Omstreden Duitse rechters uit functie PLO arresteert leden van Harnas m 5 Buitenland Cubaanse bezetters van olietanker geven actie op Op weg naar operatie Branden in Spanje geblust, in Griekenland opgelaaid Brits mega-project vordert John Bobbitt wil het mes dat hem ontmande terug Nieuwe exodus uit Rwanda komt langzaam op gang Niet-aanvalsverdrag Israël en Jordanië DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 Afgewezen studenten plegen zelfmoord peking Twee middelbare scholieren uit het Chinese Nanjing hebben zelfmoord gepleegd omdat ze niet werden toegelaten tot de universiteit. Dat heeft het ChineseJeugddagblad gisteren ge meld. Een van de twee meisjes werd 19de op de lijst van beste examinandi. De universiteit van haar keuze nam dit jaar echter maar negen studenten aan. Het meisje vergiftigde zichzelf. Een andere studente behaalde eveneens te weinig punten en dronk een fles landbouwgif leeg. V rou wen-parkeerplaatsen Duitsland Bij tankstation Wunnenstein-Ost langs de snelweg A81 bij de Duitse stad Heilbronn zijn gisteren de eerste parkeer plaatsen in gebruik genomen voor vrouwelijke automobilisten zonder begeleiding. De maatregel in de staat Baden-Württem- berg is genomen omdat vrouwen zich 's nachts alleen op de rustplaatsen langs de weg nogal eens onveilig voelen. Sihanouk eist sluiten 'mini-Auschwitz' phnom penh De Cambodjaanse koning Norodom Sihanouk heeft zijn veroordeling uitgesproken over een geheim kamp waar Cambodjaanse militairen burgers zouden hebben ver kracht en vermoord. Sihanouk noemde het kamp een 'mini- Auschwitz' en eiste onmiddellijke sluiting. Het bestaan van het kamp werd blootgelegd in een vertrouwelijk rapport van de Ver enigde Naties. OAE schaft Bevrijdingscomité af De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft gisteren haai" B^vrijdingscomite afgeschaft omdat alle Afri kaanse landen zijn bevrijd van vreemde overheersing. Het comi té was in 1963 door de OAE opgericht. Het had als taak de we reldopinie te mobiliseren tegen de koloniale regimes en de blan ke minderheidsregeringen in Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië. Zes lijken gevonden in Duits bordeel frankfurt am main» In een luxueus bordeel in Frankfurt am Main, in de Duitse deelstaat Hessen, heeft de politie gisteren de lijken gevonden van vijf vrouwen en een man. Volgens de voor lopige onderzoeksresultaten is het zestal gewurgd. De achter gronden van de moorden zijn nog onduidelijk, maar volgens po litiekringen is het 'handschrift van de Oosteuropese maffia' her kenbaar. Vijf doden bij vliegtuigongeluk Italië turun» Bij een ongeluk met een zespersoons-vliegtuigje in dich te mist in de Dolomieten zijn zondagavond de piloot en alle vier passagiers om het leven gekomen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De slachtoffers waren vier Fransen een een Russisch meisje. Agenten Colombia dood na aanslag bogota Bij een terreuraanslag in Colombia zijn zes agenten van de drugbestrijding gedood en vijf gewond geraakt. De politie zoekt de daders in kringen van de Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia, die beschikken over drugplantagesv Linkse bewe gingen in Colombia kondigden twee maanden geleden een of fensief aan tegen de regering. Dat kostte al 180 levens. Rios Montt wint verkiezing Guatemala Guatemala De parlementsverkiezingen van zondag in Guate mala zijn een duidelijke zege geworden voor het rechtse Guate malteekse Republikeinse Front (FRG) van Rios Montt. Aan de verkiezingen nam slechts 20 procent van de 3,4 miljoen stemge rechtigden deel. De voormalige militaire dictator behaalde 32,5 procent van de stemmen. Gerechtshof Mannheim distantieert zich van mild vonnis neo-nazi De Duitse rechters die verantwoordelijk zijn voor het omstreden vonnis waarin begrip werd getoond voor een neo-nazileider, zijn gisteren van hun functies ontheven. De rechters Müller en Orlet van het gerechtshof in Mannheim zijn met onmiddellijke ingang met ziektever lof gestuurd. Het hof distantieerde zich in een verklaring eveneens van het vonnis. bonn peter van nuusenburg correspondent Het Hof kwam gisteren bijt om te praten over die was ontstaan nadat de leider van de extreem-rechtse Natio nale Partij Duitsland (NPD), Deckert, door de rechters 'een sterke persoonlijkheid met ver antwoordelijkheidsgevoel en heldere standpunten' was ge noemd. Deckert was in juni tot een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld en een geldboete van 10.000 mark (12.000 gulden). Hij ontkende tijdens een NPD-bijeenkomst dat de nazi's in de Tweede We reldoorlog miljoenen joden hebben vergast. Stakingsactie in Nigeria voorbij De staking in Nigeria, uit pro test tegen de arrestatie van op positieleider Abiola, lijkt voor bij. Gisteren werd op grote schaal het werk weer hervat.' Alleen de werknemers in de olie-industrie lijken te volhar den in hun actie, waarbij naast de vrijlating van Abiola ook diens installatie tot president wordt geëist. Abiola werd opge pakt nadat hij zichzelf op 12 ju ni, een jaar na de verkiezingen die hem een zege maar geen politieke macht opleverden, tot president had uitgeroepen. Gewapende politiemannen hebben gisteren nog wel de ge zaghebbende Nigeriaanse krant Guardian gesloten. De maatre gel houdt kennelijk verband met een artikel waarin wordt gesuggereerd dat er in het kabi net van generaal Abacha ver deeldheid bestaat over de kwes- tie-Abiola. Verleden week woensdag stak er in binnen- en buitenland een storm van verontwaardiging op, toen de motivering van het von nis met daarin de gewraakte passages, openbaar werd ge maakt. Bondskanselier Kohl noemde het vonnis „een schan de die in het aanzien van Duits land in het buitenland schaadt". De grootste opposi tiepartij SPD sprak van „het grootste justitiële schandaal van de afgelopen tien jaar". De Cen trale joodse Raad noemde de motivering „een handleiding voor rechtse extremisten". Rechter Müller had gister middag al een verklaring uitge geven waarin hij toegaf „verkeerde formuleringen te HAVANA Rtr-AFP-DPA-UPI De ongeveer vijfhonderd Cu baanse bezetters van een olie tanker hebben hun actie van morgen beëindigd. Volgens het Cubaanse ministerie van bin nenlandse zaken hebben de mannen, vrouwen en kinderen de tanker Jussara 'vreedzaam en vrijwillig' verlaten. De Cu banen wilden met het schip naar de Verenigde Staten om daar politiek asiel aan te vragen. De bezetting begon zondag nadat ongeveer honderd men sen de tanker hadden be stormd. Nog eens vierhonderd Cubanen sloten zich bij de groep aan. De Cubaanse autori teiten maakten vanaf het begin duidelijk dat zij de tanker onder geen enkele voorwaarde zouden laten vertrekken. Zij beschuldig den de Griekse kapitein van Ruim 270.000 hectare bos verwoest YESTE-ATHENE Rtr-DPA Hevige bosbranden die het oos ten en zuiden van Spanje acht dagen hebben geteisterd, zijn gisteren geblust. Alle grote branden die in de provincies Valencia, Catalonië en Andalu- sië woedden, zijn gedoofd of onder controle. De bosbranden in Griekenland en op het Franse eiland Corsica breidden zich echter nog steeds uit. Het verwoestende vuur, dat op 7 augustus in het Segura-ge- bergte bij Yeste in het zuidoos ten van Spanje uitbrak, vernie tigde 14.000 hectare pijnbomen en bos en dwong 1.300 mensen hun huizen te verlaten. Een vrij willige brandweerman kwam bij bluswerkzaamheden om het le ven. In totaal 23 mensen zijn in hebben gebruikt die tot misver standen hebben geleid". Het Hof was er „niet altijd in ge slaagd om duidelijk te maken dat het de motieven en ideeën van Deckert niet goedkeurt". Orlet, die de 66 pagina's tellen de motivering had opgesteld, had het afgelopen weekeinde nog gezegd de verontwaardi ging over de motivering van het vonnis niet te begrijpen. Vol gens hem was die motivering 'in orde'. De Staat is tegen het vonnis van het Hof in Mannheim in beroep gegaan. De advocaat van Deckert heeft aangekon digd dit ook te zullen doen. Zijn cliënt had volgens hem na zo'n positieve beoordeling niet ver oordeeld mogen worden. Dec kert had zich vrijdag overigens weer voor de rechter moeten verantwoorden. Dit keer voor hét gebruik van in Duitsland verboden nazi-symbolen. Van wege de ophef rond het laatste vonnis is dit proces voorlopig uitgesteld. medeplichtigheid De bezetting van de tanker was het jongste incident in een serie vluchtpogingen die Cu banen ondernamen om de Ver enigde Staten te bereiken. De afgelopen twee weken is drie keer eerder een boot gekaapt. De Amerikaanse kustwacht treft inmiddels elke dag boten en zelfgemaakte vlotten aan met vluchtende Cubanen. De vluchtelingenstroom groeide de afgelopen twee we ken gestaag, nadat de Cubaanse leider Fidel Castro had gedreigd de havens te openen voor ieder een die weg wil. Zijn uitlating was een protest tegen de Ameri kaanse autoriteiten, die vrijwel iedere gevluchte Cubaan toela ten. Cubanen vrezen dat door een dreigende massale uittocht de Amerikanen strenger worden met hun toelatingsbeleid. Bristol De bouw van de brug over de rivierdelta van de Severn in Bristol vordert gestaag. Het is de bedoeling dat het vijf kilometer lange bouwwerk, dat een verbinding vormt tussen Engeland en Wales, in april volgend jaar klaar is. Het project kost 300 mil joen Britse ponden (een dikke 800 miljoen gulden) en geldt als een van 's werelds moelijkste bouwpro jecten. foto epa bary batchelor juli en augustus in Spanje het slachtoffer geworden van bos branden die doelbewust zijn aangestoken of het gevolg zijn van menselijke onachtzaam heid. Meer dan 270.000 hectare bosterrein op het vasteland van Spanje, op de Canarische Eilan den en op de Balearen viel ten prooi aan het vuur. Op het Griekse eiland Lesbos breidden gisteren omvangrijke branden zich nog verder uit, terwijl ook de vuurzee in de provincie Achaia in het noorden van de Peloponnesos nog niet onder controle is. Meldingen van bosbranden kwamen ook van het eiland Corfu, maar branden die zondagavond uit braken bij Corinthe en op het eiland Samos, zijn inmiddels geblust. manassas afp De 26-jarige John Bobbitt heeft van de Amerikaanse jus titie de teruggave geëist van het mes waarmee zijn vrouw Lorena hem vorig jaar zijn pe nis afsneed. Dat heeft Bobbitts advocaat gisteren meegedeeld. De raadsman heeft de rechter gevraagd het mes en andere eigendommen van Bobbitt weg te halen uit een openbaar archief van justitie. Daartoe behoren ook foto's van de operatie waarbij het geslachts deel weer is aangezet. Lorena, die zegt door haar man verkracht en daardoor tot haar daad aangezet te zijn, is inmiddels vrijgesproken door een jury-rechtbank wegens 'psychische stoornissen' als gevolg van echtelijk geweld. John op zijn beurt is vrijge sproken van de aanklacht van seksueel geweid die zijn vrouw had ingediend. Het mishan delde orgaan werd op 23 juni vorig jaar in een bijna negen ■uur durende operatie, weer vastgenaaid. Rechter Leroy Millette heeft de teruggave van de foto's geweigerd omdat zij bewijsstukken in een strafzaak zijn. Hij heeft wel gevraagd ze buiten het bereik van het pu bliek te houden. Over de kwes tie van het mes zal hij pas later een uitspraak doen. brussel Het vierjarige Hongaarse jongetje Bela, op schoot bij een onbekende vrouw, is gisteren aangeko- 1 in Brussel. Hij zal in een Belgisch universiteitsziekenhuis een levertransplantatie ondergaan. De kosten zullen worden betaald door het Michael Jackson-fonds 'Heal the World'. foto anp Oliver matthys l-GENEVE DPA-Rtr-, de Franse terugtrekking een nieuwe rampzalige exodus op g'ang zal brengen, waardoor Bu- kavu een tweede Goma dreigt te worden. Het noordelijk van Bu- kavu gelegen Goma werd vorige maand overspoeld met meer dan een miljoen uitgemergelde vluchtelingen uit Rwanda, voor namelijk Hutu's. Meer dan 30.000 van hen overleden aan cholera en andere ziekten. De Verenigde Naties en de nieuwe regering in Kigali, die bestaat uit leden van het door Tutsi's gedomineerde Rwan dees Patriottisch Front (RPF), proberen de Rwandezen in de veiligheidszone over te halen hun land niet te verlaten. Maar veel Hutu's vrezen dat het RPF de moord op meer dan een half miljoen Tutsi's door het leger van het voormalige Hutu-bewind genadeloos zal wreken. In de nieuwe Afrikaan se VN-vredesmacht hebben de Rwandezen gezien de op gang gekomen vluchtelingen stroom ook geen vertrouwen. Langzaam maar zeker verlaten de Hutu's de Franse veiligheids zone in het zuidwesten van Rwanda. Hulporganisaties zei den gisteren dat ze zondag 2.000 nieuwe vluchtelingen hebben geregistreerd in Buka- Daar hebben de afgelopen weken al zo'n 320.000 Rwande zen hun toevlucht gezocht. Franse militairen in Rwanda lieten weten dat er geen sprake in paniek onder de vluchte lingen. De stroom terugkerende vluchtelingen is nog steeds gro ter dan de stroom richting Zaï- Een VN-medewerker wees er echter op dat de situatie elk uur verandert. Frankrijk trekt de laatste 600 tot 700 militairen voor 22 au gustus terug. Morgen zal ook een groot deel van het materieel worden teruggehaald. Het is de bedoeling dat de Fransen plaatsmaken voor een uit Afri kanen bestaande VN-vredes- macht. Hulporganisaties vrezen dat President biedt eiland aan als vuilnisbelt De Marshall-eilanden (in de Stille Oceaan) werden geruï neerd door Amerikaanse kern proeven in de jaren 1946-1962. Nu biedt president Amata Ka- bua aan om van een van de ei landjes een internationale vuil nisbelt voor kernafval en on bruikbaar geworden kernwa pens te maken. Kabua wil een besmet eiland je voor opslag van kernafval be schikbaar stellen. Hij denkt met het geld dat dit oplevert de an dere eilanden van radioactieve besmetting te kunnen ontdoen, zodat de bewoners weer kun nen terugkeren. Buurlandjes Kiribati en de Fe derale Staten van Micronesië hebben al protest aangetekend. Andere leden van het vijftien lidstaten tellende Stille-Zuid- zeeforum hopen dat onderzoek uitwijst dat er van het plan niets terecht kan komen. Het forum, waarbij ook Australië en Nieuw- Zeeland zijn aangesloten, ver klaarde de aangesloten landen in 1986 tot atoom-vrije zone. Dreigement Rabin over stopzetten politiek proces werkt tel aviv ad bloemendaal correspondent PLO-voorzitter Arafat heeft de Palestijnse veiligheidsdienst op dracht gegeven op te treden te gen activisten van de islami tische verzetsbeweging Harnas. De actie volgt op een nieuwe reeks aanslagen tegen Israëli sche burgers en militairen, waarvoor Harnas zich verant woordelijk heeft gesteld. Volgens de Israëlische leger leiding zijn sinds het begin van het Palestijnse zelfbestuur, drie maanden geleden, alleen al in de Gazastroook 39 aanslagen gepleegd op Israëlische burgers en militairen. Zondag vielen bij twee van zulke incidenten een dode en twee zwaar gewonden. In geen van de 39 gevallen is de Palestijnse politie erin geslaagd een dader te arresteren. De Israëlische premier Rabin, die gisteren de plaats van de aanvallen bezocht, zei dat de Palestijnen geen resultaat mo gen verwachten van de onder handelingen met Israël over uit breiding van hun zelfbestuur zolang ze geen eind maken aan het geweld tegen Israëliërs. Hij zei te begrijpen dat Arafat niet alle aanslagen kan verhinderen, maar riep hem op nu eens echt serieuze pogingen te doen om het geweld te bestrijden. Zolang dat niet gebeurt, weigert Israël het politieke proces voort te zet ten. De PLO lijkt Rabins dreige ment serieus te nemen. In op dracht van Arafat heeft de Pa lestijnse veiligheidsdienst in de autonome gebieden ongeveer dertig activisten van Harnas op gepakt. De dienst is verder een zoekactie begonnen naar Kamal Kahil, een Hamas-leider die door de PLO verantwoordelijk wordt acht voor de recente aan vallen. Harnas heeft te verstaan gekregen dat ze haar gewapen de arm, de 'Izzadin al-Kassem brigades', in toom moet hou den. Sluipschutters nog steeds actief in Sarajevo De beschietingen door sluip schutters in de Bosnische hoofdstad Sarajevo gingen gis teren gewoon door, ondanks een akkoord tussen Serviërs en moslims. Dat heeft een woord voerder van de VN meegedeeld. De sluipschutters, die het vooral op burgers hebben gemunt, moesten volgens het akkoord gistermiddag om één uur Ne derlandse tijd hun activiteiten staken. De VN hebben nog niet kunnen vaststellen welke partij heeft geschoten en of er slacht offers zijn gevallen. De sluipschutters hebben in 28 maanden burgeroorlog hon derden burgers gedood. Ge mengde patrouilles van blauw helmen, Servische en Bosnische politieagenten en militairen doorzoeken gebouwen waar de aanwezigheid van sluipschut ters wordt vermoed. Opgepakte sluipschutters wordenvolgens de disciplinaire regels van hun eigen partij berecht. d bloemendaal correspondent Israël en Jordanië hebben afgesproken geen aanvallen uit te voeren op eikaars grondge bied en niet deel te nemen aan vijandelijke bondgenootschappen. Ook zullen ze bin nenslands organisaties bestrijden die het buurland bedreigen. Het zijn de belangrijk ste resultaten van de jongste ronde in het Jordaans-Israëlische overleg. Van Israëlische kant is de vooruitgang in de onderhandelin gen omschreven als 'zeer belangrijk'. Volgens generaal-majoor Uzi Dayan, Is- raëls delegatieleider bij het militaire overleg, kan het bereikte resultaat zonder verdere aanvullingen worden opgenomen in een toekomstig vredesverdrag. Het zou van toe passing zijn 'op alle vormen van terreur, met inbegrip van Hamas'. Hamas is de isla mitische verzetsbeweging in de bezette ge bieden. Een deel van de Hamas-leiding is in de Jordaanse hoofdstad Amman gevestigd. Generaal Dayan zei verder meer wederzijd se bezoeken te verwachten van hoge Jordaanse en Israëlische officieren naarma te de betrekkingen tussen de twee landen verder verbeteren. Ook aan het economische front is giste ren vooruitgang gemeld. Bij de volgende overlegronde, eind volgende maand in Jor danië, zullen vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel en Industrie van beide landen aanwezig zijn. Israël heeft Jor danië beloofd dat het voor een bedrag van 25 miljoen gulden extra goederen naar de Westelijke Jordaanoever mag uitvoeren. Onderhandelingen over een vrije handel tussen Jordanië en Israël worden volgende maand voortgezet. Een akkoord daarover zou betekenen dat Jordanië formeel niet langer deelneemt aan de Arabische econo mische boycot. Berlusconi waarschuwt voor chaos Geplaagd door de dalende koers van de lire en de zwakke Itali aanse economie heeft premier Berlusconi gisteren geprobeerd zijn politieke tegenstanders voor zich te winnen döor de schadelijke gevolgen van een mogelijk aftreden van zijn rege ring breed uit te meten. Berlus coni voorspelde chaos en on rust als zijn drie maanden oude coalitieregering tot aftreden zou worden gedwongen. Een nieu we verkiezingscampagne, zo kort na de verkiezingen van maart, zou leiden tot 'enkele maanden waarin er geen rege ring zou zijn om te reageren op de dringende problemen van het land'. Berlusconi kapittelde ook de Italiaanse pers, die hem buitensporig kritisch zou vol gen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5