Carlos zou zijn ontvoerd Buitenland vn doen laatste poging om invasie Haïti te voorkomen Wachten op de trein die niet komt Hulp Sarajevo hervat PKK acht tijd rijp voor onderhandelingen Rwandese vluchtelingen bedreigd door kampleiders Betere positie vrouw is sleutel bevolkingsvraagstuk WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 Branden teisteren Lesbos en Algerije athene Op het Griekse eiland Lesbos in de Egeïsche Zee is de noodtoestand uitgeroepen wegens de zich nog steeds uitbrei dende bosbranden. De politie vermoedt brandstichting. Ook op de Peloponnesus en bij Kavalla in het Noord-Griekenland zijn weer bosbranden opgelaaid. In Algerije hebben bosbranden aan minstens 22 mensen het leven gekost. De branden woeden in twintig districten. Kooijmans naar rouwdienst Wörner den haag/bonn De demissionaire ministers Kooijmans (buiten landse zaken) en Ter Beek (defensie) gaan vrijdag in Brussel naar de rouwdienst voor NAVO-secretaris-generaal Manfred Wörner in de kerk Saint-Jacques sur Coudenberg aan het Ko ningsplein. De NAVO houdt morgen nog een speciale herden- kingsraad in Brussel. In het Duitse parlement wordt de zaterdag aan kanker overleden Wörner dinsdag in een nationale rouwce- remonie herdacht. Dode bij explosie in Zweeds huis Stockholm Een explosie in een overwegend door buitenlanders bewoond huis in Stockholm heeft gisteren aan een man het le ven gekost. Dat heeft de politie gemeld. Na de ontploffing brak er brand uit, waarop sommigen in paniek uit het raam spron gen. Zeven bewoners raakten gewond. De oorzaak van de explo sie is niet bekend. Neo-nazi's maken foto's bij Buchenwald nordhausen De Duitse politie heeft het afgelopen weekeinde tussen de dertig en vpertig foto's in beslag genomen waarop neo-nazi's in bruine hemden poseren voor de crematoria van het voormalige concentratiekamp Buchenwald. De foto's wer den gevonden in het huis van een twintigjarige neo-nazi in Nordhausen in de voormalige DDR. Ook werden publikaties en propagandamateriaal, waarin het nationaal-socialisme wordt verheerlijkt, in beslag genomen. Opslagplaats voor Tsjenobyl-afval kiev» Oekraïne wil een gigantische ondergrondse opslagplaats aanleggen voor radioactief besmet materiaal uit de zogenoemde 'doodszone' rondom de kerncentrale in Tsjernobyl. De doodszo- ne van 30 kilometer rondom de centrale werd ingesteld na een ontploffing en een brand in een reactor van de centrale in 1986. Er woont geen mens. De opslag moet vlakbij de centrale komen. Chili betreurt naaktfoto Bolivar Santiago Zuid-Amerika is in rep en roer over een Chileens naakt-portret van de Venezolaanse vrijheidsstrijder Simon Boli var. Het schilderij gemaakt door Juan Davila en bekostigd door de Chileense regering toont de 19-de eeuwse volksheld als halfnaakte travestiet met kanten kousen, enorme borsten en een opgestoken middelvinger. De Chileense regering heeft haar verontschuldigingen aangeboden. Epidemieën bedreigen ex-Sovjetunie moskou in Rusland en andere voormalige Sovjet-republieken neemt het aantal epidemische ziekten alarmerend toe. Alleen al in augustus stierven in Rusland 21 mensen aan cholera, terwijl er meer dan vijfhonderd besmet zijn geraakt. De autoriteiten en de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO) vrezen ook uitbar stingen van difterie, TBC en tyfus. Ex-spion hoofd Poolse geheime dienst warschau De Poolse regering heeft een voormalig topspion be noemd tot hoofd van de Poolse geheime dienst. De 42-jarige Marian Zacharski zat begin jaren '80 gevangen in de Verenigde Staten wegens het doorspelen van militaire gegevens naar het toen nog bestaande communistische oostblok. Deze week werd hij voorgedragen voor de hoge veiligheidsfunctie in Polen. Succesje bij handelsoverleg VS-Japan tokyo/washington Het al meer dan een jaar slepende handels overleg tussen de Verenigde Staten en Japan heeft eindelijk een succesje opgeleverd. De twee landen hebben afspraken gemaakt over de bescherming van intellectueel eigendom, zoals patenten en auteursrechten. Het akkoord is gisteren ondertekend. CARACAS/PORT-AU-PRINCE» AP/Rtr Secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Boutros Boutros- Ghali stuurt een nieuwe diplo matieke missie naar Haïti in een laatste poging de crisis te be zweren. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken van Ve nezuela dinsdag gemeld. Venezuela heeft bezwaar ge maakt tegen een eventuele in vasie om het militaire regime van Haïti ten val te brengen. Twee weken geleden stelde de regering in Caracas voor een Latijnsamerikaanse delegatie naar Port-au-Prince te sturen. Die zou de Haïtiaanse legerlei der luitenant-generaal Raoul Cedras moeten aanraden op te stappen en de terugkeer moge lijk te maken van de in 1991 af gezette president Jean-Bertrand Aristide. Het voorstel van Vene zuela stierf een zachte dood toen bleek dat noch Aristide, noch Cedras bereid waren tot Advocaat overweegt klacht tegen Franse staat Vrolijke ontmoeting met rechter Carlos is niet volgens de regels van het internationale recht door Sudan aan Frankrijk uitgeleverd, maar ont voerd. Dat zegt mr. Mourad Oussedik, een van de twee verdedigers van de beruchte terrorist. Mogelijk vandaag nog zal Oussedik daarom een klacht indienen tegen de Franse staat. Carlos' andere advocaat is de omstreden Jacques Vergès, die eerder onder meer de nazi Klaus Bar bie verdedigde. Gisteren werd Carlos voorgeleid aan on derzoeksrechter Bruguière. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse minister van binnen landse zaken, Pasqua, heeft ge zegd dat de op een vals pas poort in Sudan verblijvende Carlos door de Sudanese autori teiten aan Frankrijk is overge dragen nadat Parijs formeel om zijn uitlevering had gevraagd. Pasqua ontkende ten stelligste dat Parijs het met Khartum op Mr. Oussedik gaf gistermid dag na een eerste gesprek met zijn cliënt in de gevangenis La Santé in Parijs echter een heel andere lezing. Carlos (werkelij ke naam: Illich Ramirez San chez) zou zondagmorgen plot seling zijn overmeesterd door enkele Sudanezen die als lijf wachten fungeerden. „Ze wier pen zich plotseling op Carlos, schakelden hem uit, bonden hem aan handen en voeten en dienden hem een slaapmiddel toe. Een vliegtuig met enkele agenten van de DST (de Franse contra-spionagedienst) was toen al onderweg naar Khartum om hem te halen", aldus de ad vocaat, die van een 'complot' van de Franse en Sudanese ge heime diensten sprak. Volgens Oussedik is de arres tatie niet legaal omdat het inter nationale recht met voeten ge treden zou zijn. Er was volgens Oussedik geen sprake van een officieel verzoek om uitlevering noch van een internationaal ar restatiebevel. Naaste medewer kers van minister Pasqua gaven tegenover de krant' Le Monde toe dat inderdaad sprake was geweest van 'een ietwat uitzon derlijke procedure'. De krant Li- bération meldde zonder bronvermelding dat Khartum Carlos heeft uitgeleverd nadat het Franse ministerie fensie satellietfoto's van de po sities van de Zuidsudanese re bellen had gegeven aan de isla mitische junta in het noorden. Gisterochtend is Carlos in Pa rijs door onderzoeksrechter Jean-Louis Bruguière in staat van beschuldiging gesteld voor zijn aandeel in een spectaculai re bomaanslag in april 1982 in Parijs. Bij die aanslag in de Rue Marbeuf kwam een voorbijgan ger om, terwijl 63 anderen ge wond raakten. Hoewel hem in Frankrijk vrij wel zeker levenslang te wachten staat, leek Carlos in het geheel niet in de put te zitten. Opge wekt begroette hij onderzoeks rechter Bruguière, de grote ter- rorisme-specialist van Frankrijk. „Kijk, daar heb je de rechter. Hoe gaat het ermee?", zei Car los. Waarop de rechter reageer de met de tegenvraag: „En hoe de- gaat het met u"? „Nog altijd in leven en nog voor heel lang", al dus Carlos, die zijn advocaten heeft laten weten dat hij van plan is terrorisme ideologisch te verdedigen tijdens zijn proces.. Behalve de aanslag in de Rue Marbeuf zal Carlos zich onder meer moeten verantwoorden voor de moord op twee agenten van de Franse contra-spionage dienst DST. Carlos schoot de twee agenten op 27 juni in 1975 dood toen ze hem in zijn Parijse appartement wilden aanhou den. Daarvoor is hij in 1992 al bij verstek tot levenslang ver oordeeld. Daarnaast zegt justitie over sterke aanwijzingen te be schikken dat Carlos ook het brein achter zeker drie andere bloedige aanslagen op Frans Jordanië en Israël sluiten handelsverdrag Israël en Jordanië hebben giste ren een economisch akkoord gesloten dat Jordanië toestaat jaarlijks voor 30 miljoen dollar (52,5 miljoen gulden) aan goe deren naar de bezette Westelij ke Jordaanoever te exporteren. Volgens het akkoord, bereikt tij dens de Israëlisch-Jordaanse onderhandelingen aan de Dode Zee, moeten de exportartikelen via Palestijnse handelaren ver kocht worden, die op hun beurt toestemming moeten krijgen van de Palestijnse bestuursraad, die de Palestijnse autonome ge bieden regeert. Sinds de Westelijke Jordaan oever in 1967 door Israël op Jor danië werd veroverd waren Jordaanse produkten verboden. Officeel mochten ook geen Is raëlische produkten in Jordanië worden verkocht, maar via via kwam toch veel Israëlische han delswaar op Jordaanse markten terecht. VN: Servische 'zuiveringenweer begonnen Sarajevo»ap naar Sarajevo door de Serviërs, hebben geleid tot flinke voed seltekorten in de stad. Volgens VN-medewerkers hebben de Serviërs hun politiek van etnische zuivering weer op gevat, nadat de internationale contactgroep (VS, Rusland, Eu ropese Unie) een vredesplan had gelanceerd, waarin 49 pro cent van het Bosnische grond gebied onder controle van de Bosnische Serviërs komt en 51 procent onder beheer van de fe deratie van Kroaten en mos lims. De Serviërs, die momen teel 70 procent van Bosnië in handen hebben, wijzen de vre desregeling af. De Verenigde Naties hebben na een opschorting van vijf dagen gisteren de humanitaire lucht brug naar de Bosnische hoofd stad Sarajevo' hervat. Het ak koord dat de moslims en de Bosnische Serviërs sloten om een einde te maken aan de acti viteiten van de sluipschutters leek stand te houden. De luchtbrug wordt de laatste maanden vrijwel constant op geschort als vliegtuigen op de luchthaven worden beschoten, om daarna weer te worden ge opend. De onregelmatige leve ring van hulpgoederen en de sluiting van de aanvoerroutes londen Een eenzame zwerfster lijkt tevergeefs op de trein te wachten in het Londense Waterloo-station. Deze week ging de staking van het Brit se treinpersoneel de tiende week in. De actie voor onder meer hoger loon heeft al voor veel ongemak gezorgd voor de gigantische forensenstroom die zich dagelijks per trein naar en van het werk spoedt. Voor volgende week staat weer een 24-uursstaking op het programma. foto epa johnny eccitt ANKARA Rtr-AFP compromissen. Boutros-Ghali heeft-nu beslo ten via de VN een 'laatste po ging' te wagen om de crisis op Haïti te bezweren. Het is vol gens hem een laatste poging om een invasie in haïti te voorko men. Op 31 juli nam de VN-Vei- ligheidsraad een resolutie aan die bepaalt dat de VN Cedras eventueel met militair geweld mogen verdrijven. Inmiddels zijn vierhonderd Haïtiaanse bootvluchtelingen gisteren door de Amerikaanse kustwacht teruggebracht naar hun vaderland. De Haïtianen gaven de voorkeur aan repa triëring boven een langer ver blijf op de Amerikaanse leger basis Guantanamo op Cuba, al dus diplomatieke bronnen in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au- Prince. Een andere groep van drie- tot vierhonderd vluchte lingen zal naar verwachting woensdag terugkeren. De leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Ogalan, heeft gisteren ge pleit voor onderhandelingen met de Turkse regering over een politieke regeling van het conflict tussen de Koerden en de Turkse staat. „De situatie is nu meer dan ooit rijp voor een staakt-het-vuren, en het vinden van een redelijke politieke procedure is niet moeilijk", zei O^alan in een radio-interview met de Turkse afdeling van de BBC. Het was maandag tien jaar geleden dat de PKK de Turkse regering de oorlog verklaar de. De strijd heeft aan meer dan 12.000 mensen het leven gekost. Gisteren kwamen bij gevechten tussen PKK-aanhangers en het Turkse leger in het zuidoosten van Tur kije opnieuw 17 mensen om. De PKK-lei- der, beter bekend onder de naam Apo, ziet voldoende ruimte voor een politieke oplos sing van het conflict. „Wij noemen dit her schikking van de relaties", zei hij. Dit zou volgens O^alan ook veranderingen van de grondwet moeten inhouden als blijk van er kenning van wat hij 'de Koerdische identi teit' noemde. Vorig jaar kondigde de PKK eenzijdig een bestand af waaraan twee maanden later een einde kwam met de Koerdische aanval op een bus met Turkse militairen. Ankara heeft herhaaldelijk verklaard niet met de PKK te willen onderhandelen. De Turkse premier, Tansu (giller, heeft gezworen een einde te maken aan de activiteiten van de Koerdische verzetsbeweging. In Londen werden drie Koerden, die ban den hadden met de PKK, gisteren tot ge vangenisstraffen van 12 tot 15 jaar veroor deeld. Ze werden schuldig bevonden aan betrokkenheid bij een reeks aanslagen op Turkse instellingen in de Britse hoofdstad. GENÉVE Rtr/AFP/DPA De Verenigde Naties hebben gisteren na dreigementen po gingen gestaakt om 144 Rwan dese vluchtelingen te evacu eren. Woordvoerster Sylvana Foa van de Unhcr, de vluchte lingenorganisatie van de VN, zei dat de vluchtelingen per vrachtauto van het Zaïrese kamp Mugunga naar Rwanda zouden worden vervoerd, maar dat ze met de dood wer den bedreigd. De VN heeft er vervolgens van afgezien hen te repatriëren, verklaarde Foa op een persconferentie in Genè- Volgens Foa hadden Hum- kampleiders in Mugunga, het kamp bij de Zaïrese grensstad Goma waar een kwart miljoen vluchtelingen verblijft, de groep aangemerkt als 'verra ders' en 'collaborateurs' met de door de het Rwandees Pa triottisch Front (RPF) gedomi neerde regering in Kigali. Bij terugkeer naar Rwanda zou den de 144 vluchtelingen wor den gedood. „Intimidatie duurt voort in de kampen", al dus Foa, die verder verklaarde dat het transport was afgelast op dringend verzoek van de 144 ontheemden zelf. Veel Hutu's zijn bang dat het RPF wraak neemt voor de massale slachtpartijen die het voormalige Hutu-regime en Hutu-milities sinds april aan richtten, en waarbij zo'n 500.000 mensen, voornamelijk Tutsi's en gematigde Hutu's, om het leven kwamen. De re gering in Kigali en de VN pro beren echter de Hutu-vluchte- lingen in de kampen in Zaïre en het zuidwesten van Rwanda te overtuigen huis waarts te keren. Om de Hutu's enig vertrouwen te geven, gaan de VN op korte termijn tientallen waarnemers in Rwanda stationeren. Of dat ef fect zal sorteren is de vraag, omdat de Hum-kampoudsten de vluchtelingen herhaaldelijk inprenten in de kampen te blijven. De voormalige Hutu-leiders en -militairen zinnen intussen op het herwinnen van de macht in Rwanda. Als de RPF hen buiten sluit, dreigen zij de wapens weer op te pakken. De RPF wil de voormalige macht hebbers aanklagen wegens ge nocide. Brits leger deels uit Noord-Ierland bij bestand IRA Regering Sri Lanka delft Onderspit De Britse minister Rifkind (de fensie) heeft gisteren verklaard het aantal troepen in Noord- Ierland te zullen verminderen als het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) instemt met een permanent staakt-het-vu- ren. De minister zei dat de aan wezigheid van het Britse leger in Noord-Ierland afhangt Van de dreiging van terrorisrhe. „In dien die dreiging zou afnemen, indien de bedreiging van het welzijn van de mensen in Noord-Ierland minder zou wor den en er sprake is van langdu rige vrede, stabiliteit en veilig heid, zou dat direct gevolgen hebben voor het aantal militai ren dat in de provincie nodig is." Het IRA strijdt al 25 jaar tegen de Britse aanwezigheid in Noord-Ierland. Gerry Adams, leider van Sinn Fein, de politie ke arm van het IRA, heeft laten doorschemeren dat de groepe ring een staakt-het-vuren over weegt. Maar hij heeft geen in stemming uitgesproken met het Brits-Ierse vredesplan van de cember vorig jaar, waarin staat dat de groep een bewijs moet leveren bereid te zijn van ge weld af te zien. Conflict tussen Wereldraad van Kerken en Vaticaan over geboortenbeperking GENÉVE-DEN HAAG GPD-ANP Verbetering van de positie van vrouwen is de steutel tot het oplossen van het bevolkingsvraagstuk. Vrije en ge lijke toegang voor zowel vrouwen als mannen tot ge zondheidszorg, gezinsplanning en onderwijs is niet al leen een doel op zichzelf, maar draagt ook bij tot milieubescherming en economische ontwikkeling. Dit staat in het rapport 'Keuzes en verantwoordelijkheden' van het Bevolkingsfonds van de Verenigde Naties (Unpfa), dat vandaag in Londen openbaar is gemaakt. Vooruitkijkend naar de Wereldbevolkingsconferentie in september in Cairo, benadrukt het rapport de sa menhang tussen ontwikkeling en bevolking. De confe rentie moet zoeken naar een manier om de mensen rechten te bevorderen en tegemoet te komen aan indi viduele behoeften van mensen, waarbij ook zorgzaam wordt omgesprongen met de natuurlijke hulpbronnen. Het bevorderen van de gelijkheid tussen de seksen staat hoog op de verlanglijst van de conferentie. De Wereldraad van Kerken heeft zich de woede van het Vatcaan op de hals gehaald door het actieplan van de Verenigde Naties voor het stabiliseren van de we reldbevolking te omarmen. De VN zien de explosieve groei van de wereldbevolking als een tijdbom voor de planeet Aarde. Het actieplan voor de Conferentie over Bevolking en Ontwikkeling in Cairo pleit voor gezins planning met gebruik van voorbehoedmiddelen en be tere voorlichting over onderbreking van zwangerschap pen. Het project wordt'door de Verenigde Staten en de meeste westerse landen gesteund en nu ook door de Wereldraad van Kerken, de stem van de niet-katholieke christenheid. Maar paus Johannes Paulus II ageert fel op iedere vorm van geboortebenperking (behalve pe riodieke onthouding), om over abortus maar te zwij gen. Het Vaticaan heeft zich fel gekeerd tegen het hele VN-actieplan, dat het beschouwt als „een aansporing tot seksuele losbandigheid, abortus en homoseksuali teit". De paus kreeg daarbij vorige week steun van isla mitische leiders in Egypte en Iran, waardoor het de VN- conferentie niet makkelijk zal vallen om tot een una niem besluit te komen. De algemeen secretaris van de Wereldraad van Ker ken, de Duitse theoloog Konrad Raiser, verwerpt de protesten van het Vaticaan als „een onverstandige ma nier om een uitgesproken standpunt door te dmkken. Meer begrip voor andere opvattingen over het bevol kingsvraagstuk zou wat meer in de lijn liggen van een christelijke getuigenis". Raiser noemt de pauselijke uitspraak dat het VN-do cument is geïnspireerd door 'Amerikaanse feministen' misplaatst. „Vrouwen zijn terecht sceptisch over van hogerhand opgelegde oordelen met een duidelijk man nelijk denkpatroon." Hij merkt op dat op de Cairo-con- ferentie „vrouwelijke gedelegeerden in de minderheid zullen zijn bij besluitvormingen waarin de vrouw als de levengevende mens centraal hoort te staan". Voor de conferentie, de grootste VN-bijeenkomst al ler tijden, worden zo'n 16.000 afgevaardigden van rege ringen en particuliere organisaties in Cairo verwacht. De leider van de AP, Chandrika Kumaranatunga, met haar moeder op weg naar de stembus. foto reuter COLOMBO Rtr-AFP De verkiezingen op het Aziati sche eiland Sri Lanka zijn uitge lopen op een nederlaag voor de regerende Verenigde Nationale Partij (UNP), die zeventien jaar aan de macht was. Overwinnaar is de oppositionele Volksallian tie van linkse partijen (AP) on der leiding van Chandrika Ku maranatunga. Officiële bronnen verklaarden vanochtenddat de AP won in zeker 90 van de 160 kiesdistricten, de UNP in 40. De huidige regering van Sri Lanka kondigde gisteravond, twee uur na het sluiten van de stembussen, de noodtoestand en een uitgaansverbod van 33 uur af. Vandaag en morgen zijn tot officiële vrije dagen uitge roepen. Volgens president Din- giri Banda Wijetunga is daartoe besloten om politie en leger de middelen te verschaffen om uit barstingen van geweld te voor komen na het bekend worden van de uitslagen. De verkie zingsstrijd kostte de afgelopen weken aan zeker twintig men sen het leven, voornamelijk AP- aanhangers.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5