'Honderden Hutu's gedood door RPF' Buitenland Franse blauwhelm gedood, geen hulpvluchten Sarajevo Dodental van aardbeving Algerije gestegen tot 164 NAVO wil ruzies voorkomen bij opvolging Wörner Russisch geheimschrift Turkse premier belooft Koerden gouden bergen fi Vlaamse beweging probeert Vlaams blok van het lijf te houden j ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Vrijspraak in moordzaak Popieluszko warschau Twee Poolse ex-generaals zijn gisteren in Warschau vrijgesproken van het aanzetten tot de moord op de priester Popieluszko, in 1984. Er was vijftien jaar cel geëist. De uitspraak werd vanaf de publieke tribune met luid boegeroep begroet. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat de twee, die toen aan het hoofd van de geheime dienst stonden, opdracht tot de moord gaven. Popieluszko was de zielzorger van de vakbond So lidariteit. Branden Italië en Griekenland gaan door palermo/athene De brandweer van Sicilië is er gistermorgen in geslaagd een bosbrand bij Palermo te blussen. Bij de brand kwam een boer om het leven. Op Santa Marina Salina, een ei land voor de noordkust van Sicilië, is een nieuwe bosbrand uit gebroken. Ook op Corfu en Kreta en het Griekse vasteland woedden gisteren nog altijd bosbranden. Bangladeshi ingesloten door water dhaka» Door zware overstromingen in het noorden van Bangla desh zijn 250.000 mensen van de buitenwereld afgesneden. Er zijn zeker 22 mensen verdronken en meer dan 50.000 dakloos geworden. Bangladesh beschuldigt India ervan de overstromin gen mede te hebben veroorzaakt door overtollig regenwater uit het Farakka-stuwmeer op de Padma (Het Bengaalse vervolg van de rivier de Ganges) te lozen. Ruim 50.000 hectare rijstvelden is verwoest. Zuidafrikaanse kernwapens ontmanteld wenen Het Internationale Atoomenergie-Agentschap (IAEA) in Wenen heeft gisteren bevestigd dat Zuid-Afrika al zijn kernwa pens heeft ontmanteld. Tijdens de periode van internationaal isolement wegens het apartheidsbeleid had het land zes kern koppen gemaakt. Zuid-Afrika is het eerste land dat zich vrijwillig van zijn gehele arsenaal nucleaire wapens heeft ontdaan. Maleisië wil het telraam terug kuala lumpur De regering van Maleisië is een campagne begon nen om alle schoolkinderen in het land weer met het telraam te leren rekenen. In december krijgen 700 lagere scholen 40 tot 100 telramen en in het jaar 2000 moeten alle scholieren weer weten hoe de abacus werkt. Oekraïne voor Non-Proliferatieverdrag kiev* President Leonid Koetsjma van Oekraïne wil zich ervoor inspannen dat zijn parlement het Non-Proliferatieverdrag (NPV) tekent. Dat zei hij gisteren in een interview met de krant Oekrai- na Moloda. Koetsjma is van plan de ratificatie van het NPV in oktober bij het parlement aanhangig te maken. In november gaat hij op staatsbezoek naar de Amerikaanse hoofdstad Was hington. Massagraf in Guatemala ontruimd guatemala-stad* In een massagraf in de Guatemalaanse deel staat Baja Verapaz zijn de skeletten van 80 mensen gevonden. Aangenomen wordt dat het om slachtoffers gaat van doodseska ders die actief waren in de jaren '80. In het graf werden voorts een honderdtal losse beenderen aangetroffen. In het gebied zijn al de resten van zo'n 400 slachtoffers van de terreur geborgen. sarajevo* tOffl Een Franse VN-militair is giste ren in Sarajevo doodgeschoten, zo hebben de Verenigde Naties meegedeeld. De soldaat deed dienst op een observatiepost aan de demarcatielijn tussen de Servische sector en de rege ringssector vlakbij de joodse be graafplaats. Hij werd "in zijn hoofd geraakt door een kogel die via het kijkgat in de observa tiepost terecht kwam. Er is een onderzoek ingezet om te bepalen of de Fransman opzettelijk is gedood of toevallig omdat diens veiligheid niet werd geraakt bij een van de tal rijke schotenwisselingen langs de bestandslijn. De blauwhelm is de 24ste Fransman die als ge volg van de burgeroorlog in ex- Joegoslavië is gedood. De VN-luchtbrug naar Saraje- algiers Het dodental als gevolg van de aardbeving donderdag in het noordwesten van Algerije, is tot 164 gestegen. Minstens 289 mensen zijn gewond geraakt en rond de 10.000 zijn dakloos ge worden. Dat hebben de autori teiten gisteren bekend gemaakt. Het Algerijnse leger probeert met de hulp van vrijwilligers de daklozen zo snel mogelijk van tenten en dekens te voorzien. Ook wordt nog steeds naar overlevenden gezocht. In en rond de stad Hassine, die donderdag met de grond ge- 'Boeven weg, eilanden Italië voor toeristen' Het Italiaanse gevangeniseiland Asinara bij Sardinië wordt, als het aan de milieuminister Mat- teoli ligt, een park voor toeris ten. Matteoli vindt dat de ge vangenissen op eilandjes het milieu vervuilen en de bewo ners het gebruik van de natuur onthouden. „Gevangenissen op eilanden betekenen dat dege nen die werkelijk van de natuur genieten maffia-bazen zijn", zei de milieuminister. Asinara kreeg in 1896 een gevangenis, waar nu 400 beruchte misdadi gers vastzitten, onder wie de Si- ciliaanse 'baas der bazen' Salva- tore 'Toto' Riina. Zaïre sluit grenzen voor vluchtelingen uit Rwanda GENEVE-KIGALI ANP-Rtr-, Hulporganisaties, waaronder de Nederlandse Novib, zeg gen bewijzen te hebben dat soldaten van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) honderden Hutu's hebben ver moord. Als de bewijzen opgesteld aan de hand van verklaringen van gewonde Rwandezen kloppen, is het onwaarschijnlijk dat de massaal naar Zaïre gevluchte Rwandezen snel naar hun vaderland terugkeren. Zaïre sloot gisteren haar grenzen voor Rwandezen uit vrees voor een nieuwe 'invasie'. wordt geleid door het RPF en wordt door Tutsi's gedomi neerd. Het voormalige Hutu-re- gime vermoordde zo'n 500.000 mensen, Tutsi's en gematigde Hutu's. Volgens de vier vluchte lingen is het RPF uit op wraak. De mannen werden geïnter viewd in ziekenhuizen in Jomba en Rwanguba ten noorden van de Zaïrese grensstad Goma. Daar ondergingen zij behande lingen aan schouder-, hoofd- en nekwonden. Drie van hen waren naar Zaï re gevlucht, maar keerden te rug, toen ze op de radio hoor den dat de oorlog voorbij was en dat ze niets te vrezen hadden van het RPF. Volgens de getui gen hadden de moordpartijen plaats op 3 en 4 augustus. De De organisaties hebben op ba sis van verklaringen van vier ge wonde Rwandezen een rapport opgesteld over wandaden van RPF-soldaten. De vluchtelin genorganisatie van de VN (Unh- cr) stelt een onderzoek in naar de beschuldigingen. De vier Rwandezen verklaarden dat zij overlevenden zijn van een mas samoord. Naar hun zeggen za gen zij dat RPF-soldaten in het natuurpark Virunga honderden mannen, vrouwen en kinderen afmaakten. Het park scheidt het noordwesten van Rwanda van Zaïre. De vluchtelingen in Zaïre zijn bang voor wraak van de nieuwe regering. Het bewind in Kigali vluchteligen die door het Virun- ga-park wilden trekken, werden door RPF-strijders aangehou den, geslagen met hakmessen, hamers en schoffels en in twee tallen geëxecuteerd. Ook sloe gen de RPF'ers kinderen dood. Novib-vertegenwoordigster Regine van der Syp zei de ver klaringen van de vier overleven den volstrekt geloofwaardig te vinden. Hulporganisaties die willen dat de vluchtelingen naar huis gaan, moeten volgens haar met het rapport rekening hou den. „Als je mensen vertelt dat ze veilig zijn, terwijl duidelijk is dat dat niet het geval is, dan breng je ze in gevaar. Wat er ook in Kigali gebeurt, over RPF- soldaten op het platteland is geen controle. Sommigen van hen zijn betrouwbaar, anderen zijn vreselijk." Hoewel Zaïre gisteren de grens voor mensen uit Rwanda sloot, was het wel mogelijk de grens in omgekeerde richting te passeren. De Zaïrese autoritei ten willen op die manier een nieuwe massale uittocht van vluchtelingen uit het zuidwes ten van Rwanda naar Bukavu in Zaïre voorkomen. Een i Russen bij grens Tadzjikistan door moslims gedood Bij gevechten met islamitische opstandelingen zijn gisternacht in de GOS-republiek Tadzjikis tan veertien regeringssoldaten en drie Russische grenswach ters gedood. De Russen open den met vliegtuigen en helikop ters de tegenaanval en doodden ongeveer vijftig Tadzjieken. Ne genentwintig soldaten zijn ge wond, onder wie vijf Russen. De Tadzjieken vallen regel matig Russische troepen aan die de grens tussen Tadzjikistan en Afghanistan bewaken. De ge vechten hebben meestal plaats langs de grens met Afghanistan en in een streek 50 kilometer ten oosten van de hoofdstad Doesjanbe. De gewapende isla mitische oppositie opereert vanuit buurland Afghanistan te gen de communistische rege ring. Een Rwandese jongen probeert zichzelf te beschermen tegen de regen. Hij heeft dysenterie en verblijft in een Zaïrees vluchtelingenkamp. foto reuter stroom wordt verwacht r vertrek van de Fransen i dag uit dat gebied. De I soldaten dragen morgenavond hun taken over aan Afrikaanse blauwhelmen. Overleden secretaris-generaal wordt 26 augustus begraven CORRESPONDENT Het zal nog wel een week duren voor de officiële proce dure omtrent de opvolging van de vorige week overle den Manfred Wörner begint. De NAVO-ministers willen eerst het einde van alle plechtigheden rond het overlij den van de secretaris-generaal afwachten, zo werd gis teren duidelijk in Brussel. Wörner wordt volgende week vrijdag (26 augustus) in het Duitse Göppingen begra- De NAVO wil tegen elke prijs bij Wörners opvolging de openlijke ruzies vermijden die anderhalve maand gele den de keuze begeleidden van de opvolger van Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commissie. Wel moet een opvolger voor Wörner snel worden aangewe zen, vooral omdat de crisis in Bosnië iedere dag verder uit de hand loopt. Daarom overlegden de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO gisteren alvast infor meel, vlak voor de eredienst voor Wörner in Brussel be gon. Als grootste kanshebber op de topbaan bij de NAVO wordt de voormalige Noorse minister Thorvald Stolten- berg (buitenlandse zaken) genoemd, die nu voor de Verenigde Naties in Genève het overleg over de oorlog in Bosnië-Hercegovina voert. Andere namen die de ronde doen zijn die van Ruud Lubbers, de vroegere Deense minister Uffe Ellemann-Jensen (buitenlandse zaken), de Britse minister Malcolm Rifkind (defensie) of diens voorganger Michael Hesseltine, de Italiaanse ex- premier Giuliano Amato, de Belgische minister Willy Claes (buitenlandse zaken) en diens voorganger Mark Eyskens. Zeker is dat de opvolger van Wörner geen Ca nadees, Amerikaan, Duitser, Griek, Turk, Fransman, Spanjaard, IJslander of Luxemburger zal zijn. Daarvoor zijn verschillende redenen. De Canadezen trekken al hun troepen uit Europa terug. De Amerikanen bezetten traditiegetrouw al de post van de militaire opperbevel hebber van de NAVO. De Duitsers zijn al ruim op hoge posities in het bondgenootschap vertegenwoordigd. Bovendien is het traditie om bij een nieuwe secretaris generaal van nationaliteit te wisselen. Griekenland en Turkije vallen af omdat ze hun geschil om Cyprus nog niet hebben bijgelegd. Frankrijk en Spanje doen maar gedeeltelijk mee in de militaire structuur van de NAVO. Luxemburg en IJsland beschikken niet,c waardige strijdkrachten. Duitse politie pakt Russen op voor wurgmoord FRANKFURT GPD-/1 In Duitsland zijn zes Rus sen aangehouden in ver band met de wurgmoord op een bordeelhouder, zijn echtgenote en vier prostitu- ées in Frankfurt. Dat heeft de politie gisteren ver klaard. De ontzielde licha men werden maandag ge vonden in het luxe bordeel in het westelijke district van Frankfurt. Donderdag wer den vijf Russen en een Rus sische prostituée die in Frankfurt werkte gearres teerd. De zes werden opge pakt in een vluchtelingen- centrum in Rettenbach, op 300 kilometer zuidelijk van Frankfurt. Bij de arrestatie werden het horloge van de bordeelhouder en elektrici teitskabels gevonden waar mee kennelijk de wurgin gen werden uitgevoerd. Volgens de politie is roof mogelijk het motief van de misdaad geweest. vo bleef gisteren opgeschort. Het vliegveld, dat dinsdag was heropend, werd donderdag avond wegens beschietingen opnieuw gesloten. Door de slui ting van het vliegveld, in combi natie met het afsluiten van de route over land door de Ser viërs, zijn de voedselvoorraden in de Bosnische hoofdstad dras tisch geslonken. Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, heeft paus Johannes Paulus II ge waarschuwd voor een bezoek volgende maand aan Sarajevo garanderen. „Moslimstrijders zouden het vliegtuig van de paus kunnen neerschieten en de Serviërs de schuld geven", zei Karadzic in zijn hoofdkwar tier Pale gisteren op een pers conferentie. lijk werd gemaakt, hebben dui zenden mensen de nacht onder de blote hemel doorgebracht. Bij Hassine lag het epicentrum van de beving, die een kracht van 5,6 op de schaal van Richter had en werd gevolgd door enke le krachtige naschokken. In oktober 1980 deed zich in Algerije een zeer zware aardbe ving voor. De stad El Asnam, die in de jaren '50 ook al eens was verwoest door een aardbeving, werd in 1980 weer met de grond gelijk gemaakt. Rond de 4.000 mensen verloren het leven. De stad is inmiddels opnieuw op gebouwd en heet nu Chief. istanbul* jessica lutz 'Grens met Irak binnen twee weken open Desondanks ging de premier juist deze periode naar de plaat sen die bekend staan als bol werk van de PKK. Daar werd ze geconfronteerd met menigten die alleen maar 'Honger, honger Habur, Habur' riepen. Zo doende kon ze niet anders dan toezeggen dat de grens weer open zou gaan ondanks de in ternationale boycot tegen buur land Irak. Het embargo dat na de Golfoorlog aan Irak opgelegd werd, trof de Koerdische bevol king in het noorden zwaar. Zo'n 120.000 gezinnen waren afhan kelijk van het transportwezen. Tot eind 1992 werd het em bargo nog niet zo gevoeld, om dat humanitaire goederen de grens over bleven gaan en de vrachtwagens goedkope benzi ne of diesel mee terug brachten. Turkije zelf verbood deze han del echter omdat de PKK zijn aandeel eiste en kreeg in de winst. De grensovergang Habur tussen Turkije en Irak gaat binnen twee weken open. En de staat zal 5600 miljard lira (ongeveer 330 miljoen gulden) investeren in de Koerdische provincies. Dat beloofde de Turkse premier Tansu (giller op haar driedaagse rondreis door het zuidoosten van het land. Vorig jaar beloof de ze 10.000 triljoen, waar de Koerden echter nooit een cent van gezien hebben. (gillers reis is een duidelijke uitdaging aan het adres van de gewelddadige Koerdische Arbei derspartij PKK, die in Zuidoost- Turkije vecht voor een onafhan kelijke staat. De organisatie had aangekondigd dat ze de strijd deze week op zou voeren om te 'vieren' dat ze precies tien jaar geleden haar eerste gewapende aanslag pleegde. plisetsk Een Russische soldaat maakt aantekeningen in zijn 'logboek', gezeten voor een enorme raket in een militaire rakettenfabriek in Plisetsk. Sinds cje arrestatie eerder deze week van drie plutoniumsmokkelaars in St.Petersburg zijn de veiligeheidsmaatregelen in fabrieken als deze ver scherpt. President Jeltsin heeft beloofd het westen te steunen in de strijd tegen de 'atoommaffia'. Tot nu toe dook waarschijnlijk uit Rusland af komstigplutonium op in Duitsland, maar ook zijn er aanwijzingen voor handel in België en Pakistan. foto reuter viktor korotayev TIJDELIJKE TOILETTEN ECO-TOILET 02510-15393 correspondent Het beste nieuws dat Jozef Deleu deze zomer te horen kreeg, waS dat vijf leden van het extreem rechtse Vlaams Blok overliepen naar de Franstali ge tegenhanger in Wallonië, het Front National. Dat gebeurde uit protest tegen het feit .dat in het Vlaams Blok de 'sterk flamingantische vleugel' de bovenhand had gekregen en daardoor de trom van de vreemdelingenhaat niet meer sterk ge noeg werd geroerd. Volgens Deleu, hoofdredacteur van het Vlaams- Nederlandse blad Ons Erfdeel, maakt dit incident zonneklaar uit welk soort mensen het Vlaams Blok werkelijk bestaat. „Het is een rechtse, reac tionaire, fascistoïde partij, die de Vlaamse saus al leen maar misbruikt." Deleu, die het Vlaams Blok al eens openlijk het recht wilde ontzeggen om Vlaamse symbolen te gebruiken: „Het Vlaams Blok probeert 'salonfdhig' te worden en zijn terri torium uit te breiden door gevestigde Vlaamse in stellingen in te nemen. De laatste jaren infiltreert het overal en dan uiteraard vooral in die milieus die gevoelig zijn voor het Vlaams-nationalisme." De afgelopen weken is opnieuw gebleken hoeveel moeite het de zogeheten Vlaamse Beweging kost om het Vlaams Blok buiten de deur te houden. Aan de vooravond van de Ijzerbedevaart in Diks- muide, op 28 augustus, eiste het Vlaams Blok het aftreden van de voorzitter van het Ijzerbedevaart- comité. Deze had het namelijk bestaan enkele mede-comitéleden bij te vallen in hun pleidooi om zich te distantiëren van de rechts-extremisten die jaar na jaar in steeds groteren getale naar Diksmuide trekken. Het geschil is inmiddels in het voordeel van het comité beslecht. Er mag dit jaar niet meer met 'partijpolitieke' vlaggen worden gezwaaid in Diksmuide en Karei Dillen, de voorzitter van het Vlaams Blok, liet verongelijkt weten op 28 augus tus demonstratief te zullen wegblijven. Daarmee is de kous echter niet af en is ook de Ijzerbede vaart zelf nog niet in ere hersteld. Na de Eerste Wereldoorlog ontstond de Ijzerbe devaart als huldeblijk aan de Vlaamse soldaten die in de loopgraven aan de rivier de Ijzer waren gesneuveld, niet zelden omdat ze hun Franstalige officieren domweg niet konden verstaan. De Ijzerbedevaart groeide uit tot een beweging die ijverde voor de 'ontvoogding' van de Vlamingen, het afwerpen van het juk van de Franse taal en zelfbestuur. Nog staat op de IJzertoren in Diks muide ook een ander adagium van de beweging 'Nooit meer oorlog' maar in de laatste jaren is de nadruk steeds meer op zelfbestuur komen te liggen en daarin schuilt het werkelijke probleem. Sinds in België de staatshervorming is doorge voerd en Vlaanderen, Wallonië, Brussel en het Duitstalige deel van het land verregaande eigen bevoegdheden hebben, is de 'ontvoogding' van Vlaanderen, het zelfbestuur, feitelijk afgerond. Dat stelde de Vlaamse Beweging voor een dilem ma: wat moest men nu nog eisen? Binnen de kortste keren was de oplossing daar: de onafhan kelijkheid van Vlaanderen! Het vervelende was dat het Vlaams Blok de eerste groepering was die hardop om opheffing van de staat'en onafhankelijkheid van Vlaan deren vroeg. De scheidingswand tussen de Vlaamse Beweging en het Vlaams Blok werd zo wel erg dun. Sommige Vlamingen geloven dat de Vlaamse Be weging zich met na felle discussies van deze zo mer werkelijk van het Vlaams Blok heeft afge wend. Anderen hebben er een hard hoofd in en vragen zich af wat het democratische gehalte is van een beweging die uiteindelijk toch nationalis me en separatisme blijkt na te streven. „Als je al tijd je problemen wijt aan anderen, aan de Walen, aan de Belgische staat, aan wie wijt je dan je pro blemen wanneer België uiteenvalt? Dan valt de keuze al gauw op gastarbeiders of joden", aldus een vooraanstaand Vlaams journalist. Hoe het allemaal op de 28-ste augustus zal uit pakken, weet niemand. Alleen de politiecommis saris van Diksmuide maakt zich geen ernstiger zorgen dan andere jaren. „We zien ze komen en we zien ze weer weggaan". Hij heeft inmiddels al twaalf Ijzerbedevaarten meegemaakt. Het zal nu ook wel weer lukken. Extra manschappen heeft hij niet besteld. Israël laat 247 Palestijnse gevangenen vrij Israël heeft gisteren 247 Pales tijnse gevangenen vrijgelaten uit gevangenissen in Hebron, Nablus en Jenin op de Westelij ke Jordaanoever. Zij werden overgebracht naar het autono me Jericho, waar zij moeten blijven totdat de rest van de hun opgelegde gevangenisstraf erop zit. De stap past in het kader het op 4 mei gesloten akkoord met de PLO over de Palestijnse au tonomie in de Gaza-strook en Jericho. In dat akkoord deed Is raël de belofte dat in totaal 5.000 van de gedetineerde Pa- lestijnen zouden worden vrijge laten. AI 4.300 van hen zijn in middels vrij. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) heeft PLO-leider Arafat er gisteren van beschuldigd nog steeds on voldoende op te treden tegen de aanvallen op Israëliërs door de fundamentalistische Harnas. Arafat zei eerder de Hamas-ter- roristen niet te zullen bestrijden maar dat hij zou trachten hen van terroristische activiteiten te weerhouden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5