WlTERKRANT gaat over één 'De Staart' nacht ijs Miami Vice op het binnenwater estemming: Thuishaven Illegaal klussende recreant verdwaalt in regelgeving 4 Nog gulle gevers voor Zuydtwijck Er komt nog steeds geld binnen voor de actie 'Houdt de Zuyd twijck in de vaart'. Een aantal gevers heeft dus niet in de krant gestaan bij de 'reddingsbrigade'. Binnenkort plaatsen we daar om een aanvulling op de lijst van mensen die een bijdrage heb ben overgemaakt. LOGBOEK pensdag 17 augustus, Ring- et alleen de kalender, ook ons haam geeft aan dat er zo igzamerhand maar eens een nd moet komen aan zes we ll Waterkrant. De psychische pblemen die dit wezens- temde bestaan met zich mee- pngt mogen we dan gaande- )g onder de knie hebben ge- égen, fysiek is het bijna niet eer op te brengen. Als onaan- hame verrassingen in Hol- ndse melkchocolade verhullen ize gebruinde torso's magen e van streek zijn door honder- jn liters veel te koude cola en lrmstelsels die niet meer we- n hoe ze de zoveelste mod- jrvette lunch moeten afbre- in. De bockworst die er tussen i middag op het terras van een Itwijks strandpaviljoen in jrtjes in gaat, komt er 's jonds in zijn geheel weer uit. in er langs het water dan niet (zond worden gegeten? Ik zou t waarachtig niet weten. Onze en kijken op de menukaart et dezelfde interesse naar de joodjes gezond, de frisse sala- |s en het verse fruit als een ijgezelle slagersknecht de intactadvertentie van een ve- karische biologiestudente in bh opneemt. Wat voor beteke- s heeft de evolutie gehad als dereen anno 1994 maar op bte schaal rauw voedsel tot bh gaat nemen? Aan die mo- jgril doen wij niet mee. Als we |n zo nodig eens wat ritami- ïs tot ons willen nemen, fritu ren we wel een keer plantaardig. Dat onze ingewanden inmid dels geen smulrol meer van een liham-boutje kunnen onder scheiden, zal ook wel te maken hebben met onze dagprogram ma's. Die beginnen steeds ex- Nog maar nauwelijks zijn we bekomen van een eerste bijna- doodervaring in een varende ra ket op de Kaag, of we vinden onszelf dertien mijl uit de kust terug op een Madurodam-kot- ter die dezelfde weg lijkt te gaan ■els het wrak waarboven hij voor anker ligt. En zo strompelen we maar voort naar het einde. Neem al leen al deze week. De goede af loop van onze woeste vistocht vierden we met een immens bittergarnituur met bijbehoren de verteringen. Dinsdagavond genoten we, alvast voor de af sluitende pagina op zaterdag, in het Voorschotense Allemans- geest van een rijk besprenkeld 'captainsdiner' met vier rond vaartbootkapiteins. En gisteren konden we (gejaagd door de wind) langs de Ringvaart in res taurant De Hanepoel de verlei dingen van de verse mosselpan en het bijbehorende trapisten- bier niet weerstaan. Zo bedwingen we overdag de steeds ruwer wordende opper vlaktewateren in de Leidse re gio. En dobberen we 's nachts volkomen stuurloos op het maag- en darmkanaal. WATERPROEF jiefkok A. Zwanenburg van Btaurant Allemansgeest in [orschoten kiest voor een zo- fcrs recept met zalm: zalmfilet bt reepjes tomaat en basili- m-botersaus. igrediënten voor vier perso- platte zalmfilets van 150 gram grote vleestomaten bos verse basilicum (0 gram boter Deciliter olijfolie igram pijnboompitten in scheutje room |n halve fles witte wijn ^bouillon )or bereidingen: Reepjes to- jaat: snijd de tomaten in en le ze in kokend water. Schep 11 minuut de tomaten uit het pter en laat ze schrikken in |ud water. Het vel laat zich er p makkelijk afpellen. Snijd de (maten in weren, haal de pitjes [uit en snijd het vruchtvlees in nalle reepjes. Isilicumboter: doe de helft van c basilicum, 150 gram boter, at zout en fijn gemalen peper jeen blender/keukenmachine I maal dit fijn. [sta (Italiaanse basilicum- lus): doe de andere helft van de basilicum met olijfolie en pijnboompitten of ongezouten amandelen (eventueel een kwart teentje knoflook toevoe gen) in een blender/keukenma chine en maal dit fijn. Bereiding: Smeer de bovenkant van de platte zalmfilets in met de pesto en leg daarna de reep jes tomaat erop. Strooi een wei nig zout en peper op de zalm. Beboter de bodem van een pan en leg hierin de zalmfilets. Doe een scheut droge witte wijn en visbouillon in de pan. Dek de pan af met een deksel of alumi niumfolie. Breng de zalm aan de kook en stoof hem zacht ge durende ongeveer 5 minuten. Haal de zalm uit de pan en leg de vis in een warme schaal. Houd de zalm warm in een licht voorverwarmde oven. Doe een scheutje room bij het kook vocht, kook dit snel in tot onge veer de helft en klop met een staafmixer of een garde de basi licum-boter door het ingekook te vocht zodat een lichte boter saus ontstaat. Leg de zalmfilets op warme borden en schep de saus erover. Serveer hierbij fijn gesneden en in boter gestoofde jonge prei en gekookte aardap peltjes. -iLeidsch Dagblad-boot vaart (als het weer het toelaat tenminste) (ïdaag nog op en rond de Kagerplassen. Morgen, op de laatste dag |i dit project, wordt koers gezet naar de thuishaven Leiden. AGENDA UDAG 19 AUGUSTUS Regionale verwachting v vrijdag 19 augustus iNDERDAG 18 AUGUSTUS 1994 Noren krijgen een lesje met 'Walvismenu' Hotel-restaurant Edelman uit Noordwijk adverteert deze maand met een 'Menu de la Ba- leine', of in goed Nederlands: Walvismenu. Wie zich verheugt op walvisborst, walvisbil of des noods een walvisfileetje, komt bedrogen uit. Het menu is juist een aanklacht tegen de jacht op walvissen en het biedt derhalve geen grammetje walvisvlees. Zelfs de aloude levertraan, waar vroeger moeders kinderen tot vervelens toe mee achtervolg den, staat niet op de kaart van deze Noordwijkse horecagele genheid. Waar is zo'n menu dan wel goed voor? Het is een aanklacht van de chef-kok, Nico de Louw. Met dit gebaar uit hij zijn woe de op Noorse vissers die volgens hem op onverantwoordelijke wijze jagen op walvissen. De Louw sluit zich met zijn actie aan bij de boycot van Green peace. Van de prijs die het me nu kost (55 gulden), gaat dan ook 17,50 gulden naar deze in ternationale milieu-organisatie. Tot nu toe hebben zeker vijftig gasten gebruik gemaakt van het menu. ,,Van mij mag er iets meer belangstelling voor ko men, maar ik begrijp best dat niet iedereen het menu, dat ge heel uit vis bestaat, door de strot kan krijgen. Veel mensen happen echt tegen zo'n volledig vismenu aan. Vreemd, want het is gevarieerd eten." De maaltijd begint met haring-tartaar, daar na een romige vissoep en als hoofdgerecht een lasagne van zeevis. Afgesloten wordt met ijs koffie, waarbij vanille-ijs wordt geserveerd. De Louw benadrukt dat hij niet tegen het gebruik van vlees of vjs is. „Dan was ik wel een vege tarisch restaurant begonnen. Het voortbestaan van de soort moet echter absoluut gegaran deerd zijn. Daarnaast heb ik ook moeite met de wrede manier waarop de walvis gedood wordt. Met harpoenen wordt-ie omge bracht en dat gaat me te ver. Toen ik de eerste beelden van de walvisvangst op de televisie zag, heb ik gelijk alle Noorse produkten er uit gegooid en vervangen door andere, meren deels duurdere produkten. Die Noren moeten maar eens een lesje krijgen." IRENE NIEUWENHUUSE» gemakkelijk een steiger bou wen. Je kunt overal bij om palen te slaan." Vooral bij de eigenaren van woonboten zijn de provincie medewerkers weinig populair. Maar die blijken dan ook gere geld te zondigen tegen de regels die tot doel hebben het land schap zoveel mogelijk intact te houden. „Het is de laatste tijd nogal populair om op een woonschip een dakterras te bouwen. Dan verrijst er ineens boven op zo'n boot nóg een compleet bouwsel. En dat mag dus niet." De provincie is ook de instantie die bedacht heeft dat het aantal woonboten langs de Kaag op termijn drastisch omlaag moet, evenals het aantal zomerhuisjes en steigertjes. „De woonboot eigenaars hebben alleen de meeste publiciteit gehad omdat ze zich hebben verenigd en nu het hardst op tafel slaan", weet Van Schie. Ondanks de protes ten is hij ervan overtuigd dat het provinciale woonboten-be- leid het enig juiste is. „Rond de Kaag heb je iets van driehon derd woonboten. Dan kun je nummer 301 moeilijk weigeren. Het gevolg is dan dat de Kaag op een gegeven moment volle dig dichtslibt." De helft van de woonboten moet daarom over dertig jaar van de Kaag verdwenen zijn. De provinciemedewerker heeft er al een idee van wat dat tegen die tijd gaat betekenen. „In 2024 staan er zo'n 120 eigenaars van woonboten op de stoep bij het Provinciehuis. Die komen dan vragen waar ze met hun woonschip naartoe moeten." RUUD SEP» Papiercontainer als hobbykamer voor 'HannesDuivenvoorden Ze zijn de schrik van iedereen die langs de Kagerplassen een illegaal bouwsel optrekt. Of het nu gaat om een woonboot, een vakantiehuisje, een aanlegstei ger of gewoon een zelf geslagen meerpaal, de heren van de pro vincie Zuid-Holland controle ren op alles wat eventueel het landschap in het plassengebied zou kunnen aantasten. Wie zich niet aan de regels houdt, mag zijn met bloed, zweet en tranen gebouwde aanlegplaatsje weer met eigen handen afbreken. En wie houdt zich nu altijd pre cies aan de regels? Want waar heb je als eenvoudige sterveling allemaal wel niet mee te maken als je op of om de Kaag iets wilt ondernemen? „De Domeinen zijn eigenaar van het water. Zij willen een vergoeding voor het gebruik. Het Hoogheemraade schap van Rijnland stelt eisen aan de doorstroming en de ver ontreiniging van het water. De •gemeente controleert of je je aan de bestemmingsplannen houdt en wij kijken naar de landschapsplannen. Als je dan ook nog geen eigenaar bent van de grond waaraan je je boot wilt aanleggen, heb je ook nog te maken met de boer van wie het land is", vertelt de Leidse pro vinciemedewerker A. van Schie. „Het is eigenlijk te gek. Nie mand kan er nog wijs uit." Eén dag per week zijn Van Schie en zijn collega E. Zilstra te vin den op de Kaag. In die ene dag doorkruisen zij het hele gebied. Over het algemeen doen zij dat met hun provinciale motorvlet, maar 's winters, als er ijs ligt, binden zij de schaatsen onder en gaan ze met de rugzak op pad. „Juist dan valt er veel te controleren. Als er ijs ligt kun je Even is het Miami Vice op de Dieperpoel, een plas nabij het Kaageiland. Twee politie- boten scheuren vol gas weg, op witte vleu gels van water. Even laten zien dat het bij de politie toch nog wel avontuurlijk is. Maar meestal .gaat het er tijdens de surveil lancediensten van Menno Zeilstra en Peter de Boer niet zo wild aan toe. Menno, die net als zijn collega behoorlijk getaand is door de zon, noemt ze met een knipoog 'zwaaisur- veillances'. Met zijn collega moet hij in dis trict 2 van regio Hollands Midden het reilen en zeilen van de watersporters in de gaten houden. Menno: „De mensen zijn op het water gemoedelijker en vriendelijker dan op de weg. Ze reageren minder knarrig. En wij kunnen dat weten, want we surveilleren ook op het land." De twee agenten hebben net een boot veilig gesteld die vermoedelijk is gestolen. Maar de hoofmoot van hun taak is het toezicht op de recreatievaart. Er wordt gekeken of de maximum-snelheid niet wordt overschre den en of de benodigde vergunningen en vaarbewijzen aanwezig zijn. „We moeten nogal eens ingrijpen bij te hard varende speedboten", zegt Peter de Boer. „Maar met de Kaagweek hebben we weinig meldingen gehad. Het was gewoon te druk om hard te varen. Dat is veel te gevaarlijk met al die sur fers en zeilers." Ook de stroperij op het water wordt in de gaten gehouden. „Maar we krijgen daar bij na geen meldingen van binnen. Het valt hier wel mee, zo heb ik het idee", zegt Zeilstra, „maar in het Noorden schijnt het toch een behoorlijk probleem te zijn. Daar worden enorme netten uitgegooid. En als de stro pers dan gesnapt worden, laten ze die net ten staan. Dan zit er voor tonnen rottende ris in, ris waar niemand meer wat aan heeft." Het drankgebruik aan boord baart de twee dienaars van veiligheid en recht niet echt veel zorgen. „Maar er wordt wel gedron ken", zegt De Boer. „Alleen voorziet de wet nog niet in een artikel dat bepaalt hoeveel schippers precies mogen drinken. Het is dus niet zoals op het land, waar je bij een be paald promillage niet meer achter het stuur mag gaan zitten. Je ziet op het water ook minder snel dat iemand dronken is. Je hebt er geen belijning, zoals op de weg. Maar als we werkelijk constateren dat iemand niet meer kan varen, laten we hem blazen en sturen we hem zo nodig van het water af. Vaak komt dat niet voor. Je moet niet verge ten dat schepen toch altijd al een beetje zwabberen." 'Hannes' Duivenvoorden: „Bejaardenoorden zijn net gevangenissen." klotsen en om negen uur ging ik I de Dieperpoel. Ik was nerreges d'r over. Ik was de waaghals van bang voor. Hoe vaak ik er door- Twee snelle boten voor wat bij de politie doorgaans 'zwaaisurveillances' worden genoemd. foto hielco kuipers „Jullie zijn toch geen Jehovah's? Schuifelend op zijn ongelakte klompen bekijkt hij argwanend de ongenode gasten. Achter bergen oud ijzer, beddespiralen en wasmachines blaft een mie zerig hondje van onbestemde herkomst. „Nee? Mooi, want ik heb al een geloof. Een uurtje per week naar de kerk, dat gaat toch wel? Ik kan me niet voor stellen dat mensen dét niet op kunnen brengen." Langs de Ringvaart, aan de Lis- serdijk, staat een grote gele con tainer. Het is de hobbykamer van J.C. Duivenvoorden, beter bekend als Hannes, in 1914 'er gens aan een brede sloot' gebo ren. Een tafel, een stoel en een heleboel oud papier vullen de container. Zorgvuldig scheidt Hannes wit papier (twintig cent per kilo) van andere papier- en kartonsoorten die minder op brengen. Hier en daar scheurt hij de zwaar bedrukte delen uit het verder vrijwel witte papier en gooit de verschillende stuk ken in aparte dozen. „Dit doe ik niet voor de lol of voor het geld, ik doe dit om de tijd te doden." Omdat de bezoekers niet zijn gekomen om de Sassenheimer een ander geloof aan te praten, mogen ze binnenkomen. Hij pakt snel de enige stoel. „Ga maar op tafel zitten." De hond stopt met blaffen en Hannes be gint vrijuit te praten. Over vroeger, van voor de oor log, toen ie z'n geld verdiende als dagloner, klusjesman en metselaar. F.n over twee eenza me schaatsers die ergens op de wijde vlakte door het ijs zakten. „Ik riep nog naar ze dat ze links moesten houden, maar door het gekras van de schaatsen hoorden ze me niet. Binnen de kortste keren gingen ze door het ijs. Die ene, dat was zo'n hele fijne op geloofsgebied, klom bij die ander op de rug. Ik werd me daar een partij kwaad en riep dat 'ie zich aan het ijs moest vasthouden. Ik heb toen snel een hek uit het weiland gehaald om ze uit het water te helpen." Hannes heeft trouwens een bij naam waar hij bar trots op is. De Staart, daterend - uiteraard - van ver voor de oorlog. Als hij schaatste, had hij steevast een sliert kornuiten achter zich. „Ik ging vaak over één nacht ijs. Om vier uur lag het water nog te dat gaf niks, behalve dat ik zwart thuis kwam. Zwemmen kan ik niet, daar heb ik geen be hoefte aan. Ik blijf wel drijven, maar als het water diep is, word ik wel een beetje bang." Terwijl de 85-jarige baas jeugd herinneringen ophaalt, gaat hij rustig door met het uitzoeken van het papier. Af en toe even bezorgd over z'n aardappelen ('daar lust ik er een hele zooi van'), die binnen in zijn woning staan aan te branden. Als hij een in plastic gebonden rapport tegen komt, wordt hij even op standig en gooit het met kunst stof kaft en al bij het papier. „Die oud-papierhandelaar heeft mij ook een keer bedonderd. Nou zal ik hem eens terugpak ken", meldt hij op een gemeen toontje. Ook over vrouwen heeft hij zo z'n eigen mening. Eén is meer dan genoeg in een man z'n le ven. „D'r zijn er wel die er meer nemen, maar daar komt altijd heibel van. Mijn vrouw is al rijf jaar dood, ik hoef maar 'ja' te zeggen en ik heb er weer eentje in huis. Maar daar begin ik mooi niet aan." Hannes staat op en loopt buiten wat tussen zijn lorren. Hij trekt zijn broek, die bijeen wordt ge houden met een touwtje, eens op en blikt over het water. „Ik kan niet lezen en niet schrijven, maar niemand maakt me iets, want ik kan heel goed rekenen, vooral als het om geld gaat. Bij mijn moeder vergeleken ben ik een miljonair, want ik heb een vast inkomen, mijn AOW. Zij zag zwart van de armoe. Wat heb dat mens geleje. Enne, als je me op maandag vertelt dat Ajax heeft verloren, weet ik echt wel of dat klopt, al lees ik geen letter. Nog voordat het in jullie krant staat." Hannes is vast van plan om in zijn huis aan het water te blij ven wonen. Van rusthuizen, verzorgingscentra en bejaar denoorden wil hij niets weten. „Dat zijn net gevangenissen. Met zo'n heks van een directri ce die je vertelt dat je je poten moet vegen bij de ingang. En zo'n lange gang met aan twee kanten kamertjes. Als ik verhuis, dan is dat nog één keer, naar een plekje achter de kerk..." IRENE NIEUWENHUUSE/RUUD SEP I gezakt ben? Vaak, maar alleen in van die baggerslootjes. Dus

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11