Bezoek van paus aan Sarajevo gaat door 'Niemand gelooft dat geloven saai is' Kerk Samenleving Sterke vergrijzing onder religieuzen 'Bil VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 REDACTIE* DICKV BUITENLAND KORT Kerkbelasting De Duitse bondskanselier, Helmut Kohl, heeft zich uit gesproken voor handhaving van de 'Kirchensteuer'. Vol gens dit systeem int de belas tingdienst de kerkelijke bij dragen. Dë oproep van de FDP-partijdag het systeem af te schaffen, noemde hij in een tv-uitzending 'nog geen minuut het nadenken waard'. Ondanks zijn achting voor de FDP, de liberale coa litiepartner, vindt Kohl het voorstel 'onzinnig'. Naar zijn mening denken de meeste 'gewone' FDP-leden daar ook zo over. Een serieuze discussie over afschaffing van de Kirchensteuer vindt hij onacceptabel. Ook de Duitse Groenen (Bündnis 90/Die Grünen) zijn voor af schaffing.^ In een recente brochure noemen zij het een schending van de scheiding tussen kerk en staat als de overheid de kerkelijke bijdra gen int. Kirchensteuer moet volgens de Groenen stap voor stap worden afgeschaft. Zowel de protestantse Evan gelische Kerk in Duitsland als de Rooms-Katholieke Kerk hebben zich voor handha ving van de Kirchensteuer uitgesproken. Onderscheiding De Zwitserse feministische theologe Marga Bührig (78) is onderscheiden met de cul tuurprijs 1994 van het kan ton Basel-Land. Bührig, die van 1983 tot 1991 een van de presidenten van de Wereld raad van Kerken was. krijgt de prijs voor haar 'moedige standpunten over de oecu mene, Derde Wereld en de plaats van de vrouwen in de kerk'. De jury noemt haar in zet voor de identiteit van de vrouw in de Europese sa menleving 'zowel baanbre kend als wegwijzend'. Zij wordt ook onderscheiden voor haar boeken 'Spat habe ich gelemt. geme eine Frau zu sein' (Pas laat heb ik ont dekt dat ik graag een vrouw ben) en 'Die unsichtbare Frau und der Gott der Vater' (De onzichtbare vrouw en God de Vader). Bührig, die naast theologie ook Duitse taalwetenschappen studeer de, is niet alleen op kerkelijk terrein actief. Zij is initiatief neemster van de Zwitserse beweging "Vrouwen voor de vrede' en actief in de vrou wenbeweging in haar land. Gestenigd Jezus is niet door de Romei nen gekruisigd, maar hij is wegens godslastering op be vel van de joodse autoriteiten gestenigd. Dat beweert de voormalige Britse Conserva tieve politicus Enoch Powell in de toelichting bij zijn ver taling van het Mattheüs- evangelie die binnenkort ver schijnt. De Britse krant The Independent meldde dat de ze week. Powell, die tussen 1960 en 1963 minister van volksgezondheid was en eer der Grieks doceerde aan de Universiteit van Sydney, heeft ook ontdekt dat het Mattheüs-evangelie het oud ste van de vier evangeliën is en niet het Marcus-evange- lie, zoals tot nu toe werd aan genomen. Volgens Powell is het Mattheüs-evangelie her haaldelijk gewijzigd om door de beschrijving van de woor den en daden van Jezus aan te tonen dat Hij de Zoon van God is. ..Hij werd door steni ging ter dood gebracht na door de joodse autoriteiten van godslastering beschul digd te zijn omdat Hij erop gestaan had dat men hem Zoon van God zou i concludeert Powell. Paus Johannes Paulus II brengt, ondanks de vrees voor zijn veiligheid, op 8 september een eendaags bezoek aan de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Dat heeft de woord voerder van het Vaticaan bevestigd. vaticaanstad rtr/afp/dpa/kna „Ondanks de blijvend moeilijke situatie, koestert Zijne Heilig heid goede hoop Sarajevo te kunnen bezoeken. Daarom is begonnen met de voorbereidin gen voor het bezoek, dat even tueel op 8 september plaats heeft", aldus een voorzichtige verklaring van het Vaticaan. Woordvoerder Joaquin Na- varro-Valls deelde mee dat de VN-troepen in Sarajevo het Va ticaan de verzekering hebben gegeven dat zij voor de veilig heid van de paus instaan. In kringen van het Vaticaan wordt ook gemeld dat de paus van plan is op het internationale vliegveld van de Bosnische hoofdstad de mis te lezen. Een missie van het Vaticaan heeft eerder deze maand de mogelijkheden voor een paus bezoek aan de stad verkend. De Bosnische president AJija Izet- begovic nodigde de paus vorig jaar tijdens uit naar 'de hoofd stad van het martelaarschap' te komen. De rooms-katholieke kerklei der zal op 10 en 11 september, na een kortstondige terugkeer in Rome, de Kroatische hoofd stad Zagreb bezoeken. Paus Jo hannes Paulus II had ook naar de Servische hoofdstad Belgra do willen reizen, maar de Servi sche autoriteiten en de Ser- visch-orthodoxe leiders hebben hem te verstaan gegeven dat de tijd daarvoor nog niet rijp is, al dus het Vaücaan. Servië heeft het Vaticaan er in het verleden van beschuldigd de zijde van Kroatië te kiezen in de oorlog tussen de twee voormalige Joe goslavische republieken. Volgens de woordvoerder wil de de Heilige Vader de drie hoofdsteden in het voormalige Joegoslavië bezoeken 'om de urgentie te onderstrepen om te komen tot een rechtvaardige vrede in de Balkan, en om zijn solidariteit te tonen met de vol ken die lijden als gevolg van de oorlog'. Het pausbezoek aan Zagreb valt samen met de viering van het 900-jarig bestaan van het aartsbisdom in de Kroatische hoofdstad. De paus brengt ook een bezoek aan het bedevaarts oord Maria Bistrica. De Kroati sche autoriteiten en kardinaal Franjo Kuharic hebben hem daartoe uitgenodigd. utrecht anpBovendien neemt hun aantal steeds verder af, enerzijds door overlijden en uittreding en ander- De religieuzen in Nederland vergrijzen sterk. Van zijds door het zeer geringe aantal nieuwelingen, deze groep is 75 procent 65 jaar of ouder. Bij de Telde Nederland in 1960 nog 45.431 religieuzen, actieve vrouwelijke religieuzen is er niemand on- in 1992 bedroeg hun aantal 19.009. In dat laatst- der de 40 jaar, zo blijkt uit een bijlage over reli- genoemde jaar kwamen er 33 bij: 15 vrouwen en gieuzen in Nederland van Een-tvvee-een. het in- 16 mannen, maar verlieten 37 de orde of congre- formatiebulletin van de Rooms-Katholieke Kerk. gatie wegens uittreding of ambtsverlating. Leibowitz 'grootste joodse filosoof van twintigste eeuw' Zijn aanhangers hebben hem uitgeroepen tot de grootste joodse filosoof van de twintig ste eeuw. Zijn tegenstanders noemen hem een aansteller en een verrader. Maar de gis teren op 91-jarige leeftijd overleden dr. Yeshayahu Lei bowitz was onbetwist de meest onconventionele Israë lische intellectueeel sinds de stichting van de staat. De opwinding rondom Lei bowitz bereikte vorig jaar een hoogtepunt, toen hem de prestigieuze Jeruzalem Prijs werd toegekend en premier Jitschak Rabin aankondigde de uitreikingsplechtigheid te zullen boycotten. In reactie daarop bedankte de bejaarde prijswinnaar voor de eer. Weinig Israëliërs weten iets van Leibowitz' bijdrage aan de filosofie, maar iedereen kent zijn politieke uitspraken. Onmiddellijk na de Zesdaagse Oorlog van 1967 raadde hij de Israëlische regering aan de bezette* gebieden terug te ge ven aan de Arabieren, omdat de joodse staat zich anders zou transformeren tot een be zettende mogendheid, met Later waarschuwde hij Is raëlische jongeren geen mili taire dienst te verrichten op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, omdat ze daar het risico zouden lopen 'judeo-nazi's' te worden. Die provocerende term zette zich vast in het geheugen van tal rijke verontwaardigde Israë liërs, onder wie Jitschak Ra bin. Leibowitz was een ortho doxe jood en kenner van het jodendom, die tot een dag voor zijn dood 's morgens in alle vroegte naar de synagoge ging om te bidden. Maar ook over het jodendom en de ver houding tussen godsdienst en staat koesterde hij uitgespro ken denkbeelden. Zo legde hij een opmerkelijke verbinding tussen existentialisme en reli gie. Leibowitz, die in 1935 uit Duitsland naar Palestina emi greerde, was van alle intellec tuele markten thuis. Hij was hoogleraar in de biochemie en sprak zes talen. Tot aan zijn dood was hij dagelijks te vinden in zijn kantoor in Jeru zalem, waar hij honderden boeken en andere weten schappelijke verhandelingen schreef. In de loop van de ja ren verzamelde hij een trou we schare bewonderaars om zich heen, maar zijn vijanden waren groter in aantal. President Ezer Weizman liet gisteren weten dat het Is raëlische volk 'een van zijn meest vooraanstaande intel lectuelen' heeft verloren. „Leibowitz vormde het reli gieuze geweten van vele Is raëliërs." Jongeren kijken over hun grenzen bij Flevo Totaal Festival biddinghuizen cuido de bruin anp Terwijl stevige gospelmuziek verwaait op de harde wind, schrijft een meisje 'met een dik ke stift 'Jesus loves you' op het t-shirt van een jongen. Het ze ventiende Flevo Totaal Festival is gisteren begonnen. „Nie mand gelooft dat geloven saai is", staat op een wc-deur ge schreven. Het driedaagse festi val voor jongeren van allerlei pluimage moet dat bewijzen. De organisatoren van de evangelisatiebeweging Youth For Christ verwachten een re cordaantal van ruim 10.000 jon geren in de polder naast het pretpark Walibi Flevo. Ze ko men voor muziek van gerenom meerde gospelbands, sprekers, gesprekken, stilte, een heuse house-kerkdienst in de 'dorps kerk', en vooral gezelligheid. Ze willen het festival nadrukkelijk ontdoen van het imago van suf fe gospel voor diepgelovige jon geren. Ze willen over hun gren zen kijken. De folder vermeldt' een was lijst aan doelgroepen, waarop ook twijfelende, niet-gelovige en randkerkelijke jongeren een plaats innemen. Niet alleen voor 'Jesus freaks' dus. Getuige de aankondiging is daarbij een waarschuwing op haar plaats: „Het Flevo Totaal Festival is een vat vol tegenstellingen. Pas op! Je staat zo op het verkeerde been." Bezoekers, sprekers en muzi kanten moeten een 'veelkleuri ge God' weerspiegelen. Niet al leen mensen als Fred Kwint van de Evangelische Omroep zijn uitgenodigd om van wonderen te verhalen, maar ook de her vormde predikant Nico ter Lin den van de Westerkerk in Am sterdam en de Amsterdamse je zuïet Frits van der Ven. De laatste zal zijn jeugdige toe hoorders 'leren leven met vra gen', zo belooft de titel van zijn lezing. Organisator Dik de Jong: „Hier worden jongeren niet achtervolgd met leerstellingen en dogma's." Ben Bartels uit Wezep vindt dat niet zo nodig. Voor hem is het thema van dit jaar, 'Tales of Wonder', glashelder. „Het hele geloof is een verhaal van won deren." Hij is thuis actief lid van een Volle Evangeliegemeente en komt naar het festival voor de gezelligheid. „En voor de aan wezigheid van God", laat hij er op volgen. Organisator Dik de Jong heeft geprobeerd een zo breed moge lijk programma samen te stel len. Dat wordt niet door ieder een gewaardeerd, heeft hij ge merkt. Zelfs de aanwezigheid van Ter Linden is sommige be trokkenen in het verkeerde keelgat geschoten. „Ter Linden is een markante christen die zegt dat bijbelverhalen wel waar zijn, maar niet echt gebeurd. Sommigen vinden dat dat niet kan, want dit is toch een festival waar verteld wordt dat Jezus Heer is. Nou, dan zit je ver keerd, zeg ik altijd." De Jong vindt dat het Flevo Totaal Festival een vrijplaats moet zijn waar mensen tot hun recht komen. „Hier worden jon geren niet achtervolgd met leer stellingen en dogma's. Ze kun nen hier knokken, huilen en vooral feestvieren. Vaak praten ze hier voor het eerst met ande ren over hun problemen. We zeggen alleen: doe dat niet ex cessief of negatief." Omdat er bij de bezoekers nog wel eens heel wat los wil komen, is ook voor opvang ge zorgd. Daan Schoonhoven is een van de vrijwilligers in het 'Praatcafé'. Hij wijst naar zijn gympen, waarop een button zit met een gele praatpaal erop. „Ik ben hier om met mensen te praten. Over hele gewone din gen, maar ook over proble men." Hij heeft een training van enkele dagen achter de rug, waar hem onder meer is verteld dat hij ook incestslachtoffers of psychotici kan tegenkomen. Die moet hij doorverwijzen naar hulpverleners. „Dit festival is niet alleen voor christenen die lekker knus bij elkaar zitten", zegt hij. Toch ziet Daan zichzelf duidelijk als 'ge tuige van het geloof. Dat de sa menstelling van de bezoekers zeer divers is, vindt hij geen probleem. „Er is toch één cen trale boodschap: God is liefde." De Jong heeft gemerkt dat de jongeren van nu de 'geestelijke vrijheid' die hij zo hoog in het vaandel van zijn festival ge schreven heeft vaak niet aan kunnen. „Veel jongeren zijn angstvallig bezig hun eigen plekje te veroveren en te bewa ken. Omdat ze niet kunnen om gaan met de realiteit proberen ze die op zichzelf af te stem- „Jongeren hebben het nodig om hun creativiteit en fantasie aan te spreken, om te zoeken en te vragen", vindt De Jong. „Heel vaak ontbreekt in deze wereld de mogelijkheid om weg te dro men, om te fantaseren over het contact met God, óver hoe het allemaal zou moeten. In het groot, zoals bijvoorbeeld in Ruanda, maar ook in het klein, met je vrienden en op je werk." Vandaar 'Tales of Woqder'. „Door creativiteit en fantasie kun je greep krijgen op de reali teit. Het gaat om verhalen van kleine, menselijke warmte. Je moet het lef hebben om niet ge pakt te worden door een werke lijkheid die je opgedrongen wordt." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ZODRA JE" ÏETTS 6AAT "DOENDOOP JE ADDEEM MAAR 65VAAR DAT JE iCTS OVERKOMT... HEINZ W££TJ£ WAT £R M/S H£iNZ M£TO/£ £>£H£RAT/£ t/AfV JOU 7 iK MOET AJie-T" Zov/EED peWKENJ Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate DIRECTIE: B M. Essenberg, G.P. Arnold HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag 9 30uur071-356215.ofperpost. Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn|. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind f per maand a' per kwartaal ƒ85,55 per |aar 329,30 VERZENDING PEP POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00uur.Tel 071-143241 29.30 84,55 328,30 HET WEER Onstabiele luchtmassa Na de zware onweersbuien van woensdagmiddag gaf de inmiddels weggetrokken depressie nog een toegift in de vorm van pittige re genbuien, die het etmaaltotaal langs de westkust plaatselijk tot circa 50 millimeter opschroefde. Vooral in Noord-Holland dreigt au gustus een kletsnatte maand te worden. Op sommige plekken is al 100-125 millimeter geteld. De fel le buien van de afgelopen week ko men niet onverwachts. In het verle den is al meer dan eens aange toond dat de Noordzee na een hit tegolf alle registers opentrekt. In augustus 1969 en september 1983 kreeg de kuststrook 150- 250 millimeter neerslag, groten deels opgevangen uit typische na jaarsbuien van de Noordzee. In de klimaatatlas iste zien dat in de herfstmaanden de gemiddeld natste plekken van Nederland te vinden zijn in de kuststrook tussen Haarlem en Leiden. Het record van het hoogste maandtotaal staat op naam van Zandvoort, waar in okto ber 1932 maar liefst 321 millime ter regen werd afgetapt. Zolang het zeewater voor onze kust te warm is, moet bij gunstige circulatie-typen - lagedruk in de buurt en koude bo venlucht - met veel buien rekening worden gehouden; de prijs voor een ele /eri Vandaag trekt een nieuwe depri sie van Schotland naar de Noori zee. De kern blijft wat verder uifo onze buurt dan zijn overactieve voorganger. Niettemin blijft de kans op enkele, buien nog tot gen aanwezig. In de onstabiele luchtmassa aan de achterzijde de storing kunnen troglijntjes riuiden buienmachine voor orize kust vpving aanzwengelen. In de loop terdag krijgen opklaringen de p, hand door de gunstige invloed i een naderende rug van hogedn De stevige westen-tot zuidwest!J wind valt weg en de zon duwt h kwik weer iets boven de 20 gra< Dpp De vooruitzichten voor begin vof*c'- gende week wijzen op een v ring in de positie van de straal stroom. De strakke west-circula buigt voor de Europese kusten i [ooral naar het noordoosten. Hierdoor komt de van oorsprong pola lucht bij ons tot rust en met dejtan de erbij kan het gaan opwarmen - licht tot 23 a 25 graden. In Zui Europa begint een hittegolf; op grens met de meer gematigd me lucht bij ons is een opleving van onweersactiviteit met uit te sluiten. Op wat langere termijn een terugkeer van nog twijfelachtig. oi tipen uli 'f°kel et Lei ond dr HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In de zuidelijke helft be wolkt en nu en dan regen. Naar het noorden toe gere geld zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur meest tussen de 15 en 20 graden. Zweden: In de zuidelijke helft flink wat bewolking en tijd tot tijd regen. In de noordelij ke helft droog en flink wat zon. Middagtemperatuur van 16 in het zuiden tot 19 in het noorden. Denemarken: Wisselvallig weer met veel tijd tot opklaringen. Middagtem peratuur rond 19 graden. Engeland. Schotland, Wales en Ierland: droog, maar langs de Schotse nog een enkele bui. Middagtemperat van 16 graden langs de westkust Schotland tot circa 22 nabij Londen. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en enige tijd regen, Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag bewolkt en vooral nige tijd regen, f op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur meest tussen 19 en 23 graden, bij Lyon en Annecy enkele graden hoger. Portugal: Zonnig. Maxima van 26 aan de Costa Verde tot 30 m de Algarve. Landin waarts middagtemperaturen rond 35 Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Spanje: Droog en veel zon. Middagtemperatuur aan de stranden ongeveer 32 graden, in het Spaanse binnenland maxima tussen 33 en 40 graden. Langs de Golf van Bis kaje middagtemperatuur ongeveer 23 Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden, op de zuidstranden meest zonnig. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Marokko: Meest zonnig en droog. Aan de I de vroege ochtend kans op mist. ma op de stranden ongeveer 30 gi Zonnig. Maxima vlak aan zee ruin- de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Op de meeste plaatsen perioden met zon. Vrijwel overal droog. Geleidelijk af nemende Mistral. Middagtemperatuur van 25 graden vlak Langs de Golf van Biskaje tot boven de 30 ten oosten van de lijn Lyon-Toulouse. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maximumtemperatuur ongeveer 32 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. Maximum temperatuur op de meeste plaatsen rond 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het noorden van het Griekse vasteland vandaag misschien ook wat wolkenvelden. Maxima op de stranden rond 30 graden, landinwaarts enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Maximumtemperatuur langs de Turkse westkust rond 30 graden, aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus ongeveer 35 graden. Duitsland: Vandaag overwegend veel bewolking en van het westen uit regen, mogelijk ook onweer. Morgen veranderlijk bewolkt en kéns op een bui. Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden, maar vandaag zuidoosten enkele graden hoger. noden met zon. In het noorden wolking en plaatselijk regen. Middag temperatuur van 22 graden in het noor den tot rond 28 graden in de buurt WEERRAPPORTEN ui*s liefs ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.30 Zon onder 20, V Maan op 20.01 MaanonderOS v Waterstanden Katwijk Hoog water 03.12 15.38 KOI1 Laag water 13.07 23 36 Weerrapporten 18 augustus 20

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12