Panel mag niet zeggen of 't lekker is Smaak Nederlands kalfsvlees Bouillon Meer genieten van zomerfruit Steeds meer vruchtesap Meloen: zomerse traktatie 6DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 REDACTIE HENRIETJE VAN DER HOEVEN dan uèiMENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding 12'5DE DAG ASPERGESOEP rklo- KIPSCHNITZEL ireau BLEEKSELDERIJ •nder SINAASAPPELRISOTTO mi'- (zie onderstaand recept) 'landjpruit 1 kleingesneden ui in 1 eedepel olie. ischegak 150 gram gewassen rijst (geen snel- igei-kookrijst) even mee. Voeg een mespuntje ïstenUemalen kruidnagel, 1 theelepel geraspte si- ïinis-Kaasappelschil, 2 dl sinaasappelsap en 2 dl ?en 2;b0ujHon toe en kook de rijst in 25 minuten /oor-Jgaar. Voeg na 15 minuten 100 gram (diep- 1 eenj vries) doperwten toe. Per persoon: 1636 kilojoules, 391 kilocalo rieën, 8 g eiwit, 6 g vet, 76 g koolhydraten. GEKOELDE MELOEN VLAAMSE KIP (zie onderstaand recept) GESTOOFD COURGETTE trekt KRIELAARDAPPELEN i me- e ge. Bestrooi 2 kipkarbonades met peper en >e af-zout en bak ze 'n 15 gram (dieet)margarine- drie'boter bruin. Neem de kip uit de pan. Fruit ieten 1 kleingesneden ui, voeg 7 2 flesje bier, VI2 dl kippebouillon, 1 eetlepel tomatenpuree, 1 laurierblad en 1 pakje uiensoep (voor 1 kop) toe en stoof dit met de deksel op de pan in 30 minuten. Voeg 100 gram schoon- gemaakte en gehalveerde champignons toe en stoof dit nog 10 minuten. Strooi en voor )k het serveren wat fijngeknipte peterselie :7.10 over- 0,00 3.10 Per persoon: 966 kilojoules, 231 kilocalo- rieën, 23 g eiwit, 9 g vet, 9 g koolhydraten. 0.90 MIHOENSCHOTEL (zie onderstaand recept) C'qq KROPSLA MET GEMENGD ZOETZUUR 0:30 PISTACHPUDDING 5h0 L30 Snijd 150 gram hamlap in reepjes. Maak een marinade van 2 eetlepels ketjap, 1 eet lepel sherry en een mespuntje gemberpoe- der. Zet het vlees in de marinade enige tijd op een koele plaats. Bak het vlees in 1 eetle- pel olie in een wadjan of braadpan al om- ik scheppend in 10 minuten bruin en gaar. 4 40 Kook 150 gram mihoen volgens de ge- bruiksaanwijzing. Neem het vlees uit de i3 00Pan en ba^ gram bamigroente al roe- 14750 rend enkele minuten. Voeg het vlees, de mi- '3,50 Ihoen, de marinade en de 50 gram taugé toe 7.10 en warm dit goed door. 4 40 Per persoon: 1886 kilojoules, 451 kilocalo- 0^40 rieën, 24 g eiwit, lig vet, 66 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor tiveeperso- 1.60 JOS-OTTE POORTMAN UIT HAARLEM 9.70 I doet de Smaak-pagina een aardige manier 2,10 Voor 'restverwerkling' aan de hand. jj'U SNEETJE SPINAZIE CL60 2.60 Leg de beboterde sneetjes brood op de bakplaat. Beleg het brood met de mienka'aï ri';6" pak spinazie la 4qn crème (deelblokjes) 540 peper en zout naar 3,60 smaak. toe en daarna de 8 70 ringén gesneden ui. 3! 10 Strooi er tot slot 8.10 royaal gemalen kaas overheen. Schuif het a'70 geheel 25 minuten in een matig hete oven, 500 totdat de kaas is gesmolten. 4,10 3,80 Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit 0,10 dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 5,00 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt 1 een VW-cadeaubon van f25,-. 70 Nodig: 2 sneetjes brood; restje ham 1.50 of snijworst; wat ge- daar de bijna ont dooide spinazie op. Voeg zout en peper Na alle kritiek die vleesproducenten de laatste jaren kregen over het illegaal gebruik van groeibevorderende stoffen, mag de Stichting Kwaliteitsgarantie Vleeskalversec- tor nu met trots melden dat alle in ons land geproduceerde kalfsvlees aan de hoogste normen voldoet. Deze stichting heeft vooral ten doel de kwaliteit van zowel kalvervoe- ders als kalfsvlees te bevorderen en te ga randeren. In de Tweede Kamer werd de ef- fectiviteit van de Nederlandse controle- JJmaatregelen onderkend, en in het Europees parlement werden ze zelfs ten voorbeeld 800 geste'd- Niet alleen het kalfsvlees is volko- '1351 men vrij van verboden stoffen, ook het wel- 5.59 zijn van de dieren krijgt steeds meer aan- 1.310 dacht. 29,30 13,70 Hoewel we er een goed Nederlands woord voor hebben - vleesnat - gebruiken we toch altijd het Franse: bouillon Alles schijnt lek kerder te smaken met een Franse naam. Bouillon komt van 'bouillir', koken, maar goede bouillon wordt meer getrokken dan gekookt. De meest gebruikelijke bouillon komt van vlees, eventueel kip, maar er is ook wild bouillon, visbouillon en groentebouillon. Men dacht vroeger dat de 'kracht' van het vlees in de bouillon overging en dat bouil lon een 'versterkend' middel was dat je aan zieken, zwakken en herstellenden moest geven. Maar dat is een misvatting. De 'kracht' van vlees, de voedingswaarde, zit in de eiwitten, de proteïnen, en die zijn niet oplosbaar in water en blijven dus in het vlees. Soepvlees, waarvan men dacht en nog wel denkt, dat het waardeloos is omdat de 'kracht' eruit getrokken is, heeft daarom nog wel degelijk waarde. Het heeft alleen weinig smaak, maar kan met pittige toevoe gingen, zoals kruiden, kerrie, tomatensaus, nog een heel goed gerecht opleveren. Wat in de bouillon overgaat zijn de extractiestof- fen, smaak, aroma, ook wat mineralen. De ze komen vooral voor in vlees van veel ge bruikte spieren. Vandaar dat je géén bouillon kunt trekken van een malse biefstuk maar wel van nek- vlees en schenkel. Ook bot geeft smaakstof fen af, vandaar, alweer, de schenkel. Ook bot geeft smaakstoffen af. vandaar, alweer, de schenkel (en de graten bij een visbouil lon). En vandaar ook dat je de lekkerste kip pebouillon trekt van een oude haan, die veel heeft meegemaakt. Maar het duurt lang voordat de smaakstoffen uit beenderen loskomen - bouillon met beenderen moet daarom liefst vijf uur of nog langer trekken (alleen bij visbouillon gaat het veel sneller, die heeft maar een halfuurtje nodig). De klassieke Franse keuken spreekt zelfs van twaalf uur. Glimlach Geen voedingsstoffen dus uit bouillon, maar toch is het waardevol - ook voor zie ken, zwakken en herstellenden, want bouil lon prikkelt de spijsvertering, het geeft trek. Een kop warme, geurige bouillon, eventueel met een scheutje wijn erin, twintig tot der tig minuten voor de maaltijd doet wonde ren voor de eetlust. Voor een mooie bruine kleur roostert men bot en in vieren gesne den uien op een ingevet bakblik in de oven tot de uien bijna zwart zijn, en doet ze dan in een (hoge) soeppan met de groenten en kruiderij (weinig zout!). En dan moet de bouillon trekken op een ui terst klein vuurtje, zo dat er aan de opper vlakte slechts af en toe een klein plupje ver schijnt, le sourire, de glimlach, zoals poëti sche Franse koks dat zo mooi noemen. De bouillon wordt daarna twee keer gezeefd, eerst door een gewone zeef waarin groen ten, vlees e.d. achterblijven, dan door een vochtige doek. Na afkoeling kan het vet worden afgeschept, maar een paar vetoog- jes mogen er best op blijven. Consommé De chicste bouillon is de 'consommé', let terlijk: opgebruikt, dat wil zeggen sterk ge concentreerd. In de klassieke Franse keu ken neemt men voor 2 liter consommé 1 ki lo vlees met been en 1,5 kilo mager soep vlees met 3 liter water en laat dat 5 uur trek ken, met royaal soepgroenten en kruiderij (ook knoflook!). Voor extra sterke consom mé wordt deze nog ingedampt. De bouillon moet daarna worden geklaard. Op klassieke per liter bouillon 2 eiwitten en 2 aan de bui tenkant gewassen fijngestampte (rauwe) ei erschalen toevoegen, roerend aan de kook brengen en daarna een kwartiertje laten staan en zeven. (Tja, die rauwe eieren, dat wordt moeilijk met het salmonella-gevaar). Aan de consommé kunnen dan allerlei gar- nituurtjes worden toegevoegd, zoals stukjes rauwe tomaat, verkruimeld hardgekookt ei, stukjes paddestoel, sliertjes spinazie of sla, aspergepunten, soepgroentetjes, figuurver- micelli, enz. Jammer dat de concommé wat op de ach tergrond is geraakt in de restaurants, want het is een ideale overgang tussen voorge recht en hoofdschotel, en maakt na vis de smaak volmaakt 'schoon' voor een rode wijn - elke wijn smaakt op zijn best na een consommé of huiselijke bouillon. En een kop bouillon geeft ook weer nieuwe trek. Maar dan niet wat men in Frankrijk de bouillon d'onze heures noemt, de bouillon te elfder ure, waarmee men de gifbeker be doelt. Dan liever Bouillon als naam waar mee in de vorige eeuw een huiselijk restau rant werd aangeduid in Parijs. WINA BORN, culinair publiciste Ruikende en proevendevrouwen bepalen ofprodukt de schappen hoedt Jam, gelei, inmaken of op alcohol bewaren We drinken hoe langer hoe meer vruchtesap. Sinds 1980 is de wereldhandel in geconcentreerde sappen verdrievoudigd. Nederlandse havens zijn belangrijke aanvoerplaatsen van sappen, vooral uit Brazilië. Daar komt bij voorbeeld het meeste sinaasappelsap vandaan, en dat is in ons land nog steeds de topper. Wijzelf dronken van al dat sap per hoofd van de bevolking vorig jaar ruim 23 li ter, en we staan daarmee op de tweede plaats. De absolute topper is Duitsland. Daar drinkt men gemiddeld 39 liter per jaar. Warme zomers stimuleren duide lijk het verbruik, maar toch drinken ze in zuidelijker landen minder vruchtesap dan wij. Met een elektrische sapcentrifuge kan thuis makkelijk en snel sap van vruch ten en groenten worden gemaakt, maar voor grotere hoeveelheden is zo'n ap paraat minder praktisch. Het ding moet tussendoor steeds worden gereinigd, en dat kost vrij veel tijd. Een ontsapper die met stoom werkt en het sap meteen steriliseert, heeft een veel grotere capaciteit. Bovendien is dergelijk sap (in de koelkast) lang houdbaar. Door de stoom barsten de celwandjes van het fruit of de groente open en loopt het sap eruit. Suiker hoeft nauwelijks te worden toe gevoegd en vrijwel alle vitaminen blijven behouden. Sinds kort is de Thekla ontsapper te koop, die volgens dit principe werkt. Meer informatie De Ruijter Consultancy, tel. 051 30-10 666. We staan er niet bij stil als we een crackertje besme ren met margarine of de patat voorzien van mayo naise. Maar voordat deze produkten in de schappen van de supermarkt liggen, zijn ze uitvoerig getest en geproefd. Belangrijk daabij is het smaakpanel, dat voorafgaand aan het marktonderzoek, uitmaakt hoe zoet, zout of zuur een goedje mag zijn. Het Unilever Research Laboratorium in Vlaardingen, beschikt over een eigen smaakpanel: vrouwen die in deeltijd ruiken en proeven. Een dit voorjaar begonnen sol licitatieprocedure, die moest leiden tot een uitbreiding van het al bestaande smaakpa nel, leverde niet minder dan driehonderd gegadigden op. Deze vrouwen lieten het wervingsbureau weten interesse te hebben in de functie die de volgende eisen omvatte: minimaal mavo-niveau, een leeftijd tussen de 20 en 54 jaar en interesse in eten en drinken. Uiteindelijk bleven na de selectieproce dure twintig mensen (jong en oud) over. Zij mogen hun neus en tong zeven uur per week, in twee dagdelen, in dienst van de multinational stellen. „We moesten geen vrouwen hebben die na verloop van tijd een andere full time-baan wilden, ze moesten wel blijven", zegt Marian Geluk van Unile ver Research, betrokken bij het smaakpanel. Het panel bestaat volgens Geluk uit een dwarsdoorsnede van de bevolking. De eer lijkheid gebiedt te zeggen dat het hooguit een afspiegeling van de helft van de bevol king is. Ruikende en proevende mannen heeft Unilever niet. „Mannen zouden het ook goed kunnen doen", zegt Marian Geluk. „Ik geloof dat ze bij TNO gemengd werken. Voor ons is het een praktische oplossing. Vrouwen zijn be schikbaar voor dit werk en heel veel huis vrouwen vinden het ook leuk om dit twee keer per week te doen." De vrouwen die door de selectie komen, krijgen voordat het echte proeven begint een intensieve training. „Voordat dat zo ver is, moeten ze tijdens de selectie voor die training geuren herkennen. We zetten ze bij voorbeeld twintig potjes met alledaagse dingen voor de neus en geven daarbij dertig namen. Die moeten ze dan bij elkaar zien te brengen. Ook moeten ze produkten be schrijven, daar kunnen binnen een groep natuurlijk verschillende meningen over ont staan. Het blijven tenslotte mensen". Als lid van het smaakpanel breng je een groot deel van je werktijd door in een spe ciale cabine. De vrouwen gaan daarin zitten en krijgen de te proeven artikelen door een luikje voor zich. „De vrouwen kunnen el kaar niet zien, ze zijn door schotten van el kaar afgescheiden. Zo kunnen ze elkaar niet beïnvloeden", stelt Geluk. Ze merkt op dat het laboratorium in feite als een service-afdeling fungeert voor een van de werkmaatschappijen van Unilever. „Zij zijn klant van ons, dus we zullen nooit de beslissing kunnen nemen of een produkt daadwerkelijk op de markt komt. Dat beslist de projectleider van die werkmaatschappij. Want nadat wij als panel een advies hebben gegeven, komt de marketing-afdeling in ac tie. Die probeert het produkt echt op de markt uit. Wij spelen daarbij slechts een ad viserende rol". Unilever is niet de enige in Nederland die smaakproeven doet. Ook een instituut als TNO in Delft en de Universiteit van Utrecht begeven zich op dit terrein. ,AI zijn ze in Utrecht wat meer wetenschappelijk ge richt", zegt Geluk, die toevoegt dat de DCMR Milieudienst Rijnmond geurpanels heeft, al heeft dat natuurlijk een andere achtergrond dan het clubje bij Unilever. „Op het gebied van wijn en cognac worden al jaren smaakproeven uitgevoerd". Ook in het eten en drinken zit veel ont wikkeling, zegt Geluk. Mensen willen ander eten, tegenwoordig. „Zoals milieu- en na tuurvriendelijkere artikelen of steeds min der vet voedsel, zo komt er steeds weer iets Voordat de mayonaise of de margarine in de schappen ligt, is er al heel wat voor de consument onzichtbaar onderzoek gedaan, zegt Marian Geluk, die tot besluit onder streept hoe volstrekt neutraal en onafhan kelijk het advies van het smaakpanel eigen lijk is. „De vrouwen mogen wel vaststellen of hoe zoet, hoe zout of hoe zuur ze het vin den. Maar één ding mogen ze beslist niet: zeggen of het lekker is." In de zomermaanden is er volop fruit. Groentewinkels en marktkramen liggen vol met aardbeien, bessen, frambozen, bramen, meloenen en abriko zen. Het assortiment is de laatste jaren sterk uitgebreid." Naast bekende soorten als aard beien, perziken, meloenen, pruimen en rode aalbessen zijn er ook steeds vaker nectarines, blauwe bessen, witte aalbessen en zwarte bessen te koop. Blauwe bessen zijn geen ver edelde bosbessen, maar kunnen deze in gerechten wel vervan gen. De blauwe bes is ongeveer tweemaal zo groot als de bosbes en heeft een fris-zure smaak. Het sap van blauwe bessen is kleurloos in tegenstelling tot bosbessensap. Witte aalbessen hebben een crème-kleurige doorschijnende schil. Ze zijn iets zoeter van smaak dan de rode. Zwarte bessen hebben een kruidige smaak. Ze groeien net zoals aalbessen aan trossen. Het grootste gedeelte van de oogst gaat naar de industrie, die de zwarte bessen verwerkt tot likeur en frisdrank. De nectarine is geen kruising tussen een per zik en een appel, maai' een spontaan ontwikkelde variant van de perzik. In plaats van een zachte hebben nectarines een harde gladde schil. Bovendien is de nectarine minder kwetsbaar. Vooral zacht zomerfruit is heel kwetsbaar en gevoelig voor schimmel. Spreid de vruchtjes uit op een bord of een plateau en bewaar ze tot gebruik in de koelkast. Zacht zomerfruit kun je maar 1 tot 2 dagen bewaren. Perziken, nectarines, pruimen en abrikozen kun je enkele da gen op een koele plaats en iets langer in de koelkast bewaren. Maak het zachte fruit pas kort voor gebruik schoon, het aroma en de smaak blijven dan zoveel mogelijk behouden. Spoel de vruchten eerst voorzichtig af, voordat je ze ontdoet van kroontjes, steeltjes en pitjes. Be denk dat aardbeien gemakkelijk water opnemen en daardoor aan smaak verliezen. Abrikozen, nectarines, perziken en prui men kunnen met schil gegèten worden. Trek de schil eventueel met een puntig mesje van de vruchten af. De pit kun je ver wijderen door de vrucht rondom in te snijden en de helf ten met de hand van de pit af te draaien. Veel zomervruchten zijn maar Alle deelnemers aan het smaakpanel krijgen de testprodukten door een luikje aangereikt. korte tijd royaal te koop. Als je de vruchten nu inmaakt kun je er langer van genieten. Zomer vruchten kun je invriezen, ver werken tot jam of gelei en in maken op alcohol. Voor het invriezen van zacht fruit spreid je schoongemaakte en drooggedepte vruchten uit op een bord en zet deze in de diepvriezer. Als de vruchten be vroren zijn doe je ze in diep vriesdoosjes of -zakjes. Als je jam wilt maken kun je het beste geleermiddel of geleis uiker gebruiken. De vruchten hoeven dan niet zo lang te ko ken, waardoor de smaak het best behouden blijft. Je kunt vruchten ook inmaken op alco hol. Maak bijvoorbeeld eens een rumtopf. Begin er nu mee en vul de pot daarna steeds aan met andere vruchten. Vermeng 500 gram fruit met 250 gram witte basterdsuiker en doe de vruchten in een rum- of weck- pot. Schenk er zoveel rum (ten minste 54 procent alcohol) over tot de vruchten onder staan. Na een paar weken doe je er een andere fruitsoort vermengd met suiker bij en vult eventueel aan met rum. Zo gaat u door tot de pot vol is. Zet de rumpot op een koele donkere plaats. Voplgens de traditie mag de pot met kerstmis open. Vruchten op al cohol zijn heerlijk met ijs, met pudding, vla en als taartvulling. Tips Pannekoeken met zomer fruit. Stukjes zomerfruit verwer ken in cake en gebak. Zomerfruit in groentensala- des. Voorgerecht van zomerfruit en rauwe ham. Meloen vullen met zomer fruit. frisse milksshakes van zo merfruit Zomerfruit in stoofschotels met kip of vlees. Dat de Hollandse ogenmeloenen wor den gewaardeerd blijkt uit de cijfers: van de drie miljoen exemplaren die er jaarlijks worden geteeld, eten we 70 procent zelf op; de rest wordt geëx porteerd, voornamelijk naar Duits land en Engeland. Bij aankoop moet je.met enkele dingen rekening houden: Een meloen moet er bij aanschaf fris uitzien en stevig aanvoelen. Een rijp exemplaar heeft een tamelijk sterk aroma en veert terug als je hem rond het steeltje licht indrukt. Dat bete kent: meteen opeten! Een nog niet volkomen rijpe vrucht kan wel twee dagen blijven liggen. Meloenen zijn het lekkerst als je ze koel, niet ijskoud, eet. Klasse I meloenen zijn herkenbaar aan het Hollandmerkje, maar tegen woordig staat daar nog een symbool tje naast: eenfladderend vlindertje. Dat is het kenmerk van produkten van een 'milieubewuste teelt' (MBT). Dat houdt in dat voor gewassen scha delijke plagen (insecten, schimmels, e.d.) op een zo natuurlijk mogelijke wijze zijn bestreden. Wie iets meer werk wil maken van z'n meloentje wage zich aan een combinatie met kip en sinaasappel. Maak van 200 gram kipfilet blokjes en bak die gaar en bruin in een beetje bo ter. Snij van een goedrijpe ogenmeloen het kapje af, verwijder met een lepel de pitten en schep met een boterballetjes- lepel het vruchtvlees uit. Het binnenste van de meloen be druppelen met een scheutje droge sherry. Van twee sinaasappelen de schil en zoveel mogelijk van het wit verwijderen, daarna in stukjes snijden. Met behulp van drie eetlepels mayo naise, drie eetlepels zure room, een scheutje sherry en een mespuntje gem berpoeder maak je een smeuïg dres sing, die luchtig door de kip, meloen en sinaasappel wordt geschept. Vul de meloen ermee en zet het kapje er weer op. Dien de gevulde meloen gekoeld op. Met stokbrood en kruidenboter is het een heerlijke, licht maaltijd of een ver rassend onderdeel van een koud buf fet. Met meloen maak je heerlijk zomerse ge rechten maar ook puur zijn ze een trak tatie. FOTO CPD Vruchten uit de rumtopf smaken heerlijk over ijs.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7