V&TERKRANT 'Wild-west op het water' Geen studenten of kinderen aan boord Rondvaartkapitein met aow j~Bestemming: voor anker Leiden niet doorvaarbaar te maken .ATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Waterkrantboot vaart vanaf vandaag niet meer. Het trotse acheepje is definitief voor anker gegaan. Daarmee is het project °A~ jVaterkrant in ieder geval voor dit jaar afgesloten. AGENDA Al [ATERDAG 20 AUGUSTUS _r Jlationale Kampioenschappen Zeilen, Clyestienkwadraat (vergrote BM), inl. W.V. tel. 01713-16573. <atwijk Activiteiten in het centrum, org. PAC 587Jel. 12509. gevfiuiterwedstrijden bij Manege Jonker op het parkeerterrein Noordduinen, org. 00Rijnmondruiters. Finale Zomer-bridge-drive in De Ros- jtam. Katwijk a/d Rijn, inschrijven vanaf J9.45 uur, aanvang 20.00 uur. Leiden Summerjazz, jazzfestival rondom de Doezastraat, van 14.00 tot 24.00 uur. Noordwijk Rainbow Valentines op het Vuurtoren plein, van 17.00 tot 21.00 uur. Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, demonstraties en verkoop kunst werken door div. kunstenaars, van 11.00 tot 16.00 uur. LOGBOEK r-30^djdag 19 augustus, Trekvliet. bestaan nog, de mensen die Ikonjta Hans Brinkers, Johan van 01- denbarnevelt en Ralph Inbar worcien bijgezet in het rijtje 'Goede Vaderlanders'. Bij-- 75cpia was het ons gelukt dit pro- □eet in stijl af te sluiten, maar ANClnevrouw Aniba van het Lam- "iu menschansplein stak daar per- n)- soonlijk een stokje voor. Vanuit AKljiaar woning aan de overzijde hetvan de Trekvliet - onze vaste (75 banmeerplaats naast de krant - jaag ze woensdagavond tot haar lEM*rote schrik hoe ons bootje ooor de harde wind aan de ach- terzijde van het meertouw was Eerlosgeslagen. En dat had één van ken de bemanningsleden - u weet °wel, de jongen die bij het zee vissen heel omslachtig het aas zijn dobber uitspuugt - die toch nog met een keuri- a. /ge strik vastgemaakt. Met zijn i-P- (schoenen heeft hij nooit proble men. Mevrouw Aniba is niet alleen ^^een goede buur die ons van der- I gelijk onheil op de hoogte stelt, 1 Jzij is ook een abonnee (wat haar ■vermelding in het rijtje 'Goede nog eens extra geeft). Wekenlang heeft ze ons vrijwel dagelijks zien sjou- jWen met computerapparatuur, Jdë koffer met de draagbare tele- Lrittoon en de veel te volle koel- zo liet ze ons telefonisch Over ons aanmeren kan niet praten zonder de slappe te krijgen. En hopelijk heeft Ize niet gezien hoe een (hoogge- Incl B\)laatst) redactielid op een kwa de dag meende vanaf het bootje 8,58in de Trekvliet te moeten wate- jren. (U weet inmiddels dat ons (toiletje daar niet toe uitnodigt). jZes weken lang zwierven wij - 5,72yoor mevrouw Aniba en al die 2 gg'andere abonnees - als water- .sportnomaden door de regio, 0,01hongerend naar nieuws, het -j ijlmenselijk verhaal en scha- |duwrijke terrassen. Uit de resul- 4,30taten van een a-selecte enquête 1 ponder lezers die we onderweg jontmoetten, blijkt nu al dat 95 procent van mening is dat we ogk volgend jagr weer minimaal zes weken (bij éarïhoudend goed weer acht weken) op het binnenwater moeten terugke ren. Drie procent meende zelfs dat we helemaal niet meer aan wal moeten komen en slechts twee procent (de bemanning van het motorvletje dat we op 16 juli hebben aangevaren) wil ons niet meer op het water heb ben. Van de ondervraagden pleit ver der 85 procent ervoor om het dagelijkse budget voor de be manning met zestig procent te verhogen. De gezamenlijke ho recabedrijven rond de Kaag en de Braassem (goed voor 13 pro cent) spreken zelfs van een noodzakelijke verdubbeling. Slechts twee procent (weer dat vletje) wil dat we gedurende de periode dat het project loopt op ons salaris worden gekort. Bij de vraag 'Geef een profiel van de schipper' waren de meest genoemde trefwoorden 'sympatiek en innemend', 'inte ger' en 'niet onknap' (twee 13- jarige meisjes in een rubber boot). Het antwoord van die on verlaten in dat motorvletje ('Blinde makreelkop') werd één keer genoemd en zal bij de eva luatie van dit project verder geen rol spelen. Ruim honderd procent van de geënquêteerden is voorstander van een Leids referendum, waarmee de bewoners zich kunnen uitspreken over de vraag of onze aanlegplaats moet worden uitgebaggerd en voor zien van een deugdelijke aan legsteiger. Mevrouw Aniba zal vast laten weten dat het in de Trgkvliet zo ondiep moet blijven als het nu is. Van Brinkers en Van Olden- barnevelt durf ik het niet te zeg gen, maar ze heeft in elk geval met Ralph Inbar nóg iets ge meen. Ze mag graag op een af standje toekijken, als iemand een modderfiguur slaat. DICK VAN DER PLAS (t»"l Regionale verwachting voor zon dag 21 augustus CHEF GERT VISSER. 071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 -356441 Rondvaartkapiteins over recreanten: Het gesprek is nog maar net op gang of Ton Diepenhorst roept: ,,Het is wild-west op het water. De mentaliteit, de sfeer is volle dig veranderd. Er zijn veel stressgevoelige mensen, die in een bootje zitten." Jacq. Slin gerland valt hem bij: ,,Ga maar eens op een mooie zomerdag kijken bij de sluis in Leidschen- dam. Daar vliegen de booteige naren elkaar met pikhaken in de haren voor het beste plaats je." Aan tafel in het rustiek gele gen Voorschotense restaurant Allemansgeest zit meer dan 150 jaar vaar-ervaring. Henk van Hulst van het gelijknamige rondvaartbedrijf uit Warmond zit nog het kortst in het vak: 'slechts' 24 jaar. Koene Parmen- tier, onder meer van het Leidse salonbootje 'Schuitje Vaart', vaart al zo'n 30 jaar. Ton Die-i penhorst van de Katwijkse rede rij Triton een halve eeuw. Maar de man met de meeste vaarer- varing blijft de Leidenaar Slin gerland. Deze nestor van het rondvaartwezen in de Leidse re gio vangt inmiddels AOW, maar staat ook nog regelmatig aan het roer van zijn Olympia. En dat al meer dan 51 jaar. Alle vier vertellen ze met grote stelligheid dat het op het water minder leuk is. De rijkspolitie te water is verdwenen en vervan gen door jongens van het land die 'geen begrip hebben' voor wat er op het water gebeurt. Het is steeds drukker geworden en er zitten steeds meer onervaren schippers aan boord van de vele (zeil-) boten. De ouderwetse brugwachter die nog wel eens wilde bedienen na sluitingstijd, heeft plaatsgemaakt voor video camera's die onverbiddellijk zijn. Wie een avondje praat met de heren hoort een waslijst van klachten, maar ook een telkens terugkerend gelach. Want er ge beurt zoyeel in het leven van een rondvaartbootkapitein dat er maar een conclusie is: het is eën leuk vak. „Als wij zouden varen zoals de wet voorschrijft, varen we elke dag tien andere boten in de prak. Steeds meer mensen zit ten op het water zonder enig begrip. Of de invoering van een vaarbewijs de situatie heeft ver beterd? Welnee, je kunt een vaarbewijs halen zonder dat je enige praktijkervaring hebt. Dat zou moeten veranderen. Je zou eerst een praktijkexamen moe ten afleggen voordat je een boot mag besturen", vertelt Warm- onder Van Hulst. De pleziervaart is een conti nue bron van ergenis geworden voor de rondvaartbootkapitein. Er zijn steeds meer boten, en veel roergangers .kunnen er geen hout van. „Steeds meer mensen", zegt Leidenaar Par- mentier, „huren een boot voor Drie concurrerende rondvaartkapiteins vreedzaam bijeen op de Waterkrantboot, Jacq Slingerland (aan het roer), Henk van Hulst en achteraan Koe ne Parmentier. De vierde kapitein, Ton Diepenhorst, wilde liever niet op de foto. een dagje. Vaak hebben ze nog nooit gevaren, maar gaan ze er wel zo mee weg." Van Hulst: „Als wij een huurboot zien, va ren we automatisch vijf meter om. Soms varen mensen tegen me aan en dan vraag ik vriende lijk of ze schade hebben. Dan roepen ze terug: sorry voor de aanvaring, maar ik kon de rem niet vinden. Het gebeurt werke lijk." „Maar ja", gaat Katwijker Diepenhorst verder, „als een bootverhuurder aan elke klant moest vragen of-ie vaarervaring heeft, werd er geen boot meer verhuurd. Het gaat overigens niet alleen om huurboten, er zijn zóveel eigenaren van jach ten die niet eens de belangrijk ste signalen van het water ken nen. Mijn boot is vijftig meter. Bij een brug in het Oegstgees- terkanaal moet ik daarom links gaan varen omdat ik het anders niet red. Zie ik beroepsvaart, dan meld ik dat via de mari foon. Maar de meeste jachten hebben die niet aan boord, dus blaas ik op mijn toeter. Eén keer lang, twee keer kort, wat bete kent dat je over de verkeerde wal vaart. Dat snappen ze niet en dan gaat het steeds bijna fout. Als ze dan langs, varen roep ik ze toe: één keer lang en twee keer kort betekent de ver keerde wal varen. De reactie? Ze roepen: dag!, tot de volgende keer. Die mensen hebben echt nergens notie van." „Maar dat weet je toch", rea geert Leidenaar Slingerland. „Ik weet vijfhonderd meter van te voren al wat voor uilenbal er aankomt." In vroegere tijden konden de kapiteins nog wel eens rekenen op wat begrip van de rijkspolitie te water. Maar die tijd is veran derd. Controles op het water - en met name op de pleziervaart - wordt meer en meer overge nomen door de gewone korp sen. En die weten er niets van, zo stellen de schippers. „De jongens van de waterpolitie hadden een jarenlange oplei ding en nu varen er politiemen sen die geen enkel begrip heb ben", vertelt Diepenhorst. „Vaar ik op de Ringvaart, dan tuffen ze een tijdje achter me aan met hun tellertje en krijg ik een bon omdat ik twee kilometer te hard zou varen. Ik weet niet of ik zes, zeven of acht kilometer vaar. Ik heb geen snelheidsmeter aan boord. Ik kijk gewoon achter om, zie wat de golfslag is en denk: het gaat goed." Op snelheid is de politie heel alert, maar als er werkelijk wat aan de hand is, zie je ze nooit. „Ik zie ze regelmatig varen, meer dan vroeger", zegt Par mentier. „Maar als je ze nodig hebt, zijn ze er niet. Er wordt bij voorbeeld zo ontzettend hard gevaren in Leiden. Als mijn boot aan de kant ligt, wordt-ie daar door beschadigd. En als wij va ren gebeurt het vaak genoeg dat de golven zo hoog zijn dat al mijn gasten drijfnat worden." „Ik merk hetzelfde. Regelma tig worden wij in de Haarlem mertrekvaart bekogeld met bag ger en water door jeugd. Dan bel je de politie, maar dan heb ben ze niemand om te sturen. Ik wil het de agenten nog niet eens persoonlijk verwijten, maar het systeem klopt gewoon niet. Ze hebben veel te veel op de politie bezuinigd", vult Die penhorst aan. Behalve de politie krijgt ook het Hoogheemraadschap van Rijnland veel kritiek. Weer komt de snelheid op het water aan de orde. Diepenhorst: „Neem het Oegstgeester Kanaal, daar mag je nu 7,2 kilomter per uur varen. Dat willen ze terugbrengen naar zes kilometer. Terwijl er stalen damwanden zijn, dus je niets kapot kunt varen. Dat heeft toch helemaal geen zin. Maar als je je niet aan die snelheid houdt, trekken ze je vergunning Van Hulst: „De boten krijgen altijd de schuld als de walkan ten beschadigd worden. Maar in negen van die tien gevallen trapt fiet vee de oever kapot. En als je notabelen aan boord hebt, dan roepen ze ineens: vaar wat harder want ik heb zo een af spraak. Zo heb ik een keer tegen de commissaris van de konin gin gezegd: ik vind het best, maar geeft u me dan een briefje FOTO DICKHOGEWONING dat ik te hard moest varen? En dat gaf-ie. En daar gingen we. Met een politieboot ervoor en erachter. Ik ging zo hard, ze konden me niet eens bijhou den." De politie, het hoogheem raadschap, de scheepvaartin spectie, het is een en al ellende. Slingerland: „Komt er laatst een inspecteur van de scheepvaart- inspecitie aan boord. Zegt die man: je moet driehonderd nieu we zwemvesten kopen. Maar ja, als mijn boot zinkt, dan zeg ik tegen de mensen: ga even naar het tussendek.' Want hét is overal zo ondiep, omdat er ner gens wordt gebaggerd, dat het tussendek altijd boven water blijft. Die zwemvesten, die 15.000 gulden kosten, komen nooit uit het cellofaan. Bovendien, zeg ik tegen die man, heb ik allemaal houten ta fels aan boord. Als we zinken kunnen de mensen zich daar aan vasthouden. Zegt die man: een houten tafel is geen red dingsmiddel. Waarop ik hem het volgende vraag: stel we va ren op de oceaan en we zinken. Kom ik voorbij op een stuk hout en roep tegen jou: kom erbij. Zeg jij dan: nee, meneer Slin gerland, ik ga er niet op zitten want dit is geen officieel red dingsmiddel." HENNY VAN EGMOND Captainsdiner besluit zes weken Waterkrant Hoe kunnen zes weken Wa terkrant beter worden afge sloten dan met een Cap tains diner met vier kapi teins van rondvaartboten? Dagelijks varen zij beroeps halve met recreanten door Leiden en de wijde regio, waardoor ze als geen ander inzicht hebben in de knel punten op en rond het wa ter. Maar ze aan tafel krijgen voor een afsluitend verhaal is geen gemakkelijke klus. De één wil niet, omdat de ander nooit naar hem zwaait. En de derde mag de vierde niet. En Ton Diepen horst wil niet op de foto, omdat het Leidsch Dagblad een keer naar over hem heeft geschreven. Alle kapi teins zeggen een goede bo terham te verdienen met hun boten. Maar wat is er aan de hand op het water? De schippers van Van Hulst zwaaien nooit naar de bo ten van Triton, zo vertelt Diepenhorst als hij wordt benaderd voor het Captains dinner. „Wij zwaaien al- lijd", zegt Van Hulst, die het een 'unicum' noemt dat iedereen is gekomen. Maar tijdens het gesprek blijken niet alle schippers te zwaai en. „Er is bij jullie een schipper die nooit zwaait", zegt Diepenhorst. „Ik weet ook wel waarom. Soms lig gen we voor een lage brug en dan moeten alle mensen van ons bovendek. Dat duurt wel eens lang en dan ligt een boot van Van Hulst achter ons te wachten. Wij gaan ook niet altijd op zij, dat geef ik eerlijk toe. Dus zijn zijn schippers boos." „Het is altijd hetzelfde", zegt de nestor van de rond vaarten Slingerland. „Is er één rondvaartbedrijf dan gaat het goed, zijn er twee of drie dan breekt de pest uit." „Ga maar eens kijken in Amsterdam", vult Die penhorst aan, „daar is het nog veel erger en rollen de petten regelmatig over straat." „We blijven natuurlijk con currenten van elkaar", ver klaart Diepenhorst het ge drag. „Ik heb liever zijn passagiers." En dat is het voordeel van de concurren tie. „Het houdt ons scherp. En dat is een gezonde zaak", meent Van Hulst. O N D V A A R CANAL TOUR Folders van de vier rondvaartbedrijven uit de Leidse regio. FOTO HIELCO KUIPERS Alles kan en mag op de rondvaartboten, Imaar sommige mensen zullen wat lan- iger moeten zoeken voordat ze een tocht [over het water kunnen maken. Triton, |Van Hulst en Slingerland nemen geen studenten mee, Parmentier heeft niet auisqzo'n moeite met deze groep. En bij Slin- ^gerland komen er geen kinderen meer l;aan boord. i „Laatst belde iemand mij op en die zei: Slingerland, het wordt een lustrumtocht, we gaan dit keer voor de vijfde keer met ju varen. O ja, zeg ik. Daar weet ik niets i van. Het ging om schoolkinderen, maar rekejldie komen bij mij niet meer aan boord. De laatste keer had ik een boot vol. Krij- —H gen ze een zak vol snoep en rotzooi. En dan is het dus aan het eind van de tocht een zooitje aan boord. Overal zat kauw gum geplakt. En de kinderen hadden 350 stidkers gekregen. Aan het eind van het seizoen was ik nog bezig die eraf te pul ken. Bij elkaar ben je dertien uur in de weer voor 700 gulden. Dat doe ik dus nooit meer", vertelt Slingerland. Studenten weigert hij ook, evenals Tri ton. Slechte ervaringen is de reden. Maar ook jongerenfeestjes kunnen uit de hand lopen. „Eenmaal gaf een jongen uit War mond een house-feestje op de boot. In anderhalf uur tijd 40.000 gulden schade. Ze hadden staan springen op het dak, dat helemaal werd ingedeukt. En alle ra men waren ontzet", zegt Van Hulst. „Ge lukkig wilde pa de schade betalen." „Confetti en rijst, dat is ook zo'n ramp", vult Parmentier aan. „Ik zeg dat het niet mag, maar laatst stond er weer op een brug met vijf kilo rijst. Aan de ene kant de helft, de andere helft toen we er on derdoor waren. Dan ben je tijden bezig 'om je boot schoon te maken." Van Hulst: „Als ze bij mij confetti gooien, stijgt de rekening met 200 gulden." Par mentier vaart overigens wel studenten feestjes. „Als het uit de hand loopt, spreek ik ze direct aan. Luisteren ze niet, dan leg ik aan en vraag ze vriendelijk uit te stappen." Vreemde verzoeken krijgen de rederijen ook wel eens. „Ik heb wel eens een tocht gehad waarbij mensen as wilden ver strooien. Het mag eigenlijk niet en als ze reserveren zeggen ze het ook niet. Soms heb je het wel door. Je merkt het aan de reservering: ze willen naar een plek, even stilliggen en dan weer terug." „Bij ons liggen er wel eens stelletjes'te vrijen. Vooral tijdens vrijgezellenavon- den gebeurt dat nog wel eens. Ze huren dan een paar meisjes in en gaan dan op het achterdek aan de gang", zegt Van Hulst. Parmentier lachend: „Bij mij ge beurt dat nooit. Ik heb wat dat betreft ei genlijk een saaie boot." HENNY VAN EGMOND. Leiden is niet meer doorvaar baar te maken. Wil je dat berei ken, dan moet er enorm veel geld worden gestoken in nieuwe bruggen en het baggeren. En dat is onbetaalbaar, zo zeggen de vier schippers van rond vaartboten. Jarenlang, zo ver wijten zij de gemeente Leiden, is er niets gedaan voor de rond en pleziervaart. „Nu er eindelijk een wethouder zit die water- mindedis (Walenkamp - red.), is het te laat. Nu gaat het zoveel geld kosten", zucht Jacq. Slin gerland. Jarenlang verzette de Leidse rondvaart-ondernemer tegen allerlei snode plannen van de gemeente Leiden, maar tever geefs. „Achteraf ja, achteraf hebben ze me allemaal gelijk gegeven. Maar hadden ze toen maar naar mij geluisterd. Nu stoppen ze miljoenen guldens in het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug, maar waar kom je dan. Honderd meter verder. En nu willen ze de door gang naar de Oude Vest open maken, de Turfmarktbrug. Maar daar schiet je weer niets mee op. Kom je voor weer een paar miljoen nog eens een paar hon derd meter verder. Het is alle maal weggegooid geld." Bovendien loopt de gemeente spaak met de bagger. „Alle bag ger is vervuild. Geen gemeente weet waar ze het moet laten. En in Leiden ligt zoveel bagger. Dat kost nog eens miljoenen." Nee, dan vroeger. Diepenhorst: „Vroeger voeren wij door de Oude Vest met onze boten zo naar de Kagerplassen. Maar de laatste dertig jaar is het een ramp in Leiden. Vroeger voeren de kotters uit Katwijk zo de stad in." Slingerland: „De grote rond- en pleziervaart naar Lei den halen is een verloren zaak." Hij is de 65 inmiddels gepas seerd maar staat nog met enige regelmaat achter het roer van zijn Olympia: Jacq. Slingerland. „Je behoort langzamerhand af te bouwen, maar als het spul niet goed van de hand gaat sta ik op m'n 75ste nog op de brug", zegt hij over zijn toe komst. „Toen ik m'n eerste aow kreeg, heb ik een feestje gege ven. Een maand later vroegen ze waarom er niet weer een feestje was. Maar ik ben eigen lijk uitgerangeerd, kreupel. En ik ben moe. Het werk is zo zwaar. Je moet er voor de volle honderd procent achter staan. En je vrouw ook. Anders red je het nooit. Want we blijven kleb ne middenstanders. Maar Slingerland kan niet zo maar wegblijven, daarvoor is hij te bekend in Leiden en omge ving. „Als ik een paar weken niet heb gevaren en ik kom te rug, dan zeggen de mensen dat ze me gemist hebben. Want ze zijn zo aan je gewend. Maar waarom missen ze me? Ik heb een uitstekende vervanger, die goed vaart en z'n verhaal goed doet." Bijna alle schippers vinden het varen leuk. Van Hulst: „Als ik vaar, dan geniet ik er elke keer weer van. Dan heb ik pas rust. Maar ook als ik in het buiten land ben en ik zie een rond vaart, dan zal ik altijd een tocht je maken." Vroeger had Van Hulst nog een eigen bootje, nu vaart alleen Slingerland nog wel eens privé. Ton Diepenhorst van de Triton heeft helemaal geen drang het water op te gaan. „Als ik morgen een goede schipper heb, vaar ik geen dag meer. Volgend jaar stop ik toch. Ik kan meer verdienen als ik.me met andere zaken in het bedrijf bemoei, dan achter het roer." De verdiensten, daarover klaagt niemand. De drie grote reders geven grif toe een goed belegde boterham te verdienen. Koene Parmentier drukt zich iets voor zichtiger uit. „Als je rijk niet al leen in geld uitdrukt, word je zeker rijk van het varen, want je ontmoet zoveel leuke mensen. Maar ik kan ook m'n boterham ermee verdienen." Volgens Van Hulst kan Parmen tier beter klein blijven. „Ik ben jaloers op iemand als Koene Parmentier. Als hij met zijn twee bootjes z'n brood kan ver dienen, moet hij zo klein blij ven. Dat is een welgemeend ad vies, want hoe groter hóe meer zorgen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11