Danny Nelissen is des duivels Siemerink verrast met zege op Agassi jongeling wil niet veel mopperen Sport mms Een hartelijk welkom Goede prestaties van atleten in Leidse Hout Ajax haalt Bogarde van Sparta Boardman bereikt doel ijVOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 Krabbe wil naar Atlanta 1 Keulen Katrin Krabbe wil over twee jaar deelnemen aan de Olympische Spelen in Atlanta. De Duitse atlete zei dat dinsdag jn een televisie-interview voor de WDR. „Vele mensen zeggen idat ik het nooit zal redden. Maar ik kan mezelf minimaal een Idoel stellen", aldus Krabbe (24), die wegens het gebruik van ver boden stimulerende middelen door de internationale atletiekfe- deratie (IAAF) is geschorst. Krabbe traint geregeld in haar woon plaats Neubrandenburg. „Maar niet op topsportniveau", zegt de sprintster. „Slechts om mijn lichaam in conditie te houden." In- jdien een terugkeer tot mislukken gedoemd is, zal ze niet ten Ikoste van alles doorzetten. „Zodra ik merk dat het niet meer gaat, stop ik." Maradona moet borgsom betalen Diego Maradona n i borgsom v 70.000 [gulden betalen. De Argentijn schoot in februari met een lucht buks op een groepje journalisten. Vijf mensen raakten daarbij licht gewond. Maradona werd dinsdag in staat van beschuldi ging gesteld. Hij kan tot een gevangenisstraf van maximaal een jaar worden veroordeeld. Indien hij de borgsom betaalt, blijft hij voorlopig vrij man. Op 26 augustus wil Maradona zich in Zürich verdedigen voor het tribunaal van de FIFA, dat zijn uitsluiting van het wereldkampioenschap onderzoekt. Maradona werd tij dens het toernooi in de Verenigde Staten betrapt op het gebruik van efedrine en voor het leven geschorst. Obree wil diskwalificatie aanvechten Palermo Graeme Obree wil zijn diskwalificatie bij het WK baan- voor wielrennen juridisch aanvechten. De Schot, wereldkampioen ezoek achtervolging, werd maandag in Palermo uit de strijd genomen wegens een verkeerde zit. Volgens de internationale wielrenunie kunde (UCI) was de houding van Obree in strijd met de reglementen. Tussen armen en borst enerzijds en het stuur anderzijds moet I ruimte blijven. Voor de race was Obree daarop gewezen. Tijdens 1 de race was volgens officials geen licht te zien. „We hadden 1 vooraf over een compromis gesproken, maar daar heeft Obree 'zich niet aan gehouden", aldus UCI-officialEmmerson. [Mansell terug bij Williams londen Nigel Mansell keert terug in de formule I. De Britse autocoureur heeft overeenstemming bereikt met de Williams- renstal over een driejarig contract. De wereldkampioen van 1992 zal in die periode 45 miljoen dollar verdienen, ongeveer 85 mil joen gulden. Mansell stapte na zijn wereldtitel over naar de In- dyCar in de Verenigde Staten. Voor Mansell (41) is echter een bijrol weggelegd en dat zint de ambitieuze Brit niet. Op 3 juli maakte hij zijn rentree in de formule I op het circuit van Magny- Cours. Na afsluiting van het IndyCar-seizoen zal Mansell de laatste drie races in de formule I voor Williams nog rijden. Gage per race: 3 miljoen gulden. Vanaf het volgend seizoen is hij de kopman van Williams, een rol die momenteel vervuld wordt door Damon Hill. Galatasaray: duel buiten Istanboel bern Galatasaray is voor één Europese wedstrijd verbannen uit zijn eigen stadion, Alisamiyen. De Europese voetbalbond UEFA legde de straf op nadat supporters van de Turkse kampioen bei de grensrechters bekogelden tijdens het duel tegen Avenir Beggen. Galatasaray, vorig jaar kansloos deelnemer in de Cham pions League, won het duel in de voorronde van de kampioe nencompetitie in Luxemburg met 5-1. De UEFA bepaalde dat de club de thuiswedstrijd op tenminste 300 kilometer van Istanboel moet spelen. Het bestuur koos voor Izmir, ongeveer 600 kilome ter ten zuidoosten van Istanboel. Bestuurslid Polat riep de fans op tot beter gedrag. Indien de Turken de Champions League ha len, hetgeen vrijwel zeker is, spelen ze in de groep tegen Bar celona Manchester United en de winnaar van Spartak Praag - Göteborg. l de we- Jan Siemerink heeft gisteren André Agassi verslagen in de tweede ronde van het met twee miljoen gulden gedoteerde tennistoer nooi in het Amerikaanse New Haven. De Rijnsburger won de partij van de nummer vier geplaatste Amerikaan met 6-3 3-6 6-3. ter in Nederland onderzoeken. Een ingreep bleek noodzakelijk. Siemerink, de reldranglijst, lijkt op de weg terug na de me niscusoperatie die hij op 20 mei in het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis onderging. De Na zijn revalidatie maakte Siemerink eind Zuidhollander raakte begin mei tijdens de juli zijn rentree bij het Scheveningse Chal- eerste ronde van het toernooi in Rome ge- lenger toernooi. Toen werd hij in de tweede blesseerd aan zijn knie. Hij speelde toen ronde uitgeschakeld door de Australiër Si- door en liet zich pas na een paar dagen la- mon Youl. 'Hart-affairevan wielrenner leidt tot oorlog met TVM ROB ONDERWATER, C Jan Siemerink. foto archief 'Abdoe' wint sprintfestival Mooi weer en mooie wegen. Ideaal voor sprinters en die hadden gisteren hun eerste bal in de Profronde van Ne derland. In het Gelderse Ede werd Djamoladine Abdoesja- parov weer eens primus inter pares. De Oezbeek won de eindsprint afgetekend voor de Italiaan Fabio Baldato en de Belg Wilfried Nelissen, die weer langzaam de oude wordt na zijn verschrikkelijk val in de Tour de France. De vaderlandse troef Jean- Paul van Poppel, koersend in het okergele tricot van de mix-ploeg, liet dit sprintfesti val aan zich voorbijgaan en kwam als nummer 69 over de meet. Twee andere snelle coureurs raakten bij het bin nenrijden van Ede, toen er nog drie plaatselijke rondjes van vijf kilometer waren te verorberen, kansloos. De Duitse veteraan Olaf Ludwig en de Italiaanse coming-man Nicola Minali smakten tegen de grond toen het dringen werd om de beste uitgangs posities. Oranje-truidrager Dimitri Konychev kon zich uitste kend vinden in deze ontkno ping. Hij had zijn ploeggeno ten van Jolly opdracht gege ven het tempo tussen Nieu- wegein en Ede voortdurend hoog te houden. Slechts wei nigen voelden zich geroepen die slagorde te doorbreken. In de finale probeerde Rob Harmeling het nog met een solo, maar die moeite was vergeefs. Voor Abdoe was het zijn dertiende seizoenzege. Hij staat in de internatio nale zegestand nu, samen met Adriano Baffi, op de tweede plaats. De lijst wordt nog altijd aangevoerd door Tony Rominger, die veertien (zege)streepjes achter zijn naam heeft staan. Trainer Dundee straft zichzelf ue Wielrenster uitgeschakeld bij WK baan had zelf geen rekening ge houden met een plak. Anderen hadden haar een medaille aan gepraat. Achteraf besefte de be ischeiden Maria Jongeling dat [een ereplaats op de baan in Pa- rmo binnen bereik had gele- ;n. De talentvolle wielrenster uit (Rijswijk treurde echter nauwe- .30. Ilijks nadat ze gisteravond in het [bloedhete Paulo Borsellino-sta- dion in de kwartfinales achter volging werd uitgeschakeld. In ide race om een plaatsje in de [halve finales versperde de Ame- sie irikaanse Janie Eickhoff, vorig 5, jaar winnares van het brons, de 19-jarige wereldkampioene bij Se" de junioren de weg. „Ach, ik ben van ver terugge- 31 komen. Ik ben weer gezond", herinnerde de krachtig gebouw de Zuidhollandse aan het ern stige ongeval van een paar maanden geleden. „Ik heb ze- Jven weken buitenspel gestaan in mei en juni. Ik moest hele maal opnieuw beginnen. Daar op gelet mag ik niet mopperen. 00. Anderzijds heb ik in de kwartfi- g. nales niet naar vermogen ge- jpresteerd." j In de kwalificatieseries gister- morgen had de pupil van Peter [Nieuwenhuis de derde tijd ver wezenlijkt. Weliswaar met iwindvoordeel, maar deson- 13. danks was haar tijd van 3.48,989 ivan goed gehalte. In de strijd om een plaats bij de laatste vier g gaffelden, op Eickhoff na, alle kwartfinalistes de 3000 meter [rond de drie seconden langza mer af dan 's ochtends. Jongeling, die een beetje [zwaarder verzet dan tijdens de voorronden had laten monte- ren, had geen verklaring voor de terugval. „Naar mijn gevoel had ik harder gekund", zei de natio nale kampioene tijdrijden. „Hoewel ik zelf niet op een plaats op het erepodium, had gerekend, had ik toch graag ge wild. Vooral omdat ik het gevoel had harder te kunnen. Maar wat zeur ik. Ik heb nog heel wat jaartjes voor de boeg. Ik sta pas aan het begin." De aanstaande studente be wegingstechnologie aan de Ho geschool in Den Haag komt tij dens de wereldkampioenschap pen nog in actie op de punten- koers en de tijdrit op de weg. Op het eerste onderdeel hielp ze verleden jaar in Hamar In- grid Haringa aan, haar derde wereldtitel, hoewel ze zelf als specialiste in races tegen het uurwerk in Noorwegen kansen genoeg had om zelf voor een ereplaats te vechten. Indien het haar gevraagd wordt, offert zij zich weer op voor de politie agente uit Hoofddorp. Zonder Haringa Ingrid Haringa kwalificeerde zich dinsdag ogenschijnlijk moeiteloos tijdens de WK op de baan in Palermo voor de kwartfinales sprint. Het was schijn bleek achteraf. Het berei ken van de laatste acht kostte de politieagente uit Hoofddorp veel zweet, gepaard met een bij na ondraaglijke spanning. „Ik snap het niet. Zo nerveus heb ik me nog nooit gevoeld. Het was vreselijk. Ik had het ge voel zwanger te zijn, maar het was gewoon een vervelende druk op mijn maag. Bovendien heb ik me laten vertellen dat een goed gevoel grapte ze na de plaatsing voor de kwartfina les. „Ik had gedacht gemakkelijk met de spanning om te kunnen gaan. Ik heb toch al enige erva ring opgebouwd en ben toch al dertig jaar." In de voorronden eindigde de wereldkampioene sprint van 1991 op de zesde plaats. Teleur stellend voor haar doen. Haar slechtste klassering tot dinsdag was een derde plaats in de se ries. In de achtste finales was ze de snelste van de tien koppels die in de baan kwamen. De Ca nadese Tanya Dubnicoff plaats te zich zonder in actie te komen omdat haar-Franse opponente Nathalie Even onwel was ge worden. Haringa versloeg de Chinese Yan Wang. De Aziatische deed voor de start nog even aan handoplegging. Het ontlokte de altijd goed gebekte Nederland se: „Toen ik dat zag, heb ik me voorgenomen haaievinnesoep van haar te maken. En dat is ge lukt. Maar even serieus; ik hoop dat ik de komende dagen de ze nuwen beter in bedwang kan houden, want vandaag was een dag om gek van te worden." Lissabon Alle fans van Benfica wilden hem even de hand schudden, maar daar ontbrak de tijd voor. Want Claudio Caniggia is vooral gekomen om te voetballen voor Benfica, waar hij een eenjarig contract teken de. De Argentijnse voetbalheld met de lange haren kreeg een warm onthaal in Lissabon, waar hij terecht is gekomen na een avontuur bij AS Roma. De 27-jarige aanvaller beloofde zijn nieuwe supporters gisteren veel goals in de competitie die komend weekeinde begint. „Ik zal de club niet teleur stellen," zei hij. Roma kreeg ongeveer acht miljoen gulden voor de speler. De club kon dertien maanden niet over hem beschik ken, omdat-ie was geschorst vanwege het gebruik van cocaïne. foto ap wilmar kortleever atletiekmedewerker Christian Tamminga en Jaap van Duijvenvoorde zorgden gis teren in een goede avondwed strijd van AV Holland voor de sterkste prestaties. Op de Leidse Hout-baan wipte de Alphense polsstokspringer over 5,15. Van Duijvenvoorde is momenteel de man in vorm en de Bataaf haal de met 14.53,6 dan ook bijna tien seconden van zijn beste seizoenstijd af. In dezelfde race kwam de 42- jarige veteraan en Nederlands kampioen op de steeple chase Martien van der Hoorn (AVHol- land) tot 15.08.3. Jan Kortekaas werd derde in 15.11 rond. De zinderende finish op de 800 meter werd beslecht in het voordeel van Bataaf Danny Paardekoper. Met een sterke eindsprint versloeg hij clubge noot Stefan Hulisz, die met 1.56,0 wel dezelfde tijd kreeg, pas in de laatste centimeters. Ook Hylke van der Gaast Ivan Golac heeft gevoel voor zelfkritiek. De trainer van de Schotse voetbalclub Dundee United legde zichzelf na de 0-5 tegen Hibernian een geldboete op. „Ik heb de verkeerde verde digende taktiek gekozen", gaf Golac toe. Dundee United ken de zaterdag een catastrofale start in de Premier League. De zware nederlaag in Edinburgh liet de trainer, afkomstig uit Ser vië, niet onberoerd. Enige grote aankoop van Amsterdammers amsterdam anp (1.56,7) en de Alphenaren Bert de Boer (1.57,5),.Leon van der Meijden (1.59,2) en Hans Wub- ben (1.59,5) bleven binnen de twee minuten. Op de hordensprint leverde Dave Elderenbosch een natio naal zeer aansprekende presta tie. De Amsterdammer van AAC liep de 400 meter in een uiterst sterke tijd van 53 seconden Ajax heeft anderhalve week voor aanvang van de competitie in de eredivisie Winston Bogarde overgenomen van Sparta. De landskampioen betaalt onge veer twee miljoen gulden voor de aanvallende linkermidden velder, die in Amsterdam een contract voor drie seizoenen te kende. De 23-jarige Bogarde, die nog een contract had in Rotterdam van één jaar en tevens in de be langstelling stond van MSV Duisburg, speelde eerder voor SW en Excelsior. Hij maakte vorig seizoen elf doelpunten in de eredivisie. Vorige maand ver rekte hij in een wedstrijd tegen Lausanne de enkelbanden. Van die blessure is hij vrijwel her steld. Voor Ajax was hij de enige „grote" aankoop in de aanloop naar het seizoen. Bogarde is per 15 augustus ei gendom van Ajax. Dat is de da tum waarop de UEFA de trans fermarkt sloot. Trainer Van Gaal kan Bogarde hierdoor in het Eu ropese voetbal inzetten. De spe ler treedt een jaar eerder in dienst bij Ajax dan door beide rond, goed voor de nationale top-vijf. De beste regionale lo per Marco van Stijn (De Spar taan) bleef met 59,0 ver bij ach ter. Bij de vrouwen is Bianca Vermond in goede doen. De at lete verbeterde vorige week haar toptijd op de 800 meter tot 2.14,3. De hordenloop eindigde gisteren in 66,3. Verspringend redde Jeroen Kolnaar pas in zijn laatste po ging zijn wedstrijd (6,44 na vier foutpogingen en 5,99). Met de speer waren Astrid Oostermeijer van De Spartaan (36,32) en AV Holland-junior Bas van Koope ren de sterksten uit de regio (40,16). clubs was voorzien. Ajax had met Sparta de afspraak Bogarde aan het einde van het komende „Zijn transfer is in een stroomversnelling geraakt door de belangstelling van MSV Duisburg", zei Sparta-trainer Han Berger gisteren „Zij maak ten hem helemaal gek. Hij kon daar vier keer zoveel gaan ver dienen als bij ons. Toen Bogar de leek te gaan tekenen voor MSV, hebben wij Ajax inge seind. Die heeft er direct werk van gemaakt." Sparta wil het verlies van de middenvelder opvangen met een paar aankopen. „Bogarde is niet door één man te vervan gen", aldus Berger. „Ik mik op meer spelers zodat we in de breedte sterker worden." In beeld bij de Rotterdamse club is Prince Polley. De Ghanees speelde vorig jaar bij FC Twen- Winston Bogarde. foto anp te, maar kwam niet in aanmer king voor contractverlenging. De aanvaller startte zijn Neder landse loopbaan bij Sparta. Carl Lewis zegt af voor Zürich zurich sid Carl Lewis heeft afgezegd voor de prestigieuze Grand Prix wed strijd atletiek in Zürich, van daag. Volgens manager Douglas is de achtvoudig olympisch kampioen uit de Verenigde Sta ten nog niet hersteld van maag- en darmklachten die hij opliep tijdens de Goodwill Games in St. Petersburg. Olympisch-, wereld- en Euro pees kampioen Linford Christie denkt dat het ontbreken van Le wis een andere oorzaak heeft. „Het kan best zijn dat Carl ziek is, maar volgens mij is hij ge woon bang." palermo anp Afstappen voor de Pyreneeën was de afspraak, de nederlaag in de tijdrit van Bergerac naar Perigueux ervaarde hij als een gevoelig tikje. De WK in Sicilië zou hem moeten verlossen van de lichte frustraties. De regen boogtruien op de achtervolging en de tijdrit op de weg waren de doelen van Chris Boardman. Een doel bereikte hij gister avond in het Paolo Borsellino- stadion van Palermo. In de fina le deklasseerde de Brit de voor malige wereldkampioen Francis Moreau. De Fransman was tij dens de vier kilometer durende jacht kansloos tegen de ontke tende Boardman. Vanuit de ploegleidersauto van de zogeheten Mix-ploeg, een allergaartje van Nederlandse renners, spiedt bonds coach Gerrie Knetemann deze week de Nederlandse we gen af. 'De Kneet' heeft nog een half dozijn coureurs no dig, die op de laatste zondag van augustus de eer van Oranje gaan verdedigen in de mondiale titelstrijd der wielerprofs. ede dick heuvelman gpd-verslaggever Veel ziet de bondscoach niet in de Ronde van Nederland, want daarvoor bivakkeert hij door gaans te ver achter het peloton. Bovendien is het aantal kandi daat-internationals wel heel dun gezaaid. Maar Knetemann is een ras-optimist en boven dien gezegend met een paar ar gusogen. Dus die twaalf man voor Sicilië komen er wel. Een gegadigde voor een WK- ticket is Danny Nelissen. De Limburger, neefje van NOS- commentator Jean, is druk be zig weer zijn draai te vinden tussen de wielen. Nog altijd kampt hij met de naweeën van een vier maanden lange periode van (gedwongen) non-activiteit. Maar stukje bij beetje komt de vorm weer terug. Moest hij in de Ronde van Burgos, een rit tenkoers na de Tour in Spanje, bij elke klim nog als eerste los sen, vorige week beëindigde hij de Ronde van Engeland als win naar van het jongerenklasse- ment. Daaraan hield hij een mooie auto over. Nelissen: „Ik hoorde op de voorlaatste dag van Maarten de Bakker dat ik wel eens een auto zou kunnen winnen. Hij herinnerde zich dat van vorig jaar. Ik dacht eerst dat hij een geintje maakte, maar 's avonds in de bar van het hotel werd het bevestigd door twee rondemissen." Eenmaal terug in Nederland kreeg Nelissen van Knetemann te horen dat hij in beeld is voor de WK-ploeg. Óp zich een logi sche keuze, want de Limburger is in principe een van de weini ge Nederlandse renners die op een parcours als in Agrigento tenminste nog enkele potten moet kunnen breken. Ware het niet dat Nelissen nog altijd wordt geremd door een tekort aan competitie vanwege de zo genaamde hart affaire. Belofte Ter herinnering: op 18 januari j.l. was de TVM-belofte bezig meer dan 500 watt te trappen op de fietsergometer van Car- diosport in Veldhoven, toen de dienstdoende specialist een alarmbel liet rinkelen. Het hart ritme van de 'kleine NeeT bleek niet in orde te zijn. Voor TVM een reden om de renner met onmiddellijke ingang een werk verbod op te leggen. Nelissen is echter niet iemand die zo maar bij de pakken neerzit. Hij was niet overtuigd van de diagnose van Cardiosport en vocht terug. Hij consulteerde een van 's werelds beste hart specialisten en die vond, zelfs na de zwaarste testen, niets ver ontrustends. Zijn geval was zelfs onderwerp van gesprek tijdens een cardiologencongres in het Amerikaanse Nashville en ook die verzamelde elite liet Nelis sen weten dat hij onbekom merd verder kon fietsen. Er gebeurde echter wel het een en ander alvorens Nelissen in juni zijn rentree maakte in de Ronde van Luxemburg. TVM vertrouwde de zaak niet en wenste gevrijwaard te blijven van eventuele netelige toestan den, met alle financiële gevol gen vandien. Dat is de verhou ding Nelissen-TVM niet ten goede gekomen. Onbeschoft Ir. Ad Bos, de president-com missaris van het Hoogeveense verzekeringsbedrijf, beticht hij zelfs van onbeschoft gedrag. Nelissen licht toe: „Ik heb hem zeker vijf keer gebeld om over de zaak te praten, maar steeds kwam ik niet verder dan zijn se cretaresse. Die zei dan weer dat ik dokter Hovinga (ploegarts van TVM - red.) maar moest bellen. Dat is dan een doctoran dus, maar fatsoen heeft-ie blijk baar niet geleerd." Dat is taal die er niet om liegt. Nelissen is geen man die van z'n hart een moordkuil maakt. „Ze kunnen heel ver met me gaan, maar als ze een bepaalde grens overschrijden, word ik fu rieus. Dan sta ik niet voor de ge volgen in." En furieus is Nelis- Het peloton steekt bij Breukelen het Amsterdam-Rijnkanaal over. sen. Voor de start van de de tweede etappe schoten zijn ogen steeds meer vuur. Hij voelt zich honds behandeld door TVM. Als het aan hem had gele gen was die hele 'hartaffaire' binnenskamers gebleven. Maar waar hij zich nog het meest kwaad over maakt is dat hij zijn salaris over de maanden februa ri, maart en april nog steeds niet heeft ontvangen. „Ik ben het nu beu. Als er binnen twee weken niet is betaald, schakel ik de rechter in. Al moet ik m'n laatste cent erin steken, ik wil m'n recht hebben. Al ze voor september het geld overmaken, hoeven ze de rente niet te beta len, daarna wel. Dan ga ik voor alles." Arbeid Bij TVM vindt men dat de be drijfsvereniging hier maar voor moet opdraaien. Per slot van re- foto anp kening, zo wordt in Hoogeveen gezegd, was Nelissen niet in staat arbeid te leveren. Nelissen: „Maar dat is de schuld van TVM. Ik heb nooit wat geman keerd, dat is nu wel bewezen." Een gesprek kwam er nog niet. Nelissen: „Dat stoort me ook geweldig. Waarom moet ik er steeds achteraan om te praten? Waarom zoekt Bos niet eens een keertje contact met me? Dat lijkt me toch vrij normaal."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17