vlilieucontroles bij twekers Alkemade balkon alleen gebruikt voor wasgoed en vuilnis' Leiden Regio Stem dwong Vener tot brandstichting Stelende zoon irriteert vader HRijnwoude houdt geld over 'Al moet ik het glas uit Australië halen, voor mijn klanten sta ik klaar erswoude-dorp. i kuilenburg t lAC 19 AUGUSTUS 1994 jjaardenwoningen extra veilig 20 bejaardenwoningen die jCnd jaar aan de Peppel- Leimuiden worden ijjfcjiiwd, krijgen mogelijk het j rmerk 'sociaal veilig'. Om - keurmerk te krijgen, moe de woningen aan diverse igheidseisen voldoen. Zo den speciale eisen gesteld het hang- en sluitwerk, de raakbeveiüging, de over- gelijkheid van het gebouw ,2 de beplanting in de omge- 88 Is et is de eerste keer dat de gemeente Jacobswoude zich heeft aangemeld bij de politie voor het verkrijgen van een keurmerk. „De politie is vorig jaar begonnen met het project Veilig Wonen", vertelt G. Ver- weij van de gemeente Ja cobswoude. „Wij hoorden er van en hebben ons ook aange meld. De politie bekijkt nu of we voor deelname in aanmer king komen." De eerste paal voor de bejaardenwoningen gaat volgend jaar voorjaar de grond in. Eind 1995 moeten de woningen klaar zijn. „Nooit heb ik geprobeerd mijn zoon van het leven te beroven. Het is toch mijn zoon. Ik zou hem nooit iets aan doen. Ik wil de hem alleen maar duidelijk maken dat hij niet meer moest stelen. Dat stelen kon ik niet meer verdragen." Ondanks zijn emotionele ontkenning hoorde een 54-jarige Warmonder giste ren bij de Haagse rechtbank een gevangenisstraf van dertig maanden, waarvan tien maan den voorwaardelijk, tegen zich Officier van justitie M. Renc- kens achtte bewezen dat de man in de nacht van 19 op 20 mei had geprobeerd zijn 20-ja- den haag/roelofarendsveen valerie leenheer Hij had het niet zelf verzon nen, maar stemmen in zijn hoofd hadden de 24-jarige Roelofarendsvener de op dracht gegeven om op 1 mei brand te stichten in de Wil genstraat. De stem van een ex- collega van de eonservenfa- briek die hem altijd als pis paaltje gebruikte, had hem be volen een televisie bij een houten schutting te zetten, wat papier erbij te leggen en het geheel aan te steken met een aansteker. Officier van justitie M. Renc- kens eiste gisteren bij de Haagse rechtbank een gevan genisstraf van twaalf maan den, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen de Vener wegens brandstichting. Als bij zondere voorwaarde stelde zij verplicht toezicht van een psy chiater en de reclassering. De stem in zijn hoofd was niet nieuw voor de man. In 1988 had hij op commando van de stem meer branden ge sticht in de regio. Hij was toen ontslagen van rechtsvervol ging en in een inrichting ge plaatst. Behandeling en medi cijnen hadden ervoor gezorgd dat de stem verdween. Het ging dan ook jarenlang goed met de man. Totdat hij eind april stopte met het slikken van zijn medicijn. Toen kwam ook de stem weer terug en be gon hij weer met brandstich ten. Volgens de verschillende rapporten van een psycho loog, een psychiater en de re classering kon het brandstich ten niet of maar gedeeltelijk worden toegerekend aan de man. Hij zou last hebben van dwangverschijnselen die bij stress en spanning de kop op steken. Volgens de rapporten is kans op herhaling niet uit gesloten als de man weer on der stress komt en zijn medi cijnen niet blijft slikken. Officier Renckens wilde wel rekening houden met de om standigheden van de man. Maar ze vond het toch kwalijk dat hij uit zichzelf met de me dicijnen was gestopt. „De plaatsing in de inrichting een aantal jaren geleden is waar schijnlijk niet genoeg geweest om deze man ervan te door dringen dat het heel gevaarlijk wordt als hij zijn medicijnen niet slikt. De officier vond dan ook dat de man onder inten sief toezicht van een psychia ter en de reclassering moet ko men te staan: „Om te voorko men dat dit weer gebeurt." De rechtbank doet op 1 sep tember uitspraak. Gevangenisstraf geëist voor poging tot doodslag kracht bij te zetten. Gewurgd heb ik hem zeker niet. Ik heb hem alleen maar wakker ge schud." De advocaat van de Warmon der, Th. H. Putto, ondersteunde dit verhaal. „Het gaat hier ge woon om een man die een keer boos wordt op zijn zoon", ver duidelijkte hij. „Het is meer een soort situatie geweest van 'als je nou je bord niet leeg eet dan zal ik je'. Uit het psychiatrisch rap port blijkt dat deze man volledig toerekeningsvatbaar is. Zo ie mand is in mijn ogen niet in staat iemand van het leven te beroven." Volgens de raadsman moet de man dan ook worden vrijgesproken. De rechtbank doet op 1 sep tember uitspraak. Dure horloges gestolen in Leiderdorp leiderdorp Een aantal horloges van 2600 gulden is buitgemaakt bij een zogenoemde snelkraak van nacht bij een juwelier aan de Van Diepeningenlaan in Leider dorp. Het rolluik voor de winkel deur moet door de daders zijn opgekrikt, waarna de glazen deur werd ingeslagen. Vervol gens werd binnen in de winkel een vitrine vernield. Daarna werden een onbekend aantal horloges buitgemaakt. Bij de komst van de politie waren de daders al gevolgen. De totale waarde van de buit is niet be kend. Reddingsactie bad De Hoorn Cel en toezicht psychiater geëist 7.50® lijkt een toverbal. Maar de £95®'se gezichten van Koos en 495(P° Hofstede bij hun horten- doet die gedachte weer snel Iwijnen. De beide kwekers* Huissen hebben een plant ikkeld die van kleur veran- Van zachtrose, via groen kersenrood. Het resultaat •j ^vakmanschap en puur hob- sme. Het is een van de meest 'kllende nieuwtjes op de vak- )r de boomkwekerij itarium '94 op de grens van ikoop en Hazerswoude. Het !ofe bedoeling dat de 'Hydran- macrophylla Hovaria Ho- f, zoals deze plant met een ;de leven heet, wordt ge- door nog meer nieuwe ■en in de gangbare horten- leuren. 'akbeurs in het nieuwe 199Bte onderkomen op het ITC- in de Hoogeveense jgjjfcg is niet alleen bedoeld voor 1 ggji kwekers. Morgen en zondag 199§edereen welkom in het kas- l99ftcomplex. Ook al heeft ie- 19%id niet direct groene vin- ll.Plantarium is een uitgelezen .^gelijkheid om te laten zien lt je dank zij doorzettingsver- É®gen en onderzoek voor el- jwr hebt gekregen. Dat klinkt Mfcchien hoogdravend, maar-je Hg'best een beetje trots zijn Lj®;je iets nieuws kan laten ™hf', aldus een kweker uit het jongen, waarbij het mes in de matras naast het hoofdkussen terecht kwam. De officier van justitie vond het maar een lelijk en naar mis drijf. „De slechte relatie tussen vader en zoon is hier volledig uit de hand gelopen", zo zei zij. „De vader had er beter aan ge daan zijn zoon aan te geven bij de politie wegens diefstal. Dat had een hoop ellende bespaard. Nu heeft hij zijn zoon zelf een lesje willen leren. De jongen heeft voor zijn leven gevreesd. Ik ben bang dat deze man zijn woede niet goed kan beheersen en dat het weer kan gebeuren." Volgens de Warmonder klop te het verhaal van zijn zoon niet. „Ik was inderdaad boos dat hij weer geld uit mijn porte monnee had gepakt. Maar ik heb niet naar hem gestoken of hem bij zijn keel gegrepen. Ik wilde hem alleen maar bang maken omdat er einde moest komen aan dat stelen van hem. Ik heb een mes in zijn matras gestoken om mijn woorden opgedaan, worden gebruikt bij de voorlichtingsavond. Ook het hoogheemraadschap legt die avond uit wat de bedoeling is van haar bezoeken. Overigens gaat het hoogheemraadschap niet samen met de gemeente op stap omdat de kweker dan in eens te veel informatie te ver werken zou krijgen en de twee instanties dan steeds op elkaar moeten wachten. De gemeente legt niet zelf alle bezoeken af. Burgemeester en wethouders willen het extern bureau DHV vragen de circa 60 vergunningen op te stellen en het bureau Agro-Advies op dracht te verlenen voor het uit voeren van de controle- en voorlichtingsbezoeken. De ge meenteraad wordt voorgesteld om hiervoor 140.000 gulden be schikbaar stellen. Dinsdag buigt de commissie ruimtelijke orde ning zich over de aanpak van de gemeente. ijf ill 389/90 ^nwoude ruud Sepzien kwam bovendien bijna levert volgens hem geen verte- ™"l|, 120.000 gulden extra binnen. kend beeld op van de positie 1 Je gemeente Rijnwoude heeft van de gemeente. „We hebben 1991i 1993 een bedrag van Tegenover het postief saldo een deel van de rente in het ]j)0.000 gulden over gehou- op de gemeenterekening staat grondbedrijf overgeheveld Ï989pn. Gerekend was op een te- overigens een tekort op de re- naar de algemene dienst. Dat Ijbrt van ruim 320.000 gulden, kening van het gemeentelijk is geen ongebruikelijke opera tor bijna een miljoen aan grondbedrijf. In het grondbe- tie." 1 evallers en nog eens drijf stort de gemeente de op- .000 gulden aan tegenval- brengsten van grondverkoop Vorig jaar bleek bij het op- blijkt de balans nu toch in terwijl de kosten van het aan- maken van de rekening over voordeel door te slaan. kopen en bouwklaar maken 1992 dat het uiteindelijke te- van grond eruit wordt betaald, kort over dat jaar een miljoen ^2Een hogere algemene uitke- Uit die pot is in 1993 echter minder was dan toen werd 1«ig die de gemeente van het ook voor andere doelen geld voorzien. Hoewel het tekort lijk ontvangt, leverde de gehaald, onder andere voor daardoor meeviel, schrok de meevaller op. De ge- onderzoeken naar de toen nog burgemeester toen van de gro- jieente ontvangt extra geld in geplande bouw van een nieuw te afwijking tussen de raming 1<£rband met de slappe bodem zwembad. In totaal werd op en de afrekening. Volgens hem liaardoor vooral het wegenon- die manier een bedrag van, is er nu echter geen reden tot Inhoud erg veel geld kost. Uit 650.000 gulden uit het grond- ongerustheid. „Uiteindelijk iderzoek bleek dit jaar dat bedrijf gehaald. Hierdoor komt het overschot op drie ijnwoude meer slappe bo- kwam het aan het eind van ton. Op een begroting van 46 heeft dan waarvan tot het jaar 470.000 gulden tekort. miljoen is dat nog niet één toe werd uitgegaan. De Burgemeester M. Boelen, procent. Dat is geen abnorma- ;nte ontving daarom die de gemeentelijke financiën le afwijking", aldus de burge- terugwerkende kracht beheert, is blij met de positie- meester. Volgens hem heeft Téfyer 1993 ruim 450.000 gulden ve wending in de financiën. Rijnwoude een kleine vier jaar 19bctra. Doordat de gemeente Dat het overschot op de gewo- na de herindeling de financiën bouwvergunningen ne rekening te danken is aan nu eindelijk goed onder con- :ft afgegeven dan was voor- een tekort in het grondbedrijf, trole. untarium '94 brengt bezoekers op nieuwe ideeën Vooral de nieuwtjes krijgen veel belangstelling op Plantarium. Morgen en zondag is de tentoonstelling voor iedereen geopend, foto bendebruyn Glaszaak ernstig gedupeerd door vertraging bouw Weversbaan Het wordt de komende tijd be helpen voor de Leidse glashan delaar J. Dubbeldeman. De op slagplaats achter zijn zaak aan de Kooilaan moet op 1 septem ber zijn ontruimd. Dat zou alle maal niet zo erg zijn, als hij de bedrijfsunit die hij in Leider dorp heeft gekocht, kon betrek ken. En daar zit hem nou net de kneep. Het complex zou er in mei al staan, maar de eerste steen moet nog worden gelegd. „Slapeloze nachten heb ik er van gehad. Gelukkig heb ik het goed geschoten met mijn vrien den. Zolang je in moeilijkheden zit, staan we achter je, hebben ze gezegd," aldus Dubbelde man. Zo kan de glashandelaar zijn spullen voor een deel stal len bij een groothandel in Lei den, en voor een deel in de ga- n een vriend in Oegstgeest. Zijn kantoor blijft op de Kooilaan. Daar zit hij niet op een schopstoel. Werken vanuit drie verschillende plek ken; ideaal is het niet, vindt Dubbeldeman. „Maar de klant zal er niets van merken. Al moet ik het glas uit Australië halen, voor mijn klanten sta ik gewoon klaar." Dubbeldeman is de onderne mer die het meest is gedupeerd door de enorme vertraging in de bouw van een bedrijfscom- plex aan de Weversbaan in Lei derdorp. Een conflict met ma chineverhuurbedrijf Bo-rent gooide de plannen van project ontwikkelaar Novamij danig in de war. De bouw kon eigenlijk zo beginnen, ware het niet dat er containers van Bo-rent op het bouwterrein stonden. Bo- rent weigerde de containers weg te halen, wees op een over eenkomst met de vorige eige naar en kreeg gelijk van de rechter. Glashandelaar Dubbeldeman heeft een grote unit gekocht in het nog te bouwen complex om alle onderdelen van zijn bedrijf onder te brengen: kantoor, werkplaats en opslagruimte. Het zal nog wel even duren voor hij kan verhuizen. Toch wil hij Novamij niets verwijten. „Al mijn onkosten worden vergoed en ze hebben me ook allerlei andere aanbiedingen gedaan. Een hal zus en een hal zo. Maar ik ga niet helemaal verhuizen voor een jaar. Dat is verwarrend voor mijn klanten," aldus Dub beldeman. Novamij is inmiddels bezig met het maken van nieuwe bouwplannen. Hetbedrijfscom- plex komt in elk geval naast de containers te staan en wordt daardoor kleiner dan aanvanke lijk de bedoeling was. Voor een van de vier ondernemers die al een unit hadden gekocht, is echter geen plaats meer in het complex. Een ondernemer, die het te lang vond duren, is in middels uit zichzelf afgehaakt. De kwestie rond de contai ners zit Novamij-directeur Wouter Bos nog steeds niet lek ker. Als het aan hem ligt, krijgt de zaak nog een staartje omdat de vorige eigenaar van de grond Novamij zou hebben voorge spiegeld dat het terrein vrij van gebruiksrechten was. „In het kader van het nieuwe bouwplan heeft een juridische procedure geen nut. Maar misschien is het mogelijk om een schadevergoe ding los te krijgen, want de ver traging heeft inmiddels een hoop geld gekost," aldus Bos, die hoopt eind dit jaar te kun nen gaan bouwen. alphen aan den run godelieve oldenbroek „De Hoorn moet blijven, daar zijn we het allemaal over eens", zei wethouder D. van der Veen Meerstadt toen hij gisteravond een oranje reddingsboei met de tekst 'Red de Hoorn' kreeg aan geboden. Deze veelbelovende woorden zwakte de wethouder vervolgens weer snel af. „Ik zal mij sterk maken voor het be houd van het zwembad. Maar of de oplossing gevonden moet worden in renovatie of in een nieuw binnen- en buitenbad, dat moet de politiek uitmaken. Daar wil ik nu niet op vooruitlo pen." De Socialistische Partij (SP) voert campagne voor het be houd van het openlucht zwem bad De Hoorn. Het zwembad telde dit seizoen 110.000 bezoe kers en heeft daarmee, volgens de SP, ruimschoots zijn be staansrecht bewezen. „Boven dien, waar moet je anders zwemmen, overal wordt het open water afgeraden", meent Jan Graafland, gemeenteraads lid voor de SP. „Daarbij is het renoveren van het open-lucht- bad vele keren goedkoper dan het bouwen van een nieuw combibad. Voor een gemeente die op de kleintjes moet passen, lijkt me dat een sterk argument om De Hoorn te behouden en te renoveren." De SP voerde haar reddingsboeiactie op de laatste avond van de Alphense zwemvierdaagse, het jaarlijkse evenement dat altijd veel deel nemers en toeschouwers trekt. Mevrouw Pijnacker, die haar kleindochter komt feliciteren met haar tien banen zwemmen, vindt dat er voor De Hoorn niet genoeg actie gevoerd kan wor den. „Mijn kinderen zwommen al mee met de zwemvierdaagse, dat heette toen anders, maar kwam ip feite op hetzelfde neer. Nu ben ik hier voor mijn 9-jari- ge kleindochter, die helemaal uit Katwijk komt voor dit evene ment. Echt, dit zwembad moet blijven bestaan." Op 30 augustus is er in het Stadskantoor een hoorzitting over de toekomst van De Hoorn. In september zal de ge meenteraad een beslissing ne- rige zoon neer te steken en hem bovendien bij de keel had ge grepen. De man was zo boos over het feit dat ef weer geld uit zijn portemonnee was verdwe nen, dat hij een keukenmes had gepakt en naar de slaapkamer van zijn zoon was gelopen. Vol gens de zoon had zijn vader hem toen met het mes in de hand bedreigd en geroepen 'Ik steek je overhoop' en 'ik maak je af. Daarna had hij een ste kende beweging gemaakt in de richting van het hoofd van de 10.30 ujkwekers van Alkemade krijgen het komend half jaar —4 wat controleurs over de vloer. De gemeente Alkema- •nderzoekt vanaf begin oktober bij zo'n 250 bedrijven al dan niet een milieuvergunning moeten aanvra- Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat kwekers en bij de aanvraag van een lozingsvergunning (Wet •ntreiiliging Oppervlaktewateren). Eerder kondigden iolitie Hollands Midden en de Algemene Inspectie- ist strenge controles aan op het gebruik van bestrij- [smiddelen. to ftmeeste bedrijven kunnen ech ter volstaan met een meldings plicht. Dat kost de kweker niets. Zij hoeven slechts te voldoen aan door het Rijk vastgestelde algemeen geldende regels. cemeente wil dat alle tuin- li/bedrijven in Alkemade die •verplicht zijn, voor eind j een milieuvergunning in I hebben. De verwachting is circa 60 bedrijven onder de jerwetplicht vallen. Dit zijn lijven die bijvoorbeeld bin- bepaalde afstand staan woningen. Een vergunning Ide kweker al gauw tussen R400 en 2200 gulden. De De week voordat de gemeen te begint met de bezoeken, wordt een voorlichtingsavond gehouden. Voorafgaand aan die avond wordenvier of vijf bedrij ven bij wijze van proef bezocht. De ervaringen die hier worden balkons, die zijn aangekleed met prachtige planten. Bij ons wordt een balkon alleen ge bruikt voor het ophangen van wasgoed en het wegzetten van de vuilnisbak", aldus de PR- man. „Hier proberen we de mensen te laten zien wat voor mogelijkheden er zijn." De Leidse ondernemer Dubbeldeman kan voorlopig nog niet verkassen naar zijn nieuwe onderkomen in Leiderdorp. foto holvast/marklamers Brabantse Zundert. - de grootste gespecialiseerde Frank van Suchtelen bewust ge- opppervlakte veel met planten Dat ook de consument een boomkwekerijbeurs ter wereld - daan. „Hier kan iedereen zien gedaan kan wórden.' In het bui kijkje kan nemen bij Plantarium is volgens PR-functionaris dat er ook op een kleine tenland zie je bijvoorbeeld soms Opvallend in de schitterend aangeklede en verzorgde ruimte is de stand met de 'ijsbeer-col- lectie' van het Voorschotense bedrijf Griffioen. Vaste planten die tegen de kou kunnen. Infor matie leert dat het hierbij gaat om een collectie van ongeveer 450 soorten en cultivars, die moeiteloos de winter overleven. Slaat Koning Winter toch onver biddelijk toe, dan krijgt de klant gewoon weer nieuwe planten. In de beurs zijn ook demon straties op velerlei gebied te zien, zoals het maken van boe ketten, het stekken en enten van planten. Ook zijn er diverse plantedokters in de zaal. Bezoe kers mogen van huis een plant je die er wat al te krakkemikkig bijstaat meenemen om de arts te consulteren. Maar het moet wel een tuinplant zijn. Geen ka merplant, want die komt niet in aanmerking. Daar zijn andere doktoren voor. De beurs is zaterdag open van 09.00 tot 17.00 uur en op zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt tien gulden, kinderen en 65-plussers beta lende helft.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15