"iterkrant '1fUsGfrbv Luxe schip lonkt naar welgestelden 'De hele Braassem voor ons alleen' Vaarcursussen voorkomen slaande mzies aan boord Motorsloep Haar boot is haar wieg estemming: Thuishaven vangst in Put van Menten Miraculeuze LOGBOEK ït. t Zijl, 18 augustus, jugwachters, ze vormen een eine veel bedreigde bevol- 5 ngsgroep. Mikpunt van haat z l venijn van de rest van de be- >lking. Booteigenaren moppe- §!n dat het enige wat die men- nastreeft het gesloten ouden van hun brug is. Auto mobilisten zijn er van overtuigd t de brugwachters er juist op hun slagbomen het motoriseerde verkeer de borgang te beletten, n na[u§vyac'1ters vallen niet alleen eschimpingen, maar ook fy- rd i£k geweld ten deel. Noodge- jvongen verschansen ze zich vaker op grote hoogte mter spiegelend pantserglas» n veiligheidsloten. Beter be- Ihermd dan kassiers op een nkstation aan de A4. alsof het allemaal niet ge- ieg is worden de brugwach- s nu ook nog in de krant be- ot. Zo meende een collega tlangs te moeten melden dat ugwachters het liefst zien dat totbezitters hun vaartuig voor brug afbreken om het daarna ;n verderop weer te water te ten. Misplaatste humor waar de afgelopen dagen de range vruchten hebben ge- ukt. het verschijnen van dat ijk bedoelde logboekje werd Leidsch Dagbladboot nog bij dere kruising tussen land- en aterweg vrolijk begroet. In de aoggelegen glazen huisjes erd het cryptogram gaarne :ijde gelegd om aanmoedi- gende reacties op ons vaartuigje neer te laten dalen. Plotseling hield dat op. De oorzaak: één pesterig bedoeld stukje over brugwachters, geschreven door iemand die het moeilijk heeft met het inschatten van de hoogte van het zijn notedopje. Toegegeven, we hadden dat niet gelijk door. Maar we wer den met onze neus op de feiten gedrukt toen speciaal voor ons een spoorbrug bij Leiden moest worden geopend. Het telefo nisch verzoek daartoe viel al niet direct in goede aarde. „Kan het niet twee uur eerder, dan hebben we al een draai en we moeten tien minuten fietsen om die brug open te maken". Zuchtend en steunend werd ons verzoek genoteerd. Toch zwaaide de brug exact op tijd open. Uit het raam hoog boven ons hing een vriendelijke brug- wachtster. „Schrijf nu eens iets positiefs over ons", schalde het over het water. Ze maakte ons duidelijk dat het eerdere stukje bepaald niet zonder gevolgen voor de beroepsgroep was ge bleven. Bovendien lezen ook bazen deze krant. Daarom hier de constatering: De service bij de spoorbrug over het Galgewa ter in Leiden is vriendelijk, cor rect en op tijd. En dat is teke nend voor de plichtsbetrachting die brugwachters er op na hou den ondanks alle pesterijen. Maar uitzonderingen blijven er natuurlijk altijd. RUDOLF KLEUN 30UW VAN WIJK VISWATER »e laatste 'stektip van het si oen' betreft het Vlietland-c lex. Hoofdmoot a oor zandwinning t lassen die van elkaar worden escheiden door een smal lang- 450,- 950,- 750,- 950, 950, erekt eiland. Die liggen i ostkant van de Vliet ter hoogte an Voorschoten en Leidschen- am. De plas heeft zijn faam nder sportvissers vooral te anken aan de goede bezetting s snoek- roofvis, r 950,-laars. 150,-Helaas wordt deze soort nogal bevist en wordt de 950,-langst ondanks een officiële li- 150,-Net toch meestal meegeno- J50,-ni'n- zodat de stand er de )50,.aatste jciren niet op vooruit )50 -5aah De meeste roofvis bevindt 500 -r'an8s de soms stijl aflopen- ïe taluds die slechts op een en-1 tele plek vanaf de oever te be- [eiken zijn. Een misvatting is Sat de snoekbaars zich op de jiiepstc plekken ophoudt. Dp een aantal plaatsen langs de bias bevinden zich houten vis- Iteigers. Aan de westkant bij- s. [oorbeeld op korte afstand van Het parkeerterrein en ook aan e oostkant waar de Schotse Hooglanders hun domicilie hebben. Daar zijn ook vaak de karpervisser met hun bivy's te vinden. Verder ligt aan de noordkant bij het drukke recre atiegebied nog een speciale kleinere visplas. Een speciale vissteiger voor gehandicapten, met parkeerplaats vlakbij, is te vinden aan de uitloper van de plas tussen het recreatiestrand en de Jan Bakkersloot die aan de oostkant de verbinding vormt met de Meerburger We tering. Voor de witvis kan ik u het wes telijke deel tussen de ijzeren pontonbrug en de Kniplaan aanbevelen. Vanaf de oever is het gebruik van een feederhen- gel of winklepicker aan te beve len omdat de oeverzone de eer ste meters erg ondiep is. Wilt u er met meer dan één hengel vis sen of vissen op roofvis met kunst- of levend aas dan moet u lid zijn van een de hengelsport vereniging die het visrecht ge zamenlijk hebben gepacht. Daartoe behoren onder meer de Leidse en de Haagse henge- laarsbond. BRAM VAN LEEUWEN Motorsloepen WeCo 625 en 470 Voor inlichtingen en/of proefvaarten: I import - export Zondags geopend! Heilige Geestlaan 46/48 Rijnsaterwoude Tel. 01713- 13643 Waterkrantboot vaart vandaag voor het laatst, in de omgeving i Leiden. Vanaf morgen is de Leidsch Dagbladkruiser uit de irt, waarmee het doek valt voor het zes weken durende project iterkrant. AGENDA Regionale verwachting voor zater dag 20 augustus 19 graden Zuidwest/west 5-6 luu, uvui u iiuu, nibg, iiuwim tv >ivuig noo|« ujuviu uMt& Muit viluiiuciNig uij itv.v „jageiland. Ze heet Milou, net als haar boot. Alleen, haar vader 'maakte' het scheepje eerder dan zijn dochter. De motor kocht hij, maar voor de rest was het flink timmeren geblazen. En nu geeft de boot pa en ma Verra van de Leidse Zijlsingel de kans om rustig koffie te drinken bij 'Het Kompas'. Want de 2-jarige Milou slaapt nog zeker een uurtje door. Daar kun je de klok welhaast op gelijk zetten. foto paul de tombe ;|JDAG 19 AUGUSTUS 1994 Piet de Weerdt in de stuurhut van de 'Oale Drammer 3'. foto ben de bruyn Je hebt je leven lang het land verdedigd en je wordt met je 55ste met pensioen ge stuurd. Je bent nog jong en fris en je krijgt iedere maand een salaris bijgeschreven waarvoor de meeste mensen maar wat graag aan de slag gaan. Wat doe je dan? Als je toevallig een boot hebt. kun je eindeloos gaan varen. Naar Italië, naar Griekenland, naar Turkije... Maar ja, altijd vakantie gaat op een gegeven moment ook vervelen. Na drie jaar van het vroege voorjaar tot het late najaar op die manier gevaren te heb ben, wilden Piet en Marrie de Weerdt uit Leiderdorp wel eens wat anders. „Het klinkt misschien heel blasé, maar na drie jaar hadden we de kusten van Griekenland en Turkije wel gezien. We zijn daarom op zoek gegaan naar een ander concept. We wilden geen toeristen meer zijn, maar we wilden wel iets doen dat met onze hobby, het va ren, te maken had", vertelt Piet. De nieuwe bezigheid werd gevonden in het organiseren van luxe cruises voor kleine groepjes. Voor een dikke zes ton liet het echtpaar bij de Leimuidense jachtwerf Jan Kok een vijftien meter lange, zeewaardige en vooral luxe kotter bouwen. Een boot met veel roestvrij staal en teak, met een volledig ingerichte keuken, een douche, twee toilet ten en alle mogelijke electronica aan boord. In april van dit jaar was de boot klaar, in mei werden de eerste cruises georgani seerd. „Met die cruises wil ik de kosten er uit krijgen. Diesel, liggelden en verzekering kosten handen vol geld. Maar we hoeven er niet aan te verdienen." De vaartochten met het echtpaar De Weerdt staan bol van de persoonlijke aan dacht. Dat kan ook moeilijk anders met maximaal zes gasten aan boord. „We willen dat iedereen ook bij slecht weer de ruimte heeft. Als er overnachtingen in de tocht zit ten, nemen we in de regel niet meer dan twee man mee. Er zijn namelijk maar vier echte slaapplaatsen beschikbaar." Alleen als mensen per se met meer willen blijven slapen, willen de twee Leiderdorpers 's avonds wel een veldbed in de zitkamer neerzetten. Maar eigenlijk is dat niet de be doeling. Bij de luxe aan boord van de 'Oale Drammer 3' past het niet dat je je bij het naar bed gaan moet behelpen. De cruises 'op maat' zijn vooral bedoeld voor wat oudere mensen die van rust hou den en zich graag in de watten laten leggen. Bovendien moeten de 'betalende gasten' zoals Piet ze noemt, goed bij kas zitten. Een dagje varen voor vier personen kost al gauw ruim 800 gulden, inclusief alle maaltijden die door Marrie aan boord worden bereid. Een 14-daagse reis voor twee personen kost bijna acht mille. Ruud Sep Kampioenschap 16 kwadraat Harde wind, buien. De Zuidhollandse wateren zijn bijna leeg. En dan komt de Braassem in zicht. Een vloot van kleine zeilboten dwarrelt rond. Allemaal zestien kwadraatjes. De zestien kwadraat (uitgerust met zestien vierkante meter zeil) is waaarschijnlijk de meest voorkomende zeilboot in Nederland. Maar ruim zeventig stuks die elkaar de loef af proberen te steken bij windkracht zes, zie je zelden bij elkaar. Het is dan ook een bijzondere gelegenheid. Gis teren begon het Nederlands kampioenschap zestien kwadraat op de Braassem. Het Nederlands kampioenschap is dè wedstrijd in deze klasse. Dat blijkt ook uit het grote deelnemersveld, 72 boten. Minder dan de 90 van vorig jaar, maar toch nog een aanzienlijk aantal. Onder hen echte toppers, maar ook mensen die gewoon lekker willen zeilen. Hans de Hoog uit Bleiswijk is een van hen, stuurman van de 'Balle tent'. Een rondborstige joviale verschijning. Zelf schat hij zijn kan sen niet hoog in. „Ik heb mijn figuur niet mee, maar het is gelukkig wel het goede weer voor mij. En, we hebben het hele meer voor ons alleen." Waarom hij, zichzelf als kansloos inschattend, meedoet? „Ach, het is fantastisch om er bij te zijn en vier dagen lekker te zei len. Als mijn werk het even toelaat ben ik erbij." Maar ook voor Harry de Hoog zou het balletje nog raar kunnen rol len. De weersomstandigheden hebben grote invloed op de resulta ten. Te veel wind is ook voor zeilers niet goed. De eerste wedstrijd begon gisteren vanwege de harde wind twee uur later dan gepland. Volgens niet bevestigde geruchten aan de oever brak nog voor de start de mast van een van de boten. Een van de gedoodverfde favo rieten, Hans van Drunen uit Gouda, tuimelde tijdens de eerste wedstrijd overboord, om vervolgens een inhaalrace te beginnen. De kampioenschappen duren nog tot en met zondag, en -zo is ons verzekerd- ze blijven tot het laatste moment spannend. RUDOLF KLEUN zijn hengel een joekel van een lederkarper op het droge. „Het was een mirakel", roept de agent bijna verbijsterd uit. En hij vertelt enthousiast hoe het allemaal in zijn werk ging. „Ik sla aan, mijn lijn maakt een run van zo'n tachtig meter en ver volgens heb ik een dril van 45 minuten." Ho, ho, dit vakjargon behoeft een rustige uitleg. Oos terveen: „Op een gegeven mo ment zag ik dat ik beet had, dus gaf ik een ruk aan mijn hengel. Met enorme snelheid zwom die karper toen weg. Tachtig meter lijn rolde af, kun je nagaan. Daarna heb ik er dus inderdaad bijna drie kwartier over gedaan om die joekel in te halen." Op zich was dat al een hele er varing, maar wat Oosterveen zag toen de dikzak op het droge lag, verbaasde hem nog het meest. De karper had helemaal niet het haakje van zijn hengel in de bek. „Hij had wel een haak in de bek, maar daar zat nog maar een paar meter lijn aan met wat loodjes. Een ande re visser had dus al eerder ge worsteld met deze knaap. In dat restje lijn zat een lus en precies daar was mijn haak achter ge slagen. Onvoorstelbaar eigen lijk." Zoals het een goed sportvisser betaamt heeft Oosterveen de le derkarper snel teruggezet in de plas („Ik vond dat ie al genoeg had geleden"). Maar wel nadat een toeschouwer visser en vangst op de foto had vereeu wigd. HANS KOENEKOOP» X Wanhopige wouwen, slaande ruzies, panieksituaties. Al deze ellende aan boord kan worden voorkomen met een opstapcur- sus watersport. Dat is de stellige overtuiging van Marijke Troost (51). Met haar zoon Stefan (21) organiseert zij deze herfst en winter voor het derde jaar een aantal cursussen voor water sporters. Dan is het toch wat rustiger in hun watersportzaak aan de Haven in Leiden en kun nen ze eigenaren van motor- en zeilboten op het nieuwe vaar- seizoen voorbereiden. En dat is nodig, stelt Stefan. „Ook bij watersporters die al ja ren varen, kan er nog zóveel fout gaan." Hij spreekt vlot en overtuigend, een geboren ver koper. Maar hij wil gaan varen, op de grote handelsvaart. Hij zit op de Hógere Zeevaartschool in Amsterdam. „Met een paar een voudige tips kan het aan boord allemaal veel beter gaan. De mannen zitten gewoon lekker aan het stuur. En wie moeten dan het werk doen? Hun wou wen. 'Gooi 's een lijntje uit!' 'Doe dit 's even.' En die man nen rhaar sturen. Vrouwen we ten vaak niet wat er van hen wordt verwacht. En dan krijg je ruzie, hè." Het kan dus anders. Hoe het dan wel moet, leren de cursis ten op de twee opstapcursussen 'Richting Waddenzee' en 'Kust vaart'. „Het gaat vooral om weetjes, handige tips. Zo krijg je duidelijkheid aan boord over wat er gedaan moet worden en voorkom je vervelende ruzies", vertelt Marijke. „Vorig jaar was hier een echtpaar uit Leiden. Boot net nieuw, nog niks van de watersport geproefd. Brak die wouw een been. Dus het rollen patroon werd omgekeerd: wouw achter het roer, man alles doen. En dat ging prima. De 1 wouw had door onze cursus zo veel zelfvertrouwen gekregen dat ze durfde te varen." De deelnemers krijgen ook wat van navigatie mee. Naast de twee opstapcursussen, organiseren Stefan en Marijke Troost nog zes andere cursus sen. Eigenaars van boten met een marifoonaar^sluiting moe ten een 'marifoondiploma' heb ben, of daar nu wel of niet een marifoon aan vastzit. De mari fooncursus moet mensen met de marifoon vertrouwd maken. Marijke: „Een marifoon is niet alleen maar handig om even de brugwachter te bellen. Een cur sist van vorig jaar had tijdens de vakantie aan boord een hartin farct gekregen. Maar goed dat z'n wouw ook bij die cursus was. Zij belt naar de wal en als ze aanlegt, staat er een ambu lance klaar." Twee cursussen klein vaarbe wijs bereiden de deelnemers voor op het ANWB-examen Klein vaarbewijs I en Ia (door gaans II genoemd). Verplicht voor bestuurders van boten die sneller kunnen varen dan 20 km per uur of langer dan 15 meter zijn. Alle cursussen in de zaak van Troost worden geleid door des kundigen. Stefan en Marijke zit ten er wel altijd bij. Stefan helpt bovendien met het geven van de cursussen knopen voor be ginners en gevorderden. Bij de beginnerscursus leren de deel nemers ook touw splitsen. Dat is het vlechten van een lus in een touw. Het valt Stefan niet mee uit te leggen wat nou het nut van een splits is. Een gewo ne paalsteek is ook wel voldoen de. Maar een splits is eigenlijk vooral mooi. En gemakkelijk, vooral bij een vaste ligplaats. Dan is het langszij varen, splits- je voor, splitsje achter en vast ligt de boot. De cursus die al in september begint, is een weercursus. De cursussen bestaan uit twee tot acht avonden en kosten 12,50 gulden tot dertig gulden per bij eenkomst. Voor meer informa tie: 071-213821. Stefan Troost maakt een splits in een touw. Het nut v genlijk vooral mooi. De allereerste karper die Ha- zerswoudenaar J.A. Oosterveen in zijn lange hengelcarriëre aan de haak sloeg, was meteen een hele beste. Een exemplaar van 21 pond zwaar en 80 centimeter lang haalde hij deze week uit de Klinckenbergerplas, in de volks mond nog steeds de 'Put van Menten'. „Het duurde bijna drie kwartier eer ik de 'big' op de kant had." Visfanaat Oosterveen, in het da gelijks leven agent bij de Alk'e- madese politie, vist gewoonlijk op snoekbaars. „Met levend aas". Karpers zijn geen roofvis sen én laten doorgaans zo'n spartelend visje aan een haakje links zwemmen. Toch trok Oos terveen uit het recreatiemeer op de grens van Oegstgeest en Warmond met een voorntje aan

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11