Geen wapen houdt sprintkanon tegen Breukink stelt weer teleur Veenstra groeit nog steeds Haringa voor het eerst zonder prijs Sport ui0 Achtervolgers uitgeschakeld Wit-Rusland speelt gelijk Nelissen en TVM rond tafel ONDERDAG 18 AUGUSTUS 1994 rob onderwater. 0 U\ Shirtsponsor voor FC Den Bosch |>en bosch De financiële zorgen van FC Den Bosch zijn iets ver- ;se Bijicht met het vinden van een shirtsponsor. Dinsdag kwam het nkel.bestuur van de eerste-divisieclub tot overeenstemming met het icht,bedrijf VKS Asbestsanering uit Veghel. Het contract geldt voor al |én jaar. VKS was ook al sponsor tijdens de voorbereiding op het ook nieuwe seizoen. Met de verbintenis is circa 175.000 gulden ge- r kaïtnoeid. Eerder werd de speler Rene Nijhuis voor 100.000 gulden perepan TOP verhuurd, waardoor bijna de helft van een bezuini gingsoperatie van zes ton is gehaald. De licentiecommissie de KNVB stelt een onderzoek ii ken bij FC Den Bosch. r de financiële stand v ino Tolhoek naar WK wielrennen eiden Dino Tolhoek van Swift Casba rijdt aanstaande dinsdag pp het WK wielrennen voor amateurs in Italië. Tolhoek vervangt Jürgen Gilsing, die maandagavond bij een val zijn sleutelbeen ugusbrak. Tolhoek was in eerste instantie aangewezen als eerste re- Het £erve. De inwoner van Giessen trok de aandacht van amateur- °Pg$ondscoach Piet Hoekstra door goede prestaties onder meer in er erfle Ronde van België. Tolhoek is na Marion Borst en Aart Vier- de derde renner van Swift die aan het WK op Sicilië mee- /roed Terugkeer Mansell staat nog niet vast londen De rentree van Nigel Mansell in de formule 1 is nog lang 0 -m piet zeker. Dat zei ee.i woordvoerster van de renstal Williams |jg'steren naar aanleiding van berichten die dinsdag de ronde de- over een contract van drie jaar voor Mansell bij Williams. „Dit is zuivere speculatie", was het commentaar. De Daily Mail meldde dinsdag een sensationele comeback van de ex-wereld- ^kampioen bij Williams. Het contract zou van Mansell de komen- oos tie drie jaar de rijkste man in de internationale sportwereld ma- eTten. Daarbij werd een bedrag van ongeveer 85 miljoen gulden J.35- benoemd. Ook zou Mansell. die aan zijn tweede seizoen in de i vvcfndyCar series in de Verenigde Staten bezig is, voor de laatste lunudrie races in de formule I van het lopende seizoen een bedrag e mavan bijna drie miljoen gulden per wedstrijd toucheren. op Jordan verdiende het meest nfl>-|den haag» Michael Jordan, inmiddels gestopt als basketballer, de ranglijst van grootverdieners in de sport over het jaar Vjl993 aan. De Amerikaan kreeg in totaal aan salaris en sponsor- tegqgelden 36 miljoen dollar (toen bijna 70 miljoen gulden) op zijn bankrekening bijgeschreven. Hij wordt gevolgd door zijn bok sende landgenoot Riddick Bowe, die tot 25 miljoen gulden De Braziliaanse autocoureur Ayrton Senna, dit jaar ver- ege (Ongelukt, reed 18,5 miljoen dollar bijeen, omd laatsMSV Duisburg test Huistra Duisburg» Pieter Huistra, de laatste vier seizoenen actief bij Glas- gow Rangers, heeft gisteren een testtraining afgelegd bij MSV Duisburg. De voormalig Nederlands international maakte een goede indruk op de technische staf van de Bundesligaclub, aan gevoerd door trainer Ewald Lienen. Huistra is kandidaat om als 1 vervanger op te treden van Amunike. De Nigeriaanse internatio nal tekende deze zomer zowel bij Duisburg als bij Sporting Lis sabon. Nog onduidelijk is welk contract rechtsgeldig is. Amuni- kes voorkeur gaat uit naar een verblijf in Por-tugal. Duisburg, dat ook de Enschedeër Alfred Nijhuis in de selectie heeft, was ook sterk geïnteresseerd in Spartaan Bogarde. Deze koos dinsdag - echter voor Ajax. Huistra speelde acht keer in het Nederlands ^elftal. Hij brak door bij FC Twente. Bij Rangers is de linkerspits L 4 niet zeker van een plaats in de basis. -am, Gullit helpt Milan aan zege MILAAN* Ruud Gullit heeft gisteravond zijn oude i in dj werkgever AC Milan aan de overwinning op Bayern München rijde geholpen: 1-0. De Nederlandse oud-international, die afgelopen partc bij Sampdoria bewees nog niet versleten te zijn, zorgde de 66e minuut met het hoofd voor de treffer. Het duel was n onderdeel van de transfer van de Fransman Jean-Pierre Pa- jqj pin naar de Duitse topclub, die afgelopen weekeinde al door amateurs werd uitgeschakeld in het nationale bekertoernooi. Papin ontbrak zelf door een blessure. Concurrenten zien weer rugnummer Christie Linford Christie is de onbetwiste knaller onder de sprint kanonnen. Sinds drie jaar wint de 34-jarige Brit alle be langrijke titels. Olympisch kampioen in 1992, wereld kampioen een jaar later en de Europese titel in Helsinki vorige week. windvlagen verknoeiden het at- letiekfeest van Res Brügger, in ieder geval waar het om absolu te topprestaties ging. De wedstrijd in het sfeervolle Letzigrund-stadion is, afgezien van officiële kampioenschap pen, de belangrijkste in het cir cuit. Een van de vier in de Gol den Four, bedoeld om wereld records te kraken en flink te ver dienen. Organisator Brügger liet na veertien jaar een nieuwe baan aanleggen in zijn tempel. De 'Groenen' in Zwitserland waren nogal bezorgd over de afvoer van het oude kunststof, waarin een giftige stof zou zitten. Brüg ger was trots op zijn nieuwe baantje en voorspelde dat de at leten veel plezier zouden bele ven op de vloer. Maar meer dan Woensdag, in de stromende .re gen van Zürich, was hij verre weg de sterkste in de meest prestigieuze 100 meter van het jaar, het mini-WK. Weer zagen de concurrenten uit de Verenig de Staten en Afrika zijn rug- Christie sneerde naar de riva len, die altijd wel wat op te mer ken hebben over hem. „Num mer een", riep hij toen het pu bliek zijn naam scandeerde. „Op het moment dat alle groten aanwezig waren, was Christie eerste. Deze wedstrijd was moeilijker dan die op het WK." De belangrijkste jaarlijkse sportavond van de stad Zürich verregende. En niet zo'n beetje ook. Onweer, stortregens en rennende atleten reden grote vrachtwagens over de baan, om het overtollige hemelwater af te Het verspringen voor vrou wen en polsstokhoogspringen werd een kwartier onderbroken. De neerslag was het hevigst op het moment dat de mannen de 1500 meter liepen. Het nummer werd gewonnen door Venuste Niyongabo uit Burundi. Het koningsnummer, de 100 meter, was aangekondigd als hoogtepunt. Op Lewis na, die zich had afgemeld met vage klachten, was de gehele wereld top aanwezig. Christie, de Ame rikanen onder wie wereldre cordhouder Burrell, de Nigeria- nen Effiong en Adeniken. Drie series waren noodzakelijk om een finale samen te stellen. Cason, tweede van het WK, was meteen uitgeschakeld, als vier de in een van de series. Burrell, die zes weken geleden in Lausanne het wereldrecord op 9,85 bracht, haalde de droomfinale pas na bestudering van de fotofinish. Ten koste van Linford Christie kon gisteravond alweer juichen. Cason. In de finale, waarin de Amerikaan Drummond als snel ste weg was, versnelde Christie indrukwekkend in de laatste 40 meter. Zijn zege was onbetwist, met eentiende voorsprong op Drummond. Bij de vrouwen won tweevou dig Europees kampioene Irina Privalova de 200 meter met mi nimale voorsprong op de Ame rikaanse Gwen Torrance: 22,15 om 22,16. Maria Mutola, we reldkampioene 800 meter uit Mozambique, had een aanval op het oeroude wereldrecord van Jarmila Kratochvilova aan gekondigd. De Tsjechische liep in 1983 1.53,28. De talentvolle Nederlandse Ester Góossens was aangetrokken als haas. Ze sleepte Mutola naar een tussen tijd halverwege van 56,28, onge- In de kwartfinale van de ploegenachtervolging bij de wereldtitelstrijd wielrennen op de baan in Palermo is de Nederlandse formatie uitgeschakeld. Het kwartet Van Bon (die op de foto de leiding heeft), Pieters, Nijdam en Den Braber was kansloos tegen Duitsland. De Olympi sche kampioenen wonnen in 4.12,532, de Nederlandse tijd was 4.18,536. foto epa o Knciven beste Nederlander in tijdrit haaksbergen» gpd IS Bondscoach Knetemann was laaiend enthousiast nadat Erik Breukink zijn proeve van be kwaamheid tegen het uurwerk had voltooid. De Kneet had de 'Breuk' in het land der Tukkers een ongelooflijke finale zien rijden, eentje die zijn kenners ogen hadden gestreeld. Goed, Viatcheslav Ekimov had een snellere tijd laten afdrukken. Maar, excuseerde Knetemann zijn gelegenheidskopman van de mix-ploeg, de Rus van Raas had geen last van hinderlijke regendruppels gehad. Nee, met die tweede plaats van Breukink kon Knetemann, ze ker gezien de verschillende omstandigheden, heel best le ven. Erik, wist De Kneet, had getoond weer op de goede weg te zijn. Het zag er prima uit voor het eerste WK tijdrij den, volgende week donder dag in Catania. Op het moment dat de bondscoach zijn vreugdevolle expertise over Breukinks tijdrit ten beste gaf, moest krap de helft van het peloton het vier de karwei in de Ronde van Ne derland nog afwerken. En wat bleek aan het eind van rit? Dat Breukink niet alleen Ekimov voor zich moest dulden, maar nog zes andere renners. Van hen kwam ene Bottaro, voor naam Dario, Italiaan van na tionaliteit en lid van de zo suc cesvolle Gewiss-ploeg, zomaar uit de lucht vallen als winnaar. Daar had toch niemand in de volgerskaravaan, zelfs niet in de verste verte, rekening mee gehouden. Nota bene een sprinter, Bja- moladine Abdoesjaparov, bleek een betere chrono dan Breukink te hebben gereden. Dat was overigens niet zo'n surprise als op het eerste ge zicht lijkt. Niet voor niets had Breukink de Oezbeek met zijn ballonkuiten vooraf getipt als de man die wel eens heel goe de zaken zou kunnen gaan doen op het 30.8 kilometer lange traject Haaksbergen- Haaksbergen. Hetgeen inder daad gebeurde. Abdoe, die zich doorgaans beperkt tot het verzamelen van groene truien, smaakte nu eens het genoe gen in een leiderstrui - oranje van kleur - te worden gehuld. De gevieesde snelheidsdui vel is op slag een serieuze kan didaat voor de eindzege. Hij nam de leiding over van de Italiaan Lucas Scinto, die 's morgens in het oranje van start was gegaan, omdat 'nummero uno' Dimitri Ko- nisjev zich had afgemeld we gens maagstoornissen. Het Limburgse heuvelland, waar traditiegtrouw het slotakkoord wordt beklonken, moet voor Abdoe geen al te grote proble men opleveren. Tenminste, als hij er voor wil gaan. Hoe dan ook, de Ronde lijkt een boei ende apotheose te krijgen. Ab- doe's naaste concurrent, de outsider Bottaro, heeft nog geen seconde achterstand. De jury moest met honderdsten van seconden werken om het verschil aan te kunnen geven en kwam uit op 0.22. Titelverdediger Breukink kan prolongatie van zijn zege vergeten en staat, als het op overwinningen aankomt, nog altijd op de hatelijke nul. Dat is voor een renner met salaris van twee miljoen gulden per jaar wel heel .schamel. Niet al leen zijn faam als ronderenner is danig aan het verbleken, ook zijn reputatie als tijdrijder krijgt steeds meer knauwen. Zeker, Breukink had de mees te nattigheid te verduren, maar dan nog was zijn presta tie niet overtuigend. In zijn topjaren zou hem zo'n neder laag niet zijn overkomen. Breukink was in Haaksber gen niet eens de beste Neder lander. Die eer eigende de jonge Servais Knaven (23) zich toe. De eerstejaars prof van Priem zette de tweede tijd op de klokken, exact 15 tellen meer dan Bottaro. Een prima aanbeveling voor een plaats in de mini-equipe (twee man) die in Catania Nederland mag vertegenwoordigen in het WK tijdrijden. Maar Knetemann heeft zijn keuze al gemaakt: Breukink en Nijdam. TVM- ploegleider Priem vindt dat spijtig. „Dit is een mooie gele genheid geweest om een jonge renner eens de kans te geven. Knaven heeft bewezen dat-ie dit werk aankan." Servais Knaven zelf heeft een andere mening. Hij vindt dat Breukink en Nijdam te recht zijn uitverkoren. De ren ner uit Zevenaar is er de man niet naar om na één zwaluw de zomer te proclameren. „Als je over het hele seizoen kijkt, is het logisch dat ik niet ben geselecteerd. Onlangs, tijdens het NK tijdrijden, werd ik slechts achtste. En toen reden er ook amateurs mee. Ik moet die dag wel, zeker gezien mijn prestatie nu, i day hebben gehad." nsdag als eerste over de finish tijdens de derde etappe v Wiebren Veenstra is momenteel Nederlands meest succesvolle wielerprof. De Fries bracht gis teren rond het middaguur zijn aantal overwinningen dit sei zoen op negen. Dat deed hij in Haaksbergen, waar hoofdstuk drie van de Roqde van Neder land weer eens in een mas saprint eindigde. Veenstra te kende en passant ook voor de vijfstigste Nederlandse triomf in dit overigens weinig verheffen de (oranje) wielerjaar. Evenals daags tevoren in Ede liét Jean-Paul van Poppel het sprintersbal aan zich voorbij gaan, maar er bleken nog ge noeg snelle jongens van niveau wel bereid loachtig aan te zet ten in de ultieme meters. Veen stra moest duelleren met de Oe zbeek Abdoesjaparov, de Belg Nelissen en de Italianen Marti- nello, Fidanza en Baldato. Zij al- Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Elfl Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 PEUGEOT veer gelijk aan die van Kratoch vilova destijds. In de laatste ron de kon Mutola het tempo dat haar naar de legendarische tijd moest voeren niet volhouden. Ze finishte in 1.55,19, wel ruim schoots beter dan de snelste vrouw van het seizoen, de Rus sin Goerina. Stella Jongmans, de atlete uit Den Haag die tijdens het EK aankondigde op zoek te gaan naar een geestelijk adviseur, eindigde verdienstelijk als zes de. De 2.00,68 was de beste prestatie van de door een bloot blad gesponsorde Nederlandse dit seizoen. Uitstekend was de winnende tijd van Moses Kipta- nui uit Kenya op de 3000 steeple. Met 8.08,81 bleef hij ruim zes seconden boven zijn wereldrecord. Wit-Rusland is de voorbereiding op de kwalificatie voor het Eu ropees kampioenschap voetbal begonnen met een gelijkspel (1- 1) in Polen. De debutant in het toernooi is één van de tegen standers van het Nederlands elftal in aanloop naar de eind ronde in Engeland. Polen kwam in de 36ste mi nuut op voorsprong door Bak. Binnen zestig seconden zorgde Wiergiejczyk voor de gelijkma ker. De Witrussen spelen in juni van het volgend jaar in eigen land voor de eerste keer tegen Nederland. In de betreffende poule komen verder Luxem burg, Malta, Noorwegen en Tsjechië uit. Blatter wil radio-contact tussen leiders Secretaris Sepp Blatter van de wereldvoetbalbond FIFA wil scheids- en grensrechters in de toekomst uitrusten met een soort walkie-talkie. Vol gens hem is het strikt nood zakelijk dat de communicatie tussen de spelleiders verbe tert. Aan de Italiaanse krant La Stampa vertelde de Zwitser: „Ik sluit niet uit dat we spoe dig een oplossing vinden als gebruikt in de Zwitserse competitie: de drie officials krijgen handige apparaatjes waarmee ze met elkaar kun nen communiceren, opdat grensrechters alles dat van belang kan zijn voor het lei den van de wedstrijd doorge- In de praktijk werkt het in Zwitserland zo, dat grens rechters met een druk op de knop een signaal doorgeven aan de scheidsrechter, die daarop meteen contact kan opnemen met zijn assistent aan de zijlijn. Blatter zei ook dat hij voor stander blijft van het invoe ren van de zogenaamde 'sudden death' in de finale van de wereldtitelstrijd. De ploeg die in de verlenging het eerst scoort, is winnaar. „Ik weet dat het overspelen van de finale het eerlijkst zou zijn, maar het gevaar en de risico's (uitgeputte teams, openbare orde) wegen zwaarder dan de voordelen. Wie scoort, wint. Natuurlijk, altijd binnen de dertig minu ten van de verlenging. Pas daarna strafschoppen." De finale van het laatste WK tus sen Brazilië en Italië was de eerste in de geschiedenis die beslist werd na strafschop pen. Als derde mogelijke veran dering noemde Blatter de vervanging van inworpen door intrappen in 1996. De mogelijke wijziging wordt dit seizoen getest in de tweede divisies van Hongarije en Bulgarije alsmede in een se- mi-professionele competitie van Engeland. De FIFA praat komende week over de schorsing van Diego Maradona, die tijdens de wereldtitelstrijd werd be trapt op het gebruik van do pe. haaksbergen gpd Danny Nelissen en de ploeglei ding van TVM gaan na het we reldkampioenschap wielrennen om de tafel zitten in een poging een conflictsituatie op te lossen. De Limburger eist van TVM voor 1 september drie maanden salaris. Nelissen is gedurende de maanden februari, maart en april niet uitbetaald omdat hij volgens TVM zijn werk niet kon doen vanwege hartritmestoor nissen. Die waren gesignaleerd door de Stichting Cardiosport, die over de gezondheid van de TVM-renners waakt. Nelissen op zijn beurt beweert echter, daarbij ondersteund door 'ei gen' hartspecialisten, dat hij nooit iets heeft gemankeerd. Arjan Bos, de p.r.-manager van TVM: „Kern van de zaak is of Danny arbeidsgeschikt dan wel arbeidsongeschikt was in die periode. Over die vraag buigt de bedrijfsvereniging zich momenteel. Zegt men straks dat hij wel geschikt was om te fiet sen, dan zullen wij hem onmid dellijk uitbetalen." len kregen het nakijken van Veenstra. Veenstra is in het sprintersgil- de nog altijd groeiende. Dit jaar zoende hij al rondemissen in onder meer de Ronde van de Middellandse Zee, in de Ameri kaanse Tour du Pont, in de Midi Libre en de Ronde van Enge land. Veenstra: „Dat komt om dat ik nog steeds sterker wordt. En ook, wat ook niet onbelang rijk is, een stuk rustiger ben als we de finish naderen." Een wereldtitel krijg je niet op bestelling. Woorden van Ingrid Haringa, drie weken voor de wereldkampioenschappen op de baan gebezigd. Gisteravond op het ovaal van het Paolo Bos- selino-stadion in Palermo wer den ze tot haar spijt bewaar heid. De politieagente werd in de kwartfinales van de sprint uitgeschakeld. De Russin Galina Enioekhina versperde de Ne derlandse de weg naar de halve finales. Voor het eerst sinds haar stormachtige entree in Stuttgart drie jaar geleden, verlaat de voormalige schaatster het sprinttoernooi zonder medaille. In 1991 werd ze verrassend we reldkampioene. een jaar later in Barcelona viel haar olympisch brons ten deel en verleden jaar in Noorwegen op de WK ver overde ze het zilver. „Een medaille was me veel waard geweest", bekende de Noordhollandse na de uitscha keling. „Ik weet dat ik alles ge geven heb. Voor mijn gevoel heb ik niet slecht gereden. De buitenwacht heeft er echter geen boodschap aan. Het doet me best een beetje pijn, maar verliezen hoort ook bij top sport." Haringa en haar Russische opponente hadden drie man ches nodig om tot een beslis sing te komen. De eerste serie won de 30-jarige Nederlandse weliswaar, maar ze werd gedis kwalificeerd omdat ze de rode streep had overschreden. „De regels kloppen, maar ze worden wel erg streng gehanteerd. Sprinten is rodeo, met de elle bogen werken. Dus ik geef een tegenstander niet zonder meer voorrang", zei Haringa. „Dan kan ik beter niet starten." Nadat Haringa de tweede he at had gewonnen, was een be slissende derde nodig. In die opvoering gebruikte de Russin haar ellebogen om de drievou dig wereldkampioene punten- koers de doorgang te belemme ren. Haringa had niets gemerkt, de Nederlandse begeleiders ook niet. Ze werden op het vergrijp geattendeerd door de Zwitsers. „Protesteren heeft geen zin", berustte ze. „Ik weet niet of ze me geduwd heeft. Ik ben zo ge concentreerd bezig dat ik niets merk. Ik behoef me niet te scha men voor de uitschakeling, want op de Francaise Ballanger na, die naar mijn mening we reldkampioene wordt, zijn we allen aan elkaar gewaagd. He laas kunnen slechts vier meiden naar de halve finales. Jammer genoeg ben ik er niet bij." Vrijdag verdedigt zij haar we reldtitel op de puntenkoers. Drie keer op rij won ze dat on derdeel, dat haar naar eigen zeggen beter ligt dan de sprint. Haringa verwacht niet dat de voortijdige uitschakeling van woensdag een negatieve in vloed zal hebben op haar pres taties. „Ik ben nu nog meer ge brand de wereldtitel te prolon geren. De sprint is spectaculair der en is het koningsnummer van de baan. Maar het is ook een bloednerveuze bedoening. Geloof me, of geloof me niet. Maar geestelijk ben ik nu op. Het waren twee zenuwslopende dagen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19