Weinig respect voor sollicitanten ZATERDAG 20 AUGUSTUS 191 i- Een werkgever maakte het onlangs wel erg bont. Een sollicitant werd vriendelijk verzocht even in een zijkamertje plaats te nemen. Hij wachtte en wachtte maar na een uurtje raakte zijn geduld op. In de gang zag hij tot zijn grote schrik dat het licht overal uit was. Iedereen bleek naar huis en het gebouw hermetisch afgesloten. De beveiligingsdienst moest eraan te pas komen om de onfortuinlijke sollicitant te bevrijden. Sorry meneer, we waren u helemaal vergeten. Het moet anders, vindt Frans Lisman uit Oegstgeest. Hij bepleit de invoering van een sollicitatiecode. „Normale fatsoensregels waar elke organisatie zich aan moet houden. CAROLINE VAN OVERBEEKE e ziet een vacature in de krant voor een baan die je op het lijf is geschre- U ven. Je maakt een sollicitatiebrief die je Hroed zweet en tranen kost, want je weet dat hij perfect moet zijn. Keurig op tijd doe je de brief op de post. Vervolgens hoor je weken lang niets meer. Je besluit er een telefoontje aan te wagen, hoort van de secretaresse dat de procedure nog loopt en dat je binnen een paar dagen bericht krijgt. Maar de brieven bus blijft leeg. Opnieuw de telefoon gepakt: je blijft vrien delijk want je wilt die baan erg graag. Maar nee, het bedrijf laat weer niks van zich horen. Inmiddels is het bijna drie maanden later. Je belt voor de derde keer: de vacature is al ver vuld, zegt de stem aan de andere kant van de lijn, en je krijgt nog bericht over de afwijzing. Dat briefje komt nooit aan. Een willekeurig voorbeeld uit het leven van een sollicitant. „Dit soort slordigheden is aan de orde van de dag", weet Frans Lisman. „En het is nog een van de mindere onzorgvuldig heden waaraan vooral kleine bedrijven en in stellingen zich schuldig maken. De fatsoens regels bij sollicitaties worden maar al te vaak aan de laars gelapt. En de gedupeerde kan maar zelden zijn gelijk halen." Frans Lisman kan het weten. De wethou der in Oegstgeest was 25 jaar personeelsfunc tionaris bij grote bedrijven als Akzo, Shell en Billiton. De laatste 14 jaar heeft hij zich na drukkelijk beziggehouden met klachten van sollicitanten in de beroepsvereniging van personeelsfunctionarissen, de Nederlandse Vereniging voor Personeelbeleid (NVP). Lis man is bovendien voorzitter van een werk groep die op verzoek van het kabinet een heuse sollicitatiecode heeft gemaakt. Een heldere en beknopte code die „de meest ele mentaire fatsoensregels bevat waaraan elke arbeidsorganisatie zich zou moeten hou den." Nieuwe code De werkgevers- en werknemersorganisaties in de Stichting van de Arbeid moeten op ver zoek van minister De Vries op korte termijn hun mening geven over de nieuwe code. Vol gens Lisman zijn de werknemersorgansiaties blij met het voorstel, maar zitten de werkge versorganisaties niet op de regels te wachten. „Vooral de kleinere middenstandsorganisa ties vinden het allemaal te betuttelend." In september verwacht Lisman een definitief besluit over de code en de instelling van een centrale klachtencommissie die bedrijven op de vingers kan tikken. Frans Lisman: „In tienduizenden gevallen loopt het'fout. Mijn strijd tegen dit on recht gaat door." foto marklamers Frans Lisman maakt zich sterk voor fatsoensregels De NVP had al een eigen sollicitatiecode maar geen enkel bedrijf was verplicht zich daaraan te houden. Lisman is voorzitter van de NVP-begeleidingscommissie die klachten beoordeelt, maar wil af van de vrijblijvend heid. „Het wordt hoog tijd om de positie van honderdduizenden sollicitanten per jaar te verbeteren. Sanctiemogelijkheden zijn on misbaar: je hebt een stok nodig om de hond te slaan." Lisman betreurt de nog steeds zwakke po sitie van sollicitanten. „Dat is een wezenlijk maatschappelijk probleem. Ik bekommer me nu al jaren om het leed van sollicitanten maar zie nog steeds heel weinig verbetering in het gedrag van werkgevers. Werkgevers re aliseren zich gewoon niet hoe ontzettend we zenlijk het voor een sollicitant is dat-ie netjes behandeld wordt. Het is niet hetzelfde als een halfje brood kopen bij de bakker en afge snauwd worden omdat je een dubbeltje te kort komt. Je werk is - naast je partner en je gezin - een van de belangrijkste dingen van het leven. Als je onheus wordt behandeld ter wijl je in onzekerheid zit, slaat dat diepe vo- De oud-personeelsman behandelt jaarlijks enkele tientallen klachten over sollicitatie procedures die bij het NVP-bureau in Utrecht binnenkomen. „Dat* zijn er inder daad niet zoveel, maar dat heeft te maken met het feit dat veel sollicitanten helemaal niet weten dat ze bij de NVP kunnen klagen. De NVP geeft daar niet zo veel ruchtbaarheid aan omdat we in feite ontzettend weinig voor sollicitanten kunnen doen: we hebben geen enkele sanctiemogelijkheid. Wij schrijven al leen een brief waarin we de klager onze me ning geven. En in 99 van de 100 gevallen ge ven we de klager gelijk." 'Veel leed' Als het echt de spuigaten uitloopt, stappen sollicitanten wel eens naar de rechter maar dat komt niet vaak voor. Lisman kreeg on langs een brief onder ogen van een werkne mer die na drie gesprekken mondeling te ho ren had gekregen dat hij was aangenomen. Maar op het moment dat hij in dienst zou treden, werd hem plotseling te kennen gege ven dat hij niet in het team paste. „Onzin", vindt Lisman. „Dat had al meteen na het eer ste gesprek duidelijk kunnen zijn." „En een mondelinge toezegging is ook rechtsgeldig. De man had zijn oude baan al opgezegd toen hij te horen kreeg dat zijn nieuwe dienstverband toch niet door ging. Hij is vervolgens naar de rechter gestapt met onze brief. De rechter veroordeelde de nieu we werkgever vervolgens lot het beteden van Tien basisregels De werkgroep 'Sollicitatiecode' heeft een aantal voorstellen en aanbevelingen inge diend bij minister De Vries. De tien basisre gels die daarin voorkomen: 1. Indien de arbeidsorganisatie met (voorlopige) sollicitatieformulieren werkt, vermeldt zij dit in de oproep tot reageren; hierdoor wordt herhaling van reeds verstrek te informatie vermeden. 2. De sluitingsdatum voor reacties is bij wer ving via verschillende media dezelfde en wordt in de oproep tot reageren vermeld, evenals de eventuele toepasselijkheid van een psychologisch onderzoek. 3. De arbeidsorganisatie verlangt geen hand geschreven brieven of pasfoto's voordat zij de sollicitant voor een bezoek heeft uitgenodigd. 4. Een (voorlopig) sollicitatieformulier bevat slechts vragen die in het eerste stadium van belang zijn: naam, adres, geslacht geboorte datum, opleiding en diploma's, relevante er varing, eventueel aangevuld met vragen in verband met de gestelde functie-eisen. 5. De arbeidsorganisatie bericht de sollicitant binnen veertien dagen na de sluitingsdatum voor reacties of de sollicitatie leidt tot afwij zing, uitnodiging, of aanhouding; dit laatste onder vermelding van de termijn waarbin nen nader bericht volgt. 6. De arbeidsorganisatie vergoedt de sollici tant de voor diens bezoek in redelijkheid ge maakte reiskosten. 7. De arbeidsorganisatie stelt slechts vragen die voor de functie of de functievervulling van belang zijn en wint slechts inlichtigen in bij derden nadat de sollicitant daartoe toe stemming heeft gegeven. 8. De arbeidsorganisatie houdt de sollicitant regelmatig en tijdig op de hoogte van de voortgang en de beslismomenten in de prodecure. 9. Afwijzing gebeurt schriftelijk en met opga ve van reden. Aanstelling geschiedt eveneens schriftelijk, met vermelding van alle zaken die van belang zijn, waaronder eventueel ge dane toezeggingen. 10. Arbeidsorganisatie en sollicitant onthou den zich van elk doen of nalaten dat de be langen van de wederpartij kan schaden. Zij nemen jegens elkaar de normale fatsoens normen in acht, zoals het beantwoorden van brieven. twee maanden salaris wegens 'maatschappe lijk onbetamelijk gedrag." „De brieven die wij krijgen, zijn slechts het topje van de ijsberg", benadrukt Lisman. „Er is veel meer leed. Maar de brieven geven wel een goed inzicht in de behandeling door werkgevers. Vaak beklagen mensen zich over maandenlange procedures waarbij ze einde loos aan het lijntje worden gehouden. En die uiteindelijk resulteren in een ongemotiveer de afwijzing. Anderen willen hun reiskosten vergoed hebben of ageren tegen een monde linge overeenkomst die op het laatste mo ment wordt teruggedraaid. Ook worden in een sollicitatieformulier, of tijdens het ge sprek soms vragen gesteld over het privéle- ven van de sollicitant die alle perken te bui ten gaan. De sollicitatiecode moet aan dit soort praktijken een einde maken." Het effect van de huidige NVP-klachtenbe- handeling is gering, geeft Lisman toe. „Onze brief geeft de sollicitant alleen een zekere ge noegdoening. Maar het zou veel beter zijn als de schuldige arbeidsorganisatie in het open baar berispt kan worden. Met een stukje in de plaatselijke krant bijvoorbeeld, zodat ie dereen kan lezen dat zo'n bedrijf de fout is ingegaan. Zonder die sanctiemogelijkheid is een sollicitatiecode ook vrij zinloos. Dan blij ven werkgevers sjoemelen en er met de pet naar gooien." Jaarlijks moeten zo'n 800.000 vacatures worden vervuld en dat betekent al gauw vele miljoenen sollicitaties, rekent Lisman voor. En het economisch tij zit niet mee: een extra handicap. „De sollicitant is kwetsbaar, erg kwetsbaar", weet Lisman. „Op dit moment solliciteren al gauw enkele honderden men sen op één baan. Een jonge jurist kreeg on langs te horen dat hij 750 concurrenten had. Hij wist meteen dat hij geen enkele kans maakte. Die organisatie, een uitgeverij, was wel zo netjes om dat grote aantal mede-solli citanten ook in de afwijzingsbrief te melden. Vaak verzuimen organisaties aan te geven waarom hun keus niet op iemand is gevallen. Dat is erg vervelend voor degene die zoveel moeite heeft gedaan. En het is toch niet zo veel werk om dat wél even te melden." De laatste tijd is het ook voor mensen met véél werkervaring steeds moeilijker geworden om van werkkring te veranderen. Lisman: „Je ziet dat ook zij bereid zijn veel te doen voor een nieuwe baan en dat. maakt mensen kwetsbaar. De werkgever maakt teveel mis bruik van zijn machtspositie. Sommigen gaan wel heel ver. Zo vroeg een beveiligings bedrijf in een advertentie aan sollicitanten eerst 45 gulden op een rekening te storten. Pas dan zou een sollicitatie enige kans van slagen hebben. En er zijn ongetwijfeld men sen die dat geld nog overmaken ook." Zonder foto Lisman raadt sollicitanten af hun brieven met de hand te schrijven. Er een pasfoto bij doen, is helemaal uit den boze. Dat mag de werkgever ook niet eisen, zo blijkt uit regel 3 van de code. „Een personeelsfunctionaris heeft geen tijd om onduidelijke handschrif ten te ontcijferen. En het analyseren van handschriften is bovendien een volstrekt on betrouwbaar selectiemiddel. Typ je brief, maar doe dat wel foutloos. Datzelfde geldt voor je curriculum vitae. Het is heel belang rijk dat dat er perfect uitziet. Laat brief en cv dan ook aan anderen lezen voordat je ze op stuurt. Ik laat een cv dat ik onder ogen krijg soms vijf keer overmaken; elke komma en punt moet goed staan. Het belangrijkste is om aan tafel te komen bij de organisatie waar je solliciteert Pasfoto's zijn helemaal nergens voor no dig, vindt Lisman. „Het verleidt de perso neelsfunctionaris of chef er alleen maar toe te selecteren op uiterlijk en dat is niet aan vaardbaar. Zo kan iemand er op een foto niet zo aantrekkelijk uitzien, maar als serveerster toch een hele goede uitstraling hebben en heel geschikt zijn voor de baan." Regel 7 van de code schrijft voor dat de ar beidsorganisatie alleen vragen stelt die voor de functie relevant zijn. Lisman weet dat dat lang niet altijd gebeurt. „Een professor stelde een sollicitante onlangs vragen die alle per ken te buiten gingen. Hij vroeg haar in detail naar het gezin waar ze uitkwam, hoe groot de ouderlijke woning was, met wie ze nu sa menwoonde en of ze seks met die persoon had. Een typisch voorbeeld van machtsmis bruik." Een marketingbureau uit Utrecht presteer de het om een sollitatieprocedure uitgebreid op de televisie te presenteren. Uit 1500 reac ties op de baan van junior marketing-advi- seur werden eerst 500 kandidaten geselec teerd. De sollicitanten kregen te horen dat zij drie opdrachten moesten inzenden. Zij moesten bovendien onmiddellijk afzien van de copy-rechten op hun inzending. Vervolgens werden 135 kandidaten uitge nodigd voor een heus 'sollicantengala'. Ver assing: de pers was ook uitgenodigd. De tv- camera's zoemden en diezelfde avond zagen verschillende chefs tot hun stomme verba zing hun werknemers bij het Utrechtse be drijf solliciteren. „Onfatsoenlijk", zegt Lis- Een van de vergevorderde kandidaten ageert vervolgens bij de NVP over een onge motiveerde afwijzing. De zes opdrachten die hij voor het bedrijf heeft moeten maken heeft hij niet meer teruggezien. De NVP-klachten- commissie schrijft: „Een onzuivere en niet toelaatbare wervingsprocedure". De com missie vindt de afwijzing ongemotiveerd en noemt de schending van de privacy door het toelaten van een filmploeg 'beschamend'. Lisman hoopt vurig dat de code en de klachtencommissie er door komen in sep tember. „Dit soort kwalijke praktijken ge beurt op grote schaal: in tienduizenden ge vallen gaat het fout. En sollicitanten lopen helaas niet te koop met hun eigen sores: zij schamen zich voor dit soort dingen. Ik ben al lang een roepende in de woestijn, maar mijn strijd tegen dit onrecht gaat door." Op weg naar weer een sollicitatie. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 32