Verdien f 10,- schoon. f Jeltsin helpt bij strijd tegen atoomsmokkelaars Buitenland 'Advocaat Carlos nauw betrokken bij terrorisme' Franse militairen verlaten Rwanda Florida vraagt Washington geld voor opvang Cubanen Junta Nigeria vervangt top stakende vakbonden Palestijnen gaan zelf onderwijs regelen Regering geeft Rode Khmer geld voor westerse gijzelaars Serviërs eisen diesel-olie van VN-konvooi Doden en gewonden bij coup in bergstaat Lesotho Honderd dagen Mandela: 'Er is nog niets gebeurd' DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1994 Veel doden bij aardbeving Algerije algiers Bij een aardbeving in het westen van Algerije zijn van nacht zeker vijftig mensen gedood en 189 mensen gewond ge raakt. Dat hebben de autoriteiten in Mascara, dat zwaar door de aardbeving is getroffen, bekendgemaakt. Verder is het gebied van Bou Henni en de plaats Bou Hanifia door de hevige aard schokken geteisterd. Voor veel meer slachtoffers wordt gevreesd. Franse vissers schieten op Greenpeace londen Een Franse tonijnvisser heeft gisteren geschoten op een rubberboot van de milieu-organisatie Greenpeace waarin actie voerders zaten. In de Golf van Biskaye werd het bootje bescho ten door de schipper van de 'Amazone', toen de actievoerders wilden zien of de netten van het schip in orde waren. Greenpea ce staat in de 'tonijnoorlog' achter de Spaanse vissers, die in te genstelling tot hun Franse en Engelse collega's traditioneel op tonijn vissen en niet met lange sleepnetten waarin ook andere zee-dieren verstrikt raken. Man tijdens echtelijke ruzie onthoofd compton In het Californische Compton is een tijdens een ruzie met zijn vrouw. De 32-jarige n woedend op zijn vrouw, die achter het s nan onthoofd tn stortte zich haar stadsbus zat. Door de worsteling verloor zij de macht over het stuur en botste de bus tegen een muur. Haar ega vloog door de deur van de bus en kwam zo ongelukkig terecht dat hij werd onthoofd. Onderminister weg wegens Whitewater Washington De Amerikaanse onderminister van Financiën, Ro ger Altman, is gisteren afgetreden. Hij is ervan beschuldigd dat hij het Congres onjuist heeft ingelicht over de Whitewater-kwes tie. President Bill Clinton heeft het ontslag aanvaard. British Airways weigert schapen londen De Britse luchtvaartmaatschappij British Airways heeft gisteren verklaard geen schapen meer te vervoeren die in Saudi- Arabië ritueel worden geslacht. Het besluit werd genomen na verhalen over het luchtvervoer van schapen in Britse sensatie bladen en klachten van klanten. Het verbod geldt alleen voor schapen die naar de slacht gaan en niet voor andere dieren. Bomaanslagen op protestantse cafe's Belfast Twee cafe's in het protestantse gedeelte van de Noord- ierse hoofdstad Belfast zijn gisteren doelwit geworden van een bomaanslag. In beide gevallen vielen geen gewonden maar werd wel veel schade aangericht. De politie vermoedt dat de IRA ach ter de aanslagen zit. Bij een ander cafe in Belfast kon de politie een brandbom op tijd onschadelijk maken. Onschuldige vrachtwagen opgeblazen londen Een Britse chauffeur die zijn vrachtwagen even had verlaten, vond het voertuig als een hoop schroot terug. De Lon- dense politie had uit angst voor e,en bomaanslag de truck laten opblazen. De wagen was vlakbij Downing Street 10 waar pre mier Major woont met een lege tank achtergelaten. Precies op die plaats liet de terreurbeweging IRA drie jaar terug een bom ontploffen. Robot verlicht werkdruk priester Yokohama Om priesters en medewerkers te ontlasten, bidt een robot voor de zielerust van de doden op het centrale kerkhof van de Japanse stad Yokohama. Robot-San ziet er uit als een boed dhistische monnik. Door een computergestuurd mechanisme kan hij lippen, ogen en armen bewegen, zijn rug buigen en op een gong slaan. Hij is geprogrammeerd voor vier verschillende wf De militaire leider van Nigeria, -^=^. generaal Abacha, heeft de strijd tegen zijn tegenstanders opge- voerd. De leiding van de vak- bonden is met onmiddellijke in- gang vervangen door regerings- gezinde bestuurders. De bonden in de olie- en gas- branche staken al ruim zes we ken. Met hun actie willen zij de militaire regering dwingen af te treden en plaats te maken voor utrovii oppositieleider Abiol'a. Deze uitloa zou de vorig jaar gehouden ver- Kleur kiezingen hebben gewonnen als de junta de stembusgang niet g/ ongeldig zou hebben verldaard. Abiola zit momenteel vast we gens hoogverraad. Ook smokkel naar Pakistan ontdekt parus. hansgertsen De Russische president Jeltsin heeft de Duitse regering per brief zijn medewerking toegezegd in de strijd tegen de zogenaamde atoommaffia. De politie in Berlijn vond gisteren bij invallen in flats en kantoren bewijzen voor smokkel van plutonium naar Pakistan. In een interview met het weekblad Die Woche gaf de Russische deskundi ge Tjermouchenko voor het eerst toe dat materiaal uit Rusland in het spel is. De tot nog toe ontdekte hoeveel heden zouden nog maar het topje van de ijsberg zijn. bonn peter van nuusenburg correspondent De Duitse bondskanselier Kohl had tegenover de Russische re gering zijn verontrusting uitge sproken over de smokkel van nucleair materiaal naar Duits land. De afgelopen weken heeft de Duitse politie vier gevallen van 'atoomsmokkel' ontdekt. Verle den week woensdag werd op de luchthaven van München de grootste hoeveelheid in beslag genomen: 300 gram uranium- 239, dat geschikt is voor het ma ken van een atoombom. Drie mannen twee Spanjaarden en een Colombiaan werden gearresteerd nadat ze uit Mos kou waren aangekomen. Ook in België zijn bewijzen voor atoomsmokkel aangetroffen. Het komende weekeinde zou een speciale afgezant van bondskanselier Kohl, minister Schmidbauer, een gezamenlijke aanpak van het probleem gaan bespreken met de Russische au toriteiten, onder wie Jeltsin. Schmidbauer lichtte gisteren de bijzondere controlecommis sie van de Bondsdag over de af faire in. Minister Kinkel (buiten landse zaken) heeft gisteren ge pleit voor samenwerking tussen de geheime diensten van de westerse landen in de strijd te gen de atoommaffia. Hij zal dit volgende maand tijdens een bij eenkomst van de Europese Unie formeel aan de orde stel len. Ook de Amerikaanse rege ring heeft er inmiddels bij de Russen op aangedrongen doel treffende maatregelen tegen de atoomsmokkel te nemen. Vergès noemt aantijgingen Stasi grotesk derzoeksrechter Bruguière heb ben doorgespeeld. Deze leidt het onderzoek naar de diverse aanslagen op Frans grondge bied waarbij Carlos zou zijn be trokken. Vergès, Frankrijks bekendste advocaat, heeft de beschuldi gingen 'grotesk' genoemd. Het gaat volgens de jurist om 'een desinformatie-operatie van de Stasi'. „In alle landen van het voormalige Oostblok waren ad vocaten die zich niet gedroegen zoals de machthebbers het wil den, automatisch verdacht. In die zin zie ik het als een compli ment dat de Stasi mij verdacht probeert te maken", aldus Ver- correspondent De raadsman van de terrorist Carlos, Jacques Vergès, is in het verleden mogelijk zeer nauw betrokken geweest bij de activi teiten van zijn cliënt. Dat zou blijken uit twee documenten van de voormalige Oostduitse geheime dienst, de Stasi. In een van die documenten wordt de Franse advocaat een 'operatio neel lid' van de terroristische organisatie van Carlos ge noemd. Volgens cument z toen hij i ander Stasi-do- Vergès in 1982, met Carlos be vriende terroristen onder wie diens latere vrouw Magdalena Kopp verdedigde, een niet nader genoemd geldbedrag hebben aangenomen dat moest dienen om de bewakers van die twee cliënten om te kopen bij een eventuele vluchtpoging. Volgens de Franse krant Le Monde, die gisteravond melding maakte van het bestaan van de documenten, zou de Westduitse veiligheidsdienst de stukken vo rige maand aan de Franse on- ges. Vergès en zijn college Mourad Oussedik hebben gistermiddag na een tweede gespek met Car los opnieuw aangekondigd dat ze een klacht wegens ontvoe ring zullen indienen bij de Franse justitie. Het staat vol gens beiden als een paal boven water dat Carlos door de Franse geheime dienst is ontvoerd uit de Sudanese hoofdstad Khar tum. Carlos' arrestatie is daar om volgens de twee 'illegaal'. Miami Rtr-upi De laatste zes dagen heeft de Amerikaanse marine meer dan 1.500 Cubanen op de kust van Florida afgezet. Veel van hen waren op vlotjes of zelfs drij vend op opgeblazen binnen banden in zee gestoken. Reden voor de autoriteiten van Florida om extra geld te vragen. Het Congres in Washington verhoogde het budget voor de noodopvang van vluchtelingen deze week weliswaar van 35 miljoen tot 75 miljoen dollar, maar dat geld is nog niet be schikbaar. De Amerikaanse staat Florida eist dat de regering-Clinton on middellijk geld vrijmaakt voor de opvang van Cubaanse vluch telingen. De Amerikaanse kust wacht heeft gisteren 537 Cu banen opgepikt. Sinds de grote uittocht waarbij in 1980 125.000 Cubanen in bootjes de over- de VS waagden, is voorgekomen dat één dag het Fidel Castro ont- Lagos Rtr-afp-anpAbacha noemt de staking 'illegaal' en een 'systematische verwoesting van de economie'. De export van de brandstoffen is van levensbelang voor de in komsten van het land. De Nigeriaanse regering lijkt een harde confrontatie met de oppositie, die'in het zuidwesten van het land is geconcentreerd, niet meer uit de weg te gaan. Naast het vervangen van de lei ding van de vakbonden, wil Abacha hetzelfde doen met de overkoepende vakcentrale Ni geria Labour Congress (NLC). De leiders van de bonden ver klaarden vorige week al dat zij op alles zijn voorbereid en des noods hun werkzaamheden on dergronds zullen voortzetten. genéve-gikongoro» Rwandezen kijken toe als een groep Frans militai ren zich terugtrekt uit de humanitaire zone in Gikongoro. Ghanese VN- troepen moeten het beheer van de zone op 22 augustus hebben overge nomen. Onmiddellijk na het vertrek van de Fransen kwam een vluchte lingenstroom op gang, waarbij zo'n 40.000 ontheemden, voornamelijk Hutu's, in de richting van de Zaïrese grens trokken. In het vluchtelingen kamp Kibumba bij de Zaïrese grensstad Goma is na cholera en dysente rie een epidemie van nekkramp uitgebroken. FOTO EPA JEAN PAUL PEUSSIER defensie, Tea Banh. „We moe ten dat doen wat nodig is om ons doel te bereiken." Tot nu toe wees de regering in het openbaar hardnekkig elke beta ling van losgeld af. De Rode Khmer houdt sinds ruim drie weken een Australiër, een Brit en een Fransman ge vangen op een plek in de pro vincie Kampot, 130 kilometer westelijk van de hoofdstad Phnom Penh. De drie zaten in een trein die door de guerrilla strijders werd overvallen. PHNOM PENH UPI Voor de eerste keer is de Cam bodjaanse regering bereid om aan de guerrillabeweging Rode Khmer losgeld te betalen voor de vrijlating van westerse gijze laars. De regering kwam met de Rode Khmer een bedrag van omgerekend 300.000 gulden overeen voor drie westerlingen. „Om er voor te zorgen dat de gijzelaars in leven blijven en veilig terugkeren, kan het soms noodzakelijk zijn om geld ge bruiken", aldus de minister van tel aviv ad bloemendaal Met ingang van het nieuwe studiejaar gaan de Palestijnen in de door Israël bezette ge bieden zelf hun onderwijs regelen. Israël is dat gisteren overeengekomen met de PLO. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Peres verwacht binnen een week ook overeenstemming over de overdracht van andere bestuurstaken aan de Palestijnse Nationale Autoriteit, waaronder gezond heidszorg, toerisme, sociale zaken en belas tingen. De Palestijnen zullen vanaf 29 augustus zelf voor hun onderwijs gaan zorgen, ook al is de financiering daarvan nog niet rond. Peres zei dat Israël een Palestijns verzoek aan de donorlanden zal steunen om met spoed zeventig miljoen gulden over te ma ken. Israël heeft in het overleg met de PLO aangekondigd dat het morgen 243 Pales tijnse gevangenen zal vrijlaten. Verder is af gesproken dat een Palestijnse commissie van toezicht zal worden gevormd voor de grensovergangen met Egypte en Jordanië. Peres heeft toegezegd dat hij de procedure bij de grensovergang met Egypte zal ver snellen, zodat Palestijnen niet meer zes uur of langer hoeven te wachten. De partijen hebben ook overeenstem ming bereikt over de samenstelling van TIP, de tijdelijke mersmacht in Noorwegen, Australië, Finland, Turkije Canada zullen bijdragen aan het vierhon derd man sterke korps. Het is nog niet dui delijk wanneer het mandaat van de waarne mers ingaat. Met ingang van vandaag is een regeling van kracht voor Palestijnen die met hun ei gen auto tussen de Gazastrook en Jericho willen reizen. Ze moeten zich aanmelden voor konvooien, die op gezette tijden over Israëlisch grondgebied worden geleid. Ieder konvooi krijgt begeleiding van Israëlische militairen. KAAPSTAP-MASERU RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Deze week bij aankoop van Vernieuwde OMO Power f 10,- plus portokosten retour. r hardnekkige vlekkei i ook nog eens flO.- terug Met Vernieuwde net de bon uit deze advertentie kunt u f 10.- Koop de; en navulzak of dos Stuur de streepjescode van de navulzak (v; code natekenen) samen met de kassabon ei Tien Gulden Schoon Actie. U ontvangt dan z.s.m. flO.- plus portokosten op bank- of girorekening Heeft u vragen? Bel gratis 06 -0772. doseer-can" mag u de streepje' gevulde bon naar OMO Powe Vernieuwde OMO Power verwijdert meer hardnekkige vlekken in één keer. SARAJEVO Rtr-, De Bosnische Serviërs laten vanaf vandaag alleen nog VN-hulpkonvooien door als deze daarvoor met diesel-olie betalen. VN-woordvoerder Rob Annink liet gisteren echter weten dat de Verenig de Naties zich niet laten chanteren en geen brandstof afstaan. „Het doet er niet toe hoeveel ze willen hebben. Ze krijgen eenvoudigweg geen brandstof." Zeker vijf mensen zijn omgeko men en twaalf gewond geraakt toen veiligheidstroepen het vuur openden op mensen die betoogden tegen de 'koninklijke coup' van gisteren in het Zuid- afrikaanse koninkrijk Lesotho. Gisterochtend in alle vroegte kondigde koning Letsie III op schorting aan van een deel van de Grondwet en ontbinding van de regering van premier Ntsu Mokhele. Mokhele kwam vorig jaar aan de macht na de over- De Serviërs hebben geen verklaring voor hun winning van zijn Basutholand eis gegegeven, maar Annink houdt het erop dat Congres Partij (BCP) bij de eer die is ingegeven door toenemend gebrek aan ste vrije verkiezingen sinds brandstof bij de Serviërs in Bosnië. Zij kregen die- meer dan twintig jaar. De BCP sel uit Belgrado, maar sinds enige tijd is de grens geldt als een aan het Zuidafri- tussen Bosnië en Servië gesloten. President Milo- kaanse ANC verwante partij, sevic van Servië wil de Bosnische Serviërs op die De 30-jarige koning Letsie manier dwingen in te stemmen met het interna- verklaarde tot zijn besluit te zijn tionale vredesplan. gekomen na een petitie van de oppositiepartijen, de tieve Basutho Nationale Partij (BNP) en de Meremaplou Vrij heidspartij. Maar de koninklijke coup wordt ook als een reactie gezien op de groeiende roep om Letsies aftreden en terugkeer op de troon van zijn vader, Moshoeshoe II, die in 1990 door het leger werd afgezet. Letsie kondigde de vorming aan van een Voorlopige Natio nale Raad en de voorbereiding van nieuwe parlementsverkie zingen. De koning kan volgens diplomaten rekenen op de steun van de legerleiding, hoe wel het leger zelf verdeeld is. De politiek van Lesotho, een onafhankelijke bergstaat die ge heel omringd wordt door Zuid- Afrika, wordt sterk beïnvloed door de gebeurtenissen in het buurland. Het Zuidafrikaanse apartheidsregime heeft de afge lopen decennia veel steun ver leend aan de conservatieve BNP. KAAPSTAD RUNA HELUNGA Na zijn inhuldiging als president van Zuid-Afrika deed Nelson Mandela twee beloftes: hij verklaarde dat na 100 dagen de eerste resultaten van het nieuwe beleid zicht baar moesten zijn en hij kondigde een zeer ambitieus Wederopbouw- en Ontwikkelingsprogramma (WOP) aan. Die honderd dagen zijn nu voorbij en met het WOP dreigt het niet te gaan zoals was verwacht: de ver wachtingen van veel kiezers zijn te hoog gespannen en de teleurstelling ligt op de loer. „Er is nog niets gebeurd", zegt Henri, een jonge werklo ze in Guguletu, een van de townships bij Kaapstad, te leurgesteld, „Er zijn geen banen gekomen, geen i huizen. Het enige dat veranderd is, is dat er zwarte zichten in het parlement zitten." Henri vertelt eerlijk dat hij leeft v; Hij werd onlangs gepakt toen hij probeerde te innen.Mandela is zegt hij en voegt eraan toe dat er komen tegen de rijken, de blanken. Even later kijkt hij berouwvol. Die uitspraak ziet hij liever toch niet opge schreven. Zijn radicale visie is niet typerend, noch voor Guguletu, noch voor de rest van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika. Blijkens een recente opiniepeiling is 75 procent van de zwarte stedelingen tevreden tot zeer te- t diefstal en bedrog, en gestolen cheque orlog z vreden met president Mandela. Onder de blanken ligt dat cijfer veel lager, 48 procent, maar vooral omdat het overgrote deel van de mensen het gewoon nog niet weet. Slechts vijf procent is echt niet te spreken over de president. „Mandela geniet in onze kringen zeer veel respect", zegt Marthinus van Schalkwijk, parlementariër van de Nationale Partij, over de vroegere aartsvijand, „Maar wij maken een scherp onderscheid tussen het ANC en Mandela." De regering van Nationale Eenheid, waarin ANC, de Nationale Partij (NP) en de Inkatha-Vrijheidspartij sa menwerken, functioneert verrassend goed. Maar in het parlement zijn de contacten minder soepel. Niet voor niets bestempelt de Nationale Partij zichzelf als 'oppositiepartij in de regering'. „Tot nu toe hebben we onze kritiek bewust ingeslikt", aldus Van Schalkwijk, „Terwille van het land moet de regering van nationale eenheid een succes worden." Vincent is evenals Henri al jaren werkloos. Hij verwacht geen wonderen van de nieuwe regering. Hij ziet de ge leidelijke weg als enige oplossing. Er moet verzoening met de blanken komen, wat dat betreft is hij het hele maal met Mandela eens. Verder is het belangrijk dat ze snel beginnen met de uitvoering van het woningpro gramma. Dat brengt banen en huizen. Maar het aller belangrijkste is volgens hem toch dat er iets aan het on derwijs wordt gedaan. Door de scholierenstakingen tegen de apartheidsrege ring is goed onderwijs voor veel zwarte Zuidafrikanen geheel de mist ingegaan. En mede daardoor maken ze nauwelijks kans op een baan. Vincent i£ realistisch ge noeg om te zien dat de oplossing van dat probleem niet alleen van de regering kan komen. Maar dat betekent wel dat zijn generatie alsnog een kans moet krijgen on derwijs te volgen en werkervaring op te doen. Het is zijn generatie jongeren die in Zuid-Afrika de meeste zorgen baart. In tegenstelling tot de verwachtin gen is het geweld sinds de verkiezingen niet afgeno men, al is het wel van richting veranderd: vroeger had het vaak een politiek doel, nu gaat het vooral om mis daad. En de politici van het ANC zijn daar voor een deel mede schuldig aan, meent Thabo, een zwarte journalist die in Guguletu woont. „De parlementariërs hebben zichzelf de afgelopen maanden een forse loonsverhoging toebedeeld. Ze ver dienen nu 15.000 rand (7500 gulden) per maand, ze hebben mooie auto's gekocht, ze krijgen gratis vliegtic kets en leiden plotseling een heel ander leven dan voor heen. De jongeren in de townships zien hun oude lei ders thuiskomen, ze zien hoe hun omstandigheden zijn veranderd en verwachten nu dat hun eigen leven net zo snel verandert."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5