Moslims vieren Mawlid-feest Kerk Samenleving om Continental Singers in Leiden Verzet moslims tegen Cairo-conferentie Wereldraad verdient goed aan beleggingen DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1994 _j)OND redactie dick van der plas 071 -3f BUITENLAND KORT Gebeden, preken en Koranlezingen in het teken van geboortedag Mohammed HET WEER Wisselend weertype Windhozen of tornado's zijn in Ne derland geen alledaagse fenome nen. Vernietigende hozen, waarvan er in het midden-westen van de VS jaarlijks honderden worden geteld, verschijnen in ons land misschien eens per tien of twintig jaar. Het gaat dan om hozen die sneltrek- kende, zware onweersbuien bege leiden. Windsnelheden kunnen slechts worden geschat; 300 kilo meter per uur kan gemakkelijk wor den overschreden. De meest be ruchte tornado's in ons land waren die van Borculo (1925) en Tricht (1967). Een hoos van minder zwaar kaliber wordt vrijwel jaarlijks in de buurt van onze kustlijn gesig naleerd, vooral in de maanden au gustus en september. Soms bereikt deze het zeeoppervlak en heet dan waterhoos. Voor het ontstaan van deze typi sche kusthozen is een zeer onsta biele opbouw van de atmosfeer ver eist met sterk afnemende tempera tuur op grotere hoogte. Andere voorwaarde is een windschering, waarbij de windsnelheid met de hoogte snel toeneemt. Vochtige lucht boven het warme zeewater wordt omhooggezogen, waarbij een roterende beweging kan ontstaan. Er vormt zich dan een hoos, zicht baar in de vorm van een 'tuba' of slurf onder de wolkenbasis. Aan die atmosferische omstanol heden was gisteren voldaan en he de loop van de dag kwamen bert ten binnen van waterhozen bov<_ de Noordzee. Het meest in heti sprongen echter de felle onwee buien. Een eerste complex trok de ochtenduren over het Hollan duingebied. Na een korte pauze met opklaringen volgde in de na middag een nog actiever onwee front, dat met groen-gele luchte himc en zware windstoten van 7 tot 8,1 Beaufort over de kuststrook veejj de. De waarnemer te Santpoort meldde hagel en kreeg een dag taal van 33 millimeter te verwei ken. Opnieuw werden hozen ge- leiden rige Li mann «kend' pdvvon ^die he senhe pen. meld; nu op de kust, bij Vlissindeen 21 en Zandvoort Na een tijdelijke afname buiigheid arriveert "de komende nacht het regengebied van een nieuwe, tamelijk actieve depres bij Schotland. Vrijdag klaart het de loop van de dag wat op met een paar losse Noordzeebuien. wisselende weertype houdt zatö dag aan, waarna uit het zuidwe: een rug van hogedruk nadert. Za dag wordt de buiigheid onderdri tomo en komt er meer zon. De middagmobi temperatuur krabbelt omhoog 18 naar 21 graden. vvinkf 6 den Z' ^FiU leiden a sen ti ^nadai mobi HET WEER IN EUROPA Sie Kerkprotest Een protestactie van de katho lieke kerk in de Filipijnen te gen het regeringsbeleid om gebruik van condooms en an dere anti-conceptiemiddelen te stimuleren heeft volgens verkopers van condooms een averechts effect gehad. Afgelo pen zondag gaven in Manila 200.000 mensen gehoor aan een oproep van de aartsbis schop van Manila, kardinaal Jaime L. Sin, om te protesteren tegen het bevorderen van con doomgebruik door de over heid. Volgens één van de be drijven die in de Filipijnen condooms aan de man brengt, DKT International, heeft het openbare debat hun omzet al leen maar gestimuleerd. Geboorteprogramma Na zijn aantreden in 1992 heeft president Fidel Ramos een geboortebeperkingspro gramma, waarbij onder meer gratis condooms worden ver strekt aan de armen, nieuw le ven ingeblazen. Zijn voor gangster Corazon Aquino, die in 1986 met steun van de ka tholieke kerk aan de macht was gekomen, had het pro gramma vrijwel stilgelegd. Naast beperking van de jaar lijkse bevolkingsaanwas van 2.5 procent beoogt het pro gramma de verspreiding van AIDS tegen te gaan. Patriarch Vasken I Het hoofd van de Armeens- Apostolische Kerk, patriarch Vasken I, is gisteren op 86-jari- ge leeftijd overleden. Hij heeft zijn kerk bijna 40 jaar geleid. Vasken Baldjian werd in 1908 in Boekarest geboren. Na de priesterwijding in 1943 werd hij in 1951 bisschop. In 1955 werd hij gekozen tot patriarch en 'katholikos van alle Arme niërs'. Vasken I was de 130e katholikos. Tijdens het com munistische regime in de Sov jetunie ijverde Vasken met succes voor een zekere bewe gingsruimte voor zijn kerk. In het licht van de massamoord op één tot anderhalf miljoen Armeniërs in 1915 door de Turken zag hij de Sovjetunie als de beschermer van de Ar meniërs, een kijk die de mees te van zijn landgenoten met hem deelden. Onafhankelijkheid De Armeense Kerk heeft de weg van de vroegere Sovjetre publiek Armenië naar de onaf hankelijkheid vol onder steund. Ook in het gewapende conflict over Nagomy-Kara- bach, de Armeense enclave in Azerbeidzjan, heeft Vasken zich een trouw bondgenoot van de Armeense zaak ge toond. Maar hij pleitte bij her haling voor een wapenstil stand en een vreedzame op lossing. Op initiatief van de Wereldraad van Kerken ont moette hij in 1993 in Mon- treux sjeik-ul-Islam Aliahsjuk- ur Pascha-Zadeh, religieus lei der van de Azerbeidzjanen. Bij die gelegenheid drongen bei den aan op een onmiddellijke wapenstilstand. Diaspora De Armeens-Apostolische Kerk, lid van de Wereldraad van Kerken, telt ongeveer 5,5 miljoen leden. Naar schatting drie miljoen wonen in Arme nië, anderhalf miljoen in an dere voormalige Sovjetrepu blieken en twee miljoen in de diaspora. De Heilige Stoel is gevestigd in Etchmiadzin, op 20 kilometer afstand van de Armeense hoofdstad Jerevan. Daar is ook de priesteroplei dingvan de kerk. In Nederland zijn twee Armeens-Apostoli sche gemeenten: in Amster dam sinds 1989 en in Almelo sinds 1992. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden vrij wissel vallig weer met wolkenvel- en nu en dan regen. Naar het noorden toe gere- zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima i 17 graden plaatselijk langs de westkust tot rond 20 graden langs de grens met Zweden. Zweden: In het zuiden flink wat wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. In de noor delijke helft droog en flink wat zon. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. .Denemarken: Wisselvallig weer met veel bewolking en van tijd tot tijd regen Middagtfempe- ratuurrond 19 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen of enkele buien. Mis schien ook onweer. Middagtemperatuur van 16 graden langs de westkust van Ierland en Schotland tot circa 20 nabij Londen. gië en Luxemburg: Vandaag enkele opklaringen en vooral in de Ardennen nog een bui. Morgen op- w bewolkt en enige tijd regen. Mid dagtemperatuur tussen de 17 en 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag naar het oosten wegtrekkende buien en van het westen uit af en toe zon. Morgen opnieuw bewolkt en vooral in het noorden enige tijd regen. Middag- temperatuur vandaag ongeveer 21 gra den, bij Annecy enkele graden hoger, langs de Kanaalkust enkele graden la ger, morgen op veel plaatsen iets war- Portugal: Zonnig en droog. Warmer met maxima van 26 aan de Costa Verde tot 30 in de Algarve. Landinwaarts veel warmer niet ongeveer 35 graden. Spanje: Droog en veel zon. Middagtemperatuur aan de stranden ongeveer 32 graden, in het Spaanse binnenland maxima tussen 33 en 40 graden. Langs de Golf van Bis- middagtemperatuur ongeveer 24 Canarische Eilanden: In het noorden enkele wolkenvelden, op de zuidstranden meest zonnig. Middag temperatuur tussen 26 en 30 graden. Tunesië: Vrij zonnig maar in het noorden eerst nog kaps op wolkenvelden. Droog. Eerst warm met maxima vlak aan zee van ongeveer 37 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in de oostelijke departe menten nog enkele buien, elders over wegend droog en geleidelijk meer zon. Morgen zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Aan de Cöte d'Azur beide da gen overwegend zonnig en droog. Een stevige Mistralwind. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden, aan de Mid dellandse Zee tegen de 30 graden. Mor gen overal iets warmer. Italië: Vandaag in het noorden nog enkele wol kenvelden en kans op een stevige regen- of onweersbui. Verder droog en overwe gend zonnig. Maximumtemperatuur op "de meeste plaatsen rónd 30 graden, vandaag in het zuiden lokaal nog 37 gra- Griekenland en Kreta: Zonnig, in het noorden van het Griekse vasteland misschien ook wat wolkenvel den. Op de Egeïsche zee afnemende wind Maxima op de stranden rond 30 graden, landinwaarts enkele graden ho ger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Maximumtemperatuur langs de Turkse westkust rond 30 graden, aan de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus ruim erboven. Duitsland: Wisselvallig weer met in het algemeen veel bewolking en plaatselijk flink wat regen. Ook een kleine kans op onweer. Morgen plaatselijk ook enkele opklarin gen. fyliddagtemperatuur van circa 18 graden'in het noorden tot iets boven de 20 ten zuiden van de Main. Oostenrijk: Vandaag bewolkt en plaatselijk nog flink wat neerslag, morgen steeds meer op klaringen. Middagtemperatuur vandaag circa 21 graden, morgen enkele graden L lagedrul H Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 Zon onder 20 Maan op 19.34 Maanonder04i Waterstanden Katwijk Hoog water 02.18 14.52 Laag water 10.45 22.46 Weerrapporten 17 augustus 20 u HEINZ LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg, G P. Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D Paauw. tel. dag 9 30- 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08 30-17.00 uur- Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8 30-17.00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bi| vooruitbet (ind BTW) per acc giro autom.bet per maand 29.30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18.00-19 30 uur, zat 10 00-12 00 uur. Tel. 071-143241 BOES Moslims in Nederland vie ren komende zaterdag het Mawlid-feest ter herden king van de geboortedag van de profeet Moham med. In de moskeeën staan rond die dag de gebeden, preken en Koranlezingen in het teken van Moham- meds geboorte, die volgens de islamitische kalender plaatsvond op de twaalfde dag van de derde maand. den haag anp Naast ld al-Fitr. het feest waar mee de vastentijd wordt afge sloten. en het offerfeest ld al- Adha, is de geboortedag van Mohammed de derde belangrij ke feestdag in de islam. Deze staat echter enigszins in de schaduw van de andere twee. ,,De Profeet heeft nooit iets ge zegd over het vieren van zijn ge boortedag", aldus Mohammed Bakir van de Stichting Platform Islamitische Organisaties Rij mond (SPIOR). In de Surinaamse moslimge meenschap in Nederland wordt het feest doorgaans wat uitbun diger gevierd dan bij Turken en Marokkanen, die zich meestal beperken tot speciale avondge beden in de moskee. ,,De geboortedag van de heili ge Profeet neemt voor ons een belangrijke plaats in. Wij vieren het altijd groot", zegt M. Djoemai, penningmeester van de Surinaamse Taibah-moskee in Amsterdam-Zuidoost. Daar wordt vrijdag een processie ge organiseerd die het stadsdeel kantoor, een islamitische basis school en het monument voor de slachtoffers van de Bijlmer ramp aandoet. De Leidse Mimar Sinan-moskee. Volgens Djoemai is het voor de meeste Surinaamse moslims geen probleem om een vrije dag te krijgen voor het deelnemen aan de processie. Hij zou echter graag zien dat het Mawlid-feest van overheidswege erkend zou worden als een islamitische feestdag. In mei lanceerde W.R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, het idee om verplichte vrije dagen op bijvoorbeeld tweede paasdag en tweede pinksterdag in te ruilen voor feestdagen van andere gods diensten in Nederland. ,,Dat wij een land zijn van islamieten, jo den, hindoes en christenen moet in de Nederlandse kalen- dèr tot uitdrukking komen", zei hij toen. Djoemai juicht die suggestie toe. „Dat is een goed idee. ge zien de gemengde samenstel ling van de Nederlandse bevol king." Hij voorziet echter wel problemen tussen de verschil lende stromingen binnen de is lam in Nederland over de keuze van de islamitische feestdagen die voor een vrije dag in aan merking komen. foto henk bouwman SPIOR heeft met de gemeente Rotterdam succesvol onderhan deld over twee vrije dagen voor schoolkinderen ter gelegenheid van zowel ld al-Fitr als ld al- Adha. Een vrije dag voor de vie ring van het Mawlid-feest vindt Bakir minder nodig. „Niet om dat het minder belangrijk is, maar omdat het meestal 's avonds gevierd wordt", zegt hij. volkingsconferentie een heilloze drieëenheid in het leven zal roe pen: legalisatie van abortus, seksuele \Tijheid voor jongeren en het verlies van de macht van ouders over hun kinderen. De Egyptische kranten As- Shaab en Al-Ahrar is het een doom in het oog dat de bevol kingsconferentie uitgerekend in Cairo plaatsvindt, 'de hoofdstad van de Islam' en zetel van de Al- Azhar Universiteit, één van de belangrijkste islamitische insti tuten. Volgens As-Shaab had de Egyptische regering daar te rade moeten gaan voordat zij zich als gastheer voor de conferentie opwierp. „Het ware beter geweest als Egypte deze schande gelijk in het begin had voorkomen, zo dat het niet meegesleept was door diegenen die willen dat wij sociale, morele en familiewaar den aan de kant zetten in ruil voor een klein beetje hulp", al dus de krant. De Al-Azhar-universiteit veegde vorige week al de vloer aan met het concept-slotdocu ment van de conferentie, omdat het buitenechtelijke seks, abor tus en prostitutie zou aanmoe digen en de ouderlijke macht zou ondermijnen. As-Shaab gaat ook tekeer te gen de komst van 'perverse groepen' als homoseksuelen naar de conferentie. Volgens de krant wijst hun komst op een beleid dat homoseksualiteit aanmoedigt als middel tot be perking van de bevolkingsgroei. De Egyptische regering had ho moseksuelen geen visa mogen verstrekken, vindt de krant. leiden De internationale gospelgroep 'Continental Singers' treedt morgenavond op in het Vlietland Colle ge in Leiden. Het nieuwe programma van de groep, die wordt begeleid door een live-band, heet: 'Dreamer, the story of Joseph'. Deze musical heeft in Amerika de 'Dove Award' gewonnen. Het verhaal gaat over Jozef die op 17-jarige leeftijd door zijn broers als slaaf werd verkocht en uiteindelijk onderkoning van de farao van Egypte werd. Het concert in Leiden begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 17,50 gulden. Kinderen tot 10 jaar betalen 7,50 gulden. Het Vlietland College staat aan de Apollolaan 262. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Barning Muziek aan de Stationsweg 11-17, banket bakkerij J. Petersen (Haarlemmerstraat 244) en De Schatkamer (Herengracht 29). foto pr geneve «anp/epd De Wereldraad van Kerken heeft het afgelopen jaar 6,4 miljoen gulden verdiend op beleggingen. Dankzij dit 'opmerkelijke resultaat' kon de oecu menische organisatie het boekjaar 1993 afsluiten met een batig saldo van 5,8 miljoen gulden. Voor de kosten van de eigen organisatie ontving de Wereldraad vorig jaar 57,6 miljoen gulden; voor hulpwerk en andere projecten nog eens 80 mil joen gulden. Dit maakte Michael Davies, bij de Wereldraad verantwoordelijk voor de financiën, in Genève bekend bij de presentatie van de jaarcijfers. De voorgaande twee jaar had de Raad een overschot van in totaal 4,8 miljoen gulden. In de vier jaar daarvoor (1987-1990) teerde de koepelorganisatie van 324 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken in totaal 9.-1 miljoen gulden in. In 1991 heeft de Wereldraad drie Zwitserse banken de opdracht gegeven een deel van zijn vermogen te beleggen. De banken beschikken over fondsen van 25 miljoen dollar en 25 miljoen Zwitserse frank, in totaal ruim 77 miljoen gulden. Met de banken is overeengekomen dat het geld niet wordt belegd in kernenergie, wapens, kans spelen, tabak of alcohol. Overigens zijn de eerste helft van dit jaar de op brengsten uit de beleggingen beduidend lager, al dus Davies. Op korte termijn wordt beslist of de Wereldraad hiermee doorgaat. De aanval van behoudende moslims tegen de VN-Bevol- kingsconferentie die op 5 sep tember in de Egyptische hoofd stad begint, neemt in hevigheid toe. Vorige week werd die inge zet door de eerbiedwaardige Al- Azhar Universiteit in Caïro. Twee Egyptische oppositie kranten waarschuwden dat de uitkomsten van de conferentie in strijd zullen zijn met de isla mitische moraal en zullen die nen als instrument in westerse handen om de groei van de moslimbevolking in de wereld af te remmen. „We hebben herhaaldelijk ge waarschuwd tegen verdachte campagnes van Amerika, ande re westerse landen en Israël om geboortenbeperking in moslim landen te bevorderen", aldus de fundamentalistische krant As- Shaab. „Ze zien snelle bevol kingsgroei in moslimlanden als een bedreiging." Volgens de auteur Amin Ho- weidi is het westen banger voor de bevolkingsgroei in de islami tische wereld dan voor <het ge vaar dat moslimlanden een atoombom in bezit krijgen. „De werkelijke islamitische atoom bom is de exponentiële groei van het aantal moslims", aldus Howeidi in de Saudische krant Asharq al-Awsat. „De Verenigde Staten, Europa en Israël zijn de belangrijkste krachten in dit complot, waar mee ze de Derde Wereld naar de rand duwen en zijn groei willen belemmeren", zei How eidi verder. Hij vreest dat de be-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12