Paars niet eens over spaarloon UW SLAG stoutenbeeh /ruiDoncentrum 'Pee-elletje geeft schwung aan economie' m a Van den Breemen was bedenker reorganisatie Binnenland Maar de zon is er voor iedereen Maupoleum onder de sloophamer Officier noemt verdachte 'uiterst agressieve man' WOENSDAG 17 AUGUSTUS 15 Werkloosheid blijft dalen den haag De dalende lijn in de werkloosheid zet door, ondanks een lichte stijging tot 465.000 in de periode mei-juli. Volgens het CBS is die stijging normaal voor het seizoen, omdat er dan veel schoolverlaters op de arbeidsmarkt komen. Gecorrigeerd voor het seizoen is er dan ook sprake van een daling. Volgens het CBS blijft er dan ook sprake van een daling na het eerste kwartaal van dit jaar, met vijf- tot tienduizend werklozen per maand. Poolse president komt naar Nederland warschau/den haag De Poolse president, Lech Walesa, brengt op uitnodiging van koningin Beatrix van 4 tot 6 oktober een offi cieel bezoek aan Nederland. Hij zal onder andere Rotterdam be zoeken. Alpinisten in Zwitserland verongelukt orsiereEen 47-jarige man uit Delft en een 33-jarige Zwitser zijn Vorig weekeinde verongelukt in het Zwitserse kanton Valais toen ze over de 3.500 meter hoge bergkam van Meitin liepen. De Ne derlander heeft volgens de politie een val gemaakt van 200 me- Burgemeester Riem houdt wachtgeld brunssum* De onlangs oneervol ontslagen PvdA-burgemeester van Brunssum H. Riem krijgt tot zijn pensioen wachtgeld. Dat heeft een woordvoerder van de provincie Limburg gisteren ge zegd. Riem krijgt 80.000 gulden per jaar als oud-lid van Gedepu teerde Staten. Als oneervol ontslagen burgemeester heeft Riem geen recht op wachtgeld uit die functie. Hakenkruisen in Turkse moskee Groningen* Het interieur van een moskee van de Stichting Islam Nederland in Delfzijl is afgelopen weekeinde met nazi-leuzen beklad. Ook zijn er vernielingen aangericht. In de ruimte waar wordt lesgegeven aan kinderen stond op het schoolbord 'I love Adolf Hitler en Rudolf Hess'. Er waren ook hakenkruisen ge maakt. De daders zijn spoorloos. Vakantievierende asielzoekers uitgezet schalkhaar Twintig Roemenen hebben gisteren snel hun asiel aanvraag ingetrokken toen 'ze streng werden gecontroleerd. De Roemenen zijn door de politie naar de grens gebracht of verlie ten het land op eigen gelegenheid. Enkele Roemenen zijn door verwezen naar andere opvangcentra voor nader onderzoek van hun asielaanvraag. De actie is bedoeld om een eind te maken i een opvangcen- Planeetje genoemd naar Bernhard den haag De Internationale Astronomische Unie IAU heeft een asteroïde genoemd naar prins Bernhard. Het kleine hemelli chaam, dat bij de wereldorganisatie van sterrenkundigen als nummer 2.643 staat ingeschreven, heet nu Bernhard. Een aste roïde of planetoïde bestaat uit vaste massa en lijkt nog het meest op een planeet in het klein. Er zijn ook asteroïden vernoemd naar de voormalige koninginnen Juliana en Wilhelmina. Stelende politieman betrapt Dordrecht» Een 47-jarige brigadier van de politie Zuid-Holland Zuid is gisteren op heterdaad betrapt toen hij geld pikte uit een kluis op het politiebureau in Gorinchem. Hij is aangehouden en geschorst. De brigadier had een sleutel van de kluis. Sinds april is er 300 gulden uit de kluis verdwenen. PORTRET HENK VAN DEN BREEMEN Dat generaal-majoor Henk van den Breemen (53) wèl bereid is de plannen van het paarse re geerakkoord uit te voeren, komt niet als een verrassing. Veel meer dan zijn voorganger gene raal A. van der Vlis, die maan dag aftrad omdat hij niet met de voorgenomen bezuinigingen kon leven, wordt Van den Bree- I ;>fnen gezien als bedenker van de I ^ingrijpende herstructurering vwan het leger. II ./Terwijl Van der Vlis zich soms /Openlijk verzette tegen al te /.'drastische bezuinigingen op ^Defensie staat Van den Bree- l'Jïien veel dichter bij de opvat tingen van defensie-minister Relus ter Beek. Omgekeerd luis terde Ter Beek veel naar de ad viezen van Van den Breemen, en was bereid die ook over te nemen. Eind april werd Van den Breemen al aangewezen tot opvolger van Van der Vlis. Van den Breemen streeft naar 'een versterking van de positie van zijn Defensiestaf, zo valt op het ministerie te beluisteren. Dat zal ten koste gaan van de onafhankelijkheid van de drie krijgsmachtonderdelen, die nu nog verantwoording schuldig dringt zich onontkoombaar op," luidt de weinig vleiende kenschets. H. G. B. van den Breemen werd in Valkenswaard geboren. In 1963 werd hij tweede luitenant van de Mariniers en vervulde bij het korps een aantal operatio nele functies. Hij onderscheidde zich op de Antillen en in Surina me. In 1977 adviseerde hij pre mier Den Uyl bij de bestorming van de trein bij De Punt, die door Molukse activisten ge kaapt was. Vanaf 1984 werkte hij op het de partement. Van den Breemen was onder meer betrokken bij de voorbereidingen voor de plaatsing van kruisraketten in Nederland. In 1988 werd hij toegevoegd aan de Defensiestaf als sous-chef operationele en militair-strategische aangele genheden. In 1991 volgde de benoeming tot plaatsvervan gend chef defensiestaf. den haag gpd Partijen wijzen heffing voor werkgever af De onderhandelaars van een paarse coalitie zijn er nog niet uit hoe ze de spaarloonregeling moeten aanpakken. Een voorstel om werkgevers een heffing van tien procent te laten betalen, is gisteren door de drie partijen afgewe zen. den haag In het regeerakkoord hebben de onderhandelaars het voorne men uitgesproken om de spaar loonregeling aan te pakken. Dat moet om een dreigende kos- tenoverschrijding van bijna 400 miljoen gulden in 1995 onge daan maken. Er wordt nu on derzocht hoe er precies kan worden bezuinigd op de zeer populiare spaarloonregeling. De financiële specialisten van PvdA, WD en D66 stelden voor om de pijn bij de werkgevers en niet bij de werknemers te leg gen. Volgens hun voorstel zou den de werkgevers straks op nieuwe spaarlooncontracten een heffing van tien procent 'Artsen niet schuldig aan dood Zaïrese' den haag anp De twee huisartsen in het Grenshospitium in Amsterdam kunnen niet verantwoordelijk worden gesteld voor de dood van een zwangere asielzoekster uit Zaïre in april 1992. Het Cen traal Medisch Tuchtcollege heeft het beroep verworpen dat was ingesteld door de echtge noot van de vrouw. De ouders en de drie kinde ren verbleven acht dagen in het Grenshospitium in Amsterdam, waar artsen en verpleegkundi gen een normaal verlopende zwangerschap constateerden, die gevorderd was tot de zeven de maand. Het gezin zou niet worden toegelaten, maar omdat uitzetting op korte termijn on mogelijk bleek, werden ze over gebracht naar het asielzoekers centrum in Nijeveen. De dag na aankomst daar werd de vrouw op advies van de huisarts met spoed opgenomen in het zie kenhuis waar ze een dag later overleed aqn een zeldzame vorm van zwangerschapsvergif tiging. De dood van de Zaïrese vrouw veroorzaakte veel op schudding. Volgens de echtgenoot had zijn vrouw ook in het Grenshos pitium last van extreme moe heid, vochtophoping en een versnelde hartslag. Hij meent dat er bij het opnamegesprek meer aandacht aan haar proble men had moeten worden be steed. Onduidelijk is echter of zij dat wel voldoende kenbaar maakten. Volgens het Tuchtcollege in Amsterdam en nu ook het Cen traal Medisch Tuchtcollege had eerder bloedonderzoek de zwangerschapsvergiftiging wel kunnen aantonen, maar is het niet de taak van de artsen alle zwangere vrouwen te controle ren. Sinds de dood van de Zaï rese gebeurt dat nu overigens wel. moeten betalen, maar dat idee haalde het niet, aldus factiespe cialist Ybema van D66. De spaarloonregeling houdt in dat er elk jaar 1.541 gulden van het brutoloon van werkne mers en trendvolgers wordt vrij gesteld van loonbelasting en so ciale premies. De regeling is zo'n groot succes dat de schat kist volgend jaar bovenop de begrote 185 miljoen, nog bijna 400 miljoen gulden aan inkomsten misloopt. Ybe ma wilde samen met de PvdA en de WD het gat dichten door het oneigenlijk gebruik van on kostenvergoedingen (vakantie reisjes, lease-auto's, autotele foons, dure cursussen) aan te pakken. Amsterdam De een heeft zoveel bezittingen dat ze nog niet in een flatgebouw passen en tassen en een boodschappenwagentje kwijt. Maar één bezit hebben ze gemeen: de vriendelijke warmte v i nazomers zonnetje. Amsterdam Het lelijkste gebouw van Nederland werd het onlangs in een enquête genoemd: het Am sterdamse Maupoleum. Het gebouw, dat langs de hele breedte van de Jodenbreestraat ligt, werd destijds gebouwd voor textielhandelaren en naar Maup Caransa vernoemd. Jarenlang huisden de universiteit van Amsterdam en het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) er. Het ontwerp dat Teun Koolhaas voor een nieuw gebouw maakte in opdracht van Philips Pensioenfonds, werd vorige week door de welstandscom missie afgewezen als zijnde te saai en niet veel beter dan het oude Maupoleum. foto anp arnhem* anp U kunt nog 3 dagen uw slag slaan. Op alle reeds afgeprijsde showroom modellen van topmerken krijgt U nog 3 dagen 10% extra korting. Een reden temeer om nu on/.e showrrom in Beverwijk of Leiderdorp te bezoeken. Graag tot ziens. zijn a ide Van den Breemen is van me ning dat de staf in de toekomst de middelen over landmacht, marine en luchtmacht moet verdelen. Zo'n structuur houdt veel meer rekening met de mo derne opvattingen over de ta ken van de krijgsmacht. Nu de .Koude Oorlog voorbij is, moe ten eenheden van de krijgs machtonderdelen veel meer in gezet kunnen worden voor vre destaken. Dat vereist een grote- e coördinatie vanuit de staf. Het i: r het e t dat e marinier is bevorderd tot de al lerhoogste militaire functie van Nederland. Van den Breemen is niet het soort man dat 'ontbijt met een pondje spijkers'. Men sen die hem kennen, zeggen dat •hij daarvoor te lang op het mi nisterie heeft gewerkt. Hij is ge- ipokt en gemazeld in de bureau cratie van het departement. ijjHij is een ietwat gladde, diplo- biatieke figuur, die niet gauw geneigd zal zijn een onwrikbaar standpunt in te nemenzegt een vroegere medewerker. „De gedachte aan een rietstengel Financiers pissig over paarse voornemens met consumptief krediet Eis voor wurgen kinderarts: vijftien jaar Uit het politie-onderzoek, dat maanden duurde, kwam naar voren dat de Hummelose kin derarts regelmatig naar parkeer plaatsen ging waar zij wisselen de seksuele contacten had met vrachtwagenchauffeurs die daar overnachtten. Of zij dat ook die avond heeft gedaan of heeft ge probeerd, zal volgens de officier altijd een raadsel blijven omdat de verdachte niet mee zou wil len werken. In 1993 werd het inmiddels gesloten politie-onderzoek plot seling heropend: een anonieme gedetineerde zei dat de ver dachte hem alles had verteld. Raadsman mr. G. Knoops veeg de gisteren de vloer aan met de verklaringen van de 'anonieme' getuige, die door zijn cliënt on middellijk was herkend als een vroegere makker, met wie hij samen overvallen had gepleegd. Volgens Knoops probeerde de getuige uit wraak strafvermin dering te krijgen door belasten de verklaringen over de man af te leggen. De gegevens zou hij, voor zover ze klopten, uit de stroom van publikaties over de dood van de kinderarts hebben gehaald. De raadsman, die vrijspraak bepleitte, vroeg zich af of de echtgenoot van de kinderarts, van wie zij gescheiden leefde, wellicht meer zou weten van de dood van zijn vrouw. Hij bleek haar al eens met de dood te hebben bedreigd. Officier Weerkamp is van me ning dat de man wel de dader moet zijn. Hij verkrachtte in 1986 een Nijmeegse prostituee onder vergelijkbare omstandig heden, alhoewel deze vrouw het overleefde. Verschillende inwo ners van Haaren, een klein plaatsje in Brabant waar de ou ders van de man wonen, heb ben achteraf verklaard dat zij de verdachte met een vrouw die op de kinderarts leek in het dorp hebben gezien. In het weekein de na haar verdwijning zou de man haar cheques aan kennis sen in Arnhem hebben ver kocht. Voor het wurgen van een kin derarts uit Hummelo en Keppel in de Achterhoek heeft officier van justitie mr. W. Weerkamp gisteren voor de rechtbank in Arnhem een gevangenisstraf van vijftien jaar geëist tegen een 42-jarige man. Hij heeft altijd ontkend. De officier noemde hem een 'buitengewoon agres sieve man, bij wie de kans op herhaling groot is'. De vrouw verdween op de la te avond van 21 februari 1991 uit haar woning in Hummelo. Zij zou bij haar moeder in Hoofddorp op bezoek gaan. Daar kwam zij echter nooit aan. Twee dagen later werd haar au to, brandend, bij Nijmegen ge vonden. In Arnhem en in Oss waren pogingen gedaan om met haar pincode geld uit een giromaat te halen. Het lichaam van de vrouw werd later in de Maas gevon den. Het bleek verzwaard met een basaltblok, dat met een ny- lonkoord en een musketonhaak om het middel van de wouw vastgemaakt was. Niet kon wor den vastgesteld of de wouw kort voor haar dood seksueel had gehad. Beverwijk: Parrallelweg 10 02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1 071J599 3 23 i margreet vermeulen Half Nederland staat op zijn kop omdat het nieuwe kabinet de rente op het consumptief krediet wil afschaffen. W. J. van den Heuvel van de Vereniging van Financieringsondernemingen in Nederland (VFN) vindt de maatregel slecht en ondoordacht. „Het is de zoveelste keer dat een kabinet de aftrekbaarheid van de ren te op leningen voor auto's, caravans, meubels enzovoorts wil schrappen. Maar het is er nog nooit van gekomen. Want politici onderschatten hoe gevoelig dit ligt. Het raakt maar liefst één op de drie Nederlanders in de portemonnee." Volgens Van den Heuvel, ook directeur van de Direktbank, is de commotie terecht. „Want het kabinet is asociaal bezig. Geld lenen gebeurt in alle lagen van de bevolking. WAO'ers lenen geld en mensen met topsalarissen doen het. Maar voor de lagere inko mensgroepen kan het rampzalig uitpakken als de aftrekbaarheid opeens wordt geschrapt, omdat de hoogte van zo'n lening meestal precies is uitgekiend. Wordt die lening elke maand een paar tientjes duurder dan is Leiden in last." Eén op de drie gezinnen heeft een consumptief krediet of door lopend krediet. Meestal is dat een pee-elletje. een Persoonlijke Le ning bij een bank of financieringsmaatschappij. Gemiddeld wordt er 13.000 gulden geleend door 2,5 miljoen gezinnen. In totaal staat er voor 20,6 miljard aan consumptief krediet uit, inclusief de te betalen rente. De betaalde rente is aftrekbaar, als je de 'drem pel' haalt van 150 gulden. De hoge en middeninkomens (die veel belasting betalen) profiteren 't meest van de rente-aftrek. Waarom zou cle overheid een fiscale premie zetten op het le nen van geld om er boten, auto's of nieuwe keukens van te kopen? Van den Heuvel: „Omdat het een geweldige schwung geeft aan de economie. Het consumptief krediet is motorolie voor de eco nomie, zolang het verantwoord gebeurt en dat is beslist het geval in Nederland. Het is een vorm van uitgesteld sparen en dat is enorm belangrijk voor de economie. Er wordt in Nederland toch al meer gespaard dan waar ook. Onze spaarzin behoeft toch geen stimulans? „Correct, maar er worden met krediet auto's gekocht. De bouw leeft er voor een deel van, omdat veel mensen een lening afsluiten voor een verbouwing. De meubelbranche drijft er op. Er zit echt ontzettend veel aan vast. Het is moeilijk te voorspellen wat de consurpent zal doen. Maar liefst 70 procent van de leningen wordt gebruikt om een auto te kopen. Het is wel duidelijk dat de autobranche daar een flinke klap van zal krijgen. Ook De Neder landse Bank heeft wel eens uitgerekend dat de autoverkopen met 2,5 procent dalen als de rente met 1 procent stijgt." Het merendeel van de auto's (73 procent) wordt nog altijd ge kocht zónder leriing. „Je probeert toekomstig gedrag te voorspellen. Daar kunnen we natuurlijk flink over steggelen. Maar de regering heeft een op brengst geraamd van een half miljard. Ik zet vraagtekens bij die besparing want hij is boterzacht. Als er minder auto's (en cara vans en motorfietsen) worden verkocht, loopt de fiscus inkomsten mis. (Gemiddeld 21.000 gulden per nieuw verkochte auto, red.) Bovendien zullen veel mensen uitwijken naar andere leningen waarvan de rente wèl aftrekbaar blijft, zoals hypotheken. Ook dat brengt de geraamde bezuiniging in gevaar." Die auto's worden waarschijnlijk toch wel gekocht, alleen ietsjes later. „Een tijdelijke dip, bedoelt u. Maar wat is tijdelijk? Een looptijd van vijf jaar voor een lening is niet ongebruikelijk. Dtis het gaat niet om eventjes een paar keer slikken. Een dip van pakweg vijf jaar in de economie is héél erg lang." Maar principieel vindt de Direktbank-directeur dat de consu ment récht heeft op aftrek. ,,Als u geld spaart en rente ontvangt, moet u dat optellen bij uw inkomen en er belasting over betalen. Zolang dat zo is moetje de betaalde rente dus kunnen aftrekken". Van den Heuvel hoopt dat het kabinet in ieder geval zo snel mogelijk duidelijkheid verschaft. „Want als de onrust en onduide lijkheid aanhouden, voorspel ik een stormloop op nieuwe lenin gen. Er zijn natuurlijk altijd consumenten die er dan op gokken dat de maatregel alleen voor nieuwe leningen zal gelden. Anderen zullen in de gauwigheid hun kredietlimiet verhogen of hun con sumptieve lening vervangen voor een (verhoogde) hypotheek, want de hypotheekrente blijft aftrekbaai". Dat gebeurt overigens nu al omdat de aftrekbaarheid vorig jaar ook al ter discussie werd gesteld." Maar vooralsnog verwacht van de Heuvel dat ook dit kabinet bakzeil haalt. „Het zou ook heel onverstandig zijn als dit door- Hulporganisaties krijgen meer geld van Rwanda-actie den haag anp Vijf van de tien Samenwerkende Hulporganisaties krijgen extra geld van de Rwanda-actie. Op dit moment is er 55 miljoen gril den binnengekomen. Artsen zonder Grenzen krijgt 3 miljoen meer dan de 6 miljoen'die de organisatie op basis van de oor spronkelijke verdeelsleutel zou krijgen. De organisatie had daar begin deze week ook op aangedron gen. Ook Memisa (2 miljoen), het Rode Kruis (1,75 miljoen), Unicef (1,75 miljoen) en Novib (1,5 miljoen) krijgen meer geld. Volgens voorzitter W. Cense verkeerden de vijf organisaties in acute financiële problemen door de enorme vraag om hulp uit Zaïre en Rwanda. Hij spreekt van een 'formidabele nood'. De kosten zijn vooral gegroeid door de gigantische behoefte aan medicijnen, voedsel en appara tuur om water te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3