Nieuw obstakel voor museum it-"- Alleen voorwoord nieuwe politie wijzer in vier talen Leiden Zestien aanvragen voor ontheffing sluitingsuur Minister laat politiekorps Hollands Midden met rust Major naar Leiden voor William en Mary-lezing Man tuimelt van kameel Leiden helpt Russen bij maken burgerlijk wetboek Tasjesdief slaat slag tijdens bezoekuur Diaconessenhuis Nooit last van koude voeten donderdag 18 augustus 1994 het| ^Ontvoering Leidenaar opgelost ssin|i an de leiden De mishandeling, beroving en ontvoering van een 19-ja- rige Leidenaar, anderhalve week geleden, is opgelost. Een drietal iniannen, druggebruikers van 25, 27 en 29 jaar oud, die maandag bij Hoogmade werden aangehouden, hebben de misdaad be kend. De Leidenaar werd anderhalve week geleden in Leiden ge dwongen met zijn giromaatpas te tanken voor de automobilist die hem eerst mishandelde. Uitendelijk werd hij mee naar Sas- senheim genomen, waar hij bij een sanitaire stop kon ontsnap pen. Afgelopen maandag beroofde en mishandelde het drietal een 28-jarige Alphenaar, die ze ook een overval op een sigaren winkelier probeerden te laten plegen. Na een achtervolging wer den ze aangehouden. File op A4 na kettingbotsing leiden Op de A4 ter hoogte van Leiden heeft gisterochtend tus sen tien voor half tien en kwart over tien een flinke file gestaan, nadat drie auto's op elkaar waren gebotst. Een 55-jarige auto mobilist uit Schoorl botste op zijn voorganger, een 31-jarige au tomobilist uit Amsterdam, toen deze plotseling remde. Die auto mobilist raakte vervolgens weer een auto die door een 29-jarige man uit Amsterdam werd bestuurd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De politie zette bij de Hoge Rijndijk en Hoogmade opritten af om de filevorming te verminderen. Sieraden gestolen uit auto nleiden Een 36-jarige in Luxemburg woonachtige Griekse man heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van 20.000 gulden aan sieraden. Hij zette zijn auto gisterochtend om tien uur aan de Kaasmarkt neer. Toen hij na een dagje Leiden om half vijf 's middags terugkeerde zag hij dat het slot was gefor ceerd. Naast de ringen, kettingen, armbanden en oorbellen die onder de hoedenplank lagen worden ook nog een cassetterecor- Bovendien zijn er vier tassen weg. ,Op de Leidse markt staan is in onze familie echt een traditie. Mijn opa stond hier voor de oorlog. Tijdens de oorlog was er geen markt, maar toen verkoch ten wij bij ons thuis aan de deur groente. Ik was elf toen mijn va der in 1947 hier een markt kraam kreeg toegewezen. Die e jaren hielp ik hem alleen 'in de vakanties. Vanaf mijn vijf tiende stond ik altijd naast hem. Een aantal vaste klanten weet nog dat ik als klein meissie t hem stond." Hetty van Gameren-de Hoog verkoopt al veertig jaar fruit op de Leidse zaterdagmarkt. Na haar vaders overlijden in 1982 heeft Hetty de zaak overgenomen en sinds een aantal jaren runnen 17 zij en haar zoon Hans de zaak Ik sta er elke week. Het is mijn hobby. Er zijn veel mensen die speciaal naar mij komen. Om gaan met de mensen vind ik ook het leuke aan dit werk. Met veel klanten heb ik in de loop der jaren een band opgebouwd. Zo vertelde een tijd geleden een mevrouw dat een kleinkind van was overleden, van de week kwam ze speciaal langs om te vertellen dat die dochter die dag was bevallen van een dochter." Hetty staat 's ochtends vanaf ;s uur op de markt. Haar zoon dan al drie uur bezig met uit pakken. Het is een erg arbeids- j intensief vak. En de eerste klan ten komen al om zeven uur. (Vanaf dat moment tot het slui- van de markt zijn wij con- ■"■&tant in de weer. Soms heb je I gewoon geen idee van de tijd. In ~c-cme winter heb ik ook nooit last ,X4van koude voeten. Ik ga zo in I mijn werk op dat ik daar niet i eens aan denk. Aan het einde van de dag drinken we met z'n j allen en een aantal andere j kooplieden nog wat na in het A cafeetje tegenover onze kraam. I Even nog gezellig nakletsen7' Hetty en haar zoon staan don derdags op de markt in Delft en in de zomermaanden dinsdags op de zomermarkt in Zoutelan- de. Hetty vindt dat voldoende, en zo zegt ze: „Als je meer ver dient, breng je ook meer naar de belastingen." De rest van de week doet ze veel vrijwilligers werk voor de kerk en de bejaar- densoos. Daarnaast zit ze bij een zangvereniging en naait ze veel kleding. Haar zoon loopt in die dagen de veilingen af. „Dat is zwaar werk hoor. Ik ben daar nauwelijks bij betrokken, dat gedeelte van het vak trekt me ook niet. Maar de inkoop is elke keer wel weer spannend. Dan denk je bijvoorbeeld een koopje te hebben en dan blijkt dat het nauwelijks verkoopt. En met fruit als aardbeien is het altijd maar weer de waag of je de juiste hoeveelheid hebt inge kocht. Aardbeien kun je name lijk heel slecht bewaren. Vaak moeten we die aan het eind van de dag weggooien. Soms maak ik er nog wel jam van, maar daar heb ik ook niet altijd zin in. Ik ben ook wel eens moe." Sinds Hetty's zoon de inkoop doet, verkopen ze meer exoti sche vruchten. „Met mijn vader verkochten we normaal fruit. Die aparte dingen zijn nu weer een hobby van Hans. Voor mij hoeft dat allemaal niet zo." Vol gens Hetty is de handel in de loop der jaren wel veranderd. „De keuze is natuurlijk ook erg toegenomen. Toen ik jong was had je maar één soort van alles. Dat zou nu ondenkbaar zijn. Vroeger verkochten we wel ap pels met een plekje, maar de klanten zijn daar kritischer op geworden. Maar ik kan nu niet zeggen dat daardoor de sfeer is veranderd op de markt, die is gezellig gebleven. Het is toch een bepaald soort mensen dat naar de markt gaat." tekst carolien buddingh' foto loek zuyderduin Ladder sf ft De in Zoeterwoude gemaakte I J ladder, waarmee een Henge lose brandweerman begin vorig maand een ongeluk had, voldeed waarschijnlijk niet aan de eisen. Sloop oude vrouwengevangenis naast Pesthuis op losse schroeven Ouderenwerk kan dankzij subsidie Het verpauperde gebouw naast het Pesthuis dreigt een nieuwe hindernis op te werpen voor een snel be gin van de bouw van het nieuwe Nationaal Natuur historisch Museum (NNM) in Leiden. De minister van welzijn volksgezondheid en Cultuur heeft een ver zoek, ingediend door het Cuypersgenootschap, om het pand te plaatsen op de rijksmonumentenlijst in behandeling genomen. leiden hans koenekoop Dat betekent dat zolang over de monumentenstatus geen be slissing is* genomen, sloop uit den boze is. Terwijl het NNM nu juist zo snel mogelijk het pand tegen de vlakte wil heb ben. In de plannen voor het nieuwe museum dat straks aan de Darwinweg moet verrijzen, is geen plek meer voor het voor gebouw. In plaats daarvan denkt het NNM aan een strook groen en een slotgracht om het Pesthuis, dat entreegebouw wordt van het gigantische com plex, beter uit de verf te laten komen. De aanvraag van het Cuypers genootschap, dat zich vooral sterk maakt voor behoud van 19e en 20e eeuws cultuurgoed, wordt gesteund door de Bond Heemschut (de vereniging tot beschemring van cultuurmonu menten) en de Leids stichting Arent van 's-Gravesande. Zij be schouwen het gebouw, dat da teert uit 1863, van grote monu- De Stichting Ouderenwerk Lei den (SOW) krijgt van de provin cie Zuid-Holland een bedrag van 36.750 gulden. Met dat geld wil de stichting oudere migran ten wegwijs maken in de voor zieningen die Nederland heeft voorouderen. „We hebben een Marokkaan se en een Turkse migrantenwer ker aangetrokken. Zij moeten helpen de kloof voor de oudere migranten te overbruggen", zegt directeur A. Verlaan van de SOW. De twee migrantenwer kers beginnen in september on der meer met een vast spreek uur voor Turkse en Marokkaan se mensen. Ze werken vanuit het dienstencentrum de Ronde dans aan de Julianastraat in Lei- den-Noord. Behalve subsidie van de provincie, heeft de stich ting voor dit project ook 20.000 gulden van de gemeente Leiden De oude vrouwengevangenis naast het Pesthuis staat er verwaarloosd bij. bouw slaapplaats mentale betekenis. Dat is dan vooral vanwege de 'unieke vorm van de vensters'. De rijksgebouwendienst, ei genaar van het pand, denkt daar heel anders over. In de ogen van de rijksbouwmeester is het gebouw waardeloos en heeft het geen enkele histori sche betekenis. Ooit was het ge- r militaire gevangenen van het Pesthuis, later - in 1889 - werd het spe ciaal ingericht als vrouwenge vangenis 'om een einde te ma ken aan de onbeschrijflijke ze deloosheid onder de gevange ne' zoals de geschiedschrijving meldt. Dat het gebouw geen monu mentale betekenis heeft, komt volgens de rijksbouwmeester vooral door de vele verschillen de functies die het in de loop van de geschiedenis heeft ge had. Na gevangenis is het pand achtereenvolgens rijksopvoe dingsinstituut voor jongeren, psychopatenasiel en wapenmu seum geweest. Het pand is 'Je moet ergens een grens trekken emiel fangmann Het boekje valt dezer dagen bij iedereen in de bus. Het voor woord van de huis-aan-huis verspreide Politiewijzer 'Politie werk in Hollands Midden' mag viertalig zijn, de gids zelf is ge woon in het Nederlands ge schreven. De burger die de Ne derlandse taal beheerst maakt in het boekwerkje kennis met de gereoganiseerde politie, haar taken en de basispolitiezorg. Wat te doen bij een bekeuring, wat doet de recherche, hoe werkt bestuurlijke politiezorg (zorgt voor vergunningen) - en hoe zit het district Leiden/Voor schoten in elkaar. Ook valt te le zen wat het bureau Slachtoffer hulp doet en wat het werk van bureau HALT inhoudt. Ten slot te wordt uitgelegd hoe een klacht tegen de politie kan wor den ingediend en aan welke ei sen een aspirant-agent moet voldoen. Allemaal te lezen voor Neder landers, maar waarom dan toch voorwoorden in het Engels, het Turks en het Arabisch? „Dan krijgen anderstaligen een in druk wat ze nou precies in de bus krijgen, hebben ze er toch iets aan. En willen ze dan verder lezen en beheersen ze geen an dere taal, dan kunnen ze mis schien iemand anders inscha kelen", vertelt de Leidse politie- voorlichter Robert Blom die in de redactie van de Politiewijzer zat. Volgens hem was het niet te doen het hele boekwerkje vier talig te maken of aparte boekjes voor elke taal te maken. „Je moet ergens een grens trekken. Je zou dan ook nog een deel in het Duits, Frans en Spaans kun nen stellen. Dat wordt te kost baar." Blom vertelt dat bij de rijks politie het verspreiden van der gelijke boekjes al langer in zwang was, bij de gemeentepo litie niet. De nieuwe regiopolitie nam het idee over. „Volgend jaar komt er een beter produkt. Dan komen er ook foto's van de contactambtenaren, de wijk agenten, jn. Nu viel de deadline dit voorjaar al vroeg en was ook nog niet iedereen benoemd. Meer talen? Dat weet ik nog niet." Volgens een woordvoerder van het hoofdbureau heeft het boekje zichzelf betaald uit de vele advertenties, die door de uitgeverij zijn geworven. Stationsplein één weekend afgesloten voor verkeer In verband met werkzaamheden voor de aanleg van de verkeerstunnel is het Stationsplein van vrijdag 19 augustus om 19.00 uur tot en met maan dagochtend 22 augustus 06.00 uur volledig afgesloten voor het verkeer. Alleen fietsers en voetgangers kunnen het werk passeren. De afsluiting en alternatieve verkeersroutes worden ter plaatse met borden aangegeven. Informatie op tel. 071 -16 59 25/16 59 35/66 11 26. FOTO HIELCO KUIPERS daardoor zo vaak vertimmerd, dat van origineel en uniek cul tuurgoed nauwelijks nog sprake zou zijn. Momenteel staat het gebouw leeg. De laatste gebrui ker was de Reinwardt Acade mie, de opleiding voor muse ummedewerkers die in enkele jaren geleden naar Amsterdam verhuisde. LINGERIE - Een 23-jarige win keldievegge uit Den Haag is gis termiddag rond kwart over vier in een lingeriezaak aan de Haarlemmerstraat aangehou den. Uit de zaak had ze voor 250 gulden aan slipjes en bh's gestolen. Een handlangster wist te ontkomen. Minervaleden verkopen loten De Zonnebloem Nieuwe leden van studenten vereniging Minerva helpen de komende weken tijdens de in troductieweek de Zonnebloem bij het verkopen van loten voor de Nationale Zonnebloemlote rij. De Zonnebloem is een ver eniging voor activiteiten ten be hoeve van langdurig zieken en lichamelijk gehandicapten van af 25 jaar, en hulpbehoevende ouderen. Ze organiseert onder meer dagboottochten, winkel- dagen, ontspanningsbijeen komsten en vakantieweken. Daarvoor heeft le financiële on dersteuning nodig. De prijs van de loten is 2,50 gulden. Men heeft kans op een hoofdprijs van 25 duizend gulden. De studenten zijn herkenbaar aan een Zonnebloem-Minerva sticker. Ze verkopen de loten, opdat ze op deze wijze nuttig werk doen tijdens hun intro ductieweken waarin ze kennis maken met Leiden en de uni versiteit. Dienst Bouwen en Wonen den haag.jan kuys Cafés, snookercentra en eethuisjes Zestien Leidse horecagelegenheden hebben bij de politie een permanente ontheffing van het sluitingsuur aangevraagd. On der de aanvragers zitten, naast cafés, ook eethuisjes en snook ercentra. Het merendeel wil een uitgebreide ontheffing van de slui tingstijd, dat wil zeggen van zondag tot en met donderdag tot 1.00 uur, op vrijdag tot 2.00 uur en op zaterdag tot 3.00 uur. Volgens woordvoerder R. Blom van de politie is er in Leiden ruimte om aan meer ho recagelegenheden dan nu het geval is, ontheffingen te verle nen. „Er is weliswaar per wijk een limiet aan het aantal horeca gelegenheden dat langer mag openblijven maar die limiet is nog niet gehaald. Op dit moment zijn er in heef Leiden negen tien zaken met een permanente ontheffing en er is gewoon nog ruimte." De aankondiging dat zestien zaken een ontheffing hebben aangevraagd heeft er overigens nog niet toe geleid dat de be zwaarschriften binnenstromen bij de afdeling bestuurlijke poli tiezorg/bijzondere wetten. „Het is even afwachten wat er even tueel binnenkomt, mensen hebben vier weken de tijd om te re ageren", zegt Blom. „Daarna wordt er door de afdeling Jpe- stuurlijke politiezorg/bijzondere wetten een voorstel gemaakt en dat sturen we naar de burgemeester. Hij beslist uiteinde lijk." daar echter niet aan. Volgens haar kan alleen een nieuwe re gering daarover een besluit ne men. Ze heeft geëist dat de korpsen met financiële tekorten snel, hun begroting dekkend maken. Over de ingediende wij zigingsvoorstellen hebben mo menteel gesprekken plaats met het ministerie. Het regiokorps Hollands Mid den is er in geslaagd een slui tende begroting te presenteren, ondanks enkele boventallige personeelsleden. Volgens het formatieplan mag het re giokorps in en om Leiden 1280 personeelsleden tellen. Feitelijk zit de regio daar nog iets boven. Volgens politiewoordvoerder Frank Vergeer wordt de boven talligheid snel ingelopen. William en Mary-lezingen ont stond in 1989 rond de 300ste herdenking van het feit dat dat stadhouder Willem van Oranje in 1689 ook koning van Enge land werd. Afgesproken werd dat publieke figuren uit Neder land en Groot-Brittannië elk jaar beurtelings een lezing in het andere land geven. In Nederland werd Leiden als gast-universiteit aangewezen; in Groot-Brittannië werd dat Cam bridge. Premier Lubbers gaf daar verleden jaar een lezing. De Britse premier Major houdt op 7 september aan de universi teit van Leiden de William en Mary-lezing. Dat heeft de Britse ambassade in Den Haag giste ren bekendgemaakt. Major zal die dag eerst lun chen met de nieuwe minister president van ons land. De le zing is aan het eind van de mid dag. De dag erna brengt de Brit se premier nog een bezoek aan koningin Beatrix. Het idee voor de jaarlijkse Het politiekorps Hollands Mid den hoeft niet bang te zijn voor (financiële) ingrepen van bo venaf. De begroting en het per- soneelsplan 1994 zijn onlangs goedgekeurd door demissionair minister De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken. Zeventien andere korpsen in Nederland, zo heeft De Graaff-Nauta laten weten, komen onder toezicht te staan, wanneer ze niet snel hun begroting in orde brengen. Veel korpsbeheerders in het land hebben de grootste moeite hun boekhouding kloppend te krijgen. Om die reden hebben zij dit voorjaar het Rijk een e^tra bijdrage van 100 miljoen gulden gevraagd. De Graaff-Nauta wil Een geschrokken kameel heeft gistermiddag op de Hogewoerd in Leiden zijn berijder afgeworpen. Het dier was ingehuurd door een studentenvereniging met het oog op de introductieweek voor eerstejaars. De gealarmeerde Eerste Hulp Dienst consta teerde dat de onfortuinlijke ruiter op zijn billen was terechtgeko men en 'dat die wel blauw zouden worden'. leiden monica wesseling'oude' Rusland moeten alle sta ten van het GOS (Gemenebest van Onafhankelijke Staten) een eigen burgerlijk wetboek opstel len. De GOS-staten doen onder ling veel zaken en volgens de Leidse juristen bestaat daarmee het gevaar dat elke staat zijn ei gen rechtssysteem ontwerpt en daarmee onderlinge handel be moeilijkt. Door de hulp van de universiteit in te roepen is dit gevaar getrotseerd. Rusland, Wit-Rusland en Kazachstan krij gen nu in elk geval alle drie een wetgeving die onderlinge han del eenvoudig maakt. leiden Juristen van de Leidse teit helpen Wit-Rusland en Ka zachstan met het opstellen van wetten voor een nieuw burger lijkwetboek. Dezelfde hulp werd eerder al gegeven aan Rusland. De minis teries van buitenlandse zaken en justitie betalen mee aan het project. De samenwerking wordt gecoördineerd vanuit het Leidse Centrum voor Interna tionale Juridische Samenwer- king. Na het uiteenvallen van het Uit een kamer in het Diacones senhuis aan de Houtlaan in Lei den is gisteren eén tas gestolen met 900 gulden aan goederen erin. Een vrouw ging met haar zieke man de gang op om een sigaretje te roken. Ze liet haar andere de slaapkamer staan. Een uw was er getuige vreemde man zich de tas toeëigende, alsof hij die naar de eigenares wilde toe brengen. In de tas zaten onder meer 325 gulden, een bril van 330 gulden, rijbewijs, een kente kenbewijs en sleutels. Winkel opnieuw doelwit inbraak Een houten nooddeur van een winkel aan het Vijf Meiplein is van nacht rond half vier gekraakt, waarna twee videocamera's ter waarde van 4000 gulden werden gestolen. De nooddeur was in de winkel geplaatst, nadat in de nacht van zondag op maandag bij een snelkraak uit dezelfde winkel al een videorecorder was gesto len.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13