Extremistische oorlog ontsiert officiële vrede t. Zaanse paskamermoord ligt nog gevoelig Feiten &Meningen VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 Schrappen aftrek luxe-leningen maakt einde aan oneerlijkheid Van alle maatregelen in het re geerakkoord is er ten minste één waartegen geen welden kend mens bezwaar kan heb ben, al is het er een die een op de drie gezinnen in de porte- monee zal treffen: de afschaf fing van de aftrekbaarheid van de rente op consumptief kre diet. De kredietbanken en de auto lobby staan op hun achterste benen. Logisch, want zij zien straks een deel van hun omzet wegvallen. Het zou zelfs asoci aal zijn, stelde directeur Van den Heuvel van de Direktbank in deze krant. Vooral voor de la gere inkomensgroepen zou dat 'rampzalig kunnen uitpakken' omdat de lening daar meestal 'precies is uitgekiend' en er pro blemen ontstaan als ue lening een paar tientjes meer gaat kos ten. Bovendien is het slecht voor de economie, aldus Van den Heuvel, want die leningen scheppen zo'n enorme vraag. Wat dat asociale betreft, zou Van den Heuvel eens moeten gaan praten met de Gemeente lijke Kredietbanken, die al jaren steen en been klagen over de vaak agressieve wijze waarop kredietverschaffers mensen le ningen aansmeren. Creditcards, persoonlijke leningen, doorlo pende kredieten: de aanbiedin gen komen ongevraagd in de brievenbus, voorzien van de suggestie dat het gratis geld is. En het werkt, want Nederland staat voor ruim twintig miljard in het krijt bij kredietverschaf fers als de Direktbank. In het leeuwedeel van de gevallen voor die heilige koe: de auto. Als we Van den Heuvel mogen geloven lenen de banken zelfs zoveel uit dat de financiële spankracht van veel gezinnen tot het uiter ste wordt opgerekt: een paar tientjes per maand is onoverko- melijk. Over asociaal gesproken. Over een ander aspect zwijgt Van den Heuvel maar helemaal: noe sociaal is het eigenlijk dat iedereen nu meebetaalt aan de aanschaf van luxe-goederen als auto's, stereotorens, televisies en bankstellen? Het kabinet ver wacht dat het schrappen van de aftrek een half miljard gulden oplevert. Dat dragen nu dus alle belastingbetalers samen bij aan de persoonlijke leningen van die 2,5 miljoen gezinnen. Schaf die kredietaftrek af, en er is een half miljard beschikbaar voor belastingverlaging. Dat is per saldo natuurlijk nadelig voor die gezinnen met een lening, maar gunstig voor die twee andere gezinnen die eerst sparen voor dat ze een auto kopen. Dan het economische aspect: persoonlijke leningen geven zo'n enorme oppepper aan de economie. Op korte termijn geldt dat inderdaad, omdat de consumenten dan méér geld uitgeven dan ze hebben en zo de vraag kunstmatig opjagen. Dat gebeurt echter met geld dat nog verdiend moet worden. Op de langere termijn remt het juist de vraag, omdat de lening mét rente moet worden afgelost. Daardoor valt het het besteed baar inkomen (en dus de vraag naar produkten) dus juist lager uit. Consumptief krediet is al leen een blijvende impuls wan neer het totaal aan krediet steeds blijft stijgen en consu menten dus constant meer blij ven uitgeven dan ze hebben. Gaten met gaten stoppen, heet dat in gewoon Nederlands. Zelfs de simpelste ziel kan zien dat dat op den duur spaak loopt. Natuurlijk zullen bij afschaf fing van de aftrek de omzetten van de kredietbanken en de autobranche iets teruglopen, al zal dat in de praktijk wel mee vallen. Gezien het belang dat veel mensen hechten aan hun auto, ligt het voor de hand dat mensen geld blijven lenen voor de heilige koe. Maar de vraag zal waarschijnlijk wel verschui ven naar wat goedkopere types. Wie nu dankzij een hoge aftrek van vijftig procent tegen tien procent rente 25 mille kan le nen voor vijf jaar, kan bij het wegvallen daarvan nog altijd 22.500 gulden lenen. Wie dat zelfde bedrag nu leent met een lage aftrek van 38,5 procent, kan straks nog 23 mille lenen. Wie het afschaffen van de renteaftrek afzet tegen andere maatregelen, zoals de bevrie zing van de sociale uitkeringen waarvan veel mensen hun huis, kleding en eten moeten betalen in plaats van hun auto, stereo of I boot, kan toch niet in ernst be weren dat het hier om een aso- Iciale maatregel gaat. Integen deel, het is een maatregel die een einde maakt-aan een grote onrechtvaardigheid: dat de re kening voor luxe consumptie- goederen ten dele wordt neer gelegd bij medeburgers ook f bij de mensen met een laag in7 komen die niet naar de Direkt- bank lopen. SJAAK SMAKMAN VRUC THE INDEPENDENT Binnen het tijdsbestek van een maand is iets zeer vreemds gebeurd met het 'vredesproces' in het Midden-Oosten. Terwijl ons in het Westen wordt ge vraagd Arafats nieuwe staatjes en koning Husseins nieuwe vre de met Israël te onder schrijven, zijn er bom men ontploft in Buenos Aires, Panama en Londen. En juist nu we moesten geloven dat er een tijd van rust zou aanbreken in de 'wieg van drie grote religies' zoals presi dent Carter de regio placht te noemen wordthet Westen plotseling gevraagd om zowel aan de vre de als aan de oorlog mee te doen. Zc Ai Een Argentijnse jood helpt bij hi S zoeken naar overlevenden in de ravage die de islamitische bom aanslag heeft aangericht in een joods gemeenschapscentrum ir Buenos Aires. foto Warren Christopher heeft samen met Israël het Westen uitgenodigd het 'internationale terrorisme' de oorlog te verklaren. Frankrijk spoort Europa aan de strijd aan te gaan met de 'fundamentalistische terreur'. De Israëli sche premier Rabin heeft de 'internationale gemeenschap en gematigde Arabische staten' opgeroepen 'een dam te bouwen tegen de ex tremistische islamitische terreur'. Niemand kan of mag de wreedheid ontken nen van de aanslagen op het centrum van de joodse gemeenschap in Buenos Aires, het pas sagiersvliegtuig boven Panama, het personeel van de Franse ambassade in Algiers of de Is raëlische ambassade en joodse kantoren in Londen. Maar de 'Mid-Oost-terreur' is al een flinke tijd gaande in het Midden-Oosten zelf. Vorig jaar, bij voorbeeld, bombardeerde Israël opzettelijk tientallen Libanese dorpen, nadat de pro-Iraanse Hezbollah acht soldaten van de Israëlische bezettingsmacht in Zuid-Liba- non had vermoord. Die bombardementen kostten meer dan 120 mensen het leven en 300.000 burgers moesten vluchten. Christophr veroordeelde toen helemaal niets en riep slechts op tot 'terughoudendheid'. Maar ook de Fransen hebben de laatste tijd ook enkele malen met twee maten gemeten. Plotseling geconfronteerd met het vooruit zicht van 200.000 Algerijnse vluchtelingen richting Frankrijk, beval minister Pasqua (bin nenlandse zaken) na de moord op vijf Franse gendarmes en diplomaten in Algiers het be stoken van de Algerijnen in het land. Dezelfde Pasqua liet zich in 1988 maar al te graag in met het islamitische 'terrorisme' door in Liba non veroordeelde leden van een Iraans Terreur Midden-Oosten bestrijden kan alleen via eerlijke rechters moordcommando te ruilen tegen Franse gij zelaars. De Franse minister Léotard (defensie) verge leek deze week 'islamitische terroristen' met de nazi's. Misschien vergat hij daarbij hoe hij vier jaar geleden als rechtse partijleider naar Beiroet kwam om de opstandige generaal Aoun aan te moedigen zijn bloedige 'bevrij dingsoorlog' tegen de Syriërs voort te zetten. Voordat hij doorging met het afvuren van bommen op de islamitische sector van Bei roet nam Léotard van Aoun een ongeldig Li banees paspoort in ontvangst voor de moeite. Bijna duizend burgers kwamen in die slag om. Nu steunt Léotard nog meer generaals, deze keer in Algerije. Zeer binnenkort zou Algerije met geweld een islamitische republiek kunnen worden. Dat zou niet alleen een tragedie zijn voor liberale, in het Westen opgeleide, democratische Alge rijnen, maar voor het hele land. En dan kan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het op negen na grootste land ter we reld toevoegen aan de lijst van 'terroristische' staten. De Amerikanen hebben al een hele se rie islamitische landen tot pariastaten be noemd wegens 'staatssteun aan terrorisme'. Zoals Sudan en Iran, Libië en Irak. Syrië staat op de lijst en zou te maken kunnen krijgen wegens steun aan de Hezbollah als het land geen vrede tekent met Israël. De betekenis hiervan wordt buiten de grenzen van het Midden-Óósten zelden begrepen. Want zelfs zonder de waarschijnlijke toevoe ging van Algerije, zou ruim de helft van het grondgebied in het Midden-Oosten op een of andere manier door het Westen zijn afgegren deld. Als Algerije en Syrië daar nog bij komen, wordt de geografische omvang van de landen die 'islamitische terreur steunen' zo groot dat het mogelijk wordt van de grens van Afghanis tan tot aan de Middellandse Zee te reizen, van de Marokkaanse grens naar de Rode Zee, zon der door een enkel 'gematigd' land te komen. En dat op een tijdstip dat ons wordt gevraagd te geloven dat een nog niet eerder voorgeko men vrede ovei het Midden-Oosten neer daalt. Moeten we dus werkelijk zowel voor oorlog tekenen als voor vrede? Sinds Paus Urbanus II in 1095 de Eerste Kruistocht opdracht gaf de vijanden van God waarbij hij zijn islami tische tegenstanders omschreef als 'dit geme ne ras' is er niet meer zo'n explosie van be schimpingen tegen de islam vertoond. En wij worden verwacht onze hartelijke steun te ge ven aan deze nieuwe oorlog, en te applaudise- ren voor alles wat Amerika, Israël en Frankrijk verkiezen te doen om hun doel te bereiken? Nog meer luchtaanvallen met zware verliezen onder de burgers in Libanon misschien? Of nog meer Amerikaanse raketaanvallen op De Amerikanen en Israëli's wijzen er terecht op dat de islam nauwelijks zonder blaam kan blijven wanneer ontvoerders, de moordenaars van Fransen en de bommenleggers bij ambas sades hun verklaringen omgeven met citaten uit de Koran. Irans banden met de ders in Libanon in 1985 en 1986 zijn maar al f-n- te duidelijk. De Argentijnen beweren dat de misdaden in Buenos Aires dezelfde yingeraf- Tj drukken dragen. Scoüand Yard lijkt minder. zeker te zijn over de bomaanslagen in Lon den. Er is geen twijfel mogelijk dat de 'Gewa-f 4 a pende Islamitische Groep'vorige week de l' Fransen in Algiers heeft vermoord. Maar het is ook belangrijk de specifieke be- ass doeling achter deze grove aanslagen te begrijVj?" pen. Het doel van de aanslagen is zoveel ver- Er ontwaardiging te scheppen dat de slachtoffert iris op een wraakzuchtige manier zullen terug- lo I slaan. Zo dwingen ze de 'gematigde' Arabie- ter ren, die Rabin nu als zijn bondgenoten be- Dr schouwt, zich los te maken van het Westen, aai En nu worden we gevraagd te helpen deze de dam te bouwen. En te vergeten dat juist de in;- be vasie van Israël in Libanon Hezbollah hielp als creëren. Dat Isróël de 'terroristen' van Harnas br die nu worden verguisd, oorspronkelijk steun- v, de (toen zij een nuttige buffer vormden met scl de 'terroristische' PLO). Dat de Algerijnse re- he gering een meedogenloos militair regime is ee waarvan de president een generaal is. Wat in La deze hele retoriek niet voorkomt, is het woord r.va 'rechtspraak'. Want eerlijke rechters blijven df.Gi enige fatsoenlijke manier om de bommenleg- pc gers te stoppen. re BEIROET ROBERT FISKja VÈRTALING:LUUTJENIEMANTSVERDRIET nj Ze stond in het Zaanse bekend als een vrolijke, aantrek kelijke meid van 21, die bruiste van de toekomstplannen. Haar werk als verkoopster in boetiek Manouk aan de Westzijde in het centrum van Zaandam was slechts een tussenstop, op weg naar betere tijden, liefst aan de zijde van haar vriend. Ze begon behoorlijk genoeg te krijgen van het vaak eenzame baantje. Op 30 november van dit jaar zal het precies tien jaar gele den zijn dat de jonge verkoopster voor het laatst te voet van het huis van haar moeder naar het boetiekje ging. Op de bewuste ochtend liep het weer eens niet storm in het historische Zaanse pandje. Het publiek wipte makkelijker Wastora binnen, waar alles binnen handbereik was. De verkoopster begroet een paar klanten, die wel passen maar niet kopen. Kort na half twaalf krijgt een vrouwelijke klant de schrik van haar leven: ze loopt de boetiek binnen, waarbij het haar bevreemdt dat het licht uit is, en ziet plotseling het levenloze lichaam van de vrouw in de paskamer uiterst rechts, achterin de winkel liggen. De klant rent in paniek de winkel uit, waarna een naburige winkelier de eerste is die ziet dat zij slachtoffer is geworden van een vlaag van wrede waanzin: ze is met afgescheurde repen gordijnstof aan handen en voeten gebonden, haar mond is met een zakdoek gekneveld. Haar keel is tot op de nekwervels opengesneden. Ze ligt in een grote plas bloed, dat tot een hoogte van circa anderhalve meter op de wand van de paskamer is gespat. Haar hals vertoont ook nog twee klei ne steekwonden. Zaandam huivert zodra het nieuws zich diezelfde dag over de stad verspreidt en weldra huivert heel Nederland mee. Zo'n brute moord, op klaarlichte dag, in een open winkel, op zo'n onschuldig meisje. En van de dader geen spoor. De Zaanse politie zet er een derig man sterk re cherchebijstandsteam op en begint een onderzoek dat gerust een van de meest geruchtmakende uit de jaren tachtig mag worden genoemd. Honderden mensen worden als getuige of als potentiële verdachte gehoord. De buurt wordt uitgekamd, op zoek naar sporen. Het levert allemaal niets op. Het politieteam krimpt naarmate de tijd verstrijkt steeds verder in en houdt al voor kerst 1984 op te bestaan. Zo niet echter de zaak zelf. Wie nu voorzichtig bij de Zaanse politie informeert of men bij wijze van terugblik nog eens over het drama wil praten, krijgt nul op het re kest omdat 'de zaak nog steeds uiterst gevoelig ligt'. Die gevoeligheid is niet moeilijk te verklaren: in 1986, na de nodige wisselingen in de Zaanse recherchetop, formeren de hoofdinspecteurs H. Munting en F. Bouwman een nieuw (zeskoppig) team, dat zijn tanden andermaal in de zaak mag zetten. Dit hernieuwde onderzoek leidt in datzelfde jaar tot de arrestatie van een 33-jarige Zaanse fietsenhandelaar. De man was een goede bekende van de verkoopster en haar vriend. Zijn leven werd in die dagen beheerst door huwe lijksperikelen, waarover zijn vrouw tegenover de politie bij herhaling een boekje zou opendoen. Uit haar talloze verklaringen rees weldra een beeld op van dé fietsenhan delaar, dat hem tot vefdachte van de gruwelmoord be stempelde. Bovendien: lagen er niet al processen-verbaal in het dossier, pal na de moord opgemaakt, waarin stond opgetekend dat de fietsenhandelaar'een blonde man' op 30 november 1984 bij politiemensen ter plaatse ze nuwachtig informeerde wat er was voorgevallen? En had hij niet een gevoelig gat in zijn alibi? De moord op de jonge vrouw wordt met de aanhouding van de fietsenhandelaar een onvervalste lustmoord: de man zou zich op de bewuste ochtend in de boetiek heb ben vervoegd en haar hebben verleid dan wel gedwongen tot deelname aan een SM-spel. Het spel liep uit de hand, aldus de politietheorie, en de vrouw bekocht dat met de dood. De Zaankanter kwam er in het onderzoek voor uit dat hij overtuigd SM'er was. Maar dan wel in de slavenrol als er iemand graag vastgebonden en gepijnigd wilde wor den, was hij het wel. De tragiek van zijn huwelijk was dat Aan het einde van misdaadseries op televisie of in een boek wordt in ieder geval ten minste één vraag beantwoord: Wie heeft het gedaan? Maar in de werkelijkheid blijft die vraag vaak onbeant woord. Vandaag de laatste aflevering van een se rie over onopgeloste moorden. zijn vrouw er niet van gediend was. De man ontkent de moord tijdens de lange verhoren op het politiebureau in Wormerveer. De rechtbank in Haarlem zag in de SM-bewijsvoering voldoende grond om de fietsenhandelaar te veroordelen tot twaalf jaar gevangenisstraf. De verdachte tekende ho ger beroep aan en wisselde van advocaat. De Utrechtse strafpleiter mr. P. H. Doedens kreeg de zaak van zijn le ven. Voor het Amsterdamse gerechtshof trommelde hij een stoet getuigen op, die op vragen van de raadsman de ene na de andere pijler in het dossier onderuit schopten: de plotselinge rolverwisseling van de man in het SM-spel, de inspanningen van speurhond Tim (die de lichaams geur van de man ontdekte op de zakdoek en gordijnstof waarmee het slachtoffer was gebonden), het feit dat er geen andere verdachten op de korrel waren genomen. Doedens 'stuntte als een Perry Mason', zo meldt het boek dat in 1989 over de zaak verscheen. En met succes: in februari 1988 was de man weer vrij en kon de ontvangst van een forse schadeclaim van justitie tegemoet zien, wegens de extreem lange tijd die hij in het huis van bewaring had doorgebracht. De Zaanse politie is verbijsterd. Jaren later zegt de ex-verdachte gekweld te worden door die ene vraag van zijn advocaat: waarom hebben politie en justitie hun ogen gesloten gehouden voor andere verdachten? Die waren er namelijk wel degelijk. Niemand heeft ooit kunnen vaststellen wie de man was die zijn handen heeft staan schoonspoelen in het zeem-emmertje van een be jaarde vrouw, voor haar woning aan de Herengracht, op steenworp afstand van boetiek Manouk, vlak na de moord. De man zei niets en holde weg. De ramenzeem- ster gooide luttele minuten later haar emmertje leeg in de gootsteen, waarmee misschien wel cruciaal bewijs voor goed verloren ging. In de grote strafzaal van het Amsterdamse gerechtshof opende Doedens tevens de aanval op een vrouw, die vlak voor de moord in de boetiek werd gesignaleerd door een andere klant, in het gezelschap van een man 'met donker krulhaar'. Jaren later staat de betrokken klant nog pal achter haar waarneming: het was die vrouw (voormalig echtgenote van de ex-politieman, die vorig jaar werd ver oordeeld voor de moorden op 'maffiabaas' Klaas Bruin- sma en drughandelaar Anton Hijzelendoorn) die zij in de winkel heeft gezien. De vrouw, die er bij het gerechtshof niet voor terugdeinsde andere getuigen te intimideren en een pakketje knipsels over de paskamermoord bij een an der in bewaring gaf, heeft altijd op hoge toon ontkend op de dag vah de moord in de boetiek te zijn geweest. Eén getuige heeft vermoedelijk oog in oog gestaan met de moordenaar. Op de ochtend van de moord stapte om kwart over elf een bejaarde Zaanse de boetiek binnen, waar het licht ook toen al was uitgeschakeld. Toen zij ver der de winkel in liep, stapte er 'een man met zwart haar' op haar af. „We zijn gesloten!", siste hij haar toe. De vrouw schrok zich een hoedje en maakte zich spoorslags uit de voeten. Wie de man ook geweest is, de paskamer moordenaar loopt nog steeds vrij rond.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2