Ronaldo spreekt al drie woorden Nederlands 'Abdoe' slaat diepe wonden Scheidsrechters krijgen strenge richtlijnen mee Sport JË Publiek loopt nog niet warm voor Super Cup Huinder: geen ontzag voor Adrichem Leidsch Dagblad Tennis Circuit RIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 Sparta koopt Dennis Krijgsman led /otterdamDennis Krijgsman speelt het komende f jparta. Vitesse verkocht de 22-jarige aanvaller voor 2,5 ton aan üe Rotterdamse eredivisieclub. Krijgsman, die drie seizoenen ge leden van zaterdagclub ARC uit Alphen aan den Rijn naar Vites- e kwam, speelde het afgelopen seizoen al op huurbasis bij iparta. Enkele details van de overeenkomst - de duur van het jpntract en het salaris - moeten nog worden ingevuld. De ver pachting is dat daarover geen problemen ontstaan. Eddy Bouwmans wint etappe jjpHELLEEddy Bouwmans heeft gisteren de vierde etappe van le Ronde van Limousin gewonnen. De Nederlandse wielrenner ileef na de 173 kilometer tussen Brive en Lac de Vassivière zijn nedevluchters Hervé en Arroyo voor. Het trio ontsnapte twintig aiometer voor de finish uit het peloton. De Duitser Jens Jeppner behield de leiding in het algemeen klassement. Kampioen De Wilde meldt zich af alermo Weer is een wereldkampioen de regenboogtrui kwijt- braakt zonder de titel te kunnen verdedigen. Na Gary Neiwand sprint) en Graeme Obree (achtervolging) meldde gisteren de Jelg Etienne de Wilde zich ook noodgedwongen af. De wereld kampioen puntenkoers kwam woensdag tijdens de training dus- lanig ten val dat hij niet meer in actie kon komen. Aanvankelijk :agen de blessures aan schouder en bovenbeen er niet zo ern- tig uit. Gisterochtend bij het opstaan was de 36-jarige veteraan ichter zo stijf als een plank. Fietsen was op korte termijn niet heer mogelijk. Gerben Karstens uit koers gezet fENLQ Gerben Kartsens is door de directie van de Ronde van Nederland uit koers gezet. Als chauffeur van een gastenwagen jvertrad de oud-renner, tot wanhoop van de begeleidende poli- ie, bij herhaling de regels in de karavaan. Tot overmaat van amp reed hij woensdag in Haaksbergen een auto van een van le sponsors in de prak, evenals een lantaarnpaal. Recordboete voor Celtic iLASGOwCeltic heeft gisteren van de Schotse voetbalbond [SFA) een recordboete gekregen van 275.000 gulden. De gere- ïommeerde club uit Glasgow werd schuldig geacht aan onge- jorloofde ronselpraktijken. Celtic haalde vorige maand manager fommy Burns weg bij Kilmarnock, hoewel die daar nog een weejarig verbintenis had. Ook zijn assistent Billy Stark verhuis- Tegen hem had de SFA onvoldoende bewijs voor ontoe- aatbare contractbreuk. Burns nam op 11 juli ontslag bij Kilmar- rock om bij Celtic Lou Macari op te volgen. Seizoen is voorbij voor Burrell irussel Het atletiekseizoen is voor de Amerikaanse sprinter Le- :oy Burrell voorbij. De wereldrecordhouder op de 100 meter reeft afgezegd voor alle evenementen waar hij nog aan de start jou komen, te beginnen met de Ivo van Damme Memorial in Brussel. Organisator Wilfried Meert kreeg dat te horen in een ge- iprek met Burrells manager Joe Douglas. Als reden voor zijn af melding gaf de sprinter een voetblessure op. De snelste man ter wereld stelde woensdagavond in Zürich ernstig teleur. Hij werd Dp zijn specialiteit slechts zevende in 10,39 seconden. NK Dart voor Katwijkse strand catwuk» Op het Katwijkse strand wordt vanaf vandaag het Ne derlands kampioenschap Dart gehouden. Plaats van handeling is de strook zeewater voor de zeilvereniging Skuytevaert. Er wor den in totaal zes races gevaren. Dart is het oudste type catama- Bij de Katwijkse en Noordwijkse zeilverenigingen wordt er ïauwelijks meer gevaren met deze boot. Sinds lange tijd wordt NK weer op zee gevaren. Het IJsselmeer was de laatste jaren de pleisterplaats waar het kampioenschap Dart werd uitgevoch- en. De organisatie verwacht deelname van rond de 70 boten, af- ïankelijk van het weer. De wind kari roet in het eten gooien, bij een windkracht harder dan 6 blijven de boten aan de cant. De verwachtingen zijn evenwel gunstig. Seizoenkaarten topclubs in trek bTTERDAM GPD drie topclubs in Nederland ebben dit seizoen hun records, het gaat om de verkoop 'an seizoenkaarten, verbeterd. 'SV maakte vorige week al be iend dat het meer dan 20.000 jiarabonnementen aan de man leeft gebracht en daarmee het van vorig seizoen 9.000) heeft overgeschreden. risteren meldden Ajax en Feye- loord eveneens dat zij officieel ■erkoopcijfers hebben ver- ieterd. In Amsterdam telt men ruim 16.000 seizoenkaarthou- EINDHOVEN GPD Ronaldo sprak gisteren al drie woorden Nederlands, toen hij anderhalf uur in het land was. Ja, nee, bedankt. In dat tempo schijnt hij ook te scoren. Mor gen wil hij ermee beginnen, als in Heerenveen de opening van het nieuwe Abe Lenstra-stadion wordt gevierd. Veel had hij nog niet te vertel len, bij de officiële presentatie in het Philips-stadion. Over tien dagen wordt dat misschien an ders. ,,Dan komen mijn moeder en m'n broer ook. Mijn vriendin komt pas op het einde van het jaar, die moet eerst haar studie afmaken", vertelde hij. Zelf blijkt hij al jaren klaar met studeren. „Hij heeft de la gere school bijna afgemaakt", vertelde de ingehuurde tolk bij na trots, toen Ronaldo naar diens jeugd werd gevraagd. En verder zei Ronaldo over zijn achtergrond „Ik ben altijd arm geweest, maar heb nooit honger gehad. Ik heb wel veel moeilijk heden moeten overwinnen om te kunnen voetballen." Ronaldo heeft die moeilijkhe den wel heel jong overwonnen; met z'n 17 jaar is in Brazilië de vergelijking met Pele al ge maakt. Niet door Ronaldo zelf: „Ik wil Ronaldo zijn, al kan ik wel proberen zo mooi en goed te voetballen als Pele." Over die andere beroemde landgenoot, Romario: „Die heb ik tijdens het WK wel gevraagd wat PSV voor een een club is. Hij vertelde me dat PSV een uit stekende club is, met een goeie organisatie. En dat hij veel grote vrienden had gemaakt in Eind hoven." Een slordige tien miljoen gul den heeft hij gekost, deze duur ste aankoop van PSV aller tij den. Een jongetje nog in jaren, maar - in Brazilië - al enigszins geroutineerd geraakt als het om aandacht van de media gaat. Hij zat er daarom ontspannen bij en leek zich te vermaken. Hij vermaakte ook de media, bij voorbeeld toen hem werd ge waagd of hij de laatste weken nog kontakt had gehad met Ro mario. Nee dus. Ronaldo: „Hij heeft me wel zijn telefoonnummer gegeven in Rio. Maar hij was nooit thuis, haha." Bij PSV zijn ze zielsblij met hun inderdaad spectaculaire aankoop. Ronaldo zelf leek nog het gelukkigst van allemaal. Het Nederlandse voetbalpubliek moet, als het goed is, echter de grote winnaar worden. Ronaldo (59 wedstrijden voor Cruzeiros, 54 goals) schijnt immers een fe nomeen te zijn. Aad de Mos heeft zijn nieuwe spits live nog nooit een bal zien trappen, maar de coach moest zich bijna inhouden om niet te beweren dat Ronaldo nog beter is dan Romario. En misschien is-ie dat wel! De Mos: „Ik heb beelden van hem gezien en dan zie ik een speler die, in tegen stelling tot Romario, heel be weeglijk is. Hij heeft bovendien een zeer goeie techniek, scoort makkelijk, hij passeert makke lijk, speelt met links en rechts, kopt goed. Hij maakt van een halve kans een hele kans. En, wat heel opvallend is voor een 17-jarige, hij heeft al een grote persoonlijkheid." De Italiaanse spelersmakelaar Giovanni Branchini, bij PSV goed bekend als begeleider van Romario, blijkt zich ook terdege te hebben voorbereid op zijn werk voor PSV. „Ik ben verschil lende keren naar Ronaldo gaan kijken. Op trainingen, in wed strijden. En ik heb met wel 40 kenners gesproken in Brazilië, van trainers tot andere spelers. Niemand, echt niemand was gewoon enthousiast over Ronal do, ze waren allemaal zéér en thousiast. Hij is iets speciaals." Branchini zei het terwijl PSV Ronaldo gisteren tijdens de persconferentie van PSV. foto anp nog iets speciaals aankondigde, kocht. Straks is dat niks spe- een record. Gisteren werd de ciaals meer. Als Ronaldo inder- 20.000ste seizoenkaart ver- daad de nieuwe Pele is... Met een millimeter voorsprong wint Abdoesjaparov (rechts) de spri r Wilfried Nelissen. ders, in Rotterdam zijn er voor de nieuwe competitie 14.500 verkocht. Vorig jaar had Feye- noord precies 14.000 vaste klan ten. De leiding van de Stadionclub verwacht evenwel nog op een aanzienlijk hoger aantal dan 14.500 uit te zullen komen. De eerste thuiswedstrijd (tegen NEC) staat pas voor 18 septem ber gepland. Financieel mana ger Hans Hagelstein: „De ver koop loopt dus nog ruim een maand door. We gaan ervan uit dat we ruimschoots boven de 15.000 zullen uitkomen." De veertiende seizoenszege van Djamolidin Abdoesjapa rov liet bij Wilfried Nelissen diepe sporen achter. Het duo vocht in Venlo aan het einde van de vijfde etappe van de Ronde van Nederland een scherpe strijd om de dagzege uit. Zelfs de jury had twee camera-opnames nodig het minieme verschil uit te pluizen. hard in te vliegen zoals de cou reurs dat altijd zo mooi uitdruk ken. Rob Harmeling probeerde het al vroeg in de wedstrijd, werd snel weer teruggepakt, ging later in de koers opnieuw, maar kreeg opnieuw geen me ter speelruimte. Einde Neder landse inbreng. Zelfs de drie plaatselijke ron den in Venlo kregen de helft van het aantal Nederlandse profli centiehouders niet in beweging. Sommigen gokten op een mas sasprint. Jans Koerts bijvoor beeld, een ploeggenoot van Abdoesjaprov kreeg het voor deel van de twijfel, won zijn tweede etappe in de Ronde en vergrootte zijn voorsprong door de bonificatieseconden tot veer tien tellen op de Italiaan Dario Bottaro en 27 op de Nederlan der Servais Knaven. Zware regen, harde wind, ty pisch Hollands weer. Die om standigheden leken perfect voor de 27 Nederlandse profs einde lijk eens een etappe volledig naar hun hand te zetten, er Jean-Paul van Poppel bij Festi- na, en Wiebren Veenstra, die in Haaksbergen Abdoesjaparov al achter zich liet en het enige Ne derlandse succes in de ronde liet noteren. Het tweetal kwam er niet aan te pas. Abdoesjaparov (die al twee oriënterende gesprekken met Jan Raas voerde over een eventuele overstap) en Nelissen vochten hun eigen show uit. Tot aan de witte streep. Nelissen, onderweg al diverse keren ge lost, verloor volgens de filmop names. Abdoesjaparov, die bij twee tussensprints zijn gat met concurrent Bottaro al naar vier seconden had getild, boekte nog een extra tijdwinst van tien tellen. Een meevaller, de renner uit Tasjkent dacht zelf tweede té zijn geworden. Nelissen had het moeilijk met de nederlaag. In Armentieres, waar hij tijdens de Tour zo hard was gevallen, duelleerde het duo ook. De Oezbeek bleef bij schermutselingen in de Franse stad buiten beeld, won ook de etappe en ging vervolgens vro lijk door met het uitbreiden van zijn erelijst. Voor Nelissen restte slechts de weg naar herstel. De schrik voor een val in een massale aankomst is hij kwijt, de scherp te ook nog. „Mijn conditie is slecht. Toch ben ik teleurge steld. Ik had hier kunnen win nen. Het verschil was klein. Dat is een teken dat de vorm weer terugkeert", constateerde de pupil van Post. Hij vennoedde met een half wiel verloren te hebben. „Was het maar een millimeter? Dan was ik er hele maal dicht bij." AMSTERDAM/ROTTERDAM GPD Het duel om de Super Cup tus sen Ajax en Feyenoord dreigt zondagmiddag in een zeer ma tig gevuld Olympisch stadion te worden afgewerkt. De leiding van Feyenoord en Ajax en de KNVB zijn geschrokken van het feit dat er aan de kassa's nog meer dan 30.000 kaarten te koop liggen voor de ontmoeting tussen beide rivalen. De wedstrijd om de Super Cup is door de KNVB drie jaar geleden in navolging van Enge land en andere grote voetbal landen ingevoerd als de strijd tussen de landskampioen en de bekerwinnaar. Het is tevens de officieuze opening van de nieu we PTT-Telecompetitie. Om het Olympisch stadion nog enigszins te vullen is de KNVB in de afdelingen Amster dam en Rotterdam massaal toe gangskaarten gaan dumpen. Bij honderden amateurclubs kun nen plaatsbewijzen van 35 gul den voor 15 gulden worden aangeschaft. De afdeling voor lichting van de KNVB ontkent dat er sprake is van 'dump-prij zen'. „We wilden eigenlijk al langer iets voor het amateur voetbal doen," beweert Rob de Leede. „Als blijkt dat voor het Super Cup-duel de vraag naar kaarten minder groot is dan normaal, kun je zo'n evene ment eruit pikken om een ge baar te maken naar de leden van de KNVB." Nieuwsgierig Ajax is blij als er zondag uitein delijk 25.000 op de tribunes zit ten. Gerard Holzheimer, admi nistrateur van Ajax zegt geen verklaring te kunnen geven voor het feit dat er nog tienduizen den toegangsbewijzen onver kocht zijn. „Voor de competitie wedstrijden is ons stadion altijd goed bezet. We hebben dit sei- kaarten dan vorig jaar verkocht. We zitten nu boven de 16.000 stuks. In de competitie is Ajax- Feyenoord ook altijd binnen een dag uitverkocht. Dit is pas de tweede grote wedstrijd van Ajax in eigen land. We hadden gehoopt dat het publiek wel nieuwsgierig zou zijn, maar dat valt tot op heden bitter tegen. Het is de eerste maal dat het duel om de Super Cup in Am sterdam wordt gehouden. Het is niet de bedoeling dat het meteen de laatste keer is." Toch ziet het er naar uit dat de KNVB snel zal terugkeren naar de inmiddels gerenoveerde Rotterdamse Kuip. Bij de voet balbond heeft men enkele jaren terug al besloten het Feye- noord-stadion aan te wijzen als een soort 'nationaal podium' om dezelfde traditie te creëeren als in Engeland, waar Wembley in de loop der jaren bijna heilig is geworden. „We hadden dit Super Cup-duel tussen Ajax en Feyenoord eigenlijk ook in de Kuip gepland, maar door de grote verbouwing hebben we van ons vaste patroon moeten afwijken," zegt Rob de Leede namens de KNVB. „In Engeland weten miljoe nen mensen dat elk jaar aan het begin van het seizoen op Wem bley de kampioen tegen de be kerwinnaar aantreedt en dat daar aan het eind van datzelfde seizoen op de eerste zaterdag in mei de bekerfinale wordt ge speeld. De KNVB is een groot voorstander van een dergelijke opzet in Nederland. Een vaste plaats en een vaste datum voor die twee grote wedstrijden. En men hoeft niet te beweren dat de Kuip alleen volloopt als Feyenoord van de partij is, want voor de bekerfinale tussen Ajax en Heerenveen was het stadion ook tot de nok toe gevuld. Het was bovendien de mooiste fina le van de laatste tien jaar." De geringe belangstelling be tekent een financiële tegenval ler voor de beide clubs en de KNVB, die de opbrengst met z'n drieën delen," zegt Feyenoord- manager Hagelstein, die weet dat een uitverkochte Kuip meer dan anderhalf miljoen gulden kan opleveren. „We houden er nu hoogstens een paar ton aan Uitersten treffen elkaar op TeHaDo CIRCUIT IN CIJFERS DORP» PETER KLEIN INNISMEDEWERKER K j)ij TeHaDo ontmoeten de ui- iersten elkaar, waar de Leidse ;,op zich per traditie bij Leidse Hout verzamelt. In Hazerswou- mm«tte-Dorp stuitte Frank van Leeu- lULFWen uit het uiterste zuidoosten •ochjran het district, op Bartel Swart, van de meest noord- Westelijke club, Hillegom. De Y- Boskoper won in twee sets en 'idërjverkte daarmee de als derde i. .geplaatste speler uit het sche- ikFrank van Leeuwen speelt /bij )ns altijd goed", weet wed strijdleider Jan Rietveld na af- oop van het duel tegen Bartel iwart te vertellen. Twee jaar ge sden was hij finalist en vorig aar struikelde hij in de halve fi- ïale. Dit jaar flikt hij het weer." let zal voorlopig een van de aatste wapenfeiten van de Bos- coper blijven. In januari vertrekt r een stage naar Enge- worden de rackets tijde- ijk opgeborgen. Een nieuwe aderlating voor het eerste man- ïenteam van Boskoop, dat eer der al Sijmen Moerman voor ten jaar durende wereldreis zag stertrekken. Teamgenoot Paul Brand bleef stoïcijns onder. Dan moet fijn club maar met individueel ;oede resultaten van zijn spe- ers in het nieuws komen. Zelf lad Brand inmiddels het goede Voorbeeld gegeven. In twee sets kerkte de favoriet voor de Cl-ti tel zich in de halve finale. Rudy Onno v Wellner moest voor die neder laag van Lisse naar Hazerswou- de ook nog het hele district doorkruisen. Brand houdt de Masters in het vizier. „Vanwege tentamens heb ik niet veel ge speeld. Maar ik speel nog drie toernooien." De concurrentie is gewaarschuwd. Een geheel ander uiterste werd bij TeHaDo het treffen in de B2 tussen Jerry Huinder en Eelco Adrichem. Een duel tus sen de lichtvoetige en met veel gevoel tennissende 'coming- man' en het boomlange service kanon Adrichem. Een duel ook tussen de van TehaDo naar Den Haag vertrokken junior en de 28-jarige routinier, die op zijn eerste club zijn loopbaan in de sport afbouwt. Een duel tenslot te met een sterk Hazerswouds tintje, dat van het weer veelkop pige publiek hoge kijkcijfers kreeg. „Ze hebben geen ontzag meer voor je als je naar het net komt", verklaarde Adrichem zijn nederlaag. „Dat was vroe ger wel anders." Adrichem mocht dan royaal boven zijn te genstander uittorenen, Huinder speelde de bal regelmatig met veel 'touch' over hem heen. „Hij sloeg een gevaarlijke topspin- lob. Ik denk, dat hij hiermee wel eens in de BI-finale kan ko men." Huinder maakte de hem toegedichte kandidatuur duide lijk door in dit onderdeel Mickel Verkerk af te troeven. Tehado bleef in uitersten doen. Ver na het middernachtelijk uur meldde de charmante stem van een in Noordwijk wonende wedstrijdleidster nog de in C verrassende winst van Jerry Buijs op Raymond Frohwein. Leidse Hout De wedstrijdleiding van Leidse Hout zit weer op schema. Woensdagnacht werd op de droog gemaakte banen tot in de kleine uurtjes getennist, giste ren was het programma over vol. Behalve Boogmans, die via Willem Visser halvefinalist werd, speelden Mark Fleischeu- er, Léon Damen, Marco Visser en Onno van Paridon zich bij de beste acht. Laatstgenoemde had op papier de lastigste tegen stander. Peter Grimbergen bleef in de eerste set inderdaad tot de tiebreak bij. Ook hier op de valreep een verrassing. Anne-Karien Wil brink schakelde de in C als eer ste geplaatste Sabine Hoekstra uit. HECl 1 5 6-2. F n - A. van Vliet 6-2 6-2. GDC kwart Boer/R' Verkerk 6-4 5-7 6-2, S. Kok/S. 3 6-3; O. 6-3 6-2. C (.van Gorkom-- JEC 2e ronde: R 5 6-3, T.v.d. Voc Vlanuputty-Chr 4-6 6-16-4 ;r 6-1 6-1 rtfinale: N. Huyser van erop 6-1 6-1. HDB iser/O. Wempe- P. Grim- ra 6-2 7-5. GDB le ron- aska-C. Hollander/P. ■6 (gecorrigeerde uit- N. van Schaik/GJ. Eg- •eijtelA/an Donk 6-3 6-3. Kleian-J. Bolten 6-2 3- t-M. Wellner 6-1 6-4; J. Kooman 6-1 6-2; E.P. Rabobank R3 J.P. Bierling/J. Zandbergen 6-3 6-2; >ckers/J .^Bei^en-R JongaTai/A. van e^s/AJRadder 7-6 4-6 7-5. GDC (finale: I. van Santen/A. Radder - J. geurts/A. Frens 6-2 6-4; l.v.d. Plas/S. ZEIST »GPD In de Nederlandse voetbalcom petitie zal het waarschijnlijk ge le en rode kaarten gaan rege nen. Ben Hoppenbrouwer, de voorzitter van de landelijke scheidsrechterscommissie van de KNVB, gaf 'zijn jongens' gis teravond een aantal strenge richtlijnen mee. Hij deed dat op het KNVB-sportcentrum in Zeist, tijdens de jaarlijkse bij eenkomst van het vaderlandse arbiterscorps aan de vooravond ihet Hoppenbrouwer drukte het scheidsrechtergilde, dat het tra ditionele zwarte shirt heeft in geruild voor een groen tricot, tevens op het hart bij het leiden van wedstrijden meer een be roep te doen op hun intuïtie. „Het fingerspitzengefühl wordt steeds belangrijker. Hoe inter preteer ik bepaalde situaties, daar gaat het vaak om." Naast de gebruikelijke condi tie- mentale- en mediatraining van scheids- en grensrechters werd op het KNVB-sportcen- trum vooral veel aandacht be steed aan de aangescherpte spelregels inzake buitenspel, de tackle van achteren, blessurebe handeling en tijdrekken. Het Schotse FIFA-bestuurslid Geor ge Cummings, die zitting heeft in het panel van instructeurs voor scheidsrechterscursussen van de wereldvoetbalbond, leg de uit hoe de nieuwe richtlijnen dienen te worden gehanteerd. Werd bij de onderdelen bles surebehandeling (mag niet lan ger op het speelveld plaatsvin den) en tijdrekken (wie zich daaraan schuldig maakt, krijgt een waarschuwing en de verlo ren tijd moet worden bijgeteld) slechts kort stilgestaan, bij de tackle van achteren en de nieu we buitenspelregel kwamen de tongen flink in beroering. Op een gewelddadige aanslag van achteren staat een rode kaart, maar bij het WK lapten tal van scheidsrechters deze sanctie zonder gêne aan hun laars. In Nederland zal dat volgens Hop penbrouwer niet gebeuren. De gewijzigde buitenspelre gel, waarbij de aanvaller het voordeel van de twijfel krijgt en die op het WK voor het eerst werd toegepast, leverde de meeste stof tot discussie op. De scheidsrechterscommissie be taald voetbal heeft alle gevallen van buitenspel bij het WK ver zameld op een videoband. Tot de beeldenreeks behoorde ook het omstreden tweëde doelpunt van Brazilië in de kwartfinales tegen Nederland. Scheidsrech ter Badilla uit Costa Rica en grensrechter Al Ghattan uit Bahrayn keurden de treffer van Bebeto volgens het overgrote deel van hun Nederlandse col lega's ten onrechte goed. „Ik vond het zelf ook buitenspel," aldus Hoppenbrouwer. Ab Fafié al na zes weken terug uit Griekenland larnaca anpFafié stuitte op een puinhoop, ontstaan na de fu sie van Pezoporikos en EPA. De oefenmeester Ab Fafié heeft na zes weken al weer afscheid ge- kreeg te maken met twee voorzitters, bestuursle- nomen van de Cypriotische club AEK Larnaca. De den van de oude clubs die zich met het beleid 53-jarige oefenmeester leverde zijn contract bij bleven bemoeien en met een selectie van veertig het bestuur van de club in omdat hij in de proble- spelers. Het werkplezier van de langdurig werklo- men kwam bij het samenstellen van de selectie, ze trainer was daardoor snel verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19