n Zionisme verliest langzaam terrein Het vredesproces in het Midden-Oosten heeft verregaande veranderingen in de Israëlische samenleving tot gevolg. Ooit onaantastbare ideologische uitgangspunten worden langzaamaan herzien. Er ontwikkelt zich een grotere openheid en zelfs verdraagzaamheid tegenover andersdenkenden. MARCEL KUPFERSCHMIDT De groeiende ontspanning in het Midden-Oosten geeft de Israë liërs zelfvertrouwen. De jaren lang overheersende gevoelens van fysieke be dreiging door de Arabische omgeving, van internationaal diplomatiek isolement en van 'de hele wereld tegen ons', beginnen af te ne men. De komst in vier jaar tijd van bijna een half miljoen nieuwe immigranten, voorna melijk uit de vroegere Sovjetunie, heeft nieu we kracht gegeven. Meer. nog uit psycholo gisch dan uit economisch oogpunt. Voorlopig geldt dit nog slechts voor een deel van de bevolking, want velen blijven in Arafat en een Palestijnse staat een levens groot gevaar zien. Maar er zit beweging in de nationale geestesgesteldheid. Het zionisme verliest terrein. De psychologische doorbraak dateert van na de Golfoorlog. Eerst leken door de Iraakse Scud-raketten alle strategische kaarten op nieuw te worden geschud en de dreiging van kernwapens verscherpt. Maar achteraf blijkt de uitkomst verrassend positief, vooral als Is raëliërs deze bezien vanuit hun vroegere geï soleerde positie: een vredesconferentie in Madrid: een geschrokken, maar gelouterd Arabisch kamp: een hernieuwde tendens tot invoering van westerse democratische spel regels in omringende landen. Buitenland Ook in andere opzichten neemt het gevoel van isolement af. Meer Israëliërs dan ooit rei zen naar het buitenland, voor zowel zaken als plezier. Na de economische liberalisering onder eerdere Likud-regeringen en de af schaffing van de uitreisbelasting, begint de toegenomen welvaart, althans onder de mid denklasse, effect te sorteren. Vroeger was een buitenlandse reis een soort bonus voor jarenlang hard werk en vlij tig sparen. Chauvinistische en veelal afgun stige Israëliërs zagen in een buitenlandse va kantie verraad aan de vele mooie plekken in eigen land en aan de eigen economie. Een blik in de uit zijn voegen gegroeide vertrekhal van de luchthaven Ben Gurion levert het overtuigende bewijs dat op punt de normali sering al ver is gevorderd. Niet minder belangrijk voor de verruimde Israëlische blik is ook de kabeltelevisie, die, hoe oppervlakkig ook, andere landen, andere meningen en andere gewoonten in Israëli sche huiskamers heeft geïntroduceerd. Er wordt veel meer geïmporteerd, van de laatste technologische snufjes tot een brede sorte ring luxe levensmiddelen. Het is allemaal nog een beginnend proces, dat slechts een deel van de samenleving raakt, maar waarvan de uitkomst een geheel ander Israël kan zijn. Intussen ontdekken de Israëliërs een veel breder geschakeerd Mid den-Oosten, dat veel meer blijkt dan het ge bied dat door 'het conflict' in twee vijandige kampen was verdeeld. Nu de Arabische staten geen onmiddellijke bedreiging meer vormen (zelfs Syrië wordt niet meer als zodanig gezien), beginnen de Israëliërs enthousiaste plannen voor een ge heel andere toekomst in het Midden-Oosten te ontwikkelen. De mogelijkheden van regio nale economische betrekkingen worden af getast, er wordt over nieuwe wegen en lucht vaarverbindingen gedacht en er wordt veel geschreven over het potentieel van het toe- Leger Er heeft ook onmiskenbaar een zekere ont spanning plaatsgevonden rond alles wat met Zhal, het 'vereerde' leger, te maken heeft. Ooit moest alles wat daarop betrekking had krampachtig geheim worden gehouden, be halve uiteraard de successen. Soldaten moes- Het jarenlange schrikbeeld van veel Israëliërs: tot de tanden gewapende Arabieren die het op weerloze joodse burgers hebben voorzien, foto reuter jim Hollander ZATERDAG 20 AUGUSTUS 19i Mei 1990: Gemaskerde Palestijnse jongeren gooien stenen naar de Israëlische politie in Oost-Jeruzalem. Mei 1990: Enkele dagen na een bloedige aanslag controleert het Israëlische legerde papieren van Palestijnen die op weg zijn naar de Al Aksa-mos- kee in de oude stad van Jeruzalem. foto afp Patrickbaz Israëliërs verruimen hun blik: niet langer is 'de hele wereld tegen ons' ten zelfs de ligging van hun bases geheim houden, maar ouders kunnen nu vaak op de vrije sabbat hun kinderen bij het legerkamp opzoeken. Ongelukken en zelfmoorden in het leger zijn bespreekbaar geworden. Maar het zijn vooral nieuwe administratie ve regels die de psychologische veranderin gen weerspiegelen: de dienstplicht van drie jaar wordt langzaamaan verkort en ook de re- servedienst wordt minder (mannelijke solda ten van gevechtseenheden zwaaien 'al' op hun 45ste af, enkele jaren geleden was dat nog op hun 54ste). De huidige stafchef, generaal Barq, streeft naar een 'klein en intelligent leger', waardoor in de toekomst vermoedelijk het model van het volksleger en de mythe van de nationale militaire solidariteit zullen worden aangetast. Sinds de legertroepen uit Gaza zijn terugge trokken, heeft een gespecialiseerd reddings team van het leger geopereerd in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires, waar op 19 juli bijna honderd doden vielen bij een bomaan slag op een gebouw van de joodse missie. Voor de vluchtelingen uit Rwanda is een veldhospitaal beschikbaar gesteld en Israël gaat wellicht deelnemen aan een VN-troe- penmacht in Haïti. Het is de aanzet tot een grote omschakeling die kort geleden nog moeilijk denkbaar was. Ook ideologisch zijn veranderingen merk baar. De vroegere pioniers drukten ooit een zwaar socialistisch-zionistisch stempel op de sameleving. Dat was al voor een groot deel uitgehold door een bredere verdeling van de welvaart, alsmede door de wisseling van de politieke macht tussen de Arbeiderspartij en het rechtse Likudblok. In vele kibboetsim de parel op de kroon van het oude socialis- tisch-zionisme is weinig meer te bespeu ren van de oude ideologie. Het persoonlijk bezit van een video of een computer vormt al lang geen inbreuk meer op het gelijkheidsi deaal. Ten minste één kibboets is sinds kort be reid een deel van zijn landerijen aan een aan nemer te verkopen ten gunste van een com mercieel woningbouwproject, waarmee de vroegere Sovjet-encyclopedie mischien toch nog eens gelijk krijgt. Daarin stond de kib boets namelijk beschreven als een handig vermomde kapitalistische vorm van land bouwonderneming in Israël. Hypotheek Onder druk van de onrustbarend stijgende prijsindex, vooral veroorzaakt door de wo ningprijzen, is de overheid trouwens ineens bereid meer van het staatsgrondbezit te ver kopen. Een even tekenende wijziging in het vroegere beleid zijn de verruimde regels voor het krijgen van hypotheken op de vrije markt. Ooit was het hypotheekbeleid een instru ment van bevolkingsspreiding en -planning, bedoeld om stabiliteit onder nieuwe immi granten te verzekeren. Ook de Histadrut, het eens almachtige vak verbond een 'staat in de staat' is op de helling gezet. De nieuwe, energieke secreta ris-generaal Haim Ramon wil verregaande hervormingen doorvoeren. Het dominante ziekenfonds, de Kupat Cholim, en tal van an dere instellingen en ondernemingen zullen worden losgemaakt van het vakverbond. De Jewish Agency, het Joods Agentschap, dat sedert 1948 de betrekkingen met de jo den in de diaspora (buiten Palestina) ondet houdt, heeft reeds aan belang en macht ii boet. Zelfs de opvolging van de afgetrede} voorzitter Dinitz, die in een fraudeproces v wikkeld is, is geen belangwekkende meer. Er zijn kandidaten, maar het is meer de begeerde functie van het verleden, j Wel kreeg staatssecretaris Beilin tenlandse zaken onlangs veel kritiek te duren toen hij suggereerde dat de i lingsacties van geld onder de joden in de d j- spora misschien niet meer zo essentieel 2 als vroeger. Hij en anderen willen op minst een hervorming van het Agentscha|| wellicht zelfs afschaffing ervan. Dat zulke géi dachten bespreekbaar zijn, weerspiegelt eejl verschuiving in de machtsverhouding tussaj Israël en de joodse gemeenschappen in 4 wereld. Geschiedenis Een ander, niet minder belangrijk aspect val een veranderend Israël zijn de discussie over de eigen geschiedschrijving. Een groi jonge historici, die merendeels in Oxford opgeleid en nu algemeen als 'revisionistisi te boek staan, heeft de laatste tijd een vol) strekt nieuwe kijk ontwikkeld op de oorli van 1947-1948. Zelfs de term Bevrijdingsooi log wordt door enkele van hen vermeden. Zij hebben nogal wat mythen omtrent dl dappere zionistische David tegen de dreigen de Arabische Goliath onderuit gehaald. H< resultaat is dat veel militaire acties tegen Palestijnse Arabieren in een ongunstiger n reel daglicht zijn komen te staan. Hoew^ hun publicaties al enkele jaren bestaan, pas de laatste weken in het gezaghebbend! I dagblad Ha'aretz tot een felle discussie geko j Op het hoogtepunt van die discussie wer-k den de 'revisionisten' van kwade 1 gens het 'zionisme beschuldigd, en zelfs v; het ondergraven van de bestaansreden v; de Staat Israël. Uit dezelfde koker van tendenzen in de geschiedschrijving, het in feite om een herziening van het nati< nale zelf-beeld gaat, zijn de laatse tijd oi enkele studies verschenen over (vermoedi lijk) gemiste vredeskansen tussen Israël zijn buurlanden in de jaren vijftig. Tenslotte is ook de blik op de Holocaus verruimd met nieuwe publikaties die mate afwijken van het tot dusver gebruikelijl ke Israël-centristische, zionistische geschied beeld. Tegen deze achtergrond is het beste bewij voor de huidige veranderingen en aanpassii gen wellicht de reactie vanuit de rechtse religieuze hoek. Het zogenaamde Nation; Kamp, de politieke term voor rechts, pro beert symbolen die al aan kracht hadden in geboet nieuw leven in te blazen. Veelvuldi wordt met de nationale vlag tegen de vredes koers van de regering Rabin gezwaaid. Maar hoe sterk de rechtse oppositie i nog moge zijn, het is duidelijk dat zij in defensief is gedrongen. Vandaar dat de cente doorbraak met Jordanië door een a tal politici met beide handen werd pen om weer eens iets positiefs te zeggen, Al in 1960 publiceerde de Amerikaanse po liticoloog Daniel Bell een boek onder de tite 'The End of Ideology'. De jaren tachtig liete de ineenstorting van de ideologische grond slagen van het Sovjet-imperium zien. Omda Israël zo vaak is voorgesteld als laatste op een ideologie geveste samenlevin gen, rijst bij de huidige veranderingen ook d( vraag naar de veerkracht van h< De potentiële veranderingen in de verhou dingen in de regio, alsmede in de economii van Israël, zijn verstrekkend. Voorlopig lijk het echter nog om een aanpassingsproces gaan, waarbij 'nationale waarden' zoals d( immigratie en de joodse solidariteit, binnen en buitenlands, nog overeind gebleven zijn. Het keerpunt in de relatie tussen Israël en de Palestijnen gesymboliseert. Na aansporing van de Amerikaanse president Clinton schudt premier Rabin een tikje onwillig de hand van PLO-leider Arafat. foto afp david ake

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 30