College bereid tot 'breder' referendum [Rosarium in Transvaal en Lage Mors binnenstad strijdtoneel 11 Leidenaars achter tralies I" Video verjaarspartijtje moet Leidenaar uit de cel houden DE NIEÜWE WEGWIJZER VAN DE ANWB. d EiDENDe Leidse politie heeft gistermiddag enkele i w eving van het Bevrijdingsplein uitgekamd nadat een 6-jarige 2 ongen daar werd vermist. De jongen was rond half elf met zijn 0 ma boodschappen aan het doen toen hij plotseling was ver wenen. Uiteindelijk bleek het ventje gewoon bij zijn vader te jj ieeks diefstallen uit auto's Op tien plaatsen in Leiden zijn vannacht auto's openge- 'l- ^roken of zijn pogingen daartoe ondernomen. Uit de auto's zijn ooral radio's en cassettespelers meegenomen. De auto's ston- en voor het grootste deel geparkeerd in de binnenstad. Ook ijn vannacht drie auto's gestolen. De diefstallen hadden plaats an de Clusiuslaan, Lammenschansweg en Rijnsburgerweg. mijn r dus. et Leidse centrum was gister- vannacht het toneel in drie vechtpartijen. In alle 'allen moesten slachtoffers lar het AZL voor behandeling, mstreeks half tien ^O-jarige Leidenaar op de Haar- pimerstraat ter hoogte nvossensteeg zonder enige nleiding besprongen door groep van zes jongens. De s kwamen uit de Dullebakker- eeg en sloegen en schopten de A lidenaar verschillende keren, r" ij is met een schevi verse kneuzingen ekenhuis gebracht. De politie of vijf leden van de groep later de avond aan op de Bree- raat. Een 14-jarige kon worden gevat. Volgens de ïlitie gaat het waarschijnlijk groep jongeren die zich gelmatig op koopavond iritrum ophoudt. Een 21-jarige man uit Delft keer toe een paar jrvijgen van het personeel irukin snackbar aan de Haarlem- pascierstraat. De Delftenaar maak- j zich omstreeks half elf boos toen hij niet in de snackbar naar het toilet mocht. Hij gooide een belegd broodje naar een 22-jari- ge medewerker uit Voorschoten die de man daarna achtervolgde en hem een pak rammel ver kocht. De Delftenaar werd daar boos om en probeerde vervol gens een steen door de ruit van de snackbar te gooien. Daarop kreeg hij van een 30-jarig perso neelslid, eveneens uit Voor schoten opnieuw een paar op stoppers. Zwaar aan het gezicht gehavend moest de man naar het AZL. De aanleiding van een vecht partij op de Apothekersdijk om streeks half vier vanmorgen is volgens de politie nog niet dui delijk. Wel vochten een 24- en een 28-jarige Leidenaar daar hevig met een een 20-jarige man uit Oegstgeest en zijn een jaar oudere compaan uit de Verenigde Staten. De jongste Leidenaar stikte bijna toen zijn strottehoofd werd dichtgekne pen. De Oegstgestenaar sneed bij een vafdoor een ruit van een restaurant tijdens de vechtpartij twéé pezen door en moest op 14 plaatsen worden gehecht. D66-wethouder P. Langen- berg (bestuurlijke vernieu wing) en PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke or dening) hebben gistermid dag anderhalf uur lang te vergeefs geprobeerd de ini tiatiefnemers van een refe rendum op andere gedach ten te brengen. Het wet houdersduo wil dat de stichting tot behoud van het Koninklijk Militair In validenhuis het bouwbe leid in het algemeen als onderwerp neemt en het Invalidenhuis, het gemeen telijke monument aan de Hoge Rijndijk 25, als on derwerp laat vallen. De delegatie van de stichting, bestaande uit ex-wethouder C. Waal, secretaris J. Lingen en de bestuursleden E. Biesheuvel en E. Gibbels is hiertoe echter niet bereid. De stichting wil de dis cussie wel verbreden maar blijft ook uit op een uitspraak van de kiesgerechtigden over de bouw plannen van de gemeente voor het gebied Hoge Rijndijk 25. De Katwijkse bouwer Van der Plas mag daar twee flats bou wen, een deel van het monu ment slopen en een monumen tale homengroep omhakken. Dit bouwplan is een onderdeel van een oude en ingewikkelde deal waarvoor oud-wethouders Van links naar rechts aan de vergadertafel: C. Waal, D. Krantz (voorzitter), J. Lingen (secretaris) en E. Biesheu vel van de stichting tot Behoud van het Koninklijk Militair Invalidenhuis. Rechts van haar de wethouders T. van Rij en P. Langenberg. Het overleg over het referendum was vruchteloos. FOTO HIELCO KUIPERS D. Tesselaar en M. van der Mo len (beiden PvdA) verantwoor delijk zijn. Het bouwplan moet worden gezien als een tegen prestatie van de gemeente. Van der Plas heeft het hoofdgebouw van het monument opgeknapt en een hinderlijke discotheek in de binnenstad in het project aan de, Lammermarkt opgeno- Volgens Langenberg en Van Rij is een referendum over het Militair Invalidenhuis 'een fop speen voor de bevolking'. De besluitvorming over de bouw plannen is al zo ver op weg dat ze niet meer kan worden terug gedraaid. Een eventuele refe rendumuitslag ten gunste van het monument verandert daar niets meer aan, beweren de wethouders. De prijsvraag 'sociale vernieuwing' die de gemeente Leiden dit jaar uitschreef, leverde maar ——|iefst veertig inzendingen op. Uit alle wijken 'kwamen suggesties voor 'x 20 verbeteringen in de der05 woonomgeving. De komende weken laat het Leidsch Dagblad de meest opvallende ideeën-de ^revue passeren. Vandaag min i een rosarium langs de n jgevels in Transvaal en de Lage Mors. j2 flannie Huisman heeft haast, li (innen nu en pakweg een 15 haand wil ze zo veel mogelijk jewoners van Transvaal en de 24 lage Mors warm krijgen voor 21 laar plan: de twee wijken 13 Innoveren in een grote pzentuin. De gemeente zag het 10 ïlan wel zitten en kende ruim 25 jesduizend gulden toe in ;9 jerband met de prijsvraag 15 pciale vernieuwing. „Nu 11 poeten er nog zo veel mogelijk 12 pensen mee willen doen", zegt Hannie. „Er zit zo veel haast 14 fchter omdat de rozen in 14 lovember de grond in jg le is zelf stapelgek op rozen, •fertroetelt de exemplaren 10 chter in de tuin tot en met. Nu Jg noeten wat haar betreft de 21 oorkanten van de huizen, - lekken en blinde muren in 2^ 'ransvaal en de Lage Mors vorden aangepakt. „We wonen 12lier ontzettend aardig", meent 22 Ie initiatiefneemster, die zich I2 nmiddels heeft verzekerd van 11 le steun van onder andere - 25 luurtvereniging Transvaal en 20 wee woningbouwverenigingen. 14 Maar hier en daar zijn de 15 lewoners wat onverschillig 12 egenover hun woonomgeving, 2^ ie je veel zwerfvuil op straat. let ziet er gewoon niet fleurig 21 lit. Bij sommige mensen houdt i' het gewoon op bij de voordeur, 21 tinnen hebben ze alles 22 kraakhelder en schoon maar in 23 le tuin en op straat doen ze II iiets 14 tan dat verschijnsel moet dus :en einde komen, stelt 29 luisman, die zelf aan de 14 Klorsweg woont. Ze heeft grootse plannen voor een osarium langs de voorgevels 'an de huizen. „Een rosarium is :en verzameling bijzondere ozen, ouderwetse en zeldzame ioorten. Ik wil dus geen ordinaire' rozen die je bij de 1EMA kunt kopen. De nogelijkheden zijn groot. Als je angs een gevel een rij halve stoeptegels wegneemt is er al Maats voor mooie klimrozen. S v (limrozen die op een gegeven noment hele muren zullen redekken. Zo krijg je kleur in de vijk. En - met de juiste ook heerlijke geuren. Hannie Huisman met e 1 haar troetelrozen, de Pink Perpetue. „Een klimroos met schitterende bloemen." Ze wordt enthousiast als ze over de mogelijkheden in vooral Transvaal vertelt. „Dat is zo'n mooie buurt voor een rosarium. Allemaal smalle straatjes, leuke oude huizen. Het zal er ontzettend lieflijk uit gaan zien, een heerlijke plek om te wandelen. Om het voor de rozenliefhebbers interessant te maken moeten de rozen langs de route worden voorzien van bordjes waarop de naam en wat bijzonderheden staan." Inmiddels hebben zich al diverse mensen gemeld bij Hannie Huisman. Maar ze wil dat de groep nog groter groeit. „Ik kan iedereen gebruiken. Mensen die verstand hebben van rozen en in de werkgroep willen gaan zitten. Maar ook bewoners die meedoen aan het project door een of meer rozenstruiken in hun voortuin of langs de gevel te planten. Het is leuk werk. dat zorgen voor rozen. Eerst die beslissing nemen in het voorjaar van 'zal ik nu snoeien of nog even wachten'. En dan die voldoening als je inderdaad een heleboel knoppen krijgt. Soms kun je de planten wel de grond uitkijken." Door de subsidie van de gemeente zijn de aan deelname verbonden kosten gering. Gevraagd wordt een eigen bijdrage van vijf gulden per struik; de deelnemers moeten vervolgens ook groene vingers ontwikkelen en zelf de struiken onderhouden. Met behulp van nieuwsbrieven met verzorgingstips, het aantrekken Volgens secretaris J. Lingen is dat onzin. „De Leidse gemeen tepolitiek kan wel degelijk van dit plan af. Hoe ver de besluit vorming ook op weg is, van een privaatrechtelijke overeenkomst kun je je ontdoen. Wel zal er dan een schadevergoeding moeten worden betaald. Dat wordt dan een heldere keuze." Van Rij en Langenberg wilden gisteren niet zeggen hoeveel geld het afkopen van het bouw plan Leiden gaat kosten omdat bekendmaking de onderhande lingspositie van de gemeente ondermijnt. De delegatieleden Biesheuvel en Waal verlieten het stadhuis met een kritisch oordeel over D66. De twee hadden een ver kiezingsprogramma van de par tij bij zich. Bovenaan staat dat er referenda in Leiden moeten komen, bij voorkeur op de rails gezet door de bevolking. „Nog maar zo kort wethouder en je nu al niets meer van je eigen beloftes aantrekken", aldus Biesheuvel over wethouder Langenberg. De stichting gaat nu 'opge wekt verder' met de inzameling van handtekeningen om de re ferendumaanvraag te onder steunen. Of burgemeester en wethouders de gemeenteraad zullen ontraden in te gaan op de referendumaanvraag vanuit de burgerij, is nog onduidelijk. Wel heeft het college al een af wijzend standpunt ingenomen over het voorstel tot een refe rendum van raadslid M. Vlas veld (Leiden Weer Gezellig/De Groenen). 'Dit referendum is beschamend' Oud-wethouder C. Waal heeft gisteravond forse tegenwind gekregen van de ledenverga dering van de PvdA naar aan leiding van zijn initiatief om een referendum te houden over de bebouwing van de tuin van het Koninklijk Militair Invalidenhuis (KMI). Steun kreeg hij eigenlijk alleen van enkele oudere PvdA-leden. Waal werd verweten zich te hebben vastgebeten in een plan dat al voltooid verleden tijd zou zijn. „We zijn voor een referendum als de bevolking daar om vraagt. Maar hier valt niets meer te beslissen. Er zijn geen juridische middelen meer om dit tegen te gaan", stelde fractievoorzitter R. Hil- lebrand. Het voormalig Twee de-Kamerlid A. de Jong toonde zich het felst in zijn afwijzing van de volksraadpleging over het KMI. „Je zou je moeten schamen om over een derge lijk postzegelplan een referen dum te houden." Waal stelde de negatieve houding van de PvdA-fractie de betreuren. „Burgers en be stuurders moeten weer bond genoten van elkaar worden, en dat kan door middel van volksraadplegingen." T. van Rij, de huidige wet houder ruimtelijke ordening, verweet Waal een onjuiste voorstelling van zaken. „Het is zeker niet alleen een voorgevel die daar blijft staan, maar een compleet gebouw, afgezien dan van eetzaal en serre." De rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee Leidenaars ver oordeeld tot fikse gevangenis straffen voor een beroving die mislukte. De oudste van het duo, een 21-jarige man, kreeg vijftien maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De ander, een 20-jarige Leidenaar, moet onvoorwaardelijk twintig maanden zitten. Hij is ook ge straft voor onder meer mishan deling en bedreiging in huiselij ke kring. De Haagse rechtbank vond bewezen dat de twee in de nacht van 26 april hadden ge probeerd twee vrouwen te bero ven. Met zwarte bivakmutsen op en messen en traangas op 1/w.„ '.l.J.i,. 1 Ja, ik wil een referendum over het VOOr miSlllkte DerOVin§ J bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 den haag/leiden.zak hadden de Leidenaars de cn omgeving en daarmee over het vrouwen om geld gevraagd. beleid de stad steeds verder I Maar doordat een van de vrou- V l wen zich kranig verweerde en 1 VOl te DOUWen met WOmngen. W riep 'ja hoor, rot maar lekker op' I werden de straatrovers bang en M I renden ze weg. iNaam Tijdens de behandeling van 1 AdresI de zaak door de rechtbank twee I Woonplaats weken geleden, ontkende het I tweetal de vrouwen echt te heb- Datum:I ben willen beroven. „We waren het eerst wel van plan", ver- klaarde de oudste van het stel I Handtekening:1 toen. „Maar toen we achter de vrouwen liepen en één van hen Bon in envelop opsturen naar Leidsch Dagblad, La.v. redactiesecretariaat, zich plotseling omdraaide, za- antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden (geen postzegel nodig) oen we dat het niet eoed was 1 Notabene: alleen Leidenaars die kiesgerechtigd zijn, kunnen de Leidse I wat we deden en lienen we wee I geme*nttraad verzoeken om een referendum. i i.f eaeaenei epe i e eg. Alleen z(j kunnen de bon inzenden. We hebben uiteindelijk niets J Film is volgens man bewijs dat liij onschuldig is aan verkrachting Verkeerde foto FOTO DICK HOGEWONING van rozendeskundigen, snoeicursussen en excursies naar bestaande rosaria moet dat volgens Hannie Huisman geen probleem zijn. Volgende maand wil ze als eerste stap een rozenwerkgroep vormen, die zo veel mogelijk bewoners zal proberen te werven. Over drie, vier jaar moeten er zo veel rozenliefhebbers zijn, zegt Huisman, dat de buurten met recht de naam rosarium kunnen dragen. Een rosarium met een grote verzameling verschillende rozensoorten. Voor meer informatie kunnen buurtbewoners contact opnemen met Hannie Huisman, Morsweg 190c, tel: 321082. DEN HAAG/LEIDEN VALERIE LEENHEER Een videoband met opnamen van het verjaardagsfeestje van zijn dochter moet een 30-jarige Leidenaar redden. De band is zijn enige bewijs dat hij niet op diezelfde dag, 19 mei 1990, op een hotelkamer in Den Haag een 17-jarig meisje op ruwe wij ze heeft verkracht. Officier van justitie Van de Poll liet gisteren tijdens de strafzitting bij de Haagse rechtbank weten de vi deoband niet serieus te nemen. Zij eiste een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 16 maan den. De zaak werd gisteren pas be handeld omdat het meisje in augustus 1992 aangifte deed van de verkrachting. Uit schaamte heeft zij geprobeerd het voorval te verzwijgen. Maar toen zij, volgens eigen zeggen, in augustus 1992 de Leidenaar meermaals om haar huis zag rijden werd zij bang en deed ze alsnog aangifte. Er zijn volgens de officier van justitie veel bewijzen die aanto nen dat het wel degelijk de Lei denaar is die het meisje heeft verkracht. Zo heeft haar broertje verklaard dat hij een aantal ke ren is aangesproken door de verdachte. Ook is er in 1989 een vrouw geweest die aangifte heeft gedaan van verkrachting door de Leidenaar. In precies hetzelfde hotel in Den Haag en op precies dezelfde manier. De ze zaak is nooit doorgezet, maar geeft volgens de officier wel te denken. Volgens de man klopt er niks van de verklaringen van het meisje en haar broertje. „Ik was thuis. Ik was niet in Den Haag", zei hij. „Ik heb thuis de verjaar dag van mijn dochtertje gevierd. Ik heb niks gedaan." Een vriend en de vrouw van de Leidenaar waren in de rechtszaak dan ook opgeroepen als getuigen. Zij verklaarden dat de man die dag de hele avond thuis is geweest. Bovendien hadden zij de video band bij zich van de verjaardag. De Leidenaar is in dat filmpje ook te zien. Maar officier Van de Poll was er niet van onder de indruk. „Het filmpje is van een kinder partijtje dat overdag gevierd is", zo zei zij. „Volgens het slachtof fer was de eerste ontmoeting met de verdachte rond negen uur 's avonds." Ook zette de of ficier vraagtekens bij de verkla ringen van de getuigen. „Het is allemaal zo lang geleden. Ik vraag me af of deze getuigen hun verhaal niet hebben geba seerd op de gesprekken die ze met hun advocaat hebben ge had in plaats van op hun eigen waarnemingen." De officier had dan ook geen goed woord over voor de Leide naar. „Hij zegt het meisje niet te kennen. Maar zij kent hem ze ker nog wel. Zijn verschijning is voor eeuwig op haar netvlies gebrand. Een leuk stapavondje is een gewelddadige avond ge worden. Het is afschuwelijk hoe hij haar op ruwe wijze heeft ver kracht. Het meisje heeft geen enkele reden om deze meneer onterecht te beschuldigen. Er is geen enkele aanwijzing dat ze liegt." Raadsman De Jonge verde digde zijn cliënt vurig. „Hij kent het meisje niet, Hij kent het broertje niet. Hij kent de hele familie niet. Hij weet niet eens waar ze wonen. De video, ook al is het van het partijtje 's mid dags. bewijst in elk geval wel dat hij die dag de verjaardag van zijn dochtertje heeft gevierd. Er waren die zaterdag de hele dag vrienden en familie over de vloer. Het is toch volstrekt on aannemelijk dat deze vader zich ontrokken heeft aan de verjaar dag van zijn dochter en naar Den Haag is vertrokken om daar een 17-jarig meisje te ver krachten." De advocaat vroeg dan ook om vrijspraak. De rechtbank doet op 1 sep tember uitspraak. In de krant van gisteren is een verkeerde foto geplaatst bij het artikel over de voormalige vrou wengevangenis naast het Pest huis. Het gebouw dat op de foto staat is niet het vervallen voor gebouw van het huidige muse um, maar de oude cipierswo ning tegenover de ingang van het Pesthuis. Deze woning blijft in de nieuwbouwplannen van het Nationaal Natuurhistorisch Museum gehandhaafd en is zelfs keurig netjes gerestau reerd. CAMERA'S - Uit de vitrine van een elektronicazaak aan de Haarlemmerstraat in Leiden zijn gistermiddag drie videoca mera's gestolen. De vitrine is met een valse sleutel geopend. Deze week o.a. in de vernieuwde Kampioen: Tirol in Italië; alles is Oostenrijks wat de klok slaat Volwassen kleintjes; autotest van de Peugeot 106, Fiat Punto, Daihatsu Charade, Seat Ibiza en Ford Fiësta Monumentendag: kinderdag! Laat kinderen op 10 september hun gang gaan in een kasteel of kerktoren Toveren met fruit; prachtige met fruit beklede wagens rijden door Tiel op 10 september Kortweg, een nieuwe rubriek met AIMWB-nieuws, toeristische tips en een evenementenagenda En de nieuwe kinderrubriek: De Achterbank. De nieuwe Kampioen. Deze week bij u op de mat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13