dekking ge haald van vijftien procent. Bij voetbalwedstrijden is de erva ring dat 40 procent kijkt, een kleine 70.000 mensen met het aantal abonnees van nu. Een reëel probleem is dat een aantal clubs niet zomaar kan uitwijken naar de bij FilmNet zo geliefde vrijdag. Klok: „Bij PSV kan het nooit, omdat vrijdag in Eindhoven de koopavond is. Bij Feyenoord en Ajax is de vrijdag avond nog in onderzoek. Maar goed, de topclubs spelen geluk kig ook uitwedstrijden." Met de drie grote clubs - PSV, Ajax, Feyenoord - werden giste ren door FilmNet ook aparte sponsorcontracten gesloten 500.000 gulden per club. Dat brengt de financiële inspanning van FilmNet in het voetbal op 4,5 miljoen. Voor het recht we kelijks een wedstrijd live uit te zenden, betaalt de zender drie miljoen gulden per seizoen aan de NOS, die de exclusieve rech ten heeft op de Nederlandse competitie. FilmNet is ook nog in onderhandeling met de KNVB om ook de bond te gaan sponsoren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15